Waterweg 9 Pg»j*jlgcMetggricht Gokken in Vlaardingen aan banden Maribo dreigt op te stappen uit Maassluis Rook op het water van het Kolpabad I Minder speelautomaten en controle op spelen onder 18 jaar Stadsarchief haalt oude kalenders uit het stof Schiedam aast op schoolgebouw hljJjj-iri In ziekenhuis na fikkie stoken Vrachtwagens opengebroken Twaalf inbraken opgelost Insluipers in Zwembad Zuid Auto's weer doelwit krakers - n Trottoirtegel door deur 11 A A Inbreker bij werk gestoord 'f j Met klinker auto bewerkt Rotterdams Dagblad Maandag 2 december 1991 Schiedam - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag na een wilde achtervolging twee autodie ven gesnapt. Een derde verdachte is nog voortvluch tig- De politie kreeg de auto in de peiling op de Koe markt. De Honda negeerde de stoptekens en botste vervolgens op de Rotterdamsedijk tegen een politie wagen. Toen de agent uit zijn auto stapte, reed de verdachte plotseling hard in zijn richting. De dien der sprong opzij en schoot twee keer op de banden van de gestolen Honda. Hij miste doel. waarop de auto in de Nieuw Mathe- nesserstraat verdween. Na een korte, wilde rit werd de Honda uiteindelijk klemgereden ter hoogte van het benzinestation op de Rotterdamsedijk. Daar wer den een 25-jarige Rotterdamse en een 31-jarige Rot terdammer aangehouden. Een derde inzittende ver dween m de Oostwij k. De politie houdt de dieven cok verantwoordelijk voor een andere diefstal. Een inwoner van de Slacht- huisbuurt heeft gezien dat de Honda-Civic in de Geert Reindersstraal is gestolen. Een straat verder trof de politie een andere Honda aan. die vrijdag in Leidschendam werd gestolen. Vermoedt wordt, dal het drietal met deze auto naar de Slachthuisbuurt is gekomen. Politie-agen- ten onderwer pen de gesto len Honda aan een minu tieus onder zoek. De twee door politie kogels ver oorzaakte ga ten werden naast de uit laat aange troffen. De twee aange houden ver dachten wor den nog steeds ver hoord op het politiebu reau. Foto Roel Dijkstra Door Mariette Olsthoorn Vlaardingen - Jaren lagen de oude kalenders, die oud-archivaris Sigal met liefde had verzameld, in een la in het Stadsarchief. AI eerder opperde ar chiefmedewerker Matthijs Struijs het idee er een tentoonstelling van te maken. Eindelijk heeft hij zijn zin gekregen. ..Hier heb ik vier jaar op moeten wachten." verzuchtte hij bij de opening in het Stadsarchief. De aanleiding is het ver schijnen van de jubileumkalender van de Histori sche Vereniging Vlaardingen. die volgend jaar ja nuari haar 25-jarig bestaan viert. Een verjaardagskalender voor op het toilet, „een plaats waar menigeen zijn heil zoekt als hij van de af was af wil komen", meende Wout den Breems, de voorzitter van de vereniging. Fraaie plaatjes Op de kaïender staat een zestal 'fraaie plaatjes' van oud-Vlaardingen. De Smalle Havenstraat, de West- havenkade, een doorkijkje van het Weeshuisplein naar de Bothastraat, dat in de volksmond het Slikje werd genoemd. Matthijs Struijs maakte er uitgebrei de teksten bij. „Zodat u op uw gemak de geschiede nis van Vlaardingen kunt bestuderen." aldus Den Breems. De expositie in het Stadsarchief aan Plein Emaus toont zo'n vijftig kalenders. De oudste stamt uit 1862, toen januari nog januarij was. dinsdag nog dingsdag en zaterdag nog werd geschreven als zaturdag. De andere kalenders lopen van 1907 lot en met 1990. Het grootste gedeelte van de kalenders is afkomstig van Doreman Odé. Dit bedrijf maakte echte Vlaar- dingse kalenders met foto's en tekeningen van plaat selijke onderwerpen. De Vlaardinger Frits Weiland heeft er veel ontworpen en reproducties van zijn olie verfschilderijen werden gebruikt als