Waterweg 15 Rotor beschuldigt Schiedam en Vlaardingen van eigen belang Rien Aalbregt (79) fietst 100.000 kilometer in 9 jaar msrrm Hoek kijkt verheugd uit naar onafhankelijkheid TRIPP TRAPP Van der Vlist verwerpt bezwaren tegen zonering van het industrielawaai f Lekker eten Solid Soul bij Back To Music Rijnmond zoekt trompettisten Yoga in Emmauskerk 'Weer of geen weer, hij moest er op uit. Ik vind het onverantwoord' Commandant wil niet in Hoek wonen Da stoel die meegroeit met uw kind BB u—i—u rmmna g Markt 57 Viaardingen Tel. OIO - 434 36 85 Ei FABER smeden likiiili H Rotterdams Dagblad Vrijdag 22 november 1991 i Jïtrad Pillard en zijn mensen van de VW inhei oude Setnedame pohtie- tareou aan de Bmtoiimïetures delen sinds kort een handige, kleurige folder uit met korte, zakelijke informatie over alle eetgelegenheden, ho tels en zalen m de trade Jenererstad. Schiedam Culinair, zoals het druk- uterk is getiteld, vermeldt rmtn tachtig adressen. Liefst 59 hiervan betref- feu eetgelegenheden. Alle soorten restaurants, eetcafé's. bistro's, grill- rooms, pizzeria's en shoarma's staan erin, Schiedam, zo hoor ik al jaren, is het culinaire centrum van Rijnmond. Over smaak valt niet te twisten, maar je kan er zeker lekker eten. Zon folder past dus uitstekend bij het streven om het toerisme te bevorderen. Oe inhoud is informatief. Behalve adressen en telefoonnummers staater, naast prachtige foto's van onder meer smakelijke etenswaar, nuttige in- formatie tn vermeld coals de laagste prijs vooreen driegangenmenu. De folder is ten doop gehouden op de jaarlijkse bedrijvendag van de ge meente, die deze week verzorgd tras door irat het stadskantoor de top 8 ixm de culinaire bedrijfstak van Sciuedam tandt. Die rangorde ts gelijk aan de hoogte van de in de nieuwe folder vermelde minimumprijzen. Hesman Freres 75,-J, La Duchcsse If 65.-1, Schlumberger f 60,-1, 't Ou de Raedthuys (f 53,50), Le Pêcheur ij 50.-1, De Kleine Visser (f 47.501 en Xavotel (f37,50) zorgden voorde hapjes en drankjes in fraai doordeco- rntteateüer Diezijner leraierde De Korenbeurs. De Noórtimolen (J 45.-; tm met aanwezig zijn, maar daarvoor m de plaats deelde de Rotter damse vishandelaar Jan D. Schmidt oesters uit BEN VAN'HAREN Schiedam De vereniging Back To Music schotelt voor morgen de nostalgische muziekliefhebbers in clubgebouw 't Schooltje aan de Perenlaan eigentijdse vertolkers van soulklassiekers voor. De groep heet Solid Soul en met zijn negenen brengen de uit Schiedam en Rotterdam afkomstige muzikanten oude hits van onder meer Gladys Night, James Brown, The Four Tops en The Temptations tot leven. Het optreden in Tuindorp begint om half negen. Trompettisten die graag in verenigingsverband wil len spelen zijn van harte welkom bij de Rijnmond band, Men kan nog enkele blazers gebruiken. Info: Coen Magielsen (telefoon 4702637) of tijdens de repe titie-avond op vrijdag aan'de Lange Nieuwstraat 183. Vlaardingen De Stichting Raad voor het Ouderenwerk start in ja nuari met een cursus yoga voor mannen en vrouwen van 55 jaar en ouder maar nu al kan men zich er voor opgeven. De cursus wordt gegeven in de Emmaus kerk, iedere donderdagochtend van 10.00 tot 11,00 uur en deelname kost tien gulden per maand. Aan melden bij Maria Karsten, dienstencentrum Emma, Oostersiraat 86, telefoon 4346013. SCHIEDAM vrijdag 22 november Lebbis en Jansen (cabaret), Teerstoof. 