Waterweg 13' College zoekt twee miljoen Haast geen geld meer voor bodemsanering Tarievenstijging kondigt zich aan in Schiedam UITNODIGING Middelalarm bij Drukkerij Romer Autotelefoon als alarm Sportvelden worden toch flink duurder 8 e" Bedrijfsleven stapt in bewakingsproject Nieuwe 'rampencentrale' heeft directe lijnen Onderzoek naar gif in regen Toedracht dodelijke aanrijding onduidelijk Hij heeft haar voor het eerst ontmoet, daar bij... Autokrakers opgepakt Zakkenrollers op kermis Oplichting met video Vergissing redt inbrekers r Borstenknijper op bromfiets i E FABER Rotterdams Dagblad I Dinsdag 24 september 1991 RW Schiedam - Het bedrijfsleven heeft grote belang stelling voor een andere vorm van beveiliging in de industriegebieden Spaanse Polder en de 's-Grave- landsepolder. Ongeveer 250 bedrijven hebben zich aangemeld als lid van de in oprichting zijnde stich ting Beveiliging Industrieterreinen Rijnmond- Noord. Nog eens honderd ondernemingen zijn se rieus geïnteresseerd in dit initiatief van de Schie- damse en Rotterdamse politie. Uitgangspunt van het project is minimalisering van het aantal particuliere veiligheidsdiensten dat actief is in de industriepolders ten noorden van Rijksweg A 20. De bewakingsdiensten die er nu opereren ge ven hup bevindingen lang niet altijd door aan de po litie. Die verliest daardoor haar controle op de crimi naliteit in de polders. Voor de bedrijven is deelname aan de stichting vol gens de politie zeer voordelig. Doordat de stichting niet meer dan enkele bewakingsdiensten wil con tracteren, kunnen de veiligheidskosten een stuk omlaag. Daarnaast zullen vermoedelijk ook de ver zekeringspremies dalen. Deelname aan de stichting kost een bedrijf 250 gul den per jaar. De aanloopkosten worden geschat op honderdduizend gulden. Het tekort van 37.500 gul den op de begroting kan mogelijk worden gedekt met een subsidie van het ministerie van Justitie. Weigert het ministerie die kosten voor haar reke ning te nemen, dan zullen de gemeenten Schiedam en Rotterdam het tekort afdekken. Rotterdam - Burgemeester dr. A. Peper van Rotter dam heeft gistermiddag het vernieuwde gemeente lijke verbindingscentrum voor de rampenbestrij ding in gebruik genomen. Hij deed dat in aanwezig heid van de burgemeesters van negen gemeenten uit de regio. Het nieuwe verbindingscentrum maakt het onder meer mogelijk om tijdens grootschalige calamiteiten of rampen via de telefoon overleg te hebben met acht lijnen tegelijk. Ook als het openba re telefoonnet niet meer zou werken. In, dergelijke gevallen worden directe lijnen met de gemeentehui zen van de omliggende gemeenten ingeschakeld. De nieuwe centrale maakt het ook mogelijk om zon der tussenkomst van de PTT een zogenoemde confe rentieschakeling te maken. Commandanten of bur gemeesters van de gemeenten die deelnemen aan de Regionale Brandweer Noordelijke Delta kunnen dan, waar zij ook in de wereld zijn, telefonisch verga deren. In het centrum zijn ook andere geavanceerde faciliteiten op het gebied van spraak-, tekst- en data communicatie aangebracht. In totaal kostte de aan leg van het systeem 225.000 gulden. Burgemees ter Peper pro beerde giste ren direct de nieuwe 'ram pentelefoon'. Ook als het openbare te lefoonnet niet meer werkt kan hij toch contact zoe ken met zijn collega's in de regio. Foto Leurtls tertln- de/De Jong en Van Es Den Haag - De provincie gaat vanaf volgende maand op vier plaatsen in Zuid-Holland de regen on