••/«ten* 9 Vuilnisophalers staken tegen WAO 'Integreren doe je niet een keer per jaar' Jazzliefhebbers trotseren buien 'Beren zijn ook weieens chagrijnig' Papeveld: 'Actiebereidheid onder ambtenaren groot' Tweede kantonrechter benoemd In Schiedam Diamanten echtpaar geniet van drukte Toegankelijkheid gebouwen onderzocht Stads-TV even weg Autokraker in woning BFABER Politie laat dode dieren onderzoeken Familie vecht ruzie uit Inbreker betrapt Auto hangt op kaderand Dronken bestuurder Twee tegels door voordeur Politie pakt gestolen auto Rotterdams Dagblad Maandag 30 september 1991 Schiedam - De werkdruk op het kantongerecht in Schiedam is de laatste jaren zo toegenomen, dat jus titie er een tweede rechter heeft aangesteld. Mr. W.F. Lubberink, die de taak van mr. F.H. Piket moet ver lichten, wordt op 4 oktober geïnstalleerd. Mr. Lubbe- 'rink is officieus al in functie sinds eind augustus. Niet alleen het Schiedamse kantongerecht krijgt steeds meer zaken te verwerken. Ook op andere rechtbanken stijgt de werkdruk, zegt E. Schuitma ker, hoofd van de kantonorganisatie in Rotterdam. Het Rotterdamse kantongerecht kreeg er deze week ook een collega bij. Mr. Piket, die in het gerechtsgebouw aan de Lange Haven jarenlang op een eenmanspost zat, trok bij justitie aan de bel toen hij cijfers onder ogen kreeg van de 'produktie' van Nederlandse kantongerech ten. Schiedam stond nagenoeg bovenaan de lijst. „Piket heeft een enorm pakket, de werkdruk in Schiedam is verschrikkelijk hoog," aldus Schuitma ker. Door de komst van een jongere collega mag de 64-ja- rige Piket zich voortaan 'kantonrechter-oudste-in- rang1 noemen. De Rotterdamse kanton-organisatie heeft nog geen signalen ontvangen dat de Schie damse rechter zyn functie binnenkort zou willen neerleggen. Kantonrechters mogen tot hun 70e jaar aanblijven. Mr. W.F. Lubberink is 40 jaar. Hij heeft een juridi sche functie vervuld bij de Nationale Ombudsman. Hij kent het Schiedamse kantongerecht op zijn duimpje, omdat hij er al enkele jaren optreedt als plaatsvervanger van mr. Piket. Maassluis - Ruim honderd familieleden en kennis sen vierden zaterdag in bejaardencentrum De Schutsluis het 60-jarig huwelijksfeest van Nicolaas Jacob van Uffelen en Mathilda van Uffelen-Groene- wegen mee. Met een eucharistieviering, een koud- buffet en een groot feest werd de diamanten mijlpaal op gepaste wijze herdacht. Met zijn bezoekje leverde ook burgemeester Hans van Es een bijdrage aan de feestvreugde. Feitelijk kon het echtpaar Van Uffelen twee trouw dagen herdenken. Op 25 september 1931 traden ze op het stadhuis in de echt en vier dagen later werd de overeenkomst bevestigd in de rooms-katholieke kerk. Het echtpaar beschouwt de laatste gebeurtenis echter als hun 'enige echte' trouwdag. Uiteraard werd zaterdag uitgebreid teruggeblikt op de rijke geschiedenis van de familie Van Uffelen. Een mooie anekdote vormt het ontstaan van de ro mance. Ze zagen elkaar voor het eerst in 1926 op een Oranjefeest in Den Hoorn. Bij die gelegenheid kreeg de jonge tuinderszoon uit Maasland geen kans een afspraak met zijn oogappel te maken. Zij werd goed bewaakt door familieleden. Pas na vele verwoede po gingen wist Nicolaas in de gunst van zijn toekomsti ge schoonouders te komen. Met name in de naoorlogse jaren werd 'Niek' van Uf felen een bekende verschijning. Als tuinder uit de Zuidbuurt ontwikkelde hij zich ook tot een maat schappelijk betrokken persoon. Hij was onder meer