Waterweg 13 Ruzie over sanering in Steendijkpolder Striptekenaars in spe in de Blauwe Brug SGP: 'Met lager tarief meer autoblik in garage' Milieu-organisaties bezetten opslagtank Directeur weg ii Verolme bij Vierkante meter kantoor aan Weena kost 285 Vierentwintig uur op de step voor vogelkias SP reageert beschroomd op ambtelijke beschuldigingen Autokrakers weer actief Gestolen auto's teruggevonden Brutale roof Wegpiraat van de weg gehaald Tuinhuis afgebrand Inbreker gestoord Fondsenwerving voor beeld Scheepsbouwer Rotterdams Dagblad Dinsdag 15 oktober 1991 RW Rotterdam - Vier milieu-organisaties hebben van morgen even na zes uur een chloor-opslagtank van Akzo Zout en Basischemie in het Botlek-gebied be zet. Zes actievoerders beklommen een dertig meter hoge tank en rolden een spandoek uit met de tekst 'Genoeg van chloor'. De actie was een protest tegen de bouwplannen voor een nieuwe chloorfabriek bij Akzo Botlek. .Akzo heeft onlangs by de provincie Zuid-Holland een aanvraag voor een bouwvergunning ingediend voor de nieuwe fabriek, die een capaciteit van hon derdduizend ton chloor per jaar moet krijgen. Door meer chloor te produceren in de Botlek, hoeft het chloor niet meer met treinen vanaf de Akzo-vestigin- gen in Hengelo en Delfzijl naar afnemers in Rotter dam te worden vervoerd. Dat transport is bepaald niet zonder risico's, aangezien chloor een bijzonder giftige stof is. Dat het transport wordt gestopt, is een maatregel die de protesterende organisaties Milieu-defensie, Na tuur en Milieu, de Waddenvereniging en de Zuidhol landse Milieu-federatie met gejuich hebben ontvan gen. Maar verder is er absoluut geen reden om blij te zijn, zegt actievoerder Pim de Ruiter van Milieude fensie. Akzo is namelijk niet van plan om die hon derdduizend ton die straks in de Botlek geprodu ceerd gaat worden in Hengelo en Delfzijl te schrap pen. Sterker nog: er worden daar nieuwe markten gezocht waardoor de totale chloorproduktie van Akzo met sprongen vooruit gaat. De actie vond plaats in de vroege ochtenduren. Ter wijl de bedrijfsbewaking werd afgeleid klommen ac tievoerders over het hek en begonnen aan de be klimming van een tank met vinylchloride. Nadat een verklaring was overhandigd aan de bedrijfslei ding werd de actie beëindigd. Plant-manager ing. J. Wierïnk van Akzo kon de actie van de milieugroepen niet waarderen. Hy vindt dat zijn bedrijf op de goede weg is en zegt de beleidslijnen in het nationaal mi- lieubeleids plan anders te interpreteren. De actie- beklommen een tank op het bedrijfs terrein en brachten daarop een groot span doek aan. Foto Niels van der Hoeven Rotterdam - Directeur A. van Nieuwkoop van Verol me Botlek gaat weg bij de scheepsreparatie- en offs- horewerf. Hij zou samen met zijn zoon functies heb ben aanvaard bij een scheepswerf in Vera Cruz in Mexico, die sterk wordt gemoderiniseerd. Bij zowel Verolme Botlek als de moedermaatschappij Wilton Fijenoord Holding wil niemand nog nadere medede lingen doen over het vertrek van de directeur en zijn eventuele opvolger. Rotterdam - Met.uitzondering van de toplokatie Weena zijn de prijzen van kantoorruimten in Rotter dam en omgeving het afgelopen jaar nauwelijks ge stegen. De huurprijzen aan weerszijden van het Weena liggen nu op het niveau van ƒ285 per vier kante meter. Daarmee blijft 'de top van Rotterdam' overigens nog ver achter bij de toplocaties in Am sterdam (World Trade Center/Apollolaan) en Utrecht (Hoog-Catharrijne) waar respectievelijk ƒ475 en 325 per vierkante meter wordt betaaldT Volgens het makelaarskantoor Zadelhoffis de vraag naar kantoorruimte in heel Nederland in de eerste helft van dit jaar fors gedaald. In totaal werd 560,000 m2 verhuurd en verkocht, een daling van 20 procent Het is voor het eerst sinds jaren dat de vraag naar kantoorruimte niet toeneemt. Rotterdam - Een steptocht van Den Helder naar Rotterdam. Dat is deze herfstvakantie de grensver leggende activiteit van elf jongeren van het Kamert rainingscentrum voor Jongeren aan de Coolhaven- straat in Delfshaven. „Wij proberen iedere vakantie