15 Kansarme werkzoekenden vinden baan als monteur Iza; Da kunst van het zitten IIN KLIUREN?il.i¥ISL u STEEDS GOEDKOPE! G EDOMTE WETEN. 'Ik zou het jammer vinden als we ze weer zouden kwijtraken' Ondernemersclub wil na 214 jaar fuseren ER(! N - Toch waardig afscheid in de Blauwe Brug f-f f Langs de lijn Emancipatie in Afrika Koperen VVV-koor Vlaardingen Maassluis e/ekt BIEDT AAN 0 0 00 □d ma 005BB ii.jrmn::n-!Lji Markt 57 Vlaardingen Tel.: OIO - 434 36 85 Rotterdams Dagblad Vrijdag 23 oktober 1S91 Schiedam Hoe zien Afrikaanse vrouwen de emancipatie? Alie Kuyper, docente vrouwengeschiedenis, houdt daar over op dinsdag 29 oktober een lezing in vrouwe nontmoetingscentrum Barn ka aan de Lange Kerk straat. Het verhaal van Alie Kuyper heeft vooral be trekking op de activiteiten van een groep Nigenaan- se vrouwen, die voorlichting geeft over Aids en be snijdenis. Omdat deze groep best een steuntje in de rug kan gebruiken vraagt Barrika de bezoekers van de vakantie overgebleven buitenlandse munten en bankbiljetten mee te nemen. De lezing begint om half acht 's avonds. Vlaardingen Het Vlaardings Vissersvrouwenkoor bestaat twaalf eneen half jaar; reden om woensdag 30 oktober sa men met Die Maeze Sanghers uit Maassluis een ju bileumconcert te geven. Beide koren zijn zeer nauw verwant aan de scheepvaart. DeVlaardingse vissers vrouwen UiiHen de herinnering levend houden aan de plaatselijke klederdrachten en andere vissersge- bruiken. De Maassluise mannen bezingen min of meer hun eigen-verleden: hun koor bestaal uitslui tend uit voormalige kapiteins en loodsen. De uitvoering vindt plaats in gebouw Triangel aan de Fransenstraat en begint om 20.00 uur. Schiedam vrijdag: 25 oktober Openingconcert 125-jarig jubileum mannenkoor Orpheus, Passagetheater, 20.15 uur. Edna Kalb en Fred Meijer (cabaret), Teerstoof, 20.30 uur. De stilte rond Christine M, Filmhuis, 2130 uur. zaterdag 26 oktober Poppentheater de fiarekiek, Teerstoof, 14.00 uur. Laurens van Rooijen (jubileumconcert), Passage theater, 20.15 uur. Douwe Heeringa (chansons), Teerstoof. 20.30 uur. Cursus tekstverwerking met Wordperfect, Teer stoof. 11.00 uur. Tuxedo Rock (Texas Blues), Cafe Podium, 22.30 uur. Rommelmarkt, MLK-school de Brug, Honnerlage Gretelaan, 9.30 uur. Bazar en rommelmarkt, dienstencentrum de 4 Mo lens, 10.00 uur. Open dag modelspoorvereniging Schiespoor, Wes terkade 21,10.00 uur. •The world according to Garp, Filmhuis. 21.30 uur. •Rommelmarkt. Kluphuis Oost, 10.00 uur. zondag 27 oktober Ruilbeurs, dienstencentrum de 4 Molens. 13 30 uur. Frank Groothof Erna Sassen (familievoorstel ling). Passagetheater, 14.00 uur. Valse Plat (Jazz Combo), Café Podium, 22.00 uur. Avondmuziek, Dorpskerk Kethel, 20.00 uur. •Koffie- en muziekochtend, de Erker, 10.00 uur. Interculturele dag, wijkcentrum de Erker, 14.45 uur. maandag 28 oktober Cursus weerbaarheid voor 55 plus-vrouwen, dien stencentrum deWoudhoek, 10.30 uur. vrijdag 25 oktober Citizin Kane (film). Stadsgehoorzaal, 21.30 uur. Josephine Baker (musical), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. •Orgelconcert Jan Jansen, Grote Kerk, 20.00 uur. Algemene ledenvergadering D66, de Gasterij, Westhavenkade 35,20.00 uur. zaterdag 26 oktober 4 Open dag en banenmarkt van Kruiswerk en Ge zinsverzorging, zaal Prikkewater, vanaf 10.30 uur. •Home Alone (film), Triangel, 13.30,18.30 en 20.45 uur. •Home Alone (film), Leger des Heils, 14.30 uur. •Citizen Kane (film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Josephine Baker, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Toneelvoorstellingen