15 Schaken op een heleboel borden tegelijk 'Op het Wibautpleln valt geen droog brood meer te verdienen' Ondanks ambitieus college komen vernieuwingen in Schiedam traag van de. grond Voorspelbare stillevens en 't verrassende alledaagse WF-harmonie naar concours in Brabant Expositie in de Teerstoof Dansen voor 50-pIussers Rode Kruis zoekt vrijwilligers Milieu-commissie bekijkt subsidie voor oud papier SCHIEDAM Postagentschap Vroom en Dreesmann gesloten vanaf 1 januari 1992 Rotterdams Dagblad Donderdag 14 november 1991 Een fruitschaal, een fruitmand en nog een fruit schaal. De aquarellen en pasteltekeningen in de zit ruimte van het Schielandziekenhuis nodigen de be zoeker niet meteen uit de rest van de expositie te be kijken, Dat is zonde want de tentoongestelde werken ih de wandelgangen van het ziekenhuis zijn minder eentonig en verrassender van aard. Be makers ervan zijn Hans Sluijters en Hannv Bie- rens. Sluijters volgde enkele jaren geleden een te kencursus in wijkcentrum De Erker. Hij tekent het alledaagse, stillevens die hij met zorg en vindingrijk heid heeft samengesteld. Na het fruit en de kruiken worden zijn onderwerpen orgineler Lugubere forel koppen, een schedel, een vette varkenspoot klaar om verorberd te worden. Telkens heeft hij de situaties zo natuurgetrouw mogelijk op papier gezet. Andere bedoelingen met haar werk heeft de Schiedamse Hanny Bierens. In haar aquarellen en acrylschilderingen geeft zij uiting aan een wereld zo als zij die beleeft; geen perfecte weergave van geko zen onderwerpen, maar enkel een impressie van wat zij ziet. Wel zo aardig, want zo blijft er ruimte voor de fantasie van het publiek. Bierens volgde gedurende drie jaar de kunstklas in het Stedelijk museum. Dit jaar is zij begonnen met een cursus aquarelleren in De Erker. Haar onder werpkeuze is vrij eenvoudig en minder verrassend dan raede-exposant Sluijters. Het brugwachters- huisje is leuk. de stoel met het jasje erover grappig, maar de stillevens met fruit, een fles en een kruik zijn voorspelbaar. De drie acrylimpressies spreken meer tot de verbeelding. Het verzonnen landschap neigt naar abstractie en het kleurgebruik nodigt uit om bewonderd te worden. Hans Sluijters en Hanny Bierens exposeren de heie maand november in het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan. MARIETTE OLSTHOORN De Schiedamse harmonie Wilton Fijenoord neemt zondag 17 november dee! aan hel KNF-concours dat inde Brabantse Beek en Donk wordt gehouden. Het concours is voor alle amateur harmonie-orkesten die zijn aangesloten bij de Koninklijke TJederlandse Fe deratievoor harmonie- en fanfaregezelschappen en is onderverdeeld in diverse afdelingen. Ook in de eigen omgeving kan men binnenkort een uitvoering van het muziekgezelschap bijwonen. In liet Passagetheater wordt door Wilton Fijenoord op zondag 8 december om 11.30 uureenkoffieconcert ge geven en vrijdag 13 december verzorgen de Schiedammers de muzikale omlijsting van de kerst- boomontsteking op de Vlaardingse markt. In de foyer van theater de Teerstoof zijn vanaf heden tot 18 december olieverfschilderijen van Willem de Hooft te bezichtigen. Zijn schilderwerken bestaan voornamelijk uit landschappen, stillevens en zeege zichtenen. De Hooft die ais kind al schilderijtjes pro duceerde, legde zich in 1978 serieus toe op zijn hobby nadat hij een jaar les had gehad van Ad Zuiderend. Vlaardingen Ylaardingers van 50 jaar en ouder die dol zijn op dans en, kunnen iedere tweede dinsdagmiddag van de maand terecht in buurthuis de Haven aan het Wees huisplein 18. Deelnamekost 1,25 gulden per keer. De nieuwe coördinator van de vervoerdienst van het Vlaardingse Rode Kruis de heer A Zoll is op zoek naar vrijwilligers die de functie van chauffeur/begeleider willen uitoefenen. De vervoersdienst