Waterweg 151 Buurtcomité: Lips en Lijnbaanhal snel weg Krakers blij met monument bij Plantage Wat nieuw? Biljarten en sjoelen voor vrouwen Teun van Vliet bij feest 't Ambacht Op fiets langs monumenten Schiedam Vlaardingen erobes Exclusieve garderobes Q0 SBB erna a nnnongczn Markt 57 Vlaardingen Tel.: 010 - 434 36 85 I Rotterdams Dagblad I Vrijdag 13 september 1991 Vernieuwing!!!! Met die kreet trokken vorig jaar om deze tijd zowel in Vlaardingen als in Schie dam de nieuw gekozen plaatselijke bestuurders luid en regelmatig de aandacht. Alles zou anders worden. Beter natuurlijk. Voor de sociale vernieuwing, zo leek het, hadden ze de wind uit Den Haag mee. Minister Dales kwam met haar 'bende van Schaefer waarin wet houder Luub Hafkamp van de gewipte WD in Schiedam nieuwe werkgelegenheid vond. Deze voortvarend werkende ploeg wist snel de eerste gemeenten, waaronder die in het Water weggebied, warm te maken'voo? een overeen komst met het rijk. Inmiddels hebben bijna alle gemeenten in Nederland voor dat 'convenant' ge kozen. Uitgangspunt daarvan is het wegwerken van achterstandssituaties op de plek waar ze ge constateerd worden. De gemeenten zouden op ei gen kracht meer kunnen doen met de op een hoop gegooide zelfde hoeveelheid geld, die ze vroeger via allerlei regelingen aan rijkssubsidies moesten vergaren. De aantallen uitkeringsge rechtigden, langdurig werklozen en andere kans armen gingen de hoogte van de financiële arm slag sterker beïnvloeden. Zo kreeg Vlaardingen voor 1991 een bedrag van 1,8 miljoen en het klei nere, maar zwakkere Schiedam 2,2 miljoen gul den. De uiterst beschaafde wethoudersactie van deze week maakte duidelijk dat het allemaal niet zo eenvoudig gaat. Bij het rijk zijn nog steeds (oude) krachten in staat de veel tijd en geld verspillende papierwinkel in stand te houden. Signalen daar bij o''er de dreiging van nieuwe bezuinigingen maakten de situatie rijp voor een paar honderd keurige gemeentebestuurders om hun onvrede te manifesteren. Maar hoe zit het eigenlijk met de vernieuwingen in eigen gemeente? Daaraan dacht ik deze week toen een ook al door de WAO-diseussie geplaagde invalide vriend me twee eenvoudige vragen voor legde. Waarom kan een rolstoeler op de Broersvest in Schiedam nog steeds alleen via een schuinte sim pel van de straat op het fietspad komen maar moet hij over een trottoirband klauteren om bij de winkels op de stoep te komen? Waarom moeten de gemiddeld zestien invaliden, die in arren moede jaarlijks het Vlaardingse ge meentebestuur vragen om een gereserveerde parkeerplaats voor hun huisdeur, sinds dit jaar hiervoor bijna zeshonderd gulden uit eigen zak betalen? Ja waarom is dat, vernieuwers in Vlaardingen en Schiedam? BES VAN HAREN Schiedam Vrouwen die altijd al eens hebben willen biljarten, knjgen nu ook de kans bij de damesbiljartgroep van Kluphuis Oost aan de Galüeistraat. Die zoekt name lijk enkele leden die zich de biljartkunst eigen wil len maken. Ook de sjoelers zoeken voor de wekelijkse sjoela vond op donderdag versterking. Zowel mannen als vrouwen zijn welkom. Voor inlichtingen en/of aan meldingen kan men bellen naar het clubhuis (4735435), Vlaardingen De aan de Chrysantstraat gevestigde basisschool 't Ambacht laat het 60-jarig bestaan niet ongemerkt passeren, evenmin als de heropening van het gere noveerde gebouw. De leerlingen vieren de hele week feest. Maandag 16 september staat de Bobo-kinder show 'voor de klas' en dinsdag is er verkleedfeest met als thema dieren. Voor de sponsorloop op woensdag heeft men de oud-wielrenner en oud-leer ling Teun van Vliet aangetrokken om het startschot telossen De vossenjacht en sport- en speldag op respectieve lijk donderdag en vrijdag worden zaterdag 21 sep tember afgesloten met een feestelijke markt in het schoolgebouw. Zowel voor de ouders als de leerlin gen zijn er van 10.00 tot 16.00 uur tal van aktiviteiten te beleven. Maassluis In verband met de vijfde Nationale Open Monumen tendag is er voor morgen een fietstocht langs de mo numenten uitgezet. Vanaf 10.00 uur kunnen de fiet sers bij theater de Schuurkerk