15 De brug die Rotterdam ruim een eeuw gezicht geeft Middelmaat viert hoogtij straatStoepen gebeurt er niet meer zo veel De keuze voor 'prachtig, maar straks ouderwets' of 'wat saai, maar subtiel'? r* Rotterdams Dagblad Zaterdag 9 november 1991 Door John Bunte Rotterdam - De Rotterdamse ge meenteraad neemt donderdag een besluit over de nieuwe stads brug, die de Coolsingel met de Kop van Zuid moet verbinden. Ja ren van voo/werk, studie, politie ke debatten en gelobby behoren dan tot het verleden. Springt Ge meentewerken-architect Maarten Struijs straks een gat in de lucht omdat toch voor zijn vier stok- ken-model, ook wel 'anderhalf py loon' genoemd, is gekozen of wordt het toch gewoon de geknik te een-pyloonsbrug van de Am sterdamse architect Ben van Ber- kel? De eerste kost 325 miljoen gul den; voor 'De Zwaan moet veertig miljoen meer worden neergeteld, waarbij het extra gemeentelijk aandeel vijftien miljoen bedraagt. Dat is het burgemeester en wet houders overigens zeker waard. Door te schuiven in de planning, rentewinst uit de grondkosten te halen en iets intensiever te be bouwen kan dat bedrag uit de Kop van Zuid-begroting worden gepeuterd. In de wachtkamer zit het bedrijf Hollandia-Kloos van directeur Rob Lubbers, in wiens opdracht architect Weeber een aanzienlijk goedkopere boogbrug ontwierp. Dat model is echter niet tn de nadere studies betrokken. Burgemeester en wethouders vin den 'de boog' veel te gewoontjes. Beeldmerk De afgelopen maanden hebben burgemeester en wethouders, en de ambtelijke top, geen gelegen heid onbenul gelaten om geknik te een-pyloon te pushen. Het Am sterdamse ontwerp, opgebouwd uit een vast en een beweegbaar deel en 139 meter hoog, moet straks als beeldmerk van de Maasstad fungeren. Het dient aan te geven welke bijzondere uitstra ling Rotterdam heeft. Het zal, zo is de verwachting, beleggers en projectontwikkelaars sneller warm maken voor de Kop van Zuid dan bij een wat minder op vallende brug het geval is. Al zijn er die dat betwijfelen. Voorafgaand aan de definitieve besluitvorming in de gemeente raad laat deze krant veertien 'des kundigen' aan het woord. Men sen, die al dan niet direct bi] de stadsbrug zijn betrokken en er stuk voor stuk een mening over hebben. Waarom is het de gemeente Rotter dam die vijftien miljoen extra meer dan waard? Verantwoordelijk wethouder Joop Linthorst (Ruimtelijke Or dening en Economische Ontwik keling); „Hel totaal-project gaat uit van een kwalitatieve impuls. Niet alleen voor Zuid, maar voor heel de stad. Je praat over een unieke plek. Die ambitie verlangt extra eisen. Er is een voorkeur voor De Zwaan, omdat die kwali tatief de grootste bijdrage levert, Het is duurder, maar financieel haalbaar. Het maakt het project gemakkelijker in te vullen, daar De keuze gaat komende week tussen de geknikte 1-pyloons variant (De Zwaan) en (rechts) de 1,5-pyloons variant. zijn we heilig van overtuigd. Je trekt sneller marktpartijen. Van de bedrijven, waar we al overeen stemming mee hebben (voor het gerechtsgebouw, de woningen Landtong en het Vnj Entrepot) krijgen we dezelfde signalen. Die brug helpt mee en ook voor de toekomst zitten we denk ik goed met de Kop van Zuid. Qua fase ring zijn de voortekenen veelbe lovend. De kantorenmarkt is nu aan het inzakken, maar sinds de Tweede Wereldoorlog is er steeds sprake geweest van een tien jaars-cydus. Dat betekent dat de markt weer