voorzitter van de Land en Tuinbouwbond, lid van de raad van toezicht van de Rabo-bank, bestuurslid van de proeftuin in Naaldwijk en leider van de fruitteelt op de veiling. Zeer recentelijk was hij in de De Schutsluis nog in de weer in de bewonerscommissie, Mevrouw van Uffelen heeft het altijd druk gehad met de opvoeding van de veertien kinderen. Inmid dels zijn twee zoons en een schoonzoon overleden. Door de twaalf nog in leven zijnde kinderen kreeg zij tijdens het feest een pluim voor haar goede familiai re zorgen. Het diaman ten paar, sa men met de kinderen. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - Het Vlaardings Overleg Revalidatie (VOR) start komende maand, met hulp van leerlin gen van de St.Jozef-Mavo, een onderzoek naar de toegankelijkheid van 81 openbare gebouwen. Doel is te inventariseren wat er zou moeten worden verbe terd voor gehandicapten In het VOR werkt een aantal organisaties dat zich met lichamelijk gehandicapten bezighoudt samen. Twee klassen van de Mavo gaan 3 oktober op pad om informatie te vergaren. Voor het onderzoek is door de gemeente Vlaardingen een subsidie toegekend. Ook de Rotary springt financieel bij. Wat het onderwerp toegankelijkheid betreft, heeft de gemeente Vlaardingen het goede (kleine) voor beeld gegeven. Er is voor de komende vier jaar een bedrag van 50.000 gulden gereserveerd om gebou wen te verbeteren. Schiedam - De Rotterdamse tv-rubriek Stads-TV verdwijnt vanaf vandaag tijdelijk van het Schiedam se kabelnet. Het programma zal worden uitgebreid met reclame en daarvoor is een vergunning nodig van het Commissariaat voor de Media. Schiedam heeft die vergunning niet, Rotterdam wel. De Kabel TV-krant van het Rotterdams Dagblad blij ft op de normale wijze en tijden op kanaal 28+ be schikbaar. Schiedam - De autokrakers in Schiedam zijn onver moeibaar. Ondanks verschillende arrestaties, moes ten afgelopen weekeinde opnieuw negen auto's het ontgelden. De meldingen kwamen binnen uit alle delen van de stad. Eén kraker verlegde zijn werkter rein van de straat naar een woning. Hij brak in bij een gezin aan de Tweede Tuïnsingel en nam uit het huis twee autoradio-cassettespelers mee. Vlaardingen/Schledam - In Schie dam wordt woensdag geen vuil opgehaald en evenmin worden de straten geveegd. De reinigings dienst van de gemeente Schie dam besloot vanmorgen woens dag een 24-uursstaking te hou den. Het personeel van afdeling Mi lieu en Beheer van het zelfstandi ge Openbare Nutsbedrijf Schie dam, zoals de reinigingsdienst of ficieel heet, laat zich woensdag rond negen uur bij de Vlaarding- se ambtenaren van het Gemeen telijke Energie en Waterleiding bedrijf inschrijven voor een dag lang staken. De Vlaardingse GEWB-ambtenaren leggen dan ook 24 uur het werk neer. Johan Stekelenburg en het uitgetreden PvdA-kamerlid Piet de Visser zul len de actievoerders toespreken in een hal van het GEWB aan de Hoflaan in Vlaardingen. De actiebereidheid in Vlaardin gen en Schiedam is groot onder het personeel van de nutsbedrij ven. Op de vergadering van van morgen stemde tachtig procent van het ONS-personeel in met de acties. Ook bij Gemeentewerken Schiedam is men bereid tot het voeren van acties. Morgen zuilen Schiedamse ambtenaren optrek ken naar de Coolsingel waar een grote wensboom voor het Rotter damse stadhuis wordt opgetuigd. In de gezondheidszorg is vanmor gen in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis geen gehoor gegeven aan de oproep