14 Lof voor bouwplan Ahoy' Feyenoord leidt 'stewards' op Politie bekeek in Engeland systeem supportersbegeleiding Vergistingstechniek maakt storten huisvuil mogelijk Ook opera in Ahoy' sm Geen geding om Rosie Halt-procedure ook voor andere delicten Gevudo-oven snel weer in bedrijf Nieuw plan voor Dordtse spoorbrug Hert- met-vele- namen Donderdag 28 november 1991 Rotterdams Dagblad RW RV R£ Rotterdam - Halt in beweging, heette het symposi um dat gisteren in Rotterdam werd gehouden ter ge legenheid van hel tienjarig bestaan van het Bureau Halt. Die titel was niet voor niets gekozen. Want de voorstanders van de Halt-procedure zoeken naar uit breiding. Onlangs werd in Rotterdam een door het ministerie van Justitie positief beoordeeld experi ment met jonge winkeldieven afgerond. Uit eerste onderzoeksresultaten blijkt dat ook het snel te werk stellen van winkeldieven lijdt tot minder recidive. ,.Het is duidelijk dat er nog andere strafbare feiten zijn die voor een dergelijke afdoening in aanmer king zouden kunnen komen, pok insluiping en dief stal, gecombineerd met vernielingen, werden reeds als Halt-feiten aangemerkt, voor zover 2e een over wegend vandalistisch of baldadig karakter droegen. En dit brengt ons bij de essentie: het zou moeten gaan om delicten van een baldadig en impulsief ka rakterwaarbij het toebrengen van schade en/of letsel niet de voornaamste drijfveer vormt." Zo gooide mevrouw dr. J. Junger-Tas. hoofd Weten schappelijk Onderzoeks- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Justitie, de discussie open. Wat haar betreft kunnen dan ook vermogens delicten (insluiping of binnendringing) en lichte ge weldsdelicten, zoals bedreiging of eenvoudige mis handeling in de vorm van uit de hand gelopen vecht partijtjes, langs de 'alternatieve' weg worden afge legd. Als jongeren langs de Halt-procedure mogen boeten (werken en schade vergoeden aan het slacht offer) blijven zij buiten het strafrecht en ondervim den in hun verdere leven bij bijvoorbeeld sollicita ties geen hinder van 'een foutje' in hun jeugd. Staatssecretaris Kosto (Justitie), die gistermiddag voor de tweede keer in Rotterdam was om het feestje van Halt luister bij te zetten, voelt ook wel voor die zogenoemde delictsuitbreiding. Maar hij wacht nog op het advies van het Openbaar Ministerie voordat hij zich daarover écht uitspreekt. Niet iedereen is blij met de uitbreiding van de Halt procedure. De Raad voor het Jeugdbeleid heeft on langs kritische geluiden laten horen. Vooral de pro minente rol van de politie stuit daar op weerstand. De politie moet slechts opsporen en mag zich niet be moeien met de strafwaardigheid van de verdachte. Dordrecht - De beschadigde oven van de Dordtse verbrandingsinstallatie Gevudo kan binnenkort weer in bedrijf worden genomen. De oven raakte twee weken geleden beschadigd door een stroomsto ring bij het Regionaal Energiebedrijf Dordrecht, waarna de noodkoelvoorziening niet meer goed functioneerde. Uit een onderzoek naar de werkelijke schade is ge bleken dat de oven naar verwachting voor de kerst dagen weer in bedrijf zal zijn. De reparatie die wordt uitgevoerd is echter van tijdelijke aard. Onderdelen van de rookgasreinigingsinstalïatie worden geschikt ■gemaakt voor gebruik door een beschermlaag aan te brengen. Met tussentijdse controles kan deze laag tot het einde van 1993 bruikbaar blijven. De kosten Van deze noodreparatie bedragen driehonderddui zend gulden. Aanvankelijk werd gedacht dat de reparatiewerk zaamheden zes maanden in beslag zouden nemen en 1,2 miljoen gulden zouden kosten. In die periode zou een overschot van twintigduizend ton afval ontstaan, dat niet kon worden verbrand. Bij Gevudo Afvalver werking is daarom besloten de zaak te repareren en voorlopig niet te vernieuwen. Dordrecht - De Nederlandse Spoorwegen hebben een nieuw plan ontwikkeld voor de bouw van een tweede spoorbrug over de Oude Maas. Dat bleek gis teren tijdens een door NS en Rijkswaterstaat beleg de informatie-avond. Belanghebbenden uit de ple zier- en beroepsvaart kregen te horen dat NS tege moet is gekomen aan