15 Ruzie eindigt in bloedig drama 'Prettig gestoorde' Krimpenaar koopt Maassluise onderzeeër KAPSTER Acht maanden geëist tegen Schiedamse vechtersbaas GRATIS Ook voor al uw keuken- Inbouwapparatuur hoge kortingen! Keuken en Tegelhai „MATHENESSE" Ie s ifc <&t» I 'Knip- en plakwerk' in Artoteek Stadskantoor is uitkijktoren Bibliotheek brengt boeken aan huis Westfrankelandsedijk afgesloten Excursie door Beatrixpark Studiekring 55-plussers Excursie naar fort Opbrengst collecte Bedrijven sporten voor goed doel „MATHENESSE" Maasland pleit voor behoud veerpontje Sloopspook verjaagd INT. MEUBELTRANSPORT 1 D. van Geyl Zn. B.V. "MINNIE en MICKEY" I Rotterdams Dagblad I Donderdag 19 september 1991 i M SN®h Als je niet beter zou weten, zou je bij het werk van Itta Smeets kunnen denken dat een stel kin deren een middagje aan het knippen en plakken is geweest. Wanneer je beter kijkt en je blik wat langer laat rusten op een van de werken, verraden de keurig getrokken potloodlijnen en netjes geknipte papieren vor men dat het hier gaat om werk van een volwassene. Er zit een idee achter dus wordt het kunst genoemd, waar je een prijs van 950 gulden voor neer kunt tel len. Gelukkig maar dat smaken ver schillen. 'Helder, subtiel en wys, als van iemand die veel ballast heelt afgeschud.' meen de een bezoeker tijdens een ten toonstelling van Smeets vorig jaar in Leiden. Zelf noemt Smeets haar werk een afgeleide van het Russische constructi visme, waar veel met meetbare vormen werd gewerkt. De kunstenares werkt met geo metrische figuren op papier. Vierkanten, driehoeken, recht boeken en cirkels komen veel vuldig voor in haar werk. Deze zijn met verf rood, blauw, geel. groen of zwart gekleurd. Grote stukken van het papier laat Smeets onbewerkt, wit De expositieruimte van cultu reel centrum Hollandia deelt Itta Smeets met werk van de in Brooklyn geboren Cris Dagradi. Van hem worden aquarellen, ke- ramiektegels en gouaches ge toond. Een steeds terugkerend thema in zijn werk is lichtreflec ties op het wateroppervlak. Zijn schilderijen zijn opge bouwd uit onrustig en wat rusti ger golvende lijnen, bestaande uit vele kleurarceringen die in verschillende lagen op het doek worden aangebracht. In een aantal werken ga je in eens dingen herkennen. De an- ders-vormige schilderijen heb ben nu ook een naam: Oostsin gel, Delftweg, Koningin Emma- laan. Een rivier waar een rij be tonnen blokken flats langs staat, lapje groen erlangs, daar naast ligt de weg. Iemand heeft een steen in de rivier gegooid: golvende kringen op het water oppervlak. Daaruit blijkt steeds weer de fascinatie van de ma ker: de schoonheid en verander lijkheid van het reflecterende licht op het ondoorgrondelijke water. Werk van beide kunstenaars hangt tot en met 28 september in Galerie Artoteek aan de Oost- havenkade. Mariètte Olsthoorn Schiedam - Het stadskantoor in Schiedam dient zaterdag als uit kijktoren voor iedere Schiedam mer die zijn stad eens vanuit de hoogte wil zien. De veertiende verdieping wordt op die dag voor dit doel opengesteld en het uit zicht is dan, vermits het weer hel der is, magnifiek, zo meldt een persbericht van de gemeente. Dat persbericht is uitgegeven om dat zaterdag 'Gemeentedag' is. een dag die bovendien in het te ken van het milieu is. De gemeen te presenteert zich die dag met de nadruk op dat milieu. Vandaar dat daarover informatie is te verkrijgen m het stadskan toor, er korte natuurexcursies worden gehouden, wat wordt ver teld over boomverzorging, water kwaliteit e.d. Daarnaast kan met milieuvrien delijke verf worden geschilderd, staat de bouwinspecteur klaar met adviezen over onder meer isolatie en bouwmaterialen, wordt getoond hoe de politie mi lieu-delicten opspoort, worden natuur- en landschapsfoto's van kinderen getoond en wordt aan dacht besteed aan de afvalproble- matiek. Er kan ook met de burgemeester en