Waterweg 13 li! GGD verhuist tijdelijk naar Cincinnati-gebouw Incestpleger heeft baat bij hulpproject 99.95 - 499.95 JhkEngei ABC verandert Lange Kerkstraat Messentrekker nog vier maanden vast Welzijn ontzien bij bezuinigingen 'Jullie hebben Van Kleef z'n baan afgenomen' GRATIS Onaangename verrassing a S JIP open voor alle vragen gen r^g GGD weet niets van veel gevallen van schurft Maassluis 'plotseling' akkoord met gifberg TBS na doodslag Vlaardingen en Schiedam oneens over plaats voor nieuwbouw Overvaller schiet in lucht Frustratie leidt tot mishandeling Bende opgerold SINT NtCOLAAS HET SPIJT ONS DUS WAT MOETEN WIJ NU? KERSTVERLICHTING Rotterdams Dagblad Woensdag 30 oktober 1991 r i Als In Rotterdam parkerende automobilist ben je op verrassin gen voorbereid. Ruitje In, autoradio vreg, slervelgen verdwenen, een bon, weggesleept; Je houdt er allemaal toch een beetje reke ning mee. Maar dat Je wagen zwaar beschadigd opeens een stukje In de lucht kan hangen; nee dat was toch nog niet bij |e opgekomen. Toch overkwam het gisteren een automobilist nadat hij zijn wa gen in de Marconistraat bij de Merwedehaven had neergezet. Vermoedelijk nam een een andere wagen de bocht vanaf de Grensflat Iets te ruim en ramde de achterste van de aldaar gepar keerde auto's. Het rijtje zette zich In beweging en de voorste wagen schoot zelfs de lucht In.1=0,0 Frw Emsi/Cor vos. Rotterdam - Gevallen van schurft in Rotterdam, zo als die deze week op de Rotterdamse Dansacademie zijn ontdekt, worden lang niet altijd gemeld. Het meiden van een infectieziekte als schurft bij de plaatselijke GGD is verplicht Masr de Gezondheids dienst in Rotterdam vermoedt dat dat slechts by tien procentdaadwerkelijk gebeurt. Volgens C. F. Engelhard van de afdeling Infectiebe- strtjding komen bij de Rotterdamse GGD jaarlijks zo'n tweehonderd tot tweehonderdvijftig meldingen van schurft binnen. Het werkelijke aantal gevallen is daar dus een veelvoud van. Tot nu toe kwamen in Rotterdam vooral meldingen van schurft in verzorgingshuizen zoals Combihuis Meerweide en Simeon en Anna in de openbaarheid. Maar schurft beperkt zich zeker niet tot bejaarden oorden. Aile plekken waar regelmatig grote groepen mensen samenkomen zijn extra kwetsbaar. Schurft of scabiës is een besmettelijke ziekte. Het- wórdt veroorzaakt door de schurftmijt die zich in de bovenste iagen van de huis ophoudt en vreselijke jeuk teweeg kan brengen. Mensen kunnen schuift krijgen door lichamelijk contact met anderen. In een enkel geval lopen zij de ziekte op door besmet bed- degoedof via eenhuisdier. Het beeld dat veel mensen hebben, dat schurft on losmakelijk is verbonden met onhygiënische toe standen; gaat volgens Engelhard niet op voor een land als Nederland. „We hebben uitstekende sanitai re voorzieningen, we hebben volop zeep om ons te wassen. Dus dat is niet het probleem," zegt hij in het blad van de GGD Gemeengoed. „Ik denk dat het rea listisch is om te zeggen dat scabiës altijd zal blijven voorkomen." Schurft is uitstekend te genezen. Mensen die schurft hebben opgeiopen en huisgenoten en vrien den van de patiënt dienen zich eerst goed te wassen. Vervolgens smeren zij zich van top tot teen in met een speciale crème die een etmaal op de huid moet blijven zitten. De jeuk wordt na de behandeling ge leidelijk minder en is na ongeveer zes weken geheel verdwenen. Maassluis - Geheel onaangekondigd is de gemeen teraad van Maassluis vannacht in meerderheid ak koord gegaan met de onlangs gepresenteerde sane ringsvoorstellen voor de Steendijkpolder. Tijdens de begrotingsbehandeling stemde de raad in met een r CDA-motie. In het inmiddels door minister Alders (Milieubeheer) goedgekeurde plan wordt de bodem in de Steendijkpolder-Zuid