Waterweg 13 Clubs lopen te hoop tegen hogere huur voor leszwemmen Rietzeilers zijn dol op Germaanse fietsendieven 'Bouwen? Heel graag. Maar van mijn dakterras blijven ze af!' Markgraaflaan afgesloten Forse straffen geëist in omvangrijke drugszaak SP wil strengere veiligheidseisen Ruim 400 bezwaren tegen asielzoekerscentrum Overvaller gaf geld uit aan gokverslaving Grote bedrijven bereid autogebruik te beperken Gemeente treedt op tegen pension Particuliere zwemscholen willen niet meebetalen aan begroting gemeente geneeskundige- en gezondheidsdienst nieuwe waterweg noord chauffeur-brancardier Mevr. Heusdens overleden 100-Jarige in Vlaardingen Politie lost 30 zaken op Geld gestolen uit kassalade Met klinker ruit ingeslagen Inbraak: spellen personeel weg Buit slechts één handschoen Veegmachine tegen zwerfvuil 'Wat kosten bussen ons?' Rotterdams Dagblad Woensdag 20 november 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam De Rotterdamse officier van Justitie mr. M. R. Witteveen heeft vanmorgen voor de recht bank forse gevangenisstraffen geëist in een omvang rijke drugszaak. Drie Rotterdamse broers hoorden elk drie jaar celstraf eisen. Tegen een vierde ver dachte uit Breda eiste mr. Witteveen vier jaar gevan genisstraf. Het viertal wordt er van verdacht te heb ben geholpen bij het uitpakken van een partij van 357 kilogram cocaïne, die in mei van dit jaar met het Deense vrachtschip Elisabeth Boye vanuit Parama ribo naar Rotterdam was getransporteerd. De coca- ine was verpakt in hardhout. De zaak tegen een vijfde verdachte, een 28-jarige Rotterdam, is drie maanden aangehouden. Zijn raadsman mr. C. J. Noppen wil eerst onderzoek doen in Suriname. Rotterdam - Ket MilieuAlarmteam van de Socialis- tiese Partij (SP) wil strengere veiligheidseisen voor de chemische bedrijven in het Botlek-gebied. De SP vindt dat de ontsnapping van een chloorwolk bij Tio- fine afgelopen vrijdag heeft aangetoond dat alarm procedure voor omliggende bedrijven onvoldoende is. Vandaag heeft Tiofme toestemming gekregen om weer op te starten. De SP wil een verplicht alarmeringssysteem voor al le bedrijven in het Botlek-gebied. Bij het vrijkomen van giftige gassen zou iedereen dan direct gewaar schuwd worden. Verder zou iedereen beschermings middelen moeten krijgen en een instructie om daar mee om te gaan, vindt de SP. De Milieudienst Rijnmond is het niet eens met de SP. „Als iedereen een vluchtmasker draagt, maakt dat psychisch een verkeerde indruk. Maar het is ze ker zo dat er bij de veiligheid van bedrijven niet al leen gedacht moet worden aan gevaarbronnen byj het eigen bedrijf. Dat heeft deze zaak weer bewe zen." 's-Gravendeel - Ruim vierhonderd inwoners van 's- Gravendeel hebben officieel bezwaar gemaakt legen de vestiging van een asielzoekerscentrum in hun dorp. Hiervan hebben er 385 mensen deelgenomen aan de brievenactie die uit de bevolking op gang is gekomen. In een anoniem rondschrijven werden mensen opgeroepen bezwaar aan te tekenen tegen de komst van de vluchtelingen. Daarnaast heeft de gemeente afzonderlijke bezwaarschriften ontvan gen van 56 inwoners. De argumenten die het meest worden genoemd door de tegenstanders van het opvangcentrum zijn het aantal van vijfhonderd asielzoekers in verhouding tot het inwoneraantal van de gemeente, angst voor stijging van de criminaliteit en aantasting van het karakter van de dorpsgemeenschap. Verder zijn er vijftig anonieme reacties van tegen- standers binnengekomen. Bovendien heeft het ge meentebestuur een lijst ontvangen met negenhon derd