15 Samenwerking bij aanpak roofovervallen Lourdes-affiche houdt de herinnering levend Op nummer 4 pasten ze koorknaapjurkjes Club van buitenlandse studenten is smeltkroes van culturen S Straat Rotterdams politieteam centraal punt en vraagbaak voor recherche in regio Rijnmond Poetsen voor ouderhuis Komst TBS-kliniek naar Albrandswaard uitgesteld Dijkzigt en Sophia werven via bus en tram Opleidingen gericht op praktijk gezondheidszorg Nationale cadeaubon voor kunstuitleen Bouw GGD-gebouw in Spijkenisse toegestaan De G hi m Vla: Was wijk com en a 'E VI N( uu Rotterdams Dagblad Zaterdag 2 november 1991 Albrandswaard - De onderhandelingen over de ves tiging van een TBS-kliniek in Albrandswaard zijn voorlopig even opgeschort. De ondertekening van een voorlopige samenwerkingsovereenkomst tus sen het Delta-ziekenhuis en de betrokken ministe ries die afgelopen week zou plaats vinden is uitge steld. Het uitstel wordt veroorzaakt door de privatiserings kwestie rondom Delta. De ministeries willen de sa menwerking tussen Delta en een mogelijke TBS-kli niek alleen laten doorgaan als het ziekenhuis is ge privatiseerd. Delta is nu nog een gemeentelijke in stantie. Aan die privatisering zit meer vast dan men aanvan kelijk vermoedde. Eerdere pogingen tot privatise ring stuitten af op onwil bij de Rotterdamse bestuur ders, maar daarvan is ditmaal geen sprake. Bij alle partijen zou de wil tot privatisering sterk aanwezig zijn, alleen de benodigde gelden ontbreken. Een voorlopige schatting heeft aangetoond dat er voor de verzelfstandiging zo'n 7 miljoen op tafel moet komen. Daarmee is in de begroting van Rotter dam geen rekening gehouden, omdat de plannen voor de mogelijke komst van een kliniek nog maar kort bekend zijn. Nu wordt gezocht naar een moge lijkheid om aan dit benodigde geld te komen. In afwachting daarvan bereiden Delta en de ge meente Albrandswaard zich in alle rust en overleg voor op de komst. Hoewel de onderhandelingen nog in een pril stadium verkeren en er dus nog niet veel bekend is, hebben enkele bewoners van Albrands waard gevraagd om een voorlichtingsbijeenkomst voor de hele gemeente. Binnen enkele weken zal die worden gehouden, met medewerking van directeur Schuier van het Delta Ziekenhuis en burgemeester Temminck van Albrandswaard. Rotterdam - Trams en bussen in Rotterdam en regio zijn vanaf maandag beplakt met een oproep van de Rotterdamse ziekenhuizen Sophia en Dijkzigt. Met de kreet 'Sophia Dijkzigt zoekt personeel met een gezonde instelling' hoopt het academisch zieken huis, dat een groot tekort aan personeel heeft, nieu we mensen te werven. De campagne is onder meer gericht op schoolverla ters en herintreders. Mogelijk wordt de campagne straks uitgebreid met advertenties in kranten en re clameboodschappen in bioscopen. Geïnteresseer den kunnen een gratis nummer (06-0365) bellen en ontvangen een informatie-pakket over het Dijkzigt en Sophia ziekenhuis. Ook het perso neel van de Gemeentelijke Sociale Dienst is in actie ge komen voor het ouderhuis van het Sophia Kinderzieken huis. Voor het GSD-gebouw aan de Willem Ruyslaan le verden mede werkers van de dienst én autobezitters gisteren een bijdrage door voor vijf gul den auto's te (laten) was sen. Het geld voor de was beurten en de extra giften gaan naar het ouderhuis. De actie zou op zaterdag door gaan. Foto John de Pater Rotterdam - De Rotterdamse mbo-scholen werken aan nieuwe opleidingen voor de dienstverlening en gezondheidszorg (dgo). Gedacht wordt aan korte op leidingen met veel praktijklessen, waardoor minder leerlingen zouden uitvallen en de gezondheidszorg straks aan meer personeel kan komen. Op dit moment haakt ruim vijftig procent van de leerlingen in het dgo-onderwijs zonder diploma af „Dat komt omdat zij allemaal verwachten al snel, tij dens hun opleiding in de gezondheidszorg te mogen werken," weet adjunct-directeur Henk de Moes van het Rotterdamse Zadkine College. „Als blijkt dat dat niet