17 Bij Maltha's blijft geen enkel clubnieuwtje geheim 'Wil je als Kraak, met reuze pillen in het andere doel, het net doen trillen. Sta dan als ik, op echte Quick' «hmli Bol-collectie verrijkt verzameling St&Gs archief Dag van kunstuitleen in Schiedamse artoteek Informatiepunt voor jongeren D66 helpt dierentehuis Honderd jaar spoor in bibliotheek WV introduceert telefoonkaart EFABER IMIMISTUDIO Rotterdams Dagblad Woensdag 6 november 1991 Schiedam De ruim zestig kunstuitleencentra die zijn aangeslo ten bij de Federatie Kunstuitleen (FKU) nemen zater dags november deel aan de 'dag van de kunstuitleen'. Ook de Schiedamse Artoteek staat in het teken van de landelijke kunstuitteendag en heeft dan aantrekkelij ke aanbiedingen. Die dag biedt de Artoteek een flinke korting op nieu we abonnementen. Voor wie een abonnement afsluit tot en met 1992 zijn de laatste twee maanden van dit jaar gratis. Elke derde bezoeker die een abonnement of een nieuw vervolgabonnement neemt, krijgt een origineel kunstwerk in de vorm van een linoleumsne de van de Schiedamse kunstenaar Michel Snoep. Tevens wordt op de kunstuitleendag de Nationale Kunstbon geïntroduceerd die verkrijgbaar en inwis selbaar is bij alle Nederlandse kunstuitleencentra die bij de FKU zijn aangesloten. Opde'dagvan de kunstuitleen'isook hetdepotvan de artoteek aan het Baehplein vrij toegankelijk en kun nen bestaande abonnees direct lenen. Bovendien is bei mogelijk zich te laten inschrijven voor een abon nement. Hetabonnement voor één jaar kost 50gulden en geeft recht op drie omrailingen per twaalf maan den. De artoteek in de Blauwe brag en het depot aan het Bachpiein zijn op de 'dag van de kunstuitleen' ge opend van 10.00 tot 13.00 uur. Jongeren die vragen hebben over onderwerpen a!s scholing, uitkering, militaire dienst, seksualiteit, huisvesting, alcohol en drugs kunnen vanaf vrijdag 8 november op alles een antwoord op krijgen. Dan opent wethouder Bart de Leede namelijk om 16.00uur het informatiepunt SJIP (Stedelijk Jongeren Infor matie Punt) voor de jeugd tot 21 jaar. Het SJIP is geopend op dinsdag-, woensdag- en vrij dagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur en op woensdag avond van 19.00 tot 21.00 uur en verstrekt naast aller lei informatie ook het Cultureel Jongeren Paspoort. Het informatiepunt is gevestigd in Schiedam-Noord, Churchillweg 50 (achter het Bachpiein, naast KNNV de Boshoek) op loopafstand van de Blauwe Brug. Vlaardingen De Vlaardingse democraten blijven uitdelen. Vorige week trakteerde de D66-fractie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan de voltallige gemeenteraad op ge bak. Zaterdag 9 november deelt de Stichting Dieren tehuis Nieuwe Waterweg mee in de feestvreugde. Dan krijgt de stichting een cheque ter waarde van 1750 gul den aangeboden. Het bedrag wordt door het dierente huis aangewend voor de realisatie van een binnen- kennel in de behuizing in het Vlaardingse Oranje park, Al was het 17 augustus precies honderd jaar geleden datdeeerste trein vanaf station Schiedam naar Vlaar dingen en Maassluis vertrok, toch wil de Stichting Verenigde Openbare Bibliotheek Maassluis er don derdag 7 november nogmaals de aandacht op vesti gen. Dan houdt mevrouw J. van der Mark, medewerk ster van het Gemeentemuseum en samensteller van de daar georganiseerde tentoonstelling 'honderd jaar spoor', in de bibliotheek aan de Uiverlaan om 20.00 uur een lezing. Ze ondersteunt haar betoog met een diavertoning over het verleden en de toekomst van de spoorlijn Schiedam-Vlaardingen-Maassluis. De le zing waarin onder andere de algemene geschiedenis 'van