erwe 9' Bezuinigingen bij Beukenhof teruggedraaid Bescheidenheid siert mannenkoor Orpheus Wateroverlast in Vlaardingen is eind volgend jaar voorbij Filmhuis heeft iets weg van kraamkliniek Tasjesrovers ingerekend Grote Kerk voor een jaar op slot Kleren nodig voor Kroatië Paddenpoelen weer op diepte gebracht Avalance boos over aanbod van gemeente Ranshuijsen: welzijn moet echt bezuinigen Autokraker werkt hard Vrachtwagens ook doelwit Brandje in leeg pand Maassluizer aangereden Lijnbaanhal lijkt op slagveld Rotterdams Dagblad Maandag 28 oktober 1991 W. mf. S Maassluis - Bij de ingang van de Grote kerk stond zaterdagavond een groepje mensen te vernikkelen van de kou. Dat deden zij zichzelf aan, want zij wil den per se een sigaretje opsteken. Binnen, bij het in verband met de tijdelijke sluiting gehouden feestje, mocht de vlam niet in de sigaret. Dat was opvallend, want dat de kerk gaat mede op slot omdat de wand borden 350 jaar lang hebben geleden onder de rook van kaarsen. Die ene avond met rook in de kerk had er wellicht nog wel bijgekund, maar de beheerders van de kerk besloten anders, Aan de vooravond van de inwendi ge restauratie konden onder meer het bord van het kleermakersgilde en het visserijbord voor het laatst in de huidige vorm worden gezien. De dikke lagen stof worden in de komende maanden verwijderd. Nu de buitenkant van de Grote Kerk gerestaureerd is, is de tijd aangebroken om ook binnen de muren aan een rigoureuze 'schoonmaak' te beginnen. Het schoonmaken van de genoemde borden zal daarbij veel tijd vergen, maar er is meer aan restauratie toe. Zo zuLlen ook de glas-in-loodramen worden hersteld. De restauratie van de binnenkant van de kerk en het interieur zal een jaar in beslag nemen. Vanaf 1 no vember is de kerk voorlopig niet toegankelijk voor publiek. Om het leed van de bezoekers van de kerk te ver zachten, werd het feestje georganiseerd. Geïnteres seerden konden op die manier voor een jaar afscheid nemen van het eeuwenoude gebouw. Zaterdag was het gesprek van de avond dan ook 'de kerk'. „Het gaat me echt aan m'n hart dat i k een jaar lang zonder de kerk moet doen," vertelde een van de bezoekers, „Ik kom hier heel vaak luisteren naar orgelconcer ten en zal dat voorlopig even moeten missen." Een ander vond dat vooral het orgel.dat al sinds 1732 in de kerk pronkt, het komende jaar gemist zal wor den: „Dit is een bijzonder orgel. Mensen komen van heinde en verre om te luisteren. Het is heel jammer dat de kerk voor een jaar dicht gaat, maar ja het moet, anders gaat de kerk over een tijdje voorgoed opsloten dat is natuurlijk niet de bedoeling." Erg veel tijd om te kletsen hadden de bezoekers niet, want er waren verschillende optredens die de aan dacht vroegen. Zo zong het Regenboogkoor, het or gel werd bespeeld en ook het koperensemble Susato zorgde voor een muzikale bijdrage. Het Filmhuis in Schiedam leek zaterdag avond vanuit een bepaalde hoek eerder op een kraam kliniek dan op een ruimte waar rolpren ten worden vertoond. Een babyfoto op het raam, ver pleegsters er achter, het kostte enige moeite om te realiseren dat een en ander alleen te ma ken had met de vertoning van de film 'The world ac cording to Garp'. En met het tienjarig be staan van het Filmhuis. Want daarom werden be zoekers isters) ge vraagd zich de kleden als de figuren uit de film, dus ais verpleeg sters, foot- ball-spelers of worste laars. Wie dat deed hoefde geen entree geld te beta len en kreeg een aantal gratis con sumpties. Foto Gemt de Heus/Roe! Dijkstra Vlaardingen - In het centrum van Vlaardingen wor den de komende week winterkleding, schoenen en dekens ingezameld voor Kroatië. In buurthuis De Haven staan dan bewoners(sters) klaar om een en ander te sorteren. Dat gebeurt op dinsdag- en woens dagmiddag en donderdagavond. Volgens mevrouw Jovic, een van de initiatiefneem sters, ontbreekt het met name ouderen en kinderen aan deze zaken. Koratië, 20 wordt gemeld, is een berggebied waar de winters erg koud zijn. Het ge bied is, nu Joegoslavië uiteenvalt, in een