afgegraven tot een diep te van l,3ö meter. Hiermee deed de gemeenteraad afstand van de mo tie, die op 8 september 1987 werd behandeld. Toen eiste de raad unaniem dat de met giftig havenslib op gespoten Steendijkpolder integraal zou worden af gegraven tot een diepte van 1,75 meter. Op initiatief van CDA'er H. Woudstra stemde de raad in de afgelo pen nacht ook in met de door de Maassluise wethou der J. Storm en gedeputeerde ir. J. van der Vlist (Mi lieu) uitgedachte bestemming voor het gif. Na de be perkte sanering wordt het havenslib verzameld in een heuvel op de plaats van de huidige tennisbaan aan de rand van de wijk. Drie PvdA-raadsleden keerden zich tegen de motie van Woudstra. Het drietal vindt het principieel on juist, dat de raad zich zonder ruggespraak met de be trokken bewoners over de sanering uitspreekt. „Dit zeer ingrijpende voorstel heeft echt geen haast," meende tegenstemmer R. Punt. Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft van morgen een 29-jarige mar. veroordeeld tot ter be schikking stelling (tbs) met dwangverpleging. De Rotterdammer is schuldig bevonden aan doodslag op zijn buurman in de Sophiastraat in Kralingen, na een ruzie op 12 juli dit jaar. De officier van justitie eiste twee weken geleden vier jaar cel en TBS. Hij wilde 'er zeker van zijn dat deze man langere tijd niet op straat komt'. De Rotterdam mer lijdt aan ernstige achtervolgingswaanzin, con cludeerden artsen in het ziekenhuis Dijkzigt dit na jaar. In het vonnis werd die conclusie overgenomen: „U bent zo ziek dat het feit u bijna niet kan worden aangerekend." - De aanleiding tot de fa tale ruzie was de vraag van de vriendin van het slachtoffer, waarcm de Rotterdam mer soms zo schreeuwde. Toen hu haar daarna uit kafferde kwam het slachtoffer verhaal halen, waarna de Rotterdammer hem met een vleesmes doodstak. Het 56-jarige slachtoffer overleed bijna direkt. Vlaardlngen/Schledam - De GGD Nieuwe Waterweg Noord verhuist tijdelijk van de Soendalaan naar het Cin- cinnati-pand aan de Mr. L.A. Kesperweg op de grens van Schiedam en VTaardingen. De GGD-directie voert mo menteel onderhandelingen over een huurcontract voor twee jaar. De benodigde ver bouwing gaat ongeveer drie ton kosten. De gezondheidsorganisatie moet mettertijd m een nieuw pand ko men. omdat het onderkomen aan de Soendalaan wordt gesloopt. Schiedam en Vlaardingen zijn het oneens over de plaats waar dat nieuwe gebouw moet verrij- Als eerste is Schiedam met een lo- katie voor de nieuwbouw op de proppen gekomen: achter het nieuwe politiebureau, dichtbij het NS-station Schiedam-Nieuw- land. Maar Vlaardingen vindt dat te ver. ook voor Maassluis dat eveneens onder de GGD Nieuwe Waterweg Noord valt. Dus is te genover de Schiedamse optie een Vlaardings alternatief gezet: het kantorencomplex dat schuin voor het NS-station Vlaardingen-Oost is gepland. „Een goede plek," aldus de Vlaar- dingse wethouder drs. Kees van der Windt (Volksgezondheid). „Schiedam heeft wat bereikbaar heid via het openbaar vervoer be treft een sterke lokatie, maar dat is de onze in Vlaardingen ook. En Schiedam ligt minder centraal." Volgens Van der Windt wordt er zo gewerkt met een twee sporen beleid. Als de ene lokatie afvalt, kan op de andere verder worden gegaan. De wethouder wijst erop dat voor beide opties nog alle pro cedures moeten worden afge werkt. De GGD moet weg van de Soen dalaan omdat Vlaardingen daar de Billitonflat sloopt voor een nieuw, modern zorgcentrum voor ouderen. De bedoeling was met een nieuwbouw te betrekken, maar voor uitvoering van dat plan was men te laat met de voorberei ding, Vandaar de tussenoplossing in het Cincinnati-pand, dat eigen dom is van het Bouwbedrijf Van der Waal. Qua