handtekeningen tegen het asielzoekerscen trum. Op deze lijst zijn echter geen namen en adres sen vermeld, zodat niet 'duidelijk is wie de actie steu nen. Ook is niet te achterhalen of de ondertekenaars ook een apart bezwaarschrift hebben ingediend. Ook hebben veertig instellingen en bewoners te kennen gegeven vóór de komst van een opvangcentrum voor vluchtelingen te zijn. Rotterdam - De politie heeft de jeugdige overvallers gepakt, die van op maandag 4 en woensdag 6 novem ber scouts hebben beroofd die aan het collecteren waren voor de actie Jantje Beton. Eén van de jon gens, een zeventienjarige Rotterdamse gokverslaaf de, heeft bijna al het geld in de fruitautomaat ge gooid. De rest besteedde hij samen met zyn dertigja rig handlangertje aan patat. De jongens hebben be kend dat ze de berovingen hebben gepleegd. Ze zijn voorgeleid aan de officier van Justitie. De berovin gen gebeurden in de Insulindestraat in Bergpolder en de Noorderhavenkade inBlijdorp. Na de inciden ten stopte de zeeverkennersgroep Pieter Caland met collecteren voor het Nationaal Jeugdfonds, omdat de veiligheid van de collectantjes niet meer kon worden gewaarborgd. Dordrecht - Veel grote bedrijven uit de regio Zuid- Carpoolen Holland-zuid zijn bereid het autogebruik in het biedt uit woon- en werkverkeer terug te dringen. Dit blijkt uit komst bij een enquête van de Kamer van Koophandel Zuid- het terug* Holland-zuid. Voor het onderzoek werden 310 grote dringen van bedrijven (meer dan vijftig werknemers) in de woon-werk- Drechtsteden, Alblasserwaard en Vïjfheerenlanden, verkeer, Hoeksche Waard en Goeree Overflakkee benaderd, zeggen ook Hiervan vulden 208 het vragenformulier in. de grote be- Tweederde van de bedrijven was bereid mee te wer- drijven In ken aan het opstellen van een zogeheten vervoers- Zuid-Ho!- plan, waarmee het autogebruik kan worden terug ge- land-zuid. drongen. Van deze groep liet een ruime meerderheid Sn het Rljn- weten samen met nabijgelegen bedrijven zo'n plan mnondge- te willen opstellen. Iets meer dan de helft van de be- bled zijn al drijven laat ook weten een financiële bijdrage te wil- enkele car- len geven aan het vervoersplan, al vindt het meren- pool-verza- deel dat die binnen de huidige reiskostenregeling melplaat- moet worden gevonden. sen. 'Carpoolen' en stimulering of verbetering van het Archieffoto openbaar vervoer worden het meest genoemd bij de aanpak van de problemen door middel van een ver voersplan. Uitbreiding van het vervoer met perso- neelsbusjes, aanpassingen van de werktijden of het stimuleren van thuiswerk worden door de meeste bedrijven afgewezen. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen gaat toch optreden tegen een pension aan de Paral lelweg dat zonder vergunning opereert, Eerdere mogelijkheden daartoe ontbraken omdat er wettelijk (nog) geen sprake was van een pension. Dat is pas het geval als er vier personen wonen op één adres. Op het stadhuis is intussen gebleken dat er inmid dels aan zes personen onderdak wordt gegeven. De eigenaar van het pand is gesommeerd een ver gunning aan te vragen. Dat biedt ook de mogelijkheid om in te grij pen, evenals dat voor omwonen den mogelijk wordt. Die omwo nenden ergeren zich al vele maanden aan de ontwikkelingen op het bewuste adres. Vlaardingen - De Vlaardingse zwemverenigingen zijn te hoop gelopen tegen de verhoging van de huur van Kolpabad en Holy- bad voor zwemlessen. Zij vrezen een flink verlies aan inkom sten als de tarieven met 25 procent moeten stijgen. Voorlopig hebben ze de verho- taalden. De