de belangen van de gebruikers van het vaarwater. Daarnaast heeft NS het oorspron- kelijke plan veranderd omdat in deze uitvoering bij de werkzaamheden aan de fundering grote proble men werden verwacht. De spoorwegen zijn druk bezig om het aantal sporen tussen Rotterdam en Dordrecht te verdubbelen van twee tot vier. Dat past in het Rail-23 plan van NS. Daardoor moet ook de spoorbrug over de Oude Maas worden verbreed. Rijkswaterstaat moet daar voor als beheerder van het vaarwater een ver gunning afgeven. Aanvankelijk zou het be weegbare deel van de brug tussen 1993 en 94 zes tot negen maanden vast komen te liggen. Deze stremming kan worden bekort dankzij een nieuw plan, waarbij een ander model brug is ontworpen. In mei of juni van het volgend jaar beginnen de voorbereidende werkzaamhe den. Begin september 93 blijft de hefbrug ge durende elf weken gesloten voor de scheep vaart. Na een korte periode waarin de brug open kan, volgt in 94 opnieuw een sluiting, maar nu voor enkele weken. „IJs en weder die nende moeten dan rond augustus 1994 de nieu we sporen bereden kunnen worden," aldus een NS-woordvoerder gisteravond. Door de bouw van de brug zal ook het treinver keer op sommige momenten stil gelegd moeten worden, zo bleek gisteren. Met name in 1994. Bedrijven die financiële schade leiden door de stremming, kunnen tijdens de bouw een claim indienen bij een onafhankelijke commissie. Er komt een spoorbrug bij Dordt om NS de beschik king te geven over vier spo ren op het tra ject tussen Zwijndrecht en Dordrecht Foto Ad Molendijk Rotterdam - Het toekomstplan van Ahoy' is goed gevallen. Direc teur R. Bakker van de Rotterdam se dienst Stadsontwikkeling spreekt van een 'fris en door dacht' plan. De visie van Ahoy" om de huidige hallen te slopen en aan de andere zijde van het sport paleis weer een nieuw expositie- complèx op te bouwen vindt Bak ker een serieuze studie waard. „Ik kan heel goed met het idee le ven dat je Ahoy' in het Zuider park plaatst. Temeer omdat dit plan Ahoy' niet zo maar in het park zet, maar juist de mogelijk heden biedt het Zuiderpark te versterken," zegt Bakker. Ook het idee om voor de deur van Ahov' een metrostation te bouwen valt bij de directeur Stadsontwikkeling in goede aar de. Ook het Rotterdamse open baar vervoerbedrijf RET voelt veel voor een metrostation Ahoy'. Volgens RET-directeur J.J.Ph. Kunst past zo'n station in de filo sofie van het bedrijf om het open baar vervoer 'naadloos' te laten aansluiten op publieksevene menten. Bij de RET is verlenging van de metro naar Ridderkerk in ontwik keling. Daarbij gaat het voorals nog om het doortrekken van de lijn naar Lombardijen Bij dat overleg is ook de deelgemeente Charlois betrokken. Volgens voorzitter W. van der Have van de betrokken deelgemeente heeft Charlois geen problemen met een metrostation bij Ahoy', maar wel met een bovengronds tracé door het Zuiderpark. „Daar zullen wij ons met hand en tand tegen ver zetten. Wij willen de metro onder de grond," zegt Van der Have. Van der Have noemt het toe komstplan van Ahoy'. waarin ook sprake is van een hotel en een za lencomplex 'uiterst creatief. De bouw van een ondergrondse en een overdekte parkeergarage (met een totale capaciteit van tweeduizend parkeerplaatsen) biedt volgens hem een oplossing voor de parkeeroverlast in de woonwijken. Van der Have: „Ik ben redelijk positief over het wel slagen van dit gehele plan, zeker als Ahoy' kans ziet het nodige geld bijeen te krijgen." Volgens directeur W. Schipper van Ahoy' moet het mogelijk zijn om de benodigde miljoenen te krijgen. „We halen dit jaar een winst* die noch Ahoy' noch ge meente Rotterdam bij de privati sering voor mogelijk had gehou den." zegt Schipper. Op basis van het bedrijfsresultaat kan Ahoy' geld lenen bij de banken. De vraag is of die bouwhypotheek voldoende is om het totale project te financieren. Schipper maakte gisteren bekend toezeggingen van derden te hebben, die even eens geld in de nieuwbouw wollen steken. Ahoy' raamt de bouwkos ten tussen de vijftig en honderd miljoen gulden. Met de sloop van de huidige