Waterweg 15 'In mijn jongensjaren was de damp wit! Uitzicht Extra dunne bril leg lazen. Voorzitter Jan Koning stopt zie! en zaligheid in biljartvereniging ïh:l Peuterspeelzalen zoeken vrijwilligers Thuiszorg-informatie Werkzoekenden typen Oranjebrug nacht dicht 'Eigen Werk' Andere spreekuren Middeleeuwen herleven Imago-dag in De Luit Museum even dicht Schiedam Vlaardingen Maassluis Rotterdams Dagblad Dinsdag 15 oktober 1991 I RW Schiedam In de peuterspeelzalen 't Krekeltje aan de Jan van Avennestraat en Ienie Mienie aan de Ceiciusstraat zit men te springen om vrijwilligers die in hun vrije tijd graag omgaan met kleine kinderen. Er wordt ge dacht aan mensen die twee ochtenden of middagen per week beschikbaar zijn en de peuters een aange naam verblijf kunnen bezorgen. Geïnteresseerden kunnen telefonisch contact opnemen met 't Krekei tje (4267767) en/of Ienie Mienie (4621066). De in het kader van de campagne 'maak werk van zorg' door Nederland toerende informatiebus staat donderdag geparkeerd op het Emmaplein. In de bus kunnen geïnteresseerden, herintreders en school verlaters van tien tot vijf uur terecht met vragen over werken in de thuiszorg en met verstandelijk ge handicapten. Er worden inlichtingen gegeven over gezinsverzorging, kruiswerk, kraamzorg, dagverblij ven en gezinsvervangende tehuizen voor verstande lijk gehandicapten. Het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV) start binnenkort een typecursus voor werkzoeken den die wordt gegeven in de Streekschool aan de Li- duinastraat. De deelnemers worden ingedeeld in twee groepen waarvan de een op maandagmiddag en dinsdagochtend en de ander op woensdag- en vrij dagmorgen les krijgt. Deelnemen kost 60 gulden en het examengeld bedraagt 52,50 gulden. Voor meer informatie en aanmeldingen dient men te bellen met het ECV, telefoon 4261511. De Oranjebrug, die de Oranjestraat verbindt mei de Nieuwe Haven, wordt volgende week gedurende één nacht afgesloten voor alle verkeer. De precieze da tum wordt bepaald aan de hand van de weersom standigheden. Het brugdek wordt voorzien van een nieuwe slijtlaag. Het werk duurt van 24.00 tot 6.00 uur. Vlaardingen Gedurende de herfstvakantie tot de opening van de expositie 'Sportvisserij' op 8 november hangt in het Visserijmuseum 'Eigen Werk', een'greep uit de col lectie maritieme kunst. Schilderijen en tekeningen van de Vlaardingse oude- en nieuwe haven, sfeerim pressies van de scheepswerven en scheepsportret- ten vormen het grootste deel van de ruim 35 werken tellende tentoonstelling. Het Steunpunt Dienstverlening Migranten Vlaar dingen heeft de spreekuren in het Turks Centrum aan de Binnensingel 39 gewijzigd. De mannen kun nen er vanaf heden elke maandag- en woensdagoch tend van 9.00 tot 10.30 uur terecht voor allerhande informatie. Voor de vrouwen is er elke dinsdagoch tend van 9.00 tot 10.30 uur spreekuur. Normaliter kijken kinderen niet uit naar de dag dat de vakantie voorbij is en er weer naar school moet worden gegaan. Bij de leerlingen van de P.J. van der Sehaarschool is dat wel even anders. Maandag 21 ok tober wordt het nieuwe schoolgebouw aan de Wilhel- minastraat in gebruik genomen en ter gelegenheid van dat feit gaan de leerkrachten en scholieren de eerste week na de herfstvakantie in middeleeuwse- klederdrachten naar school. De gehele week worden er activiteiten ontplooid om de opening van het nieu we onderkomen te vieren. Maassluis Het gezinsvervangend tehuis De Luit zet zaterdag 26 oktober als onderdeel van de Landelijke Imagodag van de zorgsector haar deuren open voor iedereen die meer wil weten over de verzorging