despoorwegen aan bod komt, duurtongeveer drie kwartier. De toegang is gratis. DeWVheefteenspecialetelefoonkaartindeverkoop genomen. De kaart werkt volgens de zelfde principes als die van de al bestaande PTT-telefoonkaart en is te verkrijgen in uitvoeringen van vijf, tien en vijfentwin tig gulden. De VW-telefoonkaart is uitgevoerd In blauwen er staat op aangegeven welke andere dien sten de VW biedt. In Maassluis kan de kaart alleen worden gebruikt in bet postkantoor aan de Koningshoek en in de tele fooncel aan de Rembrandtlaan, maar men vernacht dat het aantal zogenaamde kaart-telefooncellen in de toekomst wordt uitgebreid. Ajlnda Schiedam Woensdag 6 november Lezing overeen Hebreeuw - reveil in hei christendom, de Rank, Schiedamseweg 122,20.00 uur. Ai!+cN< .smeden CAILEN8URGSTRAAT 80 VLAARDINGEN TEL 010-4343096 ging von NedeHondse ]nitolia»iebedri|vei Door Sander Sonnemans Schiedam - „Vangen! Daar ko men ze!" De manier waarop Ber- tus Wiekeraad zijn klanten be dient, is niet bepaald doorspekt met subtiele verkooptechnieken. Staande op de bovenste tree van de trap plukt hij een doos met daarin een paar voetbalschoenen uit een van de schappen en werpt 'm naar beneden. De deksel vliegt eraf, maar de klant weet de in houd te bemachtigen. „Nee, die vind ik niet mooi," wordt er on deraan de ladder gezegd. En hup, daar wordt de doos met een boog je teruggegooid. De vaste klanten zijn aan dergelij ke taferelen gewend, maar ie mand die de sportzaak aan het Broersveld voor het eerst be treedt, fronst onherroepelijk de wenkbrauwen. Er zijn zo nu en dan zelfs mensen die op de drem pel van Maltha's lederwarenzaak - zoals de winkel in sportartike len sinds jaar en dag wordt ge noemd - na een blik naar binnen te hebben geworpen, rechtsom keert maken. Erg vreemd is dat niet want de sportzaak waarin de schoenendozen tot aan het pla fond staan opgestapeld, heeft meer weg van een magazijn dat dringend een flinke opruimbeurt nodig heeft. Gek ;)Dat hebben ze hier toch niet, zie je de mensen in de deur opening dan denken," lacht Ber- tus Wiekeraad die zijn sporthan- del al 23 jaar zelfstandig bestiert. „Maar je kan het zo gek niet noe men, of ik heb het. Van vlooien voor een vlooienspel, tot opstrijk- letters en complete outfits voor een voetbalelftal. Ach, de vaste klanten weten zo onderhand toch wel wat hier allemaal te halen valt. Alleen ski's en skikleding verkoop ik niet. Ten eerste heb ik er geen ruimte voor en ten tweede heb ik op dat gebied geen know how. Ik heb zelfs nog nooit op lange latten gestaan." Voor sportlievende Schiedam mers is Maltha's lederhandel een geliefd adres dat de concurrentie met andere fraai uitgeruste sport zaken door de jaren heen moeite loos heeft doorstaan. Volgens Wiekeraad, door vele klanten steevast meneer Maltha ge noemd, staan het grote assorti ment, eenvoud en de servicever lening borg voor het succes van zijn zaak. „Service is het zaad van de vol gende opdracht," komt de 60-jari- ge Schiedammer met een van zijn veie gevleugelde uitspraken ge vat uit de hoek. „En het rommeli ge, eenvoudige karakter van de winkel spreekt de mensen klaar blijkelijk wel aan, want ik heb nog nooit stille tijden meege maakt. Aan luxe hecht ik weinig waarde. Thuis hebben we een CD- speler. Maar die heeft mijn vrouw een keer gewonnen. Anders had den wo zo'n ding nooit in huis ge had. Maar al met al heb ik altijd een goed belegde boterham ge had." Spijker Luxe. Dat is dus niet bepaald iets dat Bertus Wiekeraad hoog in het De vaste klanten van Maltha's le derhandel zijn inmiddels wel gewend aan de ma nier waarop ze door Ber tus