van de AbvaKabo om een werkonderbreking te houden. Voorzitter en secretaris van de ondernemingsraad van het Holyziekenhuis zeiden zelfs nergens van af te weten. In de loop van de week zal het pu bliek in Vlaardingen en Schie dam wel een en ander merken van het verzet van de vakbonden tegen de WAO- en Ziektewetvoor- stellen van de regering. Op woensdag beginnen zoals ge zegd de Gemeentelijke Energie en Waterleiding Bedrijven in Vlaardingen en de reinigings dienst van Schiedam daar mee. Donderdag blijven de vuilopha- lers en straatvegers in Vlaardin gen bmnen. Vrijdag gaan in Vlaardingen stad huisambtenaren met hun colle ga's van de reiniging de straat op. Tot nog toe hebben zich enkele tientallen ambtenaren voor deze solidariteitsactie - er wordt gehol pen bij het ophalen van het vuil van donderdag - gemeld. Joop Pa peveld van de AbvaKabo, die ook namens het CFO de acties in Vlaardingen coördineert, zegt te vreden te zijn over de actiebereid heid. „Die is groot," kan je wel zeggen. Door Nathalie Lans Schiedam - Schiedammers, in de volksmond ook wel Jeneverneu zen genoemd, konden dit week end weer genieten van een echt Schiedams feest, de Branders feesten. De 'Schiedamse' woor den 'jeneverneus' en 'brander' zijn eeuwen geleden in de bloei periode van de distilleerderijen en branderijen ontstaan. Wat veel mensen niet weten, is dat een groot deel van de arbei ders in de jeneverproduktie, zoals de branders, geen Schiedammers waren. Er waren hier vooral veel Duitse brandersknechten werk zaam. Ook in andere 'gouden tij den' kwamen immigranten naar Schiedam om een bijdrage te le veren aan de culturele en econo mische bloei van de stad. Nog voor de brandersknechten in het plaatsje aan de Schie kwamen wonen, trokken Italiaanse ban kiers naar Schiedam en ook re centelijk tijdens de bloeiperiode in de scheepsbouw, kreeg Schie dam er immigranten bij. Anno 1991 wonen in Schiedam mensen van 76 verschillende na tionaliteiten. Sinds Schiedam in 1275 haar stadsrechten kreeg, is de stajl een verzamelplaats voor de meest uiteenlopende culturen. De campagne 'Schiedammers van overal en nergens' die tijdens het laatste weekend van de bran dersfeesten van start ging en tot juli '92 zal duren, maakte dat op een artistieke manier duidelijk. Havertong Presentatrice Gerda Havertong, bekend van het TV-programma Sesamstraat, kondigde de ene na de andere artiest aan. Zo was er een Engelsman te zien die jon gleerde, een Spaanse en Marok kaanse volksdansgroep, en een Italiaanse zanger. Men kon terecht voor een lekker Turks hapje en natuurlijk ook voor een echt Italiaans ijsje. In de Sint Janskerk was een fototen toonstelling over integratie in Ne derland te zien. En een puzzel tochtje op de Grote Markt leidde langs tien Schiedamse stadsge- Op de Koemarkt verzamelde zich gistermiddag veel publiek rond het muziekpodlum. De zondags markt vormde de belangrijkste trekpleister van de gisteren afgesloten Branctersfeesten. Foto Roe! Dijkstra zichten, geschilderd door kunste naar Peter Hellemonds. Hoewel de reden voor de opzet van deze campagne acceptatie van immigranten is, werden za terdag geen toespraken met on derwerpen als 'integratie van mi granten' gehouden. De eampag- neraad had voor een andere, speelsere opzet gekozen. Door middel van theater, dans en mu ziek stonden verschillende cultu ren in de belangstelling. Schiedammers bleken geïnteres seerd te zijn in het verleden. Zou den zij familie zijn van een