Waterw 15 Eindelijk hebben we een deal9 r: AJ Stedelijk Museum toont archeologische vondsten nederzetting Dit is de Suzuki met 450.000 cc. Wethouder Storm gaat met bewoners overleggen over sanering Steendijkpolder Voorproeve van jubileummusical Dependance voor twee basisscholen Nieuwe expositie Maandelijkse gespreksgroep Wethouders tekenen sociaal statuut Schiedam Opbrengst collecte Speelgoedbeurs in speel-o-theek Ikkie Maassluis „V** SNOOKEREN SCHIEDAM: Vari Schiedam BV, De Nijverheidsstraat 14 (Spaanse Polder), 010-4624922. VLAARDINGÉN: Vari Vlaardingén B.V., Taanderijstraat 5, 010-4356639. Rotterdams Dagblad I Donderdag 17 oktober 1991 i RW Vlaardingén Het Vlaardings Musicalgezelschap, dat volgend jaar de jubileumuitvoering in de veertigjarige Stadsge hoorzaal verzorgt, geeft op vrijdag 25 oktober alvast een voorproefje in het wijkcentrum in Holy. Het creatieve gezelschap dat onder de bezielende leiding van componist/dirigent Dick Borst na het succes van de bevrijdingsrevue 'Kantje Boord' op eigen kracht is doorgegaan, werkt al maanden aan de musical 'Stampei in de Abdij'. De première zal op 28 april 1992 plaatsvinden als onderdeel van de officiële jubi leumviering van de Stadsgehoorzaal. Het Vlaardings Musicalgezelschap wil het publiek vast kennis laten maken met deze nieuwe muzikale en vocale happening. In het wijkcentrum Holy aan de Aristide Briandring brengen de ervaren musical- stars op 25 oktober naast oud repertoire ook liedjes uit de nieuwe musical ten gehore. Kaarten voor deze avond zijn a vijf gulden thans ver krijgbaar bij de bestuursleden W. Poldervaart (4745748) en D. Waardenburg (4357962). De bassisscholen De Klinker en De Regenboog in Woudhoek-Noord hoeven niet langer met de be schikbare ruimte te schipperen. Bij de start van bei de scholen in 1985 waren er 200 leerlingen die het geïntegreerde scholencomplex betrokken. Doordat het aantal ondertussen is gestegen tot 700, bestaat er dringend behoefte aan uitbreiding. De oplossing wérd gevonden in een dependance die maandag 21 oktober om 8.30 uur op feestelijke wijze in gebruik wordt genomen. Coöperatie, bestaat dat nog? Dat is een door de be zoekers van het Nationaal Coöperatie Museum een veel gestelde vraag. Het antwoord is te vinden op de wisseltentoonstelling 'Coöperatie nu' die van don derdag 24 oktober tot en met zaterdag 11 april 1992 in het museum op de hoek van de Lange Haven en de Appelmarkt wordt gehouden. De expositie wordt 24 oktober om 16.00 uur officieel door de heer H. Be rends, directeur van Coop '82, geopend. Het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest 90 vormt dinsdag 22 oktober het de cor voorde eerste gespreksavond van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap. De gespreksgroep, die elke vierde dinsdagavond van de maand om 20.00 uur bij een komt, laat onderwerpen als reïncarnatie, ver schijningen, engelen, en bijna dood-ervaringen de revu passeren. In overleg met de deelnemers wordt er een boek gekozen dat bij de gesprekken als leid draad fungeert. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden bel len met gespreksleider D. Koster, tel. 4264306. Maassluis Namens de NV Nutsbedrijf Vlaardingen-Maassluis in oprichting ondertekenen de Vlaardingse wethou der John Ranshuijsen en zijn Maassluise collega An ton Wustrowdinsdag 22 oktober in de Campagnezaal van het stadhuis een sociaal statuut. Dit regelt de overgang van het personeel van de huidige nutsbe drijven in Vlaardingén en Maassluis naar het nieuwe bedrijf. Ook de heren S. Doorenbos (AbvaKabo) en C. Ritzema (CFO) zetten hun handtekening. Tijdens de bijeenkomst die om 17.00 uur begint, slui ten het nieuwe nutsbedrijf en de werknemersorgani saties tevens een bedrijfs-CAO af en wordt het proto col met richtlijnen voor de verdere organisatie rond de oprichting van het nutsbedrij f door beide wethou ders ondertekend. donderdag 17 oktober Yolanda Grizell the Trio (vocale jazz), de Tender, 22.00 uur. Jamsessie, Café Podium, 22.00 uur. Bijeenkomst