versiering. Tijdens het samenstellen van de expositie stuitte Matthijs Struijs op de wat merkwaardige kalenders van de Vlaardingse middenstanders. De afbeeldin gen op de kalender slaan nauwelijks op het bedrijf. Zo maakte slager Van der Plaat in 1928 een kalender waarop twee meisjes staan afgebeeld die tegen elkaar aanleunen. „Alleen de roze omlijsting refe reert aan de varkens van de slager," grapt Struijs. Hij zcl ook 2ijn vraagtekens bij het ontwerp van het Gemeentelijk Automatiserings Centrum van vorig jaar. Juist dit bedrijf gaf een kalender uit met gecalli- grafeerde letters en cijfers. Struijs, die veel energie in dc historische vereniging steekt, werkte ook mee aan de samenstelling van het jubileumboekje dat vorige week werd gepresen teerd. De kalendertentoonstelling is nog tot en met 30 januari te zien in het expositiezaaltje van het Stadsarchief aan Plein Emaus. derhandelingen melde gemeente in een vergevorderd stadium en is het alleen nog maar wachten op de beslissing van de gemeente raad. „We zijn het eens over al les." aldus Hogenkamp. „Alleen moet het nog langs de gemeente raad. Ik kan me voorstellen dat zoiets niet binnen vijf minuten wordt goedgekeurd maar ga er wel van uit dat de verkoop aan de gemeente doorgaat. Ziet men er alsnog van af. dan is er geen man overboord want er zijn nog zat an dere gegadigden. Het zou alleen zonde zijn van de tijd die er door beide partijen is ingestoken." Wethouder Adrie Reijnhout, on der andere verantwoordelijk voor het Beheerplan Nieuwland, wil nog niet spreken van vergevor derde onderhandelingen. „Nee, zeker niet," houdt hij de boot. af. „Momenteel verkeren we met de makelaar nog in een onderhande lingsfase." Schiedam - De gemeente Schiedam is een van de ruim twintig belangstellenden die zich voor de koop van het schoolge bouw op de hoek van de Parkweg en de Mgr. Noienslaan bij Voor- berg-Makelaars in Rotterdam hebben gemeld. Het omvangrijke pand met een vloeroppervlakte van 4211 vierkante meter staat al een achttal maanden te koop. Voorheen was huishoudschool biedewijde er gevestigd, maar sinds die school met scholenge meenschap Nieuvveland is gefu seerd onder de naam Branders- stad staat het gebouw leeg. Het jwee verdiepingen tellende ge bouw moet 1.850.000 gulden kos ten. De hoogte van dat bedrag is °Pgehangen aan het feit dat het °P eigen grond staat. Eigenaar van het geheel is de Stichting Nieuwland waartoe ook de Bran- dersstad behoort. Volgens Hans Hogenkamp van Moorberg-Makelaars zijn de on- Vlaardingen - De Stuurgroep Veelvoorkomende Criminaliteit studeert op het inperken van het aantal speelautomaten in Vlaar dingen. Het beleid ten aanzien van gokkasten zou met name moeten worden verscherpt in voetbal kantin es en snackbars. Volgens de stuurgroep komen kinderen in deze 'laagdrempelige voorzieningen' op te jeugdige leeftijd in aanraking met het gok wezen. Bij baar onderzoek maakt de stuurgroep onder meer gebruik van de statistieken van de Vlaar dingse politie. Uit landelijk on derzoek blijkt, dat jeugdige die ven vaak tot hun daden komen om hun gokverslaving te betalen. Aan de hand van de Vlaardingse gegevens wordt bekeken, of deze stelling ook opgaat voor de ha rm gstad. Vlaardingse politici hebben al verschillende keren aangedron gen op een verscherping van het beleid ten aanzien van speelauto maten. Op de uitkomst van het onderzoek wil hoofd E J Nevens van de afdeling algemeen be stuurlijke en economische zaken nog niet vooruitlopen. Maar vol gens de ambtenaar voelt de stuur groep veel voor het advies, dat de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) aan haar leden heeft verstrekt. In de voorgestelde opzet ver dwijnt