Waterweg 9 fi Dukdalf van plagiaat beschuldigd Ambacht slaat munt uit overheersing I Schiedam 'wint9 monumentendag met drie schildjes Gemeentelijk tuinmeubelbedrijf wast handen in onschuld Helinium wint Akerboom Boegsprietlopen blijft volksvermaak Kleding brandweer Maasland onveilig Brandweer moet twee keer uitrukken Stadsgehoorzaal kiest voor compromis-stoel Gratis naar Kees van Kooten kmSËÊS&'Nym Was in brand Motor kwijt aan pseudo-koper Man lopend naar huis Meisjes gepakt voor diefstal B FABER Rotterdams Dagblad I Maandag 16 september 1991 yaassluis - Geen groter vermaak dan leedvermaak, heet het Geen wonder dus dat zaterdag, steeds wan neer een Maassluizer van een smalle buis boven het rater gleed en een nat pak haalde, een luid gelach opsteeg. Het boegsprietlopen was de grote publieks trekker op het Oudhollandse feest dat in de binnen stad werd gehouden. Inde waterrijke omgeving van het Westland werd vroeger tijdens volksfeesten traditioneel boegspriet gelopen. Een ronde mast, die normaal buiten de voorsteven van een schip uitsteekt, werd over een slootje gelegd en degene die droog de andere kant haalde was de winnaar. Waren meerdere deelnemers droog over gekomen, dan werd het spel iets moeilij ker gemaakt, Dan kwam van beide kanten een deel nemer aangeschuifeld en was het zaak elkaar ergens m het midden van het wiebelende stuk hout af te du wen. Wie overbleef was kampioen. Zaterdag probeerden de deelnemers elkaar met kus sens in het water te duwen. Het was dus iedere keer weer lachen, gieren, brullen wanneer iemand in de Vliet belandde. De Oudhollandse markt zelf viel nogal tegen. Alleen de schoenpoetser en de glasblazer waren 'Oudhol lands' aan het werk. De meeste kraampjes verkoch ten eten en drinken. Het publiek vond het deson danks gezellig. Ook deze deelnemer aan het boeg sprietlopen haaide de overkant niet met droge kleren. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Gaardingen - De Stadsgehoorzaal krijgt in mei vol gend jaar nieuwe stoele' Maar stoelen voor schouw burgen zijn erin alle soorten, maten en prijsklassen. En dat laatste facet zal bij de keuze voorde Stadsge hoorzaal van doorslaggevende betekenis zijn, heeft directeur Marten Putman laten doorschemeren. Ter gelegenheid van het open huis had Putman in de wandelgangen van de Vlaardmgse schouwburg za terdag vijf verschillende stoelen neergezet. Bezoe kers mochten de zetels uitproberen en vervolgens op eenbnefjehun voorkeuraangeven. Velen vonden fauteuil C de comfortabelste zit Maar dat type zal zeker nietworden uitverkoren. „Die kost 500gulden. Ik heb er 700 nodig, dus reken maar uit," zei Putman, die zelf model A prefereerde, een een voudig en redelijk prettig zittend stoeltje van onge veer 300 gulden. Ongeacht de keuze van de bezoe kers. zal de keuze waarschijnlijk op dit model vallen. Een compromis-stoel," geeft Putman toe. „Maar an ders ben ik vier ton kwijt, exclusief BTW." Geld is overigens niet het enige criterium voor de Stadsgehoorzaal-directeur. „Stoelen moeten ook makkelijk schoon te maken zijn, anders krijg ik last met de werksters. Verder mogen je stoelen niet ver moeiend zijn, maar ook niet slaapverwekkend. Ze moeten twintig jaar mee en tegen een stootje kun nen Ik knjg hier tenslotte ook enthousiaste Frank Boeijen-fans over de vioer. De keuze is lang niet zo eenvoudig als 't lijkt. De stoel moet ook nog eens passen in het interieur." De Stadsgehoorzaal wordt voor 2.5 miljoen gulden opgeknapt. Het vervangen van de fauteuils is de eer ste fase van de renovatie. De oude, totaal versleten stoelen worden bij opbod verkocht. - De werkkleding van de leden van de vrijwillige brandweer van Maasland moet worden vervangen. De kleding biedt bij hevige branden on voldoende bescherming, en ook de helmen voldoen met meer aan de thans geldende veiligheidsnormen. Ook is het noodzakelijk dat de persluchtapparatuur gedeeltelijk moet worden vernieuwd en omge bouwd. Dit komt omdat de te vervangen helmen met meer op de persluchtmaskers passen. Met de vervanging van de brandweeruitrusting is een bedrag gemoeid van 70.000 gulden. De gemeen teraad is gevraagd dit geld ter beschikking te stellen. Jlaaardingen - Ter gelegenheid