Waterweg 13' Verdachte heroïnehandel op vrije voeten gesteld Kinderfeesten zijn weer ten einde Schoener toch gearriveerd Snakkend naar de sneeuw ff Hek weert fietsers van pad langs Vaart Weer proces verbaal voor stofveroorzakend bedrijf 'Leengeld bieb is slechte zaak' Brandweer: betalen voor loos alarm Fokus houdt open dag Wapen dodelijke steekpartij terecht Conferentie krijgt vervolg Brommers botsen Plannen openbaar vervoer te duur Jeugdige vandalen vernielen telefooncel Regilio Tuur in Schiedam Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 oktober 1991 RW H FIKOV OP OE-üfiim- JBaSk. Talloze mensen snakken alweer naar de wintersport. Lekker op de ski's, het snowboard of zomaar wandelen roet de sneeuw knisperend onder de schoenen. Om zich goed te kun nen voorbereiden zullen veel watersportliefhebbers dezer dagen een bezoek brengen aan de beurs Ski Happ in het Rotterdamse Ahoy'-complex. Al voor de opening stonden gis termiddag lange rijen voor de ingang. Foto anp/pkj sioih Rotterdam - De Rotterdams brandweer onderzoekt de mogelijkheden om kosten voor het uitrukken voor loos alarm in rekening te gaan brengen. Het gaat dan om valse meldingen van automatische brandmeldinstallaties, waarvan de Rotterdamse brandweer er jaarlijks 1800 krijgt. Dat schrijft de brandweer in het Jaarplan 1992. Om de kosten te beheersen wordt ook overwogen om hercontroles van brandbeveiligingsmaatregelen en - voorzieningen in rekening te brengen. Onder valse meldingen wordt verstaan als het alarm wordt veroorzaakt door ondeskundig gebruik of ach terstallig onderhoud. Technische storingen worden niet als vals alarm beschouwd. Maar volgens woord voerder J. Buys moet dat nog verder worden uitge zocht. Ook over de hoogte van het in rekening te brengen bedrag en wan naar (waarschijnlijk vanaf de derde keer) bestaat nog geen duidelijkheid. Buijs: „Als een zuster in een ziekenhuis de tosti te lang in het ijzer laat zitten waardoor de rookmelder gastwerken, praatje niet over loos alarm. Maar dat doe je wel als de apparatuur na herhaaldelijk waar schuwen niet wordt gerepareerd." Rotterdam - Wat het betekent om in een Fokus- woonproject voor, soms zwaar, gehandicapten te werken, komt uitgebreid aan de orde op de open dag die Fokus op 26 oktober houdt. Fokus is opgericht door mensen met een handicap. De doelstelling is emancipatie mogelijk te maken en te bevorderen. De bewoners van Fokuswoningen bepalen zelf wan neer en op welke wijze zij geholpen willen worden. Zij kunnen dag en nacht een beroep doen op een hulppost. Zogenoemde ADL-assistenten - bieden hulp bij activiteiten van het dagelijks leven, zoals eten, in en uit bed gaan, douchen en toiletbezoek. Van de ADL-assistenten wordt verwacht dat zij niet de eigen normen en waarden aan de bewoners opleg gen. Zij werken op onregelmatige tijden in een klein team. Collegialiteit is daarom belangrijk. TiUen is in dit werk niet te vermijden. Wel worden voor goede apparatuur en tilinstructies gezorgd. De open dag van Fokus is landelijk. In de regio Rot terdam zijn belangstellenden op 26 oktober tussen 14.00 en 17.30 uur welkom in het Fokus-woonproject aan de Albert Camusplaats 99 in Rotterdam-Om moord. Dordrecht - De Dordtse politie heeft het wapen ge- ronden waarmee maandagnacht in de wijk Krispijn een 35-jarige Dordtenaar werd omgebracht. Het gaat om een knipmes dat eigendom is van de 2ö-jarige verdachte die woensdag werd aangehouden. Hij had het mes uitgeleend aan de 16-jarige hoofdverdachte, die zich eerder zelf had aangegeven. Het mes was ook gebruikt om autobanden lek te steken. De hoofdverdachte heeft bij de politie verklaard dat hij het slachtoffer heeft gestoken