15 Snackbar-echtpaar legt aan in Vlaardingen De Baha'i zendeling komt zonder spiegels en kralen Jém hë 'Desnoods varen we uit om patat en bitterballen aan boord af te leveren' m STAATSLOTEN Kunst en kitsch in Koningshof Historische vereniging zoekt schilderijen van Paradies Toneelvoorstelling uitgesteld Programma Schuurkerk 'gratis verkrijgbaar Vlaardingen Maassluis t* .jte •^ad°p' -^rmx§li(j Kleinste geloofsgemeenschap van Schiedam hoeft niet te groeien Succesfilms op herhaling Rotterdams Dagblad I "Woensdag 25 september 1991 RVV Uitgestrekte tafels met daarop uitgestald alles wat je je maar kunt bedenken. Daarachter mensen met verveelde gezichten. Een enke ling snuffelt wat tussen de rekken met ouderwetse kleding of doet ineens de ontdekking van zijn leven. Voor een grasmachine, een stofzuiger, een asbak of een koperen bloempot type kitsch moest je zaterdag op de vlooienmarkt zijn in ontmoetingscentrum Koningshof in Maassluis. Door zich in allerlei bochten te wringen, struikelend en stotend kon de bezoeker zich te vens een weg banen naar de schilderijen van Yvonne Groen. Schilderen is haar hobby. In haar werk laat zij zich duidelijk beïn vloeden door haar favoriete schilders Jan Toorop, Jan Sluyters, Van Gogh, Isaac Israels en Breitner. De overeenkomsten zjjn zelfs zo sterk dat je aan het twij felen wordt gebracht of het hier gaat om re- produkties of eigen werk. In het olieverfschilderij op doek met de titel 'De Generatiekloof zijn invloeden van Breitner te ontdekken. Hij schilderde in donkere en kille kleuren. 'De lezende vrouw' daarentegen is geschilderd in vro lijke, primaire kleuren zoals rood, groen, blauw en geel. Groen heeft zich hier laten beïnvloeden door Breitner. Aan de meest in het oog springende muur van de ruimte hangt een rij 'vervalsingen' van Van Gogh. De donkere tinten, bloemen en hooibergen komen ook terug in het werk van de schilder. Groen ge bruikt de techniek van de stippeltjes en streepjes van het impressio nisme. Doordat Yvonne Groen zich door verschillende schitders van het im pressionisme en expressionisme heeft laten beïnvloeden valt er wei nig te bespeuren van een eigen stijl. De schilderijen zijn op een en kele uitzondering na goed gemaakt en zullen niet misstaan in meni ge huiskamer, maar laten weinig eigen inbreng zien. Slechts twee van de tweeëntwintig werken tonen iets van een eigen t stijl. Het zijn 'Naakt witte lijst" en 'Naakt rode lijst'. Op de schilderij- i'-ènishet naakte lichaam te zien van een vrouw van de rug af gezien 'd'op een felgekleurde achtergrond van blokken. Zaterdag tijdens de vlooienmarkt zat Groen niet veel hebben ver kocht. Waar men vijftig cent nog teveel vindt voor een vaasje, zijn .„prijzen van gemiddeld zeshonderd gulden met een uitschieter van ^vijfentwintighonderd gulden een beetje teveel gevraagd. De maand september hangen de schilderijen van Yvonne Groen nog in de Ko ningshof. Mariëtte Olsthoom Schiedam In verband met een in 1992 te houden tentoonstel ling zoekt de Historische Vereniging Schiedam schilderijen van Herman Paradies (1883-1966) waar in Schiedam centraal staat. Een deel van zijn 'Schie damse' werk bevindt zich m de gemeente-archieven ■"■van Rotterdam en Schiedam, maar een ander aan zienlijk deel is in particulier bezit. Daarom roept de historische vereniging de eigenaren op om contact op te nemen over de mogelijkheid van bruikleen a voor expositie in het Stedelijk Museum. Ook de 5«hjensen die hun eigendom niet tijdelijk af willen "staan, worden verzocht te bellen. Het is namelijk de bedoeling om de tentoonstelling vergezeld te doen gaan van een volledig bijgewerkte catalogus. Men kan telefoneren naar dhr. Van der Geer, tel. 