toneelgroep de Fakkel, Har monie, 20.30 uur. •Vlooienmarkt, Lijnbaanhal, 09.00-17.00 uur. zondag 27 oktober Lezing Agnes Sch reiner, kapel Emaus, 15.00 uur. •Museumconcert, Visserij museum, 15-00 uur. •Militariabeurs, Lijnbaanhal, 10.00 uur. vrijdag 25 oktober •Silence 20.30 uur. zaterdag 26 oktober Instuif Grote Kerk Eêtv bezoek asn een sportveld heb ik altijd een gezellige eangelegen- heid gevonden. Als kind trok ik al naar veldjes en pleinen waar iets met een bal gedaan werd. Zodra het kon in de sobere jaren van vlak na de oorlog, heb ik in clubverband op een grasveld eerst handbal en later voetbal gespeeld. Op het sportveld heb ik mijn vrouw voor het eerst ontmoet. Met mijn kinderen ben ik naar alieriei sportvelden gereden. Ik was jeugdleider bij de voetbalclub, waar ik 28 jaar speel de en zo'n 20 jaar functies had. Daarnaast zat ik twee decennia als verslaggever langs de lijn. En die dingen doe je natuurlijk niet als jeer een hekel aan hebt om naar een sportveld te gaan. De frequentie van mijn bezoek aan sportvelden is flink afgenomen. Kinderen gingen zelf. Ik hoefde alleen nog de autosleutels af te ge ven. Tegenwoordig ga ik eigenlijk alleen nog maar naar een sportveld uit gezelligheidsoyerwegingen. Zo ook afgelopen zondag bij Fortuna, wat. deels familiebezoek is. Een aangetrouwde neef van me heeft daar de bestuurlijke touwtjes en bij winst ook nog een accordeon in handen. Bovendien voetbalt mijn zoon er. Zondag was het bezoek van Nieuwenhoorn uit Hellevoetsluis een extra reden. Bij die club zijn mensen actief geworden, die in de loop der jaren Vlaardingen verlieten, omdat ze in de groeigemeente Hellevoetsluis het huis konden krijgen dat hier niet voor hen gebouwd werd. Hans en Tini van Bommel-Groen kwam ik zondag tegen, die het debuut van hun zoon Hans in de basis van Nieuwenhoorn bijwoonden. De snelheid en techniek die zijn vader - nu jeugdsecretaris bij Nieu wenhoorn - vroeger als semi-prof op de grasmat van Fortuna op de rechtervleugel neerlegde, liet jonge Hans nu op links zien. Frans Thier, oud-leider en grensrechter van RK WIK, was er. Na afloop stond ik onverwacht oog-in-oog met een oud voetbalmaatje uit de Babberspolder, Dirk Boer. Deze ex-HVO'er is sinds enkele jaren voorzitter van Nieuwenhoorn. Zulke ontmoetingen maken het altijd gezellig langs de liin BEN VAN HAREN Door Ben van Haren Vlaardingen - Vier Eritrese i vluchtelingen, een Sunnamer cn I een Marokkaan zijn sinds 1989 na I langdurige werkloosheid bij In- i sta!latiebedri|f Slagboom Vlaar- I dingen aan de slag gekomen De zes mannen, in leeftijd vanerend van 25 tot 45 jaar, kregen allen al bij het begin van hun deelname aan een omscholingsproject van Slagboom de garantie op een baan. Ze vormen tien procent van het personeelsbestand. Het in 1985 uit de boedel van het failliete 'imperium* van wijlen Ger Boogaard voortgekomen in stallatiebedrijf staat hiermee aan de kop van het lijstje werkgevers in deze regio, waar moeilijk plaatsbai e werkzoekenden in stromen. Directeur Jan Slagboom (56) zegt eerlijk dat het zuiveren alleen be drijfsorganisatorische iedenen zijn die aan het in dienst nemen van het zestal ten grondslag lig gen. ..Ideele motieven hebben geen enkele rol gespeeld. Even min economische. We zijn een be drijf. waarin woorden als winst en rendement niet vies zijn, maar de subsidieregelingen hebben in dit geval ook geen doorslaggevende waarde." Zijn bedrijf heeft regelmatige aanvoer van arbeidskrachten uit het zogenoemde Uneto-projekt gewoon