om zijn vriend te helpen. Deze was door het slachtoffer bij de keel ge grepen. Volgens de verdachten staken zij de autobanden lek als uiting van wrevel over de spanningen in Krispijn tussen de verschillende bevolkingsgroepen. Rotterdam - De conferentie over Antillianen die naar een idee van de deelgemeente Hoogvliet giste ren in Den Haag is gehouden, krijgt een vervolg. Over een maand gaan de deelnemers weer om de ta fel zitten om te proberen de succesvolle punten uit projecten met elkaar uit te wisselen. De Hoogvlietse deelgemeenteraadsvoorzitter J. Ele- reans is positief over het overleg dat hij met collega's uit Hellevoetsluis, Spijkenisse, Den Haag, Amster dam en Den Helder heeft gehad. Door een uitwisse ling van projecten hoopt hij dat de problematiek met de Antillianen beter kan worden aangepakt. De ver gadering werd voorgezeten door enige Antilliaanse wethouder in Nederland, H.Fermina uit Dordrecht ■■-Eén van de dingen die Elemans aansprak was de reeer individuelere benadering die in andere ge nieenten wordt gevolgd. „Wij richten ons in Hoog vliet veel op groepen. Maar de problemen binnen de Antilliaanse bevolking zijn ook vaak heel divers. - Daar moeten we ons misschien meer op gaan rich ten," aldus Elemans, die verder tevreden aanhoorde dat er landelijke en Europese subsidiestromen be staan voor projecten waar hij het bestaan nog niet van wist. Wrder willen de gemeenten ook proberen de Rijks overheden in te schakelen. Behalve Nederland, ook de Nederlandse Antillen. „Een groot probleem is dat veel Antillianen naar Nederland komen met het idee dat ze hier een baan vinden en daarbij een mooi huis. fn werkelijkheid is dat vaak niet zo. Daarom moet er op de Antillen betere voorlichting komen, waarin die verwachtingen worden bijgesteld." In Hoogvliet groeit de groep Antillianen jaarlijks reet zo'n tweehonderd. Nu wonen er daar 1800. Dat is na de Bijlmer in Amsterdam (4000), met Dordrecht de grootste concentratie. Rotterdam - Een 21-jarige ver dachte van drugshandel is van daag op vrije voeten gesteld. De jongeman, die drie maanden ge leden werd gearresteerd in een drugspand aan het Schiedamse Herenpad. werd vrijgesproken van het bezit van verdovende middelen en het wapen. De Rotterdamse rechtbank legde hem wel een gevangenisstraf op voor het verhandelen van drugs. Hiervoor kreeg hij zes maanden celstraf opgelegd, waarvan drie voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest. Een simpel reken sommetje leerde dat hij zijn straf met het voorarrest heeft uitgeze ten. Klaarblijkelijk was het de uit Frankrijk afkomstige Marokkaan ontgaan dat hij met langer hoefde te 'brommen'. Bij de jongeman kon er geen lachje af. Zijn advo caat mr. L.C.H. Karstanje kon een triomfantelijke gelaatsuitsru It- king echter met onderdrukken. Hij spoedde zich met een tolk naar zijn cliënt, om hem ervan te overtuigen dat zijn straf er op zat. Officier van justitie mr. J.P. Wit top Koning verweet de 21-jarige verdachte zonder vaste woon- of verblijfplaats drie in Schiedam gepleegde strafbare feiten. Hem werd de handel in cocaine en he roïne en het bezit van verdovende middelen en een geladen vuurwa pen ten laste gelegd. Goede kwaliteit De verdachte ontkende iets met de drie zaken van doen te hebben gehad. Wel gaf de jongeman toe dat hij 17 en 18 juli van dit jaar naar Nederland was gekomen om heroïne te kopen en te gebruiken. Op de vraag waarom hij dat in Schiedam deed, antwoordde hij dat 'daar de kwaliteit van het spul goed en de prijs gunstig is'. Volgens de officier gebruikte de verdachte een pand aan het He renpad als zijn werkterrein. Daar werden bij een huiszoeking niet alleen de nodige