Waterweg 13' Opening jenevermuseum vertraagd Geld voor restauratie komt niet vlot binnen Bewoners in verzet tegen sanering Steendijkpolder Sociale vernieuwing: alle tuinen even groot Sloopresten zijn laatste herinnering aan brouwerij Bedreigd Maasland zoekt steun ilauh Westvoorne wil auto strand open houden Dansacademie zalft zich in tegen schurft 'Betrek deelgemeenten bij debat regiobestuur' Twijfels bij CDA over extra geld stadsbrug Van der Windt houdt vast aan leengeld bibliotheek Afpersing in winkelcentrum Banden lek gestoken Winkels in Schiedam mogen uur later sluiten B FABER smederij Rotterdams Dagblad Vrijdag 1 november I RW Brokken beton, stukken staal en verroeste kabels. Alles dat over is van de karakteristieke bierbrouwerij d'QranJeboom aan de Oranjeboom straat in Rotterdam. Sjofels, en kranen maken met veel gebrul weer een stukje historie met de grond gelijk. Alleen de omwonenden staan hoogstwaarschijnlijk handenwrijvend toe te kijken: zij zijn maar wat blij dat de dagelijkse stoet van vrachtwagens met bier uit de wijk Is ver dwenen. Foto Harry Vbrkuyten Westvoorne - De gemeenteraad van Westvoorne heeft gisteren unaniem een motie over het auto strand aangenomen. In de motie, ingediend door de WD-fractie, wordt van het college van burgemees ter en wethouders gevraagd het Oostvoomse auto strand zo lang moeglijk open te houden. Moet het strand toch dicht, dan moeien er natuurlijk wel an dere recreatiemogelijkheden komen, zo staat in de motie. Dat het autostrand zijn langste tijd heeft gehad, staat overigens eigenlijk wel vast. Niet alleen maken natuurlijke ontwikkelingen - aanslibbing - het strand inderdaad steeds minder toegankelijk voor auto's en ook steeds minder aantrekkelijk voor ech te strandrecreatie, maar het gebied is ook nog eens eigendom van natuurbeschermingsorganisaties. Die hebben nu nog een overeenkomst met de gemeente Westvoorne dat auto's het strand mogen oprijden, maar die afspraak loopt over een aantal jaren ook af. Rotterdam - Alle driehonderd leerlingen en negen tig personeelsleden van de Rotterdamse Dansacade mie moeten zich van top tot teen inzalven tegen schurft. Dat heeft de directie van de academie in overleg van de GGD besloten. Deze aanpak moet elk risico op verspreiding van deze besmettelijke huid ziekte voorkomen. Eerder deze week werd bij enkele leerlingen van de Dansacademie schurft ontdekt. De huisgenoten van deze studenten worden ook meebehandeld. Volgens de GGD is behandeling van de huisgenoten van de overige stu denten niet nodig. - Naast de massale inzalfactie zal bovendien de school van vrijdag tot en met zondag worden gesloten. De verwarming in het gebouw wordt uitgedraaid en er wordt extra gelucht. De directie van de Dansacade mie hoopt door deze maatregelen het onderwijs maandag 'smetvrij' te kunnen hervatten. Rotterdam - De deelgemeenten in Rotterdam moe ten worden betrokken bij de discussie over een toe komstig regionaal bestuur voor Botterdam en omlig gende gemeenten. Dat vinden de fractieleiders van PvdA en CDA in de Rotterdamse gemeenteraad. Zij brachten dat gisteravond naar voren in de commis sie Algemene Bestuurszaken, waar de regiovorming werd besproken. PvdA-fraetievoorzitter Janse zei eerder deze maand dat een samenvoeging van Vhaardingen en Pemis best bespreekbaar moet kunnen zijn. Maar ook van wege de toekomst van de gemeente Rotterdam vindt hij dat de deelgemeenten moeten worden uitgeno digd om mee te denken over hun positie in de regio. Janse ontwaart een geweldige vooruitgang van de ideeën over regionale samenwerking: „We zijn in twee jaar tijd stukken verder gekomen, verder dan we toen zelfs maar durfden te dromen." Zijn CDA-collega Dekker is het daar volledig mee eens. Hij vindt dat de bespreking van regionale kwesties niet voorbehouden moet zijn aan burge meesters, wethouders of fractieleiders, maar dat de volledige gemeenteraad eraan te pas moet komen. „En betrek er de deelgemeenten dan bij, als de trein toch aan