6 I e r m PvdA: meer geld nodig voor haven, bieb en Kerkeiland Maassluise ondernemers trekken het kort geding in Visserijmuseum gebaat bij komst Undine met zeezout Spijkerharde vuisten actief voor spijkerbroek iïiü 2 c ob-t 'Bewoonde caravans worden verwijderd' Onenigheid over plaatsen in Vlaardingse haven Grote delegatie uit partnerstad Andere mentaliteit nodig voor emancipatiebeleid Politie zoekt verder naar auto in water Autokrakers overactief Met drank op achter stuur Geid weg uit meubelzaak Autodief ingerekend de moeite waard fi Mickey mouse-Engels en vreemde codes in de lucht Rotterdams Dagblad Regilio Tuur maakt naam in de ring, maar zeker ook erbuiten. Een jeansmerk (Boxy's) met een onmiskenbare verwantschap met de sport, die hij beoefent, heeft een spijkerbroek naar de bokser vernoemd en ter stimulering van de naamsbekendheid en (voor al) de verkoop van dat kledingstuk reisde de inwoner van New York dit weekeinde van hot naar her. Vrijdagavond was hij In winkelcentrum Koningshoek In Maassluis, 's anderendaags ach tereenvolgens in Nieuwkoop, Zevenhoven en Schiedam. Bij Casa cp de Hoogstraat zette hij zaterdagmiddag heel wat handte keningen en ging hij op de foto met tal van fans. Foto Roel DijYstra Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen wil de 'be woonde' caravans op het parkeerterrein aan de Ha venstraat zo snel mogelijk verwijderen. Op eerdere verzoeken om vrijwillig van hun standplaats te ver trekken zijn de bewoners niet ingegaan. Om die re den wacht een 'legale' bewoner van de Havenstraat, reeds een half jaar na zijn eerste klacht, op werkelij ke actie van de gemeente. In een brief aan de Taad, gedateerd 13 maart, meldde de bewoner voor de eerste keer zijn onvrede over de illegale caravans op het parkeerterrein. De-gemeente zegt-mt'dat te ook in maart al is nage gaan hoe aan deze ongewenste situatie een eind kon worden gemaakt. Maar 'in verband met de sociale problematiek van de betrokken personen' werd in eerste instantie geprobeerd 'om op vrijwillige basis aan deze illegale situatie een eind te maken'. Nu be looft de gemeente dat de caravans zeer binnenkort zullen worden verwijderd. Voor de betrokkenen zal vervangende huisvesting worden gezocht. Vlaardingen - Het gemeentebestuur van Vlaardin gen heeft deze week een boze brief van een eigenaar van een jacht ontvangen. De man voelt zich het slachtoffer van stevig gesjoemel met ligplaatsen, waardoor hem uiteindelijk een slechte ligplaats is toegewezen. Ten onrechte zou een aantal andere schepen vaste plaatsen hebben gekregen. De heer Van Varik had al jaren voor zijn boot gen fij ne plek in de haven. Eind vorige maand kreeg hij echter van de havenmeester te horen dat 'zijn' plaats voortaan voor het schip Callo was. Die boot ligt zo doende voortaan voor de deur van restaurant De Maas aan de Westhavenkade en zal vanaf die plaats als snackbar gaan fungeren. Het gemeentebestuur zou daarin al hebben toegestemd. Schiedam - De Schiedamse harmonie Ambrosius speelt een centrale rol in de ontvangst en de begelei ding van tachtig inwoners uit de Schiedamse part nerstad Neath. De jonge Welshmen, die allen lid zijn van muziekgezelschap de Neath Youth Wind Band, zijn vandaag in Schiedam aangekomen. Hoogtepunt van het vijfdaagse bezoek belooft het gezamenlijke optreden met de gastheer te worden. Dit gezamenlijke concert met Ambrosius vindt woensdagavond plaats in het Passage-theater. Vlaardingen - Het gemeentelijk emancipatiebeleid- nu nog grotendeels afzonderlijk functionerend - moet deel gaan uitmaken van ieder beleidsterrein. Daarvoor zal dan we! een mentaliteitsverandering nodig zijn, want op sommige beleidsterreinen wordt nog maar amper rekening gehouden met emancipa tie. Dat meldt M.M. Jacobs, hoofd Welzijn van de ge meente Vlaardingen, in de jaarlijkse evaluatie van het emancipatiebeleid. Het is de bedoeling dat die nota de Vrouwen Emancipatie Advies Commissie (VEAC) en