en begelei ding van verstandelijk gehandicapten. Van elf tot vier uur kan men zich onder het genot van een kopje koffie in ruime mate laten voorlichten over het vak van groepsleider- en leidster en het werk dat in die branche wordt verricht. Belangstellenden die ver hinderd zijn de imago-dag bij te wonen maar toch in formatie willen verkrijgen, kunnen bellen met de heer Simons die bereikbaar is op de telefoonnum mers 01899-25784 en 4710444. Wegens de herinrichting in verband met de nieuwe tentoonstelling over het sleepvaart- en bergingsbe drijf Doeksen op Terschelling is het Nationaal Sleep- vaartmuseum in Maassluis na zondag 20 oktober twee weken gesloten. Tot en met zondag is in het museum nog de expositie 'Sleep pers' te zien, die een beeld geeft van publicaties over sleepvaart die door de jaren heen in kranten en tijdschriften zijn verschenen. Agenda dinsdag 15 oktober Expositie Gon Kentie (schilderijen), Schielandzie- kenhuis (toten met 1 november), 9.00 tot 20.00 uur. woensdag 16 oktober Kindertejater Pluisje, Stadsgehoorzaal, 14.00 uur. Tentoonstelling Wereldwinkel, centrale biblio theek, tot en met 26 oktober. woensdag 16 oktober Spreekuur ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. Expositie Ruszev Roszen (grafische kunst), Ko ningshof (tot en met 16 november), geopend tijdens openingsuren bibliotheek. nr'*16* Door Peter de Lange ,,'t Is een pracht-uitzieht, ik kan er niks aan doen. De natuur is elke dag anders. De lucht ook. De wolken kunnen heel grillig zijn. Maar de natuur is 't mooist, 's Winters slaan de golven tegen de kant en dan hou je je hart vast, 't isjnaar een dun dijkie. In het voorjaar zie je aan de waterkant eigenlijk niks, ben je drie maan den verder dan kan je niet meer over het riet heen kijken. Als wij een weekje naar Oosten rijk gaan staan we opeens in een andere wereld. Dan blijkt er nog veel meer te bestaan dan alleen maar een vaartje, slootjes en een djes. Prachtig hoor, zo'n land schap in het buitenland. Maar wat wij elke dag meemaken, datje zes kilometer kan wegkijken, dat is er in de bergen niet bij. Dit hier is toch leuker dan elke dag tegen een berg aankijken? Of dan in het Westland wonen, met alleen maar kassen om je heen? Je raakt gewend aan wat je ziet. Ik ben hier geboren en ik ben nou 67, dus ik weet niet beter. Het is zo gewoon voor ons. Voor ligt de Vaart, achter het weiland. Daar kijk ik graag naar, naar de koeien. Moetje kijken wat er loopt! Bont, rood, wit, alles door elkaar. En af en toe een haas. Zo'n beest is veel mooier dan een zeilboot. In de natuur komt alles op z'n pootjes terecht, dat is het mooie. Elk jaargetijde heeft zijn eigen re gels. Ik heb schaapjes. Ik denk nu al: straks komt de ram er weer bij. Ik verheug me op de kleintjes in het voorjaar. Bij de hazen denk je dat ook, als je ze 's winters in het veld ziet. Je weet ook precies wan neer de vogels komen, 't Zit leuk in elkaar hoor, de schepping, als je er over nadenkt. Zoiets kan fa brieksmatig nooit worden ge maakt. Maar zit je 's zondags buiten en je ziet die boten de hele dag heen en weer knarren, dan is dat niet al tijd even leuk. Er zijn veel meer bootjes dan vroeger. Het is druk geworden op de Vaart. Da's recre atie. zeg maar. Een schuit met twintig jongens en een paar krat ten bier. dat is toch meer iets voor een pretpark? Nou ja. je bent niet alleen op de wereld. Die mensen moeten ook hun plezier hebben. Er is de loop der tijd een hoop ver anderd. Zeker sinds de boeren van de vlietlandcn weg zijn. Vroe ger stond daar lisse en klaver, je keek er kilometers overheen. De boeren maaiden regelmatig: Na tuurmonumenten. die er nu de Ab Sonneveld woont aan de Viaardingse- kade. 