Waterweg 13 Weeshuis staat te koop Negende van oma in etalage toch te zien Morele WAO-steun brandweer Zakkendragersgilde kijkt over de grens Nieuwe eigenaar moet wel voor miljoenen guldens opknappen Fontein op Schiekade Toltarief Kiltunnel moet drastisch omlaag Miljoen subsidie voor Architectuur Instituut Grootscheeps verzet tegen olieboringen Veel werk door wind u'Si Golfclub wint Promotieprijs VERDIEN GELD MET ÜW RIJBEWIJS CEICVTI/S^r Zes kaartjes voor Dire Straits Inbraak in pizzeria Gewond door botsing Cafés misschien toch langer open Bestuur IOBS gaat overstag Rotterdams Dagbïad i Woensdag 2 oktober 1991 RW Tijdens bestretlngsvsierioaamheden Is gistermiddag op de Schiekade rond drie uur een brandkraan van een hooWbuls van de waterleiding kapot gereden. Hierdoor ontstond een fontein, waaruit In het begin het water ïo'n twintig meter de lucht In spoot. Het verkeer op de westelijke rijbaan (stad In) moest anderhall uur worden afgesloten. Tot In de loop van vandaag was slechts één rijbaan berijdbaar. Ooor de lekkage ia een grot® hoeveelheid zand weggespoeld uit het wegdek. Omwonenden hebben tot In het begin van de avond zonder water gezeten. foto flobert Vos/John de Pater Dordrecht - De toltarieven voor de Kiltunnel tussen Dordrecht en 's-Gravendeel moeten drastisch om laag. Dat vindt de Zuidhollandse afdeling van het CDJA. De christelijke jongeren hebben twee maan den een enquête gehouden onder een transportb£ drijven en particuliere autobezitters. Uit de resulta ten blijkt dat veel chauffeurs omrijden over rijksweg A29 vanwege de hoge tolprijzen. De christelijke jon geren vinden dit slecht voor het milieu. Bovendien is er sprake van kapitaalvernietiging, omdat er niet maximaal van de Kiltunnel gebruik wordt gemaakt. Het CDJA is er van overtuigd dat als de prijzen voor de doortochten zakken, meer mensen van de Kiltun nel gebruik zullen maken. De jongeren stellen voor de prijs voor een enkele doortocht met een personenauto te verlagen van 3,50 gulden naar 1,50 gulden. Voor vrachtwagens tot twee ton wordt nu een tientje gerekend, maar volgens het CDJA is een rijksdaalder voldoende. Trucks boven de twee ton moeten vier gulden gaan betalen (is nu tien gulden). Den Haag - Gedeputeerde Staten hebben gisteren besloten één miljoen gulden subsidie te geven voor een Architectuur Instituut in Rotterdam. Volgens een woordvoerder van de provincie is de kans nu groot dat het instituut er echt komt Het subsidie geld wordt gehaald uit het 'RenavaT-fonds: een pot van in totaal 52 miljoen gulden, die in juni 1990 werd toegekend door de Europese Gemeenschap als tege moetkoming voor het wegvallen van veel scheeps- bouw-industrie in het gebied van Hoek van Holland tot Gorkum. Het provinciebestuur gaat over de ver deling van dit fonds. Jn nam een jaar tijd is al zestig procent van die 52 miljoen toegekend of gereser veerd. Eind 1993 moet het volledige budget zijn op gesoupeerd. Het meeste geld vloeit naar grote her- structuringsprojecten. Vader wordt het fonds ge bruikt om ondersteuning te geven aan werkschep- pende en toeristen trekkende voorzieningen, en om verbeteringen aan te brengen in het midden- en kleinbedrijf. Ook gisteren werden weer diverse subsidie-aanvra gen vanuit Rotterdam en omgeving gehonoreerd. Naast de toekenning van 1 miljoen voor een Archi tectuur Instituut besloten GS tot steun aan nog een ander nieuw project: 50.500 voor een kwaliteitsver betering van de Rotterdamse Hotel Combinatie. Ver- derwerd akkoord gegaan met het reserveren van 3 miljoen het Piet Smit-terrein, ten behoeve van werk zaamheden in de jaren '92 en '93. Dit bedrag komt bovenop de 2 miljoen die in augustus al voor dit zelfde project werd uitgetrokken. GS besloten voorts 209.400 