15 Joodse gemeenschap vond in Vlaardingen geen vaste grond te L 13 I I I I I I I 1 I I I I i I I I I I 1 I 1 I I H I 1 UlfMtïlTM: Molens weer op de tv CNV start spreekuur weer 'Mountainbiken' Milieulessen in stadhuis Bazar in Rehobothkerk Leutloggers in Vaartland Filatelisten veilen bezit Telemann-ensemble 'CDA had niet op Hof moeten bezuinigen' Binnenkort opent Bart Smit in y„T| J winkelcentrum Binnenhof in I Ommoord een nieuw Speelgoedpaleis 1 Dat betekent voor een aantai mensen een serieuze kans op een leuke, afwisselende job als Bedrijfsleider/Bedrijfsleidster f;e Assistent rijfsleider/Bedrijfsleidster Verkopers en Verkoopsters op part-time en full-time oasis Wie daar zin in heeft schrijft snel een brief aan Speelgoedpaleis Bart Smit B.V. Postbus 69, 1130 AB Volendam t.a.v. de heer S. Hansen. SPEELGOEDPALEIS VEILING TE MAASSLUIS EEN PARTIJ GEREEDSCHAPPEN PARTIJ NIEUWE TV'S EN VIDEO'S PARTIJ HUISHOUDELIJKE GEBRUIKSVOORWERPEN VEILINGBEDRIJF OLYMPIC, Dora Tuynman hoort in Stedelijk Structuurschets Spaland wordt niet opgeschort Rotterdams Dagblad Woensdag 13 november 1991 Schiedam 1 De NOS zendt vanavond 19.21 uur. Ned.3) in Var Ge- 1 «est tot Gewest beelden uit van de molen De Vrijheid. Dat gebeurt in een programma over de uitvinder van de fbkwiek. ir. P Fauëel. Deafdelïng Schiedam van het CNVgeefl het i uwnde- Uijkse ledenhulp-spreekuur een nieuwe impuls. Eike 'derde woensdag van de maand, tussen twee en drie mur is in De Stuurhut aan het Faassenplein 203 Spreekuur voor problemen over b.v. ontslag, uitkerin gen, huisvesting, studiefinanciering en subsidies. 'Heijongerenwerk van wijkcentrum De Erker organi- f seert zondag 17 november een mountainbike-tocht in Limburg. Ongeacht de weersomstandigheden wordt 'een tocht van 40 kilometer gemaakt. Een heel klein 'gedeelte van de fietstocht gaat over verharde paden. 'Jongeren in de leeftijd van zestien tot drieëntwintig jaar kunnen mee voor 40 gulden per persoon. Aanme!- i denbij wijkcentrum de Erker (te). 4267767) De Vereniging tegen Milieubederf organiseert don- 'Herdag 14 november in het stadhuis van Vlaardingen rcernnformaliemiddag voor het voortgezet onderwijs. jHejJhema is interne mitieuzorgop school en het pro gramma, dat bestaat uit een sprekersgedeelte en een {informatiemarkt, duurt van 14.30 tot 17.00 uur. [Docenten, concierges en schoolleiding maken onder [meerkennis met duurzame bekers voor de automaat, 'milieubesparend schoonmaken, kringlooppapier. energiebesparing en lesmateriaal op milieugebied. Om de wijkkas te spekken en wal geld in huis te halen voorde diaconie houdt de Rehobothkerk zaterdag 16 november een bazar in het gebouwaan de Bilitonlaan. Van 10.00 lot 16.00 uur is er een rommelmarkt, een fruit-, snoep- en handwerkkraam en kan men deelne men aan allerlei spelletjes Tevens kan een gokje wor den gevraagd met de loterij en het bonenpot-spel. Er zijn pannekoeken, broodjes warme worst en slaa tjes verkrijgbaar. De toegang is gratis [SCHIEDAM donderdag 14 november Ouderendag. Klubhuis Zuid, 11.00 uur. Dia-presentatie van herbouw molen de Palmboom door Jos Gunneweg. dienstencentrum de 4 Molens, 4ÜJ)öuur. Staardingen woensdag 13 november i Raadscommissie Milieu en Volksgezondheid en taadscommiss ie Economische Zaken.beide stadhuis J9.30 uur donderdag 14 november ^Cursus informatie-uitwisseling en contacten leggen ^aoovrouwen in de overgang, Stichting Coerke. P.K. Drossaarlstraat 65,9.30 uur. Lunchconcert Grote Kerk, Aad Zoutendijk, 12.45 u. maassluis Woensdag 13 november informatie-avond voor aanstaande ouders, zaal de Sluis, 20.00 uur. donderdag 14 november Spreekuur ziekenfonds, koningshof, 14.