Rotterdat 13 Prob. emeu met Hinderwet: achterstand is gigantisch Gebrek aan conditie breekt ambtenaren op t Russen op bezoek bij GEB Rotterdam Zwijndrecht wil geen vuil in Hoge Nespolder Grote conferentie over Antillianen Slechts 14 procent van de aanvragen kon worden afgehandeld Coolsingel tijdelijk uitrukpost ambulances Lutz rockt Femina open Gratis bezoek aan het Schielandhuis Geen uitspraak conflict over verloskundige Jan Schaefer zwijgt over zijn plannen Dag van de postzegel Rotterdams Dagblad Zaterdag 5 oktober 1991 Rotterdam Tien Russische managers zijn twee weken te gast by het GEB Rotterdam. Zij willen kennismaken met allerlei manage menttechnieken en de organisatie van het energiebedrijf. Het be zoek van het team van het Moskouse nutsbedrijf Mosinzhstroi is een initiatief van KFMG accountants en consultants als een vervolg op een trainingsprogramma over westerse economie, organisatiestruc turen en managementtechnieken. Ifrt programma voor de tien bestaat uit een serie lezingen en work shops. Daarnaast worden diverse excursies gemaakt naar onder meer het GEB-winóniolenpark op de Maasvlakte, het CAI-ont- vangststation op Dijkzigt, het drinkvraterleidingbedrijf en de spoor tunnel. Rotterdam - Luc Lutz's conditie is ook niet meer wat-ie is geweest De acteur zag gisteren geen kans een rock roll single uit de dansen. Dat belette hem dat echter niet de 44ste familiebeurs Femina in Ahoy te openen. Zijn danspartner uit het publiek, mevrouw ÈUie Bijl, bleek over een aanmerkelijk lan gere adem te beschikken. „Jammer dat het zo snel is Afgelopen," zag je haar denken/ Direct na de opening overstroomden enige duizen den bezoekers de beurs. Al geruime tijd voor het aanvangsUjdstip stonden drommen wachtenden op het voorplein reikhalzend uit te zien naar de 350 in zendingen in alle hallen en de bovengang van Ahoy'. Zij hoorden niet het toespraakje van Lutz, waarin hij de tijd van veertig jaar terug er een noemde van 'met weinig geld veel doen' tegen nu 'met veel geld wei nig kunnen' Femina staat in het teken van de jaren vijftig en is tot en met volgende week zondag dagelijks open. Naar verwachting zullen ongeveer tweehonderddui zend mensen een bezoek brengen. Acteur Luc Lutz opende gisteren met een danste de Femina Foto Pim Ras/ Zwijndrecht - Het aanpassen van het bestemmings plan Hoge Nespolder zal door B en W van Zwijn-, drecht niet op de raadsagenda worden geplaatst. De - provincie, die de polder wil gebruiken als vuilstort plaats, had daarom verzocht. De gemeente wil in de Hoge Nespolder een recreatieterrein aanleggen. Wethouder drs. C. Boudestein stelt in een brief aan gedeputeerde staten dat de veiligheids- en milieu problematiek in Zwijndrecht zwaar mag worden ge- noemd. Hij geeft als voorbeelden het vervoer van ge vaarlijke stoffen via Rijksweg 16, Oude Maas en spoorlijn en de activiteiten op het rangeerterrein Daar komt m de toekomst vermoedelijk by, inlensi- vering van Kijfhoek, de aanleg van de Betuwe-spoor- i lijn en de Hoge Snelheidstrein, Het college wil dat er eerst duidelijkheid wordt verschaft over al deze za ken. Pas dan zal een afweging worden gemaakt Rotterdam - De vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft het idee van de deelgemeente Hoogvliet voor een 'Antilliaanse conferentie' overge nomen. Op 17 oktober steken vertegenwoordigers van Rotterdam, Hellevoetsluis, Spijkenisse, Gronin gen, Arnhem, Den Haag, Breda, Tilburg, Eindhoven, Den Helder, Amsterdam en Dordrecht de koppen bij elkaar om te spreken over de problemen met voorna melijk jonge Antillianen in hun stad. «We hadden al vaker signalen uit diverse gemeenten ontvangen dat er dergelijke problemen waren. Later hoorden we dat Hoogvliet bezig was met het plan een conferentie te organiseren. Dat hebben we toen opgepiKt," zegt hoofd L. van de Kerkhof van de afde ling Maatschappelijke Aangelegenheden van de VNG. Doel van de bijeenkomst is in eerste instantie het 'in kaart brengen' van deze problematiek. Centraal staan waarschijnlijk onderwerpen als onderwijs, werkloosheid en criminaliteit. Vooral dat laatste speelt een