4263295. Vlaardingen Alsof de titel van het stuk er om vraagt, gaat de to neelvoorstelling 'Cherchez la femme' die voor zater dag 28 september in de Stadsgehoorzaal op het pro gramma staat, niet door. Een van de speelsters zich heeft teruggetrokken uit de produktie. Aangezien enkele delen van de voorstelling moeten worden herschreven en de groep genoodzaakt is op nieuw te repeteren, is de opvoering verplaatst naar Saterdag 29 februari. Maassluis Wie belangstelling heeft voor de activiteiten die dit ^seizoen in theater de Schuurkerk worden gepresen teerd, kan bij de WV in het stadhuis, de bibliotheek in ontmoetingscentrum Koningshof en uiteraard bij de Schuurkerk aan de Schuurhof 142 een gratis pro grammaleider afhalen. In de folder zijn alle evene menten op het gebied van film, cabaret, toneel, thea ter en muziek alsmede de kindervoorstellingen, lite raire avonden en lezingen opgenomen. Schiedam woensdag 25 september •Cursus reanimatie, klubhuis Zuid, 20.00 uur. Vredesdienst, Luthersekerk, Oranjestraat, 19.00 uur. donderdag26 september ^•Jamsessie, Podium, 22.00 uur. Najaarskleding- en speelgoedbeurs, klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42,10.30 uur. Informatie-avond over peutervoeding, klubhuis Zuid, 19.30 uur. 1 Thema-avond Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB over twijfel en angst, NPB-gebouw, Westvest 90,20.00 uur. vrijdag 21 september Kleding- en speelgoedbeurs, buurthuis Nieuw- land,Albardastraat65,10.00 uur. Vredesdienst, Martinuskerk, Jan Damenstraat, .19.30 uur. •Drs. P, Teerstoof, 20.30 uur •Blues Brothers (film), Filmhuis, 21.30 uur woensdag 25 september Uralski Dixieland Band, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. donderdag 26 september Raadscommissies AZ, Bedrijven, Financiën en Personeelszaken, reorganisatie ambtenarenappa raat, 21.00 uur. Informatieavond met Mient-Jan Faber, Maasslui- sedijk 7a, 20.00 uur. Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 12.45 uur. vrijdag 21 september Muziekgezelschap Antré Akt, trefcentrum de Bij enkorf, Reigerlaan 105,14.00 uur. •Eenakterfestival, Stadsgehoorzaal, 20.00 uur. woensdag 25 september Paradise Jazz Band, De Schuurkerk, 20.30 uur. donderdag 26 september Dances with wolves (film), Schuurkerk, 14.00 en 20.30 uur. vrijdag 27 september Dances with wolves (film), Schuurkerk, 14.00 en Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 4343229, 4352056, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Vlaardingen - Van een hobby je werk maken, dat is met voor ie dereen weggelegd. Het Vlaar- dingse echtpaar Piet en Dineke Borsboom is er na veel omzwer vingen wél in geslaagd een lang gekoesterde wens te verwezenlij ken. Het idee werd ruim twintig jaar geleden geboren toen het tweetal, watersportliefhebbers, in de zo mer met hun plezierjachtje lag af gemeerd in de Haringvliet. Op een avond ontdekten Piet en Di neke geen eten aan boord te heb ben en dachten op het vasteland een snelle hap te kunnen halen. De speurtocht in de omgeving naar een snackbar of een patat- kraam leverde geen eetbaar re sultaat op. Maar de inval die Piet toen kreeg, bleek - zij het jaren later - een gat in de markt Het echtpaar schafte in 1987 een groter vaartuig aan, verbouwde in ruim een jaar tijd de stuurhut om tot een snackbar en deed de eer ste jaren als varende 'patatbak kers' goede zaken op het Greve- lingenmeer. Na tal van verschillende betrek kingen te hebben bekleed, vond Piet zo eindelijk zijn draai. Mede dank zij zijn vrouw Dineke, want zij staat dagelijks met groot ple zier boven de patatlucht. „Nadat ik elf jaar als dierenoppas- serin Blij dorp, scheepsbouwkun dige en dokmachinist had ge