Rotterdam 13 Verenigde Spaarbank in de slag met fraudeur Steendi j kpolder sceptisch over nieuw saneringsplan Bank vreest 750.000 gulden 'fraude-geld' niet terug te zien Onderzoek naar één fonds voor steun laagste inkom Onder het spoor door TBS-kliniek welkom in Albrandswaard PvdA voorziet grote toestroom naar Kok Motorfiets in ruil voor drie monteurs Rouwdienst voor vermiste student Boekje over oorlogsfonds voor prinses Margriet pgliii ■■"ïrSS Kort geding markt weer aangehouden Olielozing in de Waterweg Geheugentraining K: K Rotterdams Dagblad I Zaterdag 21 september 1991 Albrandswaard - Burgemeester J. Temminck van Albrandswaard staat tiiet afWyzend tegenover de komst van een TBS-kliniek bij de Delta-kliniek in /Poortugaal. „Ik ben niet direct tegen. Deita is na tuurlijk een uitstekend gebied voor de vestiging," al dus de burgemeester.: Donderdag werd bekend dabde ministeries van WVC en justitie overwegen om 'naakt de'Delta-kli niek een TBS-inrichting neer te zetten. De ervaring heeft volgens Temminck geleerd dat aanvankelijke onrustgevoelens onder Poortugaalse burgers over veranderingen of vernieuwingen van Delta later overgingen in begrip. Hij verwacht dat dit ook zal opgaan voor het geval de TBS-kliniek naar Poortugaal komt Directeur E. Schuyer van de kliniek is dat met hem eens. „Poor- tugaal is al zo'n negentig jaar lang bekend is roet het verschijnsel algemene psychiatrie, waarvan de 'zwa re' psychiatrie onderdeel is," meent dedinecteur. - De directie van het Delta-ziekenhuis moet vóór 15 november advies uitbrengen aan de ministeries van .WVC en.Justitie-eh aan het bestuur van het zieken huis, de gemeente Rotterdam. Of de kliniek er werkelijk ook komt hangt onder meer af van de beslissing over privatisering. Volgens het rijksbeleid mogen TBS-kiinieken niet worden gevestigd naast gemeentelijke ziekenhuizen. Rotterdam - Het gewestelijk bestuur vaa'dePvöAin Rotterdam hééft beslo»n'em.de-ver|adering met Wim Kok maandagavond te verplaatsen naar het Bi-: biictheektlieater aan de Hoogstraat;' Daar'kurineri tweemaal zo veel mensen terecht ais m het Nationaal Onderwijscentrum, waar aanvankelijk eenzaat was gereserveerd. „Gok in het Bibliotheektheater kunnen we natuur»' lijk geen duizend mensen IcwéjVmaar-tve:spèlen er tenmjnste meer.imee in op de, verwachte toeloop," verklaart secretaris Alice-Betty de Bresser dé ven huizing. Het Bibliotheektheater biedt plaats aari bijz na 250 mensen, terwijl in de foyer ook. nog vijftig be langstellenden Wim Kol; kunnen volgenopdevidèo. De omstreden minister van financiën en partijleider van de PvdA kan volgens eon voondchfige.pejiing - van liet PvdA-gewest Rotterdam rekenen'op steun van eerimptemeerderheidlvandedertien'py^ttfs:' delingeninRbttödamiM&dekriU&isoökiriRbt- terdam met van de lucht en de voorn erf tegenstan ders van de WAO-p!arinen kunnen rekenen oR ratio-' tders ir. Botterdam vergadert de WD die zelfde avond ovér de WAO-plannen ói de Troónrêde van :het ..kabinet. TweedmKamer^ Dijkstal* spreekt visor de WD in 'restaurant Haswijck in Kil-, Rotterdam - Het Rotterdamse Motorhuis SAFE looft de allerduurste motorfiets uit de collectie uil voor iedereen die drie monteurs aanbrengt Zó zit het bedrijf verlegen om deskundige ma'-ormonteurs. Directeur M. Versluis van het Motorhuis heeft al van alles geprobeerd or., meer monteurs te strikken, maar tot nu toe tevergeefs. De bedrijfsomzet kan nu. mei-stijgen, terwjjker'-.völop telangstellingis 9oór