van de opening van het filmseizoen is tijdens de Vlaardingse filmdagen "lie morgen, woensdag en donderdag in de Stadsge hoorzaal worden gehouden, gratis een film te zien. In de filmzaal van de Stadsgehoorzaal wordt die da gen de Nederlandse productie 'Oh Boy' met onder anderen Kees van Kooten vertoont. De kaartjes wa- ren. tijdens de 'welkom uit-dag', de open dag van de Stadsgehoorzaal, afgelopen, zaterdag, af te halen. - De Vlaardingse brandweer is dit Wekeinde twee keer uitgerukt om een brand(je) te blussen, Gistermiddag was dat richting Lavendelstraat waar orsnd was ontstaan in de slaapkamer van een flatwo- ting. De slaapkamer brandde geheel uit. De twee bo venliggende woningen liepen rookschade op. De oorzaak van de brand is niet bekend. De bewoners varen bij het uitbreken van de brand in de woonka mer. vvas met het geval met de bewoner van een flat ^deKoninginnelaan. Die had in bed liggen roken, vaarbij het dekbed vlam had gevat. Bij het naar bui- gooien van het dekbed vloog een rieten stoel in Jpind. Dus die ging ook naar buiten. ^brandweer bluste de naar buiten gegooide spui en, De woning liep geringe schade op, ""deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Door Carel van der Velden Maassluis - Tex Style Europe heeft een juridische procedure aangespannen tegen Dukdalf Be drijven in Maassluis. Het textiel bedrijf zegt dat het gemeentelijke bedrijf plagiaat heeft gepleegd bij de productie van tuinmeubelen. Tex Tile beweert de exclusieve rechten van een door Dukdalf be- nutdessinin handen te hebben. Vooruitlopend op haar uitspraak in het geschil heeft de Rotter damse rechtbank een verkoop verbod opgelegd aan Dukdalf Meubelen. Te1 Style wil de Duk dalf haar voorraad van enkele duizenden kussens laten vernie tigen. Een gemeentewoordvoer der bevestigt dat de door Tex Sty le ingediende schadeclaim hoger ligt dan 100.000 gulden. Gezien het belang van de zaak overlegt het college morgenavond met de gemeenteraad over het juridisch vervolg van de zaak. Het gemeentebedrijf wijst de door Tex Style geiormuleerde be schuldigingen categorisch van de hand. Op haar beurt bereidt Duk dalf een schadeclaim voor aan het adres van Tex Style. Volgens di recteur Sehoemakers heeft Duk dalf door de affaire een omzetver lies geleden van ongeveer 150.000 gulden. Volgens Tex Style is het omstre den dessin in 1989 ontsproten aan het brein van een in Parijs woon achtige dame. De firma beschikt over werktekeningen, waarop een vergelijkbaar motief staat af gebeeld. Tex Style beweert dat zij het ontwerp voor een fors bedrag heeft aangekocht. Bij de overeen komst zou de firma een exclusivi- teitsbeginsel voor geheel Europa hebben bedongen. Tex Style kwam in actie toen tuinmeubelen met het gewraakte dessin opdoken bij firma's als de Makro en Wehkamp. Ondeizoek van Tex Style leerde, dat de pro- dukten met het beschermde des sin onder meer bij Dukdalf in Maassluis werden geproduceerd. Dat laatste wordt door Dukdalf niet ontkend, maar van illegale praktijken is volgens de directeur allerminst sprake. Geheel te goeder trouw hebben we de voorgedrukte stof voor de tuinmeubelen bij een Italiaanse fa irikant aangeschaft. Op een d* gelijke manier hebben we al di ïzenden keren iets ingekocht. Deze fabrikanten hebben eigen ontwerpers in dienst of h iren die Vtaardlnger-Ambacht - Helemaal verkroppen kan Vlaardmger-Am- bacht de annexatie door Vlaardin- gen in 1941 nog steeds niet Een echo van de protesten die volksvertegenwoordigers Hors- tmann en Bravenboer in dat oor logsjaar in de gemeenteraad van het toen nog zelfstandige dorp lie ten horen, klonk zaterdag op de zelfde plaats. Op de stoep - bor des is een te groot woord - van het voormalige raadhuis nam ge legenheidsburgemeester Walter van Ginneken het verkeersplan op de hak. Door dat plan, dat de Ambachters is opgelegd door 'erfvijand' Vlaar- dmgen, is de wijk voor met-buurt bewoners onbereikbaar gewor den, terwijl de bevolking zelf de weg is kwijtgeraakt, zei Van Gin neken in een toespraakje. Bij die hint bleef het. Het hijsen van de eigen gemeentevlag door - Vlaardmgs - wethouder Ag nes van Ardenne, was slechts fol klore. Ambacht berust in de over heersing. Zaterdag