Rotterdam 13 Paar wethouders minder moet kunnen- Exotische winkels en bars op Kop van Zuid I Veerdienst Nieuwe Maas vraagt faillissement aan HP Wethouder De Rijk vindt keuze voor dure nieuwe brug samengaan met bezuinigingen Klim rekken verdwenen 'Inzamelsysteem voor oud papier stort in' Van der Valk-concern biedt Mobiplan hulp Entrepotgebied ffj PMffi .EïïBiaf Aanhoudingen in Spijkenisse Klant bedreigd Inbreker gepakt Rotterdams Dagblad Zaterdag 19 oktober 1991 Kinderen In de wijk Pandrecht snappen er niets meer ven. Hebben ze herfstvakantie en kunnen ze eindelijk eens lek ker gebruik maken van die klimrekken, blijken ze losge maakt te zijn om te worden afgevoerd. Navraag bij de ge meente levert weinig op. Na talloze keren doorverbonden te zijn kom je bij een toestel van 'iemand die daar over gaat' terecht, die er v-oortoplg niet blijkt te zijn. Nou ja, wie weet- „wordt vervolgd. Rotterdam - Ais de gemeenten de inzameling van oud papier niet opnieuw regelen, verdwijnt dit afval weer als vanouds in de (dure) verbrandingsovens. Dit zegt de Afvalverwerking Rijnmond in een reactie op de mislukte samenwerking tussen de overheid en de papierindustrie. De Vereniging van Nederlandse Papier- en Karton fabrieken (VFK) liet gisteren weten niet langer be reid te zijn de garantieprijs van zes cent voor een kilo oud papier te betalen. De regeling heeft de papierin dustrie twintig miljoen gulden gekost, terwijl oud papier vrijwel voor niets uit Duitsland kan komen. Door Rien van den Anker Hendrik Ido Ambacht - De reisorganisatie Mobiplan blijkt voorlopig te zijn gered met de hulp van het Van der Valk-concern. „We hebben er zelf geen geld in gestoken, maar we zijn wel behulpzaam geweest bij het vinden van een financier," zegt Ad van der Valk, die binnen het familiebedrijf is belast met de reisactiviteiten. „We hebben echter afgesproken dat de betrokkene niet met naam wordt genoemd," Donderdag bleek dat de reisorganisatie Mobiplan ,in grote moeilijkheden was geraakt, omdat touropera tor'Holland International, die per 1 november 65% van Mobiplan zóu kopen, plotseling afhaakte omdat er'nieuwe feiten aan het licht waren gekomen', fjuist in deze tijd, aan het begin van het wintersei zoen, zit elke touroperator krap, omdat er dan wel kosten voor vluchten en accommodatie zijn ge- maakt, maar nog geen boekingen zijn voldaan," ver telde directeur Susanne de Koning gisteren na een volle nacht vergaderen met de nieuwe financier. Deze heeft een meerderheidsbelang in haar bedrijf gekregen, Het minderheidsaandeel is in haar bezit; Je onderneming Mobiplan zal verder zelfstandig blijven functioneren. Het plotselinge wegvallen van Hl maakte snel ingrij pen noodzakelijk. „Het klopt dat men eerst ons heeft benaderd," bekent Van der Valk, „Maar wij zijn nog niet zo ver dat we een algemene reisorganisatie wil len kopen. Het past niet in onze filosofie om reizen enn te bieden, waarbij klanten niet eten en slapen in onze eigen restaurants en hotels. Vandaar dat we wel mee hebben gedaan aan de besprekingen, maar er geen stuiver in hebben gestoken." «tèt uitgesloten moet worden geacht dat indirect Van der Valk toch bij de overname is betrokken. Van der Valk zegt daar geen commentaar op te kunnen ÊOven, maar volgens hem is zijn handelen niet hele maal zonder bedoelingen geweest. „Het gaat om een kerngezond bedrijf met toekomst dat, net als veel sndere reisorganisaties plotseling even te weinig geld had. In deze wereld gaat voor niets de zon op en bot kan nooit kwaad om later eens op het 'voor wat, hoort wat' te wijzen," stelt Van der Valk. Hij doelt daarmee op de mogelijkheid om Mobiplan later mogelijk nog eens te kunnen gebruiken voor de verkoop van Van der Valk-vakanties. Volgens de AVR dreigt nu het inzamelsysteem in l.E. Cheva- ons land te verdwijnen. Zonder garantieprijs verdie- ner van de nen de verenigingen nauwelijks meer iets aan het AVR noemt inzamelen van oud papier en dus zullen, zo vreest het meever- het bedrijf, oude kranten, verpakkingsmateriaal en branden reclamefolders weer massaal in de huisvuilzakken van oud pa- verdwijnen. pier „onno- Volgens de AVR bestaat de huisvuilberg in ons land dig duur, voor 24 procent uit oud papier. De vernietiging in de mllleu-on- verbrandingsovens kan volgens de AVR oplopen tot vriendelijk 25 cent per kilo. „Onnodig duurdus, miheu-onvrien- en geen op- delijk en vooral geen oplossing voor het nationale af- lossing valprobleem," aldus hoofd marketing van de AVR, v^ het na- LE. Chevalier. tlonaleaf- De AVR, die in Rijnmond een centraal inzamelpunt valpro- voor oud papier beheert, heeft een tijdelijke over- tleem". eenkomst met de papierfabriek Parenco in Arnhem. Foto Jaap Roze- De proef, waarbij de AVR een minimale levering ga- ma tandeert, loopt tot volgend jaar zomer. De groei^emeente Spijkenisse (65.000 inwoners) heeft in Rijnmond inmiddels het voortouw genomen om de inzameling van oud papier in die gemeente opnieuw te regelen. Volgende week bespreekt Spij kenisse met de daarvoor in aanmerking komende verenigingen een plan voor een totaal nieuw inza melsysteem. Daarbij krijgt elke vereniging een ei gen wijk toebedeeld. Als er wijken overschieten, zal de sociale werkplaats de inzameling voor haar reke- ningnemen. Door Kor Kegel Rotterdam - Op de conferentie, die de gemeente Rotterdam op 30 oktober houdt over de fundamentele herbezinning op haar eigen taken, komt ongetwijfeld ook aan de orde dat het stadsbestuur vanaf 1994 met „een paar wethouders" minder uit de voeten kan. Die stellige verwachting heeft wethouder De Rijk (Financiën). Zij zei gistermiddag dat het college van burgemeester en wet houders van Rotterdam beslist verkleind moet kunnen wor den. als gevolg van de verdere uitbouw van het deelgemeente- bestel. Het college voelt er niets voor om dubbele bestuurs- kosten te maken. Hoeveel wethouders minder? Dat kan Yvonne de Rijk nog niet aan geven. Kleine gemeenten hebben vaak twee wethouders in totaal. „Wij in Rotterdam hebben er ne gen. Nou, tussen twee en negen - daar ligt wat tussen. Waar we pre cies op uitkomen, weet ik ook niet." Het inleveren van wethouder- sposten zal gepaard gaan met een verkleining van het aantal com missies uit de gemeenteraad. Als de gemeente mocht overgaan tot privatisering van diensten (het GEB is al genoemd) en als bepaal de gemeentelijke taken worden overgeheveld naar maatschappe lijke organisaties, dan kan een re ductie van het bestuurlijk appa raat niet uitblijven, vindt het col legevan Ben W. Het deelt dat besef volkomen met de projectleider voor de sociale vernieuwing in Rotterdam, dr. Gerard de Kleijn, die dat als eer ste opperde. Ook diens suggesties om minder nota's te fabriceren en minder te vergaderen zijn inmid dels overgenomen door het dage lijks bestuur van de gemeente Rotterdam. Kaasschaaf De fundamentele herbezinning op wat de gemeente wel en niet behoort te doen, moet tot een be sparing leiden van 85 miljoen gul den in 1995. Voorai door kritisch naar het eigen functioneren te kijken wil de gemeente het mil- joenentekort in de meerjarenra ming wegwerken. De herbezin ning is duidelijk de eerste priori teit; het is volgens De Rijk „niet de bedoeling om overal in de maatschappij met de kaasschaaf te werk te gaan om er plakjes geld vanaf te snijden". Wel pleit zij vurig voor 'horizonfi nanciering', een nieuw begrip waarmee zij de eindigheid van subsidies wil aangeven. Maat schappelijke organisaties met een onderkend nut voor de sa menleving zullen niet automa tisch tot in lengte van jaren kun nen rekenen op subsidie. Zij wor den voortaan slechts voor een aantal jaren gesteund. Daarna vindt een herijking plaats. Dan wordt bekeken of hun werk nog steeds effectief en nuttig is. Blij ken er achter de 'horizon' meer mogelijkheden te liggen, dan kan de subsidie worden verlengd, maar dat is verre van vanzelfspre kend. Volgens De Rijk moet de gemeente wel zo te werk gaan. Reëel „De somberheid, die we uitspre ken in de begroting voor 1992. is beslist reëel. We zullen dat bedrag van 85 miljoen móeten opbren gen, anders komen we er niet uit," aldus De Rijk. In één adem zegt zij echter, dat ook het opti misme over de sociale vernieu wing, dat in de begroting door klinkt, alleszins