kan, stopt een deel met de opleiding. En dat ter wijl de gezondheidszorg zit te springen om perso neel." De nieuwe opleidingen zouden niet alleen korter, maar ook meer gericht op de praktijk zijn. Wanneer de opleidingen van start gaan, is nog niet bekend. Dordrecht - De presentatie van een nieuwe cadeau bon, de Nationale Kunstbon, vormt het hoogtepunt van de tweede Dag voor de kunstuitleen die zaterdag 9 november wordt gehouden. D66-leider Hans van Mierlo neemt op die dag het eerste exemplaar van de kunstbon ïu ontvangst in Artotheek Dordrecht. De nieuwe geschenkbon is in het hele land verkrijg baar bij 70 uitleencentra. Hij geeft recht op een arto theek-abonnement waarmee schilderijen, aquarel len, grafiek, maar ook sieraden, glas en keramiek ge leend kan worden. Op de Dag van de kunstuitleen tonen vijftig artotheken hun collecties en houden zij bijzondere evenementen waarbij ontmoetingen met kunstenaars tot de mogelijkheden horen. Den Haag/Spïjkenisse - De gemeente Spijkenisse kan de bouw van het nieuwe kantoor met ingebouw de ambulancegarage voor de Gemeentelijke Ge zondheidsdienst laten aanvangen. Dat is bekend ge worden bij de Raad van Slate in Den Haag. De kan toorkolos komt op het perceel Ruwaard van Putten- weg/Van Hogendorpstraat in Spijkenisse. Omwonenden hadden bij de Raad van State aange drongen op schorsing van de voor het gebouw afge geven oouwvergunning. Bij de Raad van State acht men de omwonenden echter niet onevenredig bena deeld. Daarom is het schorsingsverzoek afgewezen. Het gebouw komt twee en een halve meter van de huken van de omwonenden te staan en wordt ruim dertien meter hoog. Tuinen van omwonden zullen nog maar zeer sporadisch zon zien. Er staan nu nog slechts schadevergoedingsprocedures open voor de buurtbewoners. Door Marcel Potters Rotterdam - De politie in de Rijn- mond-regio gaat de handen ineen slaan bij de aanpak van de golf aan gewapende roofovervallen en berovingen in dit gebied. Er komt een vijf man tellend coördinatieteam in het centrum van Rotterdam, dat die onderzoe ken in de diverse districten in de regio gaat 'sturen'. Het team is een centraal punt in de Rijn mond, verzamelt informatie, ana lyseert de gegevens en fungeert als vraagbaak. Het oplossen van de overvallen blijft overigens een taak van de recherche in een be paald district. Commissaris A. Noordzij van de Rotterdamse politie benadrukt dat er geen sprake is van één re gionale club rechercheurs die zich alleen maar bezighoudt met het oplossen van de overvallen. „De indruk is gewekt dat er een gigantische hoeveelheid politie mensen, inclusief snelle auto's en helikopters, in de Rijnmond wordt ingezet. Dat is dus niet zo. Zijn er twintig overvallen, heb ben we twintig teams, zijn er maar twee overvallen, dan zijn er ook maar twee teams." Rotterdam is deze week al van start gegaan met de nieuwe aan pak. Vandaag wordt met de overi ge korpsen in de regio Rijn mond telt negen gemeentepoli tiekorpsen en vijf groepen van de Rijkspolitie - verder gepraat over dit onderwerp. De bedoeling is dat deze korpsen zich, als op stapje naar de toekomstige Rijn- mond-politie, op korte termijn bij Rotterdam aansluiten. Postkantoren De Rotterdamse politie werd deze zomer gealarmeerd door de enor me reeks overvallen die in mei, juni en juli plaatsvonden. Er was tevens sprake van een verschui ving van beter beveiligde instel lingen, zoals banken en postkan toren. naar winkels, cafés en snackbars. Vanuit de districten werd geop perd om dit probleem in kaart te brengen en de aanpak van de overvallen te gaan coördineren. Dat resulteerde in een Informa tie- en coördinatiepunt overval len dat de 'grote Lijn' in de reeks misdrijven probeerde ntdek- ken. Het streven is uite. lijk te komen tot een 'drie-sporen-be- leid': het bestrijden, beheersen en voorkomen van overvallen. Commissaris Noordzij maakt wat betreft de daders een onderverde ling in amateurs, lieden die met enige begeleiding niet