verdovende mid delen maar ook het vuurwapen gevonden. Getuigen hebben ver klaard dat de jongeman daar re gelmatig drugs verkocht, maar de verdachte liet via zijn tolk weten dat 'men hem een loer trachtten te draaien om het eigen straatje schoon te vegen'. De officier hechtte maar weinig waarde aan de verklaringen van de verdachte en eiste een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. „Schiedam is kenne lijk een paradijs voor drugstoeris ten die dergelijke rotzooi daar goedkoop kunnen krijgen. Justi tie moet daarop maar eens bars en resoluut reageren," voegde hij er strijdvaardig aan toe. Ook de raadsman trok stevig van leer. „Het feit dat de getuigen niet op zijn komen dagen voor het af leggen van een officiële verkla ring," reageerde de advocaat, „vrind ik vreemd. En al stellen alle eerdere verklaringen de verdach te in een kwaad daglicht, dan wil dat nog met zeggen dat de ten las te gelegde feiten als bewezen kunnen worden beschouwd. De drugs en het wapen zijn niet op het lichaam van mijn client maar in een woning aangetroffen. Over die woning heeft hij geen zeggen schap want die staat op naam van een huurder en niet van hem. Voor de drie feiten zijn er geen wettelijke bewijzen," besloot mr. L.C.H. Karstanje zijn relaas. „Dus eis ik vrijspraak met onmiddelij- ke invrijheidstelling." Rechtbankpresident mr. Len- sink-Bosman willigde dit verzoek in. Officier J.P. Wittop Koning kan binnen twee weken in hoger beroep gaan, maar hij liet direct weten daarvan af te zien. De vrij gelaten verdachte wordt uitgewe zen naar Frankrijk. Op de Boek weitakker in de wijk Spa- land liet dit meisje zich gistermiddag schminken tij dens een creatieve mid dag van Jeugdland. Föio Gent de Heus/Fotopersbu reau Roel Dijkstra Schiedam - Met een groot spekta kel in het Passage-theater in Schiedam is er vanmiddag een einde gekomen aan Jeugdland, dat in de herfstvakantie zeer goed is bezocht door de schoolgaande jeugd. Voor deze ene keer moch ten bij de slotmanifestatie ook de ouders zich onder het theaterpu bliek mengen Ondanks de sterk verslechterde weersomstandigheden kijkt het organiserende leam van Jeugd land terug op een succesvol eve nement. Met name in het begin van de week sloten de kinderen zich massaal aan de bij Jeugd- landkaravaan^die dit jaar voor de vijftiende keer door de wijken trok. „Reeds maandagochtend moch ten we 130 kinderen op het Wi- bautplein begroeten," zegt de en thousiaste medewerkster Riet Immerzeel. „Da's toch een fantas tisch resultaat. Sommige kinde ren vToegen of zij volgende week weer mogen komen. Maar dan moeten ze natuurlijk weer naar school. rerscheidene kinderen lieten weten dat zij liever bij ons wilden komen spelen." In totaal kon Jeugdland bij de ac tiviteiten. die varieerden van een speurtocht tot een schilderevene ment en een optocht van striphel den, ruim 900 kinderen begroe ten. Daarbij zijn de bezoekers van het siotevement nog niet inbegre pen. „Er kunnen 550 mensen naar bin nen," blikte Joop van Broekho ven van Jeugdland gisteren op het evenement vooruit. „Daarom mogen dit keer ook de ouders meekomen. We maken er een grandioos feest van met hoedjes, een levende poppenkast en een theatervoorstelling." In Vlaardingen concentreerden de activiteiten voor de school gaande jeugd zich in de herfstva kantie op de bouwspeelplaats. Daar konden kinderen in de ba-, sisschoolleeftijd zich uitleven als timmerman. Zelfs toen de regen gisteren losbarstte, werd er door de fanatiekste Vaklieden' driftig doorgewerkt aan hun hut. Daarnaast konden de kinderen zich onder meer vermaken op de crossbaan of met een waterfiets. Binnen, in de karakteristieke treinwagon, werd aan