15 Kringloopcentrum maakt zich geen zorgen over fusie met ONS (Weer) voor de klas? De Gorzen was populair bij straatfotografen Feest? Themadag in Willibrorduskerk Nieuwe expositie Jongeren werk dreigt goodwill te verspelen EFABER De kunst van geweldig zitten OQLwt^ 000 Dü QBS"bbb0 lanrffnunaori Markt 57 Vlaardingen Tel, OIO - 434 36 85 Rotterdams Dagblad Vrijdag 8 november 1991 De Grote Goeroe van D66, Hans van Mierlo, relativeerde het zaterdag zelf in zijn rede voor het feestcongres van zijn 25-jarige partij. Met een vraag, die zijn vader had kunnen stellen: „Heb je daar 25 jaar voor nodig gehad, jongen?" De oprichtster van de Schiedamse afdeling, zo als het hoort geïnter viewd in het plaatselijke partij-orgaan met de vreemdsoortige naam Te- genD'raadS, constateerde ongeveer hetzelfde. Mevrouw Spier vindt dat er weinig is veranderd in de politiek terwijl ze juist met dat doel warm!iep voor de nieuwe politieke partij in 1967. „Weinigen duiven eens buiten de geijkte paden te treden en met een geheel nieuwe ma nier van denken problemen aan te pakken. De politiek is nog steeds be houdend," stelt zij vast. Tegelijkertijd signaleert ze toch wel wat gerin ge veranderingen, naast te hog verwachtingen die mensen hebben van politici. In dezelfde uitgave van het blad van D66-Schiedam schreeuwt fractie voorzitter Marcel Houtkamp om meer inbreng van leden en haalt het raadslid Vincent Broeke persoonlijke herinneringen op. Zijn huisje aan de Laurens Costerstraat was de uitvalsbasis voor de jonge Schiedam mers, die naar de raadsverkiezingen van 1970 toewerkten. Enkele na men: Reinier Scheeres, Aad Wiegman, Ruud Kaptein en Broeke zelf. Zij zitten nu allemaal in de gemeenteraad. Scheeres heeft het na een PvdA-wethoudersehat it burgemeester gebracht. Wiegman was bij de laatste verkiezingen lijsttrekker voor de PvdA en is daarna aan zijn tweede wethoudersperiode begonnen. Kaptein vertegenwoordigt het CDA en Broeke is de enige D66'er uit de begintijd. In VI aardingen zijn alle D66'ers van de eerste uren geheel uit de plaatse lijke politiek verdwenen. Hier hebben ze alleen maar mensen van na de Terlouwtijd, terwijl in andere fracties ook geen oudere jongeren zijn te vinden, die eind zestiger jaren naar vernieuwing hunkerden. Pol Hof man, Dirk de Lange en Gerard Schut, die in die eerste jaren het gezicht van D66 waren, zijn uit de politiek verdwenen. Schut heeft zich bijvoor beeld ingespannen in de Bond van Wetsovertreders. Elk heeft zo zijn eigen weg naar vernieuwing gekozen. BEN VAN HAREN Vlaardingen Ter gelegenheid van het feit dat mgr. MA. Jansen 25 jaar geleden de eerste steen legde voor de Willibror duskerk, start men het jubileumjaar zondag met een themadag met de toepasselijke titel 'een steentje bij dragen'. De dag begint om 10.00 uur met een feestelijke eucha ristieviering waarna om 11.30 uur de werkgroepen zich presenteren. Tevens wordt een videofilm over de kerk vertoond en kan men door middel van foto's een duik in de geschiedenis van de jubilerende Willibror duskerk nemen. De themadag wordt rond 13.30 uur afgesloten. Maassluis Bergers bij de Brandafis. Dat is de naam van de nieu we wisseltentoonstelling die morgen om 13.00 uur feestelijk'wordtgeopend.Deexpositielaatdegeschie- denis zien van het Schee pvaart- en bergingsbedrij f G. Doeksen en Zonen dat is gevestigd op Terschelling. Ter gelegenheid van de opening wordt de de laatste grote zeesleper vanhet bedrijf- de Holland, bij Rijks