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Ben van Haren Vlaardingen - Eigenlijk heel toevallig heeft plaatsvervan gend stadsarchivaris Harm Jan Luth zijn opvallende ont dekking gedaan over de Jood se begraafplaats in Vlaardin gen. Gisteren verscheen zijn publicatie, waaruit blijkt dat minstens twintig en mogelijk 29 joodse mensen aan de Schiedamseweg zijn begra ven terwijl bij de gemeente "Vlaardingen en bij joodse in stanties alle jaren is uitge gaan van de aanwezigheid van slechts vijf graven. Zijn onderzoek bevat echter veel meer gegevens over'Joden in Vlaardingen', zoals ook de ti tel van zijn artikel luidt Twee jaar geleden beloofde Luth, die in 1982 op het Vlaardingse stadsarchief kwam werken, de Historische Vereniging een bij drage te leveren aan het Histo risch Jaarboek 1991. Hij koos voor een onderzoek naar de aanwezig heid van joden in Vlaardingen. Geen eenvoudig karwei. Met het resultaat van zijn onderzoek zal de specifieke Nederlandse Kring voor Joodse Genealogie en zeker de redactie van haar tijdschrift Misjpoge zeker gelukkig zijn. Aantekeningen „In Je loop van de tijd had ik wel a! wat aantekeningen gemaakt over joodse families. Ik houd me hier bezig met onder meer genea logie en lokale historie en was wat opmerkelijke dingen tegen geko men. Voor een verantwoorde pu blicatie moest ik alles napluizen wat over joden in Vlaardingen be kend was. Bij elkaar heb ik vijf tien- a twintigduizend bladzijden van de gemeentelijke administra tie doorgebladerd," vertelt Luth, in 1961 geboren in Groningen i Een uitgelezen gezelschap, waarin alle mannen een hoofddeksel dragen, luistertop de Joodse be graafplaats naar de vertaling, die secretaris H. N. Bonnewits van Nederlands Israëlitische ge meente Rotterdam geeft van de Hebreeuwse tekst op de 102 jaar oude steen boven het graf van Salomon Isaacs. Foto Roel Dijkstra maar in Brabant opgegroeid. Pas in 1850 werden bevolkingsre gisters aangelegd, waarin de godsdienst is opgenomen. „In 1830 en 1840 waren er wel volks tellingen, maar voor deze en de tijd daarvoor heb ik me moeten richten op typisch joodse voor- en achternamen. Moeilijkheid daar bij was overigens, dat protestant se Vlaardingers hun kinderen ook wel de namen Abraham, Izaak of Jacob gaven." gaat Luth verder. Hij kwam weinig joodse namen tegen. Wel trof hij ze aan in de zo genoemde 'criminele rollen' tot 1811. Ze behoorden toe aan pas santen. Drie marskramers zijn door een dronken Vlaardinger ge molesteerd in 1773 en een crimi nele jood is in 1736 in Vlaardin gen ter dood veroordeeld na een poging tot roofmoord, ontdekte Lulh. „De enige joodse bewoner van Vlaardingen in die begintijd was Nathan Joseph van Ruuren. Hij was hier van 1795 tot 1798 slager. Tot 1850 bleef het beperkt tot een enkeling. In 1854 valt het begin van een vestigingsgolf op." Een grote joodse gemeenschap heeft Vlaardingen nooit gehad, blijkt uit het onderzoek van Luth. Tot 1854 woonden hier nog geen tien Joden. Daarna steeg het aan tal gestaag. In 1862 stonden in de Hapngstad vijftig personen gere gistreerd met de joodse gods dienst. In de latere jaren varieer