2 Mensen centraal 'Volgens mij is het daar een rommeltje' 'Winnen is leuk maar geen must Schiedamse Annette maakt kans op titel Secretaresse van het Jaar De kick bij het zien van een roodkeelstrandïoper Lijnbaan knap duur 'Biograaf Rogmans van Van Mierlo tegen wil en dank lid van D66 Oude-Noordenaren wacht groot feest Zacht weer De Jas Donderdag november 1991 Rotterdams Dagblad :'Kom op, we moeten de andere kant op. Luister nou eens naar nle, ik wil naar mama.' ;'Gaan we ook, maar nog even een boodschap doen. Waarom trek je nou zo?' 'Omdat die engerd een foto wil maken...' Foto jaap Rozema C= Waarom het uitgerekend in het blad Unie Info, een vakblad voor de schoenherstellers staat, is niet dui- delijk.-Maar we lezen daar wel in, dat de lijnbaan waar het om het betalen van huur gaat tot de top van Nederland behoort Immers, straten met huurprij zen van minimaal 1.500 gulden per vierkante meter er maand zijn, naast onze Lijnbaan, de Herestraat i Groningen, de Roggestraat in Arnhem, de D'&zer- .at in Zwolle, de Steenweg in Utrecht, de Ki tver- ,at, Nieuwendijk en P.C. Hooftstraat in Amster- i, de Spuistraat in Den Haag en de Demer in Eindhoven. Vraag één: Kan een journalist lid zijn van een politieke partij? Het kan problemen opleveren, maar het antwoord is 'ja, mits...'. Veel hangt van de omstandigheden en de integriteit van de betrokken journalist af. Vraag twee: Kan een journalist die een objectief boek poogt te schrijven over Hans van Mierlo ook tegelijkertijd lid wor den van D66? Nee. Want het schrijven van een boek over de leider van een partij, waaraan je je verbindt via een lid maatschap, maakt zo'n uitgave bij voorbaat oninteressant. Het zou iedere schijn van objectiviteit missen, en waarschijnlijk sterk - positief - gekleurd zijn. Kennelijk ligt dat anders voor Ben Rogmans, schrijver van het vorige week verschenen boek 'Hans van Mierlo, een bon-vivant in de politiek'. De uit Haarlem af komstige journalist is namelijk lid van D66. Tenminste, als we het novembernummer van 'De Groe ne Mug', het plaatselijke partij blaadje van D66 mogen geloven. „Welkom!," schrijft de plaatselij ke partijsecretaris onderaan blad zijde tien. „Deze keer stel ik u elf nieuwe leden voor, die ik bij deze van harte welkom heet." Meteen bovenaan het lijstje van elf prijkt de naam van'de heer B.J. Rog mans'. Volgens het partijsecreta riaat heeft Rogmans zich op 13 augustus als lid opgegeven. In die maand zat hij, nadat de ene na de andere vriend van Van Mierlo de medewerking aan het boek had opgezegd, tussen duizenden krantenknipsels en archiefstuk ken te pezen om toch nog een af gerond portret uit z'n tekstver werker te krijgen. Rogmans moet Van Mierlo en D66 in die tijd innerlijk hebben ver vloekt. Eventjes in ieder geval. Of ontdekte hij in de toespraken van de bon vivant van D66 zo veel mooie politieke ideeen dat hij be sloot zich de bij Democratenclub aan te sluiten? Grap Niets van dit alles, laat part-time docent Rogmans vanuit de School voor Journalistiek en Voorlichting in Utrecht weten. „Dat klopt niet, ik heb me nooit als partijlid opgegeven. Een paar weken geleden kreeg ik inder daad een welkomstpakket thuis gestuurd. 'Welkom nieuw lid', stond er. Wat er precies is ge beurd, weet ik niet. Afgelopen za terdag kreeg ik ook een partijblad in de bus. Het zou een grap kun nen zijn." Rogmans is dus geen lid van D66. En als hij dat wèl is, dan toch min stens tegen wil en dank. Zijn po gingen om hem als actief Demo craat te laten schrappen, hebben nog geen resultaat gehad. „Ik heb de indruk dat het een rommeltje is, daar op het partijbureau in Den Haag. Toen ik ze belde, kon den ze niet achterhalen hoe ik in het ledenbestand terecht ben ge komen." Mogelijkheden Guus Saafen van het partijbureau moet er ev_-n om lachen. „Rog mans? Die Rogmans?" Dan: „Er zijn twee mogelijkheden. Rog- mans