aantrekt op het mo ment dat wij het gebied gaan in vullen." Gelooft het Rollerdame bedrijfs leven m de extra waarde ran de een-pyloon en profiteert het daar straks van mee? Kamer van Koophandel-voorzit ter Dolf de Bok: „Over de quality spreken wij ons als kamer niet uit. Het gaat maar om één ding: de functionaliteit. Dan heb ik het over de bereikbaarheid van het gebied voor het bedrijfsleven. Daar moet het namelijk om gaan. Dat is voor ons alles bepalend; niet hoe de brug er uitziet." Poort van Rotterdam Waarom is de een-pyloon op deze plaats het geschiktste model en doet de gemeenteraad er joed aan het foorstel fan burgemeester en wethouders over te nemen? Ben van Berkel, de architect van De Zwaan: „Om maar met de es sentie te beginnen: op zo'n unie ke plek hoort een unieke brug. Dit is de eerste brug, die je vanaf zee, als je de Nieuwe Maas op komt varen, al ziet. Het is dus echt de poort van Rotterdam. De brug telt misschien wel tweehon derd facades. Vanaf de Maas, de kades, de andere bruggen; overal geeft het een bijzondere aanblik. Als je het in compositie met de omgeving neemt weet ik zeker dat-ie de locatie in één keer pakt. Er zijn er meer van dit pylonen type, maar die beugel erin. die zwaan, die is nergens te vinden. Het maakt de brug uniek in de wereld en heeft daarom een meer waarde voor Rotterdam." Is de nieuwe stadsbrug straks een toeristische trekker en moet-ie daarom zo mooi mogelijk worden? WV-woordvoerder Hans Magito „Alles wat er met de rivier ge beurt is een trekker. Kijk naar het varende ponton voor de verdub beling van de Van Brienenoord, hoeveel mensen dat op de been bracht. Het leeft in Rotterdam, het boeit de mensen. Ook die brug betekent iets voor Rotter dammers. Die nieuwe brug zal straks één van de voornaamste herkenningspunten van de stad zijn. Het moet daarom zo mooi en uitzonderlijk mogelijk zijn. Het levert een belangrijk aandeel in de unieke attractie, die Rotter dam Waterstad is en zal daarom zeker van positieve invloed op het toerisme zijn," Waarom kan die vijftien miljoen extra beter aan iets anders iror- den besteed'' PvdA-raadslid Peter Aubert: „Omdat je dat geld straks nog hard genoeg nodig zult hebben. Er zijn al een paar paaltjes gesla gen; zaken waar niet verder meer op kan worden toegegeven. De kwaliteit van de buitenruimten, het openbaar vervoer, de verhou ding tussen goedkopere en duur dere woningen. Om die eisen te kunnen uitvoeren zul je een spaarpotje nog heel goed kunnen gebruiken. En hoe zat het ook al weer met de social return, het op waarderen van de omliggende wijken? Nee. binnen de Kop van Zuid zullen nog genoeg financiële tegenvallers komen. Wat is er te gen op die vier-stokkenbrug? Die is toch ook hartstikke mooi? We blijven maar gefoeused op dat vi suele aspect. Weet je trouwens waarom ze in Londen dergelijke discussies helemaal niet hebben hoeven voeren? Gewoon, omdat ze daar een tunnel hebben aange legd." Staan de beleggers straks echt m de rij als die brug zoveel mooier is7 Voormalig vastgoed-directeur Rademakers van Nationale Ne derlanden: „In de eerste plaats gaat het om de feitelijke bereik baarheid. Een fraaie brug is uit stedebouwkundig oogpunt zeker van belang. Als ik hier aan het neergelegd. Daarom moet je bij de vormgeving van dé brug op het punt van het beeld zo terughou dend mogelijk zijn. Het beeld staat in de architectuur voor het tijdeiijke, het