beurshallen ontkomt Ahoy' ech- ter aan een geldverslindende op knapbeurt van de huidige exposi tiehallen. Met de gemeente is des tijds de afspraak gemaakt dat de geprivatiseerde NV dertig mil joen zou steken in het herstellen van achterstallig onderhoud. Ook had Ahoy' al een plan in de kast liggen om het complex uit te brei den. In de toekomstvisie wordt die uitbreiding van 23.000 vier kante meter naar 43.000 met de bouw van een 240 meter lange Rotterdam - Ahoy' introduceert volgend jaar twee vakbeurzen: de Milieu-Dagen-Ahoy' en No-Dig. De Milieu-Dagen moeten een ontmoeting worden tussen het be drijfsleven en de verschillende organisaties die op het gebied van milieu actief zijn. No-Dig is een beurs die zich richt op een nieuwe technologie, waarbij zonder graafwerk onder meer buizen in de grond worden gelegd. Ahoy' gaat door met de zwem vakbeurs Splash en de horecabeurs Food-Non Food. De oudere en grotere beurzen Freight Show Rotter dam, Industrial Maintanceen BinnenvaartVissenj krijgen eveneens weer een herhaling. Volgend jaar wordt ook het Wensconcert van het Rotterdams Phil- harmomsch Orkest in Ahoy' gehouden en het Heineken Night of the Proms. Verder staan er een groot paardenevenement op het pro gramma, een musical en een opera. De onderhandelingen hierover zijn in een afrondend stadium. hal, twee kleinere hallen van ruim 6.000 vierkante meter en één van 3.000 vierkante meter ge realiseerd. Ahoy' zegt terdege rekening te houden met de filosofie van de gemeente, dal het Zuiderpark een onderdeel is van de 'zuidelij ke poort naar de stad'. Volgens Schipper leek die gedachte weg te ebben: „Maar met een nieuw Ahoy'-complex dat zich als een lichtscherm presenteert aan het Zuidplein krijgt Rotterdam op de zuidelijke Maasoever straks een gebouw van alure." In Diergaarde Blijdorp is een rund-hert-bok- kameef gebo ren. Of, zoals de wetenschappe lijke naam luidt: een boselaphus tragocamelus. Maar eigenlijk is het gewoon een Nljtgau, een an- tilopesoort. Het diertje dankt al die verwarrende namen aan zijn wat oneven wichtige uiter lijk: een zwaar voorlichaam en een aflopende rug. De oude Grieken wisten er ook al geen raad mee. Die leerden de Nljl- gau kennen tij dens de tochten met Alexander de Grote en noemde hem hippelaphus (paardhert). En in Engelstalige landen hebben ze het over de Blue Buil. Bezoekers van Blijdorp kunnen zelf nog even niet vaststellen, wie er het dichtst bij de waarheid zit. Het antiioopje blijft vanwege de kou nog even binnen in de verwarmde stal. Foto Diergaarde Blijdorp Door Marcel Potters Rotterdam - Supporters van Feyenoord krijgen in de toekomst bij uitwedstrijden begeleiding van enkele tientallen 'stewards'. Onder toeziend oog van de Rotterdamse politie worden kandi daten op dit moment voor deze nieuwe functie geselecteerd en klaargestoomd. De stewards worden gekozen uit de honderdvijftig bewakings mensen, die nu al bij thuiswed strijden van Feyenoord actief zijn. De verwachting is dat zij op z'n vroegst aan het einde van dit seizoen kunnen worden ingezet bij de begeleiding van uitwed strijden. Feyenoord voldoet daar mee aan een nieuwe KNVB-richt- lijn. die voorschrijft dat de uitspe lende dubs bij risicowedstrijden zelf voor de begeleiding van de supporters moeten zorgdragen. De stichting Feyenoord. de Sta dion Feyenoord NV en de politie overleggen nog over de wijze waarop de stewards moeten wor den ingezet. Bij thuiswedstrijden huurt de stichting Feyenoord de Kuip plus het personeel van de NV. „De stichting is verantwoordelijk voor de veiligheid," zegt alge meen directeur G.J.H. van der Vegt van het stadion, „maar wij voeren het uit. Mijn voorstel is om dat bij uitwedstrijden ook te doen. Het idee van stewards is op zich goed, de uitvoering wordt echter een lastige zaak. De ste wards krijgen bovendien een moeilijke taak, en ik zie nog niet hoe we dit voor elkaar moeten krijgen. Bovendien: wie gaat het betalen?"' Stadion-vakken De club dient volgens de KNVB per vijftig 'meereizende' suppor ters drie stewards te leveren, die de (spoorweg-)politie bijstaan in de