15 'Leefbaarheid is hier, zeg maar, nihil 'Illegaal vuurwerk is soms moeilijker op te sporeii dan verdovende middelen' Kunst en armoe Bewoners Babberspolder slaan handen ineen om wijk weer wat op te krikken Wonen op wielen getoond met expositie Drie koren zingen samen in de Pniëlkerk ""Alles over Oud en Nieuw Paspoorten duurder Laatste 'weerzien overzee' Verzet op campings tegen nieuwe tarieven Maassluis ontvangt Hongaarse delegaties ALS JE EEN OOR VERKNALT, GA JE TOCH GEWOON ANDER HALEN. 00 000 □a SBB 000 El muopgf Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 Rotterdams Dagblad Vrijdag 6 december 1991 De enige gemeente met een houten Hema Zo noemt kunstenaar Gerard van Soest zijn woonplaats Schiedam. Hij vindt de stad maar armoedig en eigenlijk alleen op kunstgebied boven de landelijke middelmaat uitkomen, hoewel men volgens hem wel de boot heeft gemist door in de zestiger jaren niet het Weeshuis van Jan en Kaat bij het Stedelijk Museum te trekken. Van Soest zei een en ander onlangs tegen een verslaggever van Het Nieuwe Stadsblad. Het was in een gesprek over de slichting Kunstwerkt, die het gat tracht •.e vullen dat is gevallen door het verdwijnen van galeries in Schiedam en die volgende week in De Korenbeurs een verkooptentoonstelling or ganiseert. Kunst en armoede horen bij elkaar, heb ik lang geloofd. Dat geloof is in de afgelopen decennia danig aangetast; bijvoorbeeld door de heden daagse (beleggings)prijzen van kunstwerken. Maar nu een echte ken ner als Van Soest met zo'n rake typering van zijn stad komt, ga ik weer twijfelen. Allerlei ontwikkelingen in Schiedam ga ik nu ook beter begrijpen. Schiedam wil zijn bovengemiddelde kunstniveau handhaven en houdt daarom bewust hardnekkig vast aan zijn zieltogende, oude centrum. Om die reden ook kreeg wethouder Chris Zijdeveld naast kunst ook de ontwikkeling van de binnenstad in zijn portefeuille. Voor moderne zakenlieden is het daarom in deze stad geen abc-tje om iets nieuws te beginnen. Sn het is gewoon weloverwogen beleid om die 'houten Hema' te beschermen. Het voorliggende plein moest speciaal naar het warenhuis worden genoemd om eigenaar Koninklijke Bijen korf Beheer te kunnen overhalen met die Hema zo lang mogelijk in die goedkope behuizing te blijven zitten. BEN VAN HAREN De stichting Samenlevingsopbouw Woonwagenbe woners Schiedam is bezig met de opbouw van de ten toonstelling Wonen op wielen. De expositie wil in zicht geven in de geschiedenis en de leefwijze van woonwagenbewoners. Dat gebeurt aan de hand van foto's, videofilms, boeken en schaalmodellen van woonwagens. De tentoonstelling is te zien in het fili aal van de bibliotheek in Schiedam-Noord (Blauwe Brug, Bachplein) van 10 tot en met 21 december. vlaardingen Het Bethelkoor, het koor Immanuel en het vocaal ensemble Marcato verzorgen samen op dinsdag 17 december in de Pniëlkerk aan de Henr. Roland Hol- ststraat een kerstconcert. Dat begint 's avonds acht uur. De toegangsprijs is vijf gulden. De kaarten zijn vooraf verkrijgbaar bij de VVV of, op de avond zelf, aan de zaal. De koren zingen klassieke werken, maar ook eenvoudige Nederlandse kerstliedjes. De uitvoe ring is er een in een elk jaar terugkerende serie, waarbij steeds wisselende koren uit Gaardingen met elkaar zingen. Vlaardingen telt negentien koren. Twee of drie verzorgen samen het kerstconcert. k Hoe vieren ze in Engeland Oud en Nieuw? Wanneer is het in Israël Nieuwjaarsdag en waarom valt dat op jdie datum? En: wat heeft het feest van Mohammed - met oliebollen te maken? Aan de vooravond van 1992 heeft het Intercultureel Vrouwen Netwerk zichzelf v een hoop vragen gesteld. Op 11 december wordt in de Schuui kerk gepraat over volksgebruiken en festi- viteiten in verschillende culturen en de wijze waarop 5de jaarwisseling elders wordt gevierd. Er