waterstaat in gebruik als onderzoeksvaartuig - afge meerd in de buitenhaven van Maassluis. De openinglceréraönie vindt plaats in he tmuseum en wordt voortgezet op de Holland waar een kleine ex- postie over het werk van de voormalige sleper valt te bezichtigen. Behalve de wisseltentoonstelling is er beneden in het museum een mini-expositie ingericht over bergingen in Nederland. Beide exposities zijn tot 5 april van het volgend jaar te bekijken. Het museum is geopend op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, op zaterdag van 1 l.OOtot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM vrijdag 8 november *Die Lustige Witwe (operette), Passagetheater, 20.00 uur. Hester Macrander (cabaret/entertainment), Teerstoof, 20.30 uur. Godfather III, Filmhuis, 21.30 uur. zaterdag 9 november Henderson (Roadhouse rock), Podium, 22.30 uur. Clown Zizero en de verbeerdag (jeugdvoorstelling), Teerstoof, 14.00 uur. Intermezzo (vocaal muziekgezelschap), Teerstoof, 20.30 uur. Orgelconcert Stedelijk Museum van Lambert van Eekelen, 15.00 uur. zondag 10 november Ruilbeurs, dienstencentrum de 4 Molens, 13.30 uur. Stormy Weather, Podium, 22.00 uur. Landendag, wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32,17.30 uur. Die Lustige Witwe (operette), Passagtheater, 14.00 uur. Lezing ove. verschuivende waarden in menselijke realties, NPB-gebouw, Westvest 90-92,14.30 uur. Lunchconcert, Stedelijk Museum, 12.00 uur. VLAARDINGEN vrijdag 8 november Bingo, trefcentrum de Bijenkorf, Reigerlaan 105, 14,00 uur. Godfather III, filmzaal Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Modem Jazz Dance Company 'Djazzex', Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. zaterdag 9 november Godfather III, filmzaal Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Vogeibeurs, wijkgebouw 'de Indische Buurt', Floreslaan, 10,00 uur. Opening expositie volkskunst uit Peru, wereldwinkel, Hoogstraat 39,10.30 uur. Opening tentoonstelling *Van toeten en blazen', muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk, Westhavenkade 45,16.00 uur. The Addiction (band) in Labyrint, 22.00 uur. Najaarsconcert Sursum Corda, Triangel, 20.00 uur. Rommelmarkt buurthuis De Telder, Teldersstraat, 10.00-15.0Öuur. Blijf zitten waar je zit (blijspel), toneelvereniging Varia, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. MAASSLUIS: zaterdag 9 november Postzegelbeurs, Koningshof, 10.00-16.00 uur. Heren op Zicht (cabaret), Schuurkerk, 20,30 uur. IVN-excursie in omgeving Oranjepiassen, vertrek vanaf manege Oranjehoeve, Sehenkeldijk, 14.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Schiedam - Fusie met het open baar nutsbedrijf? Bij het Kring loopcentrum weten ze van niets. Wethouder Bart de Leede heeft er in het verleden wel eens op gezin speeld. Maar daar is nooit iets uit gekomen. „Wakker liggen we er niet van, hoogstens worden we een beetje moe van die onduide lijkheid." zegt Cor Stout, die de winkei in tweedehands goederen aan het Dr. Wibautplein runt, sa men met zijn broer Meeuw. In de gemeenteraad is het bijna drie jaar geleden opgezette Kringloopcentrum deze weken een hot item. D66 heeft er, vooraf gaande aan de jaarlijkse debatten over de gemeentebegroting, vra gen over gesteld. Want de NV Openbare Nutsbedrijven Schiedam overwegen zelf een soortgelijk winkeltje in gebruikte spullen te beginnen. Gaan die twee dan fuseren, vraagt D66 zich af. En: nemen de nutsbedrijven dan het personeel van het Kring