Waterweg 151 Bingokoningen naar Schiedam M'O'D'E'S'H'O'W AKKERMAN B.V. 101-Jarige gelooft dat ze 'nu echt een oudje wordt' Bommengooier handelde vermoedelijk uit liefdesverdriet akkerman bv Lubbers opent Perspoort met een reuze keycard 'Peper naar Florence' Rotterdam: schermen A20 niet zelf voorschieten Twee mannen overleden door arbeidsongevallen Gemeenteraad gevraagd op te treden tegen Rotterdamse organisatoren Fracties keuren onderzoek in 'affaire Van Kleef af Aanrijding door drank en drugs Alles brandt MOOI WARM BEREN-POPPENBEURS 4 OKTOBER MODESHOW BIJ AI.JA TECHNISCH INSTALLATIEBEDRIJF Rotterdams Dagblad Donderdag 26 september 1991 Rotterdam - Minister-president R. Lubbers heeft gistermiddag voor een gehoor van bijna duizend mensen uit de Rotterdamse media-, reclame-, en be drijfswereld het Internationaal Communucatiecen- trum Perspoort geopend. Voor het Beurs-WTC, waar in Perspoort een plaats heeft gekregen, maakte een twintigtal mensen van de gelegenheid gebruik om tegen de plannen van het kabinet Lubbers voor de Ziektewet en WAO te demonstreren. De officiële openingshandeling ging met een reus achtige keycard. Alle leden van het centrum krijgen een plastic kaartje dat dient als sleutel voor de in- gang bij het voormalige filmtheater Oscar aan de Meentzijde. Lubbers kreeg persoonlijk het kaartje met het nummer 0001. Er hebben zich inmiddels al bijna negenhonderd leden aangemeld, Tijdens de openingsplechtigheid werd tevens de Erasmus Universiteit Perspoort Prijs toegekend aan NRC-Handelsbladjournalist Karei Knip. Een jury onder voorzittérschap van Tweede-Kamervoorzitter drs. W. Deetman maakte de uitslag bekend. Knip krijgt eenbedragvan 15,000 gulden. De hoogste prijs op dit gebied in Nederland. Waardering was er voor hem voor de manier waarop hij de afgelopen twaalf maanden heeft geschreven over wetenschap en cul tuur voor een breedpubliek, Met een formaat keycard opende premier Lubbers gisteren Perspoort In Rotterdam. Foto Jaap Rotterdam - Burgemeester Peper mag volgend jaar zeker niet ontbreken op de derde stedenbandeonfe- rèntie in Florence, vindt de Rotterdamse politiek. Zijn afwezigheid op de tweede editie vorige week in Praag was een negatief punt voor Rotterdam, is de ervaring van de fractieleiders in de gemeenteraad. PvdA-fraetieleider Janse: „Een burgemeester heeft status en zeker in internationale contacten praten burgemeesters alleen maar met burgemeesters. Dat is ons in Praag maar weer gebleken. Peper moet dus mee, of hij het nou wil of niet. Desnoods sturen we de loco-burgemeester." Het college van B en W van Rotterdam ontbrak vori ge week in Praag, omdat de stedenconferentie sa menviel met de halfjaarlijkse vergadering van B en W over de begroting van de gemeente. Maar die be grotingsbespreking had natuurlek ook een paar da gen eerder of later gepland kunnen worden, vindt de gemeenteraad nu. De politici erkennen overigens dat ze tevoren niet genoeg druk hebben uitgeoefend op het college om in Praag wél aanwezig te zijn. 1 De afwezigheid van burgemeester Peper was des te pijnlijker omdat zeker de Oosteuropese deelnemers het congres als een zuiver Rotterdamse aangelegen heid beschouwden. Rotterdam' heeft vorig jaar het initiatief genomen voor de eerste stedenbandconfe rentie en bovendien topambtenaar Kees Bode uitge leend om het congres op poten te zetten. Rotterdam - De gemeente Rotterdam voelt er niets voor zelf in de buidel te tasten om ter hoogte van Ommoord langs de Rijksweg A20 gefuidschermen aan te brengen. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft hier zeker de eerste jaren geen geld voor beschikbaar. Geluidwerende maatregelen in de gehele saneringszone van de A20, lopend van Om moord tot aan de Gordelweg en de Ceintuurbaan, zouden in totaal zo'n 200 miljoen gulden gaan kos ten. De gemeente heeft er wel even aan gedacht om tot voorfinanciering over te gaan, maar is daar na over leg met het ministerie ijlings op teruggekomen. Een woordvoerder: „Ze kuipen zelfs nog niet zeggen wanneer er dan zou worden terugbetaald. Door het renteverlies kan dat in de praktijk betekenen, dat we die schermen in feite helemaal zelf ophoesten." De bewonersorganisatie Ommoord dringt bij monde van de actiegroep 'De bermbewoner van de A20' al geruime tijd aan op het nemen van geluidwerende maatregelen. Ridderkerk - Een 44-jarige inwoner van Ridderkerk is gistermiddag overleden door een arbeidsongeval in een bedrijf aan de Lagendijk in zijn woonplaats. De man was bezig met de reparatie van een tractor band toen plotseling de binnenband klapte. Als ge volg van de hoge druk knalde de velg in twee stuk ken uiteen. De Ridderkerker werd door één van deze delen in hef gezicht geraakt en overleed ter plaatse. Het bewuste stuk ging zelfs door het dak van het be drijf heen. In Nieuw-Beijerland overleed gisteren een 60-jarige man uit Numansdorp nadat hy bij werkzaamheden van een zelfgemaakte stellage was afgevallen. De man was in een boerenloods bezig meteen klus aan een roldeur. Schiedam - De Rotterdamse bingokoningen verhuizen lang zaam maar zeker naar Schiedam. Op meerdere plaatsen in de stad zijn ze al actief met bingo-avonden of hebben plannen daarvoor. De roep om ingrijpen van de gemeenteraad wordt steeds vaker gehoord. Tot de mensen die met lede ogen de ontwikkelingen volgen, beho ren vijftig bewoners van Plein Eendracht en omgeving. Zij zijn fel gekant tegen de vestiging van een bingocentrum in het voorma lige veilinggebouw van Kruijne Jonker én Vendu. Ze vrezen ver keersoverlast van de bingo-spe lende huisvrouwen, die in veel gevallen met busladingen tege lijk bij de bingocentra worden af gezet. Het initiatief voor die bingohal is genomen door enkele Rotterdam se ondernemers, die zich hebben verenigd in de vereniging Bin nenhofplein. Ze hebben een huurovereenkomst afgesloten met George Toth, die het pand eerder dit jaar aankocht van het naar Rotterdam vertrokken vei- lingbedrijfVendu. Probleem voor de protesterende omwonenden is dat het plan van de Rotterdamse ondernemers in overeenstemming is met het be stemmingsplan. Het voormalige veilinggebouw mag worden ge bruikt voor verenigingsactivitei ten. Volgens de vergunningaan vraag wil de Rotterdamse vereni ging naast bingo ook kaartavon den. bridgedrives en tentoonstel lingen organiseren. Binnenhof plein denkt bij de evenementen maximaal vierhonderd bezoekers te trekken. De in een actiegroep verenigde omwonenden van Plein Een dracht hebben intussen een advo caat in de arm genomen. Omdat het bestemmingsplan weinig soe laas biedt, pogen de bewoners het bingo-initiatief op een andere wij ze te keren. Ze roepen de ge meenteraad op maatregelen te nemen tegen de snelle opmars van de gokltoningen in Schie dam. Nog voor de komst van de nieuwe bingohal worden de bewoners van Plein Eendracht en omstre ken reeds geconfronteerd met de overlast van de bingo. Ook in het gebouw van de Stichting Lente feest aan de Tuinlaan wordt na melijk regelmatig bingo ge speeld. Bingo is eveneens in zalencen trum Sitton aan de Hoogstraat in opkomst. Werd er aanvankelijk aarzelend op maandag begonnen, op dit moment vormt de zaal op maandag-, dinsdag- en woensdag avond het toneel van bingo-spe lers. Gratis bus Dit laatste evenement wordt eveneens georganiseerd door een uit Rotterdam afkomstige onder nemer. Met een gratis bus worden de deelnemers onder meer aange voerd uit Spijkenisse. Verder ko men veel bezoekers uit Schie dam, Rotterdam en Vlaardingen af op de hoofdprijs van duizend gulden. Volgens de bewoners van Plein Eendracht is Schiedam bij de bin go-koningen in trek omdat het gemeentebestuur een zeer soepel beleid voert. De doorgaans uit Rotterdam afkomstige exploitan ten zouden