de stichting Coerke een indruk geeft van het gemeentelijk emancipatiebeleid, wat tegelijk enige kritische opmerkingen moet uitlokken. Zo'n proces, aldus Jacobs, moet de voortgang van het emancipatiebeleid bevorderen. Volgens de afdeling Welzijn zijn de beleidsvoorne mens uit de nota vrouwenemancipatie 1982 - de ba sis voor het te voeren beleid - grotendeels in gang ge zet. Enkele zijn nog lang niet bereikt. Jacobs doelt daarmee voornamelijk op het streven naar een even redige samenstelling van het personeelsbestand in de maatschappij. In de komende jaren moet derhal ve nog veel gebeuren voordat evenveel vrouwen als mannen deel uitmaken van de beroepsbevolking. Maassluis - Voor de verdere ont wikkeling van het Kerkeiland en het uitbaggeren van de binnenha ven dient de gemeente Maassluis vijf miljoen gulden uit te trekken. Met dat voorstel komt PvdA-frac- tielid Pieter Hoogenraad volgen de week op de proppen bij de be grotingsbehandeling voor het jaar 1992. Volgens de sociaal-de mocraat is zijn voorstel financieel goed doorgerekend. Hoogenraad wil het omvangrijke investeringsprogramma betalen uit de gemeentelijke spaarpot. Met een reservefonds van 31 mil joen gulden zit de gemeente Maassluis volgens Hoogenraad nog steeds ruim in zijn jasje. De PvdA wil een deel van deze re serves aanwenden voor het ver vroegd afschrijven van gemeen telijke investeringen. In de bere kening van de PvdA'er komt er hierdoor voldoende geld vrij voor de langverwachte impuls in het havengebied. Afgezien van het plan van Hoog enraad heeft de PvdA een sobere verlanglijst opgesteld voor het volgende jaar. In vergelijking met het begrotingsvoorstel van het college willen de sociaal-de mocraten volgend jaar 175.000 gulden extra uittrekken voor za ken als kinderopvang, jongeren werk, de bibliotheek en het oude renwerk. De voorstellen leveren geen te kort op, want. het benodigde geld bezuinigt de PvdA op andere pos ten. „Het college wil 155.000 gul den uittrekken voor milieuvoor lichting," zegt fractievoorzitter Robert Punt „Dat lijkt ons rijke lijk veel. Daar kan best een ton vanaf. Verder hebben we een re serve van 76.000 gulden gevon den." Angst Bij de PvdA leeft de angst, dat an dere partijen zich aanmerkelijk minder sober zullen opstellen bij de begrotingsbehandeling. De so ciaal-democraten bewaren slech te herinneringen aan de laatste editie van de algemene beschou wingen. Onder leiding van CDA en WD werd de aanvankelijk zonder een tekort sluitende begroting van PvdA-wethouder Wustrow aan flarden geschoten door de raad Een begrotingscrisis kon toen op het nippertje worden voorkomen doordat de strijdende partijen m een tweede sessie water bij de wijn deden en tot een akkoord wisten te komen. „Ik heb nu geluiden opgevangen dat de andere partijen gaan aan sturen op een geforceerde reduc tie van het personeelsbestand van de gemeente in 1992." zegt Robert Punt. „Pas in 1993 zou de personeel- somgang worden ingekrompen, maar vermoedelijk wil men er nu een jaar eerder mee beginnen. Dat vinden wij een slechte zaak. De raad moet eerst maar eens for muleren wat men tot de gemeen telijke taken rekent. In dit stadi um verzetten wij ons met hand en tand tegen een inkrimping. Te meer omdat er door de reorgani satie van de rijksoverheid meer taken op ons afkomen." Door Ben van Haren Vlaardingen - Het armlastige Vis serijmuseum is een donatie van 1325 gulden plus het voor die prijs openbaar verkochte vaatje zout rijker geworden van het be zoek, dat de Duitse gaffelschoe ner Undine aan Vlaardingen heeft gebracht. Directeur Frits Loomeijer zoekt nog naar moge lijkheden om het hem geschon ken Portugees zeezout (ongeveer vijftig kilo) - 'de eerste hoeveel heid zout die sinds een eeuw per zeilschip in Vlaardingen is aange voerd - voor het Vlaardingse mu seum ten gelde te maken. „Misschien moeten we het per ons gaan verkopen," suggereerde hij zaterdagmiddag notaris mr. P. Kroesen, die