20.30 uur. 1 Operette 'Keine Zeil fur die Liebe, Rotterdams Operette Gezelschap, Passagetheater, 20.15 uur. Camille Claudel (film), Filmhuis. 21.30 uur. zaterdag 23 november Gary and the Mississippi Alligators (rock and roll). Podium. 22.30 uur. De Broertjes met jeugdvoorstelling 'Door 't dak', 14.00 uur. i Operette 'Reine Zeit fur die Liebe, Rotterdams Operette Gezelschap. Passagetheater, 20,15 uur. Bingodansant voor 55-pïussres, dienstencentrum de Woudhoek, 19.30 uur, Open darttoernooi. Filmhuis. 20.00 uur. Open dag modelspoorverenigmg Sehiespoor. Westerkade 21,10.00 uur. Rommelmarkt, Kluphuis Oost, Gaülejstraat 86, 10.00 uur. f N^jaarsconcert kerkkoor der Hervormde Gemeen te, Stedelijk Museum. 20.00 uur. zondag 24 november Ruilbeurs, dienstencentrum de 4 Molens, 13.30 Uur. De Vries en Van Willigen (blues), Podium, 22.00 uur. Operette 'Keine Zeit für die Liebe. Rotterdams Operette Gezelschap, Passagetheater. 14.30 uur. Internationale kooles, wijkcentrum de Erker, 13.00 uuur. maandag 25 november 'Algemene ledenvergadering AbvaKabo afdeling behiedam, Opstandingskerk, 20.00 uur. 'Ledenverg.WD, Hotel-restaurant Rijnmond, 20.00 uur. VLAARDINGEN Vrijdag 22 november 'Glashart (dansgroep). Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Silence of the lambs (film), filmzaal, 21.30 uur. The Magic Platters, Mv way, Oosthavenkade 9, 24.00 uur. zaterdag 23 november Divastoer nrl (Hester MacRander), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Silence of the lambs (film). Filmzaal, 20.30 uur. Lustrum-concert kamerkoor Animato, Grote Kerk, 20.00 uur. De nieuwe avonturen van Pippie Langkous (film), Ichtuskerk: 10.00 en 13.00 uur en Vredeskerk: 11.00 14.00 uur. *0ok honden gaan naar de hemel (film), Triangel: 10,30 en 13.30 uur en Leger des Heils-gebouw 14.30 Uur. Orgelconcert Herman van Vliet, Bethelkerk, 20.00 uur. zondag 24 november Museumconcert pianist Freed Haverkate, Visserijmuseum, 15.00 uur. Lezing Wim Nyenhuis, kapel Emaus, 15.00 uur. Dia-middag, trefcentrum de Bijenkorf, Reigerlaan 105, baandag 25 november Culturele Raad, stadhuis, 20.00 uur. - Politieke avond WD, Stadskelder, Maassluisedijk fbdag 22 november Rijnmor.Schrijvers Festival met Tim Krabbé en Bonnie Palmen, Schuurkerk, 20.30 uur. 1 25 november Spreekuur ziekenfonds, Koningshof. 14.00 uur. Schiedam - De gemeenten Schiedam en Vlaardingen beper ken zich tot specifieke eigen belangen, waarmee ze het proces van noodzakelijke regionale coöperatie afbreuk doen. Dat zegt de ontwikkelingsraad voor de Rotterdamse regio, Rotor, in een rapport met definitieve conclusies en aanbevelingen aan het Regionaal Economisch Overlegorgaan Rijnmond (REO). Volgens Rotor moeten Schiedam en Vlaardingen hun eigenbelang ondergeschikt maken aan het re gionale en internationale belang. Daarom moeten zij hun verzet te gen doortrekking van rijksweg 19 en nieuwe tunnels onder de Nieu we Waterweg opgeven. Rotor doet op beide gemeenten „een drin gend beroep de beslissingen over de toekomstige infrastructuur te nemen in het licht van de interna tionale positie van de mainport Rotterdam". De ontwikkeling van die main port vraagt volgens Rotor om nieuwe wegverbindingen. De groei van de wereldhaven is vol gens Rotor ook voor Schiedam en Vlaardingen van belang, bijvoor beeld voor werkgelegenheid en nieuwe investeringen in de kan toorsector en andere bedrijvig