kan als journalist een infor matiepakket hebben aange vraagd en is per ongeluk als aan vrager van een lidmaatschap te boek gekomen. Dat gebeurt zel den hoor." Rogmans zelf zegt overigens aat hij tijdens het schrijven van zijn boek D66 nooit om informatie heeft gevraagd. Saafen: „Dan heeft iemand - en dat kan hij best zélf zijn - hem echt als lid opgegeven. Pas als je bij ons in het computerbestand staat, krijg je het welkomstpakket opge stuurd waarover Rogmans het heeft." Saafen wil het wei even uitzoeken. „Voor mezelf, hoor. Beleid is om geen informatie over leden te geven. Dat geldt óók voor Rogmans." Door Marlijn Verwaaijen Speeltuinverenigir.gHet Lage Landuitde Alexander- polder bestaat binnenkort 25 jaar. Om dit heuglijke feittevieTem wordt 25 januari '92 een receptie gehou den waarbij ook oud-leden zijn uitgenodigd. Voor meer informatie kan worden gebeld naar Daan Ver- schuuren, tel. 4524855. Uitverkocht, tjokvol, geen kaart meer te krijgen. De reünie voor bewoners dan wel ex-bewoners van het Oude Noorde"' is volgeboekt. Op vrijdag 15 novem- jber wordt het feest in gebouw Paiace gehouden met 'artiesten als Gerard Cox, Joke Bruys, Wim Koop- hnan, Henkie Numeyer en Ellis Chicago. Groot feest "dus, al begint het niet m Palace maar op het voetbal veld van Xerxes. Daar ontmoeten de Oude-Noord enaren elkaar in een wedstrijd waaraan flink wat prominenten meedoen. Wat dacht u van Coen Mou- lijn, Sparta-trainer Rob Jacobs, Willem van 't Wout, Gerard Cox, Wim Koopman, Aad Veerman, Aad Wes- terlaken en zelfs John van Dijk, al speelt die hooguit tien minuten. En Frans Derks als scheidsrechter ter wijl Faas Wilkes de aftrap verricht. De wedstrijd be gint om 15.30 uur, de toegang is gratis. MENSEN CENTRAAL staat onder redactie van: Ellen Scholtens Hans Soeters Martijn Verwaaijen Voor tips en suggesties: telefoon 010- 4004336 Algemeen directeur De Groot van Ter Braak BV heeft duidelijk ver trouwen in zijn secretaresse An nette Koevermans-van Broekho ven. Hij is ook dik tevreden met haar. Anders was hij er nooit toe overgegaan om haar op te geven voor de verkiezing van de Secre taresse van het Jaar. Vanmiddag is daarvoor de eindronde in de Stadsschouwburg in Amsterdam, en Annette is door^ rongen tot de laatste tien. Waarom, zo luidt de vraag, geeft iemand zich op voor dit soort ver kiezingen? Annette (26): „Ik zie die formulieren nu al jaren langs komen, maar steeds weer vond ik mij daar te jong voor. In mijn ogen delen alleen Vrouwen van in de ve rtig mee. Dit jaar dacht ik, ach,aarom niet. Dus heb ik het hele pakket aan mijn baas ge geven en gezegd; als u vindt dat ik mee kan doen moet u alles maar invullen. Hij "moest ook een praktijkvoorbeeld geven. Wat hij precies over mij heeft verteld weet ik niet." Personeelsbeleid Schiedamse Annette werkt al zes jaar als secretaresse bij het be drijf, dat zich heeft gespeciali seerd in het maken en verkopen van machines voor de snoepfabri- cage. Ze heeft zich inmiddels op gewerkt tot directie-secretaresse en is bovendien verantwoordelijk voor het personeelsbeleid. Ze is tevreden over haar werk, dat mag duidelijk zijn. „Er werken hier maar 84 mensen en ik geloof dat ik ze allemaal wel ken. Ik hou er wel van, zo'n klein bedrijf. Al les gaeveel persoonlijker aan toe. Bovendien ga ik zo langza merhand ook de klanten wat be ter kennen. Mijn baas? Een heel aardige, rustige man. Heel wat anders dan mijn vorige, dat was een wervelstorm." Waarom denkt Annette dat zij is doorgedrongen tot de beste tien se cretaresses van Nederland? „Kennelijk heeft mijn baas een Annette Koevermans achter haar bureau bij Ter Braak. 