iets leuks te organiseren, waarbij we trachten wat verder te gaan dan we kunnen," legt Ad van Steensel uit. De zeventienjarige béwoner van het centrum is één van de drijvende krachten achter de stepactie, die een bedrag van drieduizend gulden moet op brengen voor de Vogelklas Karei Schot. „Met de steptocht proberen we het image van een kamertrainingscentrum te veranderen," vertelt Ad van Steensel. „We willen op een andere manier naar buiten komen en echt laten zien wat we doen. De buitenwacht denkt nog vaak aan een stelletje jonge ren met problemen, die tramhuisjes in elkaar trap pen en rotzooi maken. Door die steptocht tonen we aan dat we leren om zelfstandig te worden," De drie meisjes en acht jongens vertrekken morgen ochtend om negen uur naar de marinestad. Zij wor den gebracht met een busje van de Rotterdamse ma riniers. Er gaan tien steppen mee, een paar fietsen, oen begeleidingsauto en een voorraad voedsel. „Zes van onze begeleiders gaan mee met daarnaast een fysiotherapeut. Dankzij vrienden, kennissen en fa milie komt er geld op tafel en door hulp van onder meer een apotheek, een kruidenier en een snackbar boeven we over het eten niet te klagen." „Om één uur vertrekken we uit Den Helder en vol gen tot Hoek van Holland het Noordzeepad door de duinen," zo beschrijft Ad de rdute, „Daarna gaat de tocht naar Rotterdam en hopen we om één uur aan de Coolhavenstraatte arriveren. Sommigen van ons p~ ren de rit in één keer te maken. Anderen, waar van ue grenzen nu eenmaal wat lager liggen, worden afgewisseld. Slapen doen we allemaal niet Tenslotte proberen we onze grenzen te verleggen." Maassluis - Het jongste sa neringsvoorstel voor de Steendijkpolder heeft een oude vete tussen twee ver schillende belangengroepe ringen in de wijk weer doen oplaaien. Inzet van het debat is opnieuw de vraag wie wie vertegenwoordigt in de twee delen van de polder, die elk met hun eigen vorm van bodemverontreiniging zijn opgescheept. Eerst maakte J. Groot, voorzitter van de Commissie Bodemonder zoek Steendijkpolder-Zuid (CBS), zich boos over een volgens hem anonieme brief die de Vaste Kamercommissie Milieubeheer twee weken geleden ontving. Groot noemde de brief, waarin de afzender de vloer aanveegde met de voorgestelde 'halfslachtige sa- nering', een 'gore streek'. Groot was woedend. Juist nu het einde van de al jaren slepende discussie over de sanering in zicht leek te komen, schiep ie mand er behagen in tweedracht te zaaien tussen de CBS en de overheid. De CBS-voorzitter ver moedde dat een lid van de pro jectgroep Vuilstortlokatie hier verantwoordelijk voor was. De bewoners van dit deel van de verontreinigde polder hebben an dere belangen dan de bewoners van de sliblokatie. In de tussen de overheid en de CBS gemaakte af spraken wordt de vuilstortlokatie niet gesaneerd maar slechts opge hoogd met een dun laagje aarde. Wel wordt er tien miljoen gulden uitgetrokken vooreen zogenoem de damwand. maar deze dient volgens de bewoners van de vuil stortlokatie alleen om de ver spreiding van giftige stoffen te gen te gaan. Volgens de 'vuilstor- ters' zijn hun belangen by de af spraak over de sanering opgeof ferd om de sanering van de ha- vensliblokatie dichterbij te bren gen. Gifbelt Onder de gewraakte bnef stond de Projektgroep Bodemsanering Maassluis als afzender vermeld. Volgens Groot bestaat zo'n pro jektgroep helemaal niet. „Groot zit te slapen," reageert G.C de Waal, woordvoerder van de bewo ners van de voormalige vuilnis belt. „Nou en of die projektgroep bestaat. Groot zit er zeifin." Ten bewijze citeert De Waal m een open brief uit de notulen van verschillende vergaderingen van de mysterieuze projektgroep. Ook de opinies van Groot worden daarin aangehaald. De Waal betwist'dat Groot de voornaamste vertegenwoordiger zou zijn van de polderbewoners. „Hoe curieus dat u zich de enige vertegenwoordiger acht van de bewoners, zonder enig contact met hen te hebben gehad over deze sanenngs-optie; noch in de vorm van een nieuwsbrief, noch m de vorm van een bewoners- bijeenkomst. U bent helaas de machinist