Waterweg 13 PvdA-fractie steunt omstreden wethouder Recreanten willen veerpont niet kwijt Vrouwen blijven architect en bouwer hinderlijk volgen 'We maken er op de Coolsingel een gezellige dag van' Boudewijn speelt Tsjeehov 'Speelhal aan Westhavenkade is van de baan' Duizend internationale vrouwen in klederdracht Vaker op pad met de Rotterdam-pas Spreidingwerktijden beperkt verkeersdrukte Leden steunen fusie bloemenveilingen Commissie bereidt terugkeer voor van Van Kleef Ruim 40 insprekers voeren woord over markt- plannen mmmmgm Onduidelijke bezwaren tegen Kruithuisplein Winkeldief kan het maar niet laten Zon verblindt automobilist Geisers weg uit loods Rotterdams Dagblad Vrijdag 13 september 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131 BCVlaardingen Tlf. 010-4350557/fdX 4349754 Rotterdam - De oproep 'kom in traditionele kleder dracht' werd massaal beantwoord door de dames van Ladies' Circle, een wereldwijde service-club voor vrouwen. Tijdens de 'Welcome Party1 gisteravond in het WTC, ver scheen het meren deel van de dui zend internationa le vrouwen in het nationale kos tuum. Zo waren Spakenburg, Wa les en Finland zus terlijk naast el kaar vertegen woordigd. De vrouwen zijn in Rotterdam om de jaarlijkse vergade ring van Ladies' Circle bij te wonen. Hoewel de meesten nog maar net in Rotterdam wa ren, gaven ze al een eerste indruk over Nederland, en over de Maasstad in het bijzonder. 'De gebouwen zijn hier zo nieuw*, en 'het stadhuis is prachtig1. En de Cypriotische vrouwen is tijdens een treinreis vooral het landschap opgevallen: „Het water en de bomen. Ook de smalle huisjes en de koeien. Heel mooi. Bij ons is het heel droog." Tijdens de 'Welcome Party' vermaakten de vrouwen zich uitstekend. Hier en daar was een enkele man aanwezig: die stond volop in de belangstelling. Van daag en morgen volgen de echtgenoten hetpartner- programma. De vrouwen conferentie staat vandaag in betteken van een symposium overmilieu. K Rotterdam - Ruim zeventig procent van de houders van een Rotterdam-pas, die korting geeft op allerlei evenementen en activiteiten, trekt er vaker op uit dan voorheen. Negen van de tien houders zijn tevre den met hun pas, maar een deel van hen vindt dat ook podiumkunsten, eten en drinken en sport en vervoer in het pakket moeten worden opgenomen. Dat zijn de belangrijkste uitkomsten van een markt onderzoek dat de Rijksuniversiteit Utrecht dit voor jaar samen met de gemeente Rotterdam onder pas gebruikers heeft gehouden. Uit het onderzoek blijkt dat de Rotterdam-pas ge middeld twee keer per maand wordt gebruikt. Ruim 33.000 pashouders hebben de afgelopen jaren met korting een strippenkaart gekocht. Ook het bio scoopbezoek - voor de halve prijs - is in trek: ruim 35 procent gebruikt de pas voor een avondje film. Ais attracties zijn vooral dé Euromast, Diergaarde Blij- dorp, de Kijkkubus en het PLaswijckpark populair. De Rotterdam-pas is bedoeld voon mensen met een laag inkomen. Zo'n tachtig procent van de passen wordt daadwerkelijk aan deze groep verkocht. Uit het onderzoek blijkt verder dat de pas de afgelopen maanden vooral is gekocht door 65-plussers. De ver koop aan jongeren is relatief laag. Project Rotter- dampas houdt volgend jaar onder deze groep een ac tie om de bekendheid te vergroten. Vanuit alle windstre ken zijn ze naar Rotter dam geko men. Tij dens het welkoms- feest van de conferentie van de La- dies' Circle hadden zij zich gesto ken in hun nationale kleder dracht. Foto Cor Vos Rotterdam - Spreiding van de werktijden op de kan toren in Het Nieuwe Werk in Rotterdam (Vasteland en omgeving) kan de te verwachten extra verkeers druk in de wyk na de aanleg van de Nieuwe Maas brug al aanzienlijk doen afnemen. „Je kunt om half acht beginnen, maar ook om half tien stelt plaats vervangend hoofd Richter van de gemeentelijke sec tor Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Vervoer (ROW). Richter informeerde gisieren de Rotterdamse raads commissie Milieu, Buitenruimte, Verkeer en