Waterweg 11 Woningbeheer wordt zelfstandig SïvSS Een milde actie als stevig signaal h AJONUIF GREAT NEWS AT NEW BASSY'S DON'T MISS IT! mms fa A. SCHAAP Vier jaar cel voor wurgen ex-vriendin Ruzie langs de rijksweg Delft wil meer van luchthaven profiteren Water matig vervuild Prof. Christiaanse (59) overleden Kettingbotsing Heusdenslaan Autokrakers houden huis Zorgen om projecten KOSTUUMS 1/2 PRIJS JEANS JACKS „RICHY" 79.90 fashion Zeven maanden voor vechtersbaas Ambtenaren moeten dichter bij werk wonen AUTOBEDRIJF Rotterdams Dagblad Donderdag 3 oktober 1891 RW Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft giste ren een twintigjarige Spijkenisser wegens doodslag veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met dwangverpleging. De man wurgde op zondag 9 juni zijn 17-jarige ex-vriendin Christa Blom uit Rhoon. De dwangverpleging zal zo snel mogelijk ingaan en niet pas na het uitzitten van de straf beginnen, zoals officier van Justitie mr. W. Hendriks had geëist. De duur van de straf was wel conform de eis/Volgens de voorzitter van de rechtbank, mr. Gerretsen-Vïsser, zal een lange celstraf voorafgaand aan behandeling een negatieve invloed op de Spijkenisser hebben. In haar motivatie gaf Gerretsen aan dat een lange straf gerechtvaardigd zou zijn, omdat Christa Blom op een gruwelijke manier om het leven is gebracht. De psychiater en psycholoog zijn echter tot de con clusie gekomen dat de Spijkenisser verminderd toe rekeningsvatbaar is. Daarom heeft de rechtbank toch een korte straf opgelegd. De rechtbank ging niei in op het verzoek van de verdachte en diens ad vocaat om alleen een gevangenisstraf op te leggen. De Spijkenisser had enkele maanden verkering met bet Rhoonsemeisje. Begin juni kon hij het niet ver kroppen-dat zijn vriendin, voor wie hij at een gouden ring-had gekocht, een eind aan de relatie maakte. Tijdens afwezigheid van zijn ouders kneep hij in zijn -woning in Spijkenisse lange tijd de keel van het meisje dicht. Pas na tien dagen trof de politie het li chaam aan in de kruipkclder van het huis. Rotterdam - Twee onbekende mannen hebben gis teren langs de Rijksweg 20 (Gouda-Hoek van Hol land) een automobilist toegetakeld, die klaagde over de rijstijl van de anderen. Het slachtoffer seinde met rijn grote licht, toen hij plotseling rechts werd inge haald en die auto vlak voor hem langs weer naar links schoot. De man moest hard remmen en knip perde vervolgens met z'n lichten. De andere automo bilist pikte dat niet en remde plotseling waardoor de twee auto's botsten. Op de vluchtstrook kwam het tot een handgemeen. In de voorste auto zaten twee mannen, van wie er één het slachtoffer een paar rake klappen in het ge zicht verkocht, terwijl de ander over diens auto liep. Daarna pakten ze nog zijn bril af en gooiden die op de rijbaan, waar er vervolgens tientallen auto's over heen reden. Ook haalden ze de sleutels uit het con tact en gooiden die in de bosjes langs de rijksweg, alsmede de inhoud van de kofferbak. Het horloge van het slachtoffer namen ze mee. Na nog wat slaan en schoppen, vertrok het tweetal. Delft - De gemeente Delft gaat een 'lobbyteam' for meren van ambtenaren en wethouders om'te zorgen dat meer bedrijven zich in Delft gaan vestigen. De eerste gesprekken daarover hebben al plaats gevon den. De Delftse gemeenteraad wil dat de betrokken ambtenaren zich ook richten op Rotterdam om van daar bedrijvigheid naar Delft te trekken. Veel raads leden zien gpede mogelijkheden om meer gebruik te maken van de voor Delft gunstige noordelijke lig ging van Rotterdam Airport „We moeten daarop verder inspelen; dat is juist een van de sterke punten van Delft", aldus D66-fractieleider J. van der Jagt. Volgens wethouder Boelens heeft Rotterdam voor alsnog wcining belangstelling voor Delft getoond. „De