'Ik probeer zoveel mogelijk voorbereidend werkte doen.' FotoFreëEmsVCorVos positief rapport over mij ge maakt, ik weet het niet. Ik pro beer in mijn werk zoveel mogelijk vooruit te denker, conceptbrie ven voor te bereiden waarbij ik ui teraard rekening houd met de vi sie van mijn baas. Ik heb geen idee wat de ideale secretaresse is, maar het is niet zoals zo velen denken een kwestie van koffie voor de baas inschenken." En het hele bednjf, van hoog tot laag, leeft met je mee? Annette Koevermans: „Nee hoor, niemand wr et het nog. Ik heb het alleen mijn uaas verteld en de re ceptioniste. Ik vind het niet zo no dig om hoog van de toren te bla zen. Dat heeft niets te maken met de einduitslag, maar ik loop er niet zo mee te koop Win ik dan is dat hartstikke leuk, maar word ik het tt dan ga ik echt met zitten treuren." Ambassadrice De titel Secretaresse van het Jaar, wat voor waarde moeten wij daar aan nachten. Een smak geld, lan delijke bekendkeid, nauwelijks nog tijd voor je baas Annette glimlacht. „Laat ik voor op stellen dat ik absoluut geen trek heb in het openen van win kelcentra en dergelijke. Als win nares ben je een jaar lang een soort ambassadrice van het vak. Dus alle uitnodigingen als die binnen zouden komen, moeten een raak:mijn vak heb ben. Le: -jven bij Schoe- vers bijv id. Om het ideaal beeld van üc secretaresse, die met haar baas op zakenreis mee mag, een beetje te relativeren." En om de jury te imponeren na tuurlijk het mantelpakje aan en de parelketting om? .Absoluut niet. Ik ga zoals ik ben en niet anders. Ik heb wei iets nieuws gekocht maar dat is zeker niet het stereotiepe secretaresse- pakje." Vanmorgen voerde een deskundi ge jury persoonlijke gesprekken met de tien kandidates. Drs. T.E. Westerterp, algemeen directeur van de Amsterdamse Optiebeurs, reikte vanmiddag de prijzen uit. Wie het is geworden was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. Maar dat maakt An nette ook niet zo gek veel uit. „ïk ben er ai trots op dat ik bij de eers te tien zit. Winnen zou heel leuk zijn, maar is wat mij betreft geen must." Vooruitzichten 25* yr za zo ma di Dagrapport Een diepe depressie trekt het ko mende etmaal van de Noorse Zee naar Scandinavië In ons land veroor zaakt zij eerst nog een zuidwestelijke oming. Met een vrij krachtige en de kust af en toe harde of storm- Te verwachten maxima en minima. Bron: KNMI achlige zuidwester wordt daarmee nog zeer zachte en vochtige lucht aangevoerd, waarin de thermome ters dag en nacht op rond 11 graden staan. Vrijdagmiddag bereikt wat koudere lucht met opklaringen het Waddengebied, Deze breidt zich vrij dagavond over het hele land uit. De wind neemt dan af. bron KNMI i komende dagen Morgen Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag ZON 20% 30% 30% 20% REGEN 90% 70% WIND ZW6 NW5 60% NW3 50% ZW5 10% ZW6 Zon en maan morgen: Zon op 7.46 onder 17.00 Maan op 10 16 onder 17.43 V Hoog-en laagwater Scheveningen Hoek van Holland i 1ehw. 3.46 lehw. 3.08. 2e hw 16.01 2e hw. 15.24 lelw 11.46 tetw- 8.291 2e lw. 23.54 2e lw. 23 17! Whi Max Min Ragen Amsterdam regen 12 7 19 De BIH regen 11 7 14 Qeelen Eelde regen regen 10 11 7 5 10 18 Eindhoven regen 0 7 10 Den Helder regen 12 a 20 Rotterdam regen 11 8 16 Twente regen 11 6 11 Vllsslngen regen 11 8 8 Zuid-Limburg regen 8 6 4 Abordeen 1 bew 12 6 2 Athene zw bew 23 17 0 1 Barcelona l bew 18 5 0 Berlijn rogen 6 3 4 Budapest onbew 12 3 0 Bordeaux 13 5 0 Brussel ragen 8 6 5 Cyprus onbew 22 13 Q Dublin ragen 12 11 3 Frankfurt regen 6 3 07 Genéve l bew 8 -1 0 Helsinki zw Dew 5 4 6 Innsbruck 1 bew 6 -1 3 Istanbul zw bew 19 14 01 Klageniurt zw bew 7 0 0 Kopenhagen rogen S 5 4 Las Palm as 1 bew 25 0 Lissabon onbew 17 10 0 Locamo onbew 16 0 Londen zw bew 13 9 02 Luxemburg regen 5 4 03 Madrid Malaga onbew onbew 14 20 1 8 0 0 Mailorca 1 bew 15 3 3 Malta 1 bew 21 15 02 Moskou zw bew 2 0 16 München zw bew 2 -1 02 Nice I bew 17 8 0 Oslo 1 bew 7 3 8 Parijs zw bew IQ 7 0 1 Praag sneeuw 7 -1 02 Home 1 bew 18 8 0 1 Split met ontv Stockholm zw bew 6 0 0 Warschau I bow a 0 0 Wener» onbew 11 1 0 1 