be kende Italiaanse bankier? Een verre oom hebben gehad die brandersknecht was? Honderden mensen wilden hun stamboom la ten onderzoeken. Zij vulden hun gegevens bij een van de stands in en hoopterrdatzij een van de tien gelukkigen zouden zijn die gratis een stamboomonderzoek aange boden krijgen. Roots Lammert van Wagtendonk, een van de stamboomonderzoekers, kan zich voorstellen dat de men sen geïnteresseerd zijn in hun verleden: „Mensen willen weten waar hun roots liggen. En ik kan je vertellen: als je er eenmaal mee bezig bent, wil je steeds dieper de geschiedenis in. Je ontdekt aller lei leuke dingen. Zo weet ik dat ik al de 74ste met de naam Lammert in de familie ben." Ondanks het miezerige weer is de campagne zaterdag met succes van start gegaan. Schiedammers lieten zich goed informeren en le den van de campagneraad waren tevreden. De campagne 'Schie dammers van overal en nergens' bleek een goed initiatief te zijn. Ook Gerda Havertong, die zater dag de verschillende optredens 'aan elkaar praatte', was heel po sitief over de opzet van de cam pagne: „Ik vind dit beter dan een zogenaamde multi-raciale dag. Integreren doe je niet één keer per jaar. Integreren doe je 365 da gen per jaar. Bovendien gebeurt er tijdens deze campagne nog iets anders dan integreren. De men sen worden geconfronteerd met het verleden en leren wat over de historie van hun stad; dat is goed voor de algemene ontwikkeling van iedere Schiedammer. Ik heb dat zelf ondervonden tijdens de voorbereidingen voor vandaag. Je hebt met historisch materiaal te maken en verrijkt daarmee je al gemene kennis." Door Carel van der Velden Schiedam - Bewezen is het nooit, maar het lijkt er sterk op dat de weergoden de wintertijd graag in luiden met een fünke hoeveel heid vocht. Met name de Schie damse liefhebbers van jazzmu ziek kunnen er over meepraten. Het Schiedamse jazzfestival viel dit jaar opnieuw samen met het einde van de zomerse klok en net als bij de vorige edities stroomde het hemelwater bij bakken uit de hemel. De barre weersomstandigheden weerhielden vele duizenden mu ziekliefhebbers niet van een toch tje naar de binnenstad. Volgens het programmaboekje zou er za terdagavond in twintig cafés live worden gemusiceerd, maar in de praktijk lag dit aantal hoger. Het verschil wordt veroorzaakt door Prisma H. v. Kooij snowroom Oosthavenkade 14 Vlaardingen 4343213 de eisen van bierbrouwer Heine- ken. Voor een vermelding op de festi valposter eiste de bierbrouwer van de cafés dat ze een jazzband programmeren. Beducht voor de eigenzinnige smaak van hun clientèle zagen verschillende café-eigenaars echter van deelna me aan het officiële programma af. Dat gold bijvoorbeeld voor café De Dam. In dit bolwerk van ge- brilcreamde rockers op de hoek van de Dam en de Korte Hoog straat werd vol overgave gedanst op de klanken van The Curse. Hun muziek had alles te maken The Shadows en derhalve hele maal niets met jazz. Storend was het niet, want de vol gers van de officiële dienstrege ling konden het beloofde portie jazz wel consumeren. Met de no dige variatie, want het aanbod liep uiteen van subtiele Bossano va in café Desfina tot volkse di xieland op het terras van Het Weeshuis. Met De Unie had Henk Post van Het Weeshuis het best lering ge trokken uit het klimatologische verleden van het festival. Op het terras plaatste Post een luifel en daarnaast zette hij zes enorme pa rasols als paraplu in. De honder den schuilers deden