naar de Jeneverstad uitwijken omdat hen geen stro breed in de weg wordt gelegd. In Rotterdam en in andere steden •worden ze daarentegen met zwa re belastingen op bingo-activitei ten geconfronteerd. Het Rotter damse gemeentebestuur stelde dit verscherpte regime omdat ze van mening was dat de bingowe reld in toenemende mate vercri- minaliseerde. Door het ontbreken van plaatse lijke regelgeving voor bingo's wordt de aanvraag van Vereni ging Binnenhofplein alleen ge toetst aan de geldende regels op het gebied van de ruimtelijke or dening en de drank- en horeca- wetgeving. Volgens een woord voerster van de gemeente wordt de opkomst van het fenomeen bingo binnenkort wel aan de orde gesteld in een ambtelijk overleg. „We moeten ons eerst afvragen of er sprake is van een probleem. Als die vraag positief wordt be antwoord zullen we het college adviseren om met aanvullende maatregelen te komen." Schiedam - Het bij ambtenaren informeren naar het functioneren van een wethouder, zoals de on derzoekscommissie van de PvdA in de 'affaire Van Kleef heeft ge daan, hoort niet. Dat vinden alle andere raadsfracties. Groen Links, D66 en WD zeiden het gis teren in de raadscommissie voor Algemene en Economische Za ken. Het CDA wilde er niet over praten, maar de christen-demo craten hebben die mening al eer der in een open brief verkondigd. Fractieleider Wil van Wijk van de WD koos gisteren aanvankelijk de zijde van zijn CDA-collega Daan Baart, die zei dat de beoor deling over twee in juli aan de ge meenteraad gezonden brieven over deze kwestie niet in commis sievergadering, maar in de grote raadsvergadering thuishoort. „Het gehele college is erbij be trokken, Dus moet de raad zich erover uitspreken," stelde Baart, „De geloofwaardigheid van de ge hele politiek is ermee gemoeid," voegde Van Wijk eraan toe. Marcel Houtkamp (D66) en Bea Oomens (Groen Links) be schouwden 'de affaire Van Kleef vooral als een interne aangele genheid van hun coalitiepartner PvdA, maar keurden wel het in groepsverband benaderen van ambtenaren af. Tevens drongen beide partijen aan op maatrege len om snel een einde te maken aan de onvolledigheid van het college. Fractievoorzitter Hans Bakker van de PvdA bestreed dat het een zaak voor de gemeenteraad is en burgemeester Reinier Scheeres gaf hem daarin gelijk. Bakker verdedigde verder het PvdA-on- derzoek onder ambtenaren. „Het is de enige manier om een standpunt over de verhouding tussen een collegelid en ambtena ren te kunnen innemen. Boven dien behoort het benaderen van ambtenaren tot het recht van elk raadslid, dus van elke fractie, Om het werk van een college goed te kunnen controleren mag het ook nooit gebeuren dat raadsleden al leen via het college ambtenaren kunnen benaderen." Bakker vond overigens dat de an dere fracties boter op hun hoofd hadden, omdat in het voorjaar na het opvangen van signalen dat op het gebied van de sociale vernieu wing iets meer gedaan moest wor den, hij van alle fracties te horen had gekregen: „Het is een interne zaak waaraan de PvdA zelf iets moet doen." Van Wijk (WD) reageerde hierop gebelgd: „Het ware wellicht beter geweest om na ontvangst van die signalen alle fractievoorzitters bij elkaar te roepen. Het bij ambte naren inwinnen van informatie over een portefeuillehouder vind ik te vergaan." Burgemeester Scheeres veront schuldigde zich gisteren tegen over de twee briefschrijvers, dat ze pas na twee maanden een reac tie hadden gekregen. „De vaste procedure is, dat er direkt een be richt van ontvangst wordt verzon den," zei Scheeres. Hij zegde meteen een onderzoek toe naar de oorzaak na de opmerking van briefschrijver Hans Leijte: „Uit het feit dat wij beiden er geen hebben ontvangen, mag u aflei den dat er iets aan die procedure schort." Door Sander Sonnemans De 101-jarige Wllhelmlna Don-Uittenbroek: 'Ik doe nog volop mee, hoor!' foto