Waterweg 13' Verdeling woningen naar andere opzet Huurders St. Jozefwoningen dreigen huisbaas met proces AKKERMAN B.V. Gemeente denkt aan vrijere woningruil Alicia is naar huis en kan voor het eerst eerst In haar verjaardag vieren veijaardag. Sint struikelt over kerstbomen Jaar voorwaardelijk voor jeugdige inbreker Brandweer maakt kans op nieuwe post Kethel TYeinbanen tevergeefs afgezocht Erasmus Universiteit onderzoekt Ridderkerk Opnieuw pijnlijke keuzes bij de stads vernieuwing TECHNISCH INSTALLATIEBEDRIJF raumsraican bv Politie pakt straatrover Requiem in Grote Kerk MOOI WARM H. v. Kooij £j_ Fj Sc Vis Ms Rotterdams Dagblad Donderdag 24 oktober 1991 I RW Rotterdam - Alicia Quenta Paya, het 6-jarige Bolivi- i aanse meisje, is na een vijf maanden durend verblijf [«-yin het Sophia Kinderziekenhuis voor het eerst naar jl^huis gegaan. Alicia onderging twee maanden terug Kde langste operatie in de geschiedenis van het Aca- tedÈdemisch Ziekenhuis Rotterdam (AZR). Gedurende 22 uur waren plastische chirurgen bezig haar gezicht te reconstrueren. Het meisje moest sinds vorig jaar haar linkergelaat missen als gevolg van een zeldza- .me infectieziekte. Alicia is nu tijdelijk ondergebracht bij pleegouders 77 {en het ziet er naar uit dat zij definitief in Nederland zal blijven. Volgens prof. dr. J.C. van der Meuten, het hoofd van de afdeling plastische en reconstructieve chirurgie van het AZR, was het hard nodig Alicia rust te gunnen na de zware operaties die zij moest ondergaan. Voorlopig mag het Boliviaanse meisje zes maanden thuis blijven eer het chirurgisch team volgend jaar verder gaat werken aan het verfraaien van haar ui terlijk. Alicia zal tot volwassen leeftijd regelmatig naar het ziekenhuis moeten terugkeren om gezicht- scorrecüeste ondergaan. Begin mei kwam Alicia vanuit Bolivia naar Neder landdoor tussenkomst van het zendelingenechtpaar Marijke en Pieter Punt Zij troffen het meisje toeval lig aan in het kinderziekenhuis van La Paz, nadat lo kale chirurgen de helft van haar gezicht hadden moeten verwijderen. Door sterke ondervoeding was in haar gelaat de zeldzame infecttezirkte Noma ont staan. Omdat de Noma in haar gezicht verder bleef woeke- -ren-was-zij in Bolivia ten dode opgeschreven. „Als door een godswonder," zeggen Marijke en Pieter Punt, „konden wij haar naar Nederland krijgen. Dankzij de grote inzet van het AZR-team is haarle- r-jfVentjenu gered." IfSlkeesfie 1 De lichamelijke en geestelijke conditie van Alicia is 11'-ondanks dé 'zwarechirurgische ingrepen de, zij moést ondergaan bijzonder goed. Afgelopen week-?:' einde werd ter gelegenheid van haar naar huis gaan een verjaardagsfeestje voor haar georganiseerd. Waarschijnlijk de eerste verjaardag die zij in haar korte leventje mocht vieren. Haar pleegouders die anoniem wensen te blijven en andere mensen die zich over haar hebben ontfermd, brachten Alicia vele cadeautjes en een verjaardagstaart. Zij kan nu, sinds zij vorig jaar oktober in het Boliviaanse zieken huis werd opgenomen, voor het eerst weer zelfstan digeten. Zij brabbelt reeds haar eerste Nederlandse woordjes zoals 'goeiendag' en 'dank u wel.' De pedagogisch medewerkster van het Sophia Kin derziekenhuis, Monique Lueking, zag Alicia met lede ogen gaan. Vanaf haar komst in Nederland heeft zij zich over het Boliviaanse meisje ontfermd. Eerst in haar eigen Spaanse taal, later in het Neder lands. Monique Lueking: „Alicia kan nu haast alles in de Nederlandse taal verstaan. Praten leert zij nu ook. Met haar heb ik een hele bijzondere binding. Ze is heel intelligent, écht een speciaal kind. Ik heb c heel intensief met haar meegeleefd na haar zware beproevingen. Ik zal haar erg missen." Voorde 'Aktie voor Alicia' is een bedrag binnengeko- men van 31.000 gulden. Secretaris Alfred Voorrips van de stichting voor Ali- '!hL