vertrekken en voor slechts één gulden kan men er een routebeschrij ving verkrijgen. Tijdens de tocht kan men onder an dere de Grote kerk, molen de Hoop, net Delfland- huis. Sleepvaartmuseum en Giidehuisje, de Wip- persmolen, stoomsleepbootde Furie en de Doelman- hoeve gratis bezoeken Agenda zaterdag 14 september •Solid Soul. Podium, 22.30 uur. Eenakterfestival, Passagetheater, 15.30 en 20.15 uur. zondag 15 september Twilight Twins, Podium, 22.00 uur Orgelconcert Simon Gledhill, Passagetheater, 11.00 uur. maandag 16 september Informatie-avond over de 'stop met roken-trai- ring', Ambulancegebouw GGD, Hargalaan 12. Schiedam, 19.45 uur. Orgelconcert, Grote Kerk, 20.15 uur. zaterdag 14 september Tsjechov (musical van o.a. Robert Long), Stadsge hoorzaal, 20.15 uur. Vredeskraam braderie Vlaardingen-Ambacht, 10.00-16.00 uur. Pippi Langkous (film), Triangel, 13.30 uur en Leger des Heils, 14.30 uur. Kindergarten Cop (film). Triangel, 18.30 en 20.45 uur. Wandelconcert Christelijke Harmonievereniging Sursum Corda, Grote Kerk, 15.00 uur. Vlooi en ma rkt, Li j n baa n h ai, 9.001 ot 17.00 u tir, •Open dag computerclub Computers Come Toge ther, buurthuis de Haven, Weeshuisplein, 10.30 uur. zondag 15 september Verzamelaarsbeurs van grammofoons, juke-boxen, muziekinstrumenten en grammofoonplaten, Lijn baanhal, 10.00 tot 17.00 uur. Vlaardingen - Wasserij Lips en de Lijnbaanhallen dienen uit de Vet- tenoordsepolder te verdwijnen. Dat oppert de bewonersgroep van de wijkvereniging in een alterna tief stedebouwkundig plan voor de Landstraat en omgeving. Op de vrijkomende ruimte kunnen volgens de bewoners vijfen twintig koopwoningen in de pre miesector worden gebouwd. De maatregelen dienen om dc Landstraat een volwaardige woonfunctie te geven. Volgens de bewoners wordt het woongenot nu ernstig verstoord door Lips en de Lijnbaanhallen. De wasserij zorgt voor geluidsoverlast. De feesten en de rommelmarkten in de Lijnbaanhallen zadelen de wijk volgens de bewoners op met een enorm parkeerprobleem. De voorstellen van de wijkvereni- ging sluiten in grote lijnen aan op het bestemmingsplan uit 1986 voor dit deel van de Vettenoord- sepolder. De wijk kreeg in de eer ste plaats een woonfunctie toebe deeld. Na de vaststelling van het pian werden verschillende bedrij ven in de buurt uitgekocht. De gemeente maakte daarbij ge bruik van de zogenoemde tachtig procentsregeling. In deze rege ling nam het rijk vier/vijfde deel van de verplaatsingskosten van overlastgevende bedrijven voor haar rekening. De doelstellingen van het bestemmingsplan zijn echter nooit bereikt. Het rijk heeft haar subsidies inge trokken, maar de Lijnbaanhallen en wasserij Lips zijn nog immer in de wijk aanwezig. De bewoners vrezen nu dat de verhuizing van het overlastgevende bedrijf ge heel van de baan is. Zij leiden dit af uit de onderhan delingen, die de gemeente met de directie van Lips voert over uit breiding van het bedrijf in de Landstraat. Reeds vooraf kondigt de wijkvereniging aan dat het 'alle haar ten dienste staande' middelen zal gebruiken om de uitbreiding te voorkomen. Vol gens de bewoners dient het be drijf naar één van de industrieter reinen te verhuizen. Alternatief Ook uit andere gemeentelijke plannen valt op te maken dat de gemeente op de uitgangspunten van het bestemmingsplan is te ruggekomen. In de planontwik- keling van de wandelroute 't Oft naar 't Ooft wordt wel urtgegaan van de sloop van in ieder geval de middelste van de drie Lijnbaan hallen, maar de bestemming van het vrijkomende terrein is een nieuwe. In plaats van woningen wil de Dienst Gemeentewerken parkeerplaatsen aanleggen. Het terrein zou als compensatie gaan dienen voor het verlies van par keerplaatsen aan de Westhaven- kade. „De gemeente kan dat de buurt niet aandoen," zegt buurtbewo ner Peter van Nieuwenburg. „We zijn juist blij dat het postkantoor uit de wijk is verdwenen Straks krijgen we weer druk autover keer in de wijk. Ik begrijp niet waarom de gemeente de oor spronkelijke plannen niet uit voert." In het plan van de buurt verdwij nen de Lijnbaanhallen geheel. Een vervangende