werkt, zijn we verhuisd naar Zee land omdat ik daar landbouwma chines kon gaan bouwen," duikt Piet in zijn turbulente verleden. I-W»! Piet en Dineke Borsboom op het gangboord van hun snackschip Na de nodige omzwervingen hebben de Vlaardingers hun werkter rein verplaatst naar hun woonplaats. Foto Roel Dijkstra Dineke valt haar man dan in de rede. „Maar omdat ik een echt stadsmens ben, kon ik daar niet wennen. Ik vond het maar niks, die mestlucht van koeien. Geef mij maar de stad. Heerlijk, die uitlaatgassen opsnuiven." De Vlaardingers vestigden zich TAPIJTEN GORDIJNEN BEDDEN ZONWERING ,15 3111 BC Sifefar, Telefoon: Q10 - 473373Sy twee jaar geleden weer in de ha- ringstad en Piet was genoodzaakt uit te kijken naar een nieuwe baan. Hij zat niet lang zonder werk. Aangespoord door zijn vrouw besloot hij tocli de stap te nemen en schoolde zichzelf om tot fnetbakker. Er werd een hoovercraft aange schaft en met Piets technische achtergrond was het een peule- schil het vaartuig om te bouwen tot een varende snackbar. De be nodigde vergunningen werden aangevraagd waarna de gefri tuurde versnaperingen op het Grevehngenmeer aan de man werden gebracht. Voltreffer „Het bleek een voltreffer," lijkt Dineke nog na te genieten. „Voor al de afgelopen zomer hebben we een topseizoen gedraaid. Natuur lijk ben je voor een groot deel af hankelijk van het weer, maar ook VERKOOPADRESSEN hoek van Holland De Soekelier Prins Hendrikstraat 386, tel 01747-6327 Hoek van Holland P. Vervenne Prins Hendrikstraat 265, tel 01747-25)6 Maassluis Sig.magazijn Hartelust Rembrandtlaan 1, tel. 01899-13184 Schiedam De Blocktrent Groenelaan 99a. tel. 010-4730525 Schiedam H. J. Gumpert-van Oudheusden Nassaulaan 40, tel. 010-4265743 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaar 58, tel. 010-4703768 Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat 55, tel. 010-4267513 Schiedam B, P, H. Janse Broersvest 8a, tel. 010-4268804 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek P. J. Troelstralaan 31, tel. 010-4703037 Vlaardingen Fa. Berco Liesveld 161, tel. 010-4349911 Vlaardingen John C. Hey kantoorservice uitgebreide sortering wenskaarten en lectuur Dirk de Derdelaan 25, tel. 010-4600609 Vlaardingen Tabakswinkel Op de Hoek Diepenbrockstraat/Verheystraat 8a tel. 010-4344892 Vlaardingen Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek De Loper 82, tel. 010-4742997 met mindere dagen stonden we toch continu te bakken. De servi ce en kwaliteit staan bij ons voor op, Men kan zelfs per marifoon (verbindingsapparatuur) bestel lingen aan ons doorgeven. Des noods varen we uit om de patat en bitterballen aan boord af te leve ren. Dat heeft ons al heel wat aar dige ervaringen opgeleverd," ver telt ze met een brede grijns. „We waren het meer op gegaan om bij de bootjes die voor anker lagen wat handel te bedrijven," komt haar man met een anekdote voor de dag, „lagen er in een mum van tijd allemaal plezier- bootjes rondom onze snackbar. Er kwamen zelfs mensen met een plastic tasje op het hoofd gebon den, naar onze boot toezwem- men! Daar moesten we natuurlijk smakelijk om lachen, Maar we kwamen helemaal niet meer bij toen we ze moeizaam watertrap pelend met die tas vol met snacks in een hand boven het water weer weg zagen spartelen." Noodsignalen Maar Piet heeft in de afgelopen twee jaar meer gedaan dan fritu ren en het onderhouden van zijn schip. Waar menig snackbar-eige naar de sfeer in zijn zaak met ach tergrondmuziek tracht te verho gen, heeft hij constant de mari foon aan staan en is altijd stand by. „Ik vang alle berichten en nood- signaleri op," vertelt hij, weer se rieus. „Zodoende hebben weal op verschillende manieren hulp kunnen