is voor mensen die door hun handicap niet meer van openbaar ver veer of taxi gebruik kunnen maken. De vrijwilligers begeleiden deze mensen bij een bezoek aan arts, zie kenhuis of familie en bij het vervoer naar een vakan tiebestemming. Mensen die gebruik willen maken vkn de rolstoelbussen en belangstellenden voor vrij willigerswerk kunnen bellen naar Carla Heijboer: f741711 of'4342700. Maassluis Voor het betalen van gemeentelijke garantiesubsidie aan verenigingen en instellingen die oud papier inza melen, moet extra geld uit het milieufonds beschik baar worden gesteld. Dat wordt maandagavond 25 no vember besproken door de commissie Milieu. Ook het toekomstig gemeentelijk beleid ten aanzien van de subsidie-regeling oud papier komt aan de orde. Omdathandelaren weinig betalen aan oud papierver zamelaars heeft de gemeente hen afgelopen jaar meer boeten betalen dan was begroot. Agenda Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066. 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 051511 NOV 91 donderdag 14 november jamsessie, Podium, 22,00 uur. bezing over nieuwe therapieën voor patiënten met Kumatische aandoeningen, dienstencentrum de 4 Molens, 19.30 uur. 4 Open avond spirituele vereniging Harmonia, *t]kcentrum Nieuwland, 20.00 uur. vlaardingen «toderdag 14 november en As {cabaret), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. 'De avonden (film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. maassluis Jtoderdag 14 november Spreekuur ziekenfonds, koningshof, 14.00 uur. iC-Lt Het Wibaut plein in de wijk Nieuw land. Eens een druk be zocht winkel centrum. Nu hgt het er om vijf uur s mid dags al doods en veriaten bij. Foto Roef Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam - Ce winkeliers van het Dr. Wibautplein houden de blik angstvallig op de toekomst gericht. Waar her en der in de wijk flatgebouwen worden ge renoveerd en niet langer een grauwe en troosteloze indruk achterlaten, holt de k\raliteit van het winkel centrum met sprongen achteruit. Niets wijst er op dat daar binnen afzienbare tijd een einde aan komt. Steeds meer winkeliers ontvluchten het Wibaut plein. Dat er iets moet gebeuren is de winkeliersverenigin gen van het Dr. Wibautplein en de Monseigneur No- lenslaan en de gemeente al enige tijd duidelijk. Naar aanleiding van de sterke terugval van het aantal klanten heeft men een adviesrapport laten opstellen door een onderzoeksbureau. Dat rapport wordt maandag 25 november door de werkgroep Winkels en Bedrijven overhandigd aan wethouder Adri Reijnhout van Wijk- en Buurtbeheer. Tot die tijd blijft de inhoud geheim. De werkgroep wil het onderzoek als basis gebruiken voor een nieuwe winkelstructuur. Dat ook de winke liersvereniging van de Nolenslaan haar eigen win kelstraat onder de loep heeft laten nemen, is niet zo vreemd. Over klandizie hebben zij nog niet te kla gen, maar volgens Luuk van Huijgevoort, hoofd van de afdeling economische aangelegenheden van de gemeente, ontkomt men ook in dat gedeelte van Nieuwland waarschijnlijk niet aan een winkelsane ring. Terugloop „De Nolenslaan heeft eveneens last van de terugloop van de bevolking," legt hij uit. „En in het Beheer- plan Nieuwland is het toch ook de bedoeling om te bekijken of het winkelgedeelte kan concurreren met andere winkelcentra. Het Wibautplein heeft die strijd in ieder geval verloren." De verpaupering van het winkelcentrum aan Wibau tplein is volgens slager René van der Meer begonnen met het vertrek van het bankfiliaal, enkele jaren ge leden. „Daarmee is het allemaal begonnen," zegt de voorzitter van de winkeliersvereniging. „De mensen gingen ergens anders naar toe om geld te halen en deden er meteen hun boodschappen. Het logische gevolg was dat er steeds meer middenstanders weg trokken. Als