heid. Het is onontkoombaar dat er nu snel knopen worden door gehakt over de infrastructuur, zegt Rotor. „Ik vind het een schandelijk ver wijt," reageert de Schiedamse wethouder ir. Chr. Zijdeveld (Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu). „Rotor geeft wel op verbijsterende wijze aan hoe onze intenties volstrekt misbegrepen en zelfs verkracht worden, door ons ronduit van eigenbelang te betichten. Ik heb het in mijn loop baan zelden meegemaakt, dat een club met toch de gedegen reputa tie die Rotor heeft, ten koste van anderen meent de universele wijsheid in pacht te hebben." Zijdeveld zegt dat Rotor er totaal naast zit. „Het cynische is dat wij in de Waterwegsteden juist het al gemene en dus ook regionale be lang vooropstellen, vanuit de mo tivatie: verbeter de wereld, begin bij jezelf. Wij brengen onder de aandacht dat het in de zeer nabije toekomst al zal moeien gaan om fundamentele veranderingen in onze wijze van verplaatsen." Zijdeveld doelt op het urgente be lang van openbaar railvervoer, „In het verleden zijn op landelij ke en regionale schaal beleidsfou ten gemaakt, waardoor een situ atie kon ontstaan dat het verkeer in de spitsuren klem kwam te zit ten. Die fouten zijn te herstellen: de Rijnmondgemeenten kunnen een beleid ontwikkelen om de fo renzen een ander middel van ver voer dan de auto aan te bieden. Ten behoeve van het milieu. Als Rotor dat kleinsteeds eigen be lang noemt, voel ik mij vies ge pakt." Volgens Zijdeveld is de Schiedams/VIaardingse en in middels ook Maassluise afwijzing van tunnels en rijkswegen inge geven door een logische ontwik keling van het milieubeleid. „Er zijn instanties die menen dat het milieu voldoende gediend is bij het storten van geld in offerpot jes, maar wij redeneren meer van uit het besef dat het een verande ring van ons dagelijks handelen vraagt." De Schiedamse PvdA- wethouder trekt die consequentie door naar de manier waarop we ons voortbewegen, en waarbij openbaar vervoer een volwaardig alternatief voor de auto moet wor den. Door Leen van Ooijen Hoek van Holland - „Ik vind het onverantwoord. Iedere dag gaat hij er in z"n eentje op uit. Ik weet nooit precies waar hij uithangt. Hij is bijna tachtig jaar en er kan van alles gebeuren." Deze afkeurende woorden komen uit de mond van mevrouw Aalb- regt uit Hoek van Holland en zijn bestemd voor haar man Rien. Zij doelt op het feit dat hij dagelijks een paar uur op de fiets zit. De 'schuldige' is best bereid toe te lichten waarom hij in de afgelo pen negen jaar 100.000 fietskiio- meters op zijn conto heeft ge schreven. „Als het maar niet de indruk geeft, dat ik aan het op scheppen ben," zegt hij voorzich tig. „Het is juist andersom. Die hele fietsgeschiedenis is eigenlijk ontstaan door problemen met mijn gezondheid." Ontdekking Aalbregt stopte in 1974 met wer ken in zijn tuinderij en begon langzaamaan de fiets te ontdek ken. „Maar dat was niet echt fiet sen," weet hij nu. „Ik had in bijna acht jaar zo'n 10.000 kilometer ge reden. Ik had een teller op mijn fiets en ik kon het dus aardig bij houden." Die kilometerteller zat ook op de fiets die Aalbregt in 1981 aan schafte. Zijn longen, altijd al een wat zwak punt, waren nog wat verder achteruit gegaan. „Ik had het steeds benauwd en ik liep maar te hijgen." In een poging om het volume van zijn longen weer wat te vergroten, ging hij meer