te verstrekken aan het Rotterdams Congres Bureau. Ook deze organisatie deelde al eerder uit de pot Ook werd ingestemd met de toekenning van 165.000 voor de concrete bouw van een molen-expositiecentrum aan de Kinderdijk. Al eerder was geld uit het Rejiaval-fonds gegeven voor de bereikbaarheid van zo'n centrum. Rotterdam - Bewoners van de deelgemeente Char- lois zijn opnieuw massaal in verzet gekomen tegen het voornemen van de Nederlandse Aardolie Maat schappij om in het Zuiderpark en aan de Schulpweg olie te gaan winnen. Een noodzakelijke wijziging van het bestemmings plan, waarbij het gebied Schulpweg-Noord de aan duiding olieproduktlokatie moet krijgen, is door het actiecomité 'NAM Nee' aangegrepen om de gemeen te Rotterdam te bestoken met bezwaarschriften. Wethouder Linthorst kreeg er gisteren voorafgaand aan de vergadering van de commissie, die straks overde bezwaarschriften moet beslissen, twee dozen vol van overhandigd. In totaal gaven 2500 bewoners gehoor aan de oproep van het actiecomité om het voorbedrukte bezwaarschrift te ondertekenen. „Ze rijn dus hetzelfde? Gelukkig maar, want ik vreesde al even, dat ik ze allemaal moest gaan lezen," aldus Linthorst kort na de overhandiging. Eerder deze week werd bekend, dat de bewoners een door hen aangespannen spoedprocedure bij de Raad van State hebben verloren. Daarin werd gevraagd de huidige vier boorputten niet uit te breiden, omdat er meer overlast dan voorgespiegeld zou zy n. Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft gister avond en vannacht handenvol werk gehad aan over last van de storm. Over de honderd telefoontjes kwa men binnen. Persoonlijke ongelukken deden zich voor. Het ging vooral om omgewaaide bomen, scha de aan daken en dergelijke. Zo viel in de Oranjelaan in Kralingen een boom op een auto en kwamen bij een bejaardentehuis in de Weteringstraat de isolatie platen van het dak. Verder gingen ook vele tiental len automatische inbraakalarminstaüaties af. Vlaardingen - Wethouder mr. Ton van der Steen (Stadsontwik keling) heeft een ultieme poging ondernomen om het Weeshuis in Vlaardingen van sloop te redden. Hij zegt 'ondeugend' te zijn ge weest en heeft binnen het college van B en W bedongen dat hij een half jaar lang op zoek mag naar een koper voor het historische pand. Voorwaarde voor die koper is wel dat het voormalige weeshuis wordt gerenoveerd. Daarmee is ruwweg 3,5 miljoen gulden ge moeid. heeft Gemeentewerken uitgerekend. Een prijs voor het pand zelfheeft het college niet genoemd. Maar die zal. gezien de vereiste op- knapkosten, niet buitensporig hoog zijn. „Wij hebben zelf geen geld om het Weeshuis op te knappen." verduidelijkt Van der Steen. „Maar een tijdje geleden dacht ik dat het daar verdomd aardig zou kunnen worden als de zaak wordt opgeknapt. Mijn intentie is dus om de zaak te redden. Daarom deze manoeuvre." De wethouder vindt dat er wel wat met het gebouw moet gebeu ren. In de huidige staat mag, wat hem betreft, de sloper aan de gang gaan, Van der Steen vroeg het college om een halfjaar respijt en kreeg die. Het was een unanieme beslis sing van burgemeester en wet houders. Mocht het niet lukken een koper te vonden, dan komt er nieuwbouw op de plek. Van der Steen: „Voor de goede orde. de huidige gebruikers moeten er dus sowieso uit. Er zal een commer ciële instelling in komen." Acties De gemeenteraad besloot in 1988 tot sloop van het karakteristieke pand. Direct daarop kwamen er acties, onder meer van de Histori sche Vereniging, voor behoud van het gebouw. In de gemeente raad bleven de kleine linkse frac ties zich tegen sloop verzetten. In het komende half jaar blijft wel de planontwikkeling doorgaan, als zou het pand worden gesloopt. Dat gebeurt om geen