relatie met die stad is in dit op2iehl wat minder. Rotterdam voert al onderhandelingen met dertig an dere gemeenten en voelt er weinig voor om Delft daar ook nog bij te betrekken". Toch is er al op ambtelijk niveau contact geweest en heeft Boelens met zijn Rotterdams collega gespro ken. Wel moest hij aantekenen dat in Rotterdam noord-west een bedrijventerrein is, met een eoncure- rende positie. Rotterdam - Ruim vijfduizend schoolkinderen heb ben de afgelopen maanden deelgenomen aan een onderzoek naar het Zuidhollandse oppervlaktewa ter. Hun conclusie is dat het water matig is veront reinigd. Dat resultaat komt volledig overeen met of ficiële metingen van de waterschappen. De kinderen bekeken de plant- en diersoorten, de lichtgrens, zuurgraad en de geur en kleur van het water. Verder beoordeelden zij het water op de hoeveelheid rom mel die ze vonden. Vooral in Rotterdam troffen de leerling behoorlijk vervuild water aan Rotterdam - De voormalig voorzitter van de Eerste- Kamerfractie van het CDA, de Rotterdammer prof. dr. J.K. Christiaanse, is gisteren op 59-jarige leeftijd overleden. Hij was al geruime tijd ziek. Jan Hendrikus Christiaanse is met een korte on derbreking lid ge weest van de Eer ste Kamer van 1973 tot begin dit jaar; aanvankelijk voor de ARP, later voor het CDA. Hij was fractievoorzit ter van 1981 tot 1988. Christiaanse was expert op het gebied van het be lastingrecht. Van af 1965 was hij hoogleraar in dit vak aan de Eras mus Universiteit Rotterdam. Christiaanse heeft I een groot aantal functies bekleed in maatschappelij ke organisaties (o.a. op sportge bied) en in advie sorganen van de overheid. Bekend is onder meer de commissie- Prof. Chrlstl- Christiaanse die in de periode '81-'83 onderzoek aan se. deed naar de belastingheffing door provincies en ge- Archieffoto, meenten. Christiaanse was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Schiedam - De elfduizend huur ders van een gemeentewoning in Schiedam krijgen in de toekomst een zelfstandiger huisbaas. Wet houder Adri Reijnhout heeft het personeel van Gemeentelijk Wo ningbeheer gistermiddag inge licht over de verzelfstandiging van het bedrijf. Reijnhout hoopt dat het als 'ingewikkeld' om schreven Droces vóór 1994 kan worden afgerond. De reorganisatie volgt op een on derzoek, dat adviesbureau Hol land Consultantgroup naar het functioneren van het bedrijf heeft ingesteld. Uit de analyse komt onder meer naar voren dat het GWB tekort schiet als klantge richte organisatie. „In de huidige opzet is de tech niek de belangrijkste poot van het bedrijf," zegt wethouder Reijnhout. „Naar ons oordeel moet het bedrijf in de toekomst klantgerichter worden. Daar is een cultuuromslag voor nodig." De toekomstige rechtsvorm van het bedrijf is nog niet bepaald. Een stuurgroep organisatieverbe tering gaat bekijken welke struc tuur het meest wenselijk is. Vol gens Reijnhout is het denkbaar dat het woningbezit in de toe komst wordt ondergebracht bij een zelfstandige vvomngcoöpera- tie. In de stuurgroep hebben naast Reijnhout onder meer Aad Wieg man (wethouder financiën), ge meentelijk directeur personeel en organisatie Hans Klop en di recteur Ton Verdoes van Woning- beheer plaatsgenomen. De stuur groep wordt ondersteund door een extern deskundige van de Holland Consulting Group. Niet rooskleurig Wethouder Reijnhout ontkent dat de veranderingen bij het GWB voortvloeien uit kritiek op het fi nanciële beleid van de directie van het gemeentelijke bedrijf. „Het financiële vooruitzicht is be paald niet rooskleurig, maar dat geldt voor alle woningbedrijven in Nederland." De wethouder denkt dat een ver zelfstandigd bedrijf beter toege rust is om een adequaat volks huisvestingsbeleid te voeren. „Er is niet langer sprake van eenvou dige renovaties." Ais voorbeeld