komen i vreemde zaken aan de orde, zoals het Schotse bijge- loof. Op de bijeenkomst van het IVN zijn alle vrou wen van Maassluis welkom. De avond begint om half acht en de oliebollen staan klaar. Ook in Maassluis gaan per 1 januari 1992 de prijzen van reisdocumenten met gemiddeld 10 gulden om hoog. Een toeristenkaart voor kinderen tot 16 jaar kost dan 29,50 gulden en voor mensen ouder dan 16 jaar 40,25 gulden. Een nieuw paspoort kost 78 gulden - en voor aanvullingen of wijzigingen wordt 9,50 gul den in rekening gebracht. Bovendien is het vanaf 1 april 1992 niet meer mogelijk om op een verlopen paspoort te reizen. Ongeldige reisdocumenten moe ten worden ingeleverd bij de gemeente. Redactie Waterweg: Jan Boolster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 De Vlaardingse afdeling van de Nederlandse vereni- _ging Weerzien Overzee houdt donderdag 11 decem ber de laatste contact-bijeenkomst van 1991 in ont- - moetingseentrum de Koningshof aan de tJiverlaan. c Op deze avond worden films uit de emigratielanden vertoond en voor iedereen is er een gratis kopje kof* fte. Na de pauze staat een kerstbingo op het pro- "rgramma. Aanvang 20.00 uur. Agenda - -Schiedam vrijdag 6 december Song of the Exile (film), Filmhuis, 21.30 uur. ■zaterdag 7 december Take it for granted (pop), Podium, 22.30 uur. - Private Lives (Toneel met o.a, Willem Nijholt en "„.Trudy Labij), Passaggetheater, 20.15 uur. - Bbiulpp (Tejater Beer), Teerstoof, 14.00 uur. Beau Rivage (toneelvoorstelling Utile Dulci), Teer- -stoof, 20.15 uur. Vrijwilligersmarkt, Blauwe Brug, 10.30 uur. -.zondag 8 december - James Campbell (pianist/zanger), Podium, 22.00 uur. Ruilbeurs, dienstencentrum de 4 Molens, 13.30 uur. Koffieconcert WF, Passagetheater, 11.30 uur. ^Vlaardingen -vrijdag 6 december Andre Hazes, discotheek My Way, 22.00 uur. Look who's talking too (film), Filmzaal, 20.30 uur. r zaterdag 7 december 1 Problem child (film), Triangel, 13.30,18.30 en 21.00 - uur en Leger des Heils-gebouw, 14.30 uur. De wijze kalei (Heiman Keijermansj, Siadsgehoor- zaal, 19.30 uur. Look who's talking too (film). Filmzaal, 20.30 uur. centrum Hollandïa, Oosthavenkade 42,20.00 uur. Hoek van Holland - De kampeer verenigingen Rotterdam aan Zee en Europoort willen niet meebe talen aan de tariefsverhoging die het gevolg is van de bezuinigin gen van het Rijk. Dit is aan de voorzitter van de adviescommis sie voor het recreatieoord J. van Belkom meegedeeld. De kam peerders zijn van mening dat de maat vol is na de verhoging van de staangelden van verleden jaar, die 235.- bedroeg. Zij stellen dat de deelgemeenteraad alleen de vruchten van de kampeerders wil ontvangen, maar niet bereid is de lasten te dragen. Volgens voorzitter Mulder van Kampeervereniging Rotterdam aan Zee vertoont het onderhoud op het kampeerterrein veel ach terstand. Hij vraagt zich af of er wel controle op de werkzaamhe den wordt gehouden. Verder stelt hij dat de kampeerders extra wor den gepakt met de nieuwe verho ging. Beide verenigingen zijn wel ak koord met de verhoging van twee procent maar ze weigeren ak koord te gaan met de extra verho ging van één procent in verband met de rijksbezuinigingen. Ook de verhoging van 50,- per kavel kan geen genade vinden in de ogen van de commissieleden. Voorzitter Ridderhof van Kam peervereniging Poort van Europa heeft voorgesteld de kosten met de deelgemeenteraad te delen, of te kijken of een en ander uit ande re middelen kon worden betaald. Commissievoorzitter Van Bel kom vindt dat in ieder geval de heffing van Afvalverwerking Rijnmond, die door de ROTEB wordt doorberekend absoluut niet door de gemeenschap kan worden betaald. Beide besturen willen dat het af val van de camping apart wordt berekend. Maassluis - Een delegatie van Hongaarse gemeentebestuurders brengt op maandag 9 en