'Als wij een weekje naar Oosten rijk gaan, staan we opeens in een andere we reld.' Foto Roei Dijksto baas is, maait één keer per jaar. 't Wordt allemaal riet. Ze doen het voor de natuur, maar het is geen vooruitgang. Eerder een verar ming. Er zijn een hoop dingen die niet goed gaan. 't Is nou heiig, maar als je goed naaT die bomen in (ie verte kijkt zie je een blauwe gloed. In mijn jongensjaren was de damp wit. Nu blauw, van de vuiligheid in de lucht. Bij zuid westen wind zie je een blauwe ne vel over het land kruipen, tot; Schipluiden en verder. De wel-, vaart. Je doet er niks aan." Door Sander Sonnemans Schiedam - Sommigen verklaar den hem voor gek toen hij zo'n tien jaar geleden met een naam voor de biljartvereniging op de proppen kwam. :De Kromme Keu? Man, je lijkt wel geschift', reageerden de biljarters die we kelijks naar ouderensociëteit Sint Jozef kwamen om een keutje te leggen. Maar nu biljartvereniging De Kromme Keu tot in Noord-Bra bant hoog aanzien geniet en een aan de wand bevestigde gebogen biljartstok de speelzaal siert, kan voorzitter Piet Koning smakelijk lachen om het commentaar dat hij op de door hem verzonnen naam kreeg. „Biljartvereniging Scyedam of Door de jaren heen, hebben wij ons toegelegd op het maken van brillen met dunne, slanke glazen. Wij maken de dunste glazen met de nieuwste technieken. Vraag advies en demonstratie. Optometrist OV Contactlensspecialist ANVC ROTTERDAMOOST: Oude Dijk 141-143 - Tel. 010-412.23.27 SCHIEDAM: Passage 18 - Tel. 0KM26.64.S4 De Plantage vond ik zo gewoon tjes," herinnert Koning zich en kele suggesties. .Alleen al met de naam hebben we een flinke repu tatie opgebouwd. Dat kromme roept associaties op met oude mensen. „Niet dat biljarten een oude man- nensport is, hoor, want je moet toch wel kien zijn om op het laken redelijk voorde dag te komen. En denk vooral niet dat we hier al leen maar voor de gezelligheid spelen, al is dat wel een belangrij ke factor. Er lopen hier zat zeven tigers rond die zó fanatiek zijn dat ze na een nederlaag hun keu het liefst in tweeën zouden willen breken." Paleisje Voor Jan Koning is het De Krom me Keu voor en De Kromme Keu na. De 70-jarige voorzitter, die in februari tien jaar de hamer han teert, vertoeft iedere dag in het biljartpaleisje aan de Lange Nieuwstraat. Zonder 'zijn dup pie' zou hij zich geen raad weten. Koning; „Ik ben altijd volop bezig met de club en geloof me, het houdt me jong. Als ik op een loze avond thuis wel eens televisie zit te kijken of lekker zit te lezen, val ik op den duur in slaap. Maar voor De Kromme Keu kan ik nel zo goed tot drie uur in de nacht bezig zijn. Het is een stukje bezieling. Werken aan iets moois. En het wordt steeds mooier. Kijk maar om je heen", wijst hij in het rond. „Is het geen schitterend gebouw? We zijn er apetrots op." Jan Koning kwam door een ken nis bij de biljartvereniging. Voor hij het besefte, was hij lid én voor zitter. „Nou had ik mandaat van mijn vrouw gekregen, dus eigen-' lijk ben ik nooit geremd in mijn activiteiten. Gelukkig maar. Want tot op heden, en straks in fe bruari is het al tien jaar, heb ik er nog ontzettend veel plezier in. Ik zou het voor geen goud willen missen." Na het overlijden van voorzitter Jan Bonefaas voelde de Schie dammer er aanvankelijk overi gens niets voor om de voorzitters hamer over te nemen. „Ik was blij uit het arbeidsproces te zijn ge treden," duikt de voormalig ver- Voorzitter Piet Koning: 'Voor De Kromme Keu bezig zijn, is werken aan iets moois. En het wordt