de bestaande situatie, waarin horeca-gelegenheden en sportkantines zonder nadere voorwaarden twee speelautoma ten mogen plaatsen. Als het aan de VNG ligt, wordt in de toekomst per geval gekeken of de vergun ning kan worden voortgezet. Be palend criterium wordt, of de uit bater zich schriftelijk wil vastleg gen op de randvoorwaarden van het gemeentebestuur. De belang rijkste eis zou zijn, dat de vergun ninghouder er scherp op toeziet dat kinderen onder de 18 jaar niet aan het gokken slaan. De roep om een verscherpt beleid betekent een streep door de reke ning van de exploitanten van speelautomaten. Zij pogen al ja ren om het huidige aantal van 196 officieel geregistreerde speelau tomaten in Vlaardingen uit te breiden. Onlangs ondernam de firrna De Vries Entertainment een poging om een speelautoma- tenhal aan de Westhavenkade te vestigen. Dit plan strandde in een vroegtij dig stadium omdat eigenaar Keij- zer zijn pand uiteindelijk niet van de hand wilde doen. Bij die gele genheid gaf de politiek aan dat zij niet gecharmeerd is van de vesti ging van een gokhal in Vlaardin gen. Ook de pogingen van de Dordtse exploitant Wetsteijn lijken in een vroegtijdig stadium schipbreuk te leiden. Onlangs presenteerde de Dordtenaar, die tevens voorzit ter is van de Nederlandse vereni ging van exploitaten van speelau tomaten, zijn ideeën in een bij eenkomst van de Stuurgroep Veelvoorkomende Criminaliteit. Volgens Wetsteijn, die graag een amusementshal in Vlaardingen wil openen, heeft zijn bedrijf een unieke aanpak. Opvallend aan het bedrijf is, dat de medewerkers verplicht een cursus volgen bij de Jellinek-kliniek voor drank- en gokverslaafden. Doel van deze cursus is dat medewerkers van de automatenhal de gokverslaafden in een vroegtijdig stadium her kennen en naar hulpverlenende instellingen doorverwijzen. Tevergeefs De lobby heeft niet mogen baten, want de commissie voor Algeme ne Zaken heeft aangegeven dat zij geen behoeft', heeft om verder met de firma Wetsteijn van ge dachten te wisselen over de vesti ging van een speelhal. Haar advies voor het toekomstige speelautomatenbeleid wil de stuurgroep Veelvoorkomende Criminaliteit na overleg met de horeca-expioitanten in januari uan het college van B en W aan bieden. Door Caret van der Velden Vlaardingen - „Waar blijft de brandweer?" Onwillekeurig moet de vraag zaterdagnacht bij menig passant van het Kolpabad zijn op gekomen. Het licht van het fel brandende neon werd buiten ver troebeld door een zwaar rookgor dijn. De eventuele onrust was on terecht, want binnen woedde slechts in figuurlijke zin een ste vige brand. De wolken dienden ter verhoging van de feestvreugde tijdens de eerste tropical houseparty, die de naar schatting zeshonderd aan wezigen in het Vlaardingse zwembad urenlang in de ban hield. Het festijn leidde ook binnen tot surrealistische taferelen. Want waar zie je een op het eerste ge zicht in trance verkerende jonge man minutenlang op het start blok van een zwembad bewegen? Uit de speakers schalde op dat moment Smoke On The Water. De twintig iaar oude hit van Deep Purple eeg een drie keer zo snelle, computergestuurde versie mee. Het kon nog gekker. Zo inspireer de het opgefokte ritme, naar schatting bijna twee keer zo snel als de hartslag, verschillende op gedofte meisjes tot een mascara- onvriendelijke duik in het water. Het fenomeen House heeft met name dit jaar in sneltreinvaart de harten van de Nederlandse jeugd veroverd. Het is nog maar drie Tijdens de tropical houseparty sprong menig feestganger gekleed het water in. Opvallend, want onlangs vaardigde de directie van het Kolpabad een verbod uit voor het gekleed zwemmen van Turkse