handenar beid gedaan. De kinderen knip ten en plakten dat het een lieve lust was. De in bet Hoiypark ge vestigde vereniging toonde zich tevreden over de opkomst. „Ge middeld trekken we per dag toch zo'n vijftig kinderen", zegt vrij willigster B. de Leeuwe. „Voor ons is het eigenlijk moeilijker om aan vrijwilligers dan aan kinde ren te komen." Vlaardingen - De schaarse bewo ners van het Jaagpad kunnen weer van hun rust genieten. In sa menwerking met de Dienst Ge meentewerken hebben drie langs de Vlaardingse Vaart woonachti ge gezinnen aan de achterzijde van het politiebureau een hek werk mogen plaatsen. Hiermee wordt het voor fietsters onaan trekkelijk om over het paadje langs de Vaart te rijden. Onlangs beklaagdp de langs de Vaart woonachtige familie Troos ter zich op het gemeentelijke ver- keersspreekuur over de gevaarlij ke verkeerssituatie aan het water. Doordat een trottoir voor hun wo ning ontbreekt, stappen zij vanuit hun voordeur direct op het pad. Naast wandelaars werd het pad de laatste tijd in toenemende mate benut door fietsers en brom fietsers. Zo nu en dan werden er zelfs motorfietsen gesignaleerd op het paadje. Het illegale ge bruik van het pad was een onbe doeld gevolg van de aanpassing, die ruim een jaar geleden aan het pad werd gepleegd. Destijds ver breedde de Dienst Gemeentewer ken het smalle voetpaadje met een halve meter. Kort daarop werd het paadje ont dekt door fietsers en bromfiet sers. Zij gebruikten het weggetje om de stoplichten op de hoek van de Westlandseweg en de Delftse- veerweg te ontwijken. „Steeds meer mensen kregen weet van deze uitwijkmogelijkheid." zegt ambtenaar M.H. Eliasberg van de Dienst Gemeentewerken. „Daar om hebben wij ingestemd met de aanpassing." De bewoners heb ben zelf het hek geplaatst. De materiaalkosten mogen zij bij de gemeente declareren. „Het is een zeldzame vorm van publiek- /private samenwerking," zegt de ambtenaar. „In het verleden is iets dergelijks alleen in de Arnold Hoogvlietstraat gebeurd. Daar hebben de bewoners ook zelf de reconstructie van hun straat ver zorgd." De zelfwerkzaamheid van de bewoners heeft de gemeente ongeveer duizend gulden uitges paard. De gedupeerde fietsers en bromfietsers krijgen vanaf 1 no vember overigens een goedma- kertje voor hun afgesloten sluip- paacfje. Komend vanaf de West landseweg mogen zij vanaf dat moment 'rechtsaf door rood' de Delftseveerweg in rijden. Vlaardingen - Tijdens het overla den van klei uit een zeeschip bij een bedrijf aan de Deltaweg dat absorberende produkten maakt, is gisteren ernstige overlast van weggewaaide stofdeeltjes veroor zaakt. De bij een naburig bedrijf geparkeerd staande auto's en een binnenvaartschip werden daar door bedekt met een dunne, witte stoflaag. Het veroorzaken van stof is in strijd met een aan het bedrijf ver leende hinderwetvergunning. Te gen het bedrijf wordt in samen werking met de afdeling Milieu van de gemeente Vlaardingen proces verbaal opgemaakt. Het is de tweede maal dat er tegen het bedrijf wegens een dergelijk de lict een justitieel onderzoek wordt ingesteld. Schiedam - Twee Schiedamse bromfietsers zijn gisteravond om acht uur op de Nieuwe Damlaan met elkaar in botsing gekomen. Eén van de twee, een 36-jarige man moest per ambulance naar het Sehie- landziekenhuis worden ver voerd. De toedracht van het ongeluk is niet duidelijk. Vlaardingen - De feestelijkhe den, die rond de komst van de tweemastgaffelschoener Undi ne voor zaterdag waren ge pland gaan toch gewoon door. Het Duitse zeilschip, geladen met zeezout uit Portugal voor zout- en haringhandel Warmelo Van der Drift in Vlaardingen, is tegen alle verwachting in vanmorgen bij Hoek van