dinsdag 10 december een bezoek aan Maassluis. Het bezoek wordt ge organiseerd door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De Hongaren gaan ook een kijkje ne men in Haarlemmermeer en Bor ne. De delegatie, uit de steden Hat- van, Szolnok en Hodmezovasar- kely, krijgt op de eerste avond van het bezoek een cultureel pro gramma aangeboden in de Schuurkerk. De volgende dag is gewijd aan gesprekken over be stuurszaken. Vooral buurtbeheer krijgt dan veel aandacht. Op de agenda staat onder meer een be zoek aan de wijkvoorzieningen in de Dijkpolder. Maassluis ontvangt nóg een Hongaarse delegatie uit Hatvan, Die mensen verblijven tussen 11 en 13 december in de Eerste stad aan de Waterweg en zijn uitgeno digd door het comité stedenband. Zij zullen bezoeken brengen aan scholen, bedrijven en verenigin gen. Op woensdag 11 december is er in het stadhuis een. discussie avond over het idee voor een ste denband met Hatvan. Vlaardingen - „De Bab berspolder is een dorp in een stad. Het dorp is uit elkaar ge trokken door de sloop van de afgelopen jaren. Nu de reno vatie van de woningen vor dert, werken wij hard aan het herstel van het 'dorp*zegt Piet Hameetman. Piet Hameetman is voorzitter van de bewonersgroep van de 140 'Bredero-womngen'. Deze wonin gen in de Babberspolder-West stonden op de nominatie te wor den gesloopt. De bewonersgroep zorgde ervoor dat de 140 duplex- woningen overeind bleven en een renovatiebeurt kregen. In de Babberspolder zijn meer mensen als Piet Hameetman, die zich inzetten voor de wijk. Zo pro beren medewerkers van de Wijk- werkplaats langdurig werklozen weer in het arbeidsproces te laten herintreden en is er een Opstap- project bedoeld voor migranten, opgezet. Bij dit Opstapproject krijgen zowel anderstalige moe ders als anderstalige kinderen in de leeftijd van 4-6 jaar, vanaf april 1992 spelenderwijs bijles van hulpmoeders. De hulpmoeders zijn tweetalige migranten uit de wijk die bij slecht Nederlands sprekende migranten thuis ko men om educatieve spelletjes te spelen en de op school behandel de leerstof nog een keer doorne men met moeder en kind, Er gebeurt dus genoeg in de Bab berspolder. Maar het kan efficiën ter, vindt Margot Itter van de Stichting Welzijn. „Er zijn veel bestaande aktiviteiten in de wijk en uiteraard is er onderling ook altijd wel contact geweest. Om het rendement te verhogen is een nauwere samenwerking nodig." Kraken De renovatie heeft voor veel pro blemen in de wijk gezorgd. Bewo ners maakten zich er druk om dat parkeerplaatsen verdwenen en bijvoorbeeld lege woningen wer den gekraakt. De verschillende werkgroepen en bewonersgroe- pen hebben de afgelopen jaren tij dens de voorbereidingen en de start van de verbouwingen, de handen vol gehad aan het oplos sen van dergelijke problemen. Nu de renovatie vordert, blijkt er weer tijd te zijn voor legio andere problemen die in de Babberspol der leven. In de Vlaardingse wijk heerst namelijk een hoge werk loosheid, het groen is slecht on derhouden, er bestaan integratie problemen en gevaarlijke ver- keersituaties. Het zijn oroblemen die de werkgroepen ai /onderlijk niet kunnen oplossen. Vorige week zijn daarom de kop pen bij elkaar gestoken en is de werkgroep Wijkontwikkeling Babberspolder opgericht. Tijdens de eerste bijeenkomst van de werkgroep is de verkeersveilig heid onder handen genomen. „De Van Hogendorplaan is een gevaarlijke weg om over te ste ken. De situatie voor schoolgaan de kinderen is nu onveilig. Waar om zou je als werkgroep geen mensen werven die de kinderen begeleiden bij het oversteken wanneer zij naar school gaan?" zegt Margot Itter samenvattend over de eerste bijeenkomst. De kersverse werkgroep zal in het Piet Ha meel man, Amy Janson en Margot Itter. „Natuurlijk zijn lang niet alle proble- men in deze wijk op telos, sen, maarM