vertraging op te lopen voor het geval er geen koper wordt gevonden. Ook de herhuisvesting van allerlei instel lingen, die het Weeshuis moeten verlaten, blijft doorgaan. Het Weeshuis is in 1892 gebouwd om een tehuis te bieden aan wees kinderen en hulpbehoevende ou deren. Vlaardingen - John Kormeling is het ook na veel moeite en juridi sche strijd (nog) niet gelukt, maar André van Duffelen draaide er zijn hand niet voor om. Bij hem kan het Vlaardingse publiek de Negende van oma bewonderen. Van Duffelen heeft de omstreden neontekst, bedoeld voor het dak van de ouderenflat in de Waal straat, in de etalage van zijn foto zaak aan de Groen van Prinste- rerstraat gehangen. Niet op ware grootte, want daarvoor zijn Kor- mebngs letters van twee meter net even te te fors van formaat. Die van Van Duffelen meten slechts enkele tientallen centime ters. Maar ze zijn duidelijk lees baar en bovendien nog vrolijk ge kleurd ook. Protest tegen het 'cultuurbeleid' van de gemeente Vlaardingen, die via de rechter probeert te ver hinderen dat Körmelings letters ooit het dak opgaan? Plaagstootje in de richting van de dwarslig gende bewoners van de ouderen- flat, die niet als oma's afgeschil derd willen worden? „Welnee," zegt de fotograaf, ver woed verzamelaar van neonlet ters. „Ik had die tekst gemaakt als decor voor de Salon de Harmo nie, de praatshow van Dick van der Lugt. Ik had geen zin de boel meteen weer af te breken. Dus ik dacht, weet je wat: ik gooi 'm in de etalage. Ben ik die letters even kwijt. Tegen Sinterklaas hang ik er wel weer wat anders in. Geef moeder een leuke foto cadeau, of zoiets." Het samenstellen van de tekst kostte Van Duffelen geen enkele moeite. Hij heeft in de loop der tijd zo'n 300 neonletters verza meld, „Ik ruk ze overal van de ge vel," vertelt hij. „Nou ja, ik betaal Het bestaat, het kunstwerk De Negende van Oma! Weliswaar in mini-vorm, maar nieuwsgierigen kunnen alvast een voorproefje nemen via een winkeletalage. Foto Roel Dijkstra er natuurlijk wei voor. Winkels die opgeheven worden hebben vaak letters op de gevel. Als een bedryf die moet slopen kost dat 800 piek. Ik geef geld toe." Verstand Van zijn lettercollectie maakt hij niet alleen reclameteksten voor zijn eigen bedrijf. Een pear jaar geleden zette hij er een mooi ca deau van in elkaar. Het was be doeld voor Vlaardings burge meester Fred van Lier. „Ik dacht, die man heeft verstand van kunst. Dus ik vergrootte zijn handtekening veertig keer en voerde die in neon uit. Hij wist met wat hij zag. Zijn vrouw lag in een deuk, maar zelf begreep hij 't aanvankelijk met.' Het duurde even voor hij het door had. Hij heeft 'm nu thuis, zijn eigen handtekening, in blauw neon, met een stuk marmer eronder: Mooi hoor." Wat de schepping van Kormeling betreft: André van Duffelen vindt het jammer dat de Negende van oma zoveel weerstand ondervindt in Vlaardingen. „Zelf heb ik er geen enkel bezwaar tegen. Waar om zou ik? De gemeente heeft het ontwerp toch zelf goedgekeurd? Wat moet er dan op die flat? Een molentje?" John Kormeling is opgetogen over de actie van de Vlaardingse verzamelaar. De Eindhovense kunstenaar is zelfs van plan zijn belofte te breken nooit meer een voet op Vlaardingse grond te zet ten: „Ik kom één dezer dagen naar Vlaardingen om een mooie foto van die etalage te maken." Vlaardingen - Doorgaans wordt alleen gevlagd bij speciale gebeurtenissen, maar aan de Hoflaan heeft de Vlaardingse brandweer een uitzondering ge maakt in verband met de vakbondsacties Daar werd een dundoek met behulp van een ladderwa gen in de top van de blus- toren gehangen uit pro test tegen de kabinets plannen op het gebied van de WAO en de ziektewet. De blusgasten betonen hiermee hun solidariteit met de naburige