Waterweg 15 "Alleen de aandacht voorwerk is al een stimulans' WKfm Jacques de Vriesfonds steunt jonge kunstenaars 159.- 98.- A. SCHAAP SCHAT keert terug met Piet Paaltjens r„ NAJAARSMODE 1991 3/4 COATS 3/4 COATS Spookstad Rietzeilers blijven in de Blauwe Brug Oud PSP'ers weer bijeen 'Van Dijk's' vijftig jaar COS-steunpunt open i Facelift 's-Herenstraat Schiedam Vlaardingen Maassluis SKYLINE BEPAALT HET MODEBEELD VAN DIT NAJAAR SPECIALE AANBIEDINGEN ECHT WAAR SKYLINE HEEFT HET ALLERMOOISTE VOOR DE ALLERLAAGSTE PRIJSJES. DE KOFFIE STAAT KLAAR! AUTOBEDRIJF 2 E j* AiN Audi 80 1.8 89 19.950 - Citroën Axel 12 TRS 90 7.950.- Citroën BX 14 86 7.950.- Citroên BX 14 TE 90 16.950.- Fiat Panda89 7.950.- Fiat Uno89 9.950.- Ford Escort Royale87 8.950.- Ford Sierra 2.0 L85 8.950.- Ford Sierra 2.0 L 3-drs89 14.950,- Ford Sierra 2.0 L sedan 89 15.950,- Ford Scorpio 2.0 GL86 10.950.- Mercedes 190 E veei acc. 84 17.950.- Mercedes 200 D 85 11.950.- Mazda 323 ensign 90 16.950.- Nissan Bluebird 2.0 LX90 15.950.- Opel Kadett 1.6 S87 10.950.- Opel Kadett 1.3 S 89 14,950.- Opel Ascona 1.6 S 87 9.950.- Opel Ascona 1.6 S 87 8.950.- AUTOBEDRIJF Broersvest 74-76 3112 DG Schiedam Tel.: 010-4267448 =TH AUTO HUREN? NOOTEBOOM AUTOVERHUUR voorbeeld: SEAT MARBELLA 40,- per dag Speciale tarieven voor weekend - vakantie o' zakenauto 'Oudheidkamer financieren op kosten van Hoogstad-terrein' org Uc I Rotterdams Dagblad I Donderdag 24 oktober 1991 Even schrok ik. Las ik het goed?_Wordt Ylaardingen een spookstad? Zo n uitgestorven gemeente als je weieens ziet in westerns? U weet wel, waar het altijd waait, het onkruid door de straat rolt en de deu ren van de lounge onophoudelijk klapperen. Ik probeerde dat beeld op Vlaardingen te verplaatsen. Klapperende draaideuren bij V&D, een desolate haven waar nog slechts wat half gezonken, afbladderende scheepswrakken te vinden waren, een door Jan en alleman verlaten Loper, een Van Hogendorplaan waar je een kanon kon afschieten en Westwijk-flats waar geen ruit meer heel is. En nergens een kip te zien. Zo'n stad is in mijn ogen een spookstad. In de ogen van die Vlaardin- gers die protesteren tegen bezuinigingen in onder meer de welzijns sector is het in Vlaardingen binnenkort al zo ver. Omdat er bezui nigd wordt. Ziet u het ook allemaal voor u? U moet me maar vergeven, maar als ik kreten als 'spookstad' hoor, dan vraag ik me zachtjes af: wordt hier het doel niet voorbij geschoten En als ik me wat hardvochtiger voel, denk ik: overdrijven is ook een vak. janbooïster Schiedam J)e Schiedamse carnavalsvereniging de Rietzeilers viert het carnaval komend jaar gewoon in wijkcen trum de Blauwe Brug. Aanvankelijk werd door het bestuur van de Rietzeilers gevreesd te moeten uit wijken naar een ander onderkomen, omdat de stich ting Accu, die de Blauwe Brug gaat beheren, in de wintermaanden wilde starten met verbouwings werkzaamheden. De earnavallers hebben nu de ga- -rantie gekregen dat het volksfeest van 29 februari doorgang kan vinden, omdat met de renovatie van het wijkcentrum pas in de zomermaanden wordt be gonnen. Ook het openingsbal op 9 november kan ge woon in de Blauwe Brug worden gehouden. Wie tijdens het bal als nieuwe carnavalsprins wordt gepresenteerd blijft tot die avond geheim. Ook het thema dat tijdens het carnavalsweekeinde in februa ri wordt gehanteerd staat nog niet vast. Het recent geopperde motto 'Schiedammers van overal en ner gens' lijkt echter voor de hand te liggen. Volgens Ly- dia Verwaal, secretaresse van het Rielzeilers-be- stuur, 'kan men er vooral ook met de optocht alle kanten mee op'. Vlaardingen Een