supporterstrein- of bus én in de stadion-vakken. De politie, die jaarlijks negen a tien miljoen gul den extra kwijt is om de aanhang van de diverse elubs in de hand te houden, kan het op die manier met steeds minder mensen af. Enkele Nederlandse politiemen sen brachten afgelopen weekein de een bezoekje aan Groot-Brit- tanniè om daar de al langer ver plichte inzet van stewards te be kijken. In Nederland gebeurt dat nog maar incidenteel: PSV en NAC maken onder meer gebruik van dergelijke begeleiders. FC Den Haag, Ajax en Feyenoord wil len dit voorbeeld binnenkort vol gen. Volgens de KNVB moeten al le clubs in het betaalde voetbal op den duur stewards in huis halen. Volgens beleidsmedewerker R. Vervoort van het Coördinerend Politie Beraad (CPB), tevens lid van de CPB-werkgroep voetbal, is de KNVB-richllijn 'nu nog te veel een dode letter'. De clubs hebben echter wat tijd nodig, meent hij, om het steward-project in de stei gers te zetten. „Mochten de richt lijnen echter op langere termijn niet worden opgevolgd, zou dat wel eens gevolgen kunnen heb ben voor de te verstrekken licen tie." Positief Vol gen s vei 1 i gheids-coordinator Fred Blankemeijer van de stich ting Feyenoord, kost de opleiding van de stewards niets. „Op dit moment," vertelt hij, „schakelen we deze mensen alleen in bij thuiswedstrijden. Later kunnen ze eventueel ook mee naar uit wedstrijden, maar dan alleen als de supporters in groepsverband reizen. We staan overigens heel positief tegenover dit plan. Fey enoord voelt hier veel voor." Hoofdinspecteur F. M. Visser van bureau Groot-IJsselmonde, het district waarin het sta Jion Feyen oord ligt, zegt dat onder andere goede contactuele eigenschappen en kennis van het gedrag van supporters eigenschappen zijn waaraan de stewards moeten vol doen. „Daarom krijgen ze een vooral op de praktijk gerichte op-_ leiding, éérst in het eigen stadion; We willen ze niet meteen m het. diepe gooien door ze met de trein" mee testuren." Naast de komst van de stewards schrijft de KNVB voor dat hel or de- en veiligheidspersoneel 'op vallend en herkenbaar' gekbed moet zijn. Uitgangspunten voor het aantal in te zetten suppoosten en veiligheidsmensen zijn de grootte van het stadion, de hoe veelheid in- en uitgangen, het aantal vakken en controlepunten, de te verwachten toeschouwers, het gedrag van de supporters van de tegen elkaar spelende dubs. plus de aanvang en de aard van de wedstrijd. Rotterdam Rosie van der L'Isle kan voorlopig in Nederland blij ven. De landsadvocaat ziet af van het kort geding over de uitzetting van het meisje dat op 3 december voor de rechtbank in Den Haag zou dienen. Het wachten is nu op een definitieve uitspraak van het ministerie van Justitie over de vraag of Rosie een verblijfsver gunning krijgt. Dat kan nog' maanden of misschien wel langer dan een jaar duren Omdat zij zonder verblijfsvergun ning in Nederland woonde en het land uit moest, heeft de Rotter damse scholiere enige tijd in de gevangenis van Breda vast geze ten. Afgelopen dinsdag werd zij daaruit al vrij gelaten. Schoolde caan Weed a is heel blij met de laatste ontwikkeling in de zaak Rosie. „Het ir nog niet definitief afgelopen, m aar Rosie heeft ten minste het litzicht dat ze voor een langere periode weer naa^ school kan." s Schiedam - Zuid-Holland, kam pend met een groot tekort aan verbrandingsovens, wil een nieu we vergistingstechniek gaan be nutten om van huisvuil af te ko men. De methode houdt in dat 'nat' materiaal, zoals groenresten, uit het afval wordt gehaald, waar na het met behulp van bacteriën wordt vergist. Vervolgens wordt het water eruit gezuiverd. De voordelen ervan: minder afval-vo- lume en ook geen stank meer. Het droge vuil plus het bewerkte en ontwaterde 'natte' gedeelte kunnen vervolgens zonder pro blemen worden gedumpt op een open stortplaats. De provincie wil dit procédé gaan gebruiken om in de Derde Merwedehaven in Dordrecht ook huisvuil te kunnen storten. Dat is gisteren in Schiedam gezegd door directeur L. de Jong van de Proav, het coördinerend afvalbedrijf van Zuid-Holland. In de Derde Merwedehaven