aantal deelnemende gemeenten behoor lijk parten. De Hoogvlietse deelgemeenteraadsvoorzitter J. Ele- mans noemt het een 'goede zaak' dat het idee voor een conferentie landelijk is aangeslagen. „Zo krijgt deze problematiek een bredere aandacht. Misschien dat op deze manier tussen de deelnemers concrete afspraken kunnen worden gemaakt," zegt hij. Rotterdam - Particuliere bureaus moeten de Milieudienst Rijn mond te hulp schieten om een enorme achterstand weg te wer ken bij het verlenen van hinder wetvergunningen. Maar zelfs bij hulp van buitenaf blijven er nog stapels aanvragen liggen. Burge meester en wethouders van Rot terdam willen daarom ook ambte naren van gemeentediensten in zetten voor toezicht en controle. Een stipte uitvoering van de Kin derwet komt in gevaar, waar schuwt de gemeente. Vorig jaar kon slechts veertien procent van het geplande aantal vergunnin gen worden verleend. Oorspronkelijk moest het gaan om achthonderd vergunningen. Dat streefcijfer bleek te ambi tieus en moest worden bijgesteld tot 480. Maar uiteindelijk blijken er slechts 111 aanvragen te zijn gehonoreerd, een zelfde aantal als in 1989. Ook het aantal contro les blijft achter: 1271 in plaats van 3462. Klachten Een belangrijke oorzaak is dat er meer tijd wordt gestoken in klachten. Er kwamen vorig jaar 2165 klachten binnen bij de Mi lieudienst Rijnmond, voorheen bekend als Centraal Milieube heer (DCMR). Dat leidde tot 1800 onderzoeken, die veel arbeidstijd vergden. „Tijd die ten koste ging van de produktie van vergunnin gen," concluderen B en W van Rotterdam. Andere oorzaken voor de giganti sche vertraging hebben te maken met een tekort aan opgeleid per soneel en de onderlinge concur rentie tussen gemeenten, waar door wervingscampagnes bij de Milieudienst Rijnmond weinig kandidaten opleveren. De DCMR doet voor de gemeente Rotterdam en voor twaalf andere gemeenten het voorbereidende werk voor de verlening van hin derwetvergunningen. Het be stuur (de Milieudienst is een ge meenschappelijke regeling waar in ook de provincie deelneemt) heeft besloten tot een versnelde evaluatie om de achterstand on gedaan te maken. In 1995 moet een goed niveau van vergunning verlening en controle zijn bereikt. Dit jaar moeten 400 vergunnin gen de deur uit kunnen. Ongeloof B en W willen dat met alleen be reiken door extra assistentie in te zetten, maar ook door de klach ten. die bij de DCMR binnenko men, kritischer te beoordelen. Daardoor kan het aantal onder zoeken worden teruggebracht. In milieukringen wordt vol ongeloof gereageerd op dit voornemen. De uitvoeringsproblemen met de Hinderwet komen eind dit jaar in de Rotterdamse gemeenteraad aan de orde bij de vaststelling van het jaarverslag. Dan praat de ge meente over de besteding van het geld, dat het Rijk over heeft voor uitvoering van de Hinderwet. Vol gende week donderdag komt de kwestie al ter sprake in de raads commissie voor milieu, buiten ruimte, verkeer en vervoer. Vlaardlngen - Vermoeid strijkt Wim Ooroen de hand over zijn be zwete gezicht. „Pff, dat valt niet mee." zegt de Vlaardingse wel zij nsambtenaar bij het inladen van de zoveelste vuilniszak in de Vlaardingse Babberspolder, „Ik denk dat ik vandaag een paar kilo ga afvallen," Met drie collega's van het stad huis is Oomen op dat moment pas een uur in de weer achter de vuil- wagen. De stadhuisambtenaar valt met alleen uit de toon door zijn gebrekkige conditie. Ver moedelijk is hij de eerste vuilnis man uit de Vlaardingse geschie denis die getooid gaat met een stropdas. Voor een ander unicum zorgt een collega van welzijn. Als vuilnisvrouw zorgt ook Betty Hoogeveen in Vlaardingen voor een heuse primeur. 