van een CBS-trein op dood spoor, de Steendijkpolder- express was al uitgeraasd toen u instapte," sneert De Waal m zijn brief. In bewonerskringen van de vuil stortlokatie wordt de voorgestel de sanering, waarbij de gifgrond op beperkte schaal en tot een be perkte diepte wordt afgegraven, een 'fopspeen' genoemd. Door Mariette Olsthoom Schiedam - Een normaal mensis acht hoofden lang. Een hoofd is vijf ogen breed en vier neuzen lang en een neus is even groot als een oor. Vier paar ogen staren le raar Meivin Brandfiu onbegrijpe lijk aan. „Het klinkt een beetje raar." Hij doet zijn best uit te leg gen hoe je een mens tekent, maar het valt niet mee. Zijn klasje, een magere opkomst van vier jon gens, is naar de Blauwe Brug ge komen om een vak te leren, het vak van striptekenaar. Melle is dertien jaar en vindt Do nald Duck leuk. Eefje is 'lid' van de Donald Duck en vindt Kuifje en Guus Geluk maar dom. Hij leest veel stnps. wat ze natuurlijk allemaal doen, maar zelf tekent hy eigenlijk weinig. Alleen als er een wedstrijd is. De favorieten van Joeri zijn Aste- rix en Lucky Luke. De vierde te kent weer graag fantasiefiguren. Kortom hier zitten een vtertal stripfanaten en allemaal willen ze maar één ding in hun herfstva kantie: leren tekenen en dat is wat ze de komende week ook gaan doen. „We gaan niet alleen leren teke nen." zegt docent Meivin. „We gaan kijken hoe je een heel plaat je maakt met tekst en tekening." Stap één: teken in een a twee mi nuten een schets van het mense lijk lichaam. Stap twee: teken twee plaatjes die logisch op el kaar volgen. Stap drie het echte werk: teken zo realistisch moge lijk, in détail, een gezicht com pleet met ogen, oren, neus en mond. De volgende stappen, zoals „Lastig hè, die neus? Zie het maar ais drie bolletjes en een stok. Gewoon uitvegen en opnieuw beginnen. Foto Gemt de Heus/ Fotobureau Roel Dijkstra het uitdrukken van emoties, ko men m het verloop van de cursus nog aan bod. Zweetdruppeltjes op de voorhoof den van de jonge tekenaars. Oef, dat valt niet mee. Meivin houdt een oogje in het zeil en geeft waar nodig aanwijzingen. „Geef 'm eens wenkbrauwen. Die neus is lastig hè? Zie het maar als drie bolletjes en een stok. Passen en meten. Gewoon uitvegen en op nieuw beginnen." Karikaturen te kenen past misschien meer in het straatje van de vier. Meivin Brandfiu is student eco nometrie aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam. Tekenen is een uit de hand gelopen hobby, zegt hij. Als kind tekende hij al posters en nog steeds maakt hij logo's. Voor zijn volleybalvereni ging ontwierp hij de shirts. Soms werkt hij in opdracht, voor vrien den of gewoon voor zichzelf. Hij wil nergens aan vastzitten. „Ik ben flexibel." Hij tekent voorna melijk realistische figuren en ka rikaturen. Gemiste kans? Geen nood, in no- venber start Meivin Brandfiu met een splinternieuwe cursus strip tekenen in wijkcentrum De Er ker, waar in zeven dinsdagavon den dieper wordt ingegaan op het fenomeen striptekenen. Vlaardingen - „Maak het overdekt parkeren in de binnenstad de helft goedkoper en de verliezen op de parkeergarages zullen da len." Dat beweert de gecombi neerde gemeenteraadsfractie van de SGP, RPF en GPV in haar Al ternatieve Parkeernota. Voorzit ter Rien Lensveit overhandigde hem gisteren aan de verkeerswet houder Agnes van Ardenne-Van der Hoeven. De christelijke fractie rekent m die nota voor, dat by verlaging van een aantal parkeertarieven de gemeente jaarlijks 44.000 gul den minder hoeft by te leggen op de parkeervoorzieningen in de binnenstad van Vlaardingen dan burgemeester en wethouders hebben berekend. Het garagetarief zou één in plaats van de door burgemeester en wet houders voorgestelde twee gul den moeten worden. Verder is in voering van een abonnement van 150 gulden per jaar nodig voor mensen, die m het centrum wer ken en volgens het college ge woon het vaste tarief van twee gulden per bezoek zouden moe ten neertellen. Ook kan de belangenregeling voor bewoners en winkeliers te gen een legesvergoeding van ze ven gulden per jaar gehandhaafd