spirituele vereniging Harmonia, wijkcentrum Nieuwland, Wibautpïein, 20.00 uur. wijdag 18 oktober Klaverjastoernooi, dienstencentrum de Woud- hoek, 13.00 uur. Taxatiedag voor oud speelgoed. Noordmolen, 12.00 tot 17.00 uur. Bij de heer A.D. Betsema, rayonleider van de Stich ting Nationale KoUekte Geestelijk Gehandicapten, kunnen de Vlaardingers die tijdens de geldinzame lingsactie van 7 tot en met 12 oktober hun steentje bijdroegen, niet meer stuk. In de haringstad leverde de collecte namelijk 28.812,45 gulden op. Schiedam Mensen die van hun oude speelgoed afwillen of voor een redelijk prijs nieuw willen aanschaffen, kunnen in de week van 21 tot en met 28 oktober terecht bij speel-o-theek Ikkie aan het Faassenplein. Daar wordt donderdag 24 en vrijdag 25 oktober een speel goedbeurs gehouden. Degenen die oude spellen en knuffelbeesten van de hand willen doen, kunnen die op maandag 21 oktober tussen 14.00 en 15.00 uur en 19.30 en 21.00 uur en dinsdag 22 oktober tussen 9.00 en 11.00 uur en 14.00 en 15.00 uur inleveren bij de speet-o-theek. De artikelen dienen schoon en ge prijsd te'zijn. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bel len met Anja Lems (4714952) of Thelma Kemps (4700793). Door Carel van der Velden Maassluis - Jan Storm is opge lucht. Ergens, diep in zijn hart was de wethouder voor milieu bang dat minister Hans Alders de door de gemeente Maassluis en de provincie Zuid-Holland aan de dag gelegde creativiteit zou af straffen. „Dat is voor mij de be langrijkste winst van het kamer debat van deze week. De 38 mil joen gulden voor de bodemsane ring in de Steendijkpolder staat nu eindelijk zwart op wit." De vrees van Storm was niet hele maal zonder reden. Het is tenslot te nog geen jaar geleden dat mi nister Alders zijn veto uitspraak over een saneringsplan dat ver dacht veel lijkt op de optie die nu op tafel ligt. Destijds pleitte Storm met milieu-gedeputeerde Hans van der Vlist voor het afgra ven van de vervuilde grond tot een diepte van 1,30 meter. In deze zogenoemde bespreekva- riant zou de afgegraven grond worden afgevoerd naar een afval- depot op de Maasvlakte. Inclusief de vervoers- en opslagkosten kwam het totaalbedrag voor deze sanering uit op 56 miljoen gul den. De minister, die negentig procent van de saneringskosten moet be talen, vond dit plan te ingrijpend en te duur. Hij hield vast aan het advies van de Technische Com missie Bodemsanering, die in 1988 adviseerde om de grond on der de tuinen en het openbaar groen in de wijk slechts af te gra ven tot een diepte van zeventig centimeter. De adviesclub van het ministerie noemde dit destijds een 'milieu technisch volwaardige' oplossing. Er werd berekend dat met de uit voering van deze minimale sane ringsvariant 38 miljoen gulden zou zijn gemoeid. Met dit budget in het achterhoofd zijn Storm en milieu-gedeputeer de Van der Vlist de laatste maan den verschillende keren rond de tafel gaan zitten. In die sessies ontstond het plan om de giftige grond niet af te voeren maar aan de rand van de wijk op te slaan in een heuvel. Dit levert een bespa ring op van zeker tien miljoen gulden. Hierdoor kwam de door Maassluis en Zuid-Holland ge wenste sanering tot een diepte van 1,30 meter binnen handbe reik. Jan Storm: 'Ik heb geen zin om aan on derlinge ru zies bij de be woners mee te doen.' Archieffoto „We hadden toch de angst dat de minister ons besparingsplan zou aangrijpen om wat af te dingen op het eerder genoemde bedrag van 38 miljoen gulden." zegt Storm. „De winst is dat naast de minister ook de kamercommissie het groe ne licht heeft gegeven. Als alles meezit kunnen we m de tweede helft ran 1992 een begin maken met de werkzaamheden." Heuvel Voordat hel zover is. zal Storm naar verwachting eerst nog een stevig robbertje moeten vechten met de bewoners van de grootste gifwijk van Nederland. Voorzitter J. Groot van de Commissie Bo demsanering Steendijkpolder heeft in eerste instantie voorzich tig positief op plannen gerea geerd. maar in kringen