nodig om het personeels bestand op peil te houden. De directeur en zijn leeftijdge noot Piet van Doorn, die als hoofd van de afdeling Uitvoering bij Slagboom belast is met selectie en begeleiding van de nieuwe hulpmonteurs, zijn enthousiast over het door het Gewestelijk Ar beidsbureau en de Stichting Be roepseducatie Nieuwe Waterweg in samenwerking met het Cen trum Vakopleidingen in Schie dam opgezette project. „Het is een prachtige opzet, waardoor langdurig werklozen in het ar beidsproces herintreden en wij gemotiveerde mensen erbij krij gen in ons vak," zegt Van Doom. Peuteren Hij kwam in 1978, een jaar na Jan. Slagboom, werken bij Boogaard in de Emmastraat. Dat ïnstallatie- juKtuuer of the lambs (film). Schuurkerk, 14.00 en r 19.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Directeur Jan Slagboom (links) met drie van zijn nieuwe werknemers, voor wie Piet van Doorn (rechts) de deur heeft opengezet. In de auto van links naar rechts uit Eritrea de 34-jarlge Ogbay en de 28-jarige Ghebrehiwet en uit Marokko de 29-jarige Larossi. De andere drie via het Uneto-project ingestroomde buitenlanders waren in verband met ziekte en cursusbezoek niet aanwezig tijdens het bezoek van de fotograaf. Foto Gemt de Heus/Roel Dijkstra bedrijf draaide uitstekend, maar dreigde ten onder te gaan aan de verliezen die begin tachtiger ja ren in de winkels van Boogaard werden geleden. Slagboom, toen ook directeur, lukte het om deze tak in 1985 los te peuteren van de curator in het faillissement. Als eigenaar/directeur gaf hij zijn ei gen naam aan het bedrijf, dat in dezelfde bedrijfspanden aan de Emmastraat, waar vroeger Steen houwerij De Vries was gevestigd, verder ging met bijna alle 38 men sen. „Wel geteld één klant zijn we toen kwijtgeraakt. Verder konden we gewoon doo^Hraa^n," constate ren Slagboom en Van Doorn geza menlijk. De vóór die spannende tijd al aan wezige opgaande lijn heeft zich in ,jde. afgelopen zes jaar gestaag voortgezèt Nu werken bij Slag boom 63 mensen, van wie er 52 monteur zijn, en is bovendien vo rig jaar het met twintig perso neelsleden zelfstandig werkende installatiebedrijf Van Loon BV in Rotterdam-Zuid overgenomen. „We hebben gelukkig weinig last van personeelsverloop, maar heb ben wel te maken met een groei markt terwijl we bovendien het gemiddelde niveau van ons per soneel willen opvijzelen." Manieren Slagboom noemt de drie manie ren, die hij ziet om dat te berei ken. „Zware mensen wegkopen bij de concurrentie is er bijvoor beeld één, maar geen goede ma nier. Het verstoort relaties en geeft scheve verhoudingen bin nen je eigen bedrijf. Dan heb je ook de methode van het in eigen bedrijf en viacursussen en scho len laten opleiden van leerlingen uit het technisch onderwijs, die we wel toepassen. Zo krijgen we een aantal nieuwe krachten bin nen, maar dat zijn allemaal jonge mensen van wie er jammer ge noeg ook nog weieens één af haakt om bijvoorbeeld zijn of haar geluk in een heel ander vak te beproeven. Pogingen om meer meisjes in de elektro-technische branche aan het werk te krijgen, lopen steeds vast. Wij hebben er hier in de af gelopen jaren drie van de techni sche school gehad. Ze zijn alle maal weerweg. De laatste gaat als heftruek-chauffeuse naar Ikea. Ik vind dat jammer, want in het al gemeen kan je zeggen dat meis jes secuurder zijn en dat past uit stekend in dit vak geeft Slag boom de pogingen weer om be kwaam personeel binnen te ha len. Van Doom, die meer met de prak tische kant van het bedrijf te ma ken heeft, wijst in dit verband wel op