Ver voer over de mogelijke verkeersafwikkelingen in het gebied Scheepvaartkwartier/Het Nieuwe Werk. Volgens hem is het van het grootste belang om tot een, zoals hij dat noemde, 'spitsafvlakking' te ko men. Het CDA-raadslid E. AM.de Bok-van der Borg achtte het daarbij ook zaak" de openbaar vervoer- voorzieningen in de wijk te verbeteren. Richter meent echter, dat dit nu nog niet nodig is. „Er rijdt een tram door het gebied en er is een metro aan de rand. Voor de toekomst moet ons beleid er op zijn gericht mensen te ontmoedigen om van de auto gebruik te maken en ze een kwalitatief nog beter openbaar vervoer te bieden. Berkel/Naaldwijk - De leden van de bloemenveilin gen Westland en Berkel hebben gisteravond inge stemd met een fusie tussen de beide veilingen. De nieuwe veilingcoöperatie krijgt de naam Bloemen veiling Holland en wordt met een omzet van twee miljard gulden de op één na grootste van Nederland. De bloemenveiling Aalsmeer blijft,vooralsnog de grootste van het land en daarmee van de wereld. Negentig procent van de leden van Westland stemde voor het fusievoorstel. Bij Berkel bedroeg het per centagevoorstanders 76. In totaal waren 2832 van de 4300 leden naar de fusie-vergadering van Westland en Berkel gekomen. De beide veilingen werkten gl sinds 1984 nauw sa men. Tot de fusie is besloten om zowel de nationale- als de internationale marktpositie te versterken. Door Ben van Haren Schiedam - De Schiedamse wethouder Hans van Kleef hoeft niet weg. De raadsfractie van de PvdA heeft vannacht in zijn eerste vergadering na de zomervakantie unaniem besloten dat hij kan blijven zitten. Wel moet er iets gebeuren aan de omstandigheden waaronder b'j zijn werk kan verrichten. Een commissie bestaande uit de drie PvdA-wethouders (Zijde veld. Wiegman en Van Kleef zelf), de oud-fractievoorzitter Gé Brou wer en fractiesecretaris Peter Stadhouders werkt hiervoor voor stellen uit. Fractievoorzitter Hans Bakker, die in deze kwestie als enig woordvoerder is aangewezen, zei vanmorgen; „Hans van Kleef wil als wethouder blijven. We hebben na zeer langdurige discussie ge zamenlijk geconstateerd dat ver der gaan zonder wezenlijke ver betering onmogelijk is. Daarom gaat de commissie, waarin Her man Posthoorn om studierede nen is vervangen doör Peter Stad houders, nu voorstellen uitwer ken om het mogelijk te maken dat Van Kleef vruchtbaar kan functioneren." Wanneer Van Kleef zich weer op het stadskantoor zal melden voor hervatting van zijn werk als wet houder, is nog onduidelijk. De vannacht benoemde commissie is niet gebonden aan een termijn waarbinnen ze met voorstellen bij de fractie moet komen. Van Kleef zelf zei vanmorgen niet het risico van een nieuwe maagzweer te ne men. Hij wacht met hervatting van zijn werkzaamheden tot hem duidelijk is geworden dat de om standigheden dit uitsluiten. Over de positie van Hans Bakker als fractievoorzitter wordt in de loop van deze maand nog gespro ken. Dat is overigens niet een rechtstreeks gevolg van de 'affai re-Van Kleef. De PvdA-fractie had al bij zijn benoeming vorig jaar besloten om het functioneren van de nieuwe fractieleider in september onder de loep te ne men. Die bespreking is op 24 sep tember vastgesteld. Volgende week zal de ledenvergadering van de PvdA zich uitspreken over de gang van zaken rond wethou der Hans van Kleef. Boudewijn de Groot, popidool uit de jaren zestig en zeventig, is bijna onherkenbaar door de strohoed, de baard en het lorg net. Maar zijn charme en teder heid zijn gebleven en zijn war me stem mag er ook nog we zen. De Groot speelt de hoofdrol in 'Tsjeehov', de nieuwe Neder landse musical over het leven van de Russische schrijver Anton Tsjeehov. In de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen is de afgelopen weken druk gerepeteerd voor dit stuk, dat eind deze maand in première gaat in de Amster damse Stadsschouwburg. De repetities vergden het uiterste van d?; spelers. Ze waren soms tot diep m de nacht in de weer. 