Waterweg 13 Kermis verhuist naar Hoflaan 'Een strik er omheen en het is net een kerstpakje' Alles van waarde is weerloos College van B en W tegen 't Hof als lokatie voor evenementen Patiëntenorganisatie bij Joris-kliniek Trouwregister van de baan in Maassluis Goed alternatief voor het verzorgingstehuis Voortgang verzekerd van wijkwerkcentra Afspraak over werk migranten onhaalbaar Verdachten moord Heinenoord vrij Molen De drie Koornbloemen draait 'voor de prins' Bonnen voor slechte fiets verlichting Gemeente verkoopt huizen in Oostwijk Brommer vlucht met 95 per uur Buit nu body-warmers Woonstraat als racebaan Inbreker gepakt via scanner 1 Brand geblust in schoorsteen Hydro Agri moet gipsafval ergens anders gaan recyclen Rotterdams Dagblad Donderdag 12 december 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 8 3131 BCVÏaardingen tel 0104350557/fax 4349754 Hoe waar lijkt Luceberts dichtregel, die in het duister de stad In rode neonletters siert. 'Alles van waarde is weerloos'. Zelfs het door Toni Burgering vervaardigde kunstwerk zelf. Eenna- blj geplaatst reclamebord domineert Luceb erts diepzinnige gedachte en doet haar, als het donker Is, bijna letterlijk verbleken door de fel le verlichting. Foto PeterMofkenboer Rotterdam - Er bestaat voor ouderen een zeer goed alternatief voor opname in een verzorgingstehuis. Door een individuele zorgsubsidie (IZS) en begelei ding dooreen zorgbemiddelaar kunnen ouderen lan ger thuis bleven wonen, zo is gebleken uit een on derzoek naar de effecten van het Rotterdamse de monstratieproject IZS. De ouderen die de nieuwe vorm van zorg kregen, wa ren in de onderzoeksperiode minder achteruit ge gaan dan bij de controlegroep die geen IZS kreeg. Bij de geholpen ouder en was de waardering voor de aan pak groot. In vergelijking met de kosten van een plaats in een verzorgingstehuis bedragen de bespa ringen ƒ929 voor een alleenstaande en voor een echt paar ƒ3,847 per maand. De resultaten van het project rechtvaardigen vol gens de onderzoekers de conclusie dat het project In dividuele Zorg Subsidie geslaagd is en als regulier zorgaanbod ter beschikking moet komen. Het project IZS, dat in drie Rotterdamse wijken is uitgevoerd, is één van de zeven landelijke demon stratieprojecten waarvan de resultaten vandaag in bet Congresgebouw in Den Haag aan minister d'An- cona van WVC worden aangeboden. Rotterdam - Be gemeente Rotterdam krijgt er bin nen niet al te lange tijd vier of vijf wijkwerkcentra bij. De financiering voor deze toekomstige werkcen tra in verschillende wijken in Rotterdam is rond en daarmee is het voortbestaan van dit instituut, dat werkzoekenden op wijkniveau begeleidt richting ar beidsmarkt, verzekerd. Nadat begin deze week de twee al gerealiseerde werkcentra in Hoogvliet en Charlois waren 'overge nomen' door het Regionaal Bureau Arbeidsvoorzie ning Rijnmond (RBA Rijnmond), was er nog onze kerheid over de voortzetting van het plan van de ge meente Rotterdam om nog eens vier of vijf werkcen tra te realiseren. Bij de opening gistermiddag van het derde wijk- werkcentrum in Rotterdam, Werkcentrum Zuid- Oost nabij winkelcentrum Zuidplein, werd echter duidelijk dat er van deze onzekerheid geen sprake meer is.,Het geld voor de wijkwerkcentra is er en de voorbereidingen en de plannen met de diverse wij ken zijn in een vergevorderd stadium," zei directeur P. Laman van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD), één van de instellingen die het Werkcentrum Zuid-Oost heeft opgezet. „Ik verwacht in ieder geval dat alle werkcentra en zeker die in Kralingen en Crooswijk voor april volgend jaar van start kunnen Rotterdam - De grote steden staan vooreen kolossa le inspanning om de vorig jaar gemaakte afspraken over de werkgelegenheid voor migranten na te ko men, In ons land moeten de komende vijfjaar m to taal 124.000 allochtonen aan een baan worden gehol pen. De haalbaarheid verschilt per regio gigantisch, De grootste problemen liggen in Amsterdam, Daar moet op elke negen vrijkomende arbeidsplaatsen er één worden gereserveerd voor een migrant. Het Rijnmondgebied (acht procent voor allochtonen) en Den Haag-Delft (zes procent) krijgen