er niets voor de lege panden in de plaats komt, is het natuurlijk snel over. Iedereen merkt dat. Ik heb nu nog wel een belegde boterham, maar vroeger zat er- veel meer op." „Op het Wibautplein," zegt de groenteboer, die vijf maanden geleden zijn intrek in Nieuwland nam, „valt geen droog brood te verdienen. Ik draai hier een dagomzet van rond de 200 gulden. De buurtbe woners halen hier alleen de dingetjes die ze bij de grote supermarkt zijn vergeten. Daar word ik na tuurlijk niets wijzer van. Vreemd vind ik het niet. Kijk maar eens rond, Wat zitten hier nu voor aan trekkelijke winkels die overdag het publiek naar het Wibautplein trekken? Niets ten nadele van de pizze ria, de stomerij en het uitzendbureau. Maar dat zijn toch geen trekpleisters?" Het Wibautplein, in de jaren '60 een florerend cen trum ligt er tegenwoordig rond vijf uur 's middags al verlaten en bijna spookachtig bij. En in de paar win kels die nog open zijn, valt weinig activiteit te be speuren. Hoe lang de situatie zo blijft weet niemand. Luuk van Huijgevoort durft wei een voorzichtige voorspelling te doen. „Dat in het aantal winkels moet worden gesneden is volgens mij onvermijdelijk," blikt hij vooruit. „Aan het eind van het eerste kwar taal van 1992 zal duidelijk zijn in hoeverre het ad viesrapport aansluit op de economische schets voor de wijk en welke ontwikkelingen dat met zich mee kan brengen. Tot die tijd worden er geen leegstaan de panden aan het Wibautplein verhuurd." Door Peter de Lange en Carel van der Velden Schiedam - „Tussen droom en daad...," begon Hans Bakker. Toen wist hij het niet meer. Uit eindelijk verhaspelde hij de origi nele tekst („staan wetten in de weg, en praktische bezwaren") tot zoiets als: „Enfin, stuitje op hui zenhoge problemen". De bood schap was evengoed duidelijk. Je kan wel een hoop willen, die voor nemens ook uitvoeren is niet al tijd even makkelijk. Bakker, fractievoorzitter van de PvdA in de Schiedamse gemeen teraad, plaatste de opmerking in een debat over de vernieuwing van de binnenstad. Wethouder Chris Zijdeveld heeft daar een he le stapel plannen voor klaarlig gen, Maar de uitvoering verloopt traag. Er spelen allerlei factoren een rol en die ontwikkelen zich al lemaal in hun eigen tempo. „Het is net een spelletje schaak op een heleboel borden tegelijk," zei de PvdA-wethouder. Vrij geinteipreteerd gaan de woorden van Bakker en Zijdeveld op voor het totale beleid van het college van PvdA, Groen Links en D66 dat in mei 1990 in Schiedam aan de macht kwam. Bij hun aan treden legden deze drie partijen een ambitieus programma op ta fel, waarvan de kernbegrippen waren: een open relatie tussen burger en bestuurder, het weg werken van sociale achterstan den, het verder opknappen van de oude wijken en een groot scheepse vernieuwing van de bin nenstad. Vandaag stelt de gemeenteraad Uit protest tegen de bezuinigingen op de sociale vernieuwing plakten Chris Zijdeveld en Bart de Leede een paar maanden geleden pamfletten op. Maar het stadsbestuur heeft zelf nog maar wei nig Inhoud aan het begrip weten te geven. Foto Roei Dijkstra de begroting voor volgend jaar vast én de meerjarenbegroting tot 1996. De voorafgaande discussies in de raadscommissies maakten afgelopen weken duidelijk dat op veel fronten stagnatie is opgetre den. Hun plannen bleken toch op meer praktische bezwaren te stui ten dan B en W in hun enthousi asme hadden gedacht. Er is wel een en ander gezaaid, maar de uit keringsgerechtigde in een oude Het postagentschap Vroom en Dreesmann wordt per 1 januari 1992 gesloten. De dichtstbijzijnde vestiging waar we u daarna graag verder van dienst zijn i$ gevestigd aan de Waalstraat 67. De openingstijden zijn- op maandag t/m donderdag van 08 30 uur tol 18 00 uur, op vrijdag van Q8 30 uur lot 20 00 uur