de wethouders worden gespro ken en er is een forumdiscussie over het milieu. Door Peter de Lange Rotterdam/Schiedam - Kan ik die man geen schadevergoe ding geven of zo, vroeg een 29-jarige Schiedammer zichzelf af nadat hij op 4 april dit jaar het gezicht van een stadgenoot tot moes had geslagen. Zijn slachtoffer diende inderdaad een claim in. Maar de dader zal waarschijnlijk ook op andere wijze moeten betalen. Officier van Justitie mr. R.R. Roukema eiste gisteren voor de Rotterdamse rechtbank acht maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf tegen de al te doortastende karate-expert. met een automobilist ruzie kreeg over het vrijmaken van de rij baan. De verdachte had zijn Mercedes- midden op de weg geparkeerd en stond te praten met een vriend, toen een tweede auto de straat in reed. De bestuurder gebaarde dat hij er door wilde. Volgens verkla ringen van het slachtoffer en van een getuige maakte de eigenaar van de Mercedes geen enkele haast de ander er door te laten. De situatie eindigde met een vechtpartij, waaraan het slachtof fer een zwaar gekneusde neus, een gebroken tand, inwendig hoofdletsel en een pijnlijke rug over hield. Hij kon wekenlang niet werken. „Zijn gezicht werd Een verzoek van raadsman R. van der Hoeven het voorarrest van zijn client met onmiddellijke in gang op te heffen wees de recht bank af. Rechtbankpresidente M.A. Vermeulen liet zich niet ver murwen door de crisissituatie in het gebroken gezin van de ver dachte. wiens 8-jarige zoontje tij delijk bij een familielid is onder gebracht omdat zijn moeder hem niet kan verzorgen. De verdachte heeft al eerder voor mishandeling terechtgestaan en ook al eerder beterschap beloofd. In januari dit jaar was hij nog tot eer* week voorwaardelijk veroor deeld. Desondanks ging hij in april opnieuw tot geweld over, toen hij m de Maasdamsestraat tot moes en pap geslagen." vatte rechtbankpresidente Vermeulen het beeld samen zoals dat naar voren kwam op de foto's uit het dossier. „En dat voor zo'n onnoze le kwestie." De verdachte verklaarde dat hij niet met slaan was begonnen. Hij had zijn vuisten pas gebruikt na dat zijn tegenstander als eerste had uitgehaald. Na het incasse ren van een klap tegen zijn "hoofd had hij. geschoold in karate en kickboxen, de ander met een paar ferme slagen tegen een lantaarn paal gemept Hij ontkende dat hij daarna zijn slachtoffer nog tegen het hoofd en in de rug had ge schopt. Officier Roukema trok die lezing in twijfel. Gezien de plaats in de straat waar het bewusteloze slachtoffer was aangetroffen, le ken andere verklaringen hem aannemelijker. Poging tot dood slag leek de officier bij nader in zien een te zware ten lasteleg- gïng; dat er sprake was van zware mishandebng stond echter voor hem vast. „Eigenlijk gebeurt er niks, en dan toch zo uitpakken, dat is een ernstig feit. Zo iemand moet geruime tijd uit de samenle ving worden verwijderd." Mr. Van der Hoeven wees er op dat het gebeurde plaats vond in een „instabiele periode" in het le ven van zijn cliënt. De vechters baas was onlangs gescheiden van zijn vrouw en had zijn toevlucht gezocht in het snuiven van cocai ne. Tegelijkertijd deed hij ver woede pogingen een nieuw leven te beginnen. „Hij is uit zichzelf naar het Riagg en het GAK ge gaan en heeft pogingen onderno men uit Schiedam weg te komen om zijn verleden te vergeten en iets nieuws op te bouwen." Betonstorter In het rapport van de reclassering staat dat de Schiedammer inmid dels zelf ook beseft „dat hij niet goed bezig is". „Ik wil werk heb ben en "helemaal opnieuw begin nen." zei de verdachte gisteren in de rechtszaal. Hij wil zijn werk als betonstorter zo snel mogelijk her vatten en zei het gebeurde in de Maasdamseshaat diep te betreu ren. Als ik weer zoiets krijg, stap ik in m'n auto en rij gelijk weg." De rechtbank doet op 2 oktober uitspraak. Vlaardingen - De