bieden aan mensen die op het water in moeilijkheden wa ren geraakt. Een keer ving ik op dat er ergens een bootje stuurloos ronddobberde. We voeren toeval lig in de buurt en zijn meteen gaan kijken. Bleek de eigenaar een hartaanval te hebben gehad. Joh, ik heb zelfs eens in het nood weer drie vermist geraakte Duit sers met hun surfplankies van een eilandje gehaald. Waar ge beurd!" Zijn vrouw: „Maar dat is nog niet eens alles, 's Avonds moest hij re gelmatig in de omgeving van onze aanlegplaats papier gaan lo pen prikken om te voorkomen dat we de ontheffing voor het handelen in natuurgebieden kwijt zouden raken. Kijk, het zijn de klanten die de rommel daar achterlaten, maar toch worden wij er verantwoordelijk voor ge steld. Daarom zijn we afgelopen zomer overgegaan op eetbare pa tatbakjes in de vorm van zo'n puntzakje. Dat sloeg vooral aan bij de kinderen en het afval is aanzienlijk minder." Spijt Nu het zomerseizoen voorbij is ligt de varende snackbar aan de Westhavenkade in Vlaardingen. „Soms," zegt Piet Borsboom (48). „heb ik er nog wel eens spijt van dat de boot is omgebouwd tot een normaal varend schip. Volgens mijn informatie zijn er in Neder land maar een stuk of vier snack barexploitanten die hun waren op het water aan de man brengen. Dat is natuurlijk al vrij apart. Maar de boot die wij nu hebben, was oorspronkelijk een hoover craft van de Belgische douane. En een snackbar op een hoovercraft was ongetwijfeld uniek geweest." Piet en Dineke willen nu in Vlaar dingen gaan verkopen. ïn de ha ven. De ligplaats - slechts enkele tientallen meters verwijderd van Hartevelds frietkraam - is in middels geregeld maar het duo is nog van een hinderwetvergun ning verstoken. De laatste forma liteiten daaromtrent zijn bijna af gehandeld zodat het echtpaar venvacht op zeer korte termijn de deuren te openen. Maar of er dan een concurrentiestrijd losbrandt, valt volgens de Vlaardingers te betwijfelen. „Kwaliteit,1' prijst Piet zijn han del, „staat bij ons boven alles. Misschien dat de nieuwsgierig heid van de hongerige mensen in ons voordeel werkt." Schiedam - Kleine geloofsge meenschappen zijn in Nederland geen zeldzaamheid, maar deze is wel heel bescheiden van omvang. Drie personen slechts vormen de Schiedamse 'afdeling' van de Ba- ha'i: vader, moeder en zoon Mah- moudi Het ge2in heeft na tien jaar nog geen enkele nieuwe geloofsge noot mogen verwelkomen. Maar Joukje Mahmoudi-De Boer vindt dat niet verontrustend. „Sommi ge bomen dragen snel vrucht, bij andere duurt het langer. Dat zijn van die bomen die opeens super vruchten voortbrengen." Veel religieuze oiganisaties stu ren hun aanhangers op pad om het gedachtengoed aan de man te brengen. De Baha'i kent ook een zekere vorm van zendingswerk, maar colporteert niet met druk werk dat voorbijgangers onge vraagd in handen krijgen ge drukt. „Wij hoeven niet te zorgen dat ons groepje groter wordt. Een beetje tegenstrijdig is dat wel, want je staat voor een ideale we reld en je wilt die overtuiging uit dragen. Maar het druist ook weer tegen de beginselen om daar mensen mee lastig te vallen legt Joukje Mahmoudi uit. Ondanks hun geringe aantal, worden de Schiedamse Baha'i niet geplaagd door gevoelens van eenzaamheid en isolement. Be dreigd. omdat ze met zo weinigen zijn. voelen ze zich ook niet. „Onze omgeving reageert heel la- koniek. 