meisjes. fotoRoeJDijkstra. jaar geleden dat de Belgische discjockey Eddy De Clerq met rotte tomaten werd bekogeld toen hij het trendy Amsterdamse dis- cotheekpubliek op een snoeihard electronisch tapijt vergastte. Omdat hij in plaats van een leuk melodietje alleen harde klappen hoorde, vroeg een enkele gast in zijn onschuld zelfs, of de hoge to nen-speakers niet kapot waren. De toenmalige scepsis heeft niet kunnen voorkomen dat het sub culturele verschijnsel boven gronds is gekomen. Gedwongen door de smaak van het disco- theekpubliek ging ook de Hilver- sumse radio de electronische mu ziek draaien en sindsdien is de boot aan. Van bet dorpshuis in Roodeschool tot het Kolpabad in Vlaardingen houdt House nu het dansgrage publiek in haar greep. „Dit is het beste feest dat Vlaar dingen ooit heeft gehad," wees de enthousiaste organisator Tim Thiel naar de dansende menigte langs de rand van het bad. „Ik heb dit voor eigen risico gedaan. Het heeft me 8000 gulden gekost, maar dat heb ik vandaag zeker te rugverdiend. Binnenkort houden we weer zo'n feest. Of hier, of in de Lijnbaanhallen. Niet slecht hè, vooreen scholiertje." En weg was de regelneef met de lange blonde krullen, die dertig vrienden had opgetrommeld om een oogje inhet zeil te houden. Zij hadden het rustig, want ook in Vlaardingen bewees het House- publiek tijdens de zes uur duren de dansmarathon een vredelie vend karakter te hebben. Door Carel van der Velden Maassluis - Maribo staakt de ont wikkeling van haar nieuwe be drijfsgebouw in Maassluis als de gemeente de realisering van het bijbehorende kantoorgebouw blijft blokkeren. Met dat dreige ment reageert president-direc teur M. Boers van de Maribo Hol ding op de opstelling van wethou der A. Wustrow. „Desnoods laat ik de fabrieksruimte half afge bouwd staan. Dit conflict kost ons veel geld, maar ik ga mij niet twintig jaar ergeren aan een ge bouw dat mij wordt opgedrongen door de gemeente." Het meningsverschil tussen Ma ribo en de gemeente Maassluis draait om de interpretatie van het bestemmingsplan. De gemeente raad heeft vastgelegd, dat de maximale bebouwingshoogte op het nieuwe industrieterrein De Nieuwe Waterweg twaalf meter is. De enorme bedrijfshal van Mari bo, die een omvang van 4500 vier kante meter krijgt, voldoet aan deze voorwaarde. Het conflict spitst zich toe op het in oppervlakte veel kleinere kan toorgebouw van 300 vierkante meter. Het bedrijf wil zijn aan de oevers van de Waterweg geplande kantoor drie meter boven de hal laten uitsteken. Dit wordt moge lijk als het college van B W ge bruik maakt van de passage in het bestemmingsplan, waarin is bepaald dat mag worden ge bouwd tot een hoogte van 15 me ter als dit voor een 'goede be drijfsvoering' noodzakelijk is. De gemeente heeft van die bevoegd heid gebruik gemaakt, zij het on der de voorwaarde dat de boven ste verdieping slechts half zo groot wordt als de onderste drie lagen Voor buitenstaanders draait het Üilïihh Een maquette toont het omstreden kantoorgebouw. misschien om een detail, maar Boers beschouwt het voorbehoud van de gemeente als onverteer baar. „De wethouder doel nu voorkomen dat wij een cadeautje hebben gekregen. Maar ik bepaal zelf wel waar ik blij mee ben. De gemeente wil ons opzadelen met een gebouw, dat niet mooi en niet functioneel is." Mede-directielid Boersma vult hem aan: „In haar alwetendheid dicteert de gemeente wat in het belang van ons bednj f is. En daar is verder geen discussie meer over mogelijk. Men wil eigenlijk niet eens meer naar onze tekenin gen kijken. Er is geen spatje me dewerking." Contrast De directie van Maribo. dat de twee werkmaatschappijen Suns- hadow en Maribo Systemen naar Maassluis