kortstondige. Het, is daarom ook al snel achterhaald en ouderwets. Andere kwaliteiten zijn van veel groter belang: de maat. de schaal, het materiaal, de kleur en het licht. Vanuit het zui den zie je de brug in de zon lig gen; vanaf het noorden in de schaduw. Door juist vanuit deze kwaliteiten de brug te ontwerpen voegt mijn brug zich op een sub tiele wijze in de stad. Daarbij wordt enerzijds recht gedaan aan Weena, op 150 meter hoogte, op het dak van onze nieuwbouw sta dan kan ik blijven kijken. Daar om zeg ik: hoe fraaier die brug, des beter het is voor de stad Maar je moet het altijd als onder deel van het geheel blijven zien. Een zo mooi mogelijke brug is echt niet de toverstok waarmee je beleggers naar de Kop van Zuid lokt." Snel achterhaald Wanrojn zou de gemeenteraad heel eigenwijs het voorstel terzijde moeten leggen en gewoon kiezen foor de een stuk goedkopere an derbal/ pyloonsbrug? Gemeentewerken-architect Maarten Struijs: „Niet alleen vanwege de lagere investerings kosten, inaar vooral ook op pla- ninhoudelijke argumenten. De stadsbrug is een onderdeel van de Rotterdamse infrastructuur, die voor meer dan honderd jaar wordt de kwaliteiten van de bestaande stedelijke ruimte en wordt ander zijds alle ruimte gelaten aan de toekomstige ruimtelijke ontwik kelingen. Bovendien doet dit ont werp meer recht aan de overste ken van de rivier. Bij het passeren van de eerste pyloon verlaat je de oever, tussen de pylonen in ben je even uit de stad en op de mier en als je langs de tweede pyloon gaal kom je weer uit op de andere oe- Hoeveel extra bezoekers trekt de Euromast straks om de nieuwe brug fan uit de lucht te bekijken en maakt het daarbij uit icelfc ont werp wordt gekozen7 Euromast-woordvoerster Belin da Bonts: „De gehele ontwikke ling van de Kop van Zuid zal goed zijn voorde Euromast, dus ook de nieuwe brug. Het bedrijfsleven breidt uit en daar zullen we zeker van meeprofiteren, want die ko men ook bij ons terecht. Rotter dam timmert aan de weg met op vallende gebouwen, daar komen I- ^risten op af. Een heel bijzonde- ïii brug past in dat beeld. Het zal het zelfs versterken." Het Scania-hotel aan het Willems plein krijgt de Nieuwe Maasbrug straks voor Je deurBetekent dat alleen ellende en maakt het daar om met uit icelfce brug het wordt of zitten er ook voordelen aan? Directrice Ans Verboom van het Scania-hotel: „Je bouwt zo'n brug om 'm er tientallen jaren te laten liggen. Wij kijken er op uit, dus wat ons betreft moet-ie zo mooi mogelijk worden. Die Zwaan is prachtig, die willen we graag voor de deur hebben. Zo'n uitzicht geeft het hotel iets ex tra's. Los van de ontwerp-keuze maken we ons echtei grote zorgen over de verkeersal vikke- ling. In het tracé, zoals de ge meente dat voorstelt, is onze wijk straks alleen nog maar vanaf de Westzeedijk via de Scheepstim mermanslaan te bereiken. Vanaf de brug ga je rechtstreeks De Boompjes op of richting Coolsin gel. Het Scheepstimmerkwartier wordt nu helemaal afgesloten. Onze wijkraad heeft een alterna tief aangeboden., waarbij we als nog een aansluiting op de brug krijgen. De gemeente lijkt echter niet te beseffen wal de nu voorge stelde verkeersafwikkeling voor gevolgen heeft voor de wijk. Alles moet door de Scheepstimmer manslaan. Zie je het voor je, straks in de zomer, als al die bus sen voor de Spido er doorheen moeten. Nee, dat wordt echt een gigantisch probleem." ïs de brugkeuze van