toezicht hield op de geanimeerde openbare veiling van het vaatje op de Westhaven kade voor het pand van Warmelo Van der Drift BV, naast het mu seum. Deze inmiddels eeuwenoude Vlaardingse zout- en haringhan- del heeft de komst van het zestig jaar oude schip en omlijstende happening mogelijk gemaakt door de aankoop van een lading zout. „Normaal laten we het zeezout, - nng gebruikeivover (Teweg aam*"' voeren. Deze keer hebben we op verzoek van museumdirecteur Loomeijer dit speciale zeilschip ingeschakeld, maar prijstech- nisch is het niet interessant. On danks het feit, dat de eigenaar van dit prachtige schip voor het zeetransport nauwelijks iets re kent, komt de kiloprijs nu veel hoger uit. Deze vorm van trans port past niet meer in de leveran tiegewoonte van de Portugese fa briek en is daarom kostbaar," ver tellen de twee leden van de tiende generatie. Van der Drift, die met hun vader een van de weinige overgebleven traditionele Vlaar dingse bedrijven leiden. Gastvrij Vader Jan van der Drift had vrij dagmiddag in het historische kantoor van het bedrij f de beman- Zak^enpiffgersj/an het gilde St.Anthonis uit Schiedam .brachten, het zeezout uit Portugal aan wal. "-ftrto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra ,r' ,r "n ,r*'i ning van de Undine gastvrij ont haald. Na officiële welkomstwoorden en het over handigen van cadeau's door loco burgemeester John Ranshuijsen sprak Van der Drift senior zijn be wondering uit voor kapitein Wer ner Lorenz en zijn twee vrouwelij ke en tien mannelijke beman ningsleden. „Ik heb eerder dit jaar zelf met de nieuwe Eendracht een zeiltocht van Portugal naar Nederland ge maakt. Ik weet dus ongeveer wat u heeft meegemaakt op zee." Van der Drift herinnerde ook aan de tijd, dat zijn voorouders hun eigen loggers met stokvis naar Portugal lieten varen om met bet voor conservering van haring be nodigde zeezout terug te keren. „De fabricage van mijnzout heeft het gebruik van zeezout doen af nemen, maar voor de smaak ge bruiken wij het nog steeds." Kapitein Joachim Kaiser restau reerde met vrouw en vrienden tussen 1980 en 1984 het in 1931 in Delfzijl gebouwde, vervolgens vergrote en later verwaarloosde schip in originele maat en uitvoe ring, Het oude zeemansbijgeloof, dat het ombouwen van een oud schip ongeluk brengt, is hier gelo genstraft. Al zeven jaar maken we er met jongelui allerlei nuttige reizen mee en de Undine doet het fan tastisch," constateerde Kaiser zelf ook. „Het kost ons alleen steeds meer moeite om lading te krijgen en daarom zijn we het Vis serijmuseum en Warmelo Van der Drift zo dankbaar." Voor Kaiser geldt niet alleen de historische waarde van het door hem voor vijftienduizend mark als wrak gekochte schip, maar ook een nuttig gebruik. Met trots herinnert hij dan ook aan de tocht die de Undine eerder dit jaar naar Leningrad maakte om hulpgoe deren uil Duitsland bij de Russen te brengen. Met gevoel voor histo rie voegt hij eraan toe: ,.In het voorjaar van 1948 bracht ditzelfde schip, toen Franziska genaamd, Amerikaanse hulpgoederen bij de Duitse bevolking van Rends- burg." Zakkendragers Zaterdag sjouwden de leden van het zakkendragersgilde St. An- thonis uit Schiedam het uit het Portugese Aveiro afkomstige zout door de met houten balken gestutte onderdoorgang naar de achter de panden van de Westha venkade gelegen plaats van War melo Van der Drift. De in histo rische klederdracht gestoken gil- deleden deponeerden de plastic zakken, waartussen twee Duitse jongemannen lijm spoten om ver schuiven te voorkomen, op een pallet, die vervolgens door één van de twee jonge directieleden van Warmelo Van der Drift met een heftruck naar de definitieve opslagplaats werd gebracht. Woensdag vertrekt de Undine weer uit Vlaardingen. Een lading graniet moet nog worden afgele verd in de thuishaven Hamburg, waar vanuit volgend jaar nieuwe zeiltochten worden gemaakt. Schiedam - De politie is vandasi opnieuw