noemt de wethouder het Beheer- plan Nieuwland. „De opknap beurt is een ingrijpend proces. Naast het opknappen van de wo ningen gebeurt er veel meer. Dat vereist een goede sociale begelei ding van de bewoners. Tot dusver komt dat aspect niet helemaal uit de verf bij het GWB." Met de verzelfstandiging hoopt de gemeente ook in te spelen op de ontwikkelingen in het landelij ke volkshuisvestingsbeleid. Net als andere gemeenten krijgt Schiedam in de toekomst meer bevoegdheden op dit gebied. De decentralisatie plaatst het wo ningbedrijf volgens de gemeente voor zware opgaven op het gebied van het financieel beheer en de organisatie. parkeerbeleid Vlaardingen - De werkgroep Vflaardingen van de Consumen tenbond blijft sceptisch over het plaatselijke parkeerbeleid. Naar aanleiding van het verschijnen van de Parkeernota, herhaalt de werkgroep de kritiek uit 1986 op het verkeerscirculatieplan en het daaraan gekoppelde parkeerbe leid. „Vlaardingen zakt steeds verder weg in het parkeermoe- ras," schrijft; de consumentenor ganisatie in een brief aan de ge meenteraad. Het parkeerbeleid is door de vele aparte regelingen (voor centrum bewoners, winkeliers en leveran ciers) ondoorzichtig. Verder gaat de politiek eraan voorbij dat het Vlaardingse koopcentrum wordt omringd door winkelcentra waar het parkeren gratis is, zoals Hof van Spaland in Kethel. Konings hoek in Maassluis en De Loper in Holy. Voor parkeren in de be staande en geplande garages in de Vlaardingse binnenstad moet worden betaald. Deze garages zijn bovendien niet optimaal be reikbaar, constateert de werk groep van de Consumentenbond. De bond betwijfelt of gemeente en winkeliers zullen slagen in hun opzet, van de Hoogstraat, het Liesveld en het Laesveldviaduct een samenhangend winkelcen trum te maken.'Ervaringen el ders tonen aan dat het uitermate moeilijk is, een eenheid te maken van winkels die verspreid zijn over verschillende niveaus. „Men mag zich afvragen of het centrum van Vlaardingen wel zo'n ge schikte plaats is voor een modem eigentijds winkelcentrum," aldus de bond. De werkgroep doet de gemeente raad enkele praktische sugge sties aan de hand. Laat alle bewo ners, 'winkeliers en mensen die in het centrum werken hun auto stallen in de garages en vraag daar een symbolische vergoeding voor. Zijn er dan nog parkeer plaatsen voor bewoners nodig op de openbare weg, concentreer die dan op één plaats. Door deze maatregelen worden de straten praktisch autovrij, wat controle door parkeerwachten gemakke lijker maakt en de doorstroming van het verkeer bevordert. Een parkeervergoeding van 120 gulden per jaar voor centrumbe woners vindt de werkgroep dis criminatie. Bewoners van andere wijken hoeven niet te betalen voor het stallen van de auto voor hun deur. Laatste suggestie is het weer invoeren van de parkeer- schijf voor bezoekers van het cen trum. Bij het GEWB in Vlaardingen bereidt FNV-voorzitter Johan Stekelenburg zijn toespraak voor. 'De stakingen gaan door tot het kabinet de WA O-plannen intrekt'. Foto Foiobureau Roel Dijkstra Door Care! van der Velden Vlaardingen - Een rood/wit hekje met een flikkerend geel licht blokkeert de toegang tot het Ge meentelijk Energie- en Waterlei dingbedrijf, dat is platgelegd door een staking, In de hal beeft de na menlijst in het stakingsregister van de verschillende bonden om negen uur al een flinke omvang gekregen. Van de 160 werkne mers van het GEWB schrijven zich uiteindelijk 120 mensen als staker in. Het resterende deel heeft om principiële redenen gekozen voor een vrije dag of werkt gewoon door. „We leggen ze geen stro breed in de weg." zegt actiecoör dinator Joop van Papeveld. „We willen geen onderlinge strijd bin nen de bedrijven." Op een provisorisch als podium ingerichte werkbank verschijnen de helden van de dag, het