eveneens een zware dobber aan deze opgave, want in de praktijk blijkt het uiterst moeilijk voldoende migranten aan een baan te helpen, Deze gegevens blijken uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken is uitgevoerd. De onderzoekers twijfelen of de arbeidsmarkt wel de mogelijkheden biedt om té voldoen aan de gestelde verplichting. Van de in totaal 67,500 bij de arbeidsbureaus inge schreven werkzoekenden in Rijnmond is 29 procent migrant. Op dit moment slagen in Rijnmond - in verhouding tot hét aantal ingeschreven langdurig zoekende al lochtonen - nog altfjd meer autochtonen er in een baan te vinden. Die verhouding wil het RBA ook ver- anderen. Volgend jaar moeten vier van de tien banen waarvoor het arbeidsbureau bemiddelt naar migran ten gaan. Heinenoord - Twee verdachten van de moord op een 36-jarige Rotterdammer in Heinenoord in het afgelo pen weekend zijn gisteren door de politie vrijgela ten. De twee mannen, afkomstig uit Rotterdam en respectievelijk 17 en 19 jaar oud, werden zondag aan gehouden omdat zij vorige week vrijdag ruzie met de vermoorde man hadden gehad. De onenigheid ging over de kamerhuur die de 19-jarige man aan het slachtoffer betaalde. Een dag later werd het lijk van de huurbaas bij de Boonsweg in Heinenoord gevon den. De politie meldt dat men onvoldoende gronden heeft om het tweetal nog langer vast te houden. Het recherche-bijstandsteam zet het onderzoek voort. Vlaardingen - De kermis ir Vlaardingen verhuist naar de Hoflaan, Een gedeelte van het ongebruikte terrein tegenover 't Hof moet de komende vijfjaar als vervanging dienen van het Erasmusplein. De Stichting Nationale Gedenk dagen, die de Koninginnekermis jaarlijks organiseert, had het liefst 't HofOranjepark zelf inge gaan, maar dat is door het college van B en W tegengehouden. „De natuurlijke waarden zouden te veel worden aangetast," schrijft het college aan de raad. Ook de lokatie Dijksteeg, waar de kermis vorig jaar onverwacht werd gehouden, is afgevallen. Er zijn teveel klachten gekomen om daar nogmaals een dergelijk eve nement te houden. Het zuidelijke gedeelte van het Buizengat aan de Hoflaan is voor ongeveer een kwart miljoen gul den in te richten als evenemen tenterrein. Het college acht die uitgave verantwoord, ook al omdat de kermisorgamsatie een gedeelte van de verdiensten zal moeten afstaan aan de gemeente. B en W voeren verder aan dat in ieder geval een gedeelte van het Buizengat met de inrichting van het kermisterrein een beter aan zien krijgt. Nu ligt dat er 'allerbe- labberst' bij, aldus het college. De grond is er schoon of slechts in geringe mate vervuild, wordt de gemeenteraad verder meege deeld. Het aanbrengen van een afdeklaag van recyclebaar afval is voldoende om mogelijk contact met de grond te voorkomen. Er wordt een hek geplaatst om con tact met de wel flink vervuilde grond tegen te gaan. Het terrein krijgt ook een recre atieve functie voor de tijden dat er geen kermis wordt gehouden. Gedacht wordt aan een verhard sport- en spelveld. Er zijn plannen om ten tijde van het Haring- en Bierfeest nog een grote kermis te organiseren. Ook die zou langs de Hoflaan kunnen komen. Verder is de suggestie ge daan het terrein als tijdelijke par keerruimte te gebruiken tijdens de werkzaamheden aan het Lies veld. Warme lucht- kanonnen zorgen achter het zeil voor aanvaardba re werkom standigheden voor het reno- vatieperso- neel. Bewo ners hebben het idee dat zetegen„een dikke mist bank" aankij ken. FotoGerrlt de Heus/Roel Dijkstra Schiedam - Regelmatig passe rende fietsers verminderen hun snelheid om te kijken of er ai schot in de zaak zit. Maar veel valt er niet te zien, want er wordt ach ter de schermen gewerkt. In let terlijke zin dan wel te verstaan. Op 12 november gaf de Schiedamse wethouder Adri Reijnhout in een van de por tieken van het flatgebouw aan de Nieuwe Damlaan het startschot voor de renovatie van 412 wonin gen in de wijk Nieuwland. Sinds dien wordt er hard gewerkt om een deel van het Beheerplan Nieuwland gestalte te geven. De naast verzorgingstehuis Thur- lede gelegen flat is als eerste aan de beurt. De balkons zijn inmid dels weggebroken. De helft van