verder zul len afdalen in het criminele mi lieu, en de hardere criminelen die van deze vorm van misdaad hun broodwinning hebben gemaakt. Al eerder was geconstateerd dat met name deze 'professionals' - er zijn in Rotterdam naar schat ting vier bendes actief - in het hele land opduiken en steeds meedogenlozer te werk gaan Kernteams Het centrale coördinatieteam, dat wordt ondergebracht bij de Re gionale Criminele Inlichtingen dienst (RCI). houdt in de toe komst constant contact met de drie leden tellende overvallen- kernteams in de districten. Van zo'n team is één man als aan spreekpunt aangewezen. Verder kent het Openbaar Ministerie eveneens een coördinerend offi cier van Justitie die namens die instantie de zaken begeleid. Commissaris Noordzij hamert er op dat de politie in grote mate af hankelijk is van samenwerking met de branche- en vakorganisa ties. „We moeten met deze instel lingen in gesprek zien te raken," zegt hij. „Wie denkt dat alleen de politie en de justitie dit probleem kunnen oplossen, heeft het bij het verkeerde eind. De overvallen zijn een maatschappelijk pro bleem." Zijn collega commissaris E. Taco- nis: „Het blijft een merkwaardig fenomeen dat een politieman aan vijf winkeliers, die naast elkaar hun bedrijfjes hebben, moet ko men vertellen dat het handiger is na sluiting op vrijdagavond in één groep naar de kluis te wande len, in plaats van alleen." De nieuwe aanpak van het grote aantal overvallen - in de eerste zeven maanden van dit jaar telde de politie achthonderd berovin gen en overvallen - zal doorgaan zolang dat nodig is. „We zijn in staat het jarenlang vol te houden. Mocht het aantal overvallen dras tisch afnemen, kunnen we de zaak op een lager pitje zetten. Toch zullen we alert blijven. Je moet geen oude schoenen weg gooien voordat je nieuwe hebt." Suzette Dum fries en Erwin de Kleijn van de jubilerende studentenver eniging Risa: „Wie bi] ons als vreemde ling binnen komt, heeft meteen con tact." Foto Pim Ras/Cor Vos Door Jolande van der Graaf Rotterdam - Een vlammend betoog over China, een tropi sche Arubaanse coctail of een verhitte discussie over de problemen in het Midden- Oosten. De activiteiten van de Rotterdam International Student Association (Risa) zijn wellicht net zo geva rieerd als haar leden zelf: ruim honderdvijftig jonge mensen afkomstig uit bijna twintig verschillende landen, die allem aal weer andere stu dies volgen. Wonderbaarlijk genoeg voelt juist deze gemêleerde groep studenten zich één grote familie. Waar schijnlijk omdat alle Risa-leden een aantal eigenschappen ge meen hebben, zoals een grenzelo ze nieuwsgierigheid naar andere landen, culturen en mensen. „Ik denk dat we daarom zo'n hechte band hebben," zegt bestuursvoor zitter Erwin de Kleijn (21) van Risa. „Kom je ais nieuweling bij ons binnen, dan heb je meteen contact. Of je nu een buitenlan der of een Nederlander bent." Risa bestaat medio november precies tien jaar. Met het dubbele lustrum behoort de studentenver eniging tot de 'jonkies' onder de Rotterdamse studentenclubs. Toch heeft juist deze vereniging, gezien de Europese eenwording en de gestaag toenemende stroom van buitenlandse studen ten naar Rotterdam, een steeds belangrijker taak te vervullen. Eén van haar doelstellingen is er voor te zorgen dat buitenlanders sneller in het Rotterdamse stu dentenleven integreren: dat ze zich in de Maasstad thuisvoelen, er contacten opdoen en kunnen meedoen aan allerlei activiteiten. Wegwijs De vreemde eend leert zijn omge ving bij Risa snel kennen. Al bij de introductie-week en het bijbe horende feest-weekeind worden nieuwe studenten snel wegwijs gemaakt. Het saamhorigheidsge voel wordt op een heel speciale wijze aangewakkerd. „Iedereen die hier binnenkomt leert de Risa-dans, de merengue," vertelt de 22-jarige Suzette Dumfries, af komstig van de Nederlandse An tillen. „Te gek is dat. Je hoort er dan gelijk bij." Daarnaast staan regelmatig feest avonden en thema-avonden