burgeroor log verwikkeld. Schiedam - De bewoners van Schiedam-Noord zjjn opgeroepen geen afval meer te gooien in de twee paddenpoelen aan de Harreweg. Die poelen zijn in '86 gegraven, maar intussen door tuinafval, halve brommers en pakken nieuwe kranten zo ondiep ge worden dat de gemeente ze weer moest uitbaggeren, De Paddenwerkgroep Schiedam KNNV heeft de be woners in Noord gevraagd het vuil gewoon met de reinigingsdienst mee te geven. Vlaardingen - Verontwaardigd heeft het muziek- en showkorps Avalance het aanbod om te verhuizen "aar de Havenstraat van de hand gewezen. De staat waarin het betreffende pand verkeert is om te hui len, aldus Avalance in een brief aan het college van B en W en de leden van de gemeenteraad. Het muziek- en showkorps was enige maanden gele den bezig met de verbouwing van de opstallen van de voormalige voetbalclub DSS. Maar een brand ver woestte alle reeds verrichte werkzaamheden. Het onderkomen aan de Havenstraat is vorige maand al afgewezen. Avalance constateerde dat de vloer er ongelijk was, er resten bedrading en bevesti gingen van machines uit de vloer staken en het hout- n werk 'door en door' verrot was. Het pand zou alleen maar voor sloop geschikt zijn. Avalance in de brief: „Het aanbod vergeten we liefst zo snel mogelijk. Ons wordt zo het idee gegeven dat er in Vlaardingen geen ruimte is voor enig amateu ristisch cultuurgoed." Het muziekkorps is momentpel gehuisvest in het Weeshuis. Dat staat nu te koop, overigens zonder dat de gebruiker shiervan zijn ingelicht. „En dat," aldus Avalance, „getuigt van weinig scciaal gevoel." Schiedam - De gemeente Schiedam heeft alle bezuinigings maatregelen op crematorium De Beukenhof teruggedraaid. Daarmee is wethouder Chris Zijdeveld tegemoet gekomen aan de onvrede bij de begrafenisondernemers, die zich deze zomer beklaagden over de verminderde service op het rouw- eentrum. De ondernemers toonden zich on tevreden over het feit, dat de per sonele ondersteuning vanuit de begraafplaats werd vervangen door videocamera's. Gevolg was dat de begrafenisbedienaar er bij de rouwptechtigheden alleen voor stond. Verschillende onder nemers weken hierop uit naar de crematoria Zuid en Hofwijk in Rotterdam, „Er is inderdaad iets te enthou siast bezuinigd," geeft wethouder Zijdeveld toe. „Maar de kritiek van de ondernemers zag ik toch vooral als onderhandelingstech niek. Het klinkt wat vreemd in dit verband, maar ook hier is er spra ke geweest van een discussie over het produkt van een aanbieder en de wensen van een afnemer. Ik denk dat we de zaken naar aller tevredenheid hebben kunnen re gelen." Ondanks de gemeentelijke con cessies heeft De Beukenhof in de afgelopen maanden toch een deel van haar klandizie moeten inleve ren. Een woordvoerder van begra fenisonderneming Marenata uit Spijkenisse zegt, dat de verande ringen op De Beukenhof hebben geleid lot een halvering van het aantal door hem begeleide crema ties. „Vroeger verzorgden we negentig crematies per jaar in Schiedam," zegt woordvoerder Roos. „Dat aantal is gedaald tot circa veertig. Het vprschil wordt veroorzaakt door ons advies." „Ondanks de nu aangebrachte verbeteringen is dat voordeel ei genlijk weggevallen. Verstopt achter een bloemetje staat er nog steeds een camera op de eerste rij van de aula gericht. Ik vind dat een inbreuk op de privacy van mijn cliënten." Het Schiedamse crematorium wordt dit jaar voor het eerst in haar bestaan geconfronteerd met een dalend aantal crematies. Tus sen 1987 en 1990 steeg het aantal crematies, gerekend over de eer ste acht maanden van het jaar, van 521 tot 681. Tussen januari en augustus van dit jaar is dit aantal, zij het licht, gedaald tot 668. Volgens voorlichter Jan Lang straat is een lager aantal doden de oorzaak van de daling. „Dat vindt uiteraard zijn weerslag op het aantal crematies. Mij is niets be kend over de opstelling van Mare nata. Het zou mij verbazen als deze firma het crematorium mijdt. We zijn op alle eisen inge gaan." Met het uitbreiden van de ont vangstruimte wil De Beukenhof de