van de ap- parlementbezitters op de voorma lige vuil stort in de Steendijkpol der is men aanmerkelijk scepti scher over het saneringsvoorstel „Het zal moeten blijken hoe de bewoners gaan reageren." zegt de milieu-wethouder. ..Ik ken uiter aard de brief van de heer De Waal teen bewoner van de voormalige vuïlstort die zich fel heeft ge keerd tegen het nieuwe sane ringsvoorstel, red). „Maar met alle respect, dat is slechts één bewoner. Wat opvalt is dat de reacties op het heuvel plan slechts mondjesmaat bij ons binnenkomen. Ik heb het idee dat het plan tamelijk neutraal ts ge vallen in de wijk. Maar dat zal binnenkort wel blijken op de be wonersavond. Volgende week wil ik graag overleggen met de CBS Een deel van de pijn bij de bewo ners van de voormalige vuïlstort wordt verklaard door het aparte saneringsplan, dat op stapel staat voor dit deel van de wijk. Hier wordt de bodem niet afgegraven maar slechts voorzien van een to plaag zand van dertig centimeter De langs de Waterweg woonachti ge Steendijkpolderbewoners vin den dat hun belangen zijn opgeof ferd om een sanering op de veel grotere havcnsliblokatie voor el kaar te krijgen Zelfstandig „Dat is een conflict dat al ^,U1 speelt." reageert Storm „MaarJ heb geen zin om aar. onderling/ ruztes bij de bewoners mee doen. Ik ben bereid om met a,, bewoners te praten Feit is datdè minister de twee delen van Steendijkpolder als geheel zelf standige Iokatiea beschouwd. „Tegen het voorstel van de vuii storllokatie is destijds geproce- deerd en de zaak ijs ondertussen afgekaart. Het gaat nu omle' vraag hoe we kunnen zorgen voor een goede uitvoering In dat gf- bied komt een afdek laag en een dam wand om verspreiding var, het gif te voorkomen. Daarmee de zaak voor mij afgesloten." Een opvallend onder-1H van saneringsplan voor net andere deel van de wijk is, dat het nn?' van de havenshblokatie aan ér rand van de wijk wordt verzameld in een vijftien meter hoge heuvel" De berg verrijst op de plaats, waar nu de plaatselijke lenmshal is ge vestigd. Met de afbraak van dit honk en de herbouw m een ander deel van de wijk is naar verwach ting enkele miljoenen guldens gemoeid. In Maassluis gaan nu stemmer; op om de bult op een andere plaats te situeren Volgens Ja»1 Storm is dit echter uitgesloten „We hebben alle plekken beke ken. Probleem js dat we de gron: met builen de baggerlokatie mo gen neerleggen. Dan blijft de te: nishal als enige plek over Wat willen, doet eigenlijk met te zake. We hebben te maken me: het afval stoffen bes luit van he; rijk. Er kan geen sprake zijn v, gesjoemel." vrijdag 18 oktober Witches (film), Schuurkerk, 14,00 en 20.30 uur. Schiedam - Lange tijd is volge houden dat het gebied in deze re gio, pas in de 12e eeuw na Chris tus werd bewoond. De archeologi sche vondsten die momenteel in het Stedelijk Museum zijn ten toongesteld laten echter zien dat er in de 2e eeuw voor Christus al mensen leefden in het gebied dat nu Schiedam heet. Kookpotten, gereedschap en schitterende sieraden zoals een kralenketting van barnsteen, dui den erop dat er aan het begm van de jaartelling een inheems-Ro- meinse nederzetting bestond op de plek waar tegenwoordig het Novotel staat. Er zijn zelfs voor werpen in het Schiedamse mu seum te zien die dateren uit de late Ijzertijd (2e-le eeuw voor Christus). De tentoongestelde vondsten zijn bijna allemaal opgegraven en ge conserveerd door Chris de Roo. De Roo is collectiebeheerder en restaurateur in het Stedelijk Mu seum en bracht in de loop der ja ren de geschiedenis van Schie dam archeologisch in kaart. De medewerker van het museum wil gebruik maken van de VUT-rege- Iing en legt begin november zijn werk neer. De archeologische tentoonstel ling - tot en met 27 oktober te zien -is samengesteld ter gelegenheid van zijn afscheid. Timmerwmkel De tentoongestelde voorwerpen zijn voor een groot deel opgegra ven aan het begin van de jaren zestig. Chris de Roo was nauw be trokken bij die opgravingen. Zo ontdekte hij in 1961 een inheems- Romeinse