'Witte boorden' Over belangstelling hebben de sladhuismensen niet te klagen. Ze hebben een vrije dag opgeno men om de vuilnismannen te hel pen met het wegwerken van het huisvuil, dat donderdag als ge volg van een staking bij het reini- gingsbedrijf in de straten is blij ven liggen. Veel bewoners van de Babber spolder kijken verbouwereerd naar de vuilnisauto, die wordt ge volgd door een cameraploeg, ver schillende fotografen en andere toeschouwers. Met hun hulpactie tonen de 'witte boorden' zich soli dair met de vuilnismannen, die volgens de actieleiding door het hoge ziekteverzuim als geen an der het slachtoffer dreigen te wor den van de kabinetsplannen voor de ziektewet en de WAO. Oude bedden De ambtenaren krijgen het direct voor de kiezen, want in de Lobeli astraat en omgeving hebben de bewoners naast huisvuil ook koelkasten, oude bedden en ver sleten bankstellen op de stoep ge dumpt. Met zes mensen in plaats van twee achter de wagen zou de route op het eerste gezicht sneller moeten kunnen worden afgelegd, maar in de praktijk is dat aller minst het geval. „Normaal geef ik een dot gas als de mannen een seintje geven," zegt chauffeur Leo van der Velde. „Zij springen dan snel op de wa gen. Vandaag kan dat natuurlijk niet. Met onervaren mensen is dat veel te gevaarlijk." Ondanks het oponthoud vindt de chauffeur van de vuilniswagen het 'schitterend' dat de mannen van het stadhuis meedoen. De plannen van het kabinet bieden volgens hem een somber perspec tief voor de vuilnisdienst.Als ik in de toekomst ziek wordt, krijg ik nog maar 1700 gulden per maand. Persoonlijk zou ik liever elke maand vijf tientjes inleveren als ik weet dat de uitkering op peil blijft." Vermoeid De stadhuisambtenaren houden hun tijdelijke baantje overigens niet al te lang vol. In de loop van de ochtend haken ze vermoeid af, waarop de professionals de op- haalklus klaren. Een andere vuil nisauto met leken keert tegen de middag ook in de garage terug. Van deze wagen stappen onder meer de raadsleden Arnold van Kalken (Groen Links) en SP'er Remi Poppe af. „Het is jammer dat er geen mensen van het CDA en de PvdA meedoen," zegt actie- coórdmator Joop van Papeveld. „Dan hadden ze kunnen leren hoe ze puin kunnen mimen in hun partij. Een ongewone bemanning bij de Vlaardingse vuilniswagen. SP-raadlid Remi Poppe werpt met een ferme zwaai een vuilniszak tegen de persinstallatie. Foto Genu de Heus/Fotoburo Roel Dijkslra Rotterdam - De ambulancedienst van de Rotterdamse GGD heeft gisteren zijn post enkele uren verplaatst naar de straat. Alle twintig ziekenwagens stonden op de stoep voor het Rotterdamse stadhuis aan de Coolsingel, waar vandaan zij indien nodig op ver zoek van de centrale post met loeiende sirenes vetrokken. De ambulancedienst in Rotter dam protesteerde op deze manier, overigens net als de collega's van de ambulancediensten Gouda en Nieuwe Waterweg Noord gisteren deden, tegen de kabinetsplannen voor WAO en Ziektewet. Er was geen sprake van een werkonder breking. Het initiatief voor de actie kwam van de ambtenarenbond AbvaKa bo. Het overgrote deel van het ambulancepersoneel (in totaal 47 verpleegkundigen en 47 chauf feurs) reageerde positief op de op roep van de bond. De protestbijeenkomst op de Coolsingel, waaraan ook mede werkers van de gemeentelijk apo theek deelnamen, beperkte zich tot het uitdelen van informatie folders aan voorbijgangers en het beantwoorden van vragen. „Wij vragen mensen om naar het Ma lieveld te gaan en vertellen over de risico's van ons beroep," licht te verpleger Harm Rutgers gister morgen de plannen toe. „Wij lopen een grote kans ziek of arbeidsongeschikt te worden," vertelde Rutgers passanten die de tijd namen om even te luiste ren. „Wij doen zwaar werk, want wij tillen veel. Ik werk nu zeven jaar met groot plezier bij de am bulancedienst, maar ik heb slechts twee collega's gezond het functioneel leeftijdsontslag zien halen. De protestbij eenkomst op de Coolsin gel, waaraan ook medewer kers van de gemeentelijk apotheek deelnamen beperkte zich tot het uitde len van infor matiefolders aan voorbij gangers en het beant woorden van vragen. Foto Jaap Roze- Rotterdam - Het Schielandhuis aan de Korte Hoogstraat in Rot terdam is woensdag gratis te be zoeken. In verband met het vijfja rige bestaan van deze afdeling van het Historisch Museum Rot terdam worden er diverse activi teiten georganiseerd in en rond het museum. Bezoekers van het museum kun nen gratis gebruik maken van de historische tram van de RET, die van tien tot vijf uur speciale