Hol land de Nieuwe Waterweg inge varen. In de loop van vandaag zal het gemeentebestuur de beman ning ontvangen en morgen vindt tussen 13.00 en 15.00 uur bij het Visserijmuseum op tra ditionele wijze lossing van het zout plaats. Daarbij assisteren leden van het Schiedamse zak- kendragersgilde St. Anthonis de bemanning. Om 14.00 uur zal onder leiding van notaris mr. P. Kroesen het eerste ton zout openbaar verkocht wor den. De opbrengst is voor het Visserijmuseum. Het slechte weer van de laatste dagen op de Atlantische Oceaan en de Noordzee is oor zaak geweest van de tegenstrij dige berichten over de aan komsttijdvan de Undine. Schuilplaats Woensdag was het schip nog ter hoogte van Cap de Ia Hague bij Cherbourg (Normandië) en de verwachting was dat met het oog op de storm een schuil plaats onder de Engelse kust zou worden gezocht. Gisteren bleek dat de kapitein toch had gekozen voor het passeren van Het Kanaal en juist met de storm in de volle zeiien en dus hoge snelheid richting Hoek van Holland kwam. De zestig jaar geleden in Delf zijl gebouwde stalen kustvaar der met dieselmotor en twee zeilmasten is elf jaar geleden van de sloop gered door kapi tein Joachim Kaiser van de mu seumhaven Oevelgönne in Duitsland. Sinds 1984, toen hij het schip in oorspronkelijke staat had teruggebracht, vaart het als Undine voor de Ham- burgse stichting Sozialarbeit und Segeln. De bemanning be staat uit vier beroepskrachten en acht jongeren die de reis ma ken als een soort overlevings tocht in het kader van een reso- cialiseringsproject. Ladingen hout, zeezout, gra niet en hulpgoederen voor Rus land zijn tot nog toe vervoerd. Havens in Portugal, Rusland, Ierland, Noorwegn, Finland en Denemarken zijn de afgelopen jaren aangedaan. Zie ook pagina 15 Vlaardingen - De invoering van leengeld voor bibliotheekboeken (een kwartje per boek) heeft in elk geval bij één individuele bur ger in Vlaardingen bezwaren op geroepen, te weten mevrouw G. de Ligt uit de Stadshouderslaan. In een brief aan de leden van de gemeenteraad schrijft zij 'met verontrusting en verbazing" van de plannen kennis te hebben ge nomen. Zij vindt de invoering van leen geld een slechte zaak, onder meer omdat dit voor veel mensen fi nanciële problemen op 2al leve ren. Verder voert ze aan dat de drempel om te gaan lezen door de maatregel wordt verhoogd. De bibliotheken willen leengeld invoeren om zo te voorkomen dat de filialen Westwijk en Holy dicht moeten. Van het college van B en W moet er worden bezuinigd bij de bibliotheken. Mevrouw De Ligt schrijft dat le zen niet dient te worden afge remd middels het heffen van lees- geld. De bibliotheken hebben overi gens ook voorgesteld om voor mensen die veel lezen een zoge naamd afkoopabonnement voor volwassenen' in te voeren, zodat mensen die veel boeken lenen niet de dupe worden van de nieu we maatregelen. CD's en platen vallen buiten dit abonnement. Lenen van deze muziek zal per CD of plaat twee kwartjes stijgen en op drie gulden komen. Bovendien kan een CD of plaat dan nog maar een week wor den geleend. Gepoogd wordt zo de omloopsnelheid bij het lenen te vergroten.Boeken lenen voor de jeugd tot achttien jaar blijft gratis. Omdat de praktijk toont dat vele jongeren vervolgens af haken, vanwege de kosten van het lidmaatschap komt er een zo genaamd 'geeltjesabonnement' van slechts 25 gulden per jaar voor jongeren van 18 tot 20 jaar. Daarna gaan ze als volwassenen meetellen. Schiedam/Vlaardingen - De ge meenten in de Rotterdamse regio zullen flink moeten inleveren op hun ambitieuze plannen met het openbaar vervoer. Die boodschap kreeg de Rotterdamse wethouder Linthorst (Ruimtelijke Ordening) ■Jeze week