'Ach,' zeggen ze, 'de een is lid van de PvdA. de ander zit op een voetbalclub en jullie zijn bij de Baha'i. Maakt ons met uit hoor.' Je kan zeggen: fijn, die Hol landse tolerantie, maar als je er over nadenkt is het misschien wel gewoon onverschilligheid." Geweldloosheid Toch. onverschilligheid is altijd nog beter dan achterdocht, moet Joukje Mahmoudi toegeven. In veel landen worden haar geloofs genoten vervolgd, opgesloten of omgebracht. Want het banaisme verkondigt zaken die sommige regimes niet bijster welgevallig zijn. Emancipatie van de vrouw Joukje Mahmoudi-De Boer en haar zoon Hushmand zijn net terug van een reis door Suriname. „Als je aan komt rijden loopt het hele dorp uit." Foto Gerrit Heus/Fbtobureau Roel Oijkstra bijvoorbeeld, en geweldloosheid. Of de onrechtvaardigheid van de grote verschillen tussen arm en rijk. In Iran kunnen zulke oyertuigin- gen mensen gemakkelijk het le ven kosten. Dat is geen verschijn sel van vandaag of gisteren; het geloof ontstond anderhalve eeuw geleden in hetzelfde Perzië en reeds de grondleggers waren in een bloedig conflict met de auto riteiten verwikkeld, ondermeer omdat zij het dragen van de sluier door vrouwen wilden afschaffen. Chaos Joukje Mahmoudi en haar 8-jari- ge zoontje Hushmand zijn net te rug van een reis door Suriname. De onveiligheid en de maatschap pelijke chaos kwamen naar Jouk- jes ervaring aardig overeen met de berichten in de Nederlandse pers. maar op religieus gebied trof zij er een absolute vrijheid aan. „De Baha'i-gemeenschap heeft er zelfs zendtijd op radio en tv." Hoewel ze niet naar Suriname was gereisd om zieltjes te winnen, verrichtte ze er tijdens haar va kantie toch werk voor het geloof. Tijdens de lezingen die de Schie damse onderwijzeres er hield over schoolgaan, opvoeding en seksualiteit kwamen ook de Ba- ha'i-idealen ter sprake. „Aan luisteraars heb je nooit ge brek. Als je een dorp binnen komt rijden, loopt de hele bevolking uit. Maar je moet dat niet zien als zendingswerk, ik ga niet op stap met een partij boeken of kleding. Ik kom zonder spiegeltjes en kra len en ik sta ook geen reclame te maken voor ons geloof. Nieuwe geloofsgenoten hoef je niet zoe ken, die komen vanzelf naar je toe als de aantrekkingskracht van het idee groot genoeg is." Zendingswerk is in Suriname trouwens volstrekt overbodig, maakt de Schiedamse onderwij zers duidelijk. „DeBaha'i heefter vele duizenden aanhangers, zoals overigens in veel landen met een nog niet volledig westerse cul tuur. Het aardige van Suriname is dat alle grote wereldgodsdiensten er zijn vertegenwoordigd, net zo als je er mensen ontmoet van ie dere denkbare afkomst. Hun kleur varieert van witte chocola de tot pure chocolade." Na de vele gesprekken in Para maribo is het weer wennen aan de betrekkelijke stilte in Schiedam, waar het contact met de geloofs genoten uit de regio beperkt blijft tot de traditionele bijeenkomst, eenmaal in de 19 dagen. Omdat de Baha'i er geen kerkgebouwen op nahoudt, vinden die bijeen- •komsten plaats bij de leden thuis. De eigen woning neemt een cen trale plaats in; het is het centrum waar het geloof zich ontwikkelt en rijpt. Joukje Mahmoudi; „Er wordt een groot beroep gedaan op het zelfstandig beleven van het geloof en de zelfstandige groei daarin, Wij hebben geen dominee of voorganger. Wij zijn zelf ver antwoordelijk, daarom is het ook niet erg dat we maar met z'n drieën zijn." Schiedam - Omdat het Filmhuis dit jaar haar tweede lustrum viert gaat een aantal succesvolle films uit het verleden op herhaling. Van alle tien seizoenen zijn er twee films geselecteerd die in zo genaamde retrospectief-film- weekends vertoond worden. Voorafgaand aan de voorstellin gen kan er bovendien een spe ciaal 'filmmenu' worden gegeten in verschillende Schiedamse eet- gelegenheden. De films worden uiteraard ver toond in het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12 en beginnen - steeds om 21.30 uur. De toegang sprijs bedraagt vijf gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2