ambtena ren van het GEWB, die vanochtend zijn begon nen aan een 24-uurssta- king. De stakers werden van ochtend toegesproken door FNV-voorzitter Jo- han Stekelenburg en het ex-Kamerlid Piet de Vis ser, die uit protest tegen het beleid van zijn partij de PvdA-fractie verliet. Volgens de Vlaardingse afdeling van Groen Links worden de stakers van het gemeentelijk energie- en waterleidingbedrijf in hun protest tegen het ka binetsbeleid gesteund door de Vlaardingse be volking. Het merendeel van de ondervraagden toonde zich tijdens een mini-enquête een tegen standervan deWAO-plan- nen. Vlaardingers hebben het spandoek al zien wapperen, de brandweerlieden brachten het 's nachts onverwachts aan. Foto Roel Dijkstra Schiedam - De sjouwers van het Sint Anthonisgilde zijn ook in het buitenland ontdekt als toeristi sche attractie. De Schiedamse zakkendragers maken deze maand hun opwachting tijdens de Hasseltse Jeneverroute, die door de bedenkers wordt om schreven als een speurtocht naar het jeneververleden van de Vlaamse stad. Zakkendragers speelden in vroe ger tijden een belangrijke rol bij de aanvoer van de granen voor de jeneverindustrie. Zo dobbelden de gildeleden in Schiedam bij het Zakkendragershuisje om de lo- sopdrachten van de in de stad ge arriveerde schepen. Onder lei ding van gildemeester Jan Ha gendoorn bootst het St. Anthonis- 'gilde deze traditie na op brade rieën en andere volksfeesten. In Hasselt zijn de sjouwers zeker op hun plaats, want net als Schie dam kent de Vlaamse stad een rijk jeneververleden. In het 'Schiedam van België' bevinden zich het Nationaal Jenevermu seum, verschillende branderijen en een groot aantal jenevercafés. De toeristische promotors van Schiedam zouden haast jaloers worden van zoveel gedistilleerde attracties. Van nijd is echter geen sprake, want sinds enkele jaren onderhouden de zustersteden op het gebied van het gedistilleerd vriendschappelijke banden. Zo maken de Hasseltse Borrel- mannekes hun opwachting in de Schiedamse carnavalsstoet en hoe-carnavalsvereniging De Riet/eilers al verschillende keren een afvaardiging naar België ge stuurd. Op 19 en 20 oktober ho pen de Schiedamse sjouwers in het Vlaamse land ook een steen- He bij te dragen aan de vriend schapsband. Vlaardingen - De Golfclub Broek polder heeft de Vlaardingen Pro motieprijs 1991 gewonnen. De club uit de Broekpolder kreeg de prijs voor het 'in brede kring' be kendheid geven aan de stad Vlaardingen, waar zij jaarlijks het drukbezochte Europese toernooi voor golfleraren organiseert. De prfis van duizend gulden, in gesteld door tie Kamer van Koop handel, werd gisteravond uitge reikt tijdens de traditionele nazit van het Haring- Bierfeest. De golfclub maakte een royaal ge baar en stond het bedrag af aan verzorgingstehuis Vaartland voor de aanschaf van een intern video- circuit. Ingezond en mededeling Dat kan bij Selektvracht. Bent u minimaal 18 jaar, telefonisch bereikbaar en beschikt u dinsdag-, donderdag- en vrijdagmiddag van 13.00-19.00 uur over vrije tijd en een auto, dan kunt u direkt bij Selektvracht aan de siag, voor de bezorging van pakjes in het distrikt Schiedam. Representatieve en service-bewuste toekomstige kollega's bellen donderdag of vrijdag tussen 9.00 en 17.00 uur met 010-4266620. krijgt dan alle informatie. 