Zurich zw bow 6 03 Bangkok 1 bow 34 25 0 Buenos Aires regenbul 22 16 0 Casablanca 1 bow 20 0 Johannesburg onbew 3) 0 0 Los Angeles onbew 29 15 0 "sa Orleans 1 1-e- 11 New York zw bew 6 2 0 T«H Aviv onbew 23 14 0 Tokyo onbew 18 9 0 Toronto 1 bew -6 zw bew 26 11 0 Vancouver zw bew 11 6 0 VERWACHTING VOOR VRIJDAGI0DAG I NOyEUSEh Noorwegen en Zweden: Wisselvallig met nu en dan neerslag, in het midden en noorden in de vorm van sneeuw. Denemarken: Veel bewolking en perioden mei regen. Middagtemperatuur 9°. Britse Eilanden: Wisselvallig weer. België en Luxemburg: Veel bewolking en perloden met regen. Veel wind. Duitsland: Veel bewolking er voornamelijk in het noorden en midden perio den met regen. Canarische Eilanden en Madeira: Middagtemperatuur 24 tol 28°. Marokko; Perioden met zon. Middagtemperatuur 20 tot 25°. Tunesië: Wisselend bewolkt en vooral in de kustgebieden enkele regen- of onweersbuien Frankrijk: Middagtemperatuur 10 tot 15°. Corsica en Sardinië: Meer zon en droog. Middagtemperatuur 18°. Spanje: Middagtemperatuur 16 tot 24°. Portugal: Droog en overwegend zonnig weer. Middagtemperatuur 19 tot 23 Oostenrijk: In het noorden wolkenvelden en mogelijk wat regen. In het zui den droog en perioden met zon. Middagtemperatuur 8° Hongarije: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 12°. Italië: Perioden met zon. Middagtemperatuur 12 tot 20°. Griekenland en de Turkse west- en zuidkust: Enkele regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur 20® De één is verwoed verzamelaar van postzegels, de ander ver slaafd aan parachutespringen of gokken. Er zijn ook mensen die zonder aarzelen in hun auto springen, tweehonderd kilometer rijden en uren op een winderige dijk rondbanjeren om een glimp te kunnen opvangen van een roodkeelstrandïoper, Siberische boompieper of een ringsnavel- meeuw. Bij deze vogelfanatici we gen de ergste ontberingen ruim schoots op tegen de voldoening waarmee ze een nieuwe soort kunnen noteren. Het is deze (amateur)omitholo- gen vooral te doen om dwaalgas ten, soorten uit verre landen die bij hoge uitzondering in de lam landen verzeild raken. Het dan om vogels met illustere nu men als Bonaparte's strandloper, Orpheusspotvogel, koningseider, en ivoormeeuw. Sommige ver woede vogelwaarnemers kunnen alleen al bij het horen van deze namen in extase raken. Een aantal 'soortenjagers' heeft zich twaalf jaar geleden verenigd in een club met de deftige naam Dutch Birding Association (DBA). Leden van de DBA worden op de hoogte gehouden van de jongste bijzondere waarnemingen door het tijdschrift Dutch Birding, een telefoon-netwerk en sinds kort ook een speciale inspreek- an vo- gellijn (06-nummer). Dat is tevens de verklaring voor het opmerke lijke verschijnsel dat een weg berm binnen enkele uren vol kan staan met turende vogelaars uit alle delen van het land. Het is allerminst denkbeeldig dat de desbetreffende vogel en ande re dieren door zulke oploopjes worden opgeschrikt, of dat daar bij planten onder ongeduldige laarzen worden vertrapt. Om dit soort uitwassen tegen te gaan heeft de DBA gedragsregels ge formuleerd. Zo wordt een mel ding van een dwaalgast in de broedtijd soms bewust geheim gehouden, gels kijken kan heel spannend ijn. Maar de verwoede vogelaar zit er wel eens naast. AJs je vroeger een opmerkelijke vogel zag vliegen, kon je er bijna zeker van zijn dat het ging om een wild exemplaar. De handel in kooivo- gels heeft echter een hoge vlucht genomen. Vandaag de dag is de kans groot dat een bijzondere soort niet op eigen kracht naar Nederland is gevlogen, maar domweg ergens uit een kooi is ontsnapt. En dat is natuurlijk een flinke domper voor een vogelaar die dacht een heuse dwaalgast te hebben aanschouwd. Heel langzaam week de duister*- nis van de nacht voor het grijze wit van de vroege ochtend. Bij' zonsopgang hing de mist laag