Vlaardingen - De SP is het met eens met de beschuldiging dat de partij de WAO-acties van de Vlaardmgse ambtenaren voor haar eigen doelstellingen heeft gebruikt. „U en ons doel was ge lijk," schrijft fractievoorzitter Remi Poppe in een brief aan de protesterende ambtenaren van de afdeling welzijn. „Het was mets meer en niets minder dan een protest tegen de plannen van het kabinet." Verleden week schreven de stad huis-ambtenaren dat ze zich heb ben gestoord aan het feit, dat de SP zonder overleg met de actielei- ding raadsvragen heeft gesteld over het inhouden van salarissen tijdens de acties. Verder vonden de actievoerende ambtenaren dat de SP wel erg nadrukkelijk aan wezig was bij de actie, waarbij stadhuisambtenaren de reini gingsdienst te hulp schoten by het opruimen van het vuilnis. „Onze aanwezigheid was niet an ders dan van anderen," schrijft Poppe. „Het was werkhandschoe nen aan en vuilnis ophalen. Dat wij anderen voor een politiek kar retje zouden spannen, gaat ons echt te ver. Dan zouden mensen uit de actieve nohtiek zich nooit solidair kunnen verklaren bij eni geactie In haar raadsvragen bekritiseert de SP wethouder Kool, die twee weken geleden aankondigde dat het salaris van de actievoerende ambtenaren voor de mei gewerk te uren wordt ingehouden. Als re actie hierop namen de solidaire secretarie-ambtenaren een vrije dag op om de vuilnismannen te heipen. „Wij hebben begrepen dat de be trokken ambtenaren geen moeite hebben met het college-besluit. Als raadsleden hebben wij echter onze eigen verantwoordelijkheid. Wij zijn van mening dat het geen pas geeft loon in te houden," schrijft Poppe. „U heeft nota bene uit solidariteit een een gemeente lijke taak uitgevoerd." De ambtenaren mogen kritische kanttekeningen plaatsen bij de opstelling van de SP, omgekeerd blijft de politieke party onver minderd positief over de actie voerende ambtenaren. „Voor uw steun aan de actie hebben we op rechte bewondering. We reageren daarom met enige schroom, want deze briefwisseling doet ons in ziens afbreuk aan een zeer goed verionen actie blijven en mag het tarief van de garageplaatsen van woningbouw verenigingen zakken tot vijftig gulden per maand, meent de rechtse fractie. De fractievoorganger wees op de consistentie in het christelijke parkeerbeleid: „Wtj hebben al ja ren het vers gezongen dat parke ren in de garage goedkoper moet dan op straat. Met een aantrekke lijk tarief kun je het autoblik wel in de parkeergarages opbergen. Als je ambtenaren en winkelper soneel tien gulden per week vraagt voor een parkeerplek gaan ze natuurlijk in de Mozartlaan en omgeving staan, maar voor het door ons berekende bedrag van honderdvijttig gulden perjaar ne men ze graag een abonnement." Notaschrijver en fractielid Gerrit- Wim van Veelen gaf een verkla ring voor het financiële voordeel, dat zijn plan de gemeente voor spiegelt. „Zeker na de gereedko ming van de Centrale As (Het nieuwe Liesveld, red) en andere beloofde vernieuwingen zal de binnenstad van Vlaardingen aan trekkelijker worden Wij denken dat er meer auto's naar het cen trum komen dan waar het college van uit gaat en bij een tarief van een gulden zal de bezetting van de parkeergarages hoger uitko men." Op de openbare weg wordt ook meer geparkeerd volgens de Al ternatieve Parkeernota, waardoor bijna 100.000 gulden meer bin nenkomt. De opbrengst van de twee parkeergarages levert daar tegenover slechts tachtigduizend gulden minder op. Daarnaast zul len 200 abonnementen 30.000 gul den extra bijdragen terwijl de ge meente slechts enkele duizenden guldens meer aan contrólekosten kwijt is volgens die berekening. Wethouder Van Ardenne zegt het 'opmerkelyke initiatief van de rechtse fractie vooral te waarde ren om de aanwezige samenhang. Zij wees ook op de opvallende cij- ferverschillen tussen de blauwe, gemeentelijke nota en de, in oranje kaft gestoken, nota van SGPTCPF'GPV „Als wij dezelfde Rien Lensveit: 'parkeren in aannames zouden volgen als u, kwam het collegevoorstel juist weer voordeliger uit." De wethouder benadrukte dat het college bij