service in de toekomst gaan verbeteren. In de meerjarenbe groting is twee ton gereserveerd voor deze aanpassing. Volgens wethouder Zijdeveld zijn er meer veranderingen op til. Binnen de Dienst Gemeentewerken krijgt de begraafplaats in de toekomst een zelfstandiger positie. Volgens kenners van de begrafeniswereld wordt Schiedam tot deze verbete ringen gedwongen door de mark tontwikkelingen. Door de komst van nieuwe crematoria in Capelle en Spijkenisse wordt de spoeling voor de exploitanten in de toe komst dunner. Vlaardingen - De korting op het opbouwwerk kan eventueel wor den ontzien, maar dan vallen er wel klappen elders in de welzijns sector. Wethouder Ranshuijsen windt er geen doekjes om. De be zuinigingen van 65.000 gulden op het budget van de Stichting Wel zijn '90 worden niet uitgesteld. De wethouder wil bezuinigen op het welzijnswerk. Daar worden wij de dupe van, roepen verschil lende belangenverenigingen van migranten, jongeren, ouderen, patiënten en uitkeringsgerechtig den. En zo schoot eigenlijk nie mand iets op zaterdag tijdens een forum over het welzijnsbeleid. Onder het motto 'nee tegen een spookstad' voerde het Vlaardings Actiecomité Sociaal Kultureel Werk (VASK) actie tegen de be zuinigingen. In een vol Labyrint kreeg de wet houder de kans zijn bezuinigings beleid te verdedigen. De Stich ting Welzijn '90 moet het volgens het concept-welzijnsprogramma 1992 met 65.000 gulden minder doen. Dat betekent gevaar voor het op bouwwerk, de hulpverlening aan migranten, 'het jongeren- en het ouderenwerk, en de patiënten verenigingen. Alleen de kinder vakantie-activiteiten door buurt huizen werden zaterdag door Ranshuijsen veiliggesteld. Het 'onafhankelijke' Spook Klaas zat het forum voor. Hij vroeg de de wethouder onder meer waar om groepen die toch al in een ach terstandsituatie verkeren niet kunnen worden ontzien en waar om juist vrijwilligers worden 'ge straft'. Ranshuijsen zag het alle maal niet zo somber. „Kijk eens naar wat we wél hebben gereali seerd binnen de welzijnssector," reageerde hij en noemde bet nieuwe wijkcentrum De Telder als voorbeeld. Jongeren, ouderen, migranten en andere gedupeerden riepen Ranshuijsen vervolgens ter ver antwoording. „Leveren wethou ders en ambtenaren zelf ook iets in?" Om te beginnen kunnen de kopjes koffie, flesjes limonade en ook het stokbroodje met zalm door de heren zelf betaald wor den, vindt iemand. Liedje „Kan er geen raad van wijze men sen worden.ingesteld om de boel te controleren? Waarom wel een nieuwe parkeergarage?" Het be kende liedje: omdat er nu een maal keuzes gemaakt moeten worden. En: „Waarom krijgt de Stadsgehoorzaal meer dan een ton en wij niks?" Ook de jongeren van het Labyrint voelen zich in het nauw gedreven. Het jongerencentrum is volgens Ranshuijsen een last waar de ge meente vanaf wil. De ruimte zou op commerciële basis geëxploi teerd gaan worden. Volgens spre ker Wilsem van Welzijn '90 reeds op 1 januari. Daarmee verliest een deel van de Vlaardingse popgroepen wellicht haar oefenruimte. „Er wordt ge zocht naar alternatieven," Maar met die opmerking stelde Rans huijsen de muzikanten niet ge rust. „U blijft mistig doen. Je weet niks." Gaat Vlaardingen eruit zien als een spookstad als de bezuinigin gen worden doorgezet? Jongeren die doelloos over straat zwerven, gehandicapten weggestopt in hun huis. Een neerwaartse spi raal, drugs, criminaliteit. Verge lijkbare situaties als in Dor drecht, waar doelloos rondzwer vende jongeren zich vermaakten met het molesteren van buurtbe woners? Volgens het VASK wei. De bewust gecreëerde rommel in het decor inspireerde een be woonster van de Westwijk. „Als we containers hadden kwam de troep niet op straat terecht. Vrij willigers zijn er genoeg in de wijk." Ranshuijsen kwam met de toezegging dat er in de wijk iets moet en zal gebeuren. Maar wat' De reddingsboei op de vuilnisbelt stelt in Labyrint het laatste sprankje hoop voor. Vlaardingen - De dader die in de nacht van woensdag op donder dag op de Van Hogendorplaan werd betrapt bij het openbreken