en- loom boven het water van het kleine meer en boven die lage, >- witte vlagen tekende zich het die pe groen van het jonge bos. Cor- nelis van Vleuten was vroeg opge staan; hij hield van dat eerste uijr, van dat milde licht, van dat lichte leven, Cornells was boekhouder en verlegen. Het zou een mooie herfstdag wor den. Comelis was dooreen vriend uitgenodigd voor een lezing door een Amerikaanse professor ij^hej regionaal hoofdkantoor van een- bank. Voor de lezing had Comelis geen belangstelling; hij was op zoek naar werk. De vriend zgö""<i_ hem voorstellen aan een directie1 lid van een scheepvaartkantoor,^ De lezing vond plaats tijdenshët" middaguur. Comelis was er met de trein en de bus naar toe ge- reisd; hij was een kwartiertje te 'T vroeg. Hij hing zijn jas op in de - garderobe, ging naar de wc, waste zijn handen en dreutelde daarna wat rond tussen allemaal deftige en zelfzeker ogende mannen, die allemaal dezelfde schoenen droe gen. Comelis had weliswaar zijn zondagse kleren aangetrokken maar voelde zich tussen al die uniformen een arme luis. Er was niemand die hij kende, er was niemand met wie hij sprak. Zijn vriend arriveerde slechts enkele minuten voor de lezing een aan vang nam. Na afloop was er een luch. In een grote zaal waren tafels gedekt. Het leek wel alsof de koningin zelf verwacht werd, zo was alles verzorgd. Comelis volgde zijn vriend naar een tafeltje waaraan ook de mensen van het scheep vaartkantoor hadden plaats geno men. Het was heus een aardig ge sprek, over de drukte van het stadsverkeer,*dë voordelen van het motorrijden en de wereldhan del in.koffië, maar Comelis had wel wat anders aan zijn hoofd. Jarenlang was hij vrijgezel en leefde van de wind; hij verzorgde voor mensen in de buurt htm be lastingaangifte, deed de boekhou ding van het buurthuis en zo nog wat kleine klusjes. Op een dag was hij een aardig meisje tegen gekomen, ze vonden een huis en sinds een paar weken was er een klein manneke. Zou ik wat voor dat scheepvaartkantoor Kunnen doen, dat was het enige waar Cor- nelis aan dacht. Maar toen de maaltijd ten einde liep en het al bijna drie uur was, had Cornelis nog steeds niets in die richting, durven vragen. Pas nadat de directeur van de bank in houterig Engels de Ame-j rikaanse professor voor zijn wijze woorden en de aanwezigen voof,,, hun aandacht had bedankt, sprak Comelis de directeur van het _,ui scheepvaartkantoor aan. „Adv v was dat de reden van Uwaanwe-t zigheid," zei hij glimlachend. Cor nells had het gevoel dat hij dooi -■ de grond zakte. „Wij hebben een verdomd goeie accountant," zei- hij, „ik geloof niet dat we op korte termijn iets voor U kunnen doen, Maar wie weet later." Hij 5 glimlachte nog eens vriendelijk en gaf Comelis een hand. „Bel me eens, bij gelegenheid, of kom langs." Nu glimlachte Comelis. Ik breng je wel even naar het sfce tion," zei zijn vriend, „ik wacht buiten op je." Comelis liep ge- haast naar de garderobe; hoe eer der hij thuis was hoe liever. Snel pakte hij zijn jas en holde naar buiten. De vriend stond bij een grote, zware motor en zette zijn helm op. Comelis had nog nooit op een mo tor gezeten. Hij kreeg een helm"10 en stapte achterop. Zijn zwarte c koffertje met werk dat hij in de trein volde afronden, klemde hif tussen hen in. Daar reden ze. Comelis wist niet^ wat hem overkwam. Zo zag hij een lange, rechte weg, werd ach- j terover gedrukt, voelde zijn maag in zijn hoofd en weg was de weg Binnen enkele minuten waren ze bij het station. Cornelis stapte af, bedankte zijn vriend en zwaaide hem na. Toen hij thuis kwam, aan het einde van de middag, merkte zijn vrouw dat hij een jas droeg, die niet de zijne was. Comelis schrok. „Hij past je," zei zijn vrouw, „en staatje goed." In de binnenzak vond Cornelis het pas poort van de Amerikaanse profes sor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1