Roei Dijkstra Vlaardingen - „Ik ben erg doof en mijn ene oog is niet goed meer," maakt Wilhelmina Johanna pon- Uittenbroek ('Zeg maar Willie') haar excuus. En ze vervolgt: „Ei genlijk is dat niet zo gek want ik ben vandaag 101 jaar geworden. En wie haalt dat tegenwoordig nog? Maar ik doe nog volop mee hoor!" Omdat de Vlaardingse, oma van tien kleinkinderen en overgroot moeder van veertien achterklein kinderen, gisteren met volle teu gen van haar verjaardag wilde ge nieten had ze besloten die dag niets te doen en alles maar op haar af te laten komen. Als een vorstin zat ze aan het hoofd van de tafel met het uitzicht op een enorme taart die pas 's middags, toen de meeste visite kwam opda gen, werd aangesneden. „Vorig jaar," vertelt een van haar vier zonen bij wie de jarige sinds het overlijden van haar man, aan de 2e Van Leyden Gaelstraat in woont, „hadden we een taart van een vierkante meter. Ze werd toen honderd en we dachten dat het haar laatste verjaardag zou zijn." „Er is," komt moeder met een triomfantelijke gelaatsuit drukking tussenbeide, „al twee keer gezegd dat ik zou sterven. Maar die vlieger is niet opgegaan. Ik werd weer beter, maar ik ver wachtte zelf ook niet zo oud te worden. Ja, en nu ik er dan 101 ben, geloof ik wel dat ik een oud mens word." Willie is op vele fronten actief ge weest. Dat blijkt als ze er enkele foto-en plakboeken bijpakt. In de oorlog hielp ze de joden aan on derduikadressen en voorzag hen van voedsel. Sammy, een Joodse jongen die ze destijds in huis nam, woont nog altijd bij haar en wordt als een echte zoon be schouwd. Met haar man verzette ze vooral op h'et sociale vlak ber gen werk. Met gepaste trots laat ze een oud krante-artikel zien. „Hier worden mijn man en ik te gelijkertijd geridderd in de Orde van Oranje Nassau voor al het vrijwilligerswerk dat we hadden gedaan. Dat was uniek in Vlaar dingen, want er was nog nooit een echtpaar ondersch eiden." Wie echter denkt dat Willie Don- Uittenbroek van haar oude dag geniet en het rustig aan doet, heeft het mis. „Ik doe nog steeds hét huishouden, schil de aardap pels en mag ook graag breien. De trap op en af gaat niet meer zo snel, maar gelukkig heb ik daar nog geen hulp bij nodig." En dat ze nog volledig bij de tijd is, blijkt wel als ze over haar ver lovingstijd begint. „Mijn man en ik zijn voor we trouwden zeven jaar verloofd geweest. We moes ten flink sparen om de trouwerij te kunnen vieren en meubeltjes aan te kunnen schaffen. Dat gaat tegenwoordig wel anders. Nu ko pen de jongelui gewoon op afbeta ling." Maassluis - Het bom-incident dat zich dinsdagmiddag in een hamburgerzaak aan de rand van het winkelcentrum Koningshoek afspeelde, was niet de eerste on regelmatigheid die zich daar voordeed. De eigenaar van de ho- reca-zaak hoopt dat de bommen gooier - een bekende van de Ko ningshoek-middenstanders en van de politie - nu eens afdoen de wordt gestraft. „Hij is wel vaker opgepakt maar een dag later zie je hem hier toch weer rondlopen," zegt de eige naar. „Ik weet dat de politie er weinig aan kan doen, maar toch." Eén van zijn personeelsleden heeft de schrik nog in haar benen. „Wat dacht je," reageert ze. „Ik ben vier minuten doof geweest van de klap." De vrouw had de da der al enkele uren rond de zaak zien scharrelen en vreesde dat er iets zou gaan gebeuren. „Toen die man de bom naar binnen gooide en dat ding ontplofte, doken de vijftien klanten onder de tafels. Ik heb ze toegeroepen dat ze naar buiten moesten gaan omdat er een enorme rookontwikkeling ontstond. Man, ik sta nog te tril len op mijn benen." Afgezien de gehoorschade die en kele bezoekers opliepen, mag er van geluk worden gesproken dat er niemand ander lichamelijk let sel heeft opgelopen. De zelfge maakte bom bevatte namelijk een aanzienlijke hoeveelheid sta len kogeltjes die in het rond vlo gen. De bommengooier, een 