zwemscholen moeten ging en bloc van de hand gewe- aan badhuur 171 gulden per jaar zen. De verenigingen vinden dat ook de particulieren zwemscho len, Arons en Goederend, moeten meebetalen. Het college van B en W vond aan vankelijk dat die al genoeg be- op tafel leggen en zwemvereni gingen 114 gulden per uur. Arons en Goederend protesteren al lan ger tegen deze ongelijkheid en le ken enige tijd geleden gehoor te vinden op het stadhuis. Maar na protesten vanuit de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie heeft het college de zaak overgelaten aan deze raad, mits de geplande opbrengst van 28.500 gulden in de gemeentekas vloeit omdat daarmee in de begro- ting al rekening is gehouden. Die stap heeft de zaak echter nief dichter bij een oplossing ge bracht. Integendeel, zowel de zwemscho len als de verenigingen (Vi- king*60, VZC, WIK, ROVS, Vlaar dingse Reddingsbrigade) weige ren een cent extra te gaan beta len. Mogelijk krijgt het college van burgemeester en wethouders de zaak terug op het bord om als nog zelf de knoop door te hakken. Afgewacht moet worden of er te ruggegaan wordt naar het oor spronkelijke uitgangspunt; ver mindering van de ongelijkheid in betaling tussen de zwemscholen en -verenigingen. Door Peter de Lange Schiedam - Joop Heijnsbroek is een blijmoedig mens. Ziet altijd de zonnige kant van de dingen. Daarom is hij een ideale vertolker van carnavalskrakers. Verge vingsgezind is Joop Heijnsbroek ook. Zoals blijkt uit zijn jongste schlager. Verzoenend reikt hij daarin de hand aan de Duitse sol daten die in de oorlog fietsen van Schiedammers afpakten. „Sam en Moos uit Tel-Aviv, 'n Germaanse fietsendief, we vin den ze allemaal even lief," dichtte de huiscomponist van carnavals vereniging De Rietzetlers in het lied 'Feest met Schiedammers van overal en nergens'. Of hij met die strofe ieders gevoe lens verwoordt, daar durft Joop Heijnsbroek geen vergif op in te nemen. Ongetwijfeld lopen er nog diverse Schiedammers rond met wrok jegens de Duitse bezetter. Maar de liedjesschrijver verwacht nu ook weer niet dat de halve stad over hem heen zal vallen. „Welnee, carnaval is toch een beetje een feest van verzoening. En zo serieus moetje de tekst nu ook weer niet nemen. Sommige dingen staan er opeens zomaar, dat gaat altijd zo als je zit te schrij ven. Chris Coppens (een voorma lige prins carnaval) vond het trou wens de mooiste regel." Het zinnetje, meent Joop, past ook prima bij het camavalsthema van dit jaar: Schiedammers van overal en nergens. Dat thema heeft betrekking op de vreemde lingen die de loop der Schiedam- se geschiedenis hielpen bepalen. En daar horen fietsen vorderende Duitsers ook bij. Net als schoor steenvegers uit Turijn en bran dersknechten uit Berlijn. Overeenkomstig de opdracht, wil de Joop Heijnsbroek zoveel mo gelijk buitenlanders in zijn lied stoppen. Hij 'zat een beetje met de Italianen en Chinezen', totdat hij zijn culinaire voorkeur liet spreken. Toen had hjj weer twee flitsende regels: „Ze aten pizza, met Mona Lisa, en babi-pangang van de Chineeserbij." Rechtsaf Het lied was klaar toen hij had ge corrigeerd dat de Batavieren niet linksaf gingen op de Maas naar een jeneverstokerij, maar rechts af. „Dat loopt niet alleen beter, het is ook juister. Van Rotterdam af gezien moet je op de Maas rechtsaf om in Schiedam te ko men." Joop voegde en passant ook nog mensen toe uit landen rond de Méditeranée. „Dan komt Toon Hermans ook nog even om de hoek kijken." De Rietzeilers-componist geeft grif toe dat hjj geen hoogstaande poëzie vervaardigt. „Het