Waterweg 13 Schiedam wil wasserijlokatie Nieuwe Haven grondig saneren Botsing over hoogte van nieuwbouw met Maribo Holding in Maassluis m%m Hardnekkig vuur in schuurtje Trotse 100-jarige: Tk loop nog zonder stok' mWk Halve ton voor Yasmins 'huis' Galvano koopt Munier Kalender en Stedelied 'Vogelenbuurt onveilig voor de kinderen' WOB voor betere Babberspolder Rotterdamseweg afgesloten 'Bekijk hulp aan Elementum' Dertig kisten prei op wegdek Hele womng doorzocht Drie containers leeggeroofd 'Ambacht 50' deelt geld uit Tas weggerukt van schouder Autokraken niet gelukt Flipperkast leeg bij Excelsior'20 Rotterdams Dagblad Dinsdag 26 november 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 0104350557/fax 4349754 Rotterdam - Er ging nogal wat mis gisteravond bij de show ter ere van de eerste verjaardag van olifan tenbaby Yasmin in het afgeladen Correct Studio-Ca fé. Maar niet met het uiteindelijke hoogtepunt: 50.000 gulden voor het nieuw te bouwen dikhuiden- verblijf in Diergaarde Blijdorp. Vorig jaar november 'adopteerde' de Rotterdamse verkoper van alles op elektronika-gebied de toen in Diergaarde Blijdorp geboren Yasmin. Doel van het bedrijf was om door middel van acties zoveel moge lijk geld bijeen te brengen voor het nieuwe 'huis' van Yasmin, waarvoor volgende maand de eerste werk zaamheden zulhn starten. Correct-direeteur H. de Jong overhandigde aan voor zitter Noordermeer van de Vereniging Vrienden van Blijdorp de cheque van een halve ton. Veel geld kwam er binnen door de verkoop van video-tapes van de bevalling, die het bedrijf vervaardigde in sa menwerking met Stads-TV. Door het personeel met de hand gemaakte pluche 'olifantenknuffels' zijn ge veild. Men verkocht t-shirts en posters met opdruk- 'ken van de geslurfde viervoeter en er werd een kleur-, opstel-, 'sing along'-, video- en fotowedstrijd georganiseerd. „Regie-kamer, mag de microfoon iets harder," vroeg "dochter Kitty, die de leiding van de show had, het spits afbijtend. Ze werd voortdurend omringd door een groot aantal jeugdige prijswinnaars. Even werd de presentatrice gestoord door een bezoeker, die het geluid van één van de op de café-tafeltjes bevestigde miniatuur tv-toesteilen te hard had gezet. Oppassers van de Diergaarde, die dit jaar het recordaantal van één miljoen bezoekers zal tellen, deelden t-shirts uit. Kinderen renden heen en weer. Ouders zoemden met hun video-camera's in op de vele opgestelde beeldschermen, waarop de show was te zien. Ande ren maakten foto's van de hele familie poserend naast een modem televisietoestel. Kortom, de show ontwikkelde zich al meteen tot een gezellige chaos. Julie Kwee uit Maassluis won de kleurwedstrijd. Zij kreeg1 een tekencomputer en een met goudverf ver sierde gipsemolifant' winnende opstel was van de 13-jarige Lenh^SIobfè-üitKrimpen aan de Us- sel. Correct had.erspédaaléen'video-presentatie van gemaakt met filmbeelden van de hele Blijdorpse oli fantenfamilie en het stemgeluid van de telefoniste van het bedrijf, die het verhaal voorlas. Maar doordat ër een dikke zwarte balk door het beeld liep en de bo venste en onderste helft waren verwisseld, was er op liet 'mega-scherm' helaas niet veel van te volgen. Capelle aan den Ussel - De Capelse groothandel iMunier wordt overgenomen door Galvano Vastgoed uit Eindhoven. Munier is een groothandel in sani- '.tair, installatie-materialen en keukens. Het bedrijf ■heeft 31 medewerkers en behaalde vorig jaar een omzet van 14 miljoen gulden. {Munier zal onder eigen naam en door de huidige lei- "Ring worden voortgezet. De verwerving van»de Ca- pelse groothandel past in de stategïe van Galvano, Rie-gericht is op uitbreiding van de activiteiten. Gal- vanoVastgoed BV is de moedermaatschappij van de gelijknamige Eindhovense groothandel. De onder- rieming heeft-180 medewerkers en een omzet van bgnahónderd miljoen gulden. 