weg 15 Publiek brak de tent zowat af voor 'blanke top der duinen' DAMESMODE1 AKKERMAN B.V. Glas in dak voor atelierruimte DE MOOISTE EN ELEGANTSTE i Jubilerend Van Dijk's Amusementsorkest begon in sombere oorlogsjaren muziek te maken Hoek kijkt uit naar onafhankelijkheid akkerman bv %f> *kj? ét Rijnmondband op compact-disc Bellen met de politie via meerdere nummers Dure opknapbeurt in Schiedam-Oost Twee speelplaatsen worden opgeknapt Veegmachine tegen zwerfvuil Inleiding over ikonen in centrum De Bijenkorf JjL WIJ HEBBEN TÓCH 5$ rÖÖKÖNZE FEESTKOLLEKTiE IS BINNEN! V TECHNISCH INSTALLATIEBEDRIJF Rotterdams Dagblad Donderdag 21 november 3991 t^Sssst f W?. Z&- Schiedam De Schiedamse muziekvereniging de Rijnmond- band heeft afgelopen weekeinde in de aula van het Stedelijk Museum een compact-disc opgenomen De cd is de eerste die door de ruim vijftig koperblazers en slagwerkers is volgespeeld en herbergt enkele marsen maar ook lichter repertoire. Zo draagt het zil verkleurige schijfje tevens een Weense wals. een charleston, een evergreen en een medley van melo dises uit de musical Phantom of the Opera. De ge luidsdrager wordt in het voorjaar onder de naam Glo rious Victory uitgebracht. Schiedammers weten hel nieuwe politiebureau aan het Bijdorpplein goed te vinden. Voor allerlei uiteen lopende zaken wordt er dagelijks gebeld naar hel bu reau. De politie vindt dat een goede zaak maar wil toch onder de aandacht brengen dat er verschillende telefoonnummers zijn. Voor het aangeven van gevonden voorwerpen staat het personeel van de centrale balie iedere werkdag van 8 QQ tot 22.00 uur klaar en tevens kan men er te lefonisch (4494499) terecht. Ook voor vragen op het gebied van milieu, verkeer, beveiliging, wapens en horeca dient men met de centrale balie te bellen. De beller wordt doorverbonden. Via andere nummers zijn rechercheurs van de afdeling jeugd- en zedenza ken bereikbaar; 4494416 en 4494494. Als alle Schiedammers zich aan deze telefoonum- mers houden kunnen de directe alarmmeldingen via Oa-11 of 4711811 (meldkamer) het beste doorgang vinden, aldus de politie In Schiedam-Oost wordt binnenkort begonnen met het opknappen van diverse braakliggende terreint- jes. Het betreft het door sloop vrij gekomen terrein op de hoek Singel/Tweede Tuinsingel en het onge bruikte stuk grond aan de Boerhaaveiaan en het Van 't Hofplein. Ook de speelplaats aan de Marconiweg wordt gerenoveerd. Het herstel van het gebied op de hoek van de Singel en de Tweede Tuinsingel is een geldverslindende kwestie want met het reinigen, ophogen en verhar den van de grond, de reconstructie van het voetpad en de afscheiding door betonnen schuttingen is 51 000 gulden gemoeid Na de uitvoering van de werkzaamheden moet het nieuw bestrate gedeelte achter de Broersvest dienst doen als tijdelijke par keergelegenheid. Voor hel verbeteren van het terreintje op de hoek van de Boerhaaveiaan en het Van 't Hofplein heeft de gemeente 6000 gulden uitgetrokken. De opknap beurt van het speelplein waarbij de afwatering en het tegelwerk worden vernieuwd en er nieuwe be planting wordt aangebracht, kost 20.000 gulden. Vlaardingen De speelplaatsen aan de Wielewaalstraat en de To renvalklaan krijgen een grondige opknapbeurt. De gemeenteraad is gevraagd anderhalve ton uit te