aantal leden van de vroegere PSP komt zater dag 26 oktober bijeen voor een reünie. Dat gebeurt 's avonds vanaf acht uur in gebouw De Lajndraaïjer. Aansluitend houdt het vroegere radicale PvdA-lid Piet Reckmann.e.en lezing over de ideologie van links! De organisatie nodigt'alle linkse Viaardingers 'en belangstellenden' uit voor de reünie. Vanaf tien uur verzorgt de band The Bits de muziek. Samen met het Maassluis' Mannenkoor en het Delta Orkest geeft Van Dijk's Amusements Orkest 1 febru ari 1992 in de Stadsgehoorzaal een uitvoering van een deel van het repertoire. Van Dijk's Amusements Orkest bestaat die dag 50 jaar. Voor die gelegenheid wordt bet door dirigent/musicus Dick Borst gecom poneerde Leen van Dijk-mars ingestudeerd. Leen van Dijk was oprichter en jarenlang leider van het orkest. De compositie wordt op 5 november officieel overhandigd aan mevrouw G.van Dijk-Hoekstra en haar dochter mevrouw E. Oosters-van Dijk, beide nog spelend lid. Dat gebeurt in gebouw De Pijpelaar. Roberto Escobar uit Nicaragua opent vrijdagavond acht uur het Vlaardingse steunpunt van het Cen- 1 s trum voor Ontwikkelingssamenwerking (COS), af- •ra( deling Nieuwe Waterweg Noord, dat in Schiedam is taa gevestigd. In de Vlaardingse ruimte, een lokaal aan de Groen van Prinstererstraat 91, gaan ook de groe- J&i i pen vergaderen die zijn aangesloten bij het Platform ija Ander Vlaardingen, Dat zijn groepen als Vlaardin- i gen Tegen Apartheid, Wereldwinkel Vlaardingen en [de Werkgroep Hardhout Be 's-Herenstraat in Maasland krijgt een facelift. Naar de mening van burgemeester en wethouders is dit noodzakelijk, omdat de 'kwaliteit van de openba re ruimte' in de omgeving achter is gebleven bij de ie®aangrenzende, veelal in particulier bezit zijnde, pan- den. In de afgelopen jaren zijn vele karakteristieke tof panden aan de 's-Herenstraat, deel uitmakend van liet Beschermde Dorpsgezicht, opgeknapt en geres taureerd. De straat moet fasegewijs worden aange pakt en opnieuw geprofileerd. In verband hiermee worden in het straatbeeld passende straatlantaarns genlaatst en bomen vervangen. il U ive chie ids bar Agenda donderdag 24 oktober 1 Stormy Weather (jazz), de Tender, 22.00 uur. J Thema-avond Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB, NPB-gebouw, Westvest 90,20.00 uur. Jamsessie, Café Podium, 22 00 uur. Rue cases nègres (film), Filmhuis, toegang gratis, 21.00 uur. vrijdag 25 oktober Kleding- en speelgoedbeurs, buurthuis Nieuw- land, 10.00 uur. donderdag 24 oktober 1 Citizen Kane (film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. vrijdag 25 oktober •Toneel- en zangmiddag, trefcentrum de Bijenkorf, Reigerlaan 105,14.00 uur. Denk- en Studiekring voor 55-piussers, trefcen trum de Bijenkorf, Reigeriaan 105,10.00 uur. vrijdag 25 oktober 1 Silence of the lambs (film), Sehuurkerk, 14.00 en 20.30 uur. Door Mariètte Olsthoom Maassluis - Het verzamelen van kunst is niet voor iedereen weg gelegd. Daar weet Jacques de Vnes alles van. Je moet er dingen voor laten en dat deed hij ook. De inmiddels bejaarde Delftenaar heeft altijd een sober leven geleid met zijn gezin. In zijn jonge jaren werkte hij in de fabriek en hield er als arbeider, een voor die tijd, vreemde hobby op na: hij verza melde kunst van onbekende kunstenaars. Gewoon omdat hij van kunst hield en om deze be ginnende kunstmakers een extra steuntje in de rug te geven. Zijn kunstcollectie groeide met de jaren. De kamers van de kinde ren hingen er vol mee. Toen de nieuwste aankopen onder het bed dreigden te verdwijnen, besloot De Vries op zoek te gaan naar een plek voor zijn met liefde samen