oppervlakte is het daar - tijdelijk- te doen, aldus Van der Windt. De wethouder vindt het geen goede plek voor een defi nitieve lokatie. Hij stelt dat Cin- cmnatti te ver van het station ligt. „Ga het maar eens lopen, dan zal je zien dat het tegenvalt. Nee, het is niet onaanvaardbaar anders zouden we er ook niet tijdelijk in gaan." na 3D Schiedam - De vernieuwing van de Schiedamse binnenstad komt naderbij. Als eerste project staat het ABC-complex aan de Lange Kerkstraat op stapel. Tegelijk met de bouwa an vraag arriveer den op het stadskantoor vorige week de tekeningen van architec tenbureau Van Manen uit Noord- wijk. Om plaats te maken voor het ge- combineerde warenhuis van Al- bert Heijn, Blokker en C&A wordt een deel van de straat ge sloopt; op de hoek van de Lange Kerkstraat en de Kreupelstraat blijven twee panden staan. Het gat wordt opgevuld met een vrij uniform gevelfront van bruinach tige steen, in het midden onder broken door een centrale hal met veel glas. Om nog iets van het oude straatbeeld te bewaren heeft de architect de lange voorgevel een 'pandjesachtige indeling' ge geven. De drie winkels bevinden zich alle gelijkvloers. Op de verdie ping zijn kantoorruimten onder gebracht. "De ramen op de etage zijn bedrieglijk, want daarachter liggen geen woningen of werk ruimten, maar parkeerdekken voor in totaal 340 auto's. De hel- lingbaan die toegang geeft tot de garage bevindt zich aan de ach terzijdevan de winkel. De ABC-combinatie wil begin vol gend jaar gaan bouwen. Het Schiedamse filiaal wordt de twaalfde ABC-winkel van Neder land, De meeste werden ontwor pen door Van Manen, de huisar chitect van C&A die zich speciali seert in 'hedendaagse winkels in historische steden'. Door Sander Sonnemans Rotterdam - Niet alleen recht bankpresident mr. P. Smidt van Gelder en officer van Justitie mr. J.P. Wittop Koning maar ook de 44-jarige Vlaardinger, die in juni van het vorig jaar terecht stond voor het plegen van incest, kwam gisterochtend tot de slotconclusie dat het Incest Dader Project Rot terdam (IDDR) de vruchten had afgeworpen. „Dit project," vertelde de man, die zijn stiefdochter op 14-jarige leeftijd meerdere malen sexueel misbruikte, met gedempte stem, „heeft op mij een gunstige in vloed gehad. Ik ben me bewust geworden van de dingen die ik heb gedaan, draag er de verant woording voor en aanvaard de straf die ik verdien. Maar ik sta ook steviger in mijn schoenen. Het zal niet meer gebeuren." Meer hadden de president en de officier eigenlijk niet nodig om te worden overtuigd van het feit dat de incestpleger niet meer in her halingen zou vervallen. Van janu ari 1987 tot augustus 1988 mis bruikte de man zfin stiefdochter die er pas in juni 1990 aangifte van durfde te doen. Maar de da der heeft inmiddels baat gevon den bij het project dat incestple- gers, eenmaal verschoond van hun verleden, weer op het rechte pad moet brengen. De Vlaardinger had aanvankelijk wat moeite met de behandeling, belandde in een depressie maar krabbelde weer uit het dal. Sinds juli is de man weer aan het werk en heeft hij een vriendin met wie hij van plan i s te trouwen. Officier van Justitie mr. Wittop Koning zag dan ook geen aanlei ding de positieve ontwikkelingen te dwarsbomen door de man als nog 'op te laten bergen'. Omdat van de geëiste 365 dagen gevan genisstraf het 1*53 dagen tellende voorarrest wem afgetrokken en het restant voorwaardelijk is, werd de Vlaardinger op vrije voe ten gesteld. In de opgelegde proeftijd van twee jaar blijft hij onder toezicht van de reclasse ring. Rotterdam - De 39-jarige Maas- sluizer, die op 22 juni een kennis met messteken van het leven pro beerde de beroven, moet nog vier maanden zitten. Aanvankelijk werd er een