bezig geweest een auto uit het water bij de Maasbonte- vard in Schiedam te halen. Eerde- re pogingen op vrijdag mislukten De wagen is donderdagavond te water geraakt. Twee getuigen hebben een autodak in het water gezien, een schipper heeft iets soortgelijks geconstateerd en er zijn krassporen op de kade gevon den. Meteen zoeken bleek donderdag avond onverantwoord vanwege het stormachtige weer. Vanmorgen is opnieuw gepro beerd de wagen aari de kant te krijgen. Schiedam - Autokrakerszijndif weekeinde in Schiedam weer overactief geweest. Op maar liefst elf plaatsen werden auto's open gebroken. meestal om er de radio- cassettespeler uit te stelen Vlaardingen - Verschilende auto mobilisten zijn afgelopen week einde in Vlaardingen betrapt op drankgebruik. Twee bestuurders kregen zaterdagnacht een bekeu ring en een rijverbod wegens een te hoog promillage alcohol in hun bloed. Afgelopen nacht hield de politie een automobilist aan die over de Westhavenkade en de Pa rallelweg shngeide. De bestuur der, een 37-jarige Rotterdammer, kreeg een rijverbod en raakte tij delijk zijn rijbewijs kwijt. Vlaardingen - Uit een meubel zaak aan de James WatUveg is za terdag 35.000 gulden aan contan ten gestolen. Het geld werd ver moedelijk weggenomen uit een koffertje. Maassluis - De Maassluise poli tie heeft zaterdag in het holst tod de nacht een autodief aangehou den. De bestuurder wekte de arg waan van surveillerende agenten toen hij bij liet naderen van een politieauto op het gaspedaal trap te. Hij scheurde weg over de Mo- zartlaan, reed een stuk over het trottoir en liet de auto achter in een parkje. Hij vluchtte te voet, maar werd ingerekend. De be stuurder was 17 jaar. Hij had de wagen even tevoren gestolen. 'Hallo, met LE? En 88, hé'. Foto Gemt de Heus/Roe! Dijkstra i V'-wxakjrMML. J1TT laua/nuci uijr Door Nathalie Lans Vlaardingen - „Hallo, dit is Joost. Ik zend vanuit Vlaardingen, een klein plaatsje in de buurt van Rot terdam. Wij doen mee aan de Jamboree on the air en onze scou tinggroep heet Prinses Irene, ge noemd naar één van de zussen van onze koningin." „Hallo, hallo, dit is Italië. Ik ben een zendamateur en geen scout. Ik woon in de buurt van Sicilië. Wil je mij een kaart met je gege vens sturen' Ja, dat is goed, arn- vederci." Dergelijke gesprekjes werden het afgelopen weekeinde tijdens de 34ste Jamboree on the air, door scouts over de gehele wereld ge voerd. Joost, een van de scouts die verstand heeft van zenden, gaf aan een groepje meeluiste- ieiide bcuuts tekst en uitleg bij het korte gesprek. „Deze man sprak net als de mees te Italianen Mickey Mouse-En gels, dus hij hield het kort. De co des die je ons af en toe hoorde noemen, zijn afkomstig uit het morse. In het morse betekent 73 bijvoorbeeld 'hartelijke groeten' en dat gebruiken wij in de zend- wereld nog steeds. Iedereen kent die code. Vrouwelijke zendama teurs zeggen weieens 88, dat bete kent dan 'love and kisses'." De Vlaardingse scouts legden voornamelijk contacten binnen Europa. Af en toe was er ook een duidelijke verbinding met de Ver enigde Staten. Het contact met Litouwen vond Joost het interes santst. „Ik hoorde opeens de code LE noemen. Ieder land geeft zijn roepnaam aan met een code, zo heeft Rusland de letter U als code. LE kende ik niet en daarom maakten wij contact. Het bleek ecu zenduinatfcui ujl Litouwen te zijn. Sinds Litouwen onafhanke lijk is. wordt de eigen code LE ge bruikt. Spraakzaam was de ama teur niet. Zo breedvoerig als de Amerikanen zijn, zo kortaf zijn de Russen." Voor zendamateurs is het een sport om zoveel mogelijk contacten met zoveel mogelijk landen te leggen. De scouts die dit weekeinde achter de micro foon zaten, vonden het juist leuk om met landgenoten te converse ren. Een aantal zeeverkenners uit Delft had er zelfs zoveel lol in dat zij de stations waar zij contact mee hadden gehad, opzochten om te zien met wie zij hadden ge sproken. „Wij kunnen jullie in