wist het voormalige dorp zelfs munt te slaan uit de an nexatie. De wijk greep het 50-ja- rig jubileum van de inlijving gre tig aan om de eigen identiteit uit te dragen. Ambacht is meer dan een woonwijk voor gegoede bur gers. Er zijn ook bedrijven en winkels gevestigd, en de midden stand oordeelde dat het geen kwaad kon de grote schare bezoe kers daar eens attent op te ma ken. Uitgesteld Vlaardingen lijfde de buurge meente in onder Duits gezag, op 1 augustus 1941. Eigenlijk was het jubileum dus al verstreken. Maar de feestelijkheden waren uitge steld tot 14 september met het Het bruidspaar Rebekka van de Werff en Hennie van der Bor was publiek moest de gestrooide bruidssuikers eerlijk delen. Foto Gem! de Heus/Fotobureau Roel Dijkstra lichtelijk overdonderd door <ie belangstelling voor hun huwelijk. Het aiToonnii oog op de vakantie, en ook omdat ze dan zouden samenvallen met de landelijke Open Monumenten dag. De belangrijkste publiek strekkers waren evenwei niet zo zeer de historische panden in de wijk, als wel de braderiekramen, de muzikale attracties (Amazing Stroopwafels, Vlaardingse Musi cal Vereniging) en een trouwerij jp het voormalig gemeentehuis. Dit huwelijk, het eerste dat sinds 50 jaar in Ambacht werd gesloten, trok veel bekijks. Rebekka van de Werf en Hennie van der Tor wer den zelfs een beetje zenuwachtig van de grote menigte die hen op wachtte op Plein Emaus. Maar de ambtenaar van de burgerlijke stand, Toos de Veer-Bijnagte, wist het bruidspaar snel op hun gemak te stellen. Ondanks het gedrang in het trouwzaaltje, maakte zij er een sobere en toch sfeervolle plechtigheid van. ■^Het'stralende zonnetje werkte za terdag ook mee aan de promotie van Ambacht. Het was de hele dag een komen en gaan van be zoekers, Het,feest werd besloten met een barbecue, waarop de wijkbewoners met elkaar nog eens konden napraten over de ge slaagde dag. Door Nathalie Lans Vlaardingen - In Maassluis, Vlaardingen en Schiedam ston den zaterdag veel deuren open die anders hermetisch gesloten zijn voor het grote publiek. Want behalve openbare gebouwen, konden op de Open Monumen tendag ook veel panden in parti culier bezit worden bezichtigd. De liefhebbers van historisch erf goed lieten zich dat buitenkansje niet ontgaan. Op menig adres werd de deur platgelopen. Zoals bij de Schiedamse modefotograaf Paul de Graaff. Hij stelde nieuws gierigen in staat de St. Joris Doe- le, die hij in 1989 van de gemeente Schiedam kocht, te bezichtigen. Het tweeëneenhalve eeuw oude pand werd een paar jaren geleden zwaar beschadigd door brand. De Graaff voerde een rigoureuze ver bouwing uit om het weer bewoon baar te maken. Tijdens de monu mentendag werd duidelijk dat de St. Joris Doele niet alleen aan de buitenkant weer een statig ge bouw is. Ook binnen is het met veel zorg opgeknapt. Voor die knappe restauratie kreeg De Graatf zaterdag een schildje van de historische vere niging Schiedam. Ook de familie H. Nieman-Mettes en J, Brussé kregen dit waarderingsteken, de eerste voor het opknappen van het pand Lange Haven 139, de tweede voor het herstel van café 't Sterretje op de hoek van de Koe markt en de Buitenhavenweg. In Schiedam waren overigens nog veel meer monumenten te bekijken dan de drie onderschei den panden. Sommige waarde volle complexen worden op dit moment verbouwd of opgeknapt. Aan de Lange Haven 48 kon men zien hoe een wijnpakhuis kan worden verbouwd tot apparte menten. De bezichtiging viel ech ter behoorlijk tegen. Bij binnen komst viel weinig monumentaals meer te ontdekken, Een kille gang met moderne plavuizen, een systeemplafond, een lift. Jammer; elders in de stad wordt toch aangetoond dat het ook an ders kan. Zo is er bij de verbou- ijSSSES Havendienst SCHEED Met een bootje van de Havendienst voeren leden van de historische vereniging iangs de panden die een restauratieschildje kregen. Drukkerij Roelants stak de vlag uit. Föio Fotobureau Roel Dukstra wing van het pand Schie 98 veel meer gelet op de details, In de ap partementen in deze voormalige branderij en destilleerderij zijn authentieke draagbalken ge handhaafd. En de houten deuren van de verschillende vertrekken zijn gesierd met lijsten. Keus In Vlaardingen