derzoeken op de aanwezigheid van een reeks van tientallen bestrijdingsmiddelen uit land- en tuin bouw. Een jaar ling, tot en met oktober 1993, zal op nieuw worden gemeten in het Westland (Naaldwijk danwel Kwintsheul), verder in de buurt van Pijnac- ker en op een plek in de bollenstreek en als vierde ergens langs de Noordzee-kust. Dit laatste moet een 'schoon' ijkpunt worden. Het gaat om een vervolg op een eerder onderzoek, waarvan de resultaten in mei dit jaar bekend wer den. Toen werd gemeten op twee plaatsen in het Westland, op enkele tientallen meters afstand van kassen. Daarbij werden onder meer sporen aange troffen van geheel verboden bestrijdingsmiddelen zoals endosulfan en van forse percentages parathi- on. Vlaardingen - Een 76-jarige man uit Vlaardingen is gistermiddag overleden aan de verwondingen die hij had opgelopen bij een verkeersongeluk. Dé toe dracht van het ongeluk is niet precies bekend. Het slachtoffer werd omstreeks kwart over drie op de Deltaweg in zijn woonplaats overreden door een vrachtauto. De chauffeur is doorgereden, vermoede lijk omdat hij niet heeft gemerkt dat hij met een fiet ser in aanraking kwam. Op de plaats waar het dodelijke ongeval gebeurde, bij de spoorwegovergang Marathonweg, wordt ge werkt aan de weg. De situatie is daardoor nogal on overzichtelijk. De politie is op zoek naar getuigen. Van de vrachtwagen is alleen bekend dat die een roodbruine container vervoerde. Eén van de verpleegsters krijgt het resultaat te zien van Jan Plankens hobby. Het echtpaar Planken Is 70 jaar getrouwd. Foto Roel Dijkstra Schiedam - „We hebben de laat ste jaren vaak gedacht: zouden we er komen, zouden we het ha len? Maar we hebben het gehaald en hebben een geweldig feest achter de rug," vertelt de 94-jari- ge Jan Planken over zijn platina bruiloft in bejaardencentrum De Harg. Op 22 september 1921 stap te hij samen met de nu 90-jarige Alida van der Lee in het huwe lijksbootje. Jan Planken ontmoet te zijn geliefde, heel romantisch, aan de waterkant: „Ik heb haar voor het eerst ontmoet aan de wa terkant van de Nieuwe Maas, bij het zwembad dat daar vroeger was. We vielen direct al voor el kaar, maar het werd pas wat toen Alida bij mijn ouders thuis aan de deur stond. Zij wist niet dat ik daar woonde, zij reed met haarva der met een melkkar door de Gor zen en kwam ons toevallig melk verkopen." Het echtpaar kreeg drie zonen en een dochter. Ma Planken zorgde thuis voor de kinderen en het huishouden en pa Planken ver diende de kost eerst met werken in de glasfabriek en later als baas bij scheepswerf Wilton Fjjenoord. Dat Jan Planken in het begin van z(jn huwelijk bij de glasfabriek kwam te werken wasniet zo vreemd. Als rasechte Leerdam mer werkte hij op 12-jarige leef tijd al in een glasfabriek in zijn geboortestad. Nu Jan Planken 70 jaar getrouwd is, vond hij het weieens tijd om zijn kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen te vertellen dat hij in de Tweede Wereldoor log 'als soldaat bij de strijdkracht zat'. „Ik heb dat nooit eerder ver telt omdat ik daar niet over wil op scheppen, maar in 1945 heb ik een persoonlijke bedankbrief voor mijn inzet, van prins Ber nard gekregen." zegt de hoogbe jaarde Planken, die de betreffen de brief meteen laat zien. Vader Planken, die vroeger saxo foon speelde bij de Schiedamse muziekvereniging Harpe Davids, heeft zich nooit verveelt. ..Je was altijd aan het werk en met het muziek maken in de vrije uurtjes, hadden