de dit aantal van 35 tot 75. Bij het begin van de Tweede Wereldoor- In bejaardencentrum Vaartland komt zaterdag 16 no- vember de'nieuwe te kiezen prins carnaval van de EeuQogggers op bezoek. De keuze is op Vaartland ge- vallen, omdat de bewoners het 25-jarig bestaan van hun verzorgingstehuis .vieren en men de ouderen eens irude gelegenheid wil stellen het prinsenbal mee te maken. Het carnavaleske gezelschap wordt verge zeld van blaaskapel de Vrolijke Dauwtrappers, de Black Jack-band en de dansgroep Demi Point. De avond begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor de leden van de Leutloggers en uiteraard personeel en bewoners ran Vaartland alsmede hun familieleden. In gebouw Tnange! worden dinsdag 19 november postzegels geveild, verdeeld over 345 kavels. De orga nisatie van de veiling is in handen van de filatelisten- vereniging Vlaardingen e.o. Iedereen is welkom op deze jaar l ij kse ve i 1 i ngwaarvoo r de deu ren om hal f ze- - ven open gaan. De veiling zelf begmt acht uur. Maassluis J H^aarlijks terugkerende concert van hetTelemarm- I ensemble wordt dit jaar zaterdag 16 november in de l Mswanathakerk om 20.00 uur gegeven. Het program- ma van het ensemble, dat 26 jaar geleden als kwartet ~begw, is in twee delen te onderscheiden. Voorde pau- pze worden werken van Mozart vertolkt en nadeonder- breking brengt men met het Maassluis Vocaal Ensem- j bietwee composities van Schubert ten gehore en tot i slot de 'Ceska Suita', een serenade voor kamerorkest, i van Dvorak. Plaatsbewijzen bij de VW en aan de zaai ad 5 gulden: CJP-pas of pas-65:3,50 gulden. w.m - Het CDA had niet zoveel moeten bezuinigen Vlaardingen, dan was het park 't Hof nu ook niet aan het v*rpauperen. schrijft de SP aan de raadsfractie van het CDA. Le confessionelen hebben onlangs in een nota een aantal ideeën geopperd voor een opknapbeurt in het park. SP vindt het onjuist dat voor de verbetering van 't Hof beroep wordt gedaan op bedrijven en instellingen. Vol- séLa de socialisten geeft du geen pas', want hel onderhoud van het park is een gemeenschapstaak. MUVCIkCMirc Speelgoedpaleis Bart Smit is met 130 filialen in héél Nederland één van Nederlands meest succesvolle speel goedwinkelketens. Terecht. Als speelgoedspecialist heeft" i Bart Smit verreweg het grootste en meest gevarieerde assortiment. Van poppen en blokkendozen tot spellen, schaak- en spelcomputers. Van kralen en poppekleertjes tot modelbouwpakketten en hobbymaterialen. Kortom, bij Bart Smit slaagt iedereen 't best en voordeligst. Geen wonder dat Bart Smit zo populair is. Geen wonder dat Bart Smit steeds meer medewerkers in dienst moet nemen. Medewerkers die de klanten en klantjes met raad en daad terzijde staan. En die moeten beschikken over affiniteit met 't assortiment, geduld en takt. Een aantrekkelijke job voor man of vrouw die met een grote mate van zelfstandigheid ons nieuwe filiaal kan runnen. Vereist zijn een commerciële instelling en liefst ervaring in/of bekendheid mét de branche. Daartegenover staan een goed salaris en prima sekundaire voorwaarden. En de kans om door te groeien in de Bart Smit organisatie. Deze boeiende baan biedt voor een ambitieuze man of vrouw een prachtige kans om eventueel door te groeien, bijvoorbeeld naar de funktie van bedrijfsleid(st)er in één van onze filialen of nog verder. Leuk en afwisselend werk in een prettige zaak. 