wil verplaatsen, be grijpt weinig van de in haar ogen halsstarrige opstelling van de ambtelijke macht. „Aanvankelijk üep dc samenwerking perfect," blikt directeur A.J. Hermans van Sunshadow terug. „Voorafgaande aan de overdracht van de grond hebben we de overeengekomen uitgangspunten nog eens op een rijtje gezet. De door Maribo ge wenste bouwhoogte van veertien meter voor het kantoor werd hier in opgenomen. Op haar beurt zou de gemeente zorg dragen voor een tijdige afgifte van de bouw vergunningen, toegangswegen ep aansluiting op de nutsvoorzie ningen en een vrijwaring ten aan zien van de bodemverontreini ging-" Dat de gemeente Maribo in de on derhandelingsfase zeer ter wille was, blijkt uit de snelle bouwstart. De gemeente stemde op 17 sep tember in met de grondtransac- tie, die Maassluis ongeveer drie miljoen gulden opleverde. Reeds zes dagen later werd de eerste paal voorde fabriek geslagen. Ma ribo, dat in Maassluis werk wil gaan bieden aan 150 medewer kers, kon zo snel bouwen omdat er in de zomer reeds een intentie verklaring mot het college weid afgesloten. „Daarna was de buit kennelijk binnen," zegt directeur Boersma bitter. „De ambtenaren willen klaarblijkelijk hun macht laten gelden. We hebben de heistelling zelfs moeten laten weghalen. An ders zou de bouwpolitie ingrij pen." Belang PvdA-Wethouder Wustrow vindt Maribo weinig inschikkelijk, maar volgens president-directeur Boers is ervan een starre houding van zijn kant nooit sprake ge weest: „In eerste instantie kwam architect Hans Drost met een fri vool vormgegeven fabriek op de proppen. In dat ontwerp kreeg het kantoorgebouw een getrapt uiterlijk. In deze opzet voldeed de omstreden vierde vloer aan de ei sen van de gemeente. Maar hel plan werd afgekeurd door de wel standscommissie." De gesprekken met deze club mondden uit in het ontwerp, dat op dit moment ter tafel ligt; een strak rechthoekig fabriekspand dat volgens de architect haar ka rakter ontleent aan het hogere kantoor met het golvende dak. Boers: „Op 14 oktober werden we na precies vier minuten gefelici teerd door meneer Cornhips van de welstandscommissie. 'Zo heb ik het precies bedoeld.' liet hij we ten." Een aanwezige ambtenaar gaf bij de bijeenkomst impliciet aan, dat het met de ontheffing wel in orde zou komen. Vanaf dat moment liep het echter mis. Twee weken na dato was er nog geen uitzicht op een vergun ning. Maribo vroeg het college om tijdens de vergadering van 28 ok tober een standpunt te bepalen. B en W bespraken het ontwerp ech ter pas een week later, op een mo ment dal Marj'do's belangrijkste onderhandelingspartner, CDA- wethouder Ruud Timmermans (acquisitie), met vakantie was vertrokken. Pas op 12 november kreeg Maribo een schrijven, waarin werd her haald dat de hoogste verdieping slechts half zo groot mag zijn als de onderliggende lagen. Zonder op de visie van Maribo in te gaan, steiien B en W dat de door het be drijf aangedragen argumenten 'onjuist' en 'niet relevant' zijn. „De gemeenteraad moet het nu maar zeggen," meent president directeur Boers. „Het college luis tert totaal niet naar onze argu menten. In de eerste plaats vol doet ons plan aan de eisen van welstand. Verder hebben we de ruimte hard nodig. De eerste drie verdiepingen zijn voor de werk maatschappijen. Zoals gebruike lijk wil de holding op de bovenste verdieping zitten. Met een halve bovenste verdieping kunnen we niet functioneel werken. Boven dien mist het gebouw in dat geval alle uitstraling. Ook dat gaat ten koste van onze bedrijfsvoering." Over de oorzaken van de patstel ling lopen de meningen uiteen. Volgens wethouder Wustrow is de gemeente reeds lot het uiterste gegaan. Hij schat in, dat