'Tsjeehov' werd geschreven door Robert Long en Dlmitri Frenkel Frank. De regie is tn handen van Eddy Habbema. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Maassluis - De centrum-midden- standers in Maassluis lijken hun strijd om de weekmarkt terug te krijgen op de Markt, te hebben gestreden. In de gisteravond ge houden commissievergadering toonde het merendeel van de par tijen zich akkoord met het wijzi gen van de Martkverordening en dat is wat het college van burge meester en wethouders dinsdag 17 september aan de gemeente raad dan ook voorstelt. De wijzi ging houdt in dat het parkeerter rein achter de Nieuwstraat wordt aangewezen als lokatie voor de vrijdagse weekmarkt. Daarbij wordt wel gesteld dat de raad de verplichting op zich neemt de lokatie van de week markt binnen een half jaar na vaststelling van het raadsbesluit te heroverwegen. Die heroverwe ging vindt mede plaats op grond van de resultaten van een nieuw onderzoek naar een mogelijke wijziging van de koopstromen en alternatie', e lokaties in de bin nenstad. Ruim veertig insprekers, winke liers, bewoners en andere belang hebbenden, lieten zich tijdens de vier uur durende vergadering niet onbetuigd en trachtten de commissies tevergeefs'met hefti ge betogen op andere gedachten te brengen. De Maassluise kaashandelaar Siem Verkade kon maar weinig begrip opbrengen voor het plan de lokatie te wijzigen. .Maas sluis," opperde hij, „is de enige stad in het Waterweggebied met een kerngezond centrum. Ver richt in ieder geval een goed on derzoek om dat niet zomaar verlo ren te laten gaan. Koopstromen verander je niet zomaar." Na de sprekers te hebben gecom plimenteerd voor hun discipline tijdens de soms hoog oplaaiende discussies, besloot burgemeester Van Es de vergadering met een kwinkslag, „Ik zal mijn vrouw ad viseren in het centrum te blijven winkelen." Het pontje tussen vlaar dingen en Maasland moet blijven varen, vinden de recrean Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - 'Joop de ferryman moet blijven'. Een spandoek met die tekst wappert sinds enige tijd aan de Vlaardingse oever van het Bommeer. Fietsers en wande laars maken op die manier duide lijk dat zij het pontje tussen de Broekpolder bij Vlaardingen en de Kwakelweg in Maasland niet kwijt willen. Volgens de plannen van het Re creatieschap Midden-Delfland moet schipper Joop van Noort- wijk zijn veerdienst in 1993 sta ken. In de lente van dat jaar is de nieuwe fietsverbinding tussen Maasland en Vlaardingen - een brug over de Boonervliet en een fietspad door de Foppenpolder - klaar. Het pontje, dat bedoeld was als een tijdelijke voorziening, ver liest dan zijn bestaansrecht, zegt het Recreatieschap. Maar veel recreanten zijn zo ge hecht geraakt aan schipper Joop en zijn schuit, dat ze het pontje ook na de ingebruikname van de brug in de vaart willen houden. Zij vinden een oversteek per pont romantischer. Bovendien hebben zij een sterke voorkeur voor deze verbinding met Maasland; de toe komstige route door de Foppen polder, die eindigt bij het oude veilinggebouw in Maasland, vin den velen een omweg. Om het recreatieschap op andere gedachten te brengen hebben ge bruikers van de pont een actieco mité gevormd. Al vijfduizend mensen hebben hun handteke ning gezet op de lijsten die circu leren op de pont en in het Jacht huis, de vaste pleisterplaats van veel dagjesmensen in het recrea tiegebied. De actievoerders wijzen er op dat Joop van Noortwijk met zijn veer boot in een grote behoefte voor ziet. Vorig jaar zette het pontje dertigduizend fietsers en voet gangers over. Op zonnige dagen is het buitengewoon druk, op de steiger staan dan zoveel passa giers dat niet iedereen tegelijk mee kan. Het recreatieschap zegt echter dat de bootverbinding handenvol geld kost. Een fietser wordt voor drie kwartjes overge zet, een voetganger betaalt vijftig cent. Die taneven zijn niet kos tendekkend. Het Recreatieschap draait op voor de tekorten. Na afloop van het seizoen (de pont vaart nog tot eind septem ber) willen de actievoerders de