we altijd een hoop lol. Toen ik met pensioen ging. had ik natuurlijk veel tijd over. Maar ik kreeg een nieuwe hobby: houts nijden. Inmiddels heb ik heel wat met reliëf bewerkte kistjes en klompen gemaakt!" Na 70 jaar huwelijk zijn Alida van der Lee en Jan Planken nog steeds geluk kig met elkaar. „We hebben na tuurlijk heus weieens ruzie met elkaar, maar de liefde van mij voor m'-n vrouw blijft, ook nu zij vergeetachtig geworden is," zegt bruidegom Planken met een te vreden glimlach. Schiedam - Schiedam ontkomt volgend jaar vrijwel zeker niet aan een fikse gemeentelijke tarie venstijging. Dat valt af te leiden uit de begroting voor 1992, die het college heeft opgestuurd aan de gemeenteraad. Als nadere maat regelen uitblijven kampt wethou der Aad Wiegman (Financiën) volgend jaar met een tekort van bijna twee miljoen gulden. In politiek Schiedam wordt op dit moment met spanning uitgeke ken naar de financiële voorstel len, die het college voor het vol gendjaar in petto heeft. In de dne dikke boekwerken heeft Wieg man tot dusver alleen aangege ven wat het reeds bestaande be leid de gemeente in 1992 gaat kos ten. Over de tariefsaanpassingen, het nieuwe beleid en de bezuini gingsvoorstellen m 1992, licht het college de raad pas in een later stadium in. Over de inhoud van de plannen wordt op dit moment nog driftig onderhandeld binnen het college van PvdA, D66 en Groen Links. De plannen worden verantwoord in de Meerjarenbegroting 1992- 1996. De wethouder van Finan cien wil dit epistel in de tweede week van oktober met de fractie voorzitters bespreken. Traditie getrouw is het Schiedamse colle ge met deze presentatie aan de late kant. In de buurgemeenten Vlaardingen en Maassluis zijn de plannen voor 1992 reeds open baar. In beide gemeenten is het fi nancieel perspectief bovendien eerder dit jaar toegelicht in een zogenoemde Voorjaarsnota. Nieuw beleid De belangrijkste uitdaging voor het college vormt het veiligstel len van het zogeheten investe ringsvolume, Bij de start van het nieuwe college werd afgesproken dat er jaarlijks vijf miljoen gulden moet worden gevonden voor nieuw beleid. Zonder nadere maatregelen kan het college aan deze eis niet vol doen. Mede als gevolg van de Tussenbalans, een bezuiniging van het rijk die Schiedam vol gendjaar 1,2 miljoen gulden gaat kosten, schiet er volgend jaar slechts 3,1 miljoen gulden over. De Schiedamse burger moet vol gend jaar vermoedelijk het leeu- wedeel van het ontbrekende be drag van 1,9 miljoen gulden op ta fel leggen. Als alternatief voor de tarieven- stijging zou het college bezuini gingen kunnen doorvoeren. Der gelijke voorstellen doorkruisen echter een andere doelstelling. Naast het jaarlijks reserveren van vijf miljoen gulden voor nieuw beleid heeft het college zich op een andere eis vastgelegd. In de Meerjarenbegroting dient wet houder Wiegman bezuinigings voorstellen tot een bedrag van 2,7 miljoen gulden te presenteren. De raad krijgt tijdens de begro tingsbehandeling de kans deze bestaande posten le schrappen. De opbrengst kan tn principe eveneens worden aangewend voor nieuwe initiatieven. Tegenvallers Het college moet ook compensa tie vinden voor enkele fikse fi nanciële tegenvallers. De Tussen balans levert Schiedam zeds ge zegd een verlies op van 1,2 mil joen gulden. Verder vallen er fik se tegenvallers te noteren bij de inrichting van een woonwagen kamp in Spaland en bij het Ge meentelijk Woningbedrijf (drie ton als gevolg