cia zegt: „Met dit geld zal zij de komende jaren wor den begeleid. Wij zijn nu op zoek naar haar vader in Bolivia, maar we weten met of de man nog in leven is. Vorig jaar overleden Alicia's moeder en enkele van haar broertjes en zusjes, eveneens door onder- voeding." Ridderkerk - Op verzoek van het gemeentebestuur van Ridderkerk gaat de Erasmus Universiteit in Rot terdam onderzoeken hoe de burgers van Ridderkerk denken over hun eigen woonplaats en over het plaat selijke bestuur. Daartoe worden volgende maand op vier verschillende avonden gesprekken gehouden met groepen inwoners. Deze zogeheten gemeentepanels worden tussen 14 en 21 november gehouden in de activiteitencentra in de verschillende wijken. In de plaatselijke pers wor den de inwoners van p:-Merkerk uitgenodigd in zo'n gemeentepanel deei te nemen. -K?De bedoeling is om met een groep geïntereseerde be woners eens wat langer te praten over wat ze vinden van hun directe woon- en leefomgeving, de dienst verleningvan de gemeente en het beeld dat men van Ridderkerk heeft De burgers kunnen ook zelf on derwerpen aandragen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door mevrouw dr$. I. van Zanten en dr. J.W. Foppen en M. Teeuw van de vakgroep Bestuurskunde van de Erasmus Universi teit. De wetenschappers praten behalve met de groe pen burgers ook met individuele personen uit de ïtidderkerkse samenleving, de zogeheten opinielei ders, en met een aantal ambtenaren. Door middel van dit onderzoek, dat in totaal 40.000 gulden kost, wil het gemeentebestuur een nauwkeu riger beeld krijgen van de manier waarop de inwo ners van Ridderkerk tegen hun eigen woonomge ving en het bestuur van hun gemeente aankijken. Deze informatie is van belang voor de gemeentelijke activiteiten op het gebied van bestuurlijke en sociale vernieuwing en het klantgericht werken. De gemeentepanels worden gehouden op donderdag 14 november in De Fuik, op dinsdag 19 november in De Brug, op woensdag 20 november in De Dukdalf en op donderdag 21 november in De Klinker. Foto Pauf Stolk. Door Jim Postman Vlaardingen - De woonruimte verdeling in Vlaardingen gaat op de helling. Met omliggende ge meenten als Schiedam en Maas sluis wordt overlegd of er op re gionaal niveau kan worden sa mengewerkt bij de toewijzing van woningen, maar ook bij nieuw bouw. De ideeën daarvoor verkeren ove rigens nog in een uiterst pril sta dium. Maar omdat één en ander financiële consequenties voor Vlaardingen kan hebben heeft wethouder Ton van der Steen al voorziehtigop de rem getrapt. Als gevolg van maatregelen van het Rijk gaat er flink wat veran deren op huisvestingsgebied. Ge meenten krijgen meer bevoegd heden, ook bij de bouw van wo ningen. Daarvoor wordt geld rechtstreeks naar de lagere over heden overgemaakt. Er bestaan in Rijnmond plannen om die budgetten in één regiona le pot te doen en van daaruit de woningbouw te financieren. Wet houder Van der Steen maakt bij de uitwerking van de plannen enigszins pas op de plaats vanwe ge de mogelijke financiële gevol gen voor Vlaardingen. Van der Steen: „Wij hebben vrij veel goedkope bouw. Dat brengt kosten met zich mee voor de ge meente, ook op het sociale vlak. Daarom willen wij wat meer duur dere woningen laten bouwen. Maar als we de zeggenschap daar over in de handen leggen van een regionaal orgaan, moet je als ge meente maar afwachten wat je krijgt. En daar pas ik voor. Spij- kenisse in Capelle aan den IJssel hebben overigens hetzelfde uit gesproken." Los van de nieuwbouw, wordt ook gedacht aan regionale samenwer king bij de verdeling van wonin gen. Wethouder Van der Steen is geporteerd van de Delftse aan pak, die veel marktgerichter werkt dan in Vlaardingen. In Delft verschijnt maandelijks een krant waarin mensen hun huizen te ruil kunnen aanbieden. Daar heeft de plaatselijke overheid