Waterweg 11 Milieu-gevecht Van Hattem en college Wustrow draait bij in Maribo-conflict Machinefabriek verzet zich bij Raad van State tegen voorwaarden gemeente Streekmuseum Jan Anderson, speelgoed van vroeger *m Van brandstichting verdachte Schiedammer naar inrichting IOBS eist actieve rol in stadsvernieuwing Man land uitgezet Voor behandeling kort geding Peper snuift dennegeur Eigenaar discotheek eist rectificatie Hoilandia moet 2.500 ton straalgrit verwijderen Straf: werken tijdens kerst Hond loopt tegen brommer Buit slechts honderd gulden Autokraken in Vlaardingen Kopieermachine weggenomen Bruidsfotograaf wint prijs Rotterdams Dagblad Dinsdag 17 december 1991 ïk.., Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 910-4350557/fax 4349754 Rotterdam - Kesharkoemar Balgobiend zou afgelo pen vrijdag, de dertiende, gaan trouwen. Maar het feest kon niet doorgaan, omdat hij twee dagen daar voor was opgepakt door de Rotterdamse vreemdelin genpolitie. In opdracht van het ministerie van Justi tie was de 21-jarige man, die zes maanden in Rotter dam heeft gewoond, gevangen gezet omdat afwij zend was beschikt op zijn verzoek om hier te mogen blijven. Zaterdag om half twaalf belde hij vanaf Schiphol mei zijn broer, die in Rotterdam woont. Een half uur later steeg hij op, om pas in Paramaribo weer aan te grond te komen. Zonder een cent op zak stond hij daar en moest veertig kilometer lopen naar de plaats waar zijn naaste familie woont. Zijn raadsman mr. M. Sardjoe vindt 'dat er iets goed fout is gegaan'; „De minister van Justitie heeft ge zegd dat als iemand nog niet is uitgeprocedeerd, hij niet mag worden uitgezet. Het kort geding staat pas aanstaande woensdag op de rol en dat was bij Justi tie vorige week ook bekend." Inmiddels is dat ook bij de Rotterdamse vreemdelin genpolitie bekend. „Het bericht van de directie Vreemdelingenzaken is vanmorgen (maandag, red.) per post bij ons binnengekomen. Wij wisten dus niet dat er nog een procedure liep en hebben gedaan wat ons is opgedragen," aldus een woordvoerder. In het kort geding zal mr. Sardjoe nu eerst eisen dat Justitie zorgt voor het terughalen van Balgobiend naar Rotterdam.„En daarnaast moet er een schade vergoeding komen" zegt de Haagse advocaat. „Daarna zullen we in een nieuw kort geding gaan proberen een verblijfsvergunning voor de heer Bal gobiend te krijgen. Dat hadden we eerst morgen al willen doen, maar dan moet mijn cliënt natuurlijk wel in Nederland zijn." Pal voor hot Rot terdamse stads huis Is gisteren de Noorse kerst boom neerge zet- Burgemees ter Peper onder brak zijn werk zaamheden even om de boom een ge schenk van zijn collega uit Oslo te keuren, waarbij hij het niet kon nalaten even wat denne geur op te snul ven, Komende vrijdagavond zal de burgemees ter de lichtjes In de kerstboom ontsteken. Foto Bon Wind Zwfjndrecht - Eigenaar Van Deursen van de Zwijn- dreehtse discotheek Blue Lagoon eist redtificatie van een berièht door Radio Rijnmond. Volgens hem zou de regionale omroep vorige week maandag een onjuist bericht hebben uitgezonden over ongeregel- heden bij de discotheek. Daarom heeft Van Deursen in deze krant zaterdag een advertentie geplaatst waarin een beloning wordt uitgeloofd aan degene die een bandje met het nieuwsbericht heeft. „Teneinde gerechtelijke stappen te kunnen ondernemen tegen Radio Rijnmond wagen wij opnamen van gefingeer de nieuwsberichten," luidt de oproep. Vorige week zaterdag is op het parkeerterrein van de Blue Lagoon een vechtpartij geweest. Volgens Van -Deursen heeft Radio Rijnmond terronrechte gemeld ...dat daarbij een vuurwapen is gebruikt. Tot nu toe heeft de omroep een rectificatie geweigerd. Redac tiechef Lilian Vinther van Radio Rijnmond: „We hebben het