loopcentrum over? Cor Stout begrijpt niet waar de politiek zich druk over maakt. „Feitelijk hebben wij niets met de gemeente te maken. We hebben indertijd een startsubsidie gehad van de sociale dienst, 20.000 gul den. Van de gemeente hebben we niets gekregen, behalve een handdruk. En deze winkel, na tuurlijk." Nadenken over samenwerking met de ONS vindt het Kringloop centrum op het ogenblik niet zo urgent. De gebroeders Stout be steden hun energie liever aan het zoeken naar een grote loods om hun handel op te slaan. Want de twee panden aan het Dr. Wibaut plein puilen uit. Bij de Nutsbedrijven wordt inder daad gestudeerd op een eigen kringloopcentrum. verklaart voorlichter Mari Dmgenouts. Maar voorlopig gaat het om een vaag idee, laat staan dat er al con crete plannen liggen voor overna me van de nering van Cor en Meeuw Stout. De ONS vinden wel dat er iets ge daan moet worden mei de groei ende stroom nog goed bruikbaar huisraad dat bil het vuilnis be landt. Want het Kringloopcen trum neemt maar een kein deel af van de 4000 ton grof vuil die jaar lijks op de stoep wordt gezet. Lo gisch, want de opslagruimte is be perkt. Daarom denken de Nutsbe drijven aan een eigen 'milieusta- tion'. Dit houdt in dat de ONS ergens in de 's-Gravelandsepolder, op of bij het eigen bedrijfsterrein aan de Van Heekstraai, bakken willen plaatsen voor waardevol afval: metalen, hout, meubels, witgoed. De losse materialen kunnen aan opkopers worden verkocht (zoals nu al gebeurt met ijzer), de rest aan particulieren. Op de kosten en baten van zo'n station wordt nog gestudeerd. De ONS-plannen zijn nog zo on duidelijk, dat Cor Stout zich er geen zorgen over maakt. In het Kringloopcentrum neemt het zelfbewustzijn snel toe. De boek houder heeft gemeld dal de omzet is verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. Stout: „We gaan steeds beter draaien, we hebben nu ook klanten van buiten de stad. Bank stellen, bedden, kasten en oude radio's, je kan het zo gek niet ver zinnen of er is vraag naar. Onze start was niet makkelijk, maar we merken nu dat we niet voor niets bezig zijn." Door Ben van Haren Schiedam - Het colbertje, over zijn gebloemde pullover met daar weer een hagelwit overhemd on der, heeft hij waarschijnlijk spe ciaal aangetrokken voor de foto graaf. In ieder geval zag hij er tip top uit toen omstreeks 1949 weer eens zo'n straatfotograaf de kin derrijke volkswijk De Gorzen doortrok en in de Zwartewaalse- straat een groep van 33 jongens en meisjes op de gevoelige plaat vastlegde. Het blonde koppie op de achters te rij, derde van rechts, leerden de voetballiefhebbers in Schiedam later pas goed kennen. Dat was toen het inmiddels flink gegroei de jochie furore maakte in de uit 'zijn' buurt stammende club. In de tijd dat de foto werd ge maakt, veroverden de amateurs van het oude SW nog het lands kampioenschap en kregen alle spelers van fietsenmaker Soomers, van Het Volks Rijwiel Bandenhuis in de Groenelaan, een fiets cadeau. In de glorieda gen tan Wout-van Meeleren, met Maassluizer Aad Koudijzer om zijn kopwerk in eerste en ere-divi- sie gevreesd en daarom samen 'de luchtmacht' genoemd, was de binding tussen SW en de oudste uitbreidingswijk van Schiedam al tanende. Het roemruchte terrein aan de Havendijk was verlaten en in het toen nieuwe sportpark Har- ga, ten noorden van de spoorlijn, werd aan een nieuwe toekomst in het betaald voetbal gebouwd in het nieuwe Schiedam. Het onder deel van de club, dat