het starten is," vindt Dekker. Gistermiddag heeft de Rotterdamse gemeenteraad ïngestemd met deelname aan de Vervoerregio Oude en Nieuwe Maas. Rotterdam - Binnen de CDA-fractie in de Rotter damse gemeenteraad zijn twijfels gerezen over de noodzaak om extra in de knip te tasten voor de aan leg van de duurste variant Nieuwe Maasbrug. Het raadslid Beque liet gisteren tijdens de commissie vergadering Verkeer en Vervoer weten zijn beden kingen te hebben tegen een extra uitgave van 15 mil joen gulden op een moment dat Rotterdam voor nog vele malen hogere bezuinigingen staat. C erigens denkt de gemeente, dat extra geld vooral binnen te krijgen door de bebouwingsdichtheid op de Kop van Zuid iets te verdichten en iets te schui ven in de planning. Eerder deze week zijn de leden van de commissie Financiën achter gesloten deuren over deze plannen en de gevolgen voor de grondprij zen geïnformeerd. Een ruime meerderheid kon zich hierin vinden. De keuze voor de mooiste variant (de geknikte 1-pyloon) rechtvaardigde volgenside com missie de extra investeringen. Eerder ging de com missie Ruimtelijke Ordening en Economische Ont wikkeling al in ruime meerderheid akkoord. Gisteren was de commissie Milieuzaken, Buiten ruimten, Verkeer en Vervoer ais laatste aan de beurt om te worden gehoord. Vandaag buigen burgemees ter en wethouders er zich voor een laatste maal over, waarna op 14 november het woord is aan de gemeen teraad. Net als in eerdere vergaderingen wenste de D66-fractie ook nu weer een voorbehoud bij de in stemming te maken. De democraten vragen zich af waarom er 115 miljoen in een nieuw metrostation moet worden gestopt, terwij} het station Rijnhaven 'op loopafstand' ligt. De herhaalde mededeling, dat het ministerie voor alle openbaar vervoerskosten op draait en het voor Botterdam dus niets uitmaakt, veranderde niets aan die opstelling. Schiedam - Financiële perikelen hebben de stichting De Gekroon de Brandersketel genoodzaakt, de opening van het nationaal ge distilleerd museum in Schiedam uittestellen. Met de verbouwing van de voor malige branderij De Lokomotief aan de Lange Haven, het adres varf het toekomstig museum, wordt waarschijnlijk al binnen een half jaar begonnen. Maar de opening is verschoven van 1993 naar medio 1995. Verbouwing en inrichting kosten naar schatting 4,7 miljoen gul den. Van dat geld heeft de stich ting pas de helft binnen. De rest van de gevraagde bijdragen en subsidies is 'in procedure', dat wil zeggen dat de stichting hoopt dat de beoogde sponsors en dona teurs ook daadwerkelijk in de beurs zullen tasten. Maar ook de toegezegde gelden willen niet vlot binnenstromen. De monumentensubsidie van het Rijk (iets meer dan een miljoen gulden) wordt over verschillende jaren verdeeld en de fabrikanten van gedistilleerd smeren hun bij drage (1,2 miljoen) ook uit over verschillende jaren. Om die reden heeft de stichting de gemeente Schiedam benaderd met de vraag de toegezegde ex- ploitatiesubisie van 120.000 gul den per jaar, die bij de opening van het museum in 1993 zou in gaan, om te zetten in een investe ringssubsidie. Op die manier ko men er sneller contanten be schikbaar. Voor de gemeente zou het inwilligen van dat verzoek een hoogst ongebruikelijke stap zijn Maar uit een ambtelijke nota blijkt dat de gemeente het mu seumproject zoveel waarde toe kent, dat over omzetting van de subsidie wel valt te praten. Ook de Europese Gemeenschap schijnt het jenevermuseum een warm hart toe te dragen. Onlangs zegde Brussel twee ton steun toe uit de pot 'modelprojecten archi tectonisch erfgoed'. Bij de EG ligt ook nog een aanvraag voor 5,8 ton uit de Renaval-pot, geld dat door gaans alleen wordt toegekend aan vervangende werkgelegenheids projecten op voormalige scheeps- bouwterreinen. Maar volgens Jos Gunneweg, woordvoerder van De Gekroonde Brander*1 .iel, wordt soms ook geld u rokken voor „andere econom^ne projecten." Mogelijk eveneens om financiële redenen heeft De Gekroonde Brandersketel