motorfietién. l i' i-o'S v v:;y: „Dat is het nu juist," zegt Versluis. „Dé laatste vijf jaar is de vraag naar motorfietsen verdubbeld. Al die motorfietsen moeten een nulbeurt en een duizend kilometer-beurt hebben. En daar heb ik geen men sen genoeg voor," aldus Versluis. De koper van een motorfiets moet rekening houden met een wachttijd van zeven i acht weken. „Dan is de lol er voor veel mensen af. Het is een hobby, en dat blijft het alleen zolang het nog leuk is," zegt Ver sluis. Oud-Beljerland - De vermiste student Peter Noten boom uit Oud-Beüerland krijgt vrijdag 27 september een rouwdienst. De 22-jarige Oudbeyerlander ia bii een bootexpeditie voor de kust van Madagascar op 22 juli overboord geslagen en niet meer teruggevon- ■den. Peter Notenboom studeerde aardwetenschappen aan de Rijksuniversiteit Utrecht. De reis op zee be hoorde tot de afsluiting van zijn studie'en was een Europese oceanografische expeditie. Bij zwaar weer zou de Nederlandse deelnemer aar. de expeditie door onbekende oorzaak over boord zijn geslagen. Studenten van de faculteit aardwetenschappen ma ken vaker dit soort expedities, dat tot het zogenaam de'veldwerk'wordt gerekend. Gisteren verscheen in een landelijke ochtendkrant een advertentie waarin de rouwdienst op 27 septem ber in het Rouwcentrum aan de Prins Hendrikstraat in Oud-Beyerland werd aangekondigd. Ook spraken deelnemers aan de expeditie (waaronder universitei ten uiit Frankrijk en Duitsland) in advertenties hun medeleven uit met de directe omgeving van de ver miste Oudbeijerlander. Rotterdam - Prinses Margriet heeft gistermiddag het eerste exemplaar ontvangen van het boekje "Vijf endertig jaar Prinses Margriet Fonds" dat gaat over de geschiedenis van de 'Stichting voor Oorlogsslach toffers der Nederlandsche Koopvaardij en hun nage laten betrekkingen'. Tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas kreeg zij het eerste boekje van mevrouw L.J.H. Staab-Mees, die jarenlang bestuurslid is gewest van hetin 1941 in Londen opgerichte en in 1976 opgeheven fonds. Dat gebeurde in aanwezigheid van onder meer enkele tientallen 'Margrieten', weduwen van tijdens de oor log omgekomen Nederlandse zeelieden. Aan het eind van de bijeenkomst reikte prinses Mar griet mevrouw Staab uit dankbaarheid voor dit werk de onderscheiding Ridder ir.'de Orde.var. Oranje - Nassau uit. Het door historicus Aart van der Houwen geschre ven boekje is "als-deel 41 opgenomen in de kleine reeks van hetHikorisch genootschap Roteroda- Door Marcel Potters Rotterdam - De Verenigde Spaar bank vreest weinig meer terug te zien van de 750.000 gulden die zij door fraude met persoonlijke le ningen kwijtraakte. Volgens hoofd juridische zaken van de bank mr. HAR. Röell wordt mo menteel getracht de mensen die via een van sjoemelen verdachte bemiddelaar leningen hadden af gesloten, te achterhalen. „We zien dit als potentieel verlies," zegt hij „Wie weet met wat voor verhaal zij komen. We moeten elk geval apart zien te bewijzen." De Rotterdamse politie voelde de 25-jarige bemiddelaar uit Den Haag onlangs aan de tand. Hij fungeerde volgens de bank als tussenpersoon bij het afsluiten van leningen van 15.000 gulden bij de Verenigde Spaarbank. Dat deed hij in overleg met een 52-ja- rige Schieöamse filiaalhouder, met wie hij een vertrouwensrela tie had. De bank rook lont toen tachtig procent van de leningen niet werd afgelost. Na onderzoek van de interne accountantsdienst van de bank bleek dat de bemiddelaar