de auto ont vangen en zijn dus heel mobiel. Het is toch leuk om even bij ande re scouts op bezoek te gaan? Met het vinden van de weg hebben wij geen problemen, want via de zendbak vraagje steeds of je nog gued rijdt. Nu gaan wij op weg naar Waddinxveen, want daar zijn wij ook nog nooit geweest." Door Sander Sonnemans Rotterdam - De Ondernemers Federatie Maassluis (OFM) heeft het verleden maand aangespan nen en later geschorste kort ge ding tegen de gemeente Maas sluis, dat vrijdagochtend een ver volg zou krijgen, ingetrokken. Die ontwikkeling kan als verras send worden beschouwd want juist de OFM en de door de onder nemers in de arm genomen Rot terdamse advocaat mr. JAM. van de Sande wilden een uitspraak van de rechter over de marktloka- tie. Dat voornemen was gestoeld op de beslissing van de Raad van State die het gemeentelijke be sluit om de markt definitief ach ter de Nieuwstraat te houden, ernstig bekritiseerde. Maar omdat die uitspraak niet in hield dat de markt op korte ter mijn zou terugkeren naai' het his torische marktplein, voe'de rechtbankpresident mevrouw A. de Bruin zich niet geroepen tegen het standpunt van de Raad van State in te gaan. Onder geen be ding wilde ze de gemeente Maas sluis gebieden de markt terug te plaatsen naar de Markt. Voor ad vocaat W de Sande zat er dan ook niets „riders op dan het kort geding m4 o trekken. De problematiek rond de plek van de weekmarkt begon in mei van dit jaar toen de gemeente be sloot de naar het parkeerterrein achter de Nieuwstraat verplaatste markt niet naar de gerecon strueerde Markt terug te halen. De winkeliers beseften dat de om zetting van definitieve aard was en spanden een kort geding aan tegen de gemeente. Ze voerden aan dat er door de verplaatsing omzetverliezen werden geleden en de definitieve verplaatsing strijdig was met de gemeentelijke belofte dat de markt op de oude plaats zou terugkeren. Maar omdat de ondernemers pro testeerden tegen een beslissing die theoretisch gezien nog niet was genomen, werd er door recht bankpresident mr. De Bruin geen uitspraak gedaan. Bovendien had de gemeenteraad nog niet inge stemd met de nieuwe lokatie voor de markt. Zwak Toen dat besluit door de Raad van State werd bekritiseerd gingen de ondernemers over tot het eisen van een rechterlijke uitspraak. De Raad van State had immers bepaald dat de besluitvorming rond de verplaatsing van de markt onzorgvuldig en zwak ge motiveerd was geweest. Desondanks ging rechtbankpre sident mr. De Bruin niet tegen de Raad van State in waardoor de OFM gpnnodzaakt werd - met toe stemming van gemeentelijk ad vocaat mr. B.J.L.J Duysens - het kort geding af te blazen. OFM-ad- vocaat mr. Van de Sande lijkt daarmee de eerste slag om de marktlocatie te hebben verloren. „Zo wil ik het niet noemen," con cludeert Van de Sande. „Dat hei niet helemaal is gegaan zoals wij het wilden, is wel duidelijk. Dé strijd is echter nog niet gestre den. Het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf gaat een koop- stromenonderzoek verrichten en heeft van de Raad van State te verstaan gekregen dat daarbij de nodige zorgvuldigheid in acht moet worden genomen. Tenslotte moet de economische positie ten opzichte van de Koningshoek en Vlaardingen ook in ogenschouw worden genomen. Wc gaan nu met de gemeente om de tafel zit ten om uitvoerig te onderhande len over de zaak." „Ik," reageert advocaat mr. Duy sens namens het gemeentebe stuur, „geloof niet dat beide par tijen bij elkaar gaan zitten. Door de hele procedure die de OFM in werking heeft gesteld zijn we niet bepaald nader tot elkander geko men. Wat mij betreft zijn de door Van de Sande genoemde onder handelingen niet van toepassing- De affaire is trouwens nog niet definitief afgesloten. Dat gebeurt pas als het onderzoek naar de koopstromen :n de binnenstad is afgerond. En dat zou best wel eens enkele maanden kunnen duren."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1