En op zaterdag van 09 00 uur tot 13 00 uur. buurt moet maar afwachten of de oogst zal lukken. Banenpool Veel veranderingen werden aan gekondigd onder het hoofdstuk sociale vernieuwing. Schiedam stond te popelen om het conve nant met het rijk te tekenen, vond zelfs dat Den Haag te weinig geld beschikbaar stelde. Anderhalf jaar later blijkt dat Schiedam zelfs geen raad weet met het des tijds te laag genoemde budget Voorbeeld: er is geld om 132 lang durig werklozen aan een baan te helpen en van dit geld zou de ge meente er zelf 38 kunnen plaat sen. De realiteit: 62 banen zijn in gevuld, waarvan slechts 13 bij de gemeente zelf. De stagnatie kan niet los worden gezien van de perikelen rond wet houder Hans van Kleef. Maar het zou al te gemakkelijk zijn om de problemen geheel op het conto te schrijv m van de in ongenade ge vallen wethouder. Sociale ver nieuwing is tenslotte een verant woordelijkheid van het hele colle ge. Van een eensgezind optreden van het linkse college heeft de stad echter nog niet vee! kunnen merken. Nog voordat hij de doel stellingen kon formuleren, was PvdA-wethouder Van Kleef reeds vleugellam gemaakt door twisten met de ambtelijke top en zijn kri tische fractiegenoten Noor Sam- kalden en Peter Stadhouders. Van Kleef werd traagheid verwe ten. De ironie wil dat het geruzie om deze sleulelwethouder de so ciale vernieuwing verder heeft belemmerd. De omstreden be- I stuuruer zit reeds een half jaar ziek thuis. Collega-wethoudeT Bart de Leede (Groen Links) heeft tijdelijk zijn portefeuille waargenomen. Dat is zeker geen ideale situatie, want met het van de grond Uilen van de sociale vernieuwing moet de werkdag eenvoudig te vullen zijn. Het kost tijd de vakwethou ders tot een gezamenlijke aanpak te bewegen. Datzelfde geldt voor de verschillende ambtelijke bol werken. Vervolgens moet de be volking nog met aansprekende projecten worden overtuigd. Om op de uitkeringsgerechtigde uit Nieuwland terug te komen: voor hem blijft sociale vernieuwing een holle kreet als zijn persoonlij ke situatie niet verbetert. Ambities De Leede kreeg er een zware taak bij. Dat heeft een zware wissel ge trokken op hem, want op zijn ei gen beleidsterrein is hoog ingezet door het college. Hij beloofde on der meer een milieubeleidsplan voor de hele stad, nieuwe buurt huizen in Oost, Nieuwland en Spaland, een andere aanpak van het jongerenwerk en de instelling van energieteams. Hij moet nu spijtig vaststellen dat het niet eenvoudig blijkt dat allemaal voor elkaar te krijgen. Ook hier legt de realiteit beperkingen op. Een van de oorzaken, zegt De Leede, is zijn hoge ambitieni veau. Hij voelt niets voor half slachtige maatregelen. „Als je re gels invoert en je wilt dat die ef fect hebben, moet je het goed doen. Dat kost meer tijd dan ik dacht." Ondertussen moet hij ook nog eens constateren dat het geld hem niet op de rug groeit. Om die reden heeft Peter Stadhouders (PvdA) De Leede al in overweging gegeven geen nieuw buurthuis te bouwen in Nieuwland, maar die voorziening onder te brengen in een bestaand gebouw. De slin kende budgetten in de stadsver nieuwing zetten De Leede's mooie plannetjes met een uitge breid welzijnspakket in Nieuw land danig op de tocht. Nu al wordt gesproken over sluiting van de bibliotheek in die buurt. Het is in De Leede's portefeuille niet allemaal kommer en kwel. De ouderenzorg wordt vernieuwd en binnenkort hgt er een voorstel voor een derde sporthal. Na flinke vertraging lijkt nu ook een rap port over een nieuwe welzijns voorziening voor Oost te gaan verschijnen. En er wordt een prijs ingesteld voor Schiedammers met goede ideeën op milieuge bied, Maar over het algemeen is De Leede, geeft hij zelf toe, teleur gesteld in het trage tempo waar mee veranderingen van de grond komen. Buurtbeheer