enkele beperkingen met vrou welijke monteurs. „Er wordt soms nog aardig wat fysieke kracht van een monteur gevraagd en dat hebben meisjes nu een maal minder. Ook kan ik natuur lijk moeilijk een meisje in haar dooie eentje naar een woning stu ren waarin zelfs nog geen toilet aanwezig is." Baangarantie Een nieuw reservoir wordt sinds 1989 aangeboord. Het zijn werklo zen, die zich voor een omscholing tot elektro-technisch monteur willen aanmelden. Zij worden naar bedrijven als Slagboom ge stuurd door het GAB Van Doorn: „Zij solliciteren ge woon bij ons en krijgen, als wij ze geschikt achten voor ons bedrijf, de garantie van een oaan als ze bij het Centrum Vakopleiding een eerste dagcursus van een halfjaar hebben gevolgd In dat halfjaar staan wij voortdurend in contact met de docent, die ze de minimale vaardigheden bijbrengt die wij nodig achten om in de praktijk mee te kunnen draaien. Daarna komen ze bij ons en moeten ze zich via de avondschool nog ver der scholen." Slagboom vervolgt: „Op deze wij- j ze krijgen we gemotiveerde men sen binnen, die ook al wat levens- ervaring hebben. Wij zijn uiterst - tevreden over de mensen die we nu hebben. De Entreërs bijvoor- beeld zijn politieke vluchtelin gen. Geen drop-outs, maar men sen die om hun kennis gevreesd worden door het huidige bewind - in hun land. Een van hen is in middels ondanks zijn taalachter stand doorgedrongen tot de derde klas van de MTS. Ik besef heus wel, dat op den duur deze mensen waarschijnlijk wel weer weg zul- len gaan, want het liefst wonen zes natuurlijk in hun eigen land,'1 maar ik denk toch dat ze min-!* stens vijf a tien jaar bij ons blijven j werken." Soepel Binnen zijn bedrijf verloopt vde:;. opvang van de nieuwe perso-|? neelsleden soepel, is de indrük^ van Slagboom. „Natuurlijk heb-»- ben die mensen even tijd nodig om zich thuis te gaan voelen. Ver gelijk ze maar met honden in een' asiel, die bang zijn omdat ze altijd op hun donder hebben gehad. Ze hebben dus begeleiding nodig err- daar zorgt Piet van Doorn uitsfë-" kend voor. Ook moetje er natuur lijk voor zorgen dat er in het pak ket dat aan het eind van jaar wordt gegeven, bij de Mohammed danen geen varkensvlees of aleer- holhoudende drank zit. Maar ver- der doen we nik$ bijzonders. We,; zijn-biy het in Ie- der geval jammer Vinden als we ze zouden kwijtraken, bijvoor- beeld aan de concurrent. Ander- r zijds kan ik me wel voorstellen dat de jongens om zich heen kij-~* ken hu ze weer die kans hebben*" en bij e^rt sojli citafiekunnen zeg gen:'Ik hëfcf bij1 Slagboom ge werkt." Schiedam - Ruim twee eeuwen na de oprichting gaat de Schie- damse kamer van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel vermoedelijk haar zelfstandige status opgeven. De bestuursleden Richard Roelofs en Frans van Krugten zijn op dit moment druk doende een fusie met de afdeling Vlaardingen/Maassluis van de grond te tillen. De fusiebesprekingen zijn geo pend op verzoek van de zieltogen de afdeling Vlaardingen/Maass luis. De in de Maatschappij voor Nijverheid en Handel verenigde ondernemers vissen in Vlaardin gen in dezelfde vijver als de In dustriële Kring Vlaardingen. Als gevolg van deze concurrentie woiden de veiguuenngen van de maatschappij in Vlaardingen doorgaans slechts door een der tigtal bezoekers bijgewoond. „Met zo'n klem gezelschap krijg je problemen om goede sprekers te vinden," zegt voorzitter Ri chard Roelofs, die zich overigens nog wel op een florerend bestaan van de Sehiedamse afdeling mag verheugen. „Daarom heeft Vlaar dingen het verzoek