't Werk vereist wel affiniteit met speelgoed, hobbyspullen enzo voort. Voor de juiste mensen biedt ook deze baan alle kans om eventueel door te groeien, bijvoorbeeld naar de funktie van bedrijfsleider in één van onze filialen of nog verder. artsmit Bellstraat 3-4, 1131 JV Volendam. log vermeldt de Vlaardingse ge meente-administratie 58 joden. Dertien joden zijn door de Duit sers uit Vlaardingen gedepor teerd en in Auschwitz vermoord. Van 31 Vlaardingers is bekend dat zij joden in de oorlogstijd als onderduiker in huis hadden. Eigen kehilla Maar weinig joodse families hiel den het lang uit in Vlaardingen. Hier liepen, in tegenstelling tot in de buurgemeenten Schiedam en Maassluis, telkens pogingen vast om een religieuze gemeenschap met eigen synagoge in stand te houden. Elf joodse gezinshoofden waren in 1862 optimistisch en vroegen aan het gemeentebestuur een stukje grond in erfpacht voor de begraafplaats van een te stichten eigen fcehiÜa. Een erg lang leven was deze Vlaardingse joodse ge meente niet beschoren. De kosten voor het levensonderhoud van de ookalSf school meester optreden de rabbi eh het handhaven van de eerste synagoge in de Haven straat (later pakhuis van kolen handel Maarleveld) liepen te hoog. op--.voor.de beperkte* en telkens -van samenstelling veranderende joodse gemeenschap. Korte duur Latere pogingen om tot een zelf standige Vlaardingse joodse ge meente te komen waren ook van korte duur. Bijvoorbeeld werd in het gebouw van de Vrienden der Waarheid' in de Zomerstraat van 1885 tot 189G een ruimte gehuurd. Verder blijkt uit een publikatie in dat jaar, dat in 1906 de volgende joodse gemeente in Vlaardingen is opgeheven. Het ontbreken van een levensvat bare kerkelijke gemeente heeft ongetwijfeld ook tot het grote ver loop binnen de joodse gemeen schap van Vlaardingen bijgedra gen. De telkens af te leggen af stand naar een synagoge in een van de omliggende plaatsen was waarschijnlijk steeds weer een te groot bezwaar. Vrijwel alle uit schrijvingen uit het Bevolkings register hebben betrekking op Maassluis, Rotterdam en Schiedam, waar al in de achttien de eeuw synagogen waren. De Vlaardingse joden hadden sinds 1862 wel hun eigen begraaf plaats, waar in 1900 het in de ha ven verdronken zesjarige jonge tje Jacobus van Daelen onder gro te belangstelling van zijn overwe gend niet-joodse klasgenootjes als laatste werd begraven. Hij en vier leden van een andere beken de joodse familie in Vlaardingen, de kinderen Maria. Abraham en Salomon (van nul tot twee jaar) en de 33-jarige Salomon ben Awro- hom Isaacs, zijn de vijf aan de Schiedamseweg begraven joden, die steeds zijn genoemd. Veel meer „Uit genealogisch onderzoek was me duidelijk, dat tot 1928 in Vlaardingen 43 joodse mensen zijn overleden en gedurende de periode dat de Joodse begraaf plaats in gebruik was 35 mensen. Dat van die 35 mensen er slechts vijf hier zouden zijn begraven, leek mij vreemd. Natuurlijk zijn ook buiten de stad joodse Vlaar dingers begraven, maar ik kon me niet voorstellen dat het er zo veel zouden zijn. Bij nader onder zoek in stukken van de gemeente Vlaardingen werd me duidelijk, dat op de begraafplaats aan de Schiedamseweg zeker 20 en mo gelijk zelfs 29 personen zijn be graven." Harm Jan Luth vond vervolgens in de na vijftig jaar openbaar ge worden handelingen van burge meester en wethouders en andere stukken in het