terug getreden PvdA-kamerlid Piet de Visser en FNV-voorzitter Johan Stekelenburg. Harde noten Met name De Visser wordt op een klaterend applaus van de onge veer 150 aanwezigen getracteerd. Naast GEB'ers uit Rotterdam en het personeel van het Vlaarding se GEWB hebben zich ook brand weerlieden, welzijnswerkers en leden van de Schiedamse reini gingsdienst onder de toehoorders geschaard. De Visser kraakt enkele harde no ten. „Het overheidsbeleid inzake de WAO en de ziektewet is asoci aal. Destijds hebben we in de Ka mer de discussie gehad over het pensioen van de zwarte weduwe Rost van Tonningen. Toen werd er beweerd dat we in een recht staat leven en dat we daarom niks van haar uitkering mochten af pakken. Nu worden honderddui zenden mensen in hun rechtsge voel aangetast." De ex-parlementariër steekt de stakers vervolgens een riem on der het hart. „Den Haag verwijt de bonden dat ze een kortzichtig eigenbelang nastreven. Dat zeg gen degenen die zogenaamd het algemeen belang vertegenwoor digen. Dergelijke uitspraken zijn echt schandalig. Al vanaf 1946 voert de bond een verstandig, op loonmatiging gericht beleid. Op dit moment heeft de bond meer sociaal gevoel dan heel Den Haag bij elkaar." Nutssector Oskar van Rijswijk van de Abva Kabo noemt het niet toevallig dat de nadruk van de acties in Schie dam en Vlaardingen op dit mo ment op de nutssector wordt ge legd. Met name de vuilnisopha lers behoren volgens de districts bestuurder tot de hardst getroffe nen. „Vuilnismannen tillen per uur 900 kilo aan afval. Het is heel zwaar werk, waardoor deze groep veel zieken en arbeidsongeschik ten telt. Straks krijgen deze men sen bij ziekte nog maar zeventig procent uitkering van hun oude loon. Dat hebben zij niet ver diend. Er volgen dan ook keihar de acties als de voorstellen van het kabinet niet worden terugge nomen." Op deze dag zijn de stakingen al lerminst publieksonvriendelijk. Het GEWB mag het werk hebben stilgelegd, in alle Vlaardingse huishoudens is gas en water ge woon verkrijgbaar. In geval van storing rukt de dienst alleen m noodgevallen uit. Grofvuil Ook Schiedam merkt amper iets van de acties. Bij de reinigings dienst wordt gestaakt, maar op woensdag draaien de vuilnisman nen al nooit een gewone dienst. Het straatvuil blijft inderdaad lig gen. maar het op de straat uitge stalde grofvuil wordt opvallen derwijs toch opgehaald. „Maar dat geldt alleen voor de klanten die zich verleden week hebben aangemeld,", aldus een ONS-me- dewerker. Bij haar acties tegen de WAO- maatregelen zal het FNV zich niet laten stoppen door een gerechte lijk stakingsverbod. Dat zei Jo han Stekelenburg gisteren in een reactie op het door mr. Ter Kuile opgelegde stakingsverbod voor de Rotterdamse haven. „Het stakingsrecht is fundamen teel," vindt Van Stekelenburg. „Ik kan mij dan ook niet voorstel len dat een rechter zich laat lei den door het argument dat de klanten in de haven last van de actie zullen ondervinden. De ac ties zullen concreter, langer en harder worden als het kabinet haarWAO-piannen niet intrekt." Vlaardingen - Op de Burgemees ter Heusdenslaan deed zich gis termiddag een kettingbotsing voor waarbij vier auto's waren be trokken. Een 2 I-jarige Rotter dammer merkte te laat dat bij de kruising met de Burgemeester Verkadesingel een file ontstond. Hij botste met zijn auto tegen het laatste voertuig van de file. Een kettingbotsing was het gevolg. Er vielen geen gewonden. De auto's liepen blikschade op. Schiedam - Autokrakers hebben gisteren negen keer toegeslagen in Schiedam. De aangiften kwa men uit de Weide, de Jan van Zutphenstraat (twee keer), de Delflandseweg, de 's Graveland- seweg, de Smaleveldstraat, de Jo han Braakensieekstraat, de Kreu- pelstraat en de Luis Raemaekers- straat. In de meeste gevallen werd de radiocassettespeler