van de verslechter de exploitatie van bedrijfspan den). Wethouder Wiegman meldt de raad ook enkele meevallers. De begroting rept over positieve ont wikkelingen bij het Grondbedrijf. Verder is de definitieve jaarreke ning over 1990 afgesloten met een overschot van vier ton. De mee vallers kunnen worden ingezet bij de financiering van het toe komstige beleid. Schiedam moet de komende jaren onder meer veel geld investeren in een nieuw zwembad, de stadsvernieuwing en de binnenstad. Schiedam - Voor de tweede keer in drie jaar tijd heeft er gisteravond brand gewoed bij Drukkerij Ro mer BV aan de Bokelweg in Schiedam. De schade looptin de tonnen. De brandweer rukte aanvankelijk met de standaard uitrusting uit, maar omdat er sprake bleek te zijn van een uitslaande brand werd middelalarm gege ven. Dat betekende dat er een capaciteit van twee- blusvoertuigen en een autoladder, alles bediend door zo'n vijftien man, ingezet werd. Ook de brand weer van Rotterdam rukte nog ter assistentie uit, maar die hulp was niet nodig. Voorkomen kon worden dat het hele bedrijf in de as werd gelegd. Evengoed is de schade groot, ook al om dat er een bestelwagen verloren is gegaan. Na een half uur kon de brandweer overgaan tot na blussen, want betekende dat stapels papier uit el kaar moesten worden getrokken om er zeker van te zijn dat niets meer smeulde. Angst voor chemicaliën is er niet geweest, omdat de voorraden ir.kt gering zijn in een drukkerij. Een kwart van het bedrijf is verwoest. Er werken zo'n dertig man bij Drukkerij Romer. Binnen een half uur was de brandweer het vuur, dat voor veel rookontwikkeling zorgde, de baas. Foto Roel Dijkstra Ingezonden mededeling KRUISWERK "«..J NOORD |f Voor de Algemene Ledenvergadering op 8 oktober 1991 te hou den in het gebouw Westhavenkade, Galgkade 3 te Vlaardingen, aanvang 20.00 uur. Agenda: 1Opening door de voorzitter. 2. Verslag van de vergadering d.d. 10 september 1991. 3. Voorstel tot statutenwijziging en omzetting van Vereniging naar Stichting Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord 4. Rondvraag. 5. Sluiting. Het ontwerp van de genoemde statutenwijziging, alsmede het statu tair voorgeschreven schriftelijk advies van het bestuur aan de Alge mene Ledenvergadering dienaangaande, liggen voor de leden van de Kruisvereniging Nieuwe Waterweg-Noord tot en met 8 oktober 1991 ter inzage op de volgende locatie: Gebouw Westhavenkade, Galgkade 3, 3133 KN Vlaardingen. Het bestuur Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen trekt alleen nog voor het Buizengat (locatie Hoflaan) geld uit voor bodemsanering. Mo gelijk dat de Boterstraat ook nog aan de beurt komt, maar daarna is de pot Teeg. Het college van B en W is niet van plan meer geld uit te trekken dan de in de meerjaren begroting gereserveerde zes miljoen gul den. Binnenkort is het onderzoek naar de ver vuiling van de grond aan het Buizengat af gerond. Naar verluidt zou sanering tussen de 20 en 80 miljoen gulden kosten. Wethou der John Ranshuijsen (Financien) verklaar de gisteren zelfs hogere bedragen te heb ben gehoord. Ranshuijsen: „We blijven van plan het ge bied aan het Buizengat te ontwikkelen. Die plannen zijn niet veranderd. Maar zonder een substantiële bijdrage van elders is die kar voor ons niet te trekken," De Interimwet Bodemsanering schrijft voor dat de gemeente, als ze voor sanerings subsidie in aanmerking komt, zelf tien pro cent van de kosten moet betalen. Maar steeds minder