het Grand Café dat in het museum gevestigd zou worden, uit de plannen ge schrapt. „Het museum krijgt wel een horecavestiging, maar de vorm staat nog niet vast," aldus Gunneweg. De aanstaande verbouwing is voorbereid door Verlaar en Bouw- stra, een architectenbureau in Vi- anen dat zich specialiseert in res tauratie van monumenten. Pro jectarchitect blijft Ronalt Oster- holt uit Delft, die vanaf het prille begin bij de museumplannen is betrokken. Door Carel van der Velden Maassluis - Zeven bewoners van de Steendijkpolder overwegen een alternatieve bewonersvereni ging op te richten. De club verzet zich tegen de beperkte sanering van de wijk en het opslaan van het gif in een heuvel aan de rand van de polder. „We zijn met stom heid geslagen dat het voorstel zonder inspraak van de bewoners wordt doorgedrukt," zegt betrok kene J.H. van den Broek. Als eerste stap gaan de initiatief nemers een enquête houden on der de bewoners van de Steen dijkpolder. Centraal staat de vraag, of de bewoners kunnen in stemmen met het door de Maas- sluise wethouder Jan Storm en milieu-gedeputeerde Hans van der Vlist voorbereide besluit. In deze 'heuvelvariant', die intus sen is goedgekeurd door de Ka mercommissie voor Milieu en de gemeenteraad, worden de tuinen en het openbaar groen afgegra ven tot een diepte van 1,30 meter. Dit voorstel is strijdig met de offi ciële opvatting van de Commissie Bodemsanering Steendijkpolder (CBS), die door de diverse overhe den nog immer als de spreekbuis van de wijk wordt gezien. „Maar in die CBS zitten tegenwoordig alleen maar stromannen van de politiek," zegt Van den Broek. „Toen het plan op 20 september naar buiten kwam, hadden ze toch op zijn minst de bewoners kunnen optrommelen. Voorzitter Groot was in de zomer al over de plannen ingelicht. De CBS zou zelfs al hebben ingestemd met het plan. Merkwaardig genoeg is de achterban helemaal niet ge raadpleegd over dit nieuwe stand punt." Communicatie De woede van Van den Broek lijkt niet geheel onterecht, want reeds in juli schreef minister Alders aan de Tweede Kamer dat de bewo- Nferontruste hulseigenaren in de Steendijkpolder bestuderen de mogelijkheid een nieuwe bewoners vereniging op te zetten. Zij vinden dat de CBS hen in de kou laat staan. Foto Gernt de heus/Roel Dijkstra ners konden instemmen met het nieuwe saneringsplan - dat op dat moment nog niet eens aan hen was gepresenteerd. „Het is allemaal niet zo plezierig gegaan," zegt voorzitter Jan Groot van de CBS. „Dat verhaal van Aldeis klopte niet. We heb ben tot dusver nog niet inge stemd met de sanering. We heb ben zelfs keihard op de rem ge trapt." De critici van Groot herkennen niets meer van de vroegere strijd baarheid van de Commissie Bo demsanering. Volgens de voorzit ter hoeft deze afwachtende hou ding echter geen verbazing te wekken: „De informatie over de technische kant van de sanering is nog steeds erg summier. Daar om had het geen zin om de bewo ners holderdebolder bijeen te roe pen. Bovendien is de beslissing voor de sanering eigenlijk al in 1988 gevallen. We kunnen hoog uit nog meepraten over de uitwer king van de plannen. Binnenkort komt de kwestie tijdens een be woners-avond aan de orde." In het besluitvormingsproces heeft Steendijkpolderbewoner Van den Broek zich nog het meest gestoord aan de opstelling van Jan Storm. „Ik sta met hart en ziel achter de uitgangspunten van D66. De partij beschouwt de burgers als mondige en volwaar dige gesprekspartners, maar he laas wordt dit ideeëngoed door Jan Storm verloochend. Hij wilde niet eens een enquête houden. En nu is de raad zonder inspraak met de sanering akkoord gegaan." Toch is de strijd volgens de initia tiefnemers van de enquête nog niet gestreden. „De politici verge ten dat deze affaire al acht jaar duurt. Veel kinderen uit cie Steendijkpolder zijn in die tijd groot geworden en minimaal veertig procent van de wijkbewo ners is hier in de tussentijd ko men wonen. Voor de integrale sa nering van 1,75 meter