handtekeningenlijsten aanbie den aan het recreatieschap. De beslissing over het voortbestaan van de pont wordt pas in een later stadium genomen, waarschijnlijk volgend jaar. Vlaardingen - De komst van een speelhal in de gereedsschapszaak van Keijzer aan de Westhavenka de in Vlaardingen is van de baan. Keijzer verkoopt zijn zaak niet. Hij had zijn oog laten vallen op een ander pand voor zijn zaak, maar de aankoop daarvan is afge ketst. Overigens wist Keijzer niet dat er plannen waren om een speelhal aan de Westhavenkade te vesti gen. Hem was daarover geen dui delijkheid verschaft. De Vries Entertainment, die het pand van de gereedschapszaak had willen kopen, ontkent overi gens aldaar een speelhal te willen beginnen. Volgens De Vries wordt er drukte gemaakt om niets. „Er is geen sprake van dat daar een speelhal komt. Ik wil er een horecagelegenheid, een snooker centrum en wat gokkasten. Bo vendien bevinden de plannen zich in een vroeg stadium," zegt hij verontwaardigd. Maassluis - 'De kwaliteit van het wonen verbeteren'. Dat blijft ook na 35 jaar het streven van de Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw (VAC) in Maas sluis. Want architecten en aanne mers zijn hardleers. Ze blijven huizen ontwerpen en bouwen met deuren en ramen die naar de verkeerde kant opengaan. Soms zetten ze zelfs een woning neer waarin de meterkast ontbreekt. De VAC Maassluis vierde giste ren het 35-jarig bestaan. Het werd geen jubileum dat in het teken stond van tevredenheid over het bereikte. Integendeel, ook al zijn vrouwen geaccepteerde en door sommigen ook gewaardeerde ge sprekspartners geworden op bouwvergaderingen, waakzaam heid blijft geboden. Al is het alleen maar om te voor komen dat nieuwbouwwoningen nog verder worden uitgekleed, zei VAC-voorzitter D.J. Kloet- Drooger. Want dat gevaar is le vensgroot aanwezig, gezien het tekort van een half miljard gul den op de begroting van het mi nisterie van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Miüeu. Mevrouw E.C. Breugem-Huur- man, voorzitter van de provincia le VAC-organisatie in Zuid-Ho- land, noemde het opmerkelijk dat de ruimte in nieuwbouwwonin gen sinds het einde van de Twee de Wereldoorlog nauwelijks is vergroot. „Veel keukens meten vaak niet meer dan twee bij twee meter. Terwijl het aantal huis houdelijke apparaten dat een plaats moet hebben, sterk is toe genomen." Man voorzitter Hoewel Maassluis een van de eer ste Nederlandse gemeenten was die na de oorlog vrouwen de gele genheid gaf mee te praten over bouwplannen, kregen de VAC- pioniers niet meteen de vrije hand. Hun commissie stond aan vankelijk onder voorzitterschap van een man, toenmalig directeur Gemeentewerken J.H. Kloet (de echtgenoot van de huidige voor zitter). „De dames wisten nergens van af," memoreerde Kloet gisteren. De nieuwbakken commissiele den moesten hun kennis over be stekken, curveprijs en bouwver ordeningen van de grond af op bouwen. „Ze redden het alleen dankzij hun moed en ijver," aldus Kloet, Veelbetekenend ook is het feit de commissie er kwam op ini tiatief van een vrouw. Aan de ba sis stond mevrouw Hamakers d'Anehard-Van Enschut, in het jaar van oprichting 1956 het enige vrouwelijke lid van de Maassluise gemeenteraad. Maassluis groeide na de oorlog van 11.000 naar 34.000 inwoners. Gelegenheid om ervaring op te doen en zijn nut te bewijzen had de commissie volop. ïn Maassluis mogen vrouwen dan hun plaats aan de vergadertafel hebben ver overd, elders wordt hun aanwe zigheid soms maar matig op prijs gesteld. Twee dames uit Schoon hoven, aanwezig bij de jubileum viering in het stadhuis, deden een boekje open over de waardering voor de VAC in hun eigen ge meente. „Wij ondervinden nog steeds veel tegenwerking, zelfs bij sociale woningbouwprojecten. Het is een regelrechte ramp. Je komt telkens dezelfde ouwe con servatieve mannetjes tegen." Schiedam - „Een goede actie om echt vette stakingen voor te berei den." Zo noemde regiobestuur der Oskar van Rijswij k van de Ab vaKabo gisteren