van een auto, heeft nog meer op zijn geweten. Onderzoek heeft aangetoond dat de man ook in braken heeft gepleegd in winkels aan de Van Hogendorplaan, de Westwijk en in Schiedam, Maas sluis en Maasland. Tegen een andere opgepakte au tokraker loopt nog een onder zoek. De man werd ingerekend aan de Platanendreef. Zijn hand langer ontkwam. Orpheus In het Passagetheater; akoestiek niet ideaal. Foto Gemt de Heus/Roel Dijkstra Door Carel van der Velden Schiedam - Orpheus had alle re den om hoog van de toren te bla zen, maar toch deed het 125 jaar geleden opgerichte mannenkoor vrijdagavond in het Passage-the ater met gepaste eerbied een stapje terug voor de gepassio neerde sopraan Joke de Vin en het Randstedelijk Begeleidings orkest. Het beslagen koper van het koor werd dankzij de muzika le kruisbestuiving op slag opge poetst. De bescheidenheid van Orpheus stond in contrast met de ambities, die de jubileumcommissie in de voorbereidingen van net optre den aan de dag legde. Het pro gramma stond in het teken van de muziek van Kurt Weill. Het in 1933 gecomponeerde Die Sieben Todsünden wordt echter zelden of nooit opgevoerd, onder meer vanwege de onbekendheid van het stuk. Het opnieuw tot leven wekken van het door Bertold Brecht van teksten voorziene ballet is boven dien afhankelijk van het goed dunken van de erven Brecht en Weill. Slechts met veel moeite wist voormalig voorzitter Piet Smit de families van zijn plannen te overtuigen. Ongeveer vierhonderd toehoor ders beoordeelden vrijdagavond bet resultaat van de aangepaste v - 'stelling. Want in plaats van balletdansers waren er op het po dium uitsluitend zangers en khs- siek geschoolde muzikanten te vinden. De hoofdrol was wegge legd voor de ingehuurde solisten Joke de Vin en tenor Otto Bouw- knegt. De Vin speelde haar rol vol over- Schiedam - Op de Singel zijn gis termiddag een 18-jarige Rotter damse en haar 21-jarige vriend uit dezelfde stad aangehouden na een poging een 80-jarige vrouw te beroven. Een voorbijganger wist te verhinderen dat de Rotterdam se zich meester maakte van de tas van het slachtoffer. De politie kwam de voorbijganger te hulp en arresteerde de mannelijke overvaller, Op het Marconiplein werd vrijdag door de Rotterdamse politie een 23-jarige man uit de Maasstad aangehouden die in Schiedam een Peugeot had gestolen. Zater dag vond de politie een auto terug die eerder was gestolen aan de Jo- han deWittsingel. tuiging, maar net als de donkere bassen van Orpheus werd zij ge plaagd door de magere akoestiek in het Passage-theater. Het rode theaterpluche dempte de gezon gen aanklacht tegen de kapitalis tische moraal, waardoor de toch subtiel musicerende leden van het Randstedelijk Begeleidings orkest de boventoon kregen. Ondanks het gemis van de karak teristieke diepe galm van het koor was de voorstelling een suc ces. De kracht van Orpheus schuilt met name in het collectief en daarom was het zeker geen slechte keuze om het solistische werk aan buitenstaanders te gun nen. In het als voorafje gepresen teerde Berliner Requiem, dat spe ciaal voor mannenkoor en blaas instrumenten werd geschreven, zong Otto Bouwknegt het op de moord van de militante pacifiste Rosa Luxemburg geïnspireerde werk met verve. Schiedam - Het aantal auto-in braken in Schiedam handhaaft zich op een verontrustend hoog peil. Twaalf personenauto's wa ren afgelopen weekeinde het doelwit van op buit beluste crimi nelen. In de meeste gevallen werd de radiocassettespeler ge stolen, in een geval verdween ook een jas, een portefeuille en een kentekenbewijs. Daarnaast kraakten dieven vijf vrachtwa gens in de Nieuwe Maihenesser- straat. De buit: drie radiocasset- tespelers, een koffiezetapparaat, werkkleding, een tv-toestel, en kele boeken en een portemonnee. Schiedam - In een leegstand pand aan de Goereesestraat te Schiedam heeft in de nacht van zaterdag op zondag een brandje gewoed. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, ook al omdat er geen zwervers in het pand waren. Een aanpalend r d liep rookschade op. De Lier - Een 18-jarige inwoner van Maassluis is vrijdagavond in De Lier aangereden door een wit te bestelbus, die daarna is doorge reden. Om zeven uur 's avonds belde de man aan bij een woning aan de Hoefweg. De Maassluizer was aangereden, waarna zijn brommer in de sloot belandde. Het slachtoffer had diverse schaafwonden en is ter plekke door een arts behandeld, waarna hij naar zijn woning is gebracht. De politie zoekt getuigen (01745- 14341). Helmen, medailles, bajonetten, camotiflage-kleding, ridderor den, antieke wapens, uniformen en messen; de Lijnbaanha! in Vlaardingen leek zondag wel een slagveld. Maar van bloedver gieten was geen sprake geweest. Slechts verzamelaars scharrel den er rond, zoekend naar aanbiedingen om hun collectie uit te breiden. De druk bezochte 'Militariabeurs' was georganiseerd door de afdeling Vfaardingen/Maassluis van de vereniging De Verzame laar. En de organisatie klopt zich op de borst daarmee de groot ste beurs in Nederland binnen te muren te hebben in dit genre. Foto Gernt de Heus/Roel Dijkstra Vlaardingen - Voor die delen van Vlaardingen die de laatste jaren bij hevige regenval door watero verlast zijn geteisterd, gloort ver betering aan de horizon. Eind vol gend jaar zijn ze van die regelma tig terugkerende overlast bevrijd, zo heeft Gemeentewerken bere kend. Met name de Boslaan (Oostwijk), de Richard Holstraat, dc Sweel- inckstraat (Vettenoordsepolder) en de Broekweg, alsmede de Thorbeckestraat in het centrum, hebben regelmatig te kampen met een onvoldoende werkende waterafvoer. Het gevolg is dat de straten en verscheidene wonin gen regelmatig blank komen te staan. Mede op aandringen van de be trokken bewoners is er door Ge meentewerken onderzoek ver richt in de probleemgebieden en is men inmiddels gestart met de renovatie van het rioolsti.lsel. De Boslaan staat als eerste op de lijst. Daar is in oktober begonnen met het aanleggen van een geschei den stelsel. De afvoer die het re genwater moet verwerker, wordt niet langer gekoppeld aan die van de woningen zodat de riolen niet meer kunnen overlopen. Eind no vember moet het karwei in de Boslaan zijn geklaard. Als het in december te presente ren uitvoeringsplan betreffende de Richard Hol- en de Sweelinck- straat wordt goedgekeurd, gaat Gemeentewerken daar na de win ter aan de slag. De voorkeur gaat uit naar een systeem waarbij de putten worden dichtgemaakt, een aparte regenwaterriolering wordt aangelegd en een pomp wordt geïnstalleerd om het overvloedi ge regenwater weg te pompen. Omdat men daarvoor een aan zienlijke berging nodig heeft, wordt de speelplaats aan de Ri chard Holstraat gebruikt als op- vangbak waaruit het overbodige regenwater in de singel wordt ge pompt. Gescheiden Ten behoeve van het laatste pro ject, de Broekweg en Thorbeeke- straat, worden nu de panden, straten en riolen opgemeten en geïnventariseerd Wellicht komt daar een gedeeltelijk gescheiden rioleringssysteem waarbij de af voer vanuit de woningen direkt in het riool terecht komt. Dat plan wordt begin volgend jaar bespro ken en indien mogelijk in maart '92 gepresenteerd. In het tweede of derde kwartaal van 1992 moet het worden uitgevoerd, zo is de planning. Volgens hoofd L. Heijboer van de afdeling Weg- en Waterbouw van de gemeente Vlaardingen, zijn de problemen eind volgend jaar op gelost. Heijboer: „Maar we pinnen ons niet vast op een bepaalde datum want er komt nogal wat bij kijken. Ten eerste moeten we zorgen dat bij het wijzigigen van de rioolstel sels de problemen niet worden verplaatst naar andere gebieden. En ten tweede moet de riolering in geheel Vlaardingen stelselma tig worden vernieuwd. Dat vergt natuurlijk ook de nodige tijd. Te vens wordt de volledige Vlaar dingse riolering van de kaart overgebracht op de computer. Dat moet in januari zijn gebeurd. Ik kan me voorstellen dat bepaal de bewoners vinden dat hun wijk het eerste onder handen geno men moet worden, maar we pak ken project voor project aan. We kunnen niet alles tegelijk doen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1