gestelde kunstverzameling. Het gemeentemuseum in Maassluis werd de gelukkige. In 1970 schonk De Vries het mu seum de eerste 40 werken van in middels bekend geworden kuns tenaars. Het museum kreeg er in de loop der jaren nog eens zestig bij. Van de kunstverzameling var De Vries stelt het museum nog jaarlijks een tentoonstelling sa men. De taak van Jacques de Vries is in 1981 overgenomen door een stichting die de naam van deze kunstverzamelaar draagt. De stichting Jacques de Vriesfonds is vandaag de dag nog zeer be scheiden. „Als we elk jaar maar Wilma Theysen: 'Kunst heeft nou eenmaal niet dezelfde belangstelling afs voetbal.' Foto Gemt de Heus/Roet Oijkstra iets voor een kunstenaar kunnen doen." Wilma Theysen is al tien jaar be trokken bij het reilen en zeilen van de stichting. Het administra tieve gedeelte neemt zij voor haar rekening. „We doen geen specta culaire dingen," zegt zij op een bijna verontschuldigende toon. „Dat kunnen we ook niet wegens geldgebrek. Een keer per jaar zet ten we een project op rondom een of enkele kunstenaars." Dit jaar viel de keuze op de Maas- sluise kunstenares Manon Lith. Speciaal voor de gelegenheid maakte zij een zeefdruk, die voor een bedrag van 365 gulden kan worden gekocht. De opbrengst komt uiteraard in de pot van de stichting die jonge kunstenaars ondersteunt. Met een veertiental schilderijen exposeerde Manon Lith tot en met 11 oktober op het stadhuis. Succes verzekerd met deze kun stenares moeten de bestuursle den van de stichting, onder wie burgemeester Van Es, hebben ge dacht. Lith is bekend in Maas sluis en de regio. Zij exposeerde in binnen- en buitenland. „Er is volop belangstelling voor haar werk. Als je bij de kunstuitleen werk van Manon wilt hebben, word je op een wachtlijst ge plaatst," zegt Theysen. „Als het project succes heeft, kiezen we volgend jaar weer yoor een kun stenaar uit Maassluis." Tot nog toe zijn er 25 zeefdrukken verkocht. Nog 74 te gaan. Geen slecht resultaat, vindt Theysen. Het valt niet mee werk te verko pen van 'slechts' een regionale bekendheid in het kunstwereldje. Het Jacques de Vriesfonds helpt niet alleen Maassluise kunste naars op weg. Integendeel, ook in de regio laten zij van zich horen. Jonge talenten die nog op de aca demie zitten of net zijn afgestu deerd, komen in aanmerking voor dat kleine duwtje in de rug Modieus en Aktueel Nergens in Rotterdam en omstreken vindt u zo'n breed assortiment modieuze damesmode voor jong en oud tegen prijzen waar u stil van wordt. verkregen wegens insolventie van bekende dure fabriek: in tunnelmodel, afgewerkt met een schitterende bontkraag, In diverse modieuze kleuren. Materiaal: het dure micro fibre. Bovendien zijn deze coats gewatteerd. Normale prijs van 329.- tot 349.- Bij ons In streepdessin. In twee kleuren. Een plaatje. Normaal kosten deze coats 229.-, 249.- en zelfs 279.- Bij ons betaalt u en nog veel meer voor onvoorstelbaar lage prijsjes. Wij hebben een zeer breed assortiment damesmode in kleine en grote maten. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 VLAARDINGEN: - Kuyperstraat 56 (v/h 3 Suisses) ROTTERDAM: - 1e Middellandstr. 9 (totaal vernieuwde Skyline Mode, naast Bassy's Mode) - Noordmolenstraat 35 - Peppelweg 60, Schiebroek - Broersvest 57 (donderdag koopavond) - Nieuwstraat 16 OFF. DEALER VOOR SCH A M Volkswagen Groep. 