Waterweg 15 Wereldreis eindigt met dubbel drama rmm 'Wat Nederlandse ambassade mij flikte is onbegrijpelijk' 'Gemeentefonds moet op de helling' Teo Gootjes exposeert Akoestische muziek in Try Out Spuitfestijn bij brandweer Open dag Kluphuis Oost Ridderorde voor Rosman Nieuwe cursussen in Holy Alleenwonenden samen uit Voorverkoop Stadsgehoorzaal Boegsprietkampioenschappen KLASSIEK ZEVENACHTSTE EXTRA LANS DRDEKMKF KLASSIEK SPORTIEF MODISCH SLANK IMG (<J mm Werken bij een reklameburo: een baan om van te smullen! I Rotterdams Dagblad Donds:dag 12 september 1991 Schiedam Politiek tekenaar Teo Gootjes exposeert vanaf ko mende zondag een maand lang in café 't Paard in Schiedam. Daar wordt om twee uur een expositie ge opend van niet alleen zo'n dertig politieke tekenin gen maar ook erotische prenten. Het werk is dage lijks, althans tijdens de openin 'suren van het café, te bezichtigen. Het etablissement gaat normaal ge sproken 's middags om vier uur open. Bij de Newtones die zaterdag 14 september om 21.30 uur in eet- en muziekcafé Try Out optreden, komt er amper een geluidsversterker aan te pas. Het kwartet bespeelt akoestische gitaren, drums en percussie-in strumenten en alleen de basgitaar wordt enigzins versterkt. Jacqueline de Haas treedt met haar conga op als gastmuzikant. Try Out is gevestigd in de Pas sage en de toegang is gratis. De Schiedamse brandweer heeft voor de Nationale Brandweerdag van zaterdag 14 september weer een boeiend programma samengesteld. Tijdens het open huis dat tussen 13.00 en 17.00 uur in de kazerne aan de Breedstraat wordt gehouden, kan men diverse brandblusdemonstraties bijwonen en het materieel en alarmcentrale bezichtigen. Tevens kan men deel nemer. aan de rondrit die om het half uur wordt ge maakt, Het jaarlijks terugkerende spuitfestijn dat op de binnenplaats wordt gehouden, vormt als van ouds de grote trekpleister voor de kleintjes. Omlijst door dans, muziek en spel presenteert Klup huis Oost aan de Galileistraat zaterdag 14 september tijdens de open dag het nieuwe aktiviteitenprogram- ma. Om 13.00 uur gaan de deuren open en een half later is er voor de kinderen een Turks schimmen spel Verder is er die middag nog een demonstratie van de eigen volksdansgroep en een optreden van een Turkse muziekgroep. Ieder half uur wordt er door het gebouw een rondlei ding gegeven waarbij de aktiviteiten die komend seizoen worden gehouden, worden gepresenteerd. Ter gelegenheid van zijn afscheid van de gemeente lijke sociale dienst in Delft is Siem Rosman be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ros man, die in Schiedam woont, kreeg de koninklijke onderscheiding uit handen van burgemeester Van Walsum tijdens een afscheidsreceptie in het Delftse stadhuis. Siem Rosman was de laatste jaren adjunct directeur van de Dienst Maatschappelijke Zorg. Hij u-as nauiv betrokken bij de kantoorautomatisering, en gaf leiding aan de realisatie van het nieuwe kan toor van deDMZ. Vlaardingen Wijkcentrum Holy begint deze maand met een aan tal cursussen. Kreatieve Vlaardingers kunnen deel nemen aan de cursussen bloemschikken, origami (Japanse papiervouwkunst), kalligrafie (schoon schrijven). pergamano (werken op perkamentpa pier) en cadeautjes maken. Geïnteresseerden kun nen zich telefonisch aanmelden bij Bart Noyon, Tim van Oort of Jon van der Horst (4745066). Naar aanlei ding van het aantal inschrijvingen worden de aan vangsdata van de cursussen bekend gemaakt. De