ruimte voor evenementen en sportwedstrij den kan volgens de planmakers worden geïntegreerd in het nieu we Kolpabad. Het woningbouwplan van de be wonersgroep is enthousiast ont vangen door woningbouwvereni ging Patrimonium. De volume- schets voor vijfentwintig wonin gen is gemaakt door architect Nico Andriessen. Hij tekende en kelejaren geleden voor de nieuw bouw in de directe omgeving van de Landstraat. Door Han van der Horst Schiedam - Voor de derde keer hebben in Schiedam krakers een officieel monu ment bezet. In de jaren ze ventig maakten jonge wo ningzoekenden en kunste naars zich een tijdje meester van het Proveniershuis en het weeshuis op de Lange Achterweg. Sindsdien bleef het plaatselijk stedeschoon ongemoeid. Tot Cathalijne - net terug van een lang verblijf in Londen - haar oog liet vallen op het pand Lange Nieuwstraat 119c. Dat is een herenhuis van rond 1850, dat sinds jaar en dag op de Monu mentenlijst staat. Met een vriend verschafte zij zich toegang tot de bovenverdiepingen. Tegenwoordig worden deze eta ges door drie meisjes en een jon gen bewoond. Ze zijn druk bezig met het opknappen. Daarbij wor den de antieke elementen in het interieur zorgvuldig ontzien. „Daar waren buurtbewoners eerst wei bang voor," vertelt Cathalij ne. „Die zeiden: je gaat toch met een bezem niet de ornamenten van de plafonds afslaan?" Ze wijst op het negentiende eeuwse stukadoorswerk, dat ongetwijfeld nog dateert uit de bouwtijd van het herenhuis. Maar de krakers zijn juist trots op die historische elementen in hun nieuwe behuizing. De ornamen ten en de negentiende eeuwse schoorsteenmantels worden dan ook zorgvuldig ontzien. Prachtig Ed, kunsthistoricus van stiel en sinds een paar maanden woon achtig op de Lange Nieuwstraat 119c, constateert: „Dat stuka doorswerk is prachtig gedaan Dit is absoluut geen revolutiebouw. Er is zorg en aandacht aan be steed. En het is de moeite waard. Er zijn tegenwoordig zelfs men sen die dit soort plafonds laten restaureren." Ed heeft de geschiedenis van het huis nog niet uitgezocht, maar vanuit zijn vak concludeert hij: „Het is een negentiende eeuws huis, maar qua stijl kan ik het niet goed thuisbrengen. Het gek ke is die drie of vier deuren erin. Het is een heel raar soort huis." „Dit huis is magnifiek," zegt Daphne, de jongste bewoonster. Lange Nieuwstraat 119c heefteen geschiedenis achter de rug van meer dan een eeuw. Maar een ge lukkige geschiedenis kan het niet geweest zijn, want het heeft steeds aan status verloren. Een dikke eeuw geleden waren 'Mt'- Ed, Cathalijne en Daphne. „We hadden laatst een verjaardagsfeest. Daarom stopten we van tevoren briefjes bij de buurt in de bus om ons bij voorbaatte excuseren als er soms lawaai was. Toen kregen we allemaal felicitatiekaarten terug." Foto Gemt de Heus/Roei Dijkstra de Tuiniaan en de Lange Nieuw straat de deftigste straten var. Schiedam. Daarlieten de jenever- baronnen hun herenhuizen bou wen. Een groot aantal daarvan is tot op de huidige dag behouden gebleven. Zon ontwikkeling lag niet in de bedoeling van de bestuurders die het gebied in de zeventiende eeuw al bij de stad trokken. Het was een soort vroege voorloper van een bedrijvenpark en langs de Nieuwe en de Buitenhaven vestigden zich dan ook allerlei ambachtslieden en later bran ders. Het middengedeelte bleek echter te drassig voor bebouwing. Daarom maakte de overheid van dc nood een deugd en legde er de Plantage aan, het eerste stads parkvan Nederland. Schoon Aan de Tuiniaan en de Lange Nieuwstraat verrezen vervolgens herenhuizen. De rijke inwoners hadden vanuit het achterraam uitzicht op de bedrijvigheid langs de havens, maar dat gold in die tijd alleen maar als een pré. De mensen wilden nog niet geïso leerd en ver van het werk wonen. Zeker de rijken niet. De Tuiniaan en de Lange Nieuw straat werden langzaam, maar ge staag volgebouwd. Dat gebeurde zonder enjge systhematiek, zodat de huizenrijen tegenwoordig een heel afwisselend uitzicht bieden. Het pand van Cathalijne, Ed en Daphne is bedoeld voor buitenge woon rijke mensen. Het bevat een groot aantal kamertjes, vooral