'Rotterdam - Kleumende Rotterdammers in een felle 'sneeuwjacht bij een halte op de Coolsingel, wach tend op de voorrijdende tram van lijn 3. Een stem mig en kenmerkend moment uit 1954, afgebeeld op de omslag van de maand-kalender die het Gemeen- te-archief voor 1992 heeft uitgebracht. Het motto van de kalender is 'Rotterdam in de jaren vijftig': een 'tijdvak dat nogal wat fotografische sfeerbeelden van mens en stad heeft opgeleverd. Van een Rotterdam dat volop aan z'n opbouw bezig was, maar dat aan de andere kant buiten het-centrum toch nog heel wat ouds te bieden had, Dertien prachtige zwart-wit prenten laten het allemaal zien. De kalender is de vierde in de reeks. Driemaal bracht het Gemeente-archief zo'n kalender uit in samen werking met Waanders in Zwolle; ditmaal gaat het 'om een eigen uitgave. Voor 14 gulden is 'Rotterdam jn de jaren vijftig' te koop bij het Gemeente-Archief -{Robert Fruinstraat 52) en bij de Archiefwinkel '(Coolsingel 89); sommige boekhandels verkopen de - kalendereveneens. {Het Gemeente-archief is tevens met een nieuwe uit gave van het 'Rotterdams Stedelied' gekomen; 38 -jaar nadat het Rotterdams Nieuwsblad, dat in 1953 {driekwart eeuw bestond, dit voor de laatste maal had gedaan. Er was de laatste tijd veel vraag naar zowel de juiste tekst als naar de geschreven muziek en voor het Gemeente-archief was dat een reden om het Stedelied - gesierd meteen uit 1937,daterende foto van de Oudehaven - opnieuw uit te brengen. r Dominee Berend ter Kate, die tussen 1890 en 1921 r predikant was in Rotterdam en die op jonge leeftijd al veel dichtte, schreef in 1894 de drie coupletten van het beroemd geworden lied over de Maasstad. Gerar- 'dus van Krieken - van 1864 tot 1912 organist van de Zuiderkerk - componeerde de melodie. Breitkopf Hartel in Leipzig graveerde en drukte de muziek. -Het Gemeen te-archief heeft in haar uitgave deze ori ginele versie overgenomen. Het bombardement van 'mei 1940 en de daarop gevolgde oorlogsellende ach terhaalde de tekst van het derde couplet, dat daarom na de bevrijding werd aangepast. Ook die tekst staat .op de nieuwe uitgave, die voor een rijksdaalder le koop is bij het Gemeente-archief en de Archiefwin- "kei. Olifanten baby Yas min vierde gisteren in Blijdorp haar eerste verjaardag. zorgde 's avondsvoor een mooi cüdeau. Foto Schiedam - Het schoonmaken van het zwaar verontreinigde bedrijfsterrein tussen Nieuwe Haven en Warande in Schiedam lijkt een stap dichterbij gekomen. De gemeente heeft ervoor ge kozen de lokatie, waar tot voor enkele jaren gelden wasserij Springgrove was gevestigd, tot een diepte van circa twaalf me ter af te graven. Inclusief de aanleg van een drainagesysteem om het grondwater door te spoelen bedragen de kosten van deze saneringsvariant ongeveer 25 miljoen gulden. De keuze van de gemeente komt overeen met de oplossing die de provincie Zuid-Holland voorst aat. Of de sanering ook volgens dit model wordt uitgevoerd is nog niet zeker. Het wachten is op de uitslag van het overleg met de ei genaar van het terrein, Neproma BV uit Arnhem. Neproma is door de overheid in de gelegenheid ge steld, zelf een saneringsvariant op te stellen. Begin volgend jaar moet duidelijk zijn of de eigenaar een aanvaardbaar alternatief heeft ontwikkeld. Dan is er ook meer zekerheid over de hoogte van het bedrag dat Neproma aan de sanering zal bijdragen. Ondertussen blijft de gemeente Schiedam er bij de provincie op aandringen dat de bodemveront reiniging snel wordt aangepakt. De grond is ernstig verontreinigd met gechloreerde koolwaterstof fen. In het verleden hebben de openbare nutsbedrijven de water leiding in de omgeving moeten vernieuwen omdat de verontrei niging in de leidingen was door gedrongen. Wethouder