100 km vrij incl. alt-risk verz. en BTW exci. brandstofkosten ev. ook automatische versnelling Winkelcentrum Spaland, Zwaluwlaan 84 Schiedam 010-4708122 dat zij zo hard nodig hebben. „Met de weinige middelen die we hebben, proberen we talentvolle jonge kunstenaars die niet aan de bak kunnen komen op weg te hel pen." Elk jaar een project dus, waanran één blijvend. Voor een geringe vergoeding kunnen aanstormen de talenten lijsten en passepar touts - waarvoor zij vaak geen geld hebben - lenen om hun werk tentoon te stellen. Prak tisch, maar wel noodzakelijk, an ders kunnen ze gewoon niet expo seren. In voorgaande jaren heeft de stichting een tentoonstelling ge maakt in Maasland met zes afge studeerde industriële vormge vers uit Arnhem. In de Schuur- kerk heeft de stichting eens een Sinterklaasverkooptentoonstel ling gehouden. „Alleen de aandacht voor hun werk is voor beginnende kunste naars al een een stimulans om door te gaan." Vier jaar geleden exposeerde een wel heet jong kunstenaartje in het stadhuis van Maassluis. Een 12-jarig talentje uit Rotterdam liet er zijn tekeningen zien. „Hoe het nu met hem is, weet ik niet." Op de vraag of andere projecten hebben geresulteerd in meer be kendheid of werk voor de betref fende kunstenaar, moet Wilms* Theysen het antwoord schuldig blijven. „We krijgen weinig reac ties en weten dus n iet of het effect- heeft wat we doen. Het belang rijkste is dat een kunstenaar na. een tentoonstelling met een bro3 chure naar een bedrijf kan stapl pen om zijn eigen werk te laten- zien." Rooskleurig Met dat resultaat houdt het Jac,- de Vriesfonds zichzelf al tien jaar op de been. Financieel ziet het er nog altijd niet rooskleurig uit. „We hebben wel geprobeerd de fi-' nanciën te verstevigen, maar hef lukt gewoon niet." Een donateur-, schap kwam niet van de grond en voor de zogenaamde 'slapende' fondsen - geld dat niet wordt ge bruikt - kwam de stichting niet in aanmerking. De stichting moet1 het hebben van schenkingen.' De jaarlijkse projecten worden grotendeels gefinancierd door beo drijven. „Maar vaak blijft het bij één keer. Sponsors willen grote evenementen waar veel mensen komen en waar hun naam in grè- te letters staat Kunst heeft nu eenmaal niet dezelfde belangstel ling als een voetbalwedstrijd. Het blijft een besloten kringetje. Op openingen zie je toch ook altijd dezelfde mensen." Vlaardingen - De oude stal van de voormalige boerderij op het Moerman-terrein in Vlaardingen moet een centrale plek worden voor alles wat met de oudere his torie van Vlaardingen te maken heeft. De kosten die daarmee ge moeid zijn, moeten worden ver werkt in de exploitatie van het aangrenzende Hoogstad-terrein, tegenover liét' Kolpabad gelegen. Dat idee is kort geleden ontstaan in de Culturele Raad en wethou der drs. K. van der Windt (Cul tuur) vindt het interessant ge noeg om het eens ander te onder zoeken. „Het is een idee en ik sta er niet negatief tegenover," aldus de wethouder. „We zouden het aan de projectontwikkelaar mee kunnen geven om te verwerken in de plannen. Maar, vooralle dui delijkheid, het is nog maar een idee. Maar we willen er wel wat mee. We moeten de boerderij ook 25 jaar verantwoord in stand hou den." Van der Windt loopt met name warm voor het idee omdat er dan een centrale plek in Vlaardingen is waar alles over verleden en he den van de stad te vinden is. Want niet alleen moet de Werkgroep Helinium, die „de cultuur van de stad onderzoekt, er de vondsten kunnen uitstallen en werkruimte krijgen, er is ook een oudheidka mer in gedacht. Daarin zouden de historische voorwerpen, zoals wa pens en dergelijke, die nu nog oj$. een zolder in het stadhuis liggen en wat meer vertellen over de ge schiedenis van Vlaardingen een plek moeten vinden. Van der Windt zou-,in de Moer man-boerderij ook een plekje in geruimd willen zien - althans, hij wil dat idee nader bekijken - waar in één oogopslag tezien is 1 wat Vlaardingen op industrieel en cultureel gebied te bieden heeft. 