veel minder bemoeienis bij de woonruimteverdeling dan in Rijnmond. Van der Steen verwacht dat ook op dit punt enige jaren zullen pas seren voordat er spijkers met koppen worden geslagen. „Er is een paar weken geleden pas voor het eerst over deze ideeén gespro ken." Desalniettemin hebben de Viaar- dingse woningcorporaties Sa menwerking '77 en Patrimoni ums Woningen om overleg met de gemeente gevraagd. Zij boden deze week een intentieverklaring over deze samenwerking aan aan het college van B en W. De woningcorporaties verkondi gen dat er komend jaar al resulta ten van die samenwerking zijn te zien, bijvoorbeeld op het gebied van het wijk- en buurtbeheer, de gemeente meewerkt. De'w{ nmgcorporaties zeggen zich te willen gaan bezighouden met za ken aJs woningvoorraad, nieuw bouw en woningverbetering maar eveneens met huurbeleid en woningverdeling. Nico Nieuwstraten van Samen werking '77„Bij de verdelingzqü marktgerichter gewerkt kunnen worden. Inderdaad, a la Delft, Maar aan aangepaste vormen kan ook worden gedacht." Schiedam - De stadsvernieuwing in Schiedam blijft een bron van fi nanciële zorg. Het rijk heeft de subsidiekraan inmiddels zover dichtgedraaid, dat wethouder Adri Reijnhout niet meer kan vol staan met gewoon zuinig aaz\ doen. Hij zal zijn hele beleid op nieuw moeten formuleren en een aantal onderdelen schrappen. Dat betekent: pijnlijke keuzes ma ken. Begin jaren tachtig werd stads vernieuwing gezien als een sa menhangend beleid. Het bouwen van nieuwe huizen in oude wij ken werd gekoppeld aan betere welzijnsvoorzieningen, een goed winkelapparaat, het verplaatsen van bedrijven en het opknappen van particulier bezit en monu menten. Die samenhang wordt nu losgelaten. In een lijstje dat Reijnhout zijn raadscommissie heeft voorge legd, worden enge grenzen voor de stadsvernieuwing getrokken. Reijnhout stelt voor directe bij dragen uit het sv-fonds in elk ge val te laten vervallen voor monu mentenzorg en welzijn. Behalve in Nieuwland, zal ook het winke lapparaat niet meer op financiële steun kunnen rekenen. Meerkos ten voor duur uitvallende bouw plannen zullen ook uit een andere pot betaald moeten worden. Ook het budget van het IOBS (in stituut ondersteuning bewoners in stadsvernieuwingsgebieden) staat onder druk. De begroting van een half miljoen gulden wordt nu voor tweederde uit stadsvemieuwingsgelden be taald. Reijnhout wil voor dat deel „een andere financieringsbron" zoeken. Wat het feitelijk herstel van de woonwijken betreft, wil Reijn- ho it voortaan alleen nog daar aan l e slag waar dat het hardst nodig i< Minder urgente stadsdelen - hei Schienoko-gebied en de Nieuwstraat, om twee voorbeel den te noemen - zullen geduld moeten oefenen. In de planning naar voren gehaald worden twee gebieden die dringend aan een grote opknapbeurt toe zijn: de Westmolenstraat en de Tuinsin- Schiedam - De huurders van 213 woningen in Schiedam-West drei gen naar de rechter te stappen als de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) zijn verplichtin gen uit het verbetercontract uit 1988 niet nakomt. In dat contract heeft de huisbaas beloofd de voehtproblemen te verhelpen. Naar nu blijkt, wil de WBS het verbeterwerk alleen uitvoeren als de huurders dat betalen. „Een on verteerbare zaak," vindt de bewo nersvereniging Schiedam-West. De huurders van de 213 St. Jozef woningen tobben al jaren met de nasleep van twee slecht uitge voerde renovaties. De spijkerhar de opstelling van de huisbaas, die niet bereid lijkt in de beurs te tas ten om de problemen voor eens en altijd op te lossen, heeft veel kwaad bloed gezet. „Ér blijft ons niets anders over dan de WBS te dwingen het contract na te ko men. Volgens de bewonersvereniging zijn de problemen eenvoudig te verhelpen door het installeren van centrale verwarming. Proe ven in zes St. Jozefwoningen