ge stolen. De aanvullende buit be stond uit een flesje after shave, een zonnebril, een diplomaten- koffer, gereedsehep, een fotoca mera en een boek. Vlaardingen - De voortgang van enkele grote projecten in Vlaar dingen {stadshart, bebouwing Hoogstad-terrein) baart het colle ge van B en W zorgen. „Het is alle maal niet eenvoudig," verzuchtte wethouder Agnes van Ardenne- van der Hoeven (Economie) giste ren in de gemeenteraad. Ze meldde niet waar de proble men precies liggen, maar bekend is dat enkele winkeliers dwars lig gen bij de nieuwbouwplannen voor het Liesveld en dat de tuin ders niet meewerken bij het vrij maken van de Hoogstad-grond. WD-raadslid Lenie van Halte ren-Schilder wees er gisteravond in de raad op dat de eerste paal voor het Liesveld al is uitgesteld. Martin den Hollander (SGP/GPV/RPF) uitte ook zorg. „De ontwikkelingen geven te denken," zei hij. Maarten Vermeer (CDA) vroeg zich hardop af of het reëel was te veronderstellen dat de plannen nog op tijd worden aangepakt. De totale koüektie 1992 Allien bij NEW BASSY'S 198.- Alleen bij NEW BASSY'S 249.- De nieuwite modellen en kleuren! SHIRTS „CARS" 59.90 nu 29.90 SALTY DOG 89.90 nu 49.90 „BR PARIS" 89.90 Totaal nieuwe collectie '92 hangt klaar voor jou! o.a. Salty Dog, Pepe, Donovan. Big John, Stadium, News. Cars, Riehv, Panmo, Club de France, Initials, Cocoa, Frip Studio, MacKay, enz, enz. Kijk bij New B assy's en je bent voor altijd verk(n)ocht! le Middellandstraat 7a - Rotterdam - Telefoon 010-4134668 r»£kl Wl Rotterdam - Een 29-jarige Schiedammer is gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De Schiedammer is schul dig bevonden aan mishandeling van een stadgenoot. De veroordeelde had nog een week voorwaardelijk tegoed voor mishandeling, toen hij op 4 april dit jaar in de Maasdamsestraat een automobilist in elkaar sloeg. Dat gebeurde toen het slachtoffer protesteer de dat de ander met zijn Mercedes de weg versperde. De vechtersbaas, expert in karate en kickboxen, sloeg het gezicht van zijn tegenstander tot moes. Op de zitting van woensdag 18 september eiste offi cier van justitie mr. R.R. Roukema acht maanden onvoorwaardelijk. De raadsman van de verdachte pleitte voor onmiddellijke invrijheidsstelling. dit met het oog op de verzorging van het zoontje van zijn cliënt. Vlaardingen - Vlaardingse ambtenaren zullen in de toekomst weer dichter bij hun werk moeten komen wonen. Op die manier wil het college van B en W een steentje bijdragen aan het terugdringen van het fo rensenverkeer. Wethouder Aart Kool (Personeelszaken) meldde de gemeenteraad gisteravond dat het in beginsel de be doeling is dat ambtenaren in Vlaardingen wonen. „Maar dat is niet altijd goed mogelijk. In het verle den zijn ontheffingen royaal toegestaan. Maar dat gaan we nu steviger onder de loep nemen." Audi 80 1.8 S'90 24.950.- 453.- Citroën Axel 1.2 TRS '90 8.950.- 174.- Citroën BX 14'86 7.950.- 149.- Citroën BX 14 TE'90 16.950.- 317.- Fiat Panda 750 '83 8.950.- 174.- Fiat Uno 45 '89 9.950.- 179.- Ford Escort 1.3 CL'87 10.950.- 183.- Ford Sierra 1.6 CL'89 15.950.- 301.- Ford Sierra 2.0 L '85 8.950.- 174.- Ford Sierra 2.0 GL'90 20,950.- 386.- Ford Scorpio 2.0 GL'86 10.950.- 183.- Mercedes 190 E'84 17.950.- 332.- Merdeces 200 D '85 11.950.- 224.- Opel Kadett 1.6 S'87 10.950.- 183.- Opei Kadett 1.3 S '89 14.950.- 293.- Opel Kadett GSi'85 15.950.- 301.- Opei Ascona 1.6 S Opel Vectra 1,6i Opel Omega 2.0i spec, uitv Opel Senator 2.5E aut. '37 10.950.- '90 24.950.- 183.- 453.- '90 23.950.- 434.- '84 8.950.- 174.- VW Golf 1.3 CL '87 10.950.- 183.- VW Passat 1.6 CL'87 9.950.- 179.- (Fin. tabel is gebaseerd op 25% aanbetaling en 60 mnd.) AUTOBEDRIJF Broersvest 74-76 (naast kermis) 3112 DG Schiedam, Tel. 010-4267448

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1