weten zeker dat wij een voorbeeld zullen zijn voor andere wijken." foto Roel Dijkstra vervolg één keer per maand bij eenkomen. Er staan nog meer dan genoeg punten op de agenda die moeten worden besproken. „Er moet een honk komen voor de rondhangende jongeren in de wijk," zegt Amy Janson, voorzit ter van de bewonersgroep '210 de Snayer'. „En wat dacht je van de groenvoorziening?" zegt Margot Itter. „Er zijn te weinig mensen bij de gemeente die ervoor kun nen zorgen dat de wijk groen en netjes blijft. Wij pleiten er voor buurtconcièrges aan te stellen voor het bijhouden van het groen en bijvoorbeeld voor het oprui men van troep rondom de glas bak. We proberen het mes aan twee kanten te laten snijden: een langdurig werkeloze kan na om scholing in aanmerking komen voor deze baan en de groenvoor ziening wordt beter." Piet Hameetman, Amy Janson en Margot Itter zijn ervan overtuigd dat de werkgroep vrucht zal af werpen. „De leefbaarheid in deze wijk is, zeg maar, nihil. De men sen zijn bijvoorbeeld erg bang. Wij helpen al door op de Wijk- werkplaats sloten te laten maken voor de wat minder bedeelde be woner. De bewoner voelt zich vet liger met een extra slot op deur. Je helpt de bewoners op de ze manier natuurlijk maar een klein beetje, maar het is wat Na tuurlijk zijn lang niet alle proble men in deze wijk op te lo maar wij welen zeker dat wij een voorbeeld zullen zijn voor andere wijken." Door Sander Sonnemans Schiedam - In november begint het vaak al, het afsteken van vuurwerk. Zo hier en daar een knal en 's avonds een vuurpijl die het luchtruim kiest. Naarmate eind december nadert klinkt het aantal knallen, dat de veelal niets vermoedende passanten de schrik om het hart jaagt, frequen ter. „Bepaalde mensen," zegt Wil Boonstra van de afdeling Crimi naliteitspreventie van de ge meente Schiedam, „raken er nooit aan gewend en zijn volledig uit hun doen als ze plotseling zo'n knal horen. Ouderen halen tegen woordig al eind november een groot deel van de kerstinkopen in huis en doen dat in de vriezer. Als ze in december maar zo min mo gelijk over straat hoeven. Bij ons is een geval bekend van een zesja rige kleuter bij wie als baby een rotje onder de kinderwagen werd gegooid. Dat kind raakt nu nog van streek als erin de buurt vuur werk knalt. Honden schrikken, slaan op de vlucht, raken gedeso riënteerd en rennen onder een auto. Daarmee wordt nog steeds vee! te weinig rekening gehou den." kiberrtetfl HALT-medewerkster Atje van der Kolk (links) en Wil Boonstra van criminaliteitspreventie Schiedam met de vingers in de oren. „Vooroudere mensen en huisdieren vormt het vuurwerk een probleem. Dat is a Hang en breed bekend. Maar er wordt nog steedste weinig rekening mee geltou] den." Foto Gerrlt de Heus/Roe! Dijkstra 'Falsig Flex' is een Deens kastenpjogramma uit gevoerd in prachtig blank beuken en afge werkt met een transparanflak die het blonde Scandinavische effekt versterkt.' Wij vertellen u graag alles over dit schitterende programma. Wel wordt steeds strenger gecon troleerd op vroegtijdig afsteken van vuurwerk. In Maassluis, Vlaardingen en Schiedam werkt de politie dit jaar nauw samen met het Buro HALT om de over treders harder aan te pakken. Want vuurwerk mag alleen vanaf de eerste dag na Kerstmis tot op Oudejaarsdag worden verkocht door de vergunninghouders. En dan mag het nog niet eens alle da gen worden afgestoken. Hoe de jeugd in een vroeg stadium aan vuurwerk komt is Boonstra ieder jaar weer een raadsel. „De plaats van herkomst bij han del in verdovende middelen is makkelijker op te sporen dan die van vuurwerk," beweert Boon stra, „De jongelui die worden op gepakt zeggen nooit waar ze de rotjes vandaan hebben. Voor zover wij weten wordt het hier en daar rechtstreeks vanuit de kof ferbak verkocht. Eén keer heb ben we een