stadsarchief gege vens over de begraafplaats. In 1918, als er nog sprake is van een eilandje met een via een brugge tje bereikbaar toegangsgebouw onderaan de Sehiedamsedijk, zoekt burgemeester Pier Pruis contact met opperrabijn A. van Loen van de Nederduitse Israëli tische gemeente te Den Haag met de waag of Vlaardingen een deel van de begraafplaats kan terug krijgen teneinde de Parkweg te kunnen doortrekken naar de uSchiè(^jmewëg. .Van Loen zegt resoTuul inefcnfen meldt dat pas na opheffing van de Vlaardingse joodse gemeente over zo'n even tuele stap gesproken kan worden. Op dat moment' wordt de bewe ring van Pruis, dat er slechts vier kinderen en één volwassene lig gen begraven, al in twijfel getrok- kenf,J:f-c: Nu is een oude tekening van Ge meentewerken boven water geko men waaruit blijkt, dat in de nog bestaande punt alle kindergraven en slechts een enkele rij graven voor volwassenen waren gelegen. De meeste voiwassenengraven bevonden zich dichter bij de dijk. Ook heeft Luth interessante cor respondentie boven water ge haald uit de periode 1919 en 1940 tussen Vlaardingen en de Israëli tische gemeenten Den Haag en Rotterdam fdet ïaiar het erfpacht- recht verkreeg). Daarin staan strenge voorwaarden over omhei ning. wijze van ophoging en... het terugbrengen van de begraaf plaats tot oorspronkelijke grootte als alsnog zou blijken, dat in het uiteindelijk in 1938 toch terugge geven stuk grond mensen zouden zijn begraven. Bron: Historisch Jaarboek 1991, uitgave van Historische Vereni ging Vlaardingen. Prijs 35,-. Op zaterdag 16 november as., zal door veilingbedrijf Olympic, t.o.v. de weledelgestrenge heer C. P. M. Knüppe, gerechtsdeurwaarder te Schiedam bij opbod worden geveild. W o. diverse handgereedschappen en elektrische, w o. boormachines, lastrafo's, tafelboormachines, lintzagen, slijpmachines. Co2-lasapparaten, compressoren, diverse luchtgereedscbappen, hogedrukremigers. enz. enz. verder een een partij stereo-apparatuur w o. prachtige stereocombinaties met CD, losse CD-spelers. stereo- boxen, radio's, auto-radio's en wereldontvangers verder een wo stofzuigers, magnetronovens, koffieapparaten, stoomijzers. pannensets, t3felbestekken, diverse siervoorwerpen, horloges, klokken, Delftblauw aardewerk, verlichting, dekbedden, een partij eiken kfetnmeubeien en wat verder ter tafel wordt gebracht. Alle artikelen worden onder volledige garantie geveild. De veiling wordt gehouden in: de grote 2aal van de Koningshof, Uiverlaan 70, te Maassluis Kijkduur: 12 30 uur. Aanvang veiling: 13.30 uur. Vianen. Tel/faxnr 03473-72783. Dora Tuynman, een Nederland se kunstenares die in 1926 het le venslicht zag, kreeg evenals an dere Nederlandse 'artiesten' be gin jaren '50 een atelier in een voor de sloop bestemde fabrieks hal in Parijs. De oude fabriek aan de Rue Santeuil werd be roemd, want daar werden mees terwerken uit de Cobra-bewe ging geproduceerd. Karei Appel en Corneille schilderden er vele doeken. Dora Tuynman werd niet tot de elite van de Cobra ge rekend, hoewel haar werken uit die tijd een duidelijke invloed laten zien van de Cobrakunst. De kunstenares exposeerde on der meer in Parijs, Amsterdam en Den Haag. De waardering, die haar collegaschilders wel kre gen, bleef echter uit. Dora Tuyn man bleef schilderen tot in de ja ren '70 en maakte in 1979 een eind aan haar leven. Een deel van de werken die Dora Tuynman