nog bij de politie nagevraagd. Die zegt dat iemand van de Blue Lagoon heeft opgebeld naar de politie met de mededeling dat er iemand dreigde met schieten. Het probleem ligt dus bij meneer Van Deursen en niet bij ons. Wij nemen gewoon het nieuws over dat de politie doorgeeft." Den Haag - Hoilandia BV in Krimpen aan den IJssel moet binnen een maana 2.500 ton mogelijk veront reinigd straalgrit, dat in folie verpakt in de bodem ligt opgeslagen, van het bedrijfsterrein in de Storm- polder verwijderen. Op het niet tijdig afvoeren staat een dwangsom van maximaal vierhonderdduizend gulden. Dat heeft de voorzitter van de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State be paald in een procedure die het bedrijf tegen de ge meente Krimpen had aangespannen. .Lubbers' constructiewerkplaats en machinefabriek Hoilandia BV was in beroep gegaan tegen de somma tie van de gemeente Krimpen van 8 mei om het straalgrit binnen een maand van het terrein te halen. Op overtreding van die beschikking zette de ge meente een dwangsom van vierduizend gulden per dag, met een maximum van vierhonderdduizend gulden. Hoilandia heeft het afwi gebruikt als op hoogmateriaal voor een parkeerterrein. De gemeen te had eerder geweigerd een vergunning voor deze opslag af te geven omdat zij verontreiniging van het milieu door dit mate aal niet uitgesloten achtte. Lubbers stelt echter dat de straalgrit goed is inge pakt volgens de zogeheten loempia-constructie: aan de onder- en bovenzijde is folie aangebracht, terwijl het terrein bovendien is afgedekt met zand en puin. Volgens de voorzitter van de afdeling geschillen van bestuur is de oplag van het afval in strijd met de ver leende Hinderwetvergunning die bepaalt dat zulk materiaal van het terrein moet worden afgevoerd. Het doet daarbij niet terzake of het materiaal nu ver ontreinigd is of niet, blijvende opslag van aiValstof- fen wordt niet gedekt door een vergunning. Hoilandia is vooralsnog niet van plan het straalgrit weg te halen, aldus directeur M. Jongejarj in een re actie. „De Raad van State heeft alleen een sehor- singsverzoek afgewezen, de bodemprocedure loopt nog. Wij vrachten de definitieve uitspraak af die vol gend jaar of in 1993 valt. Het is volkomen verant woord tot die tijd te wachten." Den Haag'Schiedam - Het college van B en W van Schiedam krijgt tot 7 januari de tijd om een oplossing te vinden in een mi lieugeschil met de Machinefabriek Van Hattem Zn. aan de Noordvest. Inzet van dat geschil is het gebruik van een terrein aan de voorkant van het bedrijf. Het college van B en W verbiedt de machinefabriek dat terrein te gebruiken voor reparatiewerk zaamheden. Van Hattem mag van het college het terrein voor de fa briek alleen gebruiken voor op slag. Andere werkzaamheden zorgen voor teveel overlast voor omwonenden, meent het college. De machinefabriek is het met die beperking niet eens. De zaak kwam aan de orde tijdens een hoorzitting van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State in Den Haag. Voor die afdeling diende de schorsingsprocedure die Van Hattem heeft aangespannen rond de hinderwetvergunning die voor de machinefabriek is verleend. Van Hattem is het op een groot aantal punten niet eens met de voorschriften die in de vergun ning zijn opgenomen. Die zouden de bedrijfsvoering teveel belem meren. De waarnemend voorzitter van de geschillenafdeling, mevrouw Leyten, bepaalde aan het einde van de hoorzitting dat het college van B en W in overleg met Van Hattem tot een oplossing moet proberen te komen voor het ge bruik van het omstreden voorter rein. Daar heeft het college tot 7 januari de tijd voor gekregen. Drie dagen later, 10 januari, zal de staatsraad vervolgens een uit spraak doen waarbij ook