reeel is. Steeds meer burgers en organisaties zui len erop inspelen. Het resultaat zal een minder geldverslindende overheid zijn. En al even reeel is het, zegt zij, om voor de nieuwe brug over de Nieuwe Maas te kiezen voor de mooie, maar dure eenpyloonsva- nant. Ondanks de somberheid in de begroting vindt zij het verant woord om een brug te doen bou wen, die veertig miljoen gulden duurder zal zijn dan andere va rianten. „Ik verwacht dat het niet zo veel viagen oproept," zegt De Rijk. „Een brug naar de Kop van Zuid is nodig, daar zijn we het over eens. Ja, de geknikte brug die we nu willen is duurder. Van de veer tig miljoen extra betaalt het rijk het grootste deel, vijftien miljoen is dan voor rekening van de ge meente. Maar dat is eenmalig. Het blijft niet op de begroting drukken. En ik ben er zeker van, dat de Rotterdammers trots zijn op hun stad, zeker als het een heel mooie stad wordt. Ik hoor zo ontzettend veel positieve gelui den, van arme en rijke Rotter dammers, over wat er de laatste tijd gerealiseerd is, bijvoorbeeld aan de Boompjes, dat ik denk: die brug zullen ze óók waarderen." Rotterdam - Het Entrepotge bouw en directe omgeving op de Kop van Zuid moeten in het voor jaar van 1994 zijn omgetoverd m een uitgaanscentrum, waarm veel plaats is voor andere cultu ren. Het project, dat tachtig mil joen gulden gaat kosten, omvat naast (exotische) winkels, barre tjes en restaurants, 450 wonin gen Er zullen koop- en huurwo ningen worden gebouwd in ver schillende typen en prijsklassen. Het plan is uitgedacht door Ma- bon BV m Rijswijk, een werk maatschappij van de Hollandsehe Beton Groep NV (HBG). Het plan is door de gemeente gekozen uit zeven ontwerpen. Het moet in sa menwerking met de gemeente nog verder worden uitgewerkt op bouwtechnische zaken en com merciële haalbaarheid. Maar er wordt vanuit gegaan dat volgend jaar na de bouwvak met de bouw kan worden begonnen. Volker Bouwmaatschappij, ook een on derdeel van HBG, zal de bouw voor haar rekening nemen. Daarmee is het het eerste project op de Kop van Zuid. De Hof van Zuid (een kantorencomplex waar in onder meer de nieuwe arron dissementsrechtbank komt) is naar verwachting eind 1995 ge reed. Havensteden Mabon heelt goed gekeken naar soortgelijke projecten in haven- Behalve exo tische win kels, barretjes en restau rants komen er in het En- trepotgebied 450 koop- en huurwonin gen In ver schillende ty pen en prijs klassen. Wa ter zal bepa lend zijn voor de sfeer: er komt een boulevard en een jachtha ven. steden als Londen, Boston en New York. Opslagloodsen en be drijfsterreinen vlakbij het cen trum van die steden zijn daar he lemaal opgeknapt en hebben een heel nieuwe functie gekregen waardoor verloederde havenwij ken zijn veranderd in gezellige, bruisende uitgaans- en winkel centra. Er is gekozen voor het thema 'Wa- ren uit verre landen'. Op die ma nier wil Mabon inspelen op de grote culturele variëteit in Rotter dam, Dit deel van de Kop van Zuid moet een bron van horeca, ambacht en detailhandel worden. Uitstraling De naam die aan het project is meegegeven is 'Exotic Festival Market' Volgens drs. P. van Gend, hoofd marketing van Mabon, zijn de re creatieve mogelijkheden erg be langrijk in het plan. Hoewel vol gens Van Gend iedere vergelij king met de Oude Haven mank gaat („Dat moet ook, want het Oude Haven-gebied is ook uniek"), zal er toch eenzelfde soort uitstraling van uitgaan. Be halve veel barretjes en restau rants-met-buitenlands-eten, is het water bepalend voor die sfeer: er komt een boulevard en een jachthaven. Ook het in 1872 gebouwde Entre potgebouw op de Kop van Zuid krijgt die extra dimensie, beloven de plannenmakers. De beneden verdieping krijgt een specifieke recreatieve functie waar interna tionale culturen een plek inne men. Op de overige etages wor den honderd grote 'grachtenap partementen' gerealiseerd (voor lopige huurprijs 900 gulden). De andere driehonderdenvijftig wo ningen vallen in de vrije sector (huur en koop), premie- en sociale huur. De laatste categorie wordt in samenwerking met de Stich-. ting Volkswoningen ontwikkeld. Door