fietsen. „Ik had toen al het idee ooit eens de 50.000 kilometer vol te maken. Ik ben overigens in 1981 wel helemaal opnieuw kilometers gaan tellen. Het ging eigenlijk erg lekker, mijn longen hielden zich goed en ik ben per maand het aantal kilo meters gaan opvoeren. Eerst zat ik rond zo'n 500 kilometer per maand en dat is opgevoerd naar duizend, soms wat minder, meestal wei wat meer. En nu heb ik dus de 100.000 volgemaakt." En ten bewijze daarvan tovert hij een klein notitieboekje uit een la de, waarop van maand tot maand De heer Albrecht bij zijn karretje. Hij fietste maar liefst 100.000 kilometer. Foto Richard Hogeveen. de kilometerstand sinds 1981 is aangegeven. Drijfnat Zijn vrouw vult aan: „Weer of geen weer, hij moest er elke dag op uit. Het moest wel heel erg glad zijn wilde hij een keer over slaan. Ik heb hem verschillende keren drijfnat of door-en-door koud thuis gekregen, maar fiet sen moest hij." Aalbregt zelf blijft enthousiast vertellen over zijn tochten door het Westland. Hoe hij zo'n 250 keer de Noorderpier is afgefietst tot aan de waterlijn en hoe hij daarbij honderd keer niemand is tegen gekomen. Het staat alle maal in het boekje. Tijdens de renovatie van de Haakweg ging hij er elke dag een kijkje nemen, maar dat heeft ze ker ook te maken met het feit dat zijn zoons de tuin aan de Dwars- haak hebben overgenomen. Het bereiken van de 100.000 kilome ter lijkt voor hem nu een reden om het toch iets rustiger aan te gaan doen. „In januari word ik 80 jaar. Dan wilde ik die honderdduizend erop hebben zitten. Ik heb dus eigen lijk zowat twee maanden gewon nen," constateert hij niet zonder trots. „Dus kun je het nu wel eens wat rustiger aan gaan doen. Vandaag of morgen gaat het toch ver keerd," vindt zijn vrouw. Zij wil haar man 's morgens wel eens wat langer bij zich hebben dan alleen vooreen haastige kop koffie. Maassluis/Rotterdam - Veel be drijven op de Maasvlakte en het industriegebied Europoort ma ken minder herrie dan ze op grond van vergunningen zouden mogen. „Uitstekend," vinden ge meenten als Maassluis, Westvoor- ne, Brielle, Spijkenisse en Rozen burg, „en dat moet vooral zo blij ven." Daarom maken ze bezwaar tegen een zoneringsvoorstel, dat de bedrijven toch toestaat om een hoger geluidsniveau te produce ren. De provincie Zuid-Holland kan zich echter in de bezwaren niet vinden. De verleende vergunnin gen bieden nu eenmaal de ruimte om de bedrijfsvoering te intensi veren. Gedeputeerde ir. Hans van der Vlist (Milieu) kan daarom geen zonering opleggen, die de bedrijven vastlegt op hun huidige niveau. De gemeenten vrezen echter dat het industrielawaai toeneemt als gevolg van uitbrei dingsplannen van bestaande be drijven. Ook zal de geluidshinder groter worden als de Maasvlakte verder wordt ingevuld; daar ligt nu nog veel grond braak. En dan hebben de protesterende gemeenten het nog niet eens over de tweede Maasvlakte, een wens die Rotter dam uitspreekt in het Havenplan 2010. Ook de Rotterdamse deelge meente Hoek van Holland en de gemeente 's-Gravenzande heb ben bedenkingen tegen het zone ringsvoorstel, dat desalniettemin positief wordt gewaardeerd door de provincie Zuid-Holland en aan minister Alders (Ruimtelijke Or dening en Milieu) wordt voorge legd, Vooral De Hoek is bang dat enkele woningbouwplannen niet uitgevoerd kunnen worden. De beoogde bouwplaatsen (Rijp- straat, le Scheepvaartweg, Halve