mee van de Tweede Kamercommissie voor Volkshui vesting en Ruimtelijke Ordening. Tot het jaar 2005 wil het rijk de in vesteringen in het openbaar ver voer in deze regio beperken tot 1 miljard gulden. In Rotterdam is becijferd, dat voor uitvoer van de gewenste voorzieningen zeker drie miljard gulden nodig is. Een belangrijk deel van de kosten wordt opge slokt door de aanleg van een me tro tussen het Rotterdamse Mar- coniplein en Spijkenisse. Het tra ject zou vanaf Rotterdam-West over Schiedams grondgebied en door de tweede Beneluxtunnel een verbinding moeten maken met het metrostation in Spijke nisse. Verder zijn er metroverbindingen gepland naar Ridderkerk, de nog te bouwen wijk Achtkamp bij Nieuwerkerk aan den IJssel en het gebied Noordrand in Rotter dam. In de planning krijgt deze laatste verbinding aansluiting met de eventueel te bouwen nieu we luchthaven. In plaats van de gevraagde drie miljard wil het rijk slechts I mil jard gulden voor nieuwe initiatie ven beschikbaar stellen. Dit be drag wordt in de regio Rotterdam als 'peanuts' beschouwd. In feite is er slechts 450 miljoen beschik baar, omdat het restant al opgaat aan reeds voor de komende jaren geplande projecten. De ambitieuze plannen op het vlak van het openbaar vervoer vormen een onderdeel van de Rotterdamse invulling van de Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening Extra (Vinex). Volgens de kamercommissie zou het stadsgewest Rotterdam er goed aan doen zelf keuzes te maken. „Dat getuigt van veel meer reali teitszin dan slechts bij voortdu ring te roepen dat het rijk onvol doende geld beschikbaar stelt". Linthorst voelt er vooralsnog wei nig voor om op de plannen in te leveren. „Uitgangspunt blijft naar meer geld te zoeken. Als enig alternatief zie ik het even tueel faseren van projecten, Al leen in dat tijdspad zou je met prioriteiten kunnen schuiven. Al les hoeft immers niet in 2005 af te zijn." Eind dit jaar moet de Tweede Ka mer de eerste besluiten nemen over de nota. Het afgelopen jaar is hard onderhandeld tussen be trokken gemeenten, provincie en ministerie van VROM. Een ander heikel punt is het woningbouw programma. De bouw van enkele tienduizenden woningen wil het rijk de grondkosten subsidiëren met een bedrag van 204 miljoen gulden. Ook dit bedrag is volgens de bestuurders in de regio Rotter dam veel te laag. Maassluis - De politie van Maas sluis heeft gisteravond twee jeug dige vandalen die één van de twee telefooncellen op de Markt hadden vernield opgepakt. Een buurtbewoner zag dat de jon gens, 12 en 15 jaar oud. de ruiten van de cel intrapten en belde de poiitie. Dankzij de tip konden de vernielers in de Heldringstraat worden aangehouden en worden voorgeleid aan de officier van jus titie. Schiedam - Bokser Regilio Tuur is morgenmiddag even in de Schiedamse binnenstad. Niet om -een boksdemonstratie te geven maar om een jeansmerk te pro moten. De vedergewicht uit Spij kenisse is door de importeur van de spijkerbroeken aangetrokken om de reclamecampagne die in verschillende Europese landen wordt gevoerd, gestalte te geven. In de aan de Hoogstraat gevestig de kledingzaak Casa deelt hij van 14.30 tot 16.00 uur handtekenin gen uit en neemt hij plaats achter de kassa om de broeken van het betreffende merk eigenhandig af te rekenen. Tevens worden er door 'Tuurke' t-shirts aan klanten uitgedeeld en kan men zich uitle ven op de boksbal. Optreden van Bill Butcher Schiedam - Bill Butcher and The Grocers, een zesmans rhythm Bluesformatie, treedt zondag middag op in café Juijn aan de Hoofdstraat in Schiedam. Het op treden begint um half vyf 's mid dags.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1