Wieke raad worden geholpen. Ze kijken dan ook niet vreemd op als de sport schoenen die ze willen pas sen, hen wor den toege worpen. Foto vaandel heeft staan. Zelf noemt hij de inrichting van zijn winkel en de uitstalling van de artikelen een georganiseerde chaos. Daar mee slaat hij de spijker precies op z'n kop. Ballennetten aan een spijkertje in de muur, samenge bonden voetbalschoenen aan de deurpost, dozen met restanten op de grond, grote bossen ouderwet se veters op de toonbank en wan ordelijk opgestelde voorraden sportschoenen. Niet bepaald een representatieve presentatie van de koopwaar. „Ik zou niet weten waarom ik mijn spullen keurig geordend in fraaie kasten moet opbergen," vertelt Wiekeraad die wegens zijn 40-jarig dienstverband vorige maand een koninklijke onder scheiding kreeg. „Ik zet al jaren zelf alles weg en weet het later blindelings weer te vinden. Als Op zaterdag 9 november a.s., zal door voilingbedrijf Olympic, to -1"1 weledelgestrenge heer A. H. Walter gerechiwaarder te Delft, bij opbod worden geveild. EEN PARTIJ GEREEDSCHAPPEN w.o. diverse handgereedschappen en elektrische, w.o. boormachines, lastrafo's, tafelboormachines, lintzagen, slijpmachines, Co2-lasapparaten, compressoren, diverse (uchtgereedschappen, hogedrukremigers, enz. enz. verder een PARTIJ NIEUWE T.V.'S EN VIDEO'S een partij stereoapparatuur, w.o. prachtige stereocombinaties met cd, losse cd-spelers, stereoboxen, radio's, autoradio's en wereldontvangers. Verder een PARTIJ HUISHOUDELIJKE GEBRUIKSVOORWERPEN w.o. stofzuigers, magnetronovens, koffieapparaten, stoom ijzers, pannensets, tafel bestekken, diverse siervoorwerpen, horloges, klokken, De'ftsblauw aardewerk, verlichting, dekbedden, een partij eiken kleinmeubelen en wat verder ter tafei wordt gebracht Alle artikelen worden onder volledige garantie geveild. De veiling wordt gehouden in- R K Parochiehuis Willem Huygenzs, Noordeindseweg 106 te Berkel en Rodenrijs. Kijkuur: 12.00 uur. Aanvang veiling: 13.00 uur. VEILINGBEDRIJF OLYMPIC Benedictushof 13, Vianen. Te! /faxnr. 03473-72783 een klant een paar donkerblauwe voetbalkousen met een wit boord of een rood shirt met gele V-hals zoekt, heeft 'ie bij mij een grote kans te slagen. Als ik het heb, weet ik het ook zo te vinden. Een ander zou hier stapelgek wor den," lacht hij. „Ik moet wel toegeven dat sinds mijn zoon Ben ook in de zaak staat, ik wel eens moet vragen waar het een en ander ligt. Ach. ik ben nu eenmaal aan de oude in richting gehecht. Als mijn zoon over een aantal jaren de zaak overneemt, zal hij die wel moeten moderniseren om mee te kunnen blijven doen. Maar de naam Mal tha moet gehandhaafd blijven. Maak je er Wiekeraad van, dan heb je geen droog brood op de plank. Maltha is nu eenmaal een begrip in Schiedam." Hakken Het interieur verraadt nog steeds dat er vroeger in het pand aan het Broersveld een leder- en fournïtu- renzaak was gevestigd. De oude wandkasten herbergen talloze kleine laadjes waarin nog altijd aanzienlijke hoeveelheden klink nageltjes, leren riempjes, rubber hakken, drukknoopjes en meer van dat soort attributen ligt opge borgen. Waar vroeger de porte monnees eri sleutel-etuitjes la gen, liggen nu de zwembroekjes en badmutsen. „Uit eerbetoon voor mijn vroege re baas," vertelt Bertus, „ben ik de naam Maltha blijven voeren. Nadat ik in 1950 uit dienst kwam, begon ik bij hem als jongste be diende. In die tijd reed ik op mijn transportfietsie de schoenherstel lers af om hakken, lijm, zolen en leren sehaatstuigjes te verkopen. De handel was vroeger keihard," diept hij vervolgens een anecdote op uit zijn verleden. „Ik