trek ken om de twee voorzieningen weer aangepast te krijgen aan de eisen van deze tijd. Met de opknapbeurt speelt de gemeente al in op de beleidsnota Speelruimteplan, die nog door de raad moet worden vastgesteld. Daarin wordt voorgesteld speelplaatsen die nauwelijks worden gebruikt, op te heffen De plekken die wel in trek zijn zouden moe ten worden opgeknapt. In de nota staat verder dat als er ai speelplaatsen bij komen. daaraan eerst een grondig behoefte-onder- ïoeLvooraf moet gaan. Verder wordt aanbevolen de zandbakken in laagbouw-omgevingen te verwijde ren Bet vegen van de Vlaardmgse straten wordt langza merhand geautomatiseerd. De Reinigings- en Ont- smettmgsdienst en het Marktwezen (ROM) gaat een veegmachine kopen die zwerfvuil bij elkaar haalt. Ze r. apparaat was ta nug niet. De ROM ziet de aanschaf van de machine als een 'welkome bijdrage tot humanisering van de arbeid'. Het apparaat kost 45.000 gulden en moet met een aanhanger (kosten 5000 gulden) worden vervoerd. Het college van burgemeester en wethouders is met de aanschaf al akkoord gegaan. De kunstenaars Joop van Dorp en Cor Maarleveld verzorgen zondag 1 december de culturele middag in trefcentrum De Bijenkorf aan de Reigerlaan. Zij houden een inleiding over ikonen: hoe ze geschil derd worden en wat hun betekenis is. Aanvang 14.30 uur. Agenda SCHIEDAM donderdag 21 november Jamsessie, Podium. 22.00 uur. Toon Hoos-kwartet (jazz), Theatercafé de Tender, 22.00 uur Lebbis en Jansen (cabaret), Teerstoof, 20.30 uur. Spirituele vereniging Harmonia, wijkcentrum hieuwland, 20.00 uur. Raadscommissie IOBS, De Erker, 20.00 uur. VLAARDINGEN donderdag 21 november Raadscommissie Maatsch. Dienstverlening, stad ss, 19.30 uur. Silence of the lambs (film), Filmzaal, 20.30 uur. Een groot misverstand, Hetty Heyting, Stadsge hoorzaal, 20.15 uur. 'Tweehonderd jaar handelen in zout en zeebanket, Wrna-avond Historische Vereniging Vlaardingen, "e Valkenhof, Frank van Borselenstraat, 20.00 uur. I Vlaardingen - „Hij is vanavond wel goed bezig," lacht pianiste Agnes van Fessem in de pauze. „Ik moet toch de puntjes op de i zetten?," verdedigt de dirigent zich. De leden van Van Dijk's Amusementsorkest uit Vlaardin gen worden tijdens de repetitie deze avond door dirigent Dick Borst flink aangepakt. Dirigent Dick Borst houdt de muzikanten kort. 'Bij fortissimo moet er stevig worden gespeeld. Dat wil niet zeggen: raggen maar.' Foto Roel Dijkstra „Hebben jullie soms slaappillen ingenomen?" En: „Bij fortissimo moet er stevig worden gespeeld. Dat wil met zeggen: raggen maar." Met heftige armbewegingen en een rood hoofd geeft Borst gedre ven de juiste aanwijzingen. Hij wil komma's, punten en uitroep tekens 'horen'. Hij is streng, ie dereen moet spelen wat er staat. „Ik wil er geen tierelantijntjes tussen," werpt hij een accordeon speler toe. De Vlaardmgse muziekleraar Leen van Dijk heeft waarschijn lijk nooit gedacht dat het door hem in 1942 opgerichte amateur orkest een gouden jubileum zou behalen. Van Dijk's Amusement sorkest viert 1 februari 1992 in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen haar vijftigjarig bestaan met een groot concert, waar ook nummers uit de beginjaren worden ge speeld. Van Dijk. die het orkest zelf diri geerde, is enige jaren geleden overleden. Maar