aanwijzing gehad die leidde naar Rotterdam-West, maar dat liep ondanks de speur tocht op niets uit. Nee, hasj wordt sneller gevonden." Beperkt In principe gaat hel er by Boon stra om dat de overlast van het vuurwerk voor, tijdens en na de jaarwisseling wordt beperkt. Ko mende weken wordt strenger ge controleerd op vroegtijdig afste ken van vuurwerk dan voorheen en krijgen de wetsovertreders vrijwel direkt een straf opgelegd. „Iemand die is opgepakt wordt overgebracht naar het politiebu reau," beschrijft Atje van der Kolk van HALT-Schiedam de procedure, die in overleg met de officier van Justitie is uitgestip peld, „Vervolgens worden de ou ders op de hoogte gesteld van het kattekwaad dat hun kind, en in bijna alle gevallen gaat het om jongens, heeft uitgehaald. De vuurwerk-afsteker wordt overge dragen aan HALT en vrijwel met een aan het werk gezet. Kinderen tot en met 14 jaar moe ten een dagdeel (vier uur; red.) werken en jongelui tussen van 15 tot 18 jaar gaan twee dagdelen aan de slag. In overleg met diver se gemeentelijke instellingen kiezen we veelal voor locaties waar de jeugd voor de overlast heeft gezorgd. Zo ruimen 2e hun eigen rotzooi op." „We nagelen de kinderen niet be wust aan de schandpaal," neemt Boonstra het woord over. „Dat heeft geen enkele zin. We hebben ook wel eens een aantal jongens op de Monseigneur Nolenslaan la ten werken. De straat vegen en papier prikken. Belt de voorzitter van de winkeliersvereniging ons enkele maanden later op om te vragen of we weer eens wat van die knulletjes konden sturen, want het was er weer zo'n troep. Kijk, zo werkt het natuurlijk niet. Er wordt een werkplek gezocht die verband houdt met de overtre ding. En slechts in enkele geval len zijn er ouders die zeggen het maar kinderachtig te vinden dat hun zoontje voor het afsteken van vuurwerk een straf in de vorm van werk krijgt opgelegd. Het me rendeel van de ouders praat toch in de trend van: eigen schuld, dik ke bult." Nutteloos De HALT-procedure werkt tot op heden redelijk naar behoren. Een recent onderzoek, waarvan het rapport niet 1-2-3 voorhanden, is heeft aangegeven dat mensen die wegens vandalisme m contact zijn geweest met HALT, minder of zelfs niets vernielden. Bij de jongelui die vroegtijdig met vuur werk de straat op gaan draait het om iets anders. Men tracht de jeugd in te laten zien in hoeverre ouderen en huisdieren last heb ben van knallende rotjes en dat 'gerommel' met vuurwerk enor me risico's met zich meebrengt Boonstra: „Aansluitend op de straf die de jeugdige 'vuurwerk; maniakken' ondergaan zijn z« ook nog eens verplicht een vandf voorlichtingsbijeenkomsten bijt? wonen op het politiebureau in d? eigen woonplaats. En dat heeft misschien nog wel de meeste ui- vloed op die knapen. We hebben eens een jongeman te gast gehad die twee vingers had verloren roet het afsteken van vuurwerk. Ty- dens die toespraak konden de toehoorders zien wat er met je handen kan gebeuren. Dat maak te diepe indruk bij die gassies.' De drie Waterweg-steden volgen gelijke richtlijnen bij overtredin gen met het afsteken van vuur werk Echter, de verkoopdageij en de uren waarop het ontsteken van rotjes en ander vuurspuwend spul is toegestaan, lopen uj Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis uiteen. In Schiedam mag er vanaf'vrijaf 27 december vuurwerk boven o? toonbank komer. De vergunning houders in Vlaardingen en Maas sluis mogen daarentegen aliew op de laatste twee dagen van m jaar verkopen. Met hel afsteken mag men zich in laatstgenoemd steden in principe alleen tussen 31 december 18.00 uur en 1 janua ri 02,00 uur bezighouden. En hoe- we! de verkoop in Schiedam net vroegst begint mag men in daal; op de laatste dag van het jaarpa- om 23.00 uur met de 'knalpret W ginnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2