ntten maakt tussen het Centraal Sta tion en het Schielandhuis. Vanaf elf uur zijn er speciale rondleidingen. In de middaguren weorden er verhalen verteld, waarvan een aantal speciaal voor kinderen. Van tien tot drie be staat voor de kinderen verder de gelegenheid een cadeau voor het Schielandhuis te maken. Voor net mooiste werkstuk wordt om half vier in de tuingalerij een prijs ge geven. Rotterdam - Acht verloskundi gen uit Spijkenisse en Rozenburg proberen via onderhandelingen uit hun conflict met een Spijke- nisser gynaecologe te komen. Het kort geding over de zaak, dat gis teren voor de rechtbank van Rot terdam achter gesloten deuren begon, is voorlopig aangehouden. Aanleiding tot de rechtszaak is een boycot die de verloskundigen over de gynaecologe hebben uit geroepen. Heet hangijzer in de ruzie is een uitspraak die de advocaat van de verloskundigen, mr J.F.J. van den Hoek, eerder deze week te genover het Rotterdams Dagblad deed. Hij zei toen dat de gynaeco loge 'regelmatig kinderen eerder dood dan levend ter wereld helpt te komen'. Nu zegt Van den Hoek dat deze uitspraak niet zo is bedoeld. Hij had willen zeggen: „De klachten tegen deze gynaecologe zijn ze ker ernstig en het moet bijvoor beeld natuurlijk niet zo worden, dat kinderen meer dood dan le vend ter wereld worden ge bracht In een brief aan de gynaecologe kondigden de acht verloskundi gen ruim twee weken geleden aan dat zij geen patiënten meer naar haar zouden doorverwijzen. De reden voor de boycot is niet alleen dat de vrouwenarts op medisch technisch gebied onvoldoende zou functioneren. Volgens advo caat Van de Hoek is zij ook ver geetachtig, gebruikt zij grove taal in de richting van patiënten en is zij niet bereid tot overleg. Volgens de advocaat van de gy naecologe, mr J. Mentink, hebben de verloskundigen in hun brief met geen woord over een reden voor de boycot gerept. Hij spande namens zijn cliënte het kort ge ding aan om te komen tot een op heffing van de boycot. Nieuwerkerk aan den IJssel - Jan Schaefer, oud-staatssecretaris en oud-tweede kamerlid voor de PvdA, wil in het openbaar nog steeds geen woord kwijt over zijn uitgelekte plannen voor een pro gressieve 'kiezers-consumenten organisatie'. Dat bleek gisteren tijdens een bijeenkomst van de PvdA in Nieuwerkerk aan den IJssel. Het publiek moet binnenkort maar naar de Vara-televisie kij ken, zei hij; daar zal hij zijn pre cieze bedoelingen uit de doeken doen. De robuuste politicus had zich zelf als enig onderwerp van ge sprek de sociale vernieuwing toe gestaan. Regels die daartoe in Den Haag worden afgeschaft moeten niet door gemeenten weer in het leven worden geroe pen, zo stelde de landelijke pro ject-coördinator sociale vernieu wing, „Ik heb al dertien wethouders die een verordening sociale vernieu wing aan het schrijven waren, naar een afkickcentrum ge stuurd." Het moet afgelopen zijn met dat soort staaltjes van bu reaucratie, de grote boosdoeners die ervoor zorgen dat de huidige hulpverlening de juiste mensen niet bereikt, windt Schaefer. Hij ziet het rijk als subsidiegever, die de gemeenten vooral hun gang moet laten gaan. Met hun kennis van de situatie ter plaatse moeten die de achterstanden gaan aanpakken, natuurlijk met behulp van de achtergestelde mensen zelf. Hij stelt een groot vertrouwen in de uil en creativi teit van die laatsten. Het publiek vond Schaefer wat al te optimistisch, zo bleek uit diver se opmerkingen. Men wees hem op het struikelblok van de 'struc turele werkloosheid' en de aarze lende start van bijvoorbeeld een banenpool-project in de regio. Ook de daadkracht van de lokale overheid werd in twijfel getrok ken. Rotterdam - De Nederlandse Bond van Filatelisten Verenigin gen houdt zaterdag 12 en zondag 13 oktober in het Rotterdam Expeditieknooppunt PTT Post een tentoonstelling die in het te ken staat van de Dag van de post zegel. De tentoonstelling is zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 16.00 uur geopend. De toegang is gratis. Het Expedi tieknooppunt is gevestigd aan het Delftseplein in Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1