zijn na tuurlijk teksten die nergens op slaan. Maar als het te mooi is, brult niemand het mee. Je moet het simpel houden, Zo in de trant van: M'n zus ging op defies, op de Alpe d'Huez. Dat kan iedereen onthouden." Hetzelfde geldt ui-' teraard voor de melodie. Daarom bediende Joop Heijnsbroek zich tot nu toe altijd van bestaande wijsjes. „Ais we met de Rietzei- Hulscomponist Joop Heijnsbroek van de Rietzeilers studeert zijn jongste hit in aan de piano. „Soms staat zo'n regel er vanzelf." Foto Roei Dijkstra Iers feest komen vieren in een be jaardenhuis moeten de mensen het deuntje al kennen. Anders kunnen ze niet meezingen." Voor de schlager van het komen de carnaval schreef Joop bij wijze van uitzondering zelf de muziek. Daar was een praktische reden voor. Geen enkele bestaande me lodie bleek te passen bij die lange kopregel, Schiedammers van overal en nergens. Zelf had hij ook moeite daar een vloeiende muzikale lijn voor te vinden. Maar het lukte. Tenslotte had hij al voor hetere vuren gestaan. Hij draaide ook zijn hand niet om voor een pakkend muziekje bij de onsterfelijke feestregels D'r zit een gaatje in de panty van een dansmarieke. Met het lied over de Schiedam mers die van overal en 'nerre- guns' komen leverde Joop He ijnsbroek zijn vijftiende of zes tiende carnavalskraker af. Hij is de tel kwijtgeraakt, zegt hij ver ontschuldigend. Wel herinnert hij zich nog haarscherp de allereers te regels van zijn allereerste lied: Het is mirakels fijn, een Rietzeiler te zijnEn dat verandert nooit, wat hij verder ook schrijft. De Vlaardingse brandweer Is gisteravond rond half acht uitge rukt voor een brand aan de Markgraaflaan. Daar was vuur ont staan In een kraakpand. Het pand brandde geheel uit. De Markgraaflaan werd gedurende de brand afgesloten voor het verkeer. De oorzaak van de brand is nog onbekend, evenals de hoogte van de schade. Foto Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam - Zonder al te veel be zwaren is er gisteravond tijdens de informatie-bijeenkomst voor belangstellenden gereageerd op de bouwplannen van het ABC- complex dat aan de Lange Kerk straat moet verrijzen. Of dat komt door de tegenvallende opkomst - slechts 55 mensen namen de moeite naar zaal Beatrix te ko-, men - was niet vast te stellen. Maar dat het merendeel van de aanwezigen zich interesseerde voor de praktische kanten van het gecombineerde warenhuis waar in Albert Heijn, Blokker en C&A worden gehuisvest en de daarop te bouwen parkeergelegenheid, bleek uit het feit dat slechts een enkeling kritiek uitte op de archi tectuur van het complex. „We hadden veel verwacht," stak de heer Poels van de Historische Vereniging Schiedam zijn me- De Geneeskundige- en Gezondheidsdienst Nieuwe Waterweg Noord zoekt voor de afdeling Ambulancevervoer een In verband met de ondervertegenwoordiging van vrouwen binnen de afdeling gaat de voorkeur uit naar een vrouw. Taken - het vervoeren van zieken, ongeval- en psychiatrische patiënten, - onderhoudswerkzaamheden aan am bulances en materialen De werkzaamheden worden m rooster- dienst verricht. Functie-eisen - rijbewijs B-E; - een geldig EHBO-diploma Straten kennis van het Nieuwe Waterweg Noord-gebied (Schiedam, Vlaardingen en Maassluis). Groot rijbewijs en het chauffeurdiploma personenvervoer strekt tot aanbeveling. Salaris Maximaal f 3.344,- bruto per maand (schaal 5). Dg GGD-Nieuwe Waterweg Noord volgt de rechtspositie van de Gemeente Vlaar dingen, Inlichtingen Nadere informatie kan worden ingewon nen bij de heer R. Suurendonk, hoofd van de afdeling ambulancevervoer tel. 010-4702971. Solliciteren Sollicitaties kunnen uiterlijk tot veertien dagen na het verschijnen van dit blad worden toegezonden aan de Centrale Personeelsdienst van de Gemeente Vlaardingen, postbus 1002. 