Contactgroep voor Alleenwonenden (35 jaar en ouder) heeft voor het komende seizoen twee keer per maand samen uitgaan op het programma gezet. Ver der zijn fiets-, wandel- en vaarexeursies gepland, evenals uit eten gaan, bowlen, theaterbezoek en der gelijke, Contributie wordt niet betaald, alleen de echt gemaakte kosten zijn voor eigen rekening. Met nadruk meldt initiatiefnemer CA van Iperen dat er geen sprake is van een verkapt huwelijksbureau. Meer info: 4353090,4748409 of 4741856. Tijdens de 'welkom uit dag' van de Stadsgehoorzaal die zaterdag 14 september wordt gehouden, start men met de voorverkoop van verschillende evene menten. Mensen die geen zin hebben lang in de rij te gaan staan, kunnen vanaf 10.00 uur een volgnum mer afhalen voor de voorverkoop die om 12.00 uur aanvangt, Men dient er wel op tijd bij te zijn want er worden slechts 100 volgnummers uitgegeven. Te vens kan men deze week bij de stand in de gang schriftelijk kaarten bestellen. De open dag heeft nog meer op het programma staan. Voor de kinderen worden er de hele middag tekenfilms gedraaid, bezoekers kunnen de nieuwe theaterstoelen uitproberen en man kan gratis affi ches van het nieuwe seizoen afhalen. Omdat de Stadsgehoorzaal 40 jaar bestaat, reikt de wethouder van Cultuur, drs. Kees van der Windt, een gratis abonnement uit aan mevrouw Noels-Snel, die op de openeningsdag van de Stadsgehoorzaal werd gebaren, Rond drie uur wordt m de Harmonie het jaarlijkse waarderingsteken d'Akerboom uitgereikt. De mid dag wordt afgesloten met de opening van de fototen toonstelling vaqn Sjoerd Dagniaux. Het mag dan nog steeds niet zeker zijn of de week markt op de Markt terugkeert, maar dat de oud-Hol landse markt er zaterdag plaatsvindt, staat voor hon derd procent vast. Naast de verkoop van bloemen, planten, boeken, platen en oude spulletjes vallen er die dag voor jong en oud diverse aktiviteiten te bele ven. De boegsprietkampioenschappen die 's mid dags om 14.00 uur aanvangen, vormen het absolute hoogtepunt. Vanaf 13.30 uur kan iedere waaghals zich voor het evenement aanmelden. De winnaar van het waterspektakel grijpt niet alleen de titel [raar sleept eveneens fraaie prijzen in de wacht, s Avonds is er in de Grote Kerk om 20.00 uur een concert van het Christelijk Mannenkooi de Lofstem, dat voor de prijs van vijf gulden kan worden bijge woond. Redactie Vtaterweg: Jan Boolster Ben van Haren Peter de Lange Care! van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vfaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Sander Sonnemans Vlaardingen - „Het mag absoluut geen huilverhaai worden," bena drukt Marcel in 't Veen als we sa men met zijn vader in zijn ouder lijke woning aan tafel plaatsne men. „Het gaat tenslotte niet over wat mij en mijn makker is over komen, maar om de wijze waarop ik door de Nederlandse ambassa de ben behandeld. Ik heb er be wust voor gekozen dit naar buiten te brengen. Want zoals men in mijn geval en dat van mijn vader, op de ambassade in Manilla en Wenen heeft gehandeld, kan niet door de beugel. En wie weet kun nen andere landgenoten die verre reizen gaan maken, er hun voor deel meedoen.'' In 't Veen (291 heeft de emoties in middels perfect onder controle, maar het verwerken van de klap die hij kreeg tijdens de wereldreis die hij met zijn Schiedamse vriend Mark Friederich maakte, zal voorlopig nog maanden zo niet jaren vergen. Tijdens een rit op de Filipijnen werd het duo be roofd waarbij de 26-jarige