essentieel be lang voorde ontwikkeling van de Kop van Zuid? Han Kok, hoofd communicatie van het projectteam Kop van Zuid: „Ja, wij vinden van wel. Ge sprekken met potentiële buiten landse investeerders hebben dat ook wel duidelijk gemaakt. In eerste instantie gaat het natuur lijk gewoon om de ontsluiting van de Kop van Zuid, maar daarmee ben je er niet. Een brag moet zichtbaar zijn, dient uilstraling te hebben. Noem het de toegevoeg de waarde. Ik ben bij gesprekken geweest en daarin kwam het over duidelijk naar voren: wanneer je een hoogwaardig kanloorgebied wilt ontwikkelen, dan moet de kwaliteit er van alle kanten vanaf stralen. En als je dat dan ook nog eens op Zuid wilt doen, dan heb je een beetje extra kwaliteit nodig." Niet opportuun Waarom deugt dit raadsvoorstel van geen kant? Planoloog Ad Nauta: „Het gaat alleen nog maar om de keuze mooi of nog mooier en de hele in frastructuur dreigt daarbij onder te sneeuwen. En dat is toch veruit het belangrijkste voor investeer ders. Een uitspraak over de brug keuze is thans niet opportuun. Eerst moet er een goed ontslui tingsplan liggen. Dat maak ik ook met mijn bezwaarschrift duide lijk. Met het aannemen van het bestemmingsplan Kop van Zuid is het juridisch proces nog niet af gelopen. Er zijn wel vaker be stemmingsplannen utteindelyk - met overgenomen. Bij de provin cie zal ik het niet winnen, daar is de lobby al te hevig op los gelaten, maar met een kroonprocedure houd ik de zaak toch een jaar stil. Ik proef al weer meer twijfel bij de betrokkenen en dat wordt in die periode alleen maar erger. Nee, ik denk echt dat het plan het in deze vorm uiteindelijk niet haalt." Maakt het voor projektontwikke- laars verschil voor teal voor brug wordt gekozen Voorzitter Van Oosten van de Neprom, de Vereniging van Ne derlandse Projectontwikkeling Maatschappijen: „Ik denk dat die brag een heel duidelijke ima go-versterkende functie moet hebben. Daarom moet ook voor het mooiste en bijzonderste ont werp worden gekozen. Dat is bij de ontwikkeling van een nieuw gebied als de Kop van Zuid, zeker op die plek, heel belangrijk. Het is alleen een neven-effect, dat zich niet laat berekenen. Je kunt niet zeggen, dat die duurdere brug zichzelf over zo'n periode vier keer terugverdient, maar ge voelsmatig 2eg ik, dat het zeker uitmaakt." Steekt zo'n mooie brug straks niet heel schril af bij de omliggende wijken? Opbouwwerker Frank van der Palen van de bewonersorganisa tie Feijenoord: „Dat is niet de be doeling. Onderdeel van de de her ontwikkeling Kop van Zuid is het opwaarderen van de oude wijken. Oud-Zuid moet uit de negatieve spiraal komen. Die social return moet door ons en de gemeente vorm worden gegeven. Wanneer investeerders afkomen op een mooiere brug is dat goed voor de Kop van Zuid en voor ons. Op dat moment is er sprake van weder-* zijds profijt en moet je er voor zorgen dat het ambitieniveau ge handhaafd blijft. Daarnaast moet ook gewoon voor de een-pyloon worden gekozen omdat het een prachtige brug is. Ik hoor dat haast iedereen in de wijk zeggen. Het is toch de entree van het ge bied, de blikvanger." Stoelendans Slaat of valt de ontwikkeling van de Kop van Zutd met de brugkeu ze? Rotterdams topambtenaar Riek Bakker, 'het brein' achter het plan: „Ja, ik vind van wel. En dan zullen mensen wel zeggen 'daar komt ze weer, begint die stoelen dans om de brug weer', maar ik meen het. Toen we met de