35-jarige Maassluizer, werd een half uur na zijn daad onder invloed van alco hol opgepakt en zit nog op het bu reau vast voor verhoor. „We we ten niet of hij weer snel op vrije voeten komt. Er zijn ook nog twee mogelijke handlangers opge pakt," laat een woordvoerder van de Maassluise politie weten. Een winkelmeisje weet te vertel len dat de dader een voormalige werknemer van de hamburger zaak is en enkele maanden gele den heeft getracht een relatie aan te knopen met één van zijn toen malige collega's. Maar omdat zijn liefde voor de vrouw niet werd be antwoord, zou hij verschillende malen zijn overgegaan tot ver nielzuchtige acties. „Hij heeft de zaak wel eens beklad met verf en de auto van een personeelslid be krast," zegt ze. „Dat die man daar heeft gewerkt is pertinent niet waar," wordt er op het politiebureau gezegd. „Er is ons wel iets van bekend dat hij iets wilde hebben met één van de meisjes die daar heeft gewerkt Er is in het verleden ook wel eens gevochten." Het overdekte winkelcentrum wordt regelmatig geplaagd door een groepje jongeren dat hetunn kelend publiek lastigvalt. „Dat is bekend." geeft de politie woordvoerder toe. „Er zijn zelfs enkele knapen die eerder al eens een straatverbod opgelegd heb ben gekregen." De middenstanders zeggen ech ter weinig overlast te hebben van de opgeschoten jongelui. „Hier en daar worden er wel eens etali geruiten bekogeld met eieren.' vertelt een winkelier. ..Maar win keldiefstallen worden hier voor zover ik weet door hen met ge pleegd. Ze staan hooguit wel eens met hun radio op het maximale volume bij iemand voor de zaak om een beetje te jennen." Schiedam - Na het veroorzaken van een aanrijding op Rijksweg 20 werd gistermiddag een 35-jan- ge man uit Spijkenisse ingere kend. Er raakte niemand gewond maar de bestuurder bleek onder invloed van alcohol en drugs. Vlaardingen - Een altesbrande: in een huis aan de Oranjestraai nam zijn werk gisteravond al te serieus. De allesbrander was \w de eerste keer aangestoken er. zette de schoorsteen in vuur er. vlam. De brandweer heeft he- vuur geblust. Ingezonden mododohng ATH4N4 H. v. Kooi) showroom; Oosthavenkade 14 Vlaardingen H 4343213 V Ingezonden mededeling zaterdag 28 sept. a.s. met honderden verschillende POPPEN en BEREN (ook oude en antieke). Poppen-berendokter. Taxaties oude poppen en beren, Verder 1001 dingen op beren- en poppengebied. Openingstijd van 10.30-16.30 uur in Novotel te Schiedam. Ingezonden mededeling Wij nodigen u van harte uit voor. onze modeshow op Vrijdag 4 oktober a.s. tus sen 10.00 en 17.00 uur in ons modehuis. U bent vrij te komen op het tijdstip dat u het beste schikt. Uiteraard zal u een drankje en hapje worden geserveerd. Welkom! MODblIL IS Broersvt_\st 109-1H, Schiedam tel OJOh260399 Ook op m.i.itH)jgmidd.ig on donder Ujg,i\ond gt»|)Ln<J Kuime parkeer gelegenheid l n om modelnm ingezonden mededoling U ziet van ons regelmatig advertenties voor gasverwarming en sanitair, maar wist u dat wij u ook van dienst kunnen zijn bij onderhoud en/of renovatiewerkzaamheden zoals: lood- en zinkwerken, uiteraard ook in authentieke stijl aanleg of reparatie van gas- en waterleidingen ontstoppen en vernieuwen van rioleringen aanleg en onderhoud van cv-installaties aanleg en onderhoud van sanitaire artikelen zoals badkamerverbouwing etc. vernieuwingen van dakbedekking, waarin wij diverse kwaliteiten dakbedekkingsmateriaien verwerken, al naar gelang uw wens electrotechnische instaiiaties Al ons werk wordt uitgevoerd door goede vakbekwame mensen. Onder toezicht van de plaatselijke energiebedrijven en wij hanteren alleen materialen welke zijn goedgekeurd door de KIWA, GIVEG en KEMA instituut. I W H I N S I A L I A I I t «lak ba «Uk kilts Energieweg 11 -12 3133 EB Vlaardingen Tel 010 4342400 Fax 010 4358141

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1