vaak is het Rijk bereid geld voor sanering op tafel te leggen. Daarom valt, aldus het college, niet op korte termijn te verwachten dat nog veel vervuilde loca ties in Vlaardingen zullen worden gesa neerd. B en W gaan ervan uit dat in de toekomst saneringskosten zoveel mogelijk moeten worden verwerkt in de bouwplannen. Ais dat evenwel tot te hoge kosten leidt, kan dat betekenen dat bouwprojecten in de knel komen. Bij Rijk en provincie zal worden aange drongen op een hogere bijdrage voor bo demsaneringen. Maassluis - Een 17-jarige autokraker uit Maassluis was er afgelopen nacht gloeiend bij. Hij werd verraden door een autotele foon. De eigenaar van de gekraakte auto hoorde dat zijn telefoon, die naar de woning was doorgeschakeld, in gebruik was. De man liep naar een café, belde de politie, ging vervolgens terug naar zijn auto en naaide de dief eruit. Even later kon hij de kraker overdragen aan de wetsdienaren. Vlaardingen - Sporten in Vlaar- dingen wordt niet alleen volgend jaar duurder, maar ook in de jaren daarop. De terrcinhuur wordt* 1992 met 33 procent verhoogd h de twee daarop volgende jarer komt er eenzelfde percentage percentage bovenop de huurvar. de velden. Het college wil daarmee bereikt,,, dat de huurtarieven verdubbelen! De Vlaardingse Raad voor Spon en Recreatie had voorgesteld d» tarieven in de komende dne jaar met 50 procent te verhogen. Het college had zich ten doel ge steld 500,000 gulden in de sport- sector te bezuinigen en heeft daar voorlopig maar 200.000 gulder van ingevuld. „Extra maatrege len, bovenop die welke nu aange kondigd zijn, zullen dus volgen aldus wethouder John Ranshu,-. sen {Financien) in een toelichting op de nota. Als één van de mogelijkheden or te bezuinigen noemt het college het inleveren van velden door ds sportverenigingen Verder word: gedacht aan de inschakeling var jeugdige werkzoekenden by he: onderhoud van de sportvelden Schiedam De Schiedamse pok tie heeft gistermiddag een Vlaar dingse en een Schiedamse jonge re, betden 17 jaar, aangehouder in verband met een autokraak op de Lange Kerkstraat Het pakte tweetal is herkend door ge tuigen. Schiedam - Drie Schiedammer zijn in de afgelopen dagen hor portemonnee kwijtgeraakt opd- kermis aan het Emmaplein. Ir alle gevallen zat de portemone* in de achterzak van de broek. Schiedam - Een 45-jarige Schie dammer is gisteren opgelicht b; de aankoop van video-appars- tuur. De man kreeg op de Lans Haven het aanbod splinternieuw: spullen uit een faillissement kopen. De dozen zagen er oet piekfijn uit. maar de mhori bleek oude, overjarige videoron mei te zijn. Schiedam - Omdat de bewoner van een woning aan de Rotte: damsedijk in Schiedam dachte* dat de logé wat in huis stomme, de, hebben inbrekers vrij spel ge had. 's Morgens werd ontdekt dï de fotocamera verdwenen was evenals een horloge, een fiets.be scheiden als paspoort en cheque 'v en dat de auto was gestolen. Gisteren is aangifte gedaan. -h n n d Schiedam - De Schiedamse pol tie zoekt een bromfietser die gis termorgen vroeg rond zes uur «4 het Hazepad een 25-jarige vrous fl uit Schiedam heeft lastig geva. len. Hij heeft de vrouw in nas borsten geknepen en probeero dat ook nog een tweede keer t t, doen. De vrouw was daar met va- c gediend, verweerde zich ook s waarna de bromfietser verdween e Ingezonden mededeling Carina H. v. Kooij showroom erkend CASrtGHKW» Ooslhavenkade 14 Viaardmgen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1