moet gedurende tien jaar een grote berging komen voor bedrijfsafval, bouw- en sloopmateriaal en verontreinigde bagger uit sloten en rivieren. De gemeenteraad van Dordrecht is daarmee dinsdagavond akkoord gegaan. Gewoon huisvuil mag er riet wor den gestort, maar 'bewerkt' huis vuil wel, vertelde De Jong. De nog nieuwe vergistingstechniek le vert volgens hem huisvuil op dat in die categorie valt. Voor Zuid- Holland wordt dit procédé daar om van groot belang. De berg aan huishoudelijk afval stijgt name lijk met het jaar en in eigen pro vincie zijn niet voldoende ver brandingsovens en al helemaal geen stortplaatsen meer voor huishoudelijk afval. Daarom moeien aanzienlijke hoeveelhe den worden uitgevoerd naar an- dere provincies, zoals Limburg, Zeeland en naar de VAM in Dren te. De kosten van deze export zijn hoog: 235 gulden per duizend ki logram bijvoorbeeld als het naar de VAM moet. Als het lukt huis vuil te vergisten en in Zuid-Hol land zelf te storten, komt de prijs op 150 tot 175 gulden per ton, schat De Jong. Hij wil zulk 'be werkt' huisvuil niet alleen naar de Derde Merwedehaven gaan bren gen, maar - als daar te zijner tijd toestemming voor komt - ook naar de Hoge Nespolder bij Zwijndrecht. Bij de Proav wordt nu gewerkt aan oprichlingsplan- nen voor vergistingsbedrijven in Leiden en Rotterdam. Voor Lei den is al een voorstel ingediend. Hypermodern Ook de aanleg van de grote ber- Een dergelijk, tien miljoen gulden kostend overlaadstation voor bedrijfs- en bouwafval is gepland in de Waalhaven en in Capelle aan den IJssel. Het materiaal wordt na de inzameling per schip naar Dordrecht gebracht. ging in de Derde Merwedehaven is nog niet geheel zeker, maar de Proav-directeur zei gisteren dat met het besluit van de Dordtse ge meenteraad nu 60 procent van de voorbereidende weg is afgelegd. Hij verwacht wel nog wel protes ten tot aan de Raad van State, maar hij hoopt toch op ingebruik neming vanaf medio 1992. De stortplaats in Dordrecht, waar van grondaankoop en inrichting samen ongeveer 225 miljoen gul den vergen, werd gisteren om schreven als 'een hypermoderne', één van de meest geavanceerde in Europa. Alles wat fout is ge gaan in het verleden, zoals in Al phen aan den Rijn, probeert men hier te vermijden. Zo wordt om het hele terrein (60 hectare) een 'isolatiescherm' van cement/ben toniet aangebra. Deze wand gaat 30 meter dc ;-ond in, tot op een ondoordringbare kleilaag. Een speciale stichting 'Nazorg' zal de technische bewaking ver zorgen vanaf het moment dat de stortplaats vol is en ingericht zal zijn tot recreatiegebied met heu vels van dertig meter hoogte. De Proav maakte gisteren ook be kend dat inmiddels vergunning aanvragen zijn ingediend voor overlaadstations in de Binckhorst te Den Haag en de Waalhaven in Rotterdam. Dat worden inzamel punten voor het tedrijfs/bouwaf- val dat naar de Derde Merwe dehaven moet. Er zijn ook plan nen voor zulke stations in Delft (bij BFI, maar nadrukkelijk onder verantwoordelijkheid van de Proav), Capelie aan den IJssel en Alphen aan den Rijn. Daarover worden nog onderhandelingen gevoerd. De overlaadstations in Den Haag" en Rotterdam gaan elk ongeveer tien miljoen gulden kosten. Ook, hier denkt de Proav een zeer mo derne opzet te voeren. Er zal 'licht' bedrijfsafval worden aan geleverd (waar steen e.d. al is uit gesorteerd), dat in een hal onder afzuigkappen en een sproei-in- stallatie wordt gestort op een be wegende vloer. Daarbij vindt vi suele controle op het aangevoer de materiaal plaats. Ladingen die niet voldoen aan de normen wor den apart gezet, de leverancier er van krijgt later de rekening ge presenteerd voor een duurdere verwerking. Het wel geaccepteer de materiaal wordt in balen ge perst en met metalen banden om wonden. De balen worden daarna in een duwbak gehesen en rich ting Merwedehaven gevaren. De Proav denkt dat met deze aan pak de overlast voor de omgeving minimaal zal zijn. De stations, al lemaal gelegen op een bedrijfster rein, zullen worden bezocht, door 50 tot 70 vrachtwagens per dag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2