tegenover Schie damse ambtenaren de demon stratie, komende dinsdag op de Rotterdamse Coolsingei tegen de WAO-en Ziektewetplannen van het kabinet. Gistermiddag onderbraken de medewerkers van de dienst Ge meentewerken in Schiedam voor korte tijd het werk om de demon stratie die op Prinsjesdag wordt gehouden, voor te bereiden. Vanaf een vrachtwagen werden de ruim tachtig werknemers die zich op het terrein aan de Jan van Riebeeckstraat hadden verza meld, door AbvaKabo-voorzitter Henk ter Hoeve uit Schiedam en regiobestuurder Oskar van Rijs wijk toegesproken. De ambtenaren verzamelen zich dinsdag op het terrein van Ge meentewerken en reizen per bus naar het Marconiplein waar zij zich bij de Rotterdamse collega's zulten voegen. Daar vandaan be gint de demonstratietocht naar de Coolsingel. „Er hangt een groot videoscherm op de Coolsingel," riep Van Rijs wijk naar de toehoorders, „zodat we allemaal de troonrede kunnen volgen en kunnen horen met wel ke ellende Beatnx voor de dag komt. Er is gratis koffie en de So ciale Dienst, de binnendienst van Gemeentewerken, Burgerzaken en het hele Stadskantoor gaan ook mee. We maken er een gezel lige dag van," besloot hij zijn rede met het nodige cynisme. Van Rijswijk rekent op ongeveer zevenhonderd Schiedammers die aan de manifest ie deelnemen. „Hoe meer, hoe beter," pleitte hij na de bijeenkomst. „Want er kun nen met genoeg mensen zijn om het duidelijk te maken dat de maatregelen die dinsdag wereld kundig worden gemaakt, onaan vaardbaar zijn en geen maat schappelijk draagvlak hebben." Schiedam/Den Haag - De werk groep 'Stop Rijksweg 19' heeft bij de Raad van State bot gevangen. De bezwaren tegen de verlegging van het Kruithuisplein bij Schip luiden zyn door de Raad van Sta te gisteren van de hand gewezen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben vorig jaar mei al toestemming gegeven voor de verlegging. Onduidelijk was tij dens dc spoedzitting wat de werk groep eigenlijk van de Raad van State verlangde. Het Kruithuis- plein is grotendeels voltooid, dus de Raad van State kon de omstre den beslissing van de provincie niet meer terugdraaien. Werkgroep 'Stop_ Rijksweg 19' kon tijdens de zitting ook met duidelijk maken wat de bezwaren zijn tegen de gewijzigde aanleg van het Kruithuisplein. Een afnt is verlegd vanwege de aanleg van een golfbaan in de omgeving. Dat heeft echter amper extra ruimte gekost. De werkgroep benutte de spoed zitting vooral om nog eens de be zwaren tegen de aanleg van de ge hele Rijksweg 19 op te sommen De voorzitter van de afdeling rechtspraak had daar echter geen interesse in. Hij wilde weten wie benadeeld is door de gewijzigde aanleg van het Kruithuisplein. De woordvoerder van de provincie wees er in zijn verweer op dat in eerdere procedures al uitgebreid aandacht is besteed aan de be zwaren tegen de Rijksweg 19. Hij onderstreepte nog eens dat door de wijzigingen van het Kruithuis- plein niemand in zijn belangen is geschaad. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteren een 24-jarige Rotterdammer ingerekend nadat deze op heterdaad was betrapt bij de diefstal van twee jassen uit een kledingzaak aan de Loper. De man had de twee jassen over el kaar aangetrokken en probeerde zonder te betalen de winkel te verlaten. Hij is meerdere maten voor dief stal uit winkels opgepakt en daar om nu snel voorgeleid aan de offi cier van Justitie. Vlaardingen - Verblind door de opkomende zon heeft een 22-jan- ge automobilist gistermorgen een verkeerssituatie op de Holyweg verkeerd getaxeerd. Hij reedeen fietser aan, een 46-jarige vrouw uit Vlaardingen, die met hoofdlet sel in het Holyziekenhuisis opge nomen. Schiedam - Uit een opslagloods aan de Valeriusslraat van de Wo ningbouwvereniging Schiedam zijn gisteren tientallen badgei- sers gestolen. Men was binnenge komen door een ruitje kapot te slaan. De geisers waren bestemd voor renovatiewoningen. Niet al les is meegenomen. Er zijn er 3' achtergelaten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1