de ande re milieugeschiiien aan bod zul len komen. Van Hattem is het ook niet eens met de laad- en lostijden zoals die in de vergunning zijn voorge schreven. Vloeistofdicht Voor 7 uur 's ochtends en na 7 uur 's avonds is laden en lossen verbo den. De verplichting om op een binnenterrein van de fabriek een vloeistofdichte vloer aan te leg gen is eveneens tegen de zin van Van Hattem. Verder verzet de ma chinefabriek zich tegen de voor waarden die zijn gesteld aan de opslag van afgewerkte olie. Verder heeft het bedrijf kritiek fe gen de in de hinderwetvergun ning opgenomen verplichting to: het instellen van een zogenaami historisch bodemonderzoek vckm het bedrijfsterrein. Een dergelij ke verplichting is min of mee een standaardprocedure in ha kader van de Hinderwet. Maai omdat bij de fabriek in het verle den al zo'n onderzoek heeft plaatsgevonden zou die verplich ting niet meer rechtsgeldig zijn. Door Jan Booister Vlaardingen - Toen Jan Anderson nog een ukkie was kwam er stee vast op een verjaardag van hem of één van zijn vier broers een stoommachientje op tafel. „We moesten dan de handen op onze rug houden en mijn vader lie* het apparaatje vervolgens tien minu utjes lopen. Daarna krege.i we een glas limonade en dat was de verjaardag."' Jan Anderson wil niet klagen over die vroegere 'feestjes', want de meeste kinderen beleefden die toen zo. Transformers, Ninja Turtles, Gl Joe of Barbi's beston den nog niet. De spelletjes waren veel stichtelijker, gericht ook op het rollenpatroon dat heerste. Poppen voor de meisjes, gereed schap voor de jongens. Er kwamen spelletjes met kaart jes op tafel. 'Kust gij gaarne?' of 'Houdt gij veel van liefkozingen?' Maar ook het Advertentiespei, waarbij drie stapeltjes kaartjes moesten worden omgedraaid. Dat_ kon bij het onderwerp huwelijk" bijvoorbeeld opleveren: I). Heer zoekt kennismaking met... 2). Een jonge weduwe, 3). Met zes minderjarige kinderen. Dikke pret was dat. Of pa timmerde zelf de verjaar dagscadeaus in elkaar. De handel speelde daarop in met uitgaves als nr. 5 uit de Tk wil serie', geti teld 'Ik wil zelf voor mijn kinde ren speelgoed maken. Gij kunt 't, door deze handleiding', Jan Anderson heeft al dit spul, en nog wat andere zaken, in zijn Streekmuseum neergezet. Tot eind februari is het elke zaterdag en ook nog elke eerste zondag van Jars Anderson bij een deel van zijn speel- goedexposi tie; zoals er was voor de jongens wa ren er poppen voor de meis- Foto Roei Dijkstra de maand van twee tot vier uur te 2ien. Dus ook de poppen van vroeger, het Grauwtjes Staart, be ter bekend als Ezeltje Prik, het speelgoedservies, het winkeltje, de kijkdoos en wat dies al niet meer zij. Vlaardingen kende vroeger vier winkels waar speelgoed werd ver kocht. Jan Anderson herinnert zich nog dat Het Kinderparadijs van Ligthart, nu Intertoys op het Liesveld, de belangrijkste was. „Ligthart was toen ook raadslid, fractievoorzitter van de CHU. Hij had ook een tabakszaak, want van het speelgoed alleen viel nog niet te leven." Omdat Ligthart van de CHU was stond zijn Kinderparadijs, geves tigd aan de Westhavenkade in Vlaardingen, bekend als de speel goedzaak voor protestanten. Ge reformeerden kwamen daar niet. Die gingen naar De Poppendok ter aan de Hoogstraat, nabij de Korte Hoogstraat. Katholieken gingen naar Broekmans, dat daar weer schuin tegenover lag. De koster van de katholieke kerk, ook op de Hoogstraat gevestigd, runde die zaak. Maar voorname lijk verkocht hij Mariabeelden, bidprentjes, en dergelijke. Zoals ook Magazijn van Hofland aan de Schiedamseweg - eerste plaats van andere artikelen dan speelgoed, in dit geval huishou delijke artikelen als kopjes en schoteltjes, moest hebben. De va der van de bekende Karei Ake- man, begeleider van het Neder lands voetbalelftal, beheerde die winkel, die meer als de zaak voor iedereen bekend stond. Jan Anderson: „In deze zaken kwam het speelgoed vanaf zeg maar oktober wat meer naar vo ren. Want Sinterklaas naderde. Kinderen stonden dan tijdenlang in bewondering met open mond voor de etalages te staren. Nu heb je TV-reclame en krijg je kleurige speelgoedgidsen thuis, toen be stond dat niet." Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - De 30-jari- ge Schiedammer die er van wordt verdacht op 21 september zijn wo ning aan het J.W. van den Berg pad in de brand te hebben geste - ken, moet dringend onder behan deling van een psychiater worden gesteld. Dat veronderstelde zijn raadsman mr. C.J. Noppen gister ochtend bij de meervoudige ka mer van de Rotterdamse recht bank. Daarom vroeg de advocaat de zaak niet al te lang aan te hou den om zijn cliënt, die geestelijk totaal de weg kwijt is, niet nog verder van de maatschappij te la ten vervreemden. Om een straf te ontlopen moeten twee psychiatrische rapporten uitwijzen dat de brandstichter ge baat is bij psychiatrische behan delingen en niet volledig toereke ningsvatbaar was toen hij het be hang en huisraad in de brand stak. Maar omdat er slechts één rapport voorhanden was verzocht officier van Justitie mr. J.P. Wit top Koning de zaak aan te houden tot de twee rapporten zijn gecom pleteerd. Gezien het feit dat daar wel eens drie maanden overheen zouden kunnen gaan, vroeg advo caat Noppen vaart achter de pro cedure te zetten. Zonder dat het tijdens de zitting aan de orde kwam liet de offcier weten dat de verdachte in zijn le ven al flink wat mentale klappen te verwerken had gekregen. Zijn vader was weggelopen, zijn zus werd vermoord door vermoede lijk haar vriend die ook nog eens zelfmoord pleegde en de enige die nog naar hem omkeek was zijn moeder. Verward De man, geestelijk volkomen uit balans, raakte verslaafd aan ver dovende middelen en maakte gis terochtend een verwarde indruk. Wegens afkickverschijnselen kon hij zijn handen en voeten nauwe lijks stil houden. Wel verzocht hij zelf opgenomen te mogen worden in Psychiatrisch Centrum Joris in Schiedam om daar te trachten nog wat van zijn leven te maken. Of dat nog enige zin heeft betwij felde ook mr. Wittop Koning, want de verdachte had even daar voor te kennen gegeven niet m< te willen werken aan een tweede psychiatrisch onderzoek. Bibberend Rechtbankpresident M.F.L.M. van der Grinten had al gauw in Uc gaten dat er met de verdachte, die bibberend voor hem stond, geen land viel te bezeilen. Mede omdat hij ontkende zelf de brand in zijn woning te hebben aangestoken. Tot drie maal toe had d* brood magere Schiedammer na zijn aanhouding op 21 september ver klaard zelf de brand te hebben ge sticht om 'geesten te verdrijven'. Ondanks de tegenstrijdige ver klaringen achtte de rechtbank het ten laste gelegde bewezen, maar omdat president Van der Grinten kennelijk ook meer heil zag in psychiatrische behande ling dan in een gevangenisstraf, besloot hij de zaak aan te houden tot 13 januari, in afwachting van een aanvullend psychologisch rapport. Schiedam - Het IOBS (Instituut Ondersteuning Bewoners Stads- vemieuwingswijken) gaat een nieuwe koers varen. Het insti tuut, werkgever van opbouwwer kers en bewonersdeskundigen, wil zich niet meer op de achter grond houden, maar zich actief gaan bemoeien met de stadsver nieuwing en met wijk- en buurt beheer. De nieuwe aanpak ziet het IOBS als een logisch vervolg op de eer ste vijfjaren van zijn bestaan. Die tijd werd vooral besteed aan het opbouwen van goede werkrela ties onderling, met de wijken en met de gemeente Schiedam. Nu is de tijd aangebroken om ook over het beleid te gaan