D66-\vethouder Adri Reijnhout heeft de wind ook niet mee. Hij moet erkennen dat het een bij zonder zware klus wordt, geld bij elkaar te krijgen voorde stadsver nieuwing. Het njk bouwt zijn bij dragen af, de renovatiesubsidies worden afgeschaft en het is maar de vraag of de extra huurverho ging voldoende oplevert om bij voorbeeld de ingrijpende, miljoe- nenverslindende renovaties in Nieuwland uit te voeren. Reijnhauts commissie probeert de dreigende gaten met allerlei kunstgrepen te dichten. Marcel Houtkamp (D66) wil dat particu liere bedrijven geld steken in de stadsvernieuwing en Jolie Hak- kert (Groen Links) wil uitzoeken of de subsidie voor het opknap pen van particulier eigendom in komensafhankelijk gemaakt kan worden. Ondanks de tegenslagen heeft Reijnhout zich in ieder geval in één project kunnen onttrekken aan het ondoorzichtige gekrakeel over de sociale vernieuwing op het Stadskantoor. Handig stemde hij in met de plannen, die het wel zijnswerk in Nieuwland heeft ont wikkeld op het gebied van buurt beheer. De wijkpost Goeman Bor- gesius en het bijbehorende tui- nenproject geldt op dit moment als één van de weinige zichtbare resultaten van de sociale vernieu wing in Schiedam. Andere partij en kijken jaloers naar het project van zeven ton, dat Reijnhout in samenspraak met de buurt opzet te. Opvallend was dat de coördi nerend wethouder voor sociale vernieuwing (Van Kleef) er nau welijks bemoeienis mee had. Ook de andere wethouders zien wei nig kans bij te dragen aan de doel stellingen van het college in deze wijk. De vraag is of de coördinatie van het beleid snel kan worden verbe terd. De taak rust sinds kort op de schouders van Chris Zijdeveld, die de sociale vernieuwing heeft overgenomen. Hij heeft de ko mende jaren zijn handen vol aan de ontwikkeling van het stads centrum. In kringen van welzijns werk en bewonersverenigingen wordt bovendien betwijfeld of de nieuwe wethouder voor sociale vernieuwing de aangewezen per soon is om de kloof tussen het stadsbestuur en de bevolking te slechten. Zo wijst de bewoners vereniging Schiedam-Centruni er fijntjes op dat zij buiten de voor hun woonomgeving zo bepalende discussies over het stadscentrum worden gehouden. Werkgelegenheid Resteren Aad Wiegman (finan ciën) en burgemeester Reinier Scheeres. Volgens de raad zijn de ze vertegenwoordigers van de 'harde sector' onmisbaar bij het verbeteren van de sociale struc tuur van de stad. Zo hoopt de frac tievoorzitter van Groen Links, Bea Oomens, dat burgemeester Scheeres zijn goede contacten met het bedrijfsleven wil aanwen den. Hij zou bij de ondernemers een goed woordje moeten doen voor het in dienst nemen van kansarmen. De magere succesjes van de ba nenpool niet meegerekend, laten de resultaten op hetwerkgelegen* heidsfront nog op zich wachten. Een belangrijk voornemen ligt er al wel. Op het nieuwe industriege- bied Vijfsluizen wil de gemeente bij voorkeur banen scheppen voor Schiedamse werklozen met een lagere opleiding. Om dat te verwezenlijken zullen de onder nemingen die voor Vijfslui2en in de markt zijn, streng worden ge selecteerd. „Maar," zegt econo misch medewerker Raymond Vredebregt, Je moet wel reëel zijn. Arbeidskrachten van buiten de stad hou je niet tegen. Je kunt geen hek om de Schiedamse ar beidsmarkt zetten." Samenvattend kan worden ge concludeerd dat het Schiedamse college tot nu toe slechts een klein deel van zijn doelstellingen heeft gerealiseerd. Concrete re sultaten als een vernieuwd spreekuur van B en W, een anti discriminatiebureau, het tuintjes project in Nieuwland en de ver sterking van het opbouwwerk worden overschaduwd door voor al financiële problemen op be langrijke terreinen als de stads vernieuwing en het welzijnswerk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2