kwam eens met 200 bestelde leertjes voor schaatsen bij een groothan del en dacht goede zaken te doen. Maar toen men een paar druppels water op mijn jas zag zitten, werd er doodleuk gezegd: Oh, het gaat dooien. We hebben die dingen niet meer nodig. Dm zat je toch maar mooi met je handeltje." Zonder te verblikken of te verblo zen, geeft Bertus toe zuinig te zijn. Er wordt niets weggegeven en grote opruimingen heeft hij nog nooit gehouden. Alles wat uit de mode raakt, wordt bewaard. Tenslotte is er altijd wel een ko per voor. De grote kartonnen do zen met bergen bont gekleurde kousen, shirtjes en broekjes op de grond zijn daar stille getuigen van. Men hoeft niet lang te grab belen om er een echt Jansen Ti- lanus-shirtje uit te vissen. Vocht „Je gelooft het misschien niet, maar regelmatig komen er voet ballers speciaal voor die oude trai ningsshirtjes omdat die in tegen stelling tot het moderne spul wél vocht opnemen," zegt hij op een verrassend zakelijke toon. „En het leuke van bewaren is dat je op den duur steeds meer dingen in huis hebt die nergens meer te koop zijn." En ter staving pakt hij uit de werkplaats een paar origi nele kicksen. „Echt leer en met een stalen neus. Dit zijn nog oude Quick-schoenen van het model Polly Pil. Bij al die oude modellen die naar bekende voetbalstriphelden werden ge noemd, zat een spreukje." Hij laat zich er ondanks de aanwezigheid van enkele klanten niet van weer houden de tekst op het vergeelde labelfje voor te lezen. „Wil je als Kraak, met reuze pillen in het an dere doel, het net doen trillen. Sta dan als ik, op echte Quick." De klanten lachen. En daar is het hem ook voornamelijk om te doen. Probeer bij Maltha niet even snel een paar sportschoenen of een trimpakje aan te schaffen want er gaat al gauw een kwartier tje overheen eer men weer buiten staat. Zo gauw 'meneer Maltha' weet aan welke sportvereniging de koper is verbonden, infor meert hij naar de laatste nieuw tjes. Heel wat voetballers hebben aan de ouderwetse toonbank al menig discussie gevoerd over het bestuursbeleid en clubbelang van de betreffende verenigingen. „Joh, geen clubnieuwtje blijft hier geheim," grijnst Wiekeraad. „Dat komt omdat we zijn geïnte resseerd in alles wat zich in Schiedam op sportgebied af speelt. Op den duur ken je de klanten. En als zij zich hier thuis- voelen, gaan ze vanzelf steeds meer over de interne zaken van hun duppie vertellen. Soms ko men de vaste klanten alleen maar even een babbeltje maken. Ik heb er eens twee in de zaax gehad die een balletje naar elkaar gingen lo pen trappen. Totdat de spiegel aan gruzelementen werd ge schopt. Toen moest ik optreden, maar nu lach ik erom. Zo hebben we hier wel meer gekke dinge' meegemaakt," vervalt hij in een andere gebeurtenis en haalt zijn vrouw Annie erbij. Foefjes „Kijk," zegt Bertus met een strijdvaardige blik in zijn ogen, „foefjes moeten ze hier natuurlijk niet uithalen. Klachten worden serieus behandeld, maar ons in de maling nemen is er natuurlijk niet bij. Er is eens een vrouw ge- weest die een gloednieuw voet-.' balshirtje terugbracht omdat het tijdens het wassen was verkleurd Dat kan natuurlijk altijd, maar' mijn vrouw rook onraad." 