Waterweg 13 CDA: 't Hof grondig opknappen Theo Engering is de enige van de familie die in kerstmis gelooft .3» V 'Saai en luguber' bouwplan voor het Hollandia-terrein Vlaardingen bepleit opheffing Rotterdam Hydro Agri gaat massaal staken Hulp probleemdrinkers schiet ernstig te kort Heerma moet vier steden snel duidelijkheid bieden Vrachtwagen met kleding gestolen Woonboot de lucht in Apparaten weg na inbraak Zeven autokraken Op één na oudste overleden Reconstructie singel wordt twijfelachtig Inbreker glipt uit colbert Rotterdams Dagblad Dinsdag 5 november 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Burgemees ter Van Lier Vlaardin gen: 'Rotter dam moet op- In nieuw regionaal be stuur'. Archieffoto Rotterdam - De Vlaardingse burgemeester Van lier heeft gisteren een lans gebroken voor opheffing van de gemeente Rotterdam. In het Overlegorgaan Rijn- mondgemeen ten (O OR) vertolkte Van Lier de gevoe lens in de Vlaardingse gemeenteraad, dat de Rotter damse deelgemeenten zelfstandige gemeenten moe ten worden. De gemeente Rotterdam moet daarbij opgaan in een nieuw regionaal bestuur, waaraan alle Rijnmondge- meenten vervolgens taken en bevoegdheden moe ten afstaan. De gemeenten blijven in deze oplossing zelfstandig. Dat zou niet het geval zijn bij een regio vorming die de bestaande buurgemeenten van Rot terdam degradeert tot deelgemeenten (annexatie). Van Lier zei dat aan het eind van de OOR-vergade- ring, waar de Schiedamse burgemeester Scheeres had benadrukt dat een regionaal bestuur democra tisch tot stand moet komen, door middel van recht streekse verkiezingen voor de burgerij. Volgens Scheeres is er voor de provincie Zuid-Holland geen plaats meer in de Rijnmond, als de betrokken ge meenten zelf een regionale autoriteit oprichteh. Het OOR vindt dat ook, maar een brief hierover aan minister Dales (Binnenlandse Zaken) had van Scheeres wel wat scherper geformuleerd mogen wordenDe brief was echter voor een bestuurlijke re actie al stevig genoeg, vond QOR-voorzitter Peper, .„^óór het eind van dit jaar komt een OOR-eommissie onder leiding van de Ridderkerkse burgemeester Bruins Slot met een nadere uitwerking van hoe de Rijnmond in de toekomst het best bestuurd kan wor den (provincie Rotterdam, stadsgewest of anders zins). Scheeres vroeg er gisteren al naar, of Peper een tipje van de sluier kon oplichten, maar deze wil de de 'hersenstormbijeenkomsten' van Bruins Slot afwachten. Rotterdam - De werknemers van de kunstmestfa- briek Hydro Agri hebben massaal besloten morgen in staking te gaan, als de directie dan niet aan hun ei sen tegemoet is gekomen. Tijdens een actievergade ring koos gisteravond ruim 95 procent van de aanwe zigen voor een staking, als het voor morgenochtend gestelde ultimatum door de directie wordt over schreden. Het gaat bij het bedrijf om een looneis van drie pro cent in twee jaar tijd. Volgens de Industriebond FNV is er sprake van een loonachterstand van 1 tot 10 pro cent, die in de afgelopen jaren is ontstaan. Volgens bestuurster H. van der Hoeven van de vakbond wil de directie daar niet over praten, evenmin over maatregelen om de arbeidsomstandigheden te ver beteren en over afspraken om de Ziektewet- en WAO-maatregelen ongedaan te maken. Verder gaat het om financiering van de VUT en inbreng van de werknemers in het milieubeleid. Rotterdam - De hulp aan naar schatting zo'n twaalf- duizend ernstige probleemdrinkers in Rotterdam "schiet flink te kort. Het Boumanhuis, de enige hulp- verlenende organisatie voor alcoholverslaving in Rotterdam, bereikt met in totaal drie teams voor het hele verzorgingsgebied (Zuid-Holland-zuid) een te gering aantal mensen. Vorig jaar is in Rotterdam slechts aan 1.598 alcoholverslaafden op de één of an dere manier assistentie verleend bij het tackelen van hun problemen. De voornaamste oorzaak voor het relatief magere re sultaat van deze activiteiten van het Boumanhuis, blijkt uit de concept-tekst voor het Jaaprogramma voor de Verslaafdenzorg 1992, is