het pleintje aan de voet van de Hoogstraat haast uitpuilen. „Ik ben gevlucht van de Hoog straat," sprak een bezoeker van café The Windmiü. „In 't Paard en Het Weeshuis kun je niet eens naar binnen. Hier bevalt 't beter." Vreemde eend The Windmill vormde een vreem de eend in de bijt van het pro gramma. Het hotel/cafébedrijf was de enige deelnemer van bui ten de Schiedamse vesten. In het met hoogpolige tafelkleedjes en sjaaltjes van Koos Alberts versier de café aan de Vlaardingerdijk was uiterst gedestigneerde jazz te horen. Het was er rustig en dit bood het eenzaam dansende paar tje alle kans om breeduit te zwie ren op klassiekers van Frank Si natra en Astrid Gilberto. Wellicht kwam het door de snelle actie-radius van de festivalgan gers, maar de meeste bands slaag den er niet in om een band met het publiek op te bouwen. De over de grote linie beschaafde jazz werd doorgaans wel getfacteerd op een al even beschaafd applaus, maar wilde taferelen deden zich niet voor. Gisteravond leek het alsof de mu ziekliefhebbers deze schade als nog widen inhalen. De veertien leden van The Swinging Soulma- chïne kregen het publiek vanaf een sfeervol ponton in de Lange Haven wel in beweging. Met jazz had het niks meer te maken, maar het door café De Unie geor ganiseerde feestje vormde wel een geslaagde afsluiting van het muzikale gedeelte van de Bran dersfeesten. Sommige bezoekers spraken aan de kade van de Lange Haven van 'een hoogtepunt,' maar een ander segment van de clientèle van de Zondagsmarkt zal tot een andere inschatting zijn gekomen. Met letterlijk duizenden hadden zij zich 's middags op de Koemarkt verdrongen om een blik van hun idool Annie Schilder op te van gen. Schilder vormde de grootste publiekstrekker op de opnieuw zeer drukbezochte slotdag van de Brandersfeesten. 'Een beer, dat ïs eigenlijk een dier waar je mee kunt knuffelen. Foto Gemt de Heus/Roel Dijkstra Door Mariétte Olsthoorn Schiedam - Wat red je als eerste uit een brandend huis? Mijn be ren! Lotje is de grote langharige beer van Elske van de Putte. „Haar kleertjes heb ik by de Hema gekocht. Ze heeft een klein koffertje, maar nog geen eigen tandenborsteltje." Elske van de Putte en Peter Mul der zijn berenliefhebbers met hart en ziel. Op beurzen verkopen zij beren in allerlei soorten en ma ten. Zaterdag waren zij aanwezig op de poppen-en berenbeurs in het Novotel. Daar was een groot aantal beren en poppen te zien die voor aanzienlijke prijzen wer den verkocht. Hoofdjes, oogjes, - ertjes, pruikjes zelfs kleine mdelstokjes, kortom alle mate rialen om een pop of beer in el kaar te zetten, werden verkocht. Over belangstelling hadden de organisatoren niet te klagen. De ideale beer moet 'knuffelig' zijn en wil je vastpakken, vind Van de Putte. Daar wil je mee pra ten en ook je verdriet mee delen. „Maar we hebben ook beren waar we mee kunnen lachen. De beren veranderen ook naarmate je stemming omslaat. Een beer kijkt ook weieens chagrijnig." „Beren zijn eigenlijk ideale men sen. Je kunt aües tegen ze zeggen en ze zeggen terug wat jij wilt. Kijk nou eens naar deze beer." Peter Mulder pakt liefdevol een donkerbruine speelgoedbeer en zegt: „Het is eigenlijk een huis dier waar je mee kunt knuffelen." Bij de beren-en poppendokter konden 'zieke' knuffelbeesten en poppen worden gebracht ter ge nezing. De dokter, compleet in witte jas, heeft zojuist een origi nele jaren vij ftig-pop gekocht van Ka the Krüse, een voorde liefheb ber