de pro vincie niet met het bouwplan van Maribo kan instemmen. Direc teur Boers bestempelt dit als 'on wil'. „De gemeente heeft nota bene binnen het kader van het bestem mingsplan de mogelijkheid om een ontheffing te geven. In het verleden hebben de zaken wel eens moeilijker gelegen. In het Westland wilden we ooit een be drijf bouwen en dat was zelfs in strijd met het bestemmingsplan. De burgemeester is toen hoogst persoonlijk met de provincie gaan praten. Daarna konden we direct beginnen." Vlaardingen - Met tweedegraads" brandwonden aan beide benen is een Vlaardingse jongen zaterdag in het Zuiderziekenhuis opgeno men. Hij had met twee vriendjes - een brandje gesticht in een zand bak aan de Jacob van Assendelfl- plaats. Een van de jongens gooide daar bij op een zeker moment een ex tra hoeveelheid wasbenzine op het vuur waardoor een steekvlam ontstond. Die raakte twee jon- gens. De andere jongen was in pa- niek weggerend en vele straten 1 verder, op de Van Hogendor- plaan, door een automobilist op gepikt. Hij werd naar het Holy-zieken- huis gebracht met brandwonden aan handen en benen. Schiedam Bij het bedrijvencen- tram Kethelvaart te Schiedam is in de nacht van zaterdag op zon-i dag in vijftien vrachtwagens inge broken. Bij alle auto's was een' portierruitje ingeslagen. De totale schade is aanzienlijk. Nog nietbe-:; kend is voor hoeveel er is meege- Vlaardingen - Met de aanhouding van twee mannen heeft de Vlaar- dingse politie twaalf autokraken opgelost. Van het tweetal brak er. één steeds in en stond de ander i op de uitkijk. Het tweetal is over- gedragen aan de Schiedamse pof litie omdat het duo daar ook actief-: is geweest. Schiedam - In het Schiedamse^ ;j|| Zwembad-Zuid is dit weekeinde-: 5: ingebroken. Via inklimming', kwam men binnen, alwaar diver- v i'f se deuren werden opengebroken,^ j~| Met een soundmixer verlieten dé-- dieven het zwembad via de nood^ deur. Vlaardingen - Autokrakers zijn"' dit weekeinde op zeven'plaatsend in Vlaardingen actief geweest" Vijf personenauto's werden open- gebroken (Fazantlaan, Nieuwe? f Kerkstraat, Emmastraat, Roemer. Visscherstraat, Van SI ingeland-.1 straat) en bij een andere bleef hetf bij een poging (Aalscholverlaanjf'r Uit een bestelauto aan de Kethel-j weg werd ook een radio gestolen>7 Vlaardingen - Bij een kantoor-' machinehandel aan de Fransen straat te Vlaardingen is zaterdag nacht een trottoirtegel door de, glazen toegangsdeur gegooid- waarna een en ander werd meege nomen. Ook bij een groentehan-; del aan de Rontgenstraat werd de voordeur geforceerd. Kennelijk is men daar door het alarm gestoord. Dat was niet zo bij een kledingzaak aan het Veer- plein waar een zijruit werd vei:-; nield en voor 1300 gulden aan kle ding verdween. Ook bij een' snackbar aan de Lusthofstraat werd de toegangsdeur geforceerd, daar werd voor 650 gulden aan si garetten gestolen. f ft t ,t Maassluis - Een 18-jarige Rotter-j dammer is in de nacht van vrijdag op zaterdag door een bewoner van.' de Noorddijk te Maassluis in zijn1 kraag gegrepen. De jongen had- aan de achterdeur van het huis" van de Maassluizer staan morre len en deed dat ook bij het huis er naast. De inbreker-in-spe werd aangeroepen, vluchtte, maar werd toch gegrepen. Maassluis - Vandalen hebben met een straatklinker een auto op het parkeerterrein van de Sluis- polderkade te Maassluis bewerkt. Van een op de GAB-laan gepar keerde auto werd nog een em bleem ontvreemd. Ingebroken is"" er in Maassluis in de Marnix-ma- vo. Daar verdween snoep. Mid dels braak kwam men ook in een kelderbox van de Burgemeester Rippingstraat. daar wei tl een Puch Maxi gestolen. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1