gebruik maakte van vervalste werkgeversverklaringen van de cliënten en wellicht ook verzon nen aanvragen heeft ingediend. Alle vijftig leningnemers kwa men volgens mr. Röell uit de Turkse gemeenschap in Vlaar- dingen, Schiedam, Den Haag en Rotterdam. Aangifte De Verenigde Spaarbank deed in juni aangifte bij de politie. De be middelaar werd aangehouden, evenals de houder van het filiaal en een 31-jarige Rotterdamse boekhouder. De verdachte be heerder werd uit z'n functie ont- heven, en is daartegen inmiddels in beroep gegaan. Volgens mr. Röell hangt het van de uitspraak van de rechter in deze zaak af of verdere stappen tegen de ex-be heerder worden ondernomen. De bank verwacht niet dat er - be halve de nu opgespoorde cliënten - nog meer mensen bij deze zaak niutó; zijn betrokken. Volgens de Consumentenbond^ deze vorm van fraude met per, soonlijke leningen zeerzeldza^ „Het is een incident," zegt e® woordvoerder. „Op deze schaal komt dit naar mijn weten nooit voor." De bond adviseert mensen die een lening willen afsluiten, voor alle zekerheid zelf naar e® bank te stappen om de zaken per soonlijk af te handelen. Dezer dagen is het vernieuw de voetgangers- en fletstun- neltje onder het Rotterdamse spoorwegstation Zuid in ge bruik genomen. Het ligt aan* zuidkant van het station. Ten noorden komt een brug voor fietsers en voetgangers, die met een lift wordt uitgerust De trap naar het perron {zie foto) Is nog afgesloten omdat er nog geen perron Is. Het hek zal pas medio 1993 worden weggehaald. Foto Jaap Rozema Maassluis - Het conflict tussen de midden stand en het gemeentebestuur van Maas sluis over de piek van de weekmarkt is nog niet beslist. Gisterochtend werd de uit spraak in het door de Ondernemers Federa tie Maassluis (OFM) aangespannen kortge ding voor de Rotterdamse rechtbank op nieuw uitgesteld. De rechter, mevrouw mr. L. de Bruin, wil de uitslag afwachten van het beroep dat de OFM aantekent tegen de beslissing van de gemeenteraad om de weekmarkt achter de Nieuwstraat te houden, OFM-advocaat mr. J.A.M. van de Sande vraagt de Raad van State dit gemeenteraadsbesluit op te schor ten of te vernietigen. De centrumwinkeliets willen de week markt terug op haar oorspronkelijke plaats, de Markt. Het gemeentebestuur wil de weekmarkt handhaven op de bij herbestra ting van de Markt als tijdelijke lokatie aan gewezen parkeerplaats achter de Nieuw straat. De winkeliers zeggen hierdoor om zetverlies te lijden en spanden op 5 septem ber een kort geding aan tegen de gemeente. Omdat de gemeenteraad twaalf dagen later over de definitieve plaats van de markt zou beslissen, besloot de rechter toen de zaak aan te houden, tot ongenoegen van de OFM-advocaat. Gisterochtend waren de rollen omgedraaid. Mr.P,J.L.J. Duijsens drong nu namens de gemeente aan op een uitspraak, maar rechter De Bruin besloot de beroepsprocedure bij de Raad van State af te wachten. IIV Rotterdam - Rotterdam onderzoekt de mo gelijkheid één fonds in te stellen waarop mensen meteen laag inkomen of een uitke ring een beroep kunnen doen. Er zijn nu zo veel inkomens- en kwijtscheldingsregelin gen dat degenen die er recht op hebben vaak niet eens weten waar ze voor steun te recht kunnen. Uitgangspunt voor het fonds is dat mensen die in vergelijkbare omstandigheden ver keren, aanspraak kunnen maken op gelijke financiële voorzieningen. Het fonds houdt rekening met het werkelijk besteedbare in komen per huishouding. Nu zijn vaak abso lute