beroemde poppenmaakster uit Zwitserland. De waarde wordt geschat op 850 gulden. „Meestal verkoop ik ze weer, maar deze is zo zeldzaam, die hou ik zelf." Vlaardingen - Een Vlaardingse hondebezitter heeft gisteren aan gifte gedaan van dierenvergiftj. ging. De man, wonend aan de Ro bert Schumanring, liet zijn twee honden gisteren uit op een gras veldje op het binnenterrein bij zijn huis toen hij twee dode vis sen en een stuk worst zag liggen. Een van zijn huisdieren at het stuk worst op en begon daarop te braken. Toen dat verergerde werd de hond naar de dierenarts gebracht. Een andere bewoner trof nog twee dode vissen aan. Die zijn voor nader onderzoek naar het Gerechtelijk Laboratorium ge stuurd. Onderzocht wordt of er verband bestaat tussen worst en dode vissen en of er sprake is van dierenvergiftiging. Schiedam - Een stuk of dertig Schiedammers waren betrokken bij een familieruzie die in de nacht van zaterdag op zondag werd uitgevochten op het Broers- veld. Toen de politie rond half drie arriveerde, was er al flink op losgeslagen. Een van de vechters bazen lag op de grond, maar stond op eigen kracht weer op. Hij had vermoedelijk een lichte hersen schudding. Geen van de vechten den wilde aangifte doen. De be moeienis van de politie werd niet op prijs gesteld. Wel liet het gezel schap zich overhalen naar huis te gaan. De vechtpartij zou te ma ken hebben gehad met een echt scheiding. Schiedam - In een bedrijfspand aan de Nieuwe Mathenesser- straat heeft de Schiedamse poli tie zaterdagnacht een inbreker op heterdaad betrapt. De dader, een 23-jarige Rotterdammer, had de copieermachine al klaargezet voor transport en was bezig een printer los te koppelen.. Hij wilde de buit afvoeren in een auto die hij eveneens had gestolen. Een nacht tevoren hadden dieven in dezelfde straat bij een ander, bedrijf kantoorapparatuur buit gemaakt. In die nacht werden bij een drankenhandel in de Van Heekstraat 14 kratten pils en 16 kratten Spa gestolen. Maassluis - Een Maassiuizer had in de nacht van vrijdag op zater dag geluk bij een ongeluk. Door nog onbekende oorzaak was zijn aan de Govert van Wijnkade ge parkeerde auto spontaan 'aan de wandel' gegaan. De auto stevende rechtstreeks af op de haven, maar het voertuig kwam half hangend op de rand van de kademuur tot stilstand. Met een takel werd de Opel Commodore weer op het wegdek gezet. Maassluis - De politie van Maas sluis heeft zaterdagavond een dronken snelheidsduivel in de kraag gevat. De man viel op om dat hij met hoge snelheid over de Westlandseweg reed. Na zijn aan houding bleek dat de 56-jarige Schiedammer een stevige slok op had. De ademanalyse bracht een alcoholpromillage van 1,45 aan het licht. Vlaardingen - Twee jongens, ge kleed in trainingspakken, zijn vermoedelijk de daders van een inbraak in een fotozaak in het winkelcentrum De Loper te Vlaardingen. Er werden daar zon dagmorgen in alle vroegte, rond kwart over één, twee trottoirte gels door de voordeur gegooid. Uit de winkel werd een tas met fo tonegatieven weggehaald. Vlaardingen - Oplettende politie mensen hebben een gestolen auto kunnen teruggeven aan de eigenaar. De agenten zagen de auto vrijdagmiddag op het Lies veldviaduct rijden en constateer den dat het een wagen was waar van door een verhuurbedrijf aan gifte van diefstal was gedaan. De bestuurder werd naar het bureau meegenomen, de auto ging terug nar het verhuurbedrijf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1