Bart de Leede (milieu) noemde de lokatie ooit „het smerigste plekje van Schiedam." De af te graven grond kan waar schijnlijk niet worden gereinigd en zal vermoedelijk moeten wor den gestort in een speciaal depot. Het reinigen van het grondwater zal volgens experts minstens tien jaar gaan duren. De gemeente Schiedam houdt er rekening mee 'dat zij zelf 2,5 miljoen aan de sa- neringskosten moet bijdragen. Een woordvoerder van de ge meente veronderstelt dat met het karwei begin volgend jaar een aanvang gemaakt kan worden. Verhoudingsgewijs was het een onschuldige brandje, maar de hardnekkigheid was er niet minder om. De schuur in de Vlaardingse Landstraat brandde dan ook geheel uit. De brandweer was er gis termiddag even na vijf uur voor uitgerukt, maar kon niet verhinderen dat het gebouwtje helemaalin de as werd gelegd. De oorzaak van de brand en de schade zijn nog niet bekend. Foto Roet Dijkstra Maassluis - De ontwikkeling van bedrijventerrein De Nieuwe Wa terweg dreigt vertraging op te lo pen door een conflict tussen het gemeentebestuur en de Maribo Holding. De producent van zon weringen en kunststof deuren be weert dat het een kantoorgebouw met vier verdiepingen mag bouwen. Volgens de afdeling Bouw- en Woningtoezicht is deze aanspraak van de nieuwkomer in Maassluis in strijd met het be stemmingsplan. Met het stellen van raadsvragen heeft de CDA-fractie zich inmid dels gemengd in het conflict. De fractie, die de zijde van het bedrijf heeft gekozen, stelt dat het be stemmingsplan voorziet in een vrijstelling. Hierdoor zou het be drijf het nieuw hoofdkantoor met een begane vloer plus vier verdie pingen kunnen laten verrijzen. Volgens de toelichting op het planvoorschrift is de vrijstelling bedoeld om het bouwen tot grote re hoogten in incidentele geval len mogelijk te maken. Tot dusver wil de gemeentelijke afdeling Bouw- en Woningtoe zicht slechts gedeeltelijk tege moet komen aan de wensen van het bedrijf, dat haar activiteiten vanuit Delft en De Lier gaat con centreren in Maassluis. In alge mene termen is in het bestem mingsplan verwoord, dat bouwen tot een maximale hoogte van vijf tien meter mogelijk is 'indien dit vanwege een goede bedrijfsvoe ring' noodzakelijk is. In de optiek van Bouw- en Wo ningtoezicht voldoet Maribo slechts gedeeltelijk aan dit laatste criterium, want de bouwkundige ambtenaren vinden dat het op pervlakte van de door Maribo zo begeerde vijfde bouwlaag slechts half zo groot mag zijn als op de la ger liggende verdiepingen. De be slissing heeft verbazing gewekt bij het CDA. De partij vraagt zich af, waarom de ambtenaren de noodzaak van de bouw van een halve extra verdieping wel inzien, terwijl zij voor de andere helft van de geplande bovenste verdieping geen vergunning afgeeft. Haarkloverij De beslissing van Bouw- en Wo ningtoezicht is onlangs overgeno men door het college van B en W, waardoor de Maribo Holding in de problemen is gekomen. In de onderhandelingen over de komst naar Maassluis heeft het bedrijf geschetst, dat het minimaal 1500 vierkante meter kantooropper vlakte nodig heeft. Van de 300 vierkante meter op de vierde ver dieping is nu echter 150 meter ge schrapt. De CDA-fractie beschouwt de op stelling van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht als ambtelijke haarkloverij. In het achterhoofd speelt de angst, dat de kritische opstelling van de ambtelijke afde lingen de gemeente Maassluis een slecht imago bij het bedrijfs leven bezorgt. CDA-wethouder Ruud Timmermans is verant woordelijk voor het gemeentelijk acquisitiebeleid, Bouw- en Wo ningtoezicht zit in de portefeuille van PvdA'er Anton Wustrow. Gesprek Directeur Hermans van de Mari bo Holding wil geen commentaar geven op het conflict. Hij hoopt de ontstane impasse vanmiddag te doorbreken in een gesprek met wethouder Wustrow, Op het nieu we bedrijventerrein is Maribo on derlussen wel begonnen met de bouw van een produktïeloods. De in Maassluis te vestigen dochter bedrijven Sunshadow en Veka Kunststof moeten op termijn werk gaan bieden aan 150 men sen. De trotse mevrouw Dirkje van Brandwijk-Menneking neemt de felicitaties voor haar 100-ste verjaardag in ontvangst. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen - De grote taart die Dirkje van Brandwijk-Menne king gisterochtend ter ere van haar 100-ste verjaardag uit han den van burgemeester Fred van Lier ontving, vond ze eigenlijk nog het mooiste cadeau. Omringd door haar kinderen en andere fa milieleden nam ze het gebak in ontvangst, maar zette niet direct het mes erin. Ze vond het zonde van die mooie taart. Het was een komen en gaan op de eerste verdieping van de Billiton- flat waar Vlaardingens zesde 100- jarige haar geboortedag vierde. „Ik doe alles nog zelf en ben heel erg schoon," zegt het stralend middelpunt, terwijl er door een schoondochter koffie voor haar wordt ingeschonken. „En," met de nodige trots, „ik loop nog zon der stok." Het enige waar het de jarige aan mankeert is het gehoor. „Ze is een beetje doof," vertelt een van de kinderen, „maar inderdaad, ze doet alles nog zelf. Het bed opma ken, stoffen en zichzelf wassen. Ze heeft er wei even de tijd voor nodig, m:.ar niemand die haar hoeft te helpen. Alleen op maandag als ze haar we kelijkse grote schoonmaakbeurt onder de douche krijgt, wordt ze door een zuster geholpen." Omdat haar gehoor niet meer is wat het was, ontgingen de ge spreksonderwerpen haar groten deels. Maar zo gauw zij zelf het discus siepunt vormde, was ze er als de kippen bij om iets over zichzelf te te vertellen. „Tot mijn 72-ste heb ik als netten- boetster bij Kwakkelstein ge werkt, maar nu doe ik het rustig aan. Dat ik 100 jaar zou worden had ik niet verwacht. Ik vond het vorig jaar al heel wat dat ik 99 werd. Maar ja, nu moet ik er toch aan geloven." „Ze hoort nu echt bij de oudjes van Vlaardingen," voegt een van de familieleden er aan toe." Rond het middaguur werden de vermoeienissen de jarige Dirkje even iets te veel en dommelde ze tijdens het borreluurtje in. En toen moest het grootste dee! van de zeventien klein- en achttien achterkleinkinderen nog op visi te komen. Vlaardingen - De verkeersveilig heid in de Vogelenbuurt (Sport- Iaan en omgeving) in Vlaardingen laat veel te wensen over, zo stelt de werkgroep 'Ambacht is ook voor de kinderen' in een brief aan de gemeenteraad. Aan de raadsle den is 'dringend' verzocht iets aan de 'droevige' situatie te doen. De werkgroep wijst er in de brief op dat er veel kinderen, volgens eigen telling driehonderd, in de wijk wonen en er nergens speel ruimte aanwezig is. „De kinderen zijn dus aangewezen op de straat als gezamenlijke speelruimte, maar snelheidsremmende voor zieningen ontbreken," schrijft Marika Over de Vest namens de werkgroep. „Het oversteken is voor de kinde ren zeer gevaarlijk door de aan weerszijden geparkeerde auto's." In de brief wordt erop gewezen dat in de Sportlaan, waar honderd kinderen wonen, veel te hard wordt gereden. Er zou sprake zijn van iets meer dan 35 procent sluipverkeer. De situatie is voor de werkgroep reden geweest con tact op te nemen met de pressie groep 'Stop de kindermoord' en die beoordeelt de situatie in de wijk als 'zeer slecht'. De gemeente is verzocht 30 kilo meter-borden te plaatsen, „voor dat er ongelukken gebeuren". Vlaardingen - De Vlaardingse wijk Babberspolder heeft sinds kort een WOB, een werkgroep Wijkontwikkeling Babberspol der. Een aantal in de wijk actieve mensen heeft die werkgroep op gericht. Onder meer vertegen woordigers uit het onderwijs, de peuteropvang, de bewonersorga nisaties en het jongerenwerk heb ben er zitting in. De