het vier etages tellende gebouw staat in de steigers en is ingepakt in blauw plastic. De bordjes met daarop de huisnummers zijn op de azuurblauwe 'wand' bevestigd. Daarachter zorgen enorme war me luchtkanonnen voor aangena me werkomstandigheden. En de werklui gaan gestaag door. Binnen in huis klinkt het mono tone geluid van een enorme boor. Een gesprek kan er amper wor den gevoerd. „Prettig is het natuurlijk niet," geeft mevrouw Staal, die al zeven tien jaar aan de Nieuwe Damlaan woont, toe. „Maar," grijnst de 69- jarige die voor geen goud weg wil uit Nieuwland, „het is tijdelijk en strakkies zitten we er schitterend bij. In de eerste week van januari gaan ze binnen aan de slag. De keuken en doucheruimte worden groter en moderner, we krijgen verwarming en nieuwe balkons. En de kozijnen gaan er uit. Dat zal wel een rotzooitje en kou geven. Het moet binnen zeven weken ge piept zijn. Ach, daar kom ik ook wel weer overheen." „Als ik geen zin heb om tegen dat plastic aan te kijken, ga ik ge woon de deur eventjes uit. Van buiten ziet het er leuker uit dan vanuit de huiskamer. Joh, een strik er omheen en het is net een kerstpakje! Alleen 's avonds hè. Dan is het net alsof je tegen een dikke mistbank aan zit te kijken. En soms voel ik me met al dat plastic om me heen net een coconnetje. Maar zoals ik al zei, het is maar voor even en je went er aan." Schiedam - De wieken van de mo len aan het einde van de Vlaardin- gendijk draaien weer. Een tyd lang. hebben ze niet gefunctio neerd omdat ze beschadigd waren en niet zonder gevaar tot stilstand konden worden gebracht. Anderhalve maand geleden be gon restaurateur Rob Batenburg, die overigens zijn handen vol heeft aan het herstel van de ver schillende Schiedamse molens, aan de restauratie van De drie Koornbloemen. De wieken wer den voorzien van nieuw hekwerk en kregen een nieuwe verflaag. Vervolgens werd het massieve ie penhouten wiel dat binnen de molen wordt aangedreven door de wieken, evenals de ring om het wiel die het draaien van de wie- Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gistermorgen 44 maal een proces-verbaal uitgeschreven voor fietsers en bromfietsers, die met onvoldoende verlichting re den. Slechts bij twaalf aanhoudin gen betrof het jongeren (12 tot 16 jaar). Er werd op twee plaatsen ge controleerd, aan de Parkweg na bij het Hazepad en aan de Sport- laan. ken tot stoppen kan brengen, ge restaureerd. Volgens molenex pert Batenburg is de techniek die hij toepaste om het wiel te restau reren 'iets nieuws'. „Na veel reke nen hebben we besloten om de verbindingen van het wiel uit 1770 te vervangen door kunststof verbindingen. Het is goed gegaan en je kan door het gebruik van kunststof veel kosten besparen. Of het lang houdt dat moeten wij natuurlijk afwachten," De tijd zal leren of de constructie een goede vondst is. Voorlopig is gebleken dat de molen weer uit stekend werkt. De wieken draai en en zijn zonder gevaar tot stil stand te brengen. Maalvaardig Frans Kroon is in zijn nopjes met de restauratie van de 18de eeuwse molen. Hij heeft echter nog een wens, „De molen draait gelukkig weer, alleen nu moet 'ie nog maal vaardig worden gemaakt." De wens van de windmolenaar, die samen met de 'elektrische' mole naar in De drie Koornbloemen werkt, zal snel m vervulling gaan. Rob Batenburg bereidt zich al voor op de volgende fase van de restauratie. Binnenkort kan in de molen naast de produktie van veevoeder ook, net als in vroegere tijden, worden gemalen. De bran dersmolen draait dan niet meer voor de kat z'n viool of zoals de molenaars zeggen: „Voor de prins." Vlaardingen - De fundering van de woningen in de Vlaardingse Oost- wijk zijn redelijk, zo is tijdens een beperkt onderzoek vastgesteld door het bureau Geotechniek. De funderingen kunnen zeker nog 25 jaar mee, luidt de uitkomst. De gemeente zal haar woningen in de wijk nu, met een enkele uitzonde ring, te koop aan bieden aan de huidige huurders. Zonodig gebeurt dat meteen opknapverplichiing. Uit de uitkomsten van het onderzoek trekt de gemeente de conclusie dat grootschalige sloop/nieuwbouw in de Oostwijk voorlopig niet nodig is. Het onderzoek was beperkt