het ontbreken van geld. De hulpverlenende organisatie heeft de raads commissie Sociale Zaken van de gemeente Rotter dam dan ook om hulp gevraagd bij bet vinden van extra middelen voor uitbreiding van de hulpverle ning en het ontwikkelen van een preventief mati- gingsbeleid. De uitbreiding van de hulp is overigens niet alleen nodig omdat het Boumanhuis het huidi ge werk niet aankan. Onderzoeken wijzen uit dat het aantal probleemdrinkers de komende jaren welis waar relatief zal stabiliseren, maar dat de aard van de problemen van een steeds ouder wordende groep ernstiger vonnen zal aannemen. Den Haag Staatssecretaris Heerma (CDA) is door de vier grote steden verzocht reeds in 1993 duidelijk te maken hoeveel geld er nog overblijft voor de stadsvernieuwing. Het is voor Rotterdam, Amster dam, Den Haag *n Utrecht niet goed als zij hierover nog langer in het ongewisse verkeren. Het zou de planning van hun stadsvernieuwingsproces kunnen frustreren. In het vanmiddag begonnen debat in de Tweede Ka mer over de volkshuisvestingsbegroting voor vol gend jaar zou zowel D66 als het CDA aandringen op het sneller bekendmaken van een verdeelsleutel van de stadsvemieuwingsgelden. Woordvoerster Versnel van D66 vindt dat er meer geld naar de 'grote vier' moet vloeien. Temeer nu Heerma heeft voorge steld om in de toekomst op het stadsvernieuwings fonds een bedrag van 150 miljoen gulden extra te korten. Volgens D66 mag dat in elk geval niet ten koste gaan van de grote steden, waar de veipaupe- ring van de oude wijken veel ernstiger is dan in klei nere gemeenten. In tegenstelling tot de staatssecretaris veronderstelt Versnel dat de financiële positie van de woning bouwcorporaties in de grote steden een bron van grote zcrg is. Tegenover Heerma's oplossing om deze 'arme' verhuurders te helpen via bijdragen uit het centrale fonds voor noodlijdende corporaties, stelt zij zich terughoudend op. Vlaardingen - Het park 't Hof in Vlaardingen moet flink worden opgeknapt, vindt het CDA In een nota pleit de partij ervoor het park ('een historische groene long' voor grote groepen aantrek kelijk te maken. Het CDA constateert dal hel park niet meer de plaats inneemt 'die het toekomt'. „Op dit moment wordt alleen het hoogst noodza kelijke onderhoud verricht en wordt 't Hof door menige honde- bezitter gebruikt als uitlaat- piaats," zo staat in de nota. En verder: „Gezien de potentie die 't Hof heeft moeten de recreatieve, de natuur- en milieueducatieve functies tot ontwikkeling worden gebracht." Het CDA denkt daarbij aan onder meer: de inrichting van een kunsttuin, culturele manifestaties, waar voor open plekken geschikt moe ten worden gemaakt, uitbreiding van de dierenweide en een grotere toegankelijkheid ervan, de plaatsing van bordjes die ver teken welke planten, bomen en dieren in het park voorkomen, aanpassing van de vegetatie aan lespakketten op scholen, de aanleg van een volwaardig fietspad, de inrichting van een theetuin en de aanleg van een bloemenmo- zaiek en rozentuin. Volgens het CDA moet er ook een herkenbare hoofdingang komen voor het park, dat 'de parel van Vlaardingen' wordt genoemd. Voor de realisering van een en an der zou de hulp van plaatselijke bedrijven, instellingen en organi saties ingeroepen moeten wor den. Verder zou voor uitvoering' van het werk een beroep kunnen worden gedaan op het Jongeren Werk Garantieplan en de banen pool voor ouderen. „Met deze extra inspanningen moet voorkomen worden dat 't Hof langzaam door onze vingers wegglijdt," aldus het CDA dat de gemeente een hardhouten bank (kosten meer dan 2000 gulden) heeft overhandigd om de goede bedoelingen te onderstrepen. Vlaardingen - Een vrachtwagen met een container vol kleding is vannacht gestolen op een par keerplaats aan de Marathonweg in Vlaardingen. De auto, een witte DAF (VB-37-KP), is een ton waard. De waarde van de kleding, broeken en blouses die in 303 do zen in de container zaten, is niet bekend. Uit een bedrijfspand aan de 4e In dustriestraat zijn onder meer twee telefoons gestolen bij een in braak. Theo Engering heeft plezier in zijn werk. „Kunstkerstbomen en aanverwante artikelen? Da'stoch leuk? Het houdt mijn winkeltje een beetje levendig." Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam - Hij is ongetwijfeld de eerste middenstander in Schiedam die dit jaar met de ver koop van kerstartikelen begon. Nog voordat de etalages werden overspoeld met Sinterkiaasarti- kelen, deed Theo Engering zijn kerstbomen al naar buiten. Kunstbomen wel te verstaan. De namaak biauwspar, de groene 'den' of een witter-dan-wit plastic boom. Hij heeft ze in alle maten en varië rend van zes tientjes «.ot en vijf honderd gulden. Vanaf half okto ber staan ze al buiten op de hoek van de Parkweg en de Mgr. No- lenslaan. Wat de eigenaar betreft kunnen zijn kunstof dennebo- men niet vroeg genoeg in de ver koop. „Man, ik sta al te popelen om de kersthandel boven water te halen als de zomer ten einde loopt," steekt Theo Engering zijn han delsdrift niet onder stoelen of banken. „Maar zo gauw we de wintermaanden er bijna op heb ben zitten, ga ik al weer aan de slag met mijn tuinmeubelen. Be grijp me goed. Het is niet zo dat ik anders geen brood op de plank heb. Ik vind het gewoon leuk om bet erbij te doen (Engering runt eigenlijk een gereedschappen- zaak - SS). Mijn betovergrootva der begon in 1830 een ijzerkoper^ en de handel in ijzerwaren is nooit meer uit de familie geweest. Ik heb vier broers die allemaal een gereedschappenzaak bestie ren, maar de verkoop van kerstar- tikelen zien ze niet zitten. Veel te veel werk, vinden ze. Dat is ook wel zo. Maar ik vind het veel te leuk om de koopwaar een beetje af te wisselen. Zo blijft er leven in mijn winkeltje." Al 27 jaar Reeds 27 jaar brengt Theo Enge ring allerlei gereedschap, huis houdelijke artikelen, spijkertjes en andere doe-het-zelf-benodigd- heden aan de man. In tegenstel ling tot zijn broers van wie er twee eveneens in Schiedam zijn geves tigd, ging Theo al 25 jaar geleden over tot het verkopen van kunst kerstbomen en aanverwante arti kelen. „Da's toch leuk joh?" vertelt hij met glinsterende pretoogjes. „Nou ligt er nog maar een klem aantal kerstballen, slingers en pieken. Moetje komen als de hele handel ligt uitgestald. Elke bal moet worden opgepoetst en ge prijsd. Kan je nagaan wat een tijd daar in gaat zitten. Met de bomen is het met anders. Je moet ze uit zoeken op maat, in model bren gen en iedere dag buiten uitstal len. Ontzettend veel werk, maar heel leuk om te doen. Ik heb er echt de grootste lol in." De marlet van kunstbomen lijkt voorlopig niet verzadigd. Per jaar gaan er bij Engering zo'n 250 nep- bomen over de toonbank. En de verkoop blijft stijgen. „Vooral jonge mensen kopen een kunstboom," vertelt hij. „Samen wonen. Nieuw huisje. Mooie vloerbedekking. Je kent dat wel. Daar willen ze geen rommel op. Maar ook de financiële kant speelt een rol. En het milieu. Voor een mooie, grote kerstboom ben je al gauw 50 piek kwijt. En dat ding wordt na drie weken het raam uitgekieperd. Mijn duurste boom kost 499 gulden. Die gaat zeker tien jaar mee. Tel uit je winst. Niet van echt te onder scheiden en geen last van naal den die je niet uit het vloerkleed krijgt, Steeds meer mensen reke nen zo, want ik heb er in ander halve week al zeven van ver kocht." Echte bomen Zo half november zijn er op een steenworp afstand van Engerings gereedschapszaak ook echte kerstbomen te koop. Concurren tie? Nee, hoor. Theo ziet de bomenhandelaar graag komen. Hij voorziet hem zelfs van elektri citeit om de sfeervolle verlichting op het verkooppunt te laten bran den. „Ik heb er alleen maar mijn voor deel van," lacht de wakkere Schiedammer. „Als de mensen dadelijk bij mijn buurman een boom kopen, komen ze bij mij de ballen, slingers en het engelen- baar halen. Beter kan ik het niet hebben. Ik vind het alleen jam mer dat hij er nu nog niet staat. Dan zou men ai kunnen vergelij ken. Want ik heb er bomen bij, die zou je zou