5J£s=C=sE=S* 5 W B Vlaardingen - Per persoon niet meer dan zes kaar ten. Met die limiet wil de VW-Vlaardingen een eer lijke verdeling bij de voorverkoop van de toegangs bewijzen voor de Dire Straits-concerten op 29 en 30 mei volgend jaar. Die voorverkoop start zaterdag 12 oktober om 09.00 uur. De optredens zijn in het Feye- noord-stadion. Mensen die van andere VW-dien- sten gebruik willen maken wordt aangeraden na 12.00 uur te komen. Het VW-kantoor is op zaterdag overigens tot 14.00 uur open. Schiedam - Twee rekenmachi nes, een CD, een bril en een came ra vormden de buit van een in braak in pizzeria Wibaut aan het Dr. Wibautplein in Schiedam. Gisteren werd aangifte gedaan van de diefstal. Ingebroken werd er ook in een kapperszaak aan de Lange Kerk straat. Daar verdween een draag bare radio. Aan de Laan van Bol'Es verdween een rode Toyota. Aan de Haven- dijk en het Raam werden uit au to's radiocassettespeiers gehaald. Schiedam - Met een hoofdwond en nekletsel is een automobilist gistermorgen vroeg naar het Sehielandziekenhuis vervoerd nadat hij tegen een auto was ge botst die voor hem was gestopt. Dat gebeurde op de Nieuwe Dam- laan, richting Bijdorpplein in Schiedam, waar een automobilist bezig was een passagier af te zet ten voor de sneltram. De uitstap pende passagier liep nog polslet sel op. Beide auto's moesten worden weggetakeld. Den Haag - De gemeente Maas sluis zal zich beter moeten moti veren wil zij in de toekomt hore- ca-exploitanien weigeren op nieuwjaarsdag langer open te zijn dan op een normale zondag -1.00 uur. Dit volgt uit een uitspraak van de rechtspraakafdeling van de Raad van State. De afdeling heeft het besluit van de gemeente om geen ontheffing te verlenen van de sluitingstijd van Bar Bode ga De Musketier in de Nieuw- straat, op nieuwjaarsdag 1989, vernietigd. Exploitant S. Vereecken van De Musketier ging in beroep tegen het gemeentelijk besluit omdat hij wil dat de gemeente nieuw jaarsdag gelijkschakelt met da- gen als koninginnedag en bevrij dingsdag; dagen waarop de ge meente wel verzoeken honoreert om langer open te mogen blijven. Nieuwjaarsdag is een gewone zondag, stelde gemeentewoord voerder P. Koedood tijdens de hoorzitting bij de afdeling in juli. Het feit dat de dag na I januari een normale werkdag is, is geen reden om die dag als normale zondag te betitelen, oordeelt de afdeling echter. Ook 27 december is volgens de rechtspraakafdeling doorgaans een gewone werkdag maar voor tweede kerstdag ver leent de gemeente wel ontheffin gen. B en W hadden De Musketier in eerste instantie ook een onthef fing van de sluitingstijd op twee de kerstdag (1988) geweigerd om dat het om een christelijke feest dag zou gaan. Hierop is de ge meente naar aanleiding van een bezwaarschrift van Musketier zelf teruggekomen. Tweede kerstdag is nergens een christelij ke feestdag, stelde exploitant Vereecken destijds. Schiedam - De bewonersvereni ging Sciiiedam-Oust heeft subsi die ontvangen voor de Huurver hogingskrant, die in de maand juni in een oplage van 5000 exem plaren in Oost werd verspreid. Hiermee komt de commissie IOBS (instituut voor de onder steuning van bewoners in stads vernieuwingsgebieden) terug op haar aanvankelijke weigering. Voor de verspreiding van de Huurverhogingskrant deed Oost reeds in het voorjaar een beroep op de woonconsumentenpot, die wordt beheerd door de commissie IOBS. De subsidie-aanvraag werd geweigerd omdat de verspreiding van de krant volgens de subsidie- verdelers niet 'bijdraagt tot de ge wenste kennisvergroting' bij de bewoners. In een pinnige reactie op de afwij zing noemde de bewonersvereni ging het onbegrijpelijk dat de subsidie-aanvraag werd gewei gerd. De krant, die volgens de uit gevers 'uiterst relevante informa tie over het reilen en zeilen van de jaarlijkse huurverhoging' be vatte, leverde enkele honderden reacties op. Wellicht onder de indruk van de gTote respons heeft Ket IOBS nu alsnog een bescheiden subsidie verstrekt. De bijdrage van 850 gulden is overigens niet voldoen de om de kosten te dekken. Het leeuwedeel van de uitgave blijft voor rekening van de bewoners vereniging.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1