werkgroep heeft zich drie hoofddoelen gesteld. Men wil wat doen voor de rondhangende jeugd in de wijk, aandacht beste den aan de werkloosheid en de speelmogelijkheden en verkeers veiligheid voor de jeugd verbete ren. Besloten is elke twee maan den samen te komen. Mevrouw Janson, lid van de werk groep, zei bij de oprichting dat ie dereen probeert het leven in de wijk aangenamer te maken. „Daarom is het belangrijk om van elkaar te weten waar je nu precies mee bezig bent. Ook kunnen we bespreken wat er nog blijft liggen in de wijk." Een peuterleidster van de Babbe laar zei na afloop van de oprich tingsvergadering: „Wij hebben bepaalde activiteiten om de taal ontwikkeling van peuters te sti muleren. Vanavond hebben we gehoord wat het basisonderwijs doet en we gaan verder praten met el kaai' zodat onze program ma's elkaar opvolgen. Dat is ge weldig voor de kinderen." Vlaardingen - De Rotterdamse, weg in Vlaardingen wordt nabii Plein 1940 afgesloten voor alle verkeer. Dat gebeurt in verband m et de aanleg van een nieuwe rio lering. Het werk begint op 27 r& vember en, zo is de planning, is op 6 december klaar. Verder zal de Bangkasingel in verband met herbestratingen twee weken afge sloten worden tussen de Ambon- laan en de Riouwlaan. Maassluis - Het college van Ben W moet bekijken waar het Ele mentum BV kan helpen. In schriftelijke vragen stelt het RPF/SGP-raadslid H.G.van Hoe- ven dit voor. Van Hoeven vraagt ook hoeveel werkgelegenheid er op het spel staat en of er meer ruimte op het parkeerterrein voor vrachtwagens aan de Industrie weg vrij komt. Maassluis - De bestuurder van een vrachtauto is gistermiddag in Maassluis kwart voor drie een deel van zijn lading verloren. In de bocht van de Industrieweg met de Mozartlaan brak een touw, waardoor 30 kisten met prei op het wegdek belandden. Vlaardingen - Een walkman, che ques en persoonlijke bescheiden waaronder een kentekenbewijs vormden de buit van een inbraak in een woning aan de Parkweg. Om een en ander te vergaren werd de hele woning doorzocht. Gistermorgen werd nog van de waslijn van een woning aan de Goudsbloemstraat heren- en da meskleding gestolen. Vlaardingen - Door drie bouwcon- tainers aan de Olmendreef in Vlaardingen open te breken heeft men gereedschap met een waarde van ongeveer zevenduizend gul den kunnen stelen. Zo verdwe nen een snijapparaat, een lasap paraat, een agregaat, een slijpma chine, twee boormachines en een grote hoeveelheid handgereed schap. Vlaardingen - De scholen in Vlaardinger-Ambacht en de His torische Vereniging Vlaardingen hebben gisteren een schenking gekregen van de Commissie Am bacht 50. Bedrijven, winkeliers en particulieren hebben voor de feestviering op 14 september ter gelegenheid van het vijftig jaar verscheiden van de eigen ge meente Vlaardinger-Ambacht meer sponsorgeld gegeven dan nodig was. Het restant is nu ver deeld onder de Jan Lighthart- school en 't Ambacht, terwijl een gelijk deel naar de historische vereniging ging uit dankbaarheid voor de door haar verleende me dewerking. Het geld werd over handigd in het voormalige raad huis van Ambacht, tegenwoordig Gemeente-Archief. Schiedam - Een onbekend geble ven man heeft gisteravond een schoudertas bij een Schiedamse vrouw van haar schouder gerukt- De dader verdween in de richting van het Broersvest. Schiedam - Op vier plaatsen in Schiedam is gisteren tevergeefs geprobeerd in een auto in te bre ken. Dat gebeurde aan de Dr. Kuyperlaan, 's Graveland, Goe man Borgesiuslaan en Thomas a Kempisstraat De dieven werden blijkbaar tijdens hun werk ge stoord. Schiedam - Bij de sportvereni ging Exeelsior'2ö is vannacht in gebroken in de kantine. Er werd een ruit gebroken om binnen te komen. Uit een flipperkast werd vijftig gulden gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1