steeds mooi er.' Foto Roel Dijkstra tegenwoordiger in zoetwaren in het het verleden, „Daarom had ik weinig trek in het voorzitter schap. Na lang aandringen, ging ik dan toch overstag. Vooruit, een' halfjaartje dan. Totdat jullie een ander hebben gevonden, heb ik toen gezegd." Gemak Maar eer hij het wist, zat Koning 'met zijn hele ziel en zaligheid' in de club. Want, vond hij, er moest nog heel veel gebeuren. „Zo gauw ik met pensioen ging, nam ik me voor er eens lekker mijn gemak van te nemen, maar na een jaar had ik wel genoeg gelezen. Ik wil de meer sociale contacten gaan onderhouden." In het gebouw van ouderen socië teit Sint Jozef waar ook een brid ge*. klaverjas- en rummicubdub zijn gehuisvest, is het dagelijks een komen en gaan van biljarters die gehuld in wit overhemd en pullover de biljartstokken krui sen. Onder auspiciën van de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond wordt er deelgenomen aan recreatieve wedstrijden en voor de wat ambitieuzere beoefenaar staan wekelijks de wedstrijden van de onderlinge competitie en de nederlaagserie op het pro gramma. „Maar," zegt een biljarter die spontaan aanschuift, „het is niet louter biljarten wat de klok slaat. Er worden paas-, kerst- en bingo middagen georganiseerd en zo nu en dan kunnen we mee met een verrassingstoeht. Dat is altijd dik ke pret. En Jan, ja die weet altijd de prijsuitreikingen en verlotin gen in de pauzes heel aardig aan elkaar te praten. En met dat strik- kie is hij net een echte entertai ner." „De nederlaagserie." gniffelt Jan Koning, die behoort tot de top tien van het district Rotterdam, „is ons paradepaardje. In de tijd dat ik voorzitter werd, kregen we van dc gemeente te horen dat ons onderkomen gesloopt moest wor den. Om waardig afscheid te ne men hebben we toen die neder laagserie georganiseerd. „Maar het gebouw bleef staan en dat evenement was zo goed aan geslagen dat we nu al aan de ne gende editie bezig-zijn. Je gelooft het misschien niet, maar ieder jaar hebben we 24 deelnemers en dan staan er ook nog de nodige verenigingen op de wachtlijst. Onze club beslaat dan wel uit zes tig ouwetjes, maar ons manifeste ren doen we. En goed ook!" Al oogt de entree van het clubge bouw wat armoedig, eenmaal bin nen vergapen de bezoekers zich aan de speelruimte. Er zijn vier schitterende biljarts, elektroni sche scoreborden en een bar. De rustig voortkabbelende achter grondmuziek doet de pauzerend biljarter denken aan vervloger tijden. „Logisch toch," denkt Koninf hardop, „dat een voorzitter daar trots op is? Niet alleen op dat wa' we hebben, maar vooral de wijs waarop we het hebben verkregen Ons bestuur bestaat uit zever mensen die allemaal hun inbrenj hebben. Neem daarbij de lede: die allerhande karweitjes verrich ten en je hebt een gezonde, sprin glevende vereniging. „Kijk." wijst hij naar boven. „Eer verlaagd plafon netje. Pas aange legd. Schitterend toch? Natuur lijk is de inbreng van enkele syfl pathisanten onontbeerlijk. Maa we hebben zelf de handen uitd mouwen gestoken. Dat geeft eer enorme voldoening." Intussen bewegen de biljarten zich in de speelruimte tussen w biljarttafels. Geconcentreerd. E; wordt geen woord gesproken tij dens dc wedstrijden van de w derlaagserie. De teamleden dir niet aan stoot zijn volgen nauu lettend de verrichtingen van hui ploeggenoot. „Biljarten," besluit Koning, een sport die je zelfs op hoge led tijd kan beoefenen. Want hoe je ook bent, het blijft een uitda ging je prestaties te verbeteren Tenslotte ben je ook op het gwe ne laken nooit te oud om te ren."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2