eerste plannen voor Zuid kwamen zei den ze: mevrouw Bakker u bent gestoord. Dat is zo'n ander ge bied, dat lukt daar niet. Er is geen Nederlandse ontwikkelaar die er aan begint. Ze hebben in hun hoofd, dat het toch niet kan. Zuid is niks, zeggen ze en dat krijg je er met uit. Maar buitenlanders kij ken hun ogen uit. Die vragen zich af waarom we daar nog niet bezig zijn. Het is een toch locatie die z'n weerga niet kent. Je moet echter wel kwaliteit brengen. Die brug is het eerste project Waarom zou je daar kinderachtig over gaan lo pen doen. Je praat over vijftien miljoen, dat het de gemeente ex tra kost. Dat is in de orde van een half procent, of nog minder, van het totale bedrag daL er in de Kop van Zuid omgaat Als je daar al op gaat lopen bezuinigen moet je je zelf vragen of je het hele project wel serieus neemt. Je bent dan gewoon bezig een teleurstelling te organiseren. Mocht er toch niet voor de een-pyloon worden geko zen, dan zou ik me echt genomen voelen." nr -w-pi wtnlfplepntmm aan Hp T~\e Rembrandtstraat is een anderen bladdert de boel eraf. zeat Wil Bruinsma van nummer daeeliiks over de hoeveelheid Het winkelcentrum aan de kop van de Rembrandt- laan in Maassluis wordt gedomineerd door middenklasse. Middenklasse auto's, middelmaat honden en middelbare leeftijd. De laan geeft hetzelfde beeld. Het is een keunge straat. De doorzon woningen hebben helder gelapte ramen, de inrichting van de hui zen - zitten voor, eten achter - komt overal terug, de goedver zorgde tuintjes hebben keurige heggetjes en op de vensterban ken ziet men nergens een dooie plant. Veel oudere mannen zitten in de leunstoel bij het raam het ochtendblad te lezen, terwijl vrouwlief opruimt of boodschap pen doet. Hier heerst orde, zelf opgelegde normen worden nage leefd. Mevrouw Van Doorne woont al 28 jaar op nummer 65. Eigenlijk had ze niet zoveel zin om het Gooi, waar ze geboren is, te veriaten. „Maar waar je brood is, is je Va derland." Toen ze hier kwam was de buurt net gebouwd en woon den er in alle huizen jonge gezm- ften. „Wij stonden bekend als het leukste blokje," vertelt ze. „Maar het Palet - zo heet de wijk - is niet meer zoals toen. Ik ben met iedereen goed hoor. Als er een kind wordt geboren ga ik op be zoek, maar het enthousiasme van vroeger is weggepieterd. Het is gezapig geworden." Wat verrast: t,Ik eigenlijk ook, ik ben net zo gezapig als de buurt geworden." Ze raadt aan met haar buurvrouwtje te gaan praten. „Die heeft jonge kinderen en ziet het misschien anders. Ze woont hier pas een jaar of zeven." Buurvrouw Ella van Rij (nr. 61) blijkt er al zo'n twaalf jaar te wo nen. Zes jaar geleden hield ze na de geboorte van haar oudste kind op met werken en is nu full-time huismoeder. Ze heeft net het par ket geboend en het hele huis ruikt ernaar. „Toen we hier na ons trouwen kwamen wonen was het een buurt met veel oude men sen," zegt ze. „Maar langzamer hand verandert dat en komt er steeds meer jeugd bij. Je merkt het ook in de kerk - de Mara- nathakerk - omdat er steeds meer wordt gedoopt. Wat mij vooral aansprak toen we dit huis kochten, was dat het hier een ech- De Rem- brandtlaan in Maassluis: een echte laan, met steeds meer kinderen. te laan is en het groen al was uit gegroeid. Ik kom van het platte land maar ik vind het leuk dat je hier de hele tijd mensen voorbij ziet lopen." Contact in de buurt? „Ach, ieder een is altijd erg vriendelijk, maar we komen niet bij elkaar over de vloer. Het is hier geen koflïe- dnnkbuurt. Maar als je je dekbed buiten te luchten hebt gehangen en hei gaat regenen dat komt er altijd wel iemand even waarschu wen." 