Friede- rich om het leven kwam. Droom Op 9 oktober 1989 zagen Mark en Marcel een lang gekoesterde droom in vervulling gaan. Twee jaar hadden ze gespaard voor een wereldreis en vervolgens hun werk er voor opgezegd. Ze ver trokken naar India en belandden via Thailand, Maleisië, Singapo re, Indonesië en Australië na 23 maanden op de Filipijnen. Zeven weken wilden ze er blijven om hun reis daarna te vervolgen naar Hong Kong. De jongens hadden vier maanden in Australië ge werkt en wilden in Hong Kong met het geven van Engelse les weer de nodige financiële midde len vergaren om de reis voort te zetten. Maar in het Filipijnse Baguio ging het fout. De kameraden had den er negen uur reizen opzitten en wilden met de bus naar Manil la. In Baguio kregen ze het aanbod om mee te rijden naar de plaats van bestemming in een zoge naamde personenjeep. Onderweg kregen de vrienden van het groepje bestaande uit zes Filipijn se mannen en vijf vrouwen het een en ander aangeboden, maar j gewaarschuwd als ze waren, sloe gen ze het voedsel en de drankjes af. Na drie uur niet gegeten en ge dronken te hebben werd er bij de laatste stop benzine getankt en wat drank ingeslagen. Jus d'orange Toen de jongens pakjes jus d'o- range kregen aangeboden, onder zochten ze of er niet was geknoeid met het goedje. Maar nadat de I medepassagiers hun pakje had- den leeggedronken, namen ook de jongens enkele slokken van de vruchtesap. Er bleken echter ver dovende middelen in te zitten, want Marcel raakte buiten be wustzijn. Toen hij zes uur later aan de kant van de weg bijkwam, vond hij zijn vriend Mark dood op de weg. In paniek begon Marcel te schreeuwen waarop een boer die in de omgeving op zijn land aan het werk was, de politie in schakelde. „Naar later bleek," vertelt Marcel in 't Veen. „was het het werk ge weest van een georganiseerde bende. En of Mark nou buiten be wustzijn uit de jeep is gegooid of niet, ik houd het nog steeds op moord." Voor Marcel was inmiddels een enorme lijdensweg begonnen, Wereldreiziger Marcel in 't Veen (29), ge flankeerd door zijn vader, doet thuis in Vlaardingen zijn relaas over z'n lij densweg op de Filipijnen: 'Drie van de daders heb ik op politie-fo- to's herkend.' Foto Gemt de Heus/ Roet Dijkstra want door alle betrokken instan ties werd slechts mondjesmaat medewerking verleend. En dat fctaat Marcel nog altijd tegen. „Slechts lichtelijk hersteld ben ik tot actie overgegaan," vervolgt hij de opsomming van zijn hartver scheurende ervaringen. „Ik moest bij de burgemeester near de ambassade in Manilla bellen, want verder beschikte er in Ba guio niemand over een telefoon. 'Bel maar als je in Manilla bent' werd er doodleuk gezegd. Na de nodige tegenwerking van het plaatselijke politie-apparaat reis de Marcel per bus naar Manilla. „Ook weer zoiets. Ik had alleen sen broek en een T-shirtje aan, geen cent op zak en zat zonder be geleiding in een shocktoestand in ie bus." Eenmaal in Manilla belde hij naar de ambassade. Na het hele ver haal te hebben gedaan, werd hem meegedeeld de volgende dag naar de ambassade te komen. Verder werd er niets geregeld. Geen slaapplaats, geen medische op vang. Dankzij een bevriende En gelsman die hij in Manilla tegen het lijf liep, kwam Marcel de vol gende dag aan wat geld voor een ■taxi naar de ambassade. „Er was niets geregeld," kan Mar cel zich nog opwinden. „Ik moest maar zien hoe ik bij de ambassa de kwam en ook toen ik er vertel de onderzocht te willen