heb ben dat uitgewezen. Het alterna tief, het vervangen van de alumi nium kozijnen, zou veel duurder uitvallen. De verhuurder heeft voorgesteld de huizen van CV te voorzien, maar dan op kosten van de bewoners. „De bewoners gaan dus betalen voor voehtproblemen die door fouten van de woning bouwvereniging zijn veroor zaakt," constateert de bewoners vereniging Schiedam-West bitter. Contractbreuk WBS-directrice Fanny de Graaf geeft toe dat de mislukte renova tie hier en daar tot voehtproble men heeft geleid. Maar zij vindt niet dat de WBS contractbreuk pleegt, zoals de huurders bewe ren. Zij wijst erop dat de contrac ten individueel en niet collectief zijn afgesloten. En de situatie ver schilt per woning, aldus De Graaf. „Voehtproblemen hangen voor een groot deel af van het gedrag van de bewoners. Een gezin met vijf personen heeft er eerder last van dan een alleenstaande. Nog een voorbeeld: de één hangt bet wasgoed in de kamer, en de ander niet." Het aanbod van de WBS een CV te installeren is een zaak die de huurders ieder voor zich moeten afwegen. Veel huizen hebben al centrale verwarming en betalen voor dat comfort meer huur. Aan die regel wil Fanny de Graaf ook in dit geval vasthouden. „Want een cv installeren is toch een beetje een overdreven oplossing voor voehtproblemen. Je krijgt er als huurder ook meer comfort door. Daar moet voor worden be taald, vinden wij. En we halen de huurders echt niet het vel over de neus." De huisbaas legt kortom het ver betercontract op een andere ma nier uit dan de huurders. Als dat geschil niet in der minne kan worden geregeld, moet er maar een rechtszaak van komen, zegt directrice De Graaf. „Dan weten wy ook eens waar we aan toe zijn." Ondertussen wordt de situatie in de huizen onleefbaar, blijkt uit het relaas van één van de huur ders in het blad van de bewoners vereniging. In de badkamer groeien schimmels en padde- schoelen, 's winters ^zen de deuren vast („dan rra. »or het raam naar buiten") en hot ventila tiesysteem werkt zo goed dat tij dens het douchen de geiser uit waait, U ziet van ons regelmatig advertenties voor gasverwarming en sanitair, maar wist u dat wij u ook van dienst kunnen zijn bij onderhoud en/of renovatiewerkzaamheden zoals: lood- en zinkwerken, uiteraard ook in authentieke stijl aanleg of reparatie van gas- en waterleidingen ontstoppen en vernieuwen van rioleringen aanleg en onderhoud van cv-installaties aanleg en onderhoud van sanitaire artikelen zoals badkamerverbouwing etc. vernieuwingen van dakbedekking, waarin wij diverse kwaliteiten dakbedekkingsmaterialen verwerken, al naar gelang uw wens electrotechnische installaties Al ons werk wordt uitgevoerd door goede vakbekwame mensen. Onder toezicht van de plaatselijke energiebedrijven en wij hanteren aiieen materialen welke zijn goedgekeurd door de KIWA, GIVEG en KEMA instituut. i t Energieweg 11 - 12 3133 EB Vlaardingen Tel 010 4342400 Fax 010 4358141 Alsof er geen eerbied meer voor ouderdom bestaat, zo wordt Sinterklaas, nu al, voor schut gezet. Zijn de eerste eta lages schuchter op de komst van de goedheiligman aange past, is er een Schiedamse winkelier zo brutaal om al met kerstbomen op de proppen te komen. Waar blijft de tijd? Ket winkelend publiek kijkt er ook met de nodige verbazing naar, maar constateert ook dat het kunstbomen betreft. Foto Gemt de Heus/Roel Dijkstra Maassluis - De Maassluise poli tie heeft gisteren een 15-jarige jongen aangehouden op verden king van straatroof met geweld. Hij zou een 12-jarbe jongen heb ben gedwongen enige goederen af te staan. Bovendien zou er met geweld zijn gedreigd tegenover een vrouw die ook één en ander moest afgeven. De aangehouden jongen is voorlopig opgesloten. Rotterdam/Schiedam - De 18-jari- ge Schiedammer die 8 oktober voor de Rotterdamse rechtbank moest verschijnen