normen aan de regelingen verbonden. Eén gulden inkomen bo^en die norm bij voorbeeld, kan nu betekenen dat de hele aanspraak op een uitkering wordt ver speeld. Het huidige overheidsbeleid doet de effec ten van het tot op heden gevoerde minima beleid teniet, vreest de Rotterdamse wet houder voor sociale zaken J. Henderson. Als de opnieuw aangekondigde bezuini gingsplannen van het kabinet doorgaan, zullen burgers een steeds groter beroep op de gemeente doen. In Rotterdam zijn onge veer 175.000 mensen direct of indirect af hankelijk van een minimumloon. Twee jaar geleden heeft Rotterdam een ge meentelijk minimabeleid ingesteld, gericht op vereenvoudiging en samenvoeging van bestaande regelingen. Toch blijkt maar een klein deel van de mensen die recht op aan vulling hebben, ervan gebruik te maken. Dat komt omdat ze onbekend zijn met de mogelijkheden tot steun of omdat ze het te ingewikkeld vinden die aan te vragen. Als gevolg daarvan ontstaat een grote ongelijk heid tussen mensen die toch in vergelijkba re omstandigheden verkeren. De Gemeentelijke Sociale Dienst komt voor het eind van dit jaar met een voorstel, waarna het stadsbestuur en de gemeente raad een besluit nemen. Rotterdam - Een nog onbekend schip heeft giste ren olie in de Nieuwe Waterweg ten hoogte van Hoek van Holland geloosd. De olievlek met een oppervlakte van vijfhonderd vierkante meter werd gisteren door een uitgaand schip gemeld bij de Havendienst Rotterdam. Volgens de Havendienst ging het om een hele dunne laag olie van tussen de honderd en twee honderd liter. De olie is verspreid over kleine hoe veelheden en is niet op te ruimen vanwege de ver sprei ding ervan. De Kustwacht zal een onderzoek instellen. Rotterdam - Over vergeetachtig heid en het verschil met demen tie organiseren de gezondheids- wijzers Rotterdam een aantal le zingen en vragenuren voor men sen van 55 jaar en ouder, Donder dag 2al tussen twee en vier uur in de foyer van het Bibliotheekthea ter een lezing geheugentraining worden gegeven. Op dinsdag 1 oktober kan men tussen tien- en twaalf uur terecht in de Gezond- heidswijzer bij de GGD. Twee da gen later kan men tussen twee en vier uur met vragen over geheu gentraining terecht bij het HIC. t Door Carel van der Velden Maassluis - Daniël Diehl uit de Maassluise Steendij kpolder ver stopt zijn gezicht achter zijn han den als hij hoort dat met haven- slib gevulde vrachtwagens wel licht tot 1995 dagelijks langs zijn huis zullen denderen. „Het is nog moeilijk voor te stellen wat dat gaat betekenen," reageert de huiseigenaar, die in de toekomst mogelijk wordt geconfronteerd met het uitzicht op een vijftien meter hoge heuvel van giftig ha- venslib. Als bewoner van de Einsteindreef behoort Diehl tot de groep wijk bewoners die de grootste gevol gen zal ondervinden van het nieuwste saneringsplan, opge steld door de provincie Zuid-Hol land en de gemeente Maassluis. Aan minister Alders (VROM) wordt voorgesteld de «tuinen en het openbaar groen in de gifwijk af te graven tot een diepte van 1,30 meter. Voor de direct omwo nenden van de tennishal in het noord/westelijke deel van de wijk houdt het ongemak hiermee ech ter niet op. Het giftige slib wordt precies voor hun deur verzameld tot een heuvel, die een hoogte gaat krijgen van vijftien meter. „Het gevaar is, dat wij waar schijnlijk van het begin tot het bittere eind in de rommel zullen zitten," zegt Daniël Diehl, die in 1983 - juist op de dag dat de gi faffaire aan het licht