water geven!" De beroepsvaart timmert aan de weg met de slogan 'vervoer over water, de juiste weg,' maar Bert van Zelm kijkt daar heel even wat anders tegen aan. Vanuit Warmond zette !,i' met zijn woonboot vja de we Maas koers naar zij" we ligplaats in de Vlaar Vaart, maar de sluis bij üc rvur- tedijk trad op als spelbreker. Het twintig ton metende ge vaarte bleek daar niet door te kunnen. Van Zelm, niet voor één gat te vangen, huurde daarop de hoogwerker en Ifet zijn drijvende woonhuis met behulp van een oplegger over de weg naar zijn nieuwe domi cilie verplaatsen. „Da's wel een grappig ge zicht," sprak een passant de schipper tijdens het takel werk aan. „Da's helemaal niet geinig, da's mijn boot," rea geerde Van Zelm, die de ca priolen met zijn woonhuis ove rigens wel uitgebreid op dege voelige plaat vastlegde. Foto Gerrit de Heus/Foei Dijkstra Schiedam - De eigenaar van een bedrijf aan de Lange Nieuwstraat heeft gisteren aangifte gedaan van inbraak. Bij het begin van de nieuwe werkweek ontdekte hij dat de fax, het kopieerapparaat en de rekenapparatuur was wegge nomen. De totale waarde is 10.000 gulden. Een bewoner van het Chopinplein is ook flink gedu- peeul uüoi het dievengilde. Gis terochtend ontdekte 1 lat zijn Opel Kadett, kenteker 60-SF, was weggenomen. Schiedam - De autokrakers draaien in Schiedam nog steeds op volle toeren. In de voorbije drie dagen is zeven keer aangifte ge daan van diefstal van een radio- /cassettereeorder uit een voer tuig. De dieven waren actief op de Westvest, de Willem Brouwer straat, de Anna van Burenstraat, de Griffioenstraat, de Poortugaal- sestraat, de Hobbemastraat en de O verschiesedwar s straat. Schiedam-Projectontwikkelaar Mabon wil op het Hollandia-ter rein in Schiedam 76 luxe eenge zinswoningen en vier of vijf lage kantorenflats gaan bouwen. Een saai plan met lugubere trekjes, oordeelden leden van de raads commissie voor stadsontwikke ling gisteravond. Ook buurtbewo ners hebben bezwaren. Het terrein van de voormalige mout wijnfabriek Hollandia ligt mg-_ "od tussen de Schie, de 's- Gravciandseweg en de Delfland- seweg. Mabon heeft de - hier en daar licht verontreinigde - grond gekocht van het Gist Brocades- concern. De gemeente Schiedam, die ook een oogje op het terrein had, viste achter het net. CDA D66 en Groen Links zijn maar matig te spreken over het ontwerp dat Mabon voor deze als 'ideale bouwlokatie' bestempelde plek heeft gemaakt. De geplande kantorenflats komen met hun rug naar de achterzijde van de kanto ren aan de 's-Gravelandseweg te staan. Dat geeft de straat ertussen 's avonds iets lugubers, meent Vincent Broeke (D66). „Eng om daar te lopen. Vrouwonvriende lijk, manonvriendelijk." Jo Prins (CDA) vindt de gevels van de woningen 'fantasieloos'. Jolie Hakkert (Groen Links) heeft grote moeite met de 'saaiheid' van het plan. Omdat de huizen, die allemaal een dakterras, een garage en een tuin krijgen, tussen de 250.000 en 350.000 gulden gaan kosten, mag er wat Hakkert be treft best wat meer aandacht aan de architectuur worden besteed. Ook Ivlahir Engin (PvdAj is niet kapot van de strakke gevels. Hii had op deze plaats üever v speelsere woonvormen gezien. bol- of kubuswoningen bijvoor beeld. De bewoners van de Delflandse- weg zyn boos omdat zij de groen strook, waar zij nu de hond uitla ten, moeten inleveren. Ook ver dwijnen er 38 parkeerplaatsen waarvan de bewoners zeggen dat zij die onder geen beding kunnen missen. En het vooruitzicht om tegen 'een saaie muur' te moeten aankijken zit hen ook niet lekke Volgens Jolie Hakkert is bij he. overleg tussen gemeente en ont wikkelaar te veel de nadruk ge legd op de benodigde parkeer ruimte. Het Hollandia-terrein ligt op vijf minuten lopen van het sta tion. De werknemers uit de kanto renflats zouden aangespoord moeten worden met de trein te komen, aldus Jolie Hakkert. Dat zou mogelijk wat extra ruimte op leveren voor speelgelegenheid voor de kinderen uit de geplande woningen. Wel is de commissie enthousiast