is mis schien nog wel steun te vinden, maar ik betwijfel of de Steendijk polder behoefte heeft aan dit heu velplan." Vlaardingen - Wethouder drs. Kees van der Windt houdt vast aan de invoering van leengeld in de Vlaardingse bibliotheken. Hij wil dat er per boek een kwartje- moet worden neergeteld. De meeste raadsleden zijn tegen de maatregel. Tijdens de begrotingsbehande ling gisteravond wees Van der Windt erop dat zijn voorstel het beste is voor de iezers(essen) en de bibliotheken. Een te sterke verhoging van het abonnements geld zou leiden tot het afhaken van lezers. „Bij leengeld is dat niet zo," aldus Van der Windt. „Daarbij daalt het aantal uitleningen. Dat lijkt nega tief maar is dat niet. Het positieve eraan is dat mensen niet meer zo maar een handjevol boeken mee naar huis nemen om daar te be kijken wat ze er van zullen lezen. Die selectie zullen ze op de biblio theek maken, zo blijkt allemaal uit onderzoek." De ingreep zou er ook toe leiden dat er weer meer boeken beschik baar zijn voor de overige lezer- s(essen). Dat is noodzakelijk want de Vlaardingse bibliotheken zit ten wat boekenaantal betreft be neden het landelijk gemiddelde, om precies te zijn 2itten ze daar zo'n 80,000 boeken onder. Minder handelingen aan de balie betekent ook wat meer adem voor het personeel, dat met drie vaca tures al te krap bemand is. „Min der werk aan de uitleenbalie is goed," aldus de wethouder. „We zijn geen boekensjouwers." Van der Windt wees er ook op dat de Vlaardingse bibliotheken per jaar 100.000 gulden minder te be steden hebben aan nieuwe boe ken dan vergelijkbare vestigin gen. Door Peter de Lange Schiedam - Sociale vernieu wing? Tiny Krikke moet er hard om lachen. Staand op haar balkon aan de Burgemeester van Haar- enlaan wijst zij op de met veel liefde aangelegde en zorgvuldig onderhouden tuin van buurman Schaap. „De hele buurt is er blij mee, geniet ervan. Die tuin moet weg. Vanwege de sociale vernieu wing. Bah." De tuin van de familie Schaap ligt achter de Groen van Prinsterer- laan, in een deel van Nieuwland dat door de gemeenteraad is aan gewezen als proefproject voor wijk- en buurtbeheer. Een van de onderdelen van dat bij de sociale vernieuwing ondergebrachte pro ject is het herinrichten van de ga zons tussen de flats. De bewoners mogen er, onder toezicht van plantsoenendienst, tuintjes gaan aanleggen. De gemeente heeft daar 700.000 gulden voor uitge trokken. Een sympathiek plan, vinden veel buurtbewoners. Maar niet ie dereen is even bljj met dit ideetje van wethouder Adri Reijnhout Vooral de bewoners die in het ver leden al een tuintje hebben aan gelegd staan niet te juichen. Zij moeten alles weer afbreken. Want ze hebben vaak meer vierkante meters in gebruik dan de ge meente wenselijk vindt. Daar heeft de gemeente zelf schuld aan. Het hapsnap-beleid uit het verleden heeft een chaos veroorzaakt. Sommige bewoners paalden gewoon een stukje gras veld af en plantten er wat bloeme tjes. Anderen namen eigenmach tig een lapje grond in beslag en lieter. hun tuin verwilderen tot een soort privé-vuilnisbeitje. Een derde categorie vroeg keurig toe stemming van de gemeente en te kende een beheerovercenkomst. N. Schaap behoort tot die laatste V Doelwit van de sociale vernieuwingsdrang in Nieuwland: het tuintje van de familie Schaap. Met goedvinden van de gemeente opgezet, moet het nu op last van de gemeente weer verdwijnen. Foto Gemt de Heus/Roel Dijkstra groep. Hij heeft van het stukje grond dat hij in bruikleen kreeg een voorbeeldig tuintje gemaakt, compleet met een lantaarn, ver lichte paddestoelen en een water pomp. Het eigendommetje is af gerasterd met een laag hek en kleine coniferen. „Een lust voor het oog," vindt buurvrouw Krik ke. Maar Schaap heeft van de ge meente te horen gekregen dat zijn tuin tenminste voor een deel zal moeten worden afgebroken. Ondanks eerdere afspraken op een bewGnersbijeenkomst, toen een tuinarchitect van de plant soenendienst zei dat Schaaps do mein wel kon worden ingepast in de nieuwe plannen. Tiny Krikke, oud-gemeente raadslid voor de PvdA, heeft wet houder Reijnhout een boze brief gestuurd. Zij vindt dat Schaaps tuin in tact moet blijven. Ellen Berink, die door de gemeente is aangesteld om het wijk- en buurt beheer in Nieuwland te begelei den, neemt mevrouw Krikke die actie niet in dank af. „Daarvoor ligt deze zaak veel te gevoelig." EUen Berink vindt dat de groen- verdeling moet gebeuren op basis van gelijke monniken, gelijke kappen. Alle tuinen behoren even groot te zijn, uitzonderingen kun nen niet worden toegestaan.