nu zelfs hele maal verdwenen is. Wout, inmiddels bijna vijftig, past geheel bij de geschiedenis van de Gorzen. Hij werd er geboren, trouwde een Gorzenese en samen hadden ze er ook hun eerste huis. Nu wonen ze buiten Schiedam en Wout voetbalt niet meer. De foto met kleine Woutje staat in het nieuwste boekje over oud- Schiedam, dat Henk Kiela schreef onder de titel 'De Gorzen en omgeving'. De wijk was popu lair bij straatfotografen, die aan het begin van deze eeuw, in de cri sistijd en vlak na de bevrijding vooral kinderrijke wijken bezoch ten. Er zijn opvallend veel van dergelijke groepsfoto's te vinden tussen de door Kiela beschreven 110 foto's. Ruime periode Ze hebben betrekking op een zeer ruime periode; van eind vorige eeuw lot ver na de Tweede We reldoorlog. Vanaf het allereerste begin van de industriële bedrij vigheid langs de Voorhaven, via de later gevolgde woningbouw op het door aanslibbing en opspui ting rond het Balkengat aan het water onttrokken land tot aan de sloop ten behoeve van nieuw bouw m de Lekstraat. Het toont dus ontwikkelingen in een perio de van maar liefst vijftig jaar. De nieuwheid van de woningen die tussen 1920 en 1930 eerst de particuliere bouwers en later wo ningbouwverenigingen neerzet ten voor de kinderen van de ar- be> 'ers uit de jeneverindustrie in de oude binnenstad. De mime, lang autovrij gebleven straten van de wijk en lange rijen werk nemers zijn te zien voor de poort van de Gusto-seheepswerf van Smulders. Ook allerlei bekende verschijningen in het straatbeeld zoals melkboer De Leede, siga renwinkelier en ijsverkoper Ri- nus Bijl, groenteboer Ilmer, broodbezorger Willem den Held van Van de Meer en Schoep en de schillenboeren Damen en Ver- weij. Natuurlijk laat Kiela ook de vaste herkenningspunten zien, zoals het oude zwembad in deWil- belminahaven, de beide kerken, de Groenelaan en het Poeplaant- je. de Hoofdstraat en het Rozen burgerplein. Samensteller Henk Kiela ging op dezelfde manier te werk als alle vorige keren. Hij verzamelde fo to's via oproepen en achter zijn kraam op braderieën, interviewde mensen thuis en maakte van elke foto een beschrijving. Deze keer Omstreeks 1949 zette een van de ve le straatfoto grafen, die De Gorzen be zochten, 33 kinderen bij elkaar op de stoep van het doodlopende deel van de Zwartewaal- sestraat. Tus sen de kinde ren vanonder meer de fami lies Hanstede. Spermon, Hoppe, Bats en Koens staat, staat op de achterste rij als derde van rechts Wout van Meeteren. plaatste hij echter alle plaatjes met bijbehorende teket in het boek op alfabetische volgorde, waardoor het gevoel van een wan deling door de oude wijk wegviel. De vele groepsfoto's uit geheel verschillende perioden, van kort na de ontdekking van de fotogra fie tot aan de na-oorlogse tijd, dra gen evenmin bij tot samenhang in het overigens veel wetenswaar digheden tonende prentenboek je. Ook, getrouw aan zijn gewoon te, liet hij de kleuren van de om slag bepalen doorzijn echtgenote. Het werd blauw en wit. de kleu ren van Hermes DVS, van ouds her de tegenpool van de club van Wout van Meeteren en de rest van De Gorzen. De Gorzen en omgeving' van Henk Kiela is a 35 gulden op 16,23 en 30 november verkrijgbaar aan de verkoopkraam van uitgeverij De Drie Glazen op het Hemaplein vi Schiedam of telefonisch te be stellen via 4746510. Schiedam - Hef jongeren werk in Schiedam dreigt de goodwill van de politiek të verspelen. De projectgroep die momenteel studeert