nederzetting in Kethel. De opgravingen die onder leiding van professor Modderman volg den, kwamen uitgebreid in de pu bliciteit. De vondst in Schiedam was en is nu nog, een van de beroemdste opgravingen in Nederland. „De vondst was zo spectaculair omdat alles puntgaaf uit de grond kwam. Het hout dat boven de aarde kwam zag eruit alsof het zo uit de timmerwmkel kwam. De oorzaak is dat de nederzetting onder een kleigrond lag. Door overstromin gen was het gebied in deze regio bedekt geraakt met klei. Door deze bodemlaag kon er, in tegen stelling tot zandgrond, geen lucht meer doordringen tot de neder zetting en zodoende bleef alles in tact," legt De Roo uit. Naast de vondsten zijn er ook veldtekeningen en foto's van de opgravingen te zien. De archeolo gische vondsten geven in combi natie met reconstructies van de nederzetting een overzichtelijk beeld van de levenswijze van onze voorouders. Import In het gebied dat nu Schiedam heet, bleken heel lang geleden al contacten met verre streken te bestaan. De expositie laat name lijk ook Romeinse import zien. Zo is er in het begin van de jaartel ling aardewerk naar deze regio veivoerd en ook is erin Schiedam een Romeins devotiebeeldje ge vonden, het zogenaamde 'paardje van Epona'. Naast de vondsten uit de late Ij zertijd en Romeinse tijd zijn er ook diverse vitrines ingericht met gebruiksvoorwerpen uit de mid deleeuwen. Chris de Roo vond in de binnenstad veel aardewerk, messen, kandelaars en gespen uit die tijd. Maar ook leren kinderschoenen, een mondharp en een tinnen ser vies werden door hem opgegra ven en geconserveerd. Er is veel uit het verleden van Schiedam bewaard gebleven. Het grootste deel van de resten die wijzen naar de cultuur van vroegere bewo ners van deze plaats, bevindt zich volgens De Roo echter nog onder de grond. „Er zijn heel veel plekken waar archeologen niet bij kunnen. Pas wanneer er huizen worden afge broken en er wordt gegraven, hebben wij de kans om opgravin gen te doen. Maar ik kan je verze keren dat er in Schiedam nog meer dan genoeg onder de grond zit; genoeg om het hele museum mee te vullen." - nn ri nrm ba tvn -010404-797 Thurston 010 - 436 37 19 The Giant Suzuki Swift Sedan.'AI vanaf f 23.895,-*" 450 OOO cc, dat is nogal wat nietwaar'' Ln als u denkt dat het lariekoek is hebt u nog gelijk ook Want wc doen deze Suzuki te kort figcnlttk is du dc Suzuki met 451 600 cc Hoe zit dar Als volgt Voorin de Swili Sedan treft ti 1600 cc aan ln de icpele, snelle, zuinige, schone 6 vorm van een s zuiniger en betrouwbaarder is Het past allemaal gemakkelijk Nu denkt u natuurlijk dat dte enorme bagageruimte ten kos te gaat van het interieur Maar dat ts een vergissing Want in liter ló-klcppcnmotor die revolutionair genoemd mag worden Dus daarmee hebben we 1600 cc verklaatd Maar want vindt u die andere -450 01 KT ln de kofferbak van 450 liter Ie kan er een tuba in stoppen die er later weer ongcwiizigd uitkomt Jt* Ëc-n volledige encyclopedie schildersezel compleet met doek, een schotelantenne, een knots van een pamper- i JuTijL doos, een enorme beer en het zadel van het paard dat u met meer nodig hebt omdat de Swift sneller, de Swift Sedan passen vijl sol- wassen en die ei na een lange rit net zo vrolijk uitkomen als j ze erin stapten Dus als u up zoek bent naar een auto met een beetje vermogen die bo vendien betrouwbaar zuinig en waardevast is kom dan eens kijken naar de Suzuki met 4*> I 601)cc I n als u dat wat teveel vindt kom dan toch want er is .»>k -<>n Suzuki met een 1 3 liter motor, dus 451 It'l) cc Het zijn allebei Gianl Suzuki's Nog 'n Suzuki voor het hele gezin, de Swift 5- deurs PRIJS IS EXCLUSIE* AF LE VERINGSKQSTEN AFGEBEELD DE SEDAN 16 GLX, OOK LEVERBAAR MET AUTOMAAT UW SUZUWOEALER KAN EEN GUNSTIGE FINANCIERING VOOR REGELEN Rot! naai ren Ove fel 2 Proj Del mar uit; dan- iing de/ gadi wetl Eén mee mee viiel Anti Daa ten; dat staa van Verc over deN veel dat; Inw op di ven* hl met nad v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2