3130 EB Vlaardingen, onder vermelding van vacaturenummer 91-7/3 op de brief er. enveloppe. ning vlak voor het scheiden van de markt niet onder stoelen of banken, „maar de pil die wij ver wachtten te slikken is alleen maar bitterder geworden." De smaak die de spreker in zijn mond had moet alleen maar wranger zijn geworden toen de ar chitect van het ABC-complex, Cees van Velzen uit Delft, ver klaarde dat het monumentale pand waarvan men dacht dat het kon worden gehandhaafd naast de nieuwbouw, alsnog wordt afge broken. Want het oude pand was op de eerder in deze krant ver schenen tekening van het ge velaanzicht nog zichtbaar. Op de gisteravond uitgestalde te keningen was het perceel al uitge- slufd. Licht geëmotioneerd vroeg de heer Poels om een copie van de tekeningen zodat hij in een latere bijeenkomst zijn bezwaren kon onderbouwen met argumenten. Het ABC-complex, waarvan de to tale oppervlakte van de winkel ruimte ruim drieduizend vierkan te meter bedraagt, wordt tussen bestaande panden ingebouwd. Op de hoek van de Lange Kerk straat en de Kreupelstraat blijven twee panden - een winkel en een woonhuis - slaan. Aan de andere kant grenst de winkelcombinatie aan een winkelpand met daarbo ven een woning. En juist de bewo ners van de panden die het ABC- complex tussen zich in krijgen hadden nogal wat vraagtekens. Rommeltje „Op de nieuwbouw in de binnen stad heb ik geen commentaar," liet de bewoonster van het hoek pand tijdens de pauze haar me ning de vrije loop. „Bouwen? Heel graag, want zo is het toch maar een rommeltje in de binnen stad. Maar van mijn dakterras blijven ze af. We hebben dat juist aan laten leggen om lekker bui ten te kunnen zitten. Als straks die parkeergarage er is, zitten we tegen een muur aan te kijken. En wat dacht je van de uitlaatgassen? Nee, dat pik ik niet." En mevrouw C. de Mol-Jansen; „Ik vraag me af of ik straks nog wel in mijn tuin kan zitten zonder er air-conditioning aan te bren gen. En wie zegt me dat ik niet wordt omgeven door muren?" „Mevrouw," antwoordde Van Vel zen, „het is niet de eerste parkeer garage die we neerzetten." „Maar het is wel de eerste die ik naast me krijg," kwam de voormalig winkelier gevat uit de hoek. De parkeergarage met ruimte voor 350 auto's komt boven die drie winkels en de magazijnen die gelijkvloers liggen. Alleen de eer ste parkeerlaag is overdekt en de toegang wordt verschafd door een hellingbaan op de hoek van de Kreupelstraat en de Herenstraat. Op de vraag of er gratis kan wor den geparkeerd werd door Cees Geerts van Blokker geantwoord dat men voor het gebruik van een parkeerplaats niet meer betaalt dan straks elders in de binnen stad het geval zal zijn. Mensen die op de fiets hun boodschappen gaan doen, kunnen gebruik ma ken van een bewaakte fietsenstal ling die vermoedelijk op de hoek van het huidige Hemaplein wordt gerealiseerd. Architect Cees van Velzen bleek tijdens de bijeenkomst in de rondvraag niet voor één gat te vangen. Na twee voorzichtige aanvallen op zijn architectoni sche kunsten te hebben gepa reerd, hield hij ook de verafschu- wers van de rolluiken van het lijf. „Rolluiken," reageerde de Delfte naar op een van de vragen, „zijn in deze tijd onontbeerlijk. Maar de rolluiken die voor de etalage ruiten aan de Lange Kerkstraat en de Kreupelstraat komen te hangen zijn