een nieuwe, stedelijke aan pak van het jongerenwerk zal in de eindrapportage op3de- cembereen bruikbaar'totaal- plaatje' op tafel moeten leg- gen. Als de vrees van de raads commissie uitkomt dat de in stellingen voor jongerenwerk alleen ideeën voor hun eigen wijken presenteren, zaldepo- litiek zelf een beleid uitstip pelen. Uit die keiharde opstelling kwam deze week een conflict voort tus sen de commissie en wethouder Bart de Leede. Ook De Leeds voorziet problemen op 3 decern ber, maar anders dan de raadsle den is hij mei van plan de project groep tussentijds bij te sturen. Hij vermoedt dat dat averechts 2a] uitpakken. De commissie is nu van plan eigenmachtig in te gnj- pen en de instellingen voor het jongerenwerk nogmaals op hun opdracht le wijzen Dit voorstel is afkomstig van Pv- dA'er Peter Stadhouders. Hij wei gert zich de zwarte piet toe te la ten spelen door de instellingen „die alleen voor hun eigen toko opkomen". WD'cr Will van Wijs is het daar helemaal mee eens. Hij wil op 3 december meer zien dan een rapport waarin vage lij nen worden uitgezet om lot zeke re vormen van samenwerking te komen. Als er geen concrete voor stellen liggen, heeft Van Wijk geen behoefte aan een discussie De Leede vindt dat de instellin gen de kans moeten krijgen hun rapport op de afgesproken datum te presenteren. ..Drie december is vroeg genoeg om de bijl te laten vallen." Over de noodzaak een andere vorm te vinden voor het jongeren werk wordt al heel lang gepraat Sinds de sluiting van jongeren centrum De Dijk in Schiedam- Zuid en Aladdin in Nieuwlandu die noodzaak alleen maar groter geworden. De gemeente wil toe naar een gecoördineerd beleid voor de hele stad, de instellingen willen volgens De Leede en de raadscommissie niet over de grenzen van hun eigen wijken ki; ken. H. v. Kooij showroom Oosthavenkade 14 Vlaardingen 4343213 Elk JORl-ontwerp vormt een tijdloos en duurzaam geheel: een samenspel van een beukehouten romp, een vulling in polyurethaan- schuim van hoge kwaliteit, optimaal ondersteund door metalen zigzag veren en uigevoerd in volle nerf-leder, aniline geverfd in prachtige kleuren. Heeft u een onderwijsbevoegdheid voor het basison derwijs? (akte kleuterleidster, akte onderwijzer of volle dige bevoegdheid) Lijkt werken met kinderen op de basisschool boeiend, uitdagend, een goede mogelijkheid om part-time 10 werken of om wat bij te verdienen? Wilt u met die verplichting „elke dag moet" of juist wel? De 33 Schiedamse scholen voor basis- en speciaal on derwijs (openbaar en bijzonder) hebben een groot tekort aan leerkrachten, die gedurende korte of lange tijd, full time of part-time de scholen willen helpen als er er een collega ziek is. verlof heeft of als er om andere redenen een leerkracht te kort is Heeft u geen ervaring of is het lang geleden dat u voot de klas stond? Geen probleem1 Scholing en goede begeleiding wor den gegarandeerd. Een kosteloze opfriscursus is mo- gelijk Een vaste baan? Wie weet' De gezamenlijke schoolbesturen in Schiedam willen u graag meer informatie geven over het werken als invtf- kracht Geïnteresseerd? Bel dan voor een afspraak mevr Bakker van de Schiedamse Dienst Educatie, tel 010-4275396 I11 een persoonlijk gesprek kunt u informatie krijgen over ./.'isMftj- voor- en nadelen van het werken als invaller; l/ salariëring, - ree hts positie ÖW*» - (bijscholing, - eventuele kinderopvang, - toekomstperspectieven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2