gevangenisstraf van vijftien maanden geëist maar om dat men bij de eerste zitting niet over de vereiste psychiatrische rapporten beschikte, werd de zaak aangehouden. In een later stadium hoorde de man die bij een ruzie met zijn vriendin en een kennis onder invloed van alcohol een mes trok en daarmee instak op het slachtoffer, twaalf maan den eisen waarvan vier voorwaar delijk met aftrek van voorarrest. De uitspraak van rechtbankpresi dent mr. P. Smidt van Gelder die gisterochtend volgde, was con form de eis van officier van Justi tie mr. J.P. Wittop Koning. Een simpel rekensommetje leerde echter dat de Maassiuizer met af trek van het voorarrest en de voorwaardelijke straf nog vier maanden moet brommen. Wethouder Wustrow (PvdA) Archieffoto Maassluis - De welzijnsinstellin- gen worden gedeeltelijk ontzien bij de bezuinigingen, die de Maassluise wethouder Anton Wu strow enkele maanden geleden op deze sector aankondigde. Dat bepaalde de gemeenteraad giste ren tijdens de algemene beschou wingen. Na deze en enkele ande re kleine wijzigingen werd de be groting voor 1992 unaniem goed gekeurd. CDA en WD stelden, dat de wel zijnssector onevenredig werd ge troffen door de bezuinigingen. Met de andere gemeentelijke af delingen moeten instellingen als de Stichting Samenlevingsop bouw volgend jaar twee procent van het budget inleveren. De salarissen van het personeel stijgen tegelijkertijd gemiddeld met 2,5 procent. De laatste ont wikkeling slaat een extra gat in de begroting van 50.000 gulden. Wethouder Wustrow (Financiën) noemde het aanvankelijk logisch om de in 1992 opgelegde rijkskor ting door te berekenen aan alle gemeentelijke instellingen. Toch stemde hij uiteindelijk in met het steuntje in de rug van de wel zijnssector. Als zelden te voren stond de be grotingsbehandeling gisteren in het teken van de smalle marges. Mede als gevolg van de in de zo genoemde Tussenbalans aange kondigde rijksbezuinigingen hield de gemeente binnen de be groting van 109 miljoen gulden voor nieuw beleid een bedrag over van 200.000 gulden. De WD deed pogingen om dit be drag te verdubbelen, maar de meerderheid van de raad sloot zich aan bij een investeringsvoor- stel, dat reeds voor de vergade ring was voorgekookt door CDA, D66 en RPF/SGP, Hierin werd de post voor nieuw beleid opgekrikt tot een bedrag van 250.000 gul den. Aan investeringen is beschikbaar gesteld: 70.000 gulden voor projecten in het kader van de sociale vernieu wing. 70.000 gulden voor het verbete ren van de woonomgeving. 30.000 gulden voor een intensi vering van het ouderenbeleid. 50.000 gulden voor kinderop vang 25.000 gulden voor een collectie verbreding in de bibliotheek. Voor de wat langere termijn trachtte de raad gisteren geld te reserveren voor belangrijke infra structurele werken als het uitbag geren van de binnenhavens. Voor de werkzaamheden en het weg voeren van het giftige slib is in to taal ruim acht miljoen gulden no dig De raad bepaalde gisteren dat er tot 1993 wordt gereserveerd voor een investering van 3 miljoen gul den. Op voorstel van de PvdA gaat wethouder Wustrow kijken of hij het resterende bedrag in een gemeentelijk reservefonds kan vinden. De PvdA kreeg geen meerderheid Voor het voorstel tot een extra in jectie van het jongerenwerk. Slechts de VVD wilde, zij het ge deeltelijk, met het voorstel mee gaan. De liberalen kregen geen steun voor het treffen van voorbe reidingen voor de bouw van een nieuwe bibliotheek. De financiële gevolgen van de bo demsanering in de Steendijkpol der bleef gisteren buiten be schouwing. De politieke partijen hebben dit heikele onderwerp doorgeschoven naar de Voor jaarsnota, die in mei 1992 wordt behandeld. Schiedam - Een onbekende tr» heeft gisteren