zijn vrouw Gerda en dochter Elly spelen nog steeds mee. Tijdens het jubiheumcon- cert zal de oprichter posthuum worden geeerd met een naar hem vernoemde mars, die door Dick Borst is gecomponeerd. Somber De geschiedenis van het orkest gaal terug naar de sombere oor logsjaren. Van Dijk startte op 18 januari 1942 een leerlingen-or kest, omdat hij graag zag dat zijn pupillen in de muziek actief zou den blijven. De gevorderde leer lingen van Van Dijk werden uit genodigd om mee te doen aan een repetitie, die aanvankelijk bij de muziekleraar thuis werd gehou den. Niet iedereen kon meedoen, je moest wel wat kunnen. De hui dige voorzatter van het orkest en tevens accordeonist, Jaap Vons, begon als zeventienjarige. „De eerste week speelde ik de tweede partij, maar vanaf de tweede week is het de eerste partij gebleven," zegt hij trots. Er ontstonden al snel drie orkes ten: een jeugdorkest, een 'dames- kapel' en het gewone orkest, dat al snel furore maakte onder de naam 'Van Dijk's Amusementsor kest'. Penningmeester Agens van Fessem: „In de volksmond heette het orkest vaak Van Dijk's band, maar zo hebben we nooit geheten. Die band, dat was Leen van Dijk met weer een ander, eigen klein groepje." In de begintijd telde het grote or kest veertig leden, onder wie veel huisvrouwen. Mannen hadden verschillende beroepen, zoals scheeptimmerman, loodgieter en aannemer. Eerst werd geoefend bij de familie Van Dijk thuis. In de loop der jaren is veelvuldig van oefen!okatie gewisseld. In het nu verdwenen handelsgebouw aan de haven, in scholen en zelfs bo ven een kolenschuur is gerepe teerd. Anno 1991 oefent het or kest in buurtcentrum De Pijpe- laar. „Een mooie lokatie, maar wel duur." klaagt Jaap Vons. Bewogen Agnes van Fessem mocht als tien jarig meisje in 1942 wat liedjes op de piano begeleiden. Haar moe der speelde al in het orkest. Nu neemt ze de volledige piano-partij voor haar rekening. Mevrouw van Fessem herinnert zich de eerste jaren van het koor als een 'bewo gen tijd'. „Het was heel wat, een orkest be ginnen in de bezettingstijd. We zijn natuurlijk nooit aangesloten geweest bij de door de Duitsers ingestelde Kultur-kamer. Onze muziekuitvoeringen waren heel bijzonder, want in die jaren was er eigenlijk helemaal niets van zo iets. De eerste keer dat we optra den, in 1942, was in het handels gebouw aan de haven. Iedereen was laaiend enthousiast. Toen we 'Waar de blanke top der duinen' speelden brak het publiek zowat de tent af. Dat was natuurlijk zo'n echt Nederlands lied en dat mocht je niet spelen." Na de bevnjding kon het orkest op straat gaan gaan spelen en hield aubades voor de soldaten. Het orkest heeft ook vaak op de Zuidhollandse eilanden opgetre den. „We werden veel gevraagd op Voorne-Putten, in Helle- voetsluis. Mijn moeder en ik gin gen met het brommertje over om het daar zelf te organiseren. Er was 's avonds natuurlijk niets in die dorpjes te doen. Het was altijd uitverkocht," zegt Agnes van Fes sem. In de loop van de tijd is er wel wat veranderd. De drie orkesten wer den samengevoegd tot eén. Het telt nu 25 leden. Er zijn er meer accordeons en de blazersgroep is verdwenen. Aanvankelijk speel de de groep vaak op straat, maar tegenwoordig meestal binnens huis, in bejaardenhuizen of con certzalen. Dit ligt ten dele aan de tijd; er wordt nu minder op straat gespeeld. Maar ook aan het ande re type instrument: een accor deon klinkt binnen beter. 