worden, stuurden ze me naar een medi sche hulpdienst ergens in de stad. En toen ik een dag later geld kwam afhalen werd er ook nog even simpel gezegd dat ik maar even de stad iri moest gaan om wat kleding te kopen. Of ik zin had om in mijn eentje te gaan winkelen! Ik vraag me nog steeds af hoe men mij zo heeft kunnen behandelen." Maar ook toen er bij het hotel waar Marcel inmiddels vertoefde dankzij de inspanningen van de Engelsman, een plastic zak met de eigendommen van Marcel werd afgegeven en de Vlaardiri- ger dit meldde bij de ambassade, kreeg hij te verstaan dat hij de po litie maar moest bellen. Om zijn vriend de laatste eer te bewijzen trachtte hij de plaatselijke politie aan te sporen tot een onderzoek. Corruptie Dat kwam er ook. Maar keer op keer stuitte Marcel op situaties die neigden naar corruptie en uit blijvende medewerking van de ambassade. Vervoer naar de plaats van de reconstructie en de verschillende instanties moest hij zelf regelen. Voortdurend werd hij doorverwezen. „De dood van Mark zal ik tezij- nertijd moeten accepteren en dat lukt mij ook wel. Ten slotte zeg gen we bij ons thuis allemaal dat het leven verder gaat. Maar wat de Nederlandse ambassade in Manilla mij heeft geflikt, zal tk nooit kunnen vatten. Mensen die in een ver land hun bagage of pas poort kwijt zijn geraakt, zullen ongetwijfeld goede ervaringen met de ambassade hebben. Maar zo gauw men van het normale werkpatroon moet afwijken, wordt het klaarblijkelijk een te grote opgave voor de 'heren'." Ereschuld „Ik zeg niet dat ze al mijn verzoe ken hebben afgewezen, maar ze hadden moeten begrijpen dat ik een soort ereschuld tegenover mijn vriend had en nog steeds heb. De gangbare problemen wor den moeiteloos door de ambassa de opgelost, maar met afwijkende gevallen weet men zich geen raad. Men kon mij niet eens een veilig gevoel geven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken moet maar eens met de fei ten op de neus worden gedrukt. Ook voorde problemen die ik heb gehad, moet iemand van de am bassade capabel kunnen zijn om die op te kunnen lossen. De am bassade is er toch om Nederlan ders in het buitenland te helpen? Nou, ik heb er in ieder geval wei nig van gemerkt." „Ik anders ook niet," neemt zijn vader die het gesprek heeft ge volgd, het woord lichtelijk furieus over. Nieuws Op het moment van de overval en de dagen erna, vertoefden Mar cels ouders op vakantie in Honga rije en reden nadat ze het schok kende nieuws van hun in Vlaar dingen verblijvende dochter had den gehoord, naar Oostenrijk. Bij de ambassade in Wenen werd het echtpaar al niet veel beter gehol pen. „Ik wilde meer informatie heb ben," zegt Marcels vader Geert, „omdat ik alleen wist dat mijn zoon was overvallen en zijn vriend dood was. Om te beginnen Aas de ambassade tussen ae mid dag gesloten en toen ik vroeg hoe ik in contact kon komen met mijn zoon, werd er gezegd dat er niets voor mij kon worden gedaan. Na veel vijven en zessen kreeg ik een briefje met een naam en een tele foonnummer erop in mijn han den gestopt." „Die persoon wist er alles van en hem moest ik maar bellen. Op de vraag of ik dan niet x'anuit de am bassade kon telefoneren, werd er eveneens afwijzend gereageerd. Uit veiligheidsoverwegingen werd mij meegedeeld. En dat ter wijl ik slechts een tennisbroekje en een shirtje droeg! Erbarmelijk „Ik ben toch doorgestuurd naar een postkantoor. Tenslotte heb ben we maar een pension betrok ken om op ons gemak te