over het idee, een wandelroute an te leggen door de meuwbouw- wijk. De route loopt langs de Schie, begint bij een nog te bouwen brug bij het station en eindigt bij de Proveniersbrug. Vlaardingen - Naar nu bekend is geworden is dit weekeinde de op één na oudste inwoner van Vlaar- dingen, mevrouw H.M. Broeren- Hertog, overleden. Ze zou op 25 december 102 jaar zijn geworden. De oudste inwoner van Vlaardin gen is mevrouw G. Maan-van Eijk, die aan de Churchillsingel woont en op 20 oktober jj. 1021$ geworden. Mevrouw Broeren-Hertog luade de laatste maanden met haar ge zondheid. Ze kwam in juli te val- len en is sindsdien niet meer hon derd procent geweest. De in Vlaardingen geboren mevrouw Broeren woonde in de bejaarden flat Valkenhof, maar verbleef de laatste tijd in het Zonnehuis. Den Haag/Vlaardingen - Het ziet er naar uit dat de reconctructie van de Van Linden van den Heu velsingel m Vlaardingen moet worden uitgesteld. De adviseur voor ruimtelijke ordening van de Raad van State vindt namelijk dat goedkeuring moet worden onthouden aan het gedeelte van het bestemmingsplan Van Ho- gendorplaan e.o. dat in de recon structie voorziet. Het ambtsbericht was gisteren aan de orde bij de geschillenafde- ling van de Raad van State, die de Kroonberoepen behandelde die J. 'en G. Vons tegen het bestem mingsplan hebben ingesteld. Staatsraad-rapporteur De Koning wekte niet de indruk dat aan de Kroon een ander advies zal wor den uitgebracht. Een ramp, aldus de gemachtigde van de gemeente. Als de reconstructie niet op 1 sep tember volgend jaar klaar is, ver valt de subsidie van het departe ment van Verkeer en Waterstaat De appellanten vrezen toeneming van het zware vrachtverkeer en willen terug naar de situatie van voor 1983 toen vrachtverkeer ver boden was. De adviseur van de Raad van State vindt de recon structieplannen op zichzelf niet onaanvaardbaar. Concentratie van het verkeer via de Van Ho- gendorplaan en de singel dient de belangen in de rest van Viaardm- ger-Ambaehl Maar ingevolge de Wet Geluidhinder had vooraf een saneringsplan aan de minister van Vrom (Milieu) moeten wor den voorgelegd ter vaststelling van de toelaatbare geluidsbelas ting van de gevels. Zo'n plan, dat in feite een verzoek om een hoge re grenswaarde inhoudt, is pas onlangs ingediend. De gemachtigde van de gemeente zegde toe pas met de reconstruc tie te beginnen als Vrom op het verzoek heeft beslist. Maar staats raad De Koning zei: „De wet is hard, maar wel de wet. Ze is bin dend voor alle overheden." Hij begreep dan ook niet dat Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland het bestemmingsplan hebben goedgekeurd, temeer omdat de Provinciale Planologische Com missie vraagtekens heeft gezetbg de omgekeerde weg die Vlaardin gen heeft gevolgd. Voor de adviseur van de Raad van State was er des te meer reden ge weest de wettelijke weg te volgen omdat te voorzien zou zijn dat de geluidbelasting aan de gevels, ook na de reconstructie, meer zal zijn dan 50 decibel. Het is 59 deci bel, aldus de gemachtigde van de gemeente „en dat zal zo blijven tot het jaar 2001 want voor die tijd is geen toeneming van het ver keer te verwachten". In het ambtsbericht van de advi seur van de Raad van State staat tussen de regels door een ver zuchting te lezen: Als het nou om een kleine reconstructie was ge gaan... De Kroon doet over enkele maan den uitspraak. Vlaardingen - Een inbreker is gis teravond bijna de klos geweest toen hij een slag probeerde te slaan in een flatwoning aan de Prof.Rutgersstraat in Vlaardin gen. Hfj werd op heterdaad be trapt toen de bewoner van de wo ning thuis kwam. Die zag de in breker, aarzelde geen seconde es greep hem beet. Maar de dief kon ontsnappen door uitzijn colbertje te glippen en vervolgens over het balkonhek te springen. In de jas werden een njbewijs, een pas poort en girobetaalkaarten aange troffen, die afkomstig bleken te zijn van een inbraak, eerder die avond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1