'Dat in strument heeft een zaai nodig', is het vakkundig oordeel van pen ningmeester Agnes van Fessem. Trouw Veel leden zijn het orkest in de loop van de jaren trouw gebleven. „De vaste kern komt iedere week," zegt de penningmeester. Voorzitter Jaap Vons: „Thuis komt er niet zoveel van spelen op de accordeon. Na de repetitie gaat de accordeon op de stelling in de garage en die komt er niet voor volgende week dinsdag van af." Het spelen in een orkest schept een hechte band. Veel leden ken nen elkaar, naar eigen zeggen, door en door. „We gaan niet con stant bij elkaar op visite, maar als er iets is. dan zoeken we eikaar op. Er ligt nu iemand in het zie kenhuis. Ik hoor net dat er al ver schillende leden op bezoek zijn geweest. Zo maar spontaan, dat is niet afgesproken." Hoewel de gezellige sfeer bleef, is het repertoire in de loop van de ja ren wel wat zwaarder geworden: meer klassieke muziek en minder populair werk. In de tijd van Leen van Dijk was er meer ruimte voor improvisatie. De leden werden minder gecorrigeerd. Jaap Vons: „Als het speelde, dan speelde het." Kwalitatief is het orkest sterk ver beterd, vinden de spelers zelf. „Muzikaal zijn ze gerijpt," zegt de huidige dirigent Dick Borst fijn tjes. Het jubileumconcert van Van Dijk's Amusementsorkest in de Stadsgehoorzaal vindt plaats op 1 februari 1992. Kaarten kosten f10 en 17,50 met kortingspas. Voor inlichtingen of reserverin gen: 0104345030 (J. Vons) of 010- 4356668 (J. Harmsen). t-A Aan de Curgaoiaan in Vlaardingen is vorige week de eerste paal de grond ingegaan voor een uniek gebouw: on der één dak zijn straks kinderopvang en ate- lierruïmte voor kunste naars gehuisvest. Het Architectenburo Geluk en Treurniet uit Vlaar dingen maakte op de computer deze artist im pression van het gebouw. Duidelijk is aan de plaat sing van ramen in het dak te zien welk gedeelte als atelierruimte is voorbe stemd. Volgend jaar moet het werk klaar zijn. Illustratie Geluh en Treurniet Hoek van Holland - „H&t klinkt hoopten, maar misschien al in deelraadsvoorzitters of dat de een beetje als grootspraak, maar wij hebben deze ontwikkeling al een poosje ?>°n aankomen. De ag- glomeratievorrning is voor Hoek van Holland de kans om te komen tot een zo groot mogelijke zelf standigheid. Dat het nu allemaal in een stroomversnelling terecht is gekomen, is voor ons natuurlijk toch wel een enorme verrassing." fVactieleider Theo van Eijk van Hoeks Welzijn geeft grif toe dat de recente ontwikkelingen hem een beetje doen duizelen. Zoals bekend wil de gemeente Rotter dam zich opheffen en van de deel gemeenten zelfstandige gemeen ten maken. Dat opent voor Hoek van Holland ook de deur naar on afhankelijkheid. „Echt, er gebeurt nu precies wat we hebben voorspeld. Misschien niet de volledige zelfstandigheid die wij voor ogen hadden, maar daar kunnen we wel mee leven. Dat infrastructuur, milieuzaken en ruimtelijke ordening centraal worden geregeld, is alleen maar een goede zaak. Die dingen moet je niet plaatselijk maar regionaal en landelijk bekijken." Van Eijk realiseert zich dat er nog een heleboel bestuurlijke en ad ministratieve zaken geregeld moeten worden