^Ai- les moet ordelijk en netjes wor den, anders kijken sommige mensen straks weer op een hoop rotzooi uit." Dat die opstelling soms 'pijnlijke beslissingen' met zich meebrengt kan Ellen Berink ook niet helpen. Voor de familie Schaap heeft zij één schrale troost: zij hoeven hun tuin niet zelf af te breken. Dat doet de ge meente voor hen. Ondertussen heeft wethouder Reijnhout beloofd dat hij maan dag persoonlijk de situatie in ogenschouw komt nemen. Me vrouw Schaap wil niet vooruit lo pen op de uitslag van Reijnhouts bezoek. Wel zal zij de wethouder duidelijk maken dat het inrichten van de tuin vele duizenden gul dens heeft gekost. „Nu maar ho pen dat het geen weggegooid geld is geweest." Schiedam - Een 20-jange Schij. dammer heeft gisteravond ronc half tien onder dwang van twee mannen geld van zijn bankreke ning moeten halen. Het slachtof. fer werd vanuit de tram die stopte bij winkelcentrum Hof van Spa- land, gevolgd door twee perso nen. Zij hielden hem aan, vertel den een wapen bij zich te hebber, en dwongen hem bij de geldaufe maat een bedrag van zijn reke ning te halen. Schiedam - By de Schiedam» politie werd gisteren door achtbe- woners uit Nieuwlard aangifte gedaan van vernielingen aan hun auto's. In bijna alle gevallen w den van de vierwielers die gepar keerd stonden aan de Talmalaan, Dr. Kuyperlaan, Rembrandtlaan! Savomin Lohmanlaan, Mgr. No- lenslaan en het Wibautplein de banden lek gestoken. Een enkele auto werd bekrast met een st voorwerp. Schiedam - De winkels in Schie dam mogen vanaf 1 november tot 's avonds zeven uur open blijven. De nieuwe regeling geldt voor alle dagen van de week, behalve zondag. En de winkeliers mogen per week niet langer open zijn dan in totaal 52 uur. De vrijere openingstijden zijn mogelijk door Schiedams status als D-gemeente. Deze status is verleend aan steden die zich 1988 hebben aangemeld als'expe rimenteergemeente'. Een van de proefgebieden is de winkelslui tingswet. De plaatselijke middenstand kan vanaf 1 november ook ontheffing wagen voor het uitstallen en ver kopen van zijn waren bij bijzon dere gelegenheden van tijdelijke aard, zoals beurzen, sportevene menten en braderiën. Hoewel de mogelijkheden nu ver ruimd zijn, wil dat nog niet'zeg gen dat winkeliers zomaar win kelweken en dergelijke evene menten kunnen organiseren. Ne! als in de oude situatie, moet de middenstand eerst ontheffing van bij burgemeester en wethou ders. Maasland - Het dorp Maasland, dat wordt bedreigd door annexa tie door Maassluis, zoekt steun bj hetWestland. Raadslid P.M. Quak heeft giste ren by een commissievergade ring van de Westlandraad zyn Westlandse collega's gevraagd om actie tegen Maassluis. „Samen staan we sterker," aldus Quack. „De annexatie-plannen van Maassluis zijn geen incident We moeten dit zien als de voorlo per van een grootscheepse aanval op Maaslands grondgebied." Namens hetWestland zegde de's Gravenzandse burgemeester J Ekkers toe, zijn best te doen voor het behoud van Maasland. Al eerder heeft het Westlands sa menwerkingsorgaan fel geprotes teerd tegen ideeën van het Over legorgaan Rotterdam uit te brei den in de richting van Maasland Ook tegen de plannen voor een Oranjehaven bij Maasdijk is on langs bezwaar aangetekend. JmperiuM CALLENBURGSTRAAT 80 VLAARDINGEN - Ta 010-4343095 Vereniging ven Nederlandse 'installatiebedrijven

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1