op de bovenverdiepingen, want daar huisde het talrijke personeel dat nodig was om zo n kapitale wo ning schoon te houden. Uiterst laag betaalde meiden en knech ten uit de volksklasse waren dag in dag uit in de weer want huis houdelijke apparaten bestonden nog niet. Toch hadden de betere standen begrip gekregen voor reinheid en ze verlangden dan ook een schoon huis. Breng dat maar eens voor elkaar zonder stofzuiger bijvoorbeeld. In de twintigste eeuw verloor de Lange Nieuwstraat zijn status ingezonden modedeling Een van de vele Design-suggesties voor een exclusieve garderobe, uit de kollektie van Schönbuch. Andere voorbeelden en mogelijkheden tonen wij u graag. Waai eens aan.. van allerdeftigstheid. Tussen de Stadhouderslaan en de Burge meester Knappertlaan verrezen villawijken, speciaal voor de Schiedamse sjiek. Maar oude adel vergaat niet, zoals de krakers onlangs merkten. Cat halijne: „Wij hadden laatst een verjaardagsfeest. Daarom stopten wij van te voren briefjes bij de buurt in de bus om ons bij voor baat te excuseren, als er soms la waai was. Toen kregen wjj alle maal felicitatiekaartjes terug." Tussenkamer De echte rijken zijn weg. De meeste herenhuizen werden ver bouwd tot kantoor. Maar de stijl is gebleven. Het pand 119 onderging een an der lot. Als een groot huis zijn sta tus verloor, dan wisten aanne mers er destijds wel raad mee. Zij splitsten ze op in een stuk of wat boven- en benedenwoningen voor de kleine burgerij. Dat is met het betrokken herenhuis ook ge beurd. Dat leidde soms tot rare resulta ten. Cathalijne en haar medebe woners hebben een keuken mid denin het huis. Dat is de voorma lige tussenkamer, waar beter ge situeerde Nederlanders oudstijds sliepen. Er waren geen ramen. Het bleef daar lekker donker. In de jaren twintig en dertig propa geerden moderne artsen het be lang van licht en lucht. Toen raakten die bedompte tussenka- mers uit de gratie. De tussenkamer had nog een functie: hij verbond de salon, waar de beste meubels stonden met de achterkamer. Daarin con centreerde zich het gezinsleven. De achterkamer van 119 ziet uit op bedrijven langs de Nieuwe Ha ven. Achter de ramen van de voorkamer prijkt de Plantage. De eerste bewoners zullen hem wei nig gebruikt hebben. In de salon zat je op zondag en je ontving er officile visite. Het was een deftig vertrek, waar niemand zich echt op zijn gemak voelde. Dat was ook niet de bedoeling. De salon; straalde de belangrijkheid van het gezin uit, de centen van de va der en de Frans behvloede welop- - gevoedheid van moeder en hare huwbare dochteren. Bloemetjesbehang Het gedeelte dat de krakers nu bewonen, is lange tijd een pen-, sion geweest. Dat valt aan het bloemetjesbehang nog te zien. Nadat de laatste bewoners waren vertrokken, konden er geen lief hebbers voor worden gevonden. Want eerlijk is eerlijk: het pand is in slechte staat Eigenaresse is de gemeente. Die doet er niet veel mee. Tegen de kraak is geen echt bezwaar ge maakt. Gas en licht werden zon der problemen aangesloten. Bouw- en woningtoezicht stuurde zelfs een medewerker om een paar hoogst noodzakelijke repa raties te verrichten. Er bestaat ook contact tussen de krakers en het stadhuis. Ze willen hun ver blijf graag legaliseren, maar dat is tot nog toe niet gelukt. Cathalij ne: „Ik vind het hier heerlijk om de oude sfeer. Wat wil je? Ik kom uit Ommoord. Dat is gewoon een verschrikking. Dit is lief. Het is heel leuk." Verrassend Geen van de krakers heeft een Schiedamse achtergrond. De kennismaking met de stad valt mee. Cathalijne: „Schiedam is verrassend. De Gorzen alleen al zijn zo verschrikkelijk leuk". Ze hopen op snelle legalisatie, want nu kunnen ze toch weinig aan het huis doen. „Er wordt na tuurlijk niets kapot gemaakt", zegt Ed, „En echt ingrijpende ver anderingen zouden we ook niet willen. Maar ais we officiële huur ders zijn, dan kunnen we natuur lijk pas echt met het opknappen beginnen." Dan krijgt een vergeten Schie dams monument misschien ook weer een nieuw leven. En de waardering die het toekomt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2