voordat het zover is. Maar het feit dat de politieke wil aanwezig lijkt stemt hem hoopvol. „Over de financiën maak ik me niet zoveel zorgen," zegt hij. De rekening wordt opgemaakt door het ministerie van Binnenlandse Zaken en daar zullen ze nooit een noodlijdende artikel 12 gemeente creëren." Volgens Van Eijk ligt het grote voordeel voor Hoek van Holland vooral in het feit dat niet meer hoeft te worden meebetaald een grootstedelijke voorzieningen. „Ik zal er geen moeite mee heb ben als Hoeks Welzijn kan wor den opgeheven. Het zal beteke nen dat we ons doel bereikt heb ben, niet in 2000 zoals we zelf hoopten, 1995" Deelraadsvoorzitter Willie Doom- van der Houwen reageert even eens enthousiast op de recente ontwikkelingen. „Dit is een heel goede zaak, het lijkt erg snel te gaan. Echte zelfstandigheid bleek toch niet haalbaar. Zowel in de ge meente Rotterdam als in de pro vincie Zuid-Holland werd daar negatief op gereageerd. Daarom is de agglomeratievorining voor ons een heel mooie oplossing." De Hoekse deelraadsvoorzitter zit toch wel met enkele onbeant woorde vragen. Zo vraagt zij zich af of de burgemeesters in zelf standige gemeenten zullen wor den vervangen door een soort deelgemeenten ook een burge meester zullen krijgen. In het eer ste geval zou de verandering nog groter zijn omdat de gemeenten dan in feite een gekozen burge meester zouden krijgen. Deel raadsvoorzitters worden namelijk door de raad gekozen na de ver kiezingen, terwijl burgemeesters worden benoemd. „We moeten er wel voor waken dat Hoek van Holland inderdaad een zelfstandig deel blijft en niet wordt ingelijfd bij een andere ge meente," zo waarschuwt mevrouw Doorn. „We moeten de zelfde positie krijgen als alle an dere gemeenten." MODI Hl'! lïrocrsxcst IW Schiedam l OIO nijiljg Ruime parkeerg üniWirito ZEVENACHTSTE EXTRA LANG DRIEKWART KLASSIEK SPORTIEF MÖDBCH SLANK LANG KORT w VOOR JONG EN OUD. WM ENt\WE ZIJN ONBETWIST DE GOEDKOOPSTE VAN ROTTERDAM EN WIJDE OMGEVING, OM ALDIE ZOGENAAMDE LEEG-EN UITVERKOPEN MOETENWELACHEN! WIJ HEBBEN TOCH KOM KIJKEN EN OVERTUIG U VAN ONS GROTE ASSORTIMENT IN FIJNE DRAAGBARE MODE: ROTTERDAM: -10 Middellandstr. 9 w -Noord molenstraat 35 T - Peppelweg 60, Schiebroek SCHIEDAM: -Broersvest 57 (donderdag koopavond) VLAARDINGEN: - Kuyperstraat 56 (Wh 3 Suisses) MAASSLUIS: - Nieuwstraat 16 w DE KOFFIE STAAT KLAAR! U ziet van ons regelmatig advertenties voor gasverwarming en sanitair, maar wist u dat wij u ook van dienst kunnen zijn bij onderhoud en/of renovatiewerkzaamheden zoals: lood- en zinkwerken, uiteraard ook in authentieke stijl aanleg of reparatie van gas- en waterleidingen ontstoppen en vernieuwen van rioleringen aanleg en onderhoud van cv-installaties aanleg en onderhoud van sanitaire artikelen zoals badkamerverbouwing etc. vernieuwingen van dakbedekking, waarin wij diverse kwaliteiten dakbedekkingsmaterialen verwerken, al naar gelang uw wens electrotechnische installaties Al ons werk wordt uitgevoerd door goede vakbekwame mensen. Onder toezicht van de plaatselijke energiebedrijven en wij hanteren alleen materialen welke zijn goedgekeurd door de KIWA, GIVEG en KEMA instituut. trnercjieweg 11 I k t r a 12 3133 EB Vladrdingen Tel 010 4342400 Fax 010 4358141

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2