om zich te ver antwoorden voor een flinke reeks inbraken, de diefstal van een auto en een fiets alsmede en een auto kraak, heeft een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maan den met een proeftijd van twee jaar opgelegd gekregen. De jongeman was in de maanden april, mei, juni en juli tot zijn da den overgegaan om de luxueuze levenstijl die hij er ondanks zijn werkloosheid op nahield, te conti nueren. Uit winkels in het Hof van Spaland, aan de Parkweg en in het centrum, de kantine van voetbalvereniging SW en diver se snackbars in verschillende de len van de stad nam hij geld weg. De 'opbrengst' gebruikte hij om meefr kleding te kunnen kopen en vaker uit te kunnen gaan. „Omdat ik geen geld en geen uit kering had, ben ik gaan inbre ken," verklaarde de Schiedam mer twee weken geleden toen hij terecht stond. En juist die opmer king viel bij zowel de officier van Justitie mr. Moraal en rechtbank president mr. Knkke in het ver keerde keelgat. Want da dader was vorig jaar ook al in aanraking geweest met Justitie en had tij dens de proeftijd die hem naast de straf van de Irinderrechter werd opgelegd, de nodige misdrij ven begaan. En aangezien de on verbiddelijke dief zich de ten las te gelegde feiten nauwelijks aan trok, zag de officier van Justitie zich genoodzaakt met een pittige strafeis voor de dag te komen. Hij eiste destijds vijftien maanden gevangenisstraf waarvan een der de deel voorwaardelijk. Schiedam - De Schiedamse brandweer maakt kans op een nieuw onderkomen in Kethel. Ir, de gemeentelijke meerjarenbe groting is 9 ton gereserveerd voor vervanging (in 1994) van de huiè ge brandweerpost aan het Noord- einde. Het Kethelse 'filiaal' van de ka, zerne aan de Breedstraat fun geert by alarmmeldingen als op komstadres voor vrijwillige brandweerlieden uit Schiedam Noord. Er zijn permament twee wagens gestationeerd. De post gevestigd in een oude werkplaats voldoet volgens brandweercom mandant Ad van Leeuwen rue* meer aan de eisen des tyds Nieuwbouw staat al jaren hoog op Van Leeuwens verlanglijstje maar werd om financiële redener keer op keer uitgesteld. Dat de zaak opnieuw op de lange baar zal worden geschoven is echter niet waarschijnlijk. Het nieuwe bestemmingsplan voor Kethel maakt verhuring van de oude brandweerpost binnen afzienbare tijd noodzakelijk. Van Leeuwen heeft ai een locatie op het oog voor een eventuele nieuwe brandweerpost in het noordelijk stadsdeel. „Ergens aar. de rondweg Zwaluwenlaan, Slim me Wetering en Scheepvaartweg De post is nu midden in het dorp gevestigd. Dat is bepaald niet ide aal, als je snel moet uitrukken." Vlacrdïngen - Het gemengd koo 'Animato' Vlaardingen verzorg zaterdag 23 november een uitvoe ring in de Grote Kerk van Vlaai dingen in verband met het Mc zartjaar. Voor het concert zijn sc listen en een orkest gecontrai teerd. Op het programma staa de Vespers en het Requiem, uitvoeringskosten worden gedel met een subsidie van het Anje fonds. Schiedam - Samen met de speer wegpolitie en de brandweer heef de Schiedamse politie gisteren baanvakken ten westen van he station Schiedam/Rotterdair West afgezocht naar een liehaam De machinist van een D-treinhs verklaard dat hij mogelijk n mand had geraakt. Het enige dat men aantrof ws een 22-jarige Vlaardinger op h? perron, die verklaarde in elkas geslagen te zijn. Hij is met dive se verwondingen naar het Schif landziekenhuis gebracht. Ondet zocht wordt of hij op de treinbaï terecht gekomen kan zijn. ATI-KN* showroom: Oosffiavenkade 14 Vlaardingen 4343213 wij tinj wii wei -ran doe het San Orfe aii een Qri mi por nog Rol ach trui deh gev de ipen Anc gen de\ De Naa diti ren aan: het taur pak' won KBDl don •St. T NPI Jai Ri 21.0' vriji K ianc dom •Cil vriji 'To Reif Di trun W|jc Si] 20.31

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1