aan het eind van dt middag een overval gepleegd t» een warenhuis aan de Mgr. g lensiaan in Schiedam. Hij be dreigde met een vuurwapen een verkoopster, kreeg wat klein n|j en perste ook een klant af, Be moest lijn portefeuille afstei Daarna schoot de overvaller in d; lucht. De man is vervolgens weggera in de richting van het parkje tu,. sen Rijksweg 20 en de Johai Wittsingei. Daar moet hij zich met hulp van anderen, hebt» omgekleed, vermoedt de pohtie die bij de zoektocht delen van het park afzette. De man is 20 a 25 jaar oud, 1.70 meter lang, droeg een rode honk- balpet m»t geel embleem en een donker trainingspak. Hi> heef, een ZuideuropeesANoordain- kaans uiterlijk. Schiedam - Gefrustreerd omdat ze door de politie, na klachten van omwonenden, verwijderd zijn uit de Tjalk (Botenbuurt) in Schie- dam-Noord, hebben drie jongens een 19-jarige Schiedammer mis handeld. Laatstgenoemde werd gisteravond rond acht uur van zijn fiets getrokken en geslagen en geschopt. Het slachtoffer liep een gebroken neus en diverse kneuzingen op. Maassluis - Een bende van vijf Maassluizers is verantwoordelijk voor veertig inbraken in Maas land en in hun woonplaats. De da ders, tussen 16 en 22 jaar oud, wa ren actief sinds juli dit jaar. Hun doelwit waren woningen, winkels en bedrijven. Enkele bendeleden hebben ook bekend dat zij vrou wen van hun handtas hebben be roofd. Hoeveel geld zij in totaal bij el kaar stalen heeft de Maassluise politie nog niet uitgerekend. Vol gens een zegsman gaat het niet om kapitale bedragen. De dieven werden ingerekend na een re cherche-onderzoek. Schiedam - Nabij wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam- Noord wordt vrijdag 8 november aan de Churchillweg 50 het SJIP (Stedelijk Jongeren Informatie Punt) geopend. Wethouder Bart de Leede is uitgenodigd voor die gebeurtenis. Het SJIP is een initiatief van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) en het JAC Vlaardingen. Op het ene centrale punt moeten jongeren tussen de 12 en 21 jaar straks terecht kunnen met vra gen over onder meer scholing, uitkering, militaire dienst, sexua- liteit, huisvesting, alcohol en drugs, enzovoorts. Ook het aan vragen van een Cultureel Jonge ren-Paspoort kan bij het SJIP. Het SJIP is vanaf 8 november ge opend op de dinsdag-, woensdag en vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur en op woensdagavond van 19.00 tot 21,00 uur. Het tele foonnummer is 4712234. Door Ben van Haren Schiedam - Het doek is gevallen over Hans van Kleef. Zelfs zijn be langrijkste voorstanders verwachten hem niet meer terug op het Stads kantoor. „Wij hebben hem omhoog gebracht en jullie hebben hem z'n baan afgenomen. De fractie heeft Hans laten vallen hl zijn werk." Zo vatte het inmiddels bejaarde, oud- gemeenteraadslid Tini Krikke gister avond de kritiek samen over de wijze waarop bestuur en fractie van de PvdA na de laatste verkiezingen zijn omgegaan met de sinds juli uit de roulatie zijnde wethouder. Een terug keer van Hans van Kleef naar het stadskantoor is volgens haar onmo gelijk geworden door alle noodver banden, die eraan gekoppeld zijn. De in café 't Spul bijeengekomen le denvergadering keurde gisteren, evenals een avond eerder de gemeen teraad deed, in meerderheid de aan pak af van wat 'de affaire Van Kleef is geworden. Fractievoorzitter Hans Bakker kreeg gisteren zelfs van ver schillende kanten het verwijt, dat hij feiten en woorden verdraaide. Het be stuur moest kritiek incasseren voor de wijze waarop zij de leden had geïn formeerd. Iedereen was het er over eens, dat het bereiken van een 'in samenwerking met Hans van Kleef opgestelde eind conclusie tot vreugde stemt. Het maaküimmers een einde aan alle pu bliciteit, die wel als