ingediend te fuseren. Dat wordt de komende tijd onderzocht." Vooruitlopend op de fusie mogen de uit Vlaardingen en Maassluis afkomstige leden van de maat schappij reeds aanschuiven bij de maandelijkse lunchbijeenkom- sten in kerkgebouw De Ark in Schiedam-Noord. Dankzij deze maatregel trof spreker Onno Ru- ding deze week bijna honderd on dernemers onderzijn gehoor. Voorzitter Roelofs, in het dage lijks leven directeur van zuurstof- fabriek Hoek Loos, verwacht dat de leden van de Sehiedamse afde ling in het begin van het volgend jaar in meerderheid met de fusie akkoord zullen gaan. Wel is be kend. dat verschillende oudere le den vanwege het sentiment moei te hebben met hel opheffen van de zelfstandige afdeling in Schie dam. De nieuwe vereniging gaat het gehele Waterweggebied tot haar terrein rekenen. Naast Schiedam mers, Vlaardingcrs cn Maasslui- zers mogen ook ondernemers uit Maasland en Hoek van Holland lid worden van de nieuwe afde ling van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Autobedrijf >w W' official LADA-dealer 1.988. Lada •Samara 1.300 'wit -.1987 Lada Samara .1.300 rood 1987 'Lada .Samara 1.300 'Wit .1989,' 'Lada' 2105 - .1.200 blauw 1989. Lada 2105 .1.200 wit. 1988. Lada 21.05 .1.5. rood 1988 Lada' .2105 1:2 T blaüw .L;' 1987 Lada 2105 1.3 'ivoor 1987 Lada 2105 1.2 Wit;-.' 1986 Lada 2105% 1.2 beige 1989 !Lada - •1200'S 'wit- 1989. Lada :120Q S ivoor 1*988 Lada '1.200' S rood 1988 Lada. 1200 s ivoor 19S7 Lada 1200 S beigè 1988' Lada 'Station wit.. •*1986. Citroen BX dig grijs Voetiushof. 22, Rotterdam. Tel. 010-4220722.: Raadhuisstraat 14, Capélle a/d IJssel'. Tel. 010-4581255 3, J )*i: Schiedam - De - al enige tijd ge leden opgeheven - Beheerscom missie van wijkgebouw de Blau we Brug krijgt toch een waardig afscheid. Op .30 november verzorgt het Te- lemann Ensemble uit Maassluis een uitvoering voor de vrijwilli gers die zich jaren hebben inge zet voor het gebouw aan het Bach- plein in Schiedam-Noord. En wet houder Bart de Leede (Welzijn) tracteert de commissieleden voorafgaand aan het concert op een etentje. De organisatie van dit afscheid heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Omdat de gemeente Schiedam, die de Blauwe Brug per 1 januari overdoet aan een particuliere stichting, niet uit ei gener beweging een feestje op touw zette, besloot C. Niessen daartoe het initiatief te nemen. Hij is oud-voorzitter van de Be heerscommissie. Niessen vond het ongepast de vrijwilligers zonder enig bedank je aan de dijk te zetten. Hij con tracteerde op eigen houtje het Te- lemann Ensemble. Pas in een la ter stadium kreeg hij medewer kingvan De Leede. Handenvol werk heeft de Be heerscommissie nooit gehad. De bevoegdheden van deze club vrij willigers waren uiterst beperkt. Het woord 'beheer' m de naam was dan ook tamelijk misleidend. Maar de commissieleden waren wel stuk voor stuk nauw betrok'- ken bij de gang van zaken in de; Blauwe Brug. - Voor het afscheid zijn een kleine' twintig personen uitgenodigd. De rest van de concertkaartjes wordt verdeeld onder de leden van de Katholieke Ouderenbond. Het beheer van de Blauwe Brug' wordt overgenomen door de stichting Accu. Het wijkgebouw wordt volgend jaar voor een half miljoen gulden verbouwd. INTERNATIONAL INTERNATIONAL Model: Scudo Design:.Frans Schrale Verstelbare fauteuil ir veel komfort.in zowel de zit-'als de ligstand De hoofdsteun js ver plaatsbaar d.-m.v; Model: Lugano Design: Ann Maes Yóung Team Leverbaar als-2 eri 2.'5 zitsbanl:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2