op het programma, die toegankelijk zijn voor alle studenten en waar bij één land (cultuur, tradities, eten en drinken) centraal staat. Bij Risa worden ook regelmatig lezingen gehouden over actuele gebeurtenissen tot in alle uithoe ken van de aardbol. Verder koken de leden wekelijks een internatio nale maaltijd en kan elke zater dag in een paar zalen bij Erasmus worden gesport. Voor de directe toekomst heeft Risa grootse plannen. Contacten met andere internationale stu dentenvereniging in Nederland zijnal aangehaald. Maar blijft het niet bij. „Steeds meer studenten komen door uitwisse lingsprojecten in Rotterdam te recht," zegt De Kleijn. „We stre ven naar bekendheid bij universi teiten over de hele wereld, zodat studenten weten dat ze in Rotter dam bij ons terechtkunnen. Vere nigingen in Duitsland, Australië en Amerika hebben al interesse getoond. Hopelijk kunnen we nog meer contacten leggen." Op dit moment telt Risa ruim honderd vijftig leden, waarvan dt helft uit Nederlanders bestaat „Mensen met een 'open mind', die meer te weten willen komen,' typeert De Kleijn. De andere helt vertegenwoordigt bijna twintig verschillende nationaliteiten. „Ik ben er één van," zegt Dumfries „Voor ons is deze vereniging heel belangrijk. Je wilt alles over Ne derland te weten komen en tege lijkertijd ook een beetje van je ei gen ervaringen uitdragen, weet zeker dat ik me zonder Rise hier niet zou thuisvoelen. In 2g'i massaal gebeuren als Erasmui krijg je sowieso niet snel contact Zeker niet als je, zoals ik, rne: ruim tweeduizend man college volgt." Om het tienjarig bestaan te vie ren, staat een aantal extra activi teiten op de kalender. Maandag 18 november wordt een bijeen komst met onder meer een inter nationale kledingshow gehouder in het sociëteitsgebouw aan dt Rivierstraat in Rotterdam. Op 2; november houdt Risa een groo feest. Daar wordt, uiteraard, df merengue gedanst. De Schiedamse Liduïnastraat. Foto Jaap Ro2ema- De Schiedamse Liduïnastraat ziet er vriendelijk uit, met winkels en woningen (voornamelijk boven- en benedenhuizen) die elkaar op betrekkelijk willekeurige wijze afwisselen. Door het vele groen doet het wat 'laan'-acht.ig aan, maar dat idee wordt gelogenstraft door de haveloze voordeuren en bladderende gevels. Het verval heeft ingezet, al proberen sommi ge bewoners dat met fraai getim merde schrootjeserkers te ont kennen. De kop van de straat wordt gedo mineerd door het verzorgingste huis Frankeland. Affiches op de ramen roepen op tot deelname aan bedevaarten naar Lourdes en andere wonderbaarlijke oorden. Daarmee de herinnering aan Schiedams heilige levend hou dend. In het tehuis zitten, anders dan vToeger, zowel katholieken als protestanten. Op kapitaal krachtigheid wordt ook niet meer 'De Straat' is de titel van een nieuwe serie verhalen, die vanaf vandaag wekelijks in het Rotterdams Dagblad ver schijnt. Aan de straat bewaart een ie der de scherpste jeugdherin neringen. De straat is de plek waar je wordt gevormd. De straat geeft ook aan waar je je maatschappelijk bevindt; kort om de straat bepaalt heel veel van je leven. Waar je woont is wie je bent. In iedere aflevering komen twee straten met dezelfde naam aan bod. Soms zijn de verschillen levensgroot; een andere keer lijken de straten enorm veel op elkaar. Van daag: de Liduïnastraat in Schiedam en het Llduïnaplein in Rotterdam-Hillegersberg; vernoemd naar de Schiedam se heilige. digc han heei ovei Vol| ops vorn Vlaa moe tent vine niet ten Van een tiek gem ven1 nerr diti in'E poli perl gem den proc men den gen Ook heel te h dert men nen is.D ook dien nen den Der, bij c om korf toen tezi Het Liduïnaplein in Rotterdam-Hillegersberg. Foto Jaap Rozema. gelet. De wat grotere appartemen ten verderop in de straat, waar vroeger de jeneverbaronnen hun laatste dagen sleten, zijn er nu voor iedereen. Tegenover Frankeland hebben middenstanders alles in voorraad wat een bejaarde zou kunnen be geren. Een opticien, een