1 Hij heeft iets dergelijks gezien in Zweden. v t „Daar hebben diverse steden ojp 't een centrale plek een overzicht van alles wat er in de stad gepro- duceerd wordt. Zoiets zou voci Vlaardingen ook bekeken kun- nen worden. Het is in ieder geval de moeite waard dat te doen." f Die centrale plek voor oud-VIaar- dingen zou moeten komen in de stal van de Moerman-boerderij^ Verbouwing daarvan zou ander»» half a twee ton moeten kostenj*J volgens een schatting van de1*' Werkgroep Helinium. De werk^J groep is gevraagd een nadere on-** derbouwing van die berekening te geven. I !v Schiedam - De Lange Haven wordt vermoedelijk opnieuw het decor van een serie historische theatervoorstellingen van de Stichting Collectief Historisch Amateur Toneel (SCHAT), In het voorjaar van 1993 willen de thea termakers een stuk op de plan ken brengen over dominee Fran cois Haverschmidt, beter bekend als Piet Paaltjens. De kosten van de produktie worden geraamd op 180.000 gulden. De plannen voor de nieuwe voor stelling werden gisteren aan sponsors en vertegenwoordigers van de gemeente gepresenteerd in de Roosenzaal van het Passa ge-theater, Wethouder Chr. Zijde veld gaf aan dat hij zeer gechar meerd is van het initiatief In de meerjarenbegroting heeft het col lege 100.000 gulden voor de nieu we theatervoorstelling gereser veerd. „Toezeggen kan ik echter nog niets," wilde de wethouder een al te euforische stemming bij de to neelspelers en de andere vrijwilli gers temperen. „Het is voorlopig niet meer dan een voorzet. Bij de begrotingsbehandeling moet de raad de bal nog inkoppen." Utrechter Bernard Bredero, die reeds tekende voor de regie van de eerste twee produkties van SCHAT, is opnieuw aangetrok ken als regisseur en scriptschrij ver. De grote man achter de voor stellingen 't Spul Van Jonker Franssen Oorlog' en 'Een Bran dende Kwestie' werkt op dit mo ment met de historici Hans van der Sloot en Nancy Mac Gillavry aan het script van het stuk over de befaamde dichter Piet Paalt jens. Met de voorstelling over de be-.j roemde dominee en schrijver duikt SCHAT minder ver in het verleden dan met de vonge voor stellingen. In 't Spul werden de 3000 toeschouwers tegen het de^ cor van de ruïne teruggevoerde naar 1589, het jaar dat Jonkdjj^ Franssen een vergeefse aanval op~ Schiedam uitvoerde. 'Een BrarxL, dende Kwestie' speelde in de 18de eeuw. Bij de derde produktie tracht men het Schiedam van het einde van de 19de eeuw te laten herle ven. Met de voorstelling wil SCHAT de aanzet geven tot de herdenking van de honderdste sterfdag van Francois Haversc hmidt. Op 19 januari 1994 is het precies honderd jaar geleden dat de melancholicus zichzelf op hing. Volgens de scriptschrijver biedt Haverschmidt een fascinerend spanningsveld tussen de zorgelo ze dichter en de zorgelijke domi nee in een naargeestige stad. „Als dominee ging hij er aan ten on der, maar als dichter leeft hij voort in zijn onvergankelijke ver zen." Het woonhuis van Haverschmidt is nog altijd aan de Lange Haven te vinden, pal tegenover drukke rij Roelants. Omdat in het laatste pand zijn uitgever was gevestigd, lijkt de plek geknipt voor de voor stelling in de openlucht. Zeker is dat echter nog niet. Volgens medewerker René vafi der Most, die de komende maan den sponsors gaat werven, zija ook andere lokaties in beeld. „De Noordmolen is ook een mooië plek. Daarnaast staan ook nog huisjes die aan het einde van de 19de eeuw zijn gebouwd."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2