in die zin dat geen funderingen zijn afge graven en niet achter aangebrachte wandbekledingen onderzoek is ge pleegd. Schiedam/Delft - Het Joris be schikt vanaf vandaag over een pa tiëntenorganisatie én geschillen commissie. Op dit moment zijn in Nederland ongeveer tien psy- chatrische centra met dergelijke faciliteiten. De patiëntenorganisatie, die is aangesloten bij de stichting lan delijke patiënten- en bewonersra den in de geestelijke gezond heidszorg (LPR), bestaat uit twaalf bewoners, patiënten en cli ënten. Een van hun taken is het behandelen van klachten, wen sen en bezwaren over bij voor beeld de woon- en leefsituatie en de behandeling in het Joris. „Ik denk dan bij voorbeeld aan. oudere mensen die er problemen mee hebben om 's nachts perso neel op te roepen," aldus B. Wer ner, die zich 31 uur per week be zighoudt met de ondersteuning en begeleiding van de patiënten organisatie. Verder mag de club zich bemoeien met vragen van buiten het centrum. Hierbij kan worden gedacht aan klachten van onder anderen ex-bewoners en fa milieleden, Ook heeft de directie de patiën tenorganisatie advies gevraagd over de vernieuwing van afdelin gen (inrichting en accommodatie) en veranderingen in regelingen (vakantie, vrije tijd, privacy en veiligheid). Verder kan het plat form zich uitspreken over het op name-, overplaatsings-, ontslag en dwangmiddelenbeleid. Wanneer de patiëntenorganisatie en directie het over dergelijke za ken niet eens worden, kan een ge schillencommissie - bestaande uit vertegenwoordigers van de Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) en de LPR - worden inge schakeld. R.A.G. van Velzen, di rectie-secretaris: „Stel de patiën tenorganisatie wil als voorberei ding op bepaalde onderwerpen een commissie instellen. De di rectie vindt dat echter niet nodig. Op dat moment kan een conflict onstaan en kan de geschillencom missie om een zwaarwegend ad vies worden gevraagd." Vanavond tekenen de beide di rectieleden, Y. van der Velden (al gemeen-directeur) en C.R. van Meer (directeur behandelzaken) en de voorzitter van de patiënten organisatie, J. Schlarmann, een samenwerkingsovereenkomst Ook wordt een intentieverklaring ondertekend, „Dit laatste bete kent dat het instellen van de pati ëntenorganisatie een begin is, en zeker geen eindpunt," benadrukt Van Velzen. „Als hel goed werkt, is het namelijk niet uitgesloten dat het platform in de toekomst bij voorbeeld meer bevoegdheden krijgt." Maassluis - De gemeente Maas sluis gaat niet over tot het instel len van een zogenoemd trouwre gister. Dat besliste de kleinst mo gelijke meerderheid van de raad deze week tijdens een herstem ming van het voorstel. Het agen dapunt werd opnieuw behandeld omdat de stemmen verleden maand staakten; twaalf stemmen voor, twaalf tegen. PvdA-fractievoorzitter Robert Punt deed het voorstel tot het in stellen van een trouwregister op verzoek van de Vrienden van de Gay-Kranl. De/e pressiegroep van homoseksuelen streeft een gelijke behandeling van huwe lijkse en niet-huwelijkse samen levingsvormen na. Als eerste stap in deze richting zien de initiatief nemers het instellen van ccn trouwregister. Juridische waarde heeft het in stellen van een dergelijk register niet, maar homoseksuele stellen zouden hierdoor wel in de gele genheid worden gesteld een cere moniële gang naar het stadhuis te maken. CDA-wethouder Ruud Timmermans die de vorige raads vergadering wegens vakantie ver zuimde, zorgde er persoonlijk voor dat dit feest niet doorgaat. Hij schaarde zich aan de kant van de twaalf tegenstemmers uit de hoek van CDA, VVD en RPF/SGP. In een stemverklaring gaf Tim mermans aan, dat het instellen van een homohuwelijk tot de ver antwoordelijkheid van de rijks overheid behoort. „De PvdA voert aan dat Nederland een langduri ge traditie van tolerantie heeft. Dat idee spreekt mij aan, maar ik denk niet dat het instellen van een trouwregister dit beeld zal kunnen versterken." Met het wegstemmen van het voorstel ging de in de voorafgaan de raadsvergadering geuite wens van dominee Pankras Vermaal in vervulling. Vermaat, voorganger in de Grote Kerk en als Gerefor meerde Bonder behorend tot de orthodoxe