Maanpad, Mereatorweg en Cor- desstraat) liggen binnen de zone met meer dan 55 decibel. Derge lijke situaties doei\ zich ook voor in Maassluis, Oostvoome, Rozen burg, Brielle, Zwartewaal, Heen- vliet, Geervliet en Spijkenisse. De grootste tegenstander van de nieuwe zonering is wel de ge meente Westvoorne, vanwege de verwachte geluidsbelasting voor Oostvoorne, Rockanje en het stil- tegebied Voomse Duinen. De ge meenten op Voorne-Putten heb ben bij de Kroon bezwaar aange tekend tegen de nieuwe geluids zonering, zoals het Rotterdams Dagblad reeds meldde. Oudste rechten De provincie erkent dat in een aantal gevallen van een sane ringssituatie sprake is. Gestreefd zal worden naar terugdringing van de overlast. Dat betekent ech ter niet dat verleende vergunnin gen ongedaan kunnen worden ge maakt. Hoek van Holland vindt dat de bewoners de oudste rech ten hebben en niet de industrie aan de overkant van de Nieuwe Waterweg. Maar de provincie brengt naar voren dat de bedrij ven wel draaien op basis van vige rende vergunningen - en dat zijn ook rechten. Enkele gemeenten hebben ge klaagd dat Europoort en de Maas vlakte als één geheel worden be schouwd, hetgeen invloed heeft gehad op de akoestische metin gen (in zekere zin kan worden ge steld dat het geluid van het ene industriegebied dat van het ande re 'overlapt'). Enerzijds wordt ge vreesd voor het woon- en leefkli maat, bijvoorbeeld ook in het re creatiegebied Kruiniger Gors. An derzijds hebben enkele gemeen ten baat bij een flexibele geluids berekening, om toch vooral wo ningbouw mogelijk te maken. De ze belangen botsen. Overigens gaat het niet uitslui tend om bedrijven zoals de GEM, Kuwait, BP, EMO, ECT en de Ert soverslag, waar de herrie vandaan komt, want ook het verkeer bleek van invloed op de metingen (rijksweg A15, de Havenspoorlijn en de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg, het Calandkanaal en hetHartelkanaal. De provincie heeft slechts in be perkte mate de uiteenlopende be langen tegen elkaar kunnen af wegen. Sanering bijvoorbeeld mag formeel niet van invloed zijn op de onderhavige zonering. Wel oordeelt de provincie dat de kwa lificatie 'stiltegebied' voor de Voomse Duinen geen belemme-1 rende invloed mag hebben op de groeimogelijkheden van de Maas vlakte. Daar is het economisch belang voor de wereldhaven Rot terdam te groot voor. Bovendien kan in de oude havengebieden van Rotterdam alleen een aan vaardbaar woon- en leefmilieu worden bewerkstelligd, als mi lieubelastende bedrijven verder westwaarts worden verplaatst. Westvoorne en Hoek van Holland zijn bang daar de dupe van te wor den. Hoek van Holland - De vrijwillige brandweer van Hoek van Holland j dreigt zijn zelfstandigheid te ver-1 liezen, omdat de nieuwe com mandant geen zin heeft om in Hoek van Holland te gaan wonen. Hij blijft liever in Rotterdam; Hoek van Holland zou dan onder gebracht gaan worden bij Rotter dam Noord. Dit is de deelgemeenteraad in het verkeerde keelgat geschoten. De voltallige raad is het er mee eens dat de destijds gemaakte af spraak moet worden voortgezet. Deelraadsvoorzitter mevrouw Doorn stelt dat het ondenkbaar is dat een commandant bij calami- teiten eerst een half uur tot een uur onderweg is, om zijn mensen leiding te kunnen geven. De vraag is zelfs of hij in dat gevai de Hoek kan bereiken. Volgens mevrouw Doorn kan men met enige moeite