gebitsre parateur, een gehoorapparaten- maker en twee kapsalons probe ren wat aan hun overburen te ver dienen. Al doet de straat 'shabby' aan. toch lijkt ze 'deftiger' dan haar zij straten. „Dat klopt." zegt slager Cees Groeneveld, die hier niet is geboren, maar wel getogen. ,.De Liduïnastraat zat er altijd een beetje tussen in. Niet de chique van de Burgemeester Knappert- laan. maar ook niet het volkse van de zijstraten. Er woonden hier veel onderwijzers en ambtenaren met grote gezinnen. Dat maakte de buurt heel levendig." „Er zijn nu ook veel minder win kels," zegt hij en wijst aan waar ooit Van der Meer en Schoep, de bakker, zat en de groenteman die het na 25 jaar voor gezien hield, de slager, de kruidenier en de melkboer. Onlangs legde ook het supermarktje op de hoek van de Van Smaleveltstraat het loodje. De architectuur is lang niet on aardig. Typische bakstenen 'veel gezinsblokken' uit de periode rond 1915. Neergezet door aanne mers die dan zelf als levende re clame in 'hun' blok gingen wo nen, zoals bouwer Borrani op 71a. Bij apotheek Het Gouden Hert laat apotheker De Jong, die hier als klein jongetje kwam wonen, een foto zien uit 1916. Toen straal de de straat van dc nieuwigheid. Het wegdek was geplaveid met 'blauwe keien' en de stoep belegd met kleine steentjes. Vijfenze ventig jaar geleden was Liduïna Het Liduïnaplein in Hillegers- berg is een wat verscholen hoekje in het deftigste deel van de Le Fè- vre de Montignylaan. Het bestaat uit een parkje met daarachter een slechts door de bewoners ge bruikt pad. „We kijken uit op het best onderhouden park van Rot terdam, het enige waar nog bollen in de grond worden gestopt," zegt bewoonster Wil Baghuis (num mer 4) trots en haar buurvrouw Anne Marie Olthof (nummer 2) verklaart: „We zijn het gezicht van Hillegersberg. Dit is het eer ste wat je ziet als je de wijk bin nenkomt, vandaar dat de ge meente zo zijn best doet." Er staan maar vier huizen aan het Liduïnaplein. Ze liggen op een heuveltje, de donk, een duinenrij die deels onder Hillegersberg doorloopt. Met hun hoge puntda ken, trappen naar de voordeur en hoge onderbouw doen ze denken aan de bouwsels die men in de duinen aantreft. De 'witte villa's' uit 1921 worden nu bewoond door uitoefenaars van vrije beroepen. „Zeg maar dat we hardwerkende lieden zijn, die een vrij duur huis moeten on derhouden," zegt Van Doom van nummer 6. Hij liet zijn huis vijf jaar geleden bouwen, nadat het oorspronkelijke, al jaren verwaar loosde pand door de Bouwpolitie was omgetrokken. Wil Baghuis heeft er nog een tochtdeur van. Samen met nummer 8 is haar huis het enige dat nog in origine le staat verkeert. De Liduïnakerk aan de overkant huurde het ja renlang, eerst voor de pastoor en later voor de koster. „Er zijn nog katholieken die hier hun koork- napenjurkjes hebben gepast." Wil, een drukke journaliste, roemt de rust en de sfeer van haar plein. ,.We overlopen elkaar niet, maar als er wat is helpen we el kaar. Bovendien is dit is helemaal geen Hillegersbergs kakstraatje. Ook haar buurvrouw Anne Man Olthof, de enige aan het plein mi kleine kinderen, heeft het naa; haar zin. Een 'gigantisch leu! huis', al zouden er wat haar bf treft wel wat minder ramen mogen zitten. „We houden va' antiek en je kunt zo haast kast neerzetten." In haar tuin houdt zij kippen met toestemming van de buret ook een haan. Er staan schoP mels en een glijbaan. „Ik hebt mijn tuin volstrekte privacy, zegt Anne Marie. Ze voegt erb ehend aan toe: „Maar Hiilegen berg is net zo dorps als de Vein® waar ik vandaan kom. leder# kent elkaar. We kregen een bi® stuk van de slager en een tat van de bakker bij de geboorte vs onze jongste kind." Een bevoorrecht buurtje. Aant guldi overkant spreidt Christus zeg' keru nend de armen uit. Schii Hooj omd lamf de H Ded door hun Deh het i weef leen licht: staar eent De c Daar kelie licht ter Sn! door raad. Hijzi tingi baarl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1