kunnen bellen. Schandalig is het zoals ik ben behandeld. As een klein kind werd ik weggestuurd. Waar betaal ik dan eigenlijk belasting voor? Nee, de ambassade heeft aan heel wat kanten op een erbar melijke manier gefaald. Ik zou wel van de daken willen roepen, dat Buitenlandse Zaken dergelij ke praktijken eens goed onder de loep moet nemen. Wie weet zijn er wel meer.mensen die op zo'n schandalige wijze zijn behandeld. En misschien kunnen andere rei zigers zich er op voorbereiden." „Het trieste is," gaat Marcel ten-/, slotte verder, „dat ik tot op de dag van vandaag niets meer heb ver nomen van de ambassade of van Buitenlandse Zaken. Ik moet zelf contact zoeken en dan nog wordt er iedere keer gezegd dat men niets weet." „Kijk, als ik nu maar eens wist of het onderzoek in Manilla wordt voortgezet en drie van de daders die ik tijdens het politie-onder- zoek op de foto's heb herkend, zijn opgepakt. Dat zou mij een iets rustiger gevoel geven. Het is duidelijk dat ik van de ambassa de geen hoge hoed op heb. De am bassade in Manilla is gigantisch tekort geschoten in de hulpverle ning. Dat zal ik nooit kunnen ver geten." Spiikenisse - De Spijkenisser raad vindt het niet eerlijk dat de gemeente Vlaardingen jaarlijks twaalf miljoen gulden meer uit het Gemeentefonds krijgt dan Spijkenisse. De financiële ver houdingswet, die de verdeling van het geld uit het gemeente fonds over de Nederlandse ge meenten regelt, moet op de hel ling, volgens de gemeenteraad van Spijkenisse. Men vindt dat (voormalige) groeikernen door de wet worden benadeeld, De politici vinden dat de financië le verhoudingswet te weinig reke ning houdt met de behoeften var- sterk groeiende gemeenten. Raadslid Herman Dame (D66) maakte deze week tijdens een raadsvergadering over de benar de financiële situatie van Spijke nisse duidelijk dat er wat aan de verdeling van het geld schort. Dame vergeleek zijn gemeente met Vlaardingen. Het geld uit het gemeentefonds wordt onder meer verdeeld op basis van het aantal woningen in een gemeente. „Vlaardingen telt 74.000 inwoners en 33.000 woningen en beslaat een oppervlakte van 24 hectare," aldus het raadslid. „Spijkenisse telt 70.000 inwoners, heeft 27.000 woningen en meet 26,5 hectare. Alleszins vergelijkbaar dus. Maar Vlaardingen krijgt jaarlijks wel twaalf miljoen gulden méér uit het gemeentefonds dan Spijke nisse." Ook PvdA-fractievoorzitter Jaap de Vlieger vindt dat de rijksover heid de ex-groeikernen in de steek laat. „Van een verantwoor de begeleiding bij de afbouw van onze groeitaak is geen sprake ge weest. As wij de artikel-12*status aanvragen, moet dit met opgehe ven hoofd worden gedaan en als sen aanklacht worden beschouwd tegen de rijksoverheid." Li roers vcm 109 In Schiedam tel OIO - 4260499 MODI MUIS S Ruime parkcergclegcn held t o ons niudchu k op nijJiulaKnuddjn dondi rdJKzumd kcopo LpM\ Vara! 22 september a s }0^r zonncsiudlo__ 9,95 Magnolia booy u (V10J12885' atLoisw"'!^ Ronerwm T&j; 5lF1EWBEn Hofman Reklame in Vlaardingen zoekt een kreatieve duizendpoot. Iemand die assisteert in de doka, werktekeningen maakt en zetwerk maakt. Ervaring met DTP is mooi meegenomen. Je hebt een grafische opleiding, bent ca. 21 jaar en werkt bij ons 3 dagen per week. Je weet van aanpakken en daarom klim je meteen in de pen: stuur een brief met gegevens en pasfoto naar onze postbus, t.a.v. Dick Hofman. Postbus 594, 3130 AN Vlaardingen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2