kwam - de sleutel voor zijn nieuwe woning mocht ophalen. „Tijdens de werk zaamheden zal ik mijn huis waar schijnlijk niet kunnen verkopen. Ik ben dat niet van plan, maar door een reorganisatie bij mijn werkgever zal ik mogelijk toch moeten verhuizen." Daniël Diehl, kan zich er nog geen voorstelling van maken wat hem de komende jaren te staat. Vier jaar lang zullen de vrachtwagens langsdenderen. Foto Gerrlt de Heus/fotopersbureau Roel Dijkstra. wachten Andere bewoners hebben ook hun bedenkingen bij het sane ringsplan, dat volgende maand wordt besproken in de vaste ka mercommissie voor milieu. „Dit is bespottelijk," betitelt mevrouw Van der Wulp het plan van de ge meente. „We worden al acht jaar aan het lijntje gehouden. Als dit het enige alternatief is dat ze in die tijd hebben kunnen verzin nen, dan vind ik dat zeer mager." Haar buurvrouw Carla Hillinga is zeer verbaasd dat het in de jaren zestig gestorte havenslib in de Steendijkpolder blijft. „Dan kun nen ze voor mijn part die grond net zo goed onder mijn tuin laten zitten." Inge Klein, eveneens woonachtig aan de Einsteindreef, is daarentegen 'best blij' met het plan. „Als het nu maar een keer doorgaat. Voor mij komt het wel goed uit, want ik ben een skifa naat en misschien heb ik nu in de winter wel een skipiste voor mijn deur." Twijfels Terwijl de bewoners uit een ge meentelijke brief voor het eerst kennis namen van het plan, filo sofeerden de bedenkers vrijdag tijdens een persconferentie uitge breid over de haalbaarheid van het nieuwe plan. Gedeputeerde Van der Vlist schetst het saneringsvoorstel als een 'begaanbaar pad'; het gedeel telijk afgraven van de wijk tot een diepte yan 1,30 meter komt vol gens hem in grote lijnen tege moet aan de wensen van de bewo ners, de gemeente en voldoet aan de milieutechnische eisen van de provincie. Ook het rijk kan volgens de gede puteerde tevreden zijn. Hoor het gif in de eigen wijk op te bl?*n, wordt naar schatting twintig mil joen gulden aan transport- en op slagkosten bespaard. Volgens een voorlopige berekening schomme len de totale kosten van het nieu we plan rond de veertig miljoen gulden. Dit komt aardig overeen met het bedrag dat minister Al ders in 1989 voor de sanering van de Steendijkpolder beschikbaar heeft gesteld. „We zijn nog nooit zo dichtbij een sanering geweest,", meent wet houder! Storm. Toch leven er in Maassluis nog de nodige twijfels. Minister Alders heeft weliswaar een bedrag van 38 miljoen gulden voor de sanering in gedachten, rnaar officieel staat dit bedrag nog steeds gereserveerd voor het uitvoeren van de minimale sane ringsvariant. Hierin wordt o grond slechts tot een diepte va: zeventig centimeter weggegs ven. De minister heeft ondertusse wel positief gereageerd op het tiatief van Storm en Van derylis „Maar het is nog niet duidelijk o de minister zonder mitsen enffli ren geld wil geven," aldus de wei houder. Gepeputeerde Var» der Vlist kW minder aarzelingen. ,„Voor mi) - deze sanering geen misschiet We starten in het eerste kwart# van 1992 met de vuilstortlokaw Direct daarna wordt de havens! blokatie aangepakt." En als i u minister ondanks zijn principe tt instemming met het nieuweptt toch weer op de proppen met zijn minimale variar" zijn alleen geïnteresseerd tn i' milieutechnisch goede oplosstfjj oi Daarom zullen wij op geen enkel wijze meewerken aan het afgjj ven tot een diepte van zevenfi centimeter." ifel

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1