geen ijzeren gordij nen. We maken gebruik van een nieuw systeem waarvan de kunst stof luiken transparant zijn zodat er 's avonds voldoende licht wordt uitgestraald op straat. Tenslotte moet men weer met een veilig ge voel de Lange Kerkstraat over durven." De informatie-avond was de twee de uit de serie van drie. Eergiste ren konden de bewoners- en win keliersverenigingen en het marktwezen hun mening ventile ren. Volgende week kunnen di rect bij het complex betrokken omwonenden met hun vragen bij de architect terecht. En wie de te keningen nog eens op het gemak wil bekijken kan vanaf vandaag terecht in de informatiewinkel aan de Hoogstraat 34. Vlaanfingen - In haar woonplaat. Den Haag is onverwacht ovetle- den mevrouw TA Heusdens. Mansholt, weduwe van rar. J Heusdens, ex-burgemeester van Vlaardingen. Mevrouw Heusdens was ereburgeres van Vlaardin gen. Ze wordt morgen bijgeretin het familiegraf op de genieenlelii ke begraafplaats Holy. Mevrouw Heusdenswerd 81 jaar. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen heeft er komenje maandag eer 100-jarige bij. 0p2ó november kan mevrouw Dirkje Menneking seggen dat zij een eeuw geleden werd geboren Mevrouw Menneking, weduw van H. van Brandwijk, woont is de RiHitonflaf Ze krijgt maandag bezoek ran de burgemeester. Schiedam - Met de arrestatie van drie verdachten heeft de Schiedamse politie dertig zaken opgelost Op 16 november arres teerde de politie een 28-jai Schiedammer, verdacht van braak. Hij bekende zeventien au tokraken en drie inbraken in wo ningen. Vier dagen eerder werd een 18-jarige Rotterdammer heterdaad betrapt. Na zijn ver hoor volgde de arrestatie van een 21-jarige Schiedammer, waarmee nogeens tien inbraken in groot winkelbedrijven en supermark ten werden opgelost. Vlaardingen - Onbekenden heb ben gisteren aan het einde van de middag een greep gedaan in de kassa van een kledingzaak aan de Korte Hoogstraat in Vlaardingen Er werd een onbekend b weggenomen. Vlaardingen - Bij een bedrijfs pand aan de Schiedamsedijk ir. Vlaardingen is gisternacht met een klinker een ruit ingeslagen. Daardoor kon men het pand be treden en een telefax stelen. Schiedam - Flink wat van een bedrijf aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam is gedu peerd na een inbraak bij hun werkgever. Uit een afgesloten ruimte werden namelijk veel per soonlijke spullen als portemon nees, paspoorten, rijbewijzen en geld weggehaald. Schiedam - Schiedam heeft een rustige dag achter de rug wat au tokraken betreft. Slechts op één plek lukte het een auto open te breken. Dat was aan de Buys de Beerenbroeckstraat. De buit was ook miniem: één dameshand schoen. Vlaardingen - Het vegen van de Vlaardingse straten wordt langza merhand geautomatiseerd. De Reinigings- en Ontsmetting- dienst en het Marktwezen (KOM) gaat een veegmachine kopen die zwerfvuil bij elkaar haalt. Gokap paraat was er nog niet. De R0« ziet de aanschaf van de macluns als een 'welkome bijdrage tot hu manisering van de arbeid'. Het apparaat kost 45.000 gulden efl moet met een aanhanger (ko^en 5.000 gulden) worden vervoerd. Vlaardingen - Gelede bussen op lijn 56 in Vlaardingen hebben voordelen, zo is nu ook de overtuj' ging van het college van B en w Maar of ze er komen is nog de vraag. Het Rotterdamse ver voersbedrijf RET wil ze graag ten rijden, maar Visarding® vreest de kosten. Het heeft nu 8® de RET gevraagd of er ook «J overzicht kan komen van wat fl invoering van gelede bussen fr nancieel voor Vlaardingen bete kent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1