de vaststelling van de verschillende tarieven rekening heeft gehouden met bestaande abonnementen en de tanefplan- nen, die buurgemeente Schiedam voor haar binnenstad heeft. Voorts zei ze, dat bij de tariefstel ling ook aan ontmoediging van het gebruik van auto's in de bin nenstad is gedacht moet goedkoper.' Gelukkig was 2e wel met de over eenkomsten tussen de oranje en de blauwe blauwe nota's. „U deelt onze mening dat kort en lang par keren op straat duurder moet worden en een betere ordening van het autoverkeer nodig is. Ook dat werkers in het centrum par- keergeld moeten gaan betalen. Alleen willen wij het woon-werk- verkeer terugdringen en de wer kers dus zo min mogelijk tege moetkomen Schiedam - In verschillende de len van de stad hebben autokra kers gisteren huisgehouden. Uit geparkeerde auto's aan de Anna van Burenstraat, de Plantage, Walvisstraat en Warande werden radio-cassetterecorders weggeno men. De eigenaar van een aan de Tuin- laan geparkeerde auto ontdekte bij terugkomst dat zijn geld, rij en kentekenbewijs en andere pa perassen waren ontvreemd. Schiedam - Twee auto's, een Opel Kadett en een Opel Record, die afgelopen weekeinde aan de Mgr. Nolenslaan en de Henri Po lakstraat werden gestolen, zijn gistermiddag teruggevonden. De wagens kwamen in Delft en Rot terdam-Zuid boven water. Schiedam - Een 72-jarige bewo ner van de Cort van der Linden- laan heeft gistermorgen te maken gehad met een brutale rover. De man zag gistermorgen omstreeks half zeven een verdacht figuur rond zijn huis scharrelen en liep naar buiten om poolshoogte te ne men. Voor de bewoner besefte wat er gebeurde, gritste de man 75 gulden uit de borstzak van zijn overhemd en koos vervolgens het hazepad. Vlaardingen - Tegen een Vlaar- dingse automobilist is gistermid dag omstreeks zes uur proces ver baal opgemaakt omdat zijn rijge drag danig te wensen overliet De man reed met een snelheid van 105 kilometer per uur over de Burgemeester Pruissingel en ne geerde op de kruising met de Van der Driftstraat een rood verkeers licht, In afwachting van een be slissing van de officier van jusitie werd de auto in beslag genomen. Vlaardingen - Een tuinhuisje op het voormalige Moerman-terrein is gisteravond afgebrand. De ei genaar was in het huisje vis aan het bakken. Toen hij even buiten stond, zag hij tot zijn schrik dat zijn prieel vlam vatte en geheel afbrandde. De smeulende resten werden door de brandweer ge blust. Vlaardingen - Van een woning aan de Vlaardingse Louise de Co- lignylaan werd gistermiddag een ruit vernield. De dader werd ken nelijk tijdens zijn werkzaamhe den gestoord want er wordt niets vermist. Ook het achter het raam staande televisietoestel en de videorecorder bleven onaange roerd. Schiedam - Het zal nog wel even duren voordat De Scheepsbouwer wordt onthuld. Er is nog niet vol doende geld ingezameld om het beeld, ontworpen door de Stol- wijkse kunstenares Ineke van Dijk, uit te voeren en te plaatsen aan het havenhoofd in Schiedam. Het beeld, bedoeld als hommage aan de duizenden werknemers die Schiedam grote faam bezorg den als scheepsbouwstad, moet 106.000 gulden gaan kosten. Het fundament van dit bedrag werd vorig jaar gelegd met de op brengst van de Kerstmarkt in de Korenbeurs, die ruim 23.000 gul den opbracht. Het was de bedoeling dat dit be drag verdubbeld zou worden door het Schiedamse bedrijfsleven. Serviceclubs als Lions en Rotary zijn er echter nog niet in geslaagd dit doel te bereiken. Binnenkort gaat een mailing de deur uit naar bedrijven die verwant zijn aan de scheepsbouwbranche met" het verzoek een bijdrage te leveren. Naast het bedrijfsleven, zal ook de bevolking van Schiedam ge vraagd worden geld te storten in een speciaal 'Scheepsbouwer- fonds'. Zodra Ineke van Dijk haar definitieve ontwerp heeft ge maakt, komt de verkoop op gang van bronzen replica's. De ge meente Schiedam heeft inmid dels toegezegd de sokkel van het beeld aan het Hoofd te betalen. De gemeente zal ook de plaat- singkosten voor zijn rekening ne men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1