zeer informatief is ervaren maar tevens het aanzien van de politiek zou hebben geschaad. Ook kwam men tot een gezamenlijke conclusie over de kwaliteit van het politieke en ambtelijke management van de stad Schiedam: Die is belab berd. „Maar," verzekerde Bakker. „Daarin is op korte termijn verbete ring te verwachten." Kern Het oud-gemeenteraadslid Jacob Wiersma noemde deze manage- mentscrisis de kern van het pro bleem, waarvan Van Kleef het slacht offer is geworden. De - met tegenzin - aan de coördinatie van de sociale ver nieuwing begonnen wethouder lukte het niet om een project-organisatie voor dit nieuwe beleidsterrein van de grond te tillen. in zijn inleiding zei Hans Bakker: „Omdat ambtenaren hun medewer king niet wilden geven." Later, nadat GSD-ambtenaar Hans Verlinde het 'een rotstreek' had ge noemd, dat de politiek de schuld geeft aan de ambtenaren, bond de fractievoorzitter wat in. Uiteindelijk, toen Verlinde bena drukt had dat er toch wel ambtelijke stukken op dit punt waren geprodu ceerd en er zeker een ruim draagvlak in het Schiedamse ambtenarenkorps is te vinden voor sociale vernieuwing, vertelde Bakker pas waarop de vor ming van een project-organisatie ei genlijk was gestrand. „De aangezoch te projectleider, directeur van de GSD Smits, wilde in deze functie niet fulltime werken, maar dat hebben wij wel als eis gesteld. Daarom is hij zelf met de andere beoogde krachten af gehaakt." Voor Wiersma zegt dit veel over het politieke management van Schie dam. „Het complete college is dus niet in staat uit te voeren wat men no dig vindt. Dat zegt tegelijk iets van de waarde van het ambtelijk manage ment in deze stad." Bakker erkende: „Uit het rapport van de commissie, waarin dus ook twee wethouders zitting hadden, blijkt dat er op de zesde etage van het stads kantoor wat moet gebeuren. Na die constatering is er ook al wat verbe terd." Tini Krikke had zich afgevraagd of bewust Sociale Vernieuwing aan Hans van Kleef was toebedeeld om hem pootje te kunnen lichten. Im mers, al voor de verkiezingen had een selectiecommissie Van Kleef onge schikt genoemd voor het wethouder schap. „Ik heb echter in de vier jaar ervoor nooit gehoord, dat Hans het niet goed deed als wethouder van Stadsvernieuwing. Dat hadden jullie hem niet moeten afpakken. Nu kreeg hij Sociale Vernieuwing. Iets waar van niemand mij weet te vertellen wat het is. Jullie hebben hem laten vallen in zijn werk." Hans Bakker ontkende boze opzet bij de portefeuilleverdeling. „Sociale Vernieuwing moesten wij trekken volgens een motie van de ledenverga dering, Stadsvernieuwing moesten we afstaan om andere dingen, die we belangrijk vonden, vast te houden. Hans heeft na wat tegenstribbelen ook zelf ja gezegd, maar hij is natuur lijk een volkshuisvestingsman en so ciale vernieuwing bleek niet bij zijn capaciteiten te passen," aldus Bak ker. Niemand gelooft meer, dat Van Kleef nog terugkomt op het stadskantoor om alleen nog Onderwijs en Sociale Zaken te doen. Daar doet de op voor stel van de interne PvdA-eommissie doorgevoerde vervanging van Noor Samkalden door Gé Brouwer in de betreffende raadscommissie ook niets meer toe. „Zo is het niet meer leuk voor Hans om terug te komen," zegt Tini Krikke, die gisteren over het wethouderschap van Van Kleef sprak als 'mijn geesteskind'. Woensdag 23/10-1991 bereikte ons het nieuws in deze krant dat u over onze mooie kunstbomen bent gestruikeld. Maar lieve Sint de Kerstman struikelt al jaren over onze natuurgetrouwe kunstkerstbomen. Als er nog meer mensen zijn die willen struikelen wij hebben bomen vanaf met daarbij Deze aanbieding Is geldig tlm 5 december Alleen bij Parkweg 210 tel. 4735158 Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1