accepteren dat de' brandweercommaandant elders werkt, maar hij dient in ieder ge val in Hoek van Holland te wo nen. altijd de juiste zithoogte een lange levensduur vervaardigd uit Europees beukehout de orginele uit Noorwegen Design. Peter Opsvik \WA DD BBS BBS BB Hoek van Holland - „Het klinkt een beetje als grootspraak, maar wij hebben deze ontwikkeling al een poosje zien aankomen. De ag- glomeratievorming is voor Hoek van Holland de kans om te komen tot een zo groot mogelijke zelf standigheid. Dat het nu allemaal in een stroomversnelling tereeht is gekomen, is voor ons natuurlijk toch wel een enorme verrassing." Fractieleider Theo van Eijk van Hoeks Welzijn geeft grif toe dat de recente ontwikkelingen hem een beetje doen duizelen. Zoals bekend wil de gemeente Rotter dam zich opheffen en van de deel gemeenten zelfstandige gemeen ten maken. Dat opent voor Hoek van Holland ook de deur naar on afhankelijkheid. „Echt, er gebeurt nu precies wat we hebben voorspeld. Misschien niet de volledige zelfstandigheid die wij voor ogen hadden, maar daar kunnen we wel mee leven. Dat infrastructuur, milieuzaken en ruimtelijke ordening centraal worden geregeld, is alleen maar een goede zaak. Die dingen moet je niet plaatselijk maar regionaal en landelijk bekijken." Van Eijk realiseert zich dat er nog een heleboel bestuurlijke en ad ministratieve zaken geregeld moeten worden voordat het zover is. Maar het feit dat de politieke wil aanwezig lijkt stemt hem hoopvol. „Over de financiën maak ik me niet zoveel zorgen," zegt hij. De rekening wordt opgemaakt door het ministerie van Binnenlandse Zaken en daar zulten ze nooit een noodlijdende artikel 12 gemeente creëren." Volgens Van Eijk ligt het grote voordeel voor Hoek van Holland vooral in het feit dat niet meer hoeft te worden meebetaald een grootstedelijke voorzieningen. „Ik zal er geen moeite mee heb ben als Hoeks Welzijn kan wor den opgeheven. Het zal beteke nen dat we ons doel bereikt heb ben, niet in 2000 zoals we zelf hoopten, maar misschien al in 1995." Haalbaar Deelraadsvoorzitter Willie Doom- van der Houwen reageert even eens enthousiast op de recente ontwikkelingen. „Dit is een heel goede zaak, het lijkt erg snel te gaan. Echte zelfstandigheid bleek toch niet haalbaar. Zowel in de ge meente Rotterdam als in de pro vincie Zuid-Holland werd daar negatief op gereageerd. Daarom is de agglomeratievorming voor ons een heel mooie oplossing." De Hoekse deelraadsvoorzitter zit toch wel met enkele onbeant woorde vragen. Zo vraagt zij zich af of de burgemeesters in zelf standige gemeenten zullen wor den vervangen door een soort deelraadsvoorzitters of dat de deelgemeenten ook een burge meester zullen krijgen. In het eer ste geval zou de verandering nog groter zijn omdat de gemeenten dan in feite een gekozen burge meester zouden krijgen. Deel raadsvoorzitters worden namelijk door de raad gekozen na de ver kiezingen, terwijl burgemeesters worden benoemd. „We moeten er wel voor waken dat Hoek van Holland inderdaad een zelfstandig deel blijft en niet wordt ingelijfd bij een andere ge meente," zo waarschuwt mevrouw Doorn. „We moeten de zelfde positie krijgen als alle an dere gemeenten." ImperiuJVJ CAL LENG URGS7RAAT 80 VIAARDWGFN - TEL 010-4343096 ^Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven c r'J it A

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2