tussen 1948 en 1963 schilderde is tot 8 december 1991 te zien in het Stedelijk Museum Schiedam. Het museum wil haar de erkenning en waardering ge ven die ze verdient. De tentoon stelling laat in de eerste plaats de ontwikkeling van haar schil derkunst zien: vóór Parijs zacht' van kleur en met herkenbarejj vormen, terwijl de doeken daar-j na met het jaar groter worden,! J dikkere lagen verf en steeds fel-) lere kleuren bevatten. Dora'* Tuynman wordt in de loop der] jaren expressiever. De land-- schappen en stillevens, die zij'' eind jaren '40 schilderde, zijn bijna onvergelijkbaar met de zeer abstracte werken die zij zo'n vijftien jaar later produ ceerde. In het museum is niet alleen de ontwikkeling van haar kunst zien, haar werk wordt ook in een context geplaatst. In de aula hangt werk van baar tussenwer ken van Karei Appel, Corneille, Eugene Brands en Kees van Bo- hemen. Dora Tuynman past in de collectie werken die het mu seum van haar vrienden uit de Parijse periode bezit. NATHALIE LANS Schiedam - Wethouder Chris Zij develd weigert: de ontwikkeling van de Structuurschets Schiedam noord-oost op te schorten. Daar mee negeert de wethouder het verzoek van raadslid Hans Bak ker. De fractievoorzitter van de PvdA wil de werkzaamheden stil leggen, omdat de gemeenteraad en de bewoners van het gebied nog niet zijn gehoord over de in houd van de ruimtelijke schets voor Spaland, buurtschap Het Windas en de Polderweg. Zijdeveld stelt dat de planontwik keling nog in een zeer pril sta dium verkeert. Volgens de wet houder worden de voorstellen voor de inrichting van het gebied binnenkort 'doorgenomen' met, de bewoners. De plannen zyn en*» kele maanden geleden reeds be£* sproken in de raadscommissie voor Stadsontwikkeling en Verf* keer. g* In de structuurschets wordt 3ïP grote lijnen de ruimtelijke inde ling van het noordoostelijke déSf~j van de stad geschetst. In de opzet i wordt onder meer rekening ge- houden met de bouw van enkele duizenden woningen in Spaland- Oost. Ook staat de uitbreiding van het industriegebied tussen de Polderweg en de spoorlijn Rotter dam-Den Haag gepland. Een der de belangrijke ontwikkeling in het gebied betreft de aanleg van een nieuwe ontsluitingsweg an nex trambaan tussen Spaland en de 's Gravenlandsepolder. Hans Bakker stelde onlangs, dat de raadscommissie tot dusver geen volwaardige rol heeft gekre gen in de ontwikkeling van het plan. Zijdeveld meent op zijn beurt, dal deze inbreng van de raadsleden voorlopig volstaat. „De door de commissie geformu leerde uitgangspunten zullen een prominente plaats innemen bij de verdere ontwikkeling van de schets," belooft Zijdeveld. „We maken de gegeven informatie nu presenteerbaar voor de bevol king, de reconstructiecommissie Midden-Delfland en de provincie Zuid-Holland." In zijn beant woording tracht Zijdeveld in sus sende bewoordingen het belang van de structuurschets te relati veren. Bij het opstellen van de plannen wordt de bewoners ook inspraak gegund. Van wezenlijk belang bij de ontwikkeling van het noordoostelijke stadsdeel zijn de ontwikkelingen van luchtha ven Zestienhoven. Op dit mo ment scheren de vliegtuigen laag over Spaland-Oost. het gebied waar de gemeente 1500 woningen wil bouwen. De gemeente Rotter dam wil in 1992 een besluit ne men over de eventuele vei plaat sing van het vliegveld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2