Carel van der Velden VIaardingen - Gedwongen door een lege kas heeft de Stichting Veerdiensten de Nieuwe Mnds haar eigen faillissement aange vraagd. De stichting, die de voet veren Vlaardingen-Pernis en Kra- lingen-IJsselmonde exploiteert, kampt met een schuldenlast van enkele tonnen. Curator F.L.J. van Esch en zijn vervanger mr. G.H. Gispen werken op dit moment aan een overlevingsplan voor het bedrijf. Hangende dit onderzoek heeft de stichting toestemming gekregen om m ieder geval de komende da gen de veerdienst uit te blijven voeren. De curator heeft dit week einde contact opgenomen met de belangrijkste subsidiegevers. Om de ergste financiële nood te leni gen moeten zij maandag met 100.000 gulden over de brug ko men. Anders valt definitief het doek voor de veerdienst. De curator wol de komende maan den uittrekken voor een overle vingsplan voor de stichting, die enkele jaren geleden werd opge zet als werklozenproject. Hij hoopt dat het benodigde geld snel beschikbaar is. In dat geval heeft de curator twee maanden lucht cm een reorganisatie van de stichting van de grond te tillen. Het voetgangersveer tussen Vlaardingen en Pernis vormt voor fietsers en voetgangers uit Vlaar dingen en Schiedam de belang rijkste verbinding met de zuid oever van de Maas. De Benelux- tunnel is niet begaanbaar voor het langzame verkeer De dicntst- bijzijnde alternatieven vormen de Maastunnel in Rotterdam en voor de 'heen 'X en weer' tus- viaardln gen en Pernis dreigt het en uit' te worden. Een zaak die on ^>,vV:'ïy der meer door Shell (achter grond) be- treurd zal worden. Fata Germ de Heus/Roel Dijkstra de veerpont tussen Maassluis en Rozenburg. De belangrijkste financier van de veerdiensten is de gemeente Rot terdam. Zy draagt jaarlijks 90.000 gulden bij in de exploitatiekos ten De gemeente Vlaardingen en de provincie Zuid-Holland stop pen jaarlijks eik 40.000 gulden in het project. Daarnaast zijn er en kele kleinere subsidiegevers als de gemeente Schiedam en Rozen burg. Van multinational Shell is be kend dat zij belang hecht aan het voortbestaan van de verbinding tussen Vlaardingen en Pernis. Veel werknemers van de Shell- bedrijven in Pernis zijn woonach tig m Vlaardingen en maken da gelijks gebruik van de veerver- binding. „De Shell wordt ook be naderd voor een bijdrage," zegt de curator. Mr, Gispen wil op dit moment nog niets kwijt over de achtergronden van het faillissement. „De oorza ken zijn op zich wel interessant, maar op dit moment niet rele vant. Het gaat er nu slechts om dat er snel een oplossing voor de problemen komt. Anders is het over en uit." De financiële problemen bij de veerdienst leidden korte tijd gele den tot het aftreden van het vol tallige bestuur. De opvolgers heb ben nu het faillissement aange vraagd. „De bestuursleden waren mensen die zich niet full-time met het veer hebben beziggehou den. Wellicht wisten zij niet zo goed wat er in het bedrijf om- laat," zegt de curator. - Met de aanhouding vari drie mannen heeft de politie van Spijkenisse 45 inbraken op gelost. De inbraken werden in de afgelopen drie maanden ge pleegd in Spijkenisse en Rotter dam. De drie Spijkenissers zijn gisteren voorgeleid aan de offi cier van justitie in Rotterdam. De buit bedroeg zo'n 90.000 gulden. Ze veroorzaakten voor 10.000 gul den schade. Rotterdam - Een gewapende man heeft gisteren een posta gentschap aan de Putsebocht overvallen. De gemaskerde man kwam 's ochtends binnen en be dreigde twee klanten en twee per soneelsleden. De overvaller druk te een vuurwapen tegen het hoofd van een klant, waarna hij een greep deed in de geldlade. Hij vluchtte met een nog onbekend bedrag weg in een gestolen auto. Rotterdam - Met de arrestatie van een 24-jarige Rotterdammer heeft de politie negen woningin braken in de wijk Lombardijen opgelost. De man, die in zijn wo ning werd aangehouden, zou de inbraken in september en okto ber van dit jaar hebben gepleegd. Hij had het daarbij vooizien op geluidsapparatuur, sieraden en geld. In geld omgerekend be draagt de buit enkele tienduizen den guldens.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1