vleugel van de Neder lands-Hervormde Kerk, riep als inspreker de raad op om niet tot het instellen van een dergelijk re gister over te gaan. „Het huwelijk is de enige samen levingsvorm die op de zegen van God mag rekenen," sprak Ver- maat, „Naar ik hoop wordt u de wijsheid gegeven om het huwe lijk te beschermen. We hebben te maken met een vloed van tegen natuurlijke golven. Op u rust de taak om de bestaande ethische dijken niet weg te halen." Initiatiefnemer Robert Punt, zelf kerkelijk, toonde zich geschrok ken van de 'kilheid van het hart' van de orthodoxe dominee. In de raad beriepen de tegenstanders van zijn voorstel zich overigens niet op morele motieven. Er wer den slechts procedurele en juridi sche argumenten tegen het in stellen van een trouwregister aan gevoerd. Vlaardingen - Met een snelheid van 95 kilometer per uur heeft een bromfietser zich gistermor gen aan een politiecontrole in de Zuidbuurt geprobeerd te onttrek ken. Er moest een motor aan te pas komen om de knaap te pak ken te krijgen. De bromfiets is af genomen, de jongen krijgt een proces-verbaal. Tijdens de bromfietscontrole, die van 's morgens zeven tot tien uur werd gehouden, zijn zestig van dergelijke voertuigen onder zocht. Drie hadden geen goede verlichting, bij één was de rem de fect twee bromfietsers trokken een fietser en bij weer twee was de brommer opgevoerd. Ze kre gen allen proces-verbaal. Vlaardingen - De koudere tempe raturen zijn by inbrekers ook van invloed op de gewenste buit. Uit een winkel in sportartikelen aan de Korte Hoogstraat in Vlaardin gen is vannacht een hele voorraad body-warmers gestolen. De waar de ervan is drieduizend gulden. De breekschade - de toegangs deur werd vernield - bedroeg ƒ1500,-. Vlaardingen - Een 27-jarige Vlaar- dinger is vannacht in de 2e Van Leyden Gaelstraat in "Vlaardingen opgepakt omdat hij daar met een auto 100 kilometer per uur reed. De man bleek ook teveel te heb ben gedronken. Daarvoor kreeg hij een boete van 250 gulden. Voor het te hard rijden krijgt hij een proces-verbaal. Zijn auto, niet WA verzekerd, ïs in beslag genomen. VlaardlngenySchlodam - Met hulp van een scanner-luisteraar heeft de Schiedamse politie gister avond een man gearresteerd, die wordt verdacht van een poging tot inbraak, even eerder in Vlaar dingen. Het kentekennummer van de (gestolen) auto waarmee de dief er vandoor ging werd via de politiemobilofoon omgeroe pen, Een luisteraar hoorde dat, keek uit het raam, zag de bewuste auto en waarschuwde de politie, f] Die pakte de dief op en droeg die over aan de Vlaardingse collega's. Schiedam - De Schiedamse brandweer heeft gistermorgen een brandje geblust dat woedde in de schoorsteen van een woning aan de Korte Kerkstraat. Het rookkanaal was ondeugdelijk, zo werd later geconstateerd. Vlaardingen - Het college van B en W van Vlaardingen overweegt Hydro Agri geen toestemming te geven voor de bouw van een in stallatie voor de recycling van af- valgips. Er wordt teveel hinder van venvacht of, zoals het college dat verwoordt, „gezien de te ver wachten milieuhinder zetten wij op voorhand vraagtekens bij de milieuhygiënische en ruimtelijke inpasbaarheid Hydro Agri heeft voor de recy- cling-installatie meerdere ver gunningen nodig. Onder meer één ingevolge de Hinderwet, één in verband met de Wet inzake de luchtverontreiniging en één van wege de Wet Geluidhinder. Vlaar dingen wil hier niet aan meewer ken, ook al omdat er ammoniak opgeslagen zal worden. Het colle ge vindt dat het bedrijf voor deze activiteiten maar buiten Vlaar dingen een lokatie moet zoeken. Gipsafval Ook de opslag van gipsafval op land wordt door B en W van de hand gewezen, Dat wordt als een onaanvaardbare aantasting ge zien 'het milieuhygiënische kli maat' in Vlaardingen. Dit stand punt werd al eerder ingenomen. Voor het bedrijf zelf wil het colle ge wèl meewerken. Middels een vergunning inzake de Wet veront reiniging oppervlaktewateren wordt het Hydro Agri voorlopig nog toegestaan gipsafval te lozen in de Waterweg. Die toestemming komt er mede omdat het bedrijf hard werkt aan een mindere be lasting van het milieu.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1