bibliotheek van Vlaardingen hoopt in januari 1992 van start te gaan met 'een biblio theek aan huis-service', waarvan deze week bekend werd dat er een subsidie van 20.000 gulden voor wordt gegeven. Een en ander in het kader van de sociale ver nieuwing. Dit houdt in dat bij zelfstandig wonende mensen die moeilijk in staat zijn om naar de bibliotheek te komen de bestelling thuisbe zorgd wordt. Het hoofd van de af deling wisselbibliotheekdienst Frouke Van Willigen: „Leners die op de een of andere manier aan huis gebonden zijn kunnen hun bestelling doorgeven aan de bi bliotheek. Vrijwilligers zullen er dan voor zorgen dat de boeken, cd's en dergelijke bjj die mensen terechtkomen." Het project bevindt zich nog in de voorbereidingsfase, maar Van Willigen hoopt dat het half janua ri van start kan gaan. „We hebben vorige week dat bedrag gekregen van de gemeente. Dat is in ieder geval voldoende om het project te starten. Weliswaar weten we nu natuurlijk nog niet hoeveel men sen er van deze service gebruik gaan maken. We zijn nog op zoek naar vrijwilligers." Schiedam Een gedeelte van de Westfrankelandsedijk m Schie dam zal wegens reconstructiewerkzaamheden vanaf maandag 23 september worden afgesloten voor door gaand verkeer. Het afgefloten gedeelte betreft de Westfrankelandsedijk tussen het kruispunt Burge meester van Haarenhan/Vlaardingerdijk/Burge- meester Knappertlaan en de Admiraal de Ruyter- straat. De bedrijven aan de Nieuwe Waterwegstraat, Admiraal Trompstraat en Wilton Fijenoord zijn dan uitsluitend na de Admiraal de Ruyterstraat bereik baar. De omleidingsroutes zullen door borden wor den aangegeven. De werkzaamheden zullen vermoe delijk vijf weken in beslag nemen. Wie geïnteresseerd is in bedreigde plantesoorten en voor zaterdag 21 september nog geen plannen heeft, mag de excursie door het Beatrixpark in Schiedam niet missen. Door de uitbreiding van de woongebie den, overbemesting, bestrijdingsmiddelen, de aan leg van wegen en dergelijke zijn veel plantensoorten m dit gebied verdwenen Tijdens de excursie wordt een bezoek gebracht aan de heemtuin. waarin vele van deze plantesoorten weer een kans krijgen Ook kan worden bekeken hoe sommige planten hun voorbereiding treffen op de winter. De deelnemers aan de gratis excursie wordt verzocht zich om 14 00 uur te verzamelen op de grote parkeerplaats aan de Parkweg. De excursie duurt ongeveer twee uur. Vlaardingen Vlaardmgers vanaf 55 jaar die een zinvolle tijdsbe steding zoeken, veranderingen in de maatschappij willen bijhouden, actief willen blijven en regelmatig contact met leeftijdgenoten ambiëren, doen er met verkeerd aan vrijdag 20 september de informatie- ochtend in trefcentrum de Bijenkorf te bezoeken. Daar wordt om 10 00 uur de 'studiekring' geïntrodu ceerd. Het doel van de studiekring is het verdiepen in door de deelnemers zelf uitgekozen onderwerpen. Spe ciale kennis of opleidingen heeft men er met voor nodig want er wordt op luchtige wijze over actuele zaken gesproken. De studiekring start op vrijdag 25 oktober en voor het geld hoeft men het niet te laten. Deelname kost vijftien gulden. De Historische Vereniging Vlaardingen houdt zater dag een excursie naar het fort in Hoek van Holland. Deze oude vesting met meer dan honderd onder grondse vertrekken wordt onder deskundige leiding bezichtigd. De vereniging vertrekt zaterdag om 9 35 uur vanaf de parkeerplaats aan de Hofiaan bij het GEWB-kantooren om 9.50 uur vanaf het parkeerter rein van het Holy-ziekenhuis. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4QD8 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 - Het is al weer vijf jaar geleden dat een clubje Maas- sluizers opzien baarde met de bouw van een onderzeeer. Ze wil den de duikboot gebruiken om toeristen door het Caribisch ge bied te varen. Uiteindelijk liep het plan op een mislukking uit en werd er niets meer van de boot vernomen. Totdat het gevaarte opdook in Krimpen aan den IJs- sel. Ene Walter Lauenpusch heeft zich gemeld als de trotse eige naar. Reeds ten tijde van de bouw werd er in Maassluis sceptisch gerea geerd op de plannen van de vijf jeugdige stadgenoten. Menigeen keek hoofdschuddend naar de bouwers, die voor hun boot een plekje vonden achter het Sehan- seiland. Op het technische vlak bleken de Maassluizers hun zaak jes wel degelijk voor elkaar te 'hebben. De jongelui kwamen heelhuids terug van verschillen de proefvaarten. Toch kwam er niets terecht van het plan om de onderzeeer als toe ristische attractie te gebruiken in de Caribische Zee. Voornaamste struikelblok vormde de verzeke ring. De Maassluizers kwamen er achter dat de verzekering voor het vervoeren van personen mini maal een miljoen gulden per jaar zou kosten. Als noodgreep werd de boot ingezet voor reclame-acti viteiten, maar uiteindelijk kwam het vaartuig te koop te staan. Grap „Voor mij het begon allemaal door die advertentie in de krant met de nogal ongewone tekst: Duikboot te koop," zegt de nieu we eigenaar Lauenpusch. „Eerst dacht ik dat het één of andere grap was, maar toen bleek dat er inderdaad een duikboot werd aangeboden, ben ik er direct op af gegaan." I^uennusch, een tot Nederlander genaturaliseerde Oostenrijker die zichzelf als 'prettig gestoord' omschrijft, is naar zijn weten de enige particulier met een duik boot. Hij is altijd al bezeten ge weest van water en van de duik sport in het bijzonder. Een duik boot sloot daar mooi bij aan. „Het is altijd al een droom van mij ge weest. Bovendien wilde ik een waiter Lauen pusch zegt de enige particu lier in Neder land te zijn met een duik boot. Foto Peter Molken zeewaardig schip hebben en daar een gewoon schip wat aan die eis voldoet met te betalen is, was deze duikboot dé uitkomst." De duikboot van Lauenpusch is geen echte onderzeeer, zoals die bij de Nederlandse Marine in ge bruik zijn. Het is een duikboot, die tot snorkeldiepte. ongeveer twee meter, onder water kan ver dwijnen. In de toekomst wil Lauenpusch echter het nodige gaan veranderen aan de boot. Met behulp van een elektromo tor, een duikkamer en perslucht wil hij de boot zo maken, dat hij tot een diepte van zestig meter kan duiken. Als alles klopt, zou hij dan zo'n week onder water kunnen blijven. Zover is het ech ter allemaal nog niet. Geld is op dit moment zijn grootste pro bleem, ook al kan hij veel zelf ver spijkeren aan de boot. die ligt af gemeerd aan de Krimpense Stormpolder. Mensen die hem mei zijn duik boot op het water tegenkomen, kijken soms alsof ze water zien branden. Alles wat een camera bij de hand heeft, grijpt naar dat toestel," vertelt Lauenpusch gea museerd. „Ik heb zelfs taferelen meegemaakt dat mensen in het water vielen." Zowel de collectanten die vorige week met de bus rondgingen als de gulle gevers, kunnen terugkijken op een geslaagde missie. De opbrengst van de E.H.B.O.-koIlekte die in Vlaardingen werd gehou den, leverde een opbrengst op van 4780,95 gulden De Rotary Club Maassluis houdt zaterdag 21 septem ber de jaarlijkse bedrijfssportdag. Het sportieve eve nement vindt plaats in de Wethouder Smithal en acht bedrijventeams zullen tegen elkaar uitkomen >n verschillende sporten zoals fietsen, badminton en voetbal. De deelnemende bedrijven komen uit Maasland, Maassluis en Rotterdam. Het bijzondere van deze sportdag is overigens dat de teams elkaar niet alleen om de punten bestrijden maar ook om de knikkers. De opbrengst is namelijk bestemd voor de stichting 'Tussen Wal en Schip', die vorig jaar pro jecten ondersteunde als het Calcutta Rescue Fund en het Schutsluis Rolstoelproject. UW ADRES VOOR Nieuw bij 3 Euro-comfort overnachtingen naar keuze, bij besteding van minimaal 400. Plavuizen Wandtegels Keukens Sanitair Inbouwapparatuur Nw. Mathenesserstraat 32 - Schiedam - 