waren minder particuliere panden te bezichti gen, Toch was er voor de bezoeker genoeg keus. De hal van het stad huis, de Grote Kerk en de Stads waag waren bijvoorbeeld de gehe le dag toegankelijk. Om even bij te komen van het ge- slenter liepen veel monumenten- fans binnen bij café De Lijndraai er. De uitbater het bezoekers een kijkje nemen in het pand uit 1611 en vertelde wat over de geschie denis. „Hier was vroeger het kan toor van de Verenigde Touwfa- brieken. De machines stonden op de plaats waar nu de toiletten- groep is." Ook een bezoek aan het Reoders- huis was de moeite waard. In dit pand, waarvan de deuren en pa nelen hemelsblauw en goudkleu rig zijn geschilderd, wordt de cul tuur van vroeger verrijkt met mo derne exposities. In vergelijking met Schiedam, had ook Maassluis weinig 'nieuws' te bieden. Er was uiter aard veel monumentaals te zien, maar gebouwen als theater De Schuurkerk, de Grote Kerk en het Sleepvaartmuseum zijn al re gelmatig te bezichtigen. Veel bezoekers trok het Gilde- huisje aan de Zuiddijk. Dit Zak kendragershuisje dateert uit 1765. Het is klein vergeleken met de meeste monumenten, maar het heeft een rijke geschiedenis. Rondlopend m het historische ge bouwtje, kon men zich voorstel len hoe de straatwerkers er in de 18e en 19e eeuw dobbelden om de werkverdeling. Maassluis - De Maassluise brandweer is gisteravond rond half tien uitgerukt voor een zol- derbrandje aan de Frederik Hen drikstraat. Daar bleek dat de be woner op de zolder was te drogen had gehangen met daarvoor een ventilator om het drogen te be spoedigen. Die ventüator viel door onbekende oorzaak om, waarna de was vlam vatte. De brandweer had het vuurtje snel onder controle. Maassluis - Een Maassluizer is dit weekeinde zijn vertrouwen in de medemens voor een groot deel kwijtgeraakt, Hij had in een ad vertentieblad zijn crossmotor te koop aangeboden. Daarop rea geerde een man, die vroeg of hij er ook een proefrit op mocht ma ken. Dat mocht en daar heeft de Maassluizer spijt van. De pseudo- koper is namelijk niet meer te ruggekeerd. Vlaardingen - Een 28-jarige Vlaardinger is in de nacht van vrijdag op zaterdag door de poli tie lopend naar huis gestuurd. De man was in zijn auto op de Lepe laarsingel aangehouden en de po litie constateerde de aanwezig-.!, heid van 1,3 promille alcohol in zijn bloed. Hij was opgevallen doorzijn rijgedrag. Vlaardingen - Twee Vlaardingse meisjes van 14 jaar zijn zaterdag avond door de politie op heter daad betrapt bij de diefstal van een fiets. Dat gebeurde in de fiet senstalling van het station Vlaar- dingen-Oost. Na proces-verbaal zijn ze heengezonden. Vlaardingen - De archeologische werkgroep Helinium is onder scheiden met d'Akerboom, een culturele prijs van de gemeente Vlaardingen. Helinium kreeg het beeldje, ontworpen door Leen Droppert, voor het blootleggen van Vlaardingens oudste geschie denis. Helinium spit sinds 1958 in de Vlaard'ngse bodem. De leden van het eerste uur boekten een spraakmakend succes, toen 2ij door opgravingen aantoonden dat het grondgebied van Vlaardingen al in circa 2500 voor Christus was bewoond. Tot op dat moment werd aangenomen dat bewoning van het moerasgebied in deze om geving pas mogelijk was vanaf de Romeinse tijd, De Vlaardingen cultuur die Helinium ontdekte, kreeg wereldwijd bekendheid. Recent deed de werkgroep, die geheel uit onbetaalde medewer kers bestaat, onderzoek in de terp waarop de Grote Kerk op de Markt is gebouwd, Bij een onder zoek kort daarvoor op de hoek van de Peperstraat en de Hoog straat, hadden de plaatselijke ar cheologen al vastgesteld dat Vlaardingen de oudste stedelijke nederzetting is van het 'natte' ge deelte van West-Nederland. D'Akerboom werd zaterdagmid dag uitgereikt door wethouder Kees van der Windt (Cultuur) in zaal De Harmonie. Helinium-ver- tegenwoordiger Jeroen ter Brug gen pleitte bij die gelegenheid voor het aanstellen van een ge meentelijke bodem-archivaris. Van. der Windt staat daar niet af wijzend tegenover. Maar de ge meente heeft er volgens de wet houder voorlopig geen geld voor. H. v. Kooij A showroom- erkend Oosthavenkade 14 üsswbü Vlaardingen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1