1 „Niet zo gek," neemt Annie, die in het verleden ook in de zaak stond, het woord over. „Ik rook al gelijk dat ze met chloor bezig was ge weest, maar die vrouw beweerde bij hoog en bij laag dat het niet zo was. Toen heb ik een emmer wa ter van boven gehaald en het shirt erin gestopt. De chtoordampen kwamen er vanaf," „En ik," zegt Bertus, „heb een keer een maffe winkeldief te gra zen genomen. Hij was zo mager als een draadnagel maar ging na het passen van wat kleding als een Michelin-mannetje de deur uit. Op straat hebben we hem toen in de kraag gegrepen." Aan afbouwen denkt Bertus Wie keraad nog lang niet. Het cen trum van Schiedam ondergaat binnen afzienbare tijd een rigou reuze gedaanteverwisseling en die ontwikkeling wil hij niet mis sen. Gouden tijden „Over klandizie hebben we niet te klagen," beweert hij nuchter. „Maar als de binnenstad strakjes is gemoderniseerd, zouden we wel eens gouden tijden tegemoet kunnen gaan. Daar wil ik best nog wel een gedeelte van meema ken." En tenslotte: „Ik ga wel eens een1 paar dagen met mijn vrouw op pad. Geloof me, ik ben altijd weer - blij als ik terug ben. Als ik in mijn winkel sta, blijf ik tenminste op de hoogte van datgene wat zich ;n de Schiedamse sportwereld af speelt." Diverse mogelijkheden voor een bruine huid: Gezichtsnelbruiners Caribic Zonnekanon rt-sjOr SCHIEDAM IN 60 MINUTEN VAKANTIEBRUIN Burg. Knappertlaan 174 Tei. 010-4260030 Geopend: 12 00-23.00 uur 's zaterdags: 09.00-18.00 uur dinsdag en zondag geslolen heid boeken en tijdschriften over genealogie, heraldiek (kennis van familiewapens) en over plaatselij ke geschiedenis. Regelmatig bood hij hulp aan wie hem daar om vroeg, waardoor zijn verzame ling ook kwartierstaten bevat van andere Vlaardingse families. Na zijn overlijden besloten zijn weduwe, Lydia Bot-Don, en hun kinderen om de verzameling in z'n geheel in bewaring te geven aan het Stadsarchief aan Plein Emaus, waarbij de wens werd uit gesproken de collectie openbaar te maken zodat iedereen van de gegevens gebruik zou kunnen maken. Vlaardingen - Waar komen mijn voorouders vandaan en wat de den zij? Naar antwoorden op deze vragen zijn steeds vaker mensen op zoek. Studie- of leeszalen van gemeentelijke archieven zitten tegenwoordig vol met mannen en vrouwen, die allerlei officiële re gisters en acten uitpluizen. Ge nealogie, zoals de leer van de ont wikkeling en verwantschap van families heet, is een populair tijd verdrijf geworden. Veel gepensioneerde of ver vroegd uitgetreden mannen hou den zich er bijvoorbeeld mee be zig. Ook in het Stadsarchief in Vlaardingen zijn ze tegenwoordig dagelijks te vinden, waar voor heen alleen de echte liefhebbers van genealogisch onderzoek kwa men. Een van die vaste klanten van het Vlaardingse archief was Jan Bot, die vorig jaar mei op 71-jarige leeeftijd overleed. Dit oud-ge meenteraadslid, hij zat van 1946 tot 1950 in de CHU-fractie, is al op 16-jarige leeftijd begonnen met zijn navorsingen. Hij deed dat ui terst secuur en legde alles op pa pier vast. Al in 1550 hepen er in Vlaardin gen voorouders van het geslacht Bot rond. Met zijn zorgvuldige speurwerk heeft Jan Bot, die de laatste jaren in Schiedam woon de, i n de loo p van 55 j aar een enor me hoeveelheid familieverban den blootgele- i naast verza melde hij een n i grote hoeveel- Archivaris Harm Jan Lut heeft de verzameling inmiddels geïnven tariseerd. Hij is enthouoiast over de inhoud. „Het is ongetwijfeld de grootste genealogische verza meling van Vlaardingen. Duizen den fiches met aantekeningen en wel tweehonderd dossiers bevat zij. De heer Bot heeft ook prachtig gekleurde wapens van zijn eigen familie vervaardigd. Hij was bij o n vaste verschijning en kon rsoneel soms verhalen ver- u over vroegere gewoontes en werkwijzen op het archief. Wij zijn met deze collectie zeer geluk kig." Veel bezoekers van het Stadsar chief, die onderzoek doen naar hun voorgeslacht kunnen in de Bot-collectie een schat aan gege vens aantreffen. 9

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2