010-4731170 l/o Formido Donderdags koopavond Maasland - De gemeenteraad van Maas land heeft zich achter de initiatiefne mers geschaard tot behoud van het veer pontje tussen de Kwakehveg en de Broekpolder. Met de aanleg van enkele bruggen over de vlieten, zou dit pontje in 1992 overbodig worden. Het pontje is in beheer bij het recreatie schap en vaart van vooraar tot en met najaar. Destijds bij de ingebruikneming van het pontje is altijd gesteld, dat het in afwachting van de bruggen een tijdelij ke dienst zou zijn. Nu die bruggen er in middels zijn. wordt er van diverse zijden bij het recreatieschap op aangedrongen om het pontje vanwege de recreatieve funktie toch in de vaart te houden. De Maasiandse raad heeft zich al voor handhaving uitgesproken. Met name de fracties van Open Groepering, PvdA en WD deden dat. Ondanks de bruggen zou er toch nog voldoende belangstelling voor het pon tje zijn. Waarbij W. Gouma (PvdA) er op wees, dat er geen brug naar de Kwakel- weg is en het pontje daar wel vaart. „Dan valt die route naar de Broekpolder dus weg." Gouma vroeg zich daarbij af, of de recreanten zo enthousiast over het smal le paadje naar de Kortebuurt zouden zijn. „Het is niet zomaar een pontje, maar het is uitgegroeid tot een recreatie ve betekenis". Ook D. Hanemaaijer (Open Groepering) drong aan op handhaving van het pon tje. „Wellicht kan het recreatieschap de begroting daarop bijstellen, zodat het behouden kan blijven". Veel financieel inzicht had de Maasland- se raad overigens niet. Volgens D. Oos- terlee zijn er zo'n 17.000 gulden per jaar aan veergelden als inkomsten, maar op zijn vraag wat het pontje kost bleef wet houder P. Houtenbos het antwoord schuldig. De wethouder beloofde de har- tekreet aan het recreatieschap over te brengen. Gouma meldde dat ook de PvdA-fraetie in Maassluis, Vlaardingen, Delft en de PAK-combinatie in Schipluiden zich voor het behoud van het pontje hebben uitgesproken Schiedam - Met het besluit van. B en W" om 24 woningen aan de Fabristraat in Schiedam op de monumentenlijst te plaatsen, zijn de toekomstplannen van de Woningbouw- verenging Schiedam (WBS) om de panden over enkele ja ren te slopen, in duigen gevallen. De onlangs geïnstalleerde Monumentencommissie streeft er naar 'jongere' monumenten te beschermen voor verval. De historische woninkjes aan de Fabristraat zijn de eerste die in het project zijn opgenomen. In haar buurtkrant spreekt het bestuur van Bewonersvere niging Schiedam-West (BSW) dan ook de waardering uit voor het gewillig oor dat het college heeft gehad voor de ar gumenten van de vereniging en deze ondanks de 'stads- vemieuwingsgeldnood' mee heeft laten wegen in het be sluit. Dat de beslissing niet strookt met de plannen van WBS is duidelijk. Aanvankelijk wilde de WBS de woningen wel opknappen maar ging met haar plannen verder dan een meerderheid van de bewoners nodig of betaalbaar vond. Meerdere ma len kwam de woningbouwvereniging met herziene plan nen die ingrijpender en tastbaarder waren. Daardoor bleef de medewerking aan de renovatieplannen van de bewo ners onvoldoende en besloot de WBS de panden een kleine opknapbeurt te laten ondergaan om ze op termijn te slo pen. De huisjes zullen nu stuk voor stuk worden opgeknapt. P VOOR VAKKUNDIG j I I I I •Verhuizingen Expeditie Opslag van goederen f I I Jan van Riebeekweg 11 - Schiedam Tel. 010-4268071 - 4263045 Fax: 4620802 ZEVENACHTSTE EXTRA LANG DRIEKWART KLASSIEK SPORTTE? MOMSCH SLANK MODI H LIS Broen.vc.si 109 - 113 Schiedam iel OIO - hJ(ï(>399 a Ruime pjfkcerRclcjjcn held u. ik op rn.uiul.ign:iüOjn donderdag ond geopend Kinderkapsalon voor Schiedam of Vlaardingen Met spoed gevraagd Wij zoeken Iemand van plm. 21 jaar. Moet zelfstandig kunnen werken. Sollicitaties richten, tijdens kantooruren, na telefonische afspraak. TeL 078-310244.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2