'De Straat' is de titel van een se rie impressies van straten, la nen en pleinen met dezelfde naam. Aan de straat bewaart een ieder de scherpste jeugdherinne ringen. De straat is de plek waar je wordt gevormd. De straat geeft ook aan waarjeje maatschappe lijk bevindt; kortom de straat bepaalt heel veel van je leven. Waar je woont is wie je bent. In iedere afle vering komen twee straten aan bod. Soms zijn de verschil len levensgroot; een andere keer lijken de stra ten enorm veel op elkaar. Vandaag de im pressies van verslaggeefster Marjolijnvan Lynden uit de Rembrandt straat in Vlaar- dingen en de Rembrandt- Iaan in Maas sluis. De Rembrandtstraat is een kort straatje in het centrum van Vlaardingen met bijna uit sluitend boven/benedenhuizen en portiekwoningen. Op een en kele uitzondering na zijn het huurhuizen en je kunt goed zien welke verhuurder zijn bezit on derhoudt en welke niet. Sommige blokken zitten strak in de verf, bij anderen bladdert de boel eraf. Het is een straat zonder openbaar groen. Geen gemeentelijk boom pje te bespeuren. Gelukkig is er vlakbij een speelterreintje, want op straat spelen is er met het vele geparkeerde blik voor de kinde ren ook niet bij. „Een beetje een arbeidersbuurt," zegt Wil Bruinsma van nummer 57. Zij woont er pas een half jaar en moet nog wennen. Voorheen voer ze met haar man in de bin nenvaart, maar toen de kinderen groter werden en het schippersin- ternaat tegenviel, besloot ze voor taan aan de wal te blijven. Een bo venhuis vait dan niet mee en bui ten lopend verbaast ze zich nog De Rembrandtsraat ïn Vlaardingen: weinig groen, maar speelterrein dichtbij. Foto jaap Rozema dagelijks over de hoeveelheid hondedrollen op straat. Het grootste deel van de bewo-' ners kijkt uit op de blinde muur- van een niet meer gebruikte' school. „Een naar uitzicht? Ben je gek, ik bof juist," meent Ellen Vink (nr.37). „Die andere mensen zitten allemaal tegen huizen aan te koekeloeren. Mijn uitzicht is veel groter. Ik heb eerst de speel plaats en dan pas de muur van de school." Zij vindt het een hele ge zellige buurt: „Ev is genoeg te doen voor kinderen, om de hoek zitten alle winkels en de scholen zijn dichtbij." Over haar huis is ze minder te spreken. Het tocht en lekt. „Ze kunnen de boel hier be ter platgooien en opnieuw bouwen." Zomers wordt er veel 'gestoept' in de Rembrandtstraat. Dan zetten de bewoners een klapstoel bij de voordeur en is er wat onderling contact. En daar ontbreekt het te genwoordig aan volgens de oud ste bewoner van de straat Simon (Siem) Dijkshoorn (99 jaar). „Vroeger woonden hier allemaal mehsen die in de visserij werk ten," vertelt hij. „Met grote gezin nen, zo'n tien kinderen en ieder een stond altijd voor elkaar klaar." Als melkboer (met paard en wagen) was hij in heel Gaar dingen bekend. „Maar het was toen ook veel meer een dorp." Wandelend door de straat blijkt, de neiging om naar binnen te gluren niet te bedwingen. Som mige huizen vragen daar ook om, zoals nr. 41 met een vensterbank vol lachende eendjes, Spaanse poppetjes en andere snuisterijen temidden van een grote collectie cacteeën. Een vrolijke noot in een saai straatje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1