meepraten. Het instituut vindt dat het tot nu toe te veel in een keurslijf heeft ge leefd. Het 'nieuwe elan' werd gisteren aangekondigd tijdens de viering van het eerste lustrum en de pre sentatie van het jaarverslag over 1990 en 1991. In dat verslag schetst het instituut de belangen behartiging van de afgelopen ja ren in de wijken Zuid, Oost. Cen- Vest en Nieuwland. De be- overenigingen uit deze wij- erkten mee aan het verslag, liet eerste exemplaar van het jaarverslag werd gisteren aange boden aan wethouder Adri Reijn- hout. Het IOBS kreeg bij die gele genheid te horen dat de perso neelssterkte zeer waarschijnlijk tot mei 1992 gehandhaafd zal blij ven. Bij het instituut bestond de vrees dat de gemeente de tijdelij ke uitbreiding zoals die eind '90 werd ingevoerd, eind dit jaar al weer zou intrekken. Maar „het moet wel erg raar lopen als het college van burgemeester en wet houders zou besluiten het con tract niet tot mei te verlengen", aldus Reijnhout. B en W nemen daarover vandaag een beslissing. IOBS-voorzitter Bert van Kan was aan de ene kant gelukkig met deze toezegging. Aan de andere kant is er nu een probleem ont staan. In Zuid is een vacature voor een opbouwwerker. Maar volgens Van Kan heeft het we;nig zin een nieuwe medewerker te gaan zoeken als die de kans loopt in mei al weer op straat te staan. Maassluis - Maribo krijgt naar al le waarschijnlijkheid haar zin in het conflict rond de bouwhoogte van het nieuwe kantoorgebouw in industriegebied De Nieuwe Wa terweg. Wethouder Anton Wustrow, die zich tot dusver fel heeft gekeerd tegen de bouw van een vier ver diepingen tellend kantoor, gaat er in principe mee akkoord als de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening de gemeentelijke regie in het conflict overneemt. In te genstelling tot de wethouder vindt de meerderheid van deze raadscommissie dat de gemeente aan de verlangens van de uit Delft en De Lier afkomstige fabrikant van onder meer zonneweringen tegemoet dient te kumeii. Het conflict tussen Maribo en de gemeente draait om de interpre tatie van liet bestemmingsplan. Op het nieuwe bedrijventerrein is het bedrijf reeds begonnen met de bouw van een twaalf meter ho ge bedrijfshal. Op de kop van het complex wil Maribo binnenkort een veertien meter hoog kantoor gebouw neerzetten. Volgens Maribo kan dit als het college gebruik maakt van de in het bestemmingsplan geformu leerde ontheffingsbevoegdheid. Wethouder Wustrow en de afde ling bouw- en woningtoezicht stonden tot dusver op het stand punt dat de nieuwkomer in Maas sluis slechts een gedeeltelijke ontheffing kan krijgen. De beëindiging van het weiles- nietesspelletje was afgelopen vrij dag de inzet van hel gesprek lus sen de directie van Maribo e- de wethouders Wustrow 'Bouv. - en Woningtoezicht), Jan Storm (Grondbedrijf) en Ruud Timmer mans (Acquisitie). Wustrow deed tijdens dit gesprek een belangrij ke concessie, waartoe hij twee we ken geleden tijdens een commis sievergadering werd opgeroepen door CDA, D66 en RPF/SGP. De wethouder opperde voor het eerst de mogelijkheid dat de ge meente het door Maribo gewenste bouwplan toch overneemt. „Maar de commissie zal daar over moe ten beslissen," zegt Wustrow. „In dat geval zou er een artikel 19 pro cedure moeten komen. Het plan wordt gepubliceerd, waama men sen bezwaar kunnen aantekenen. Zonder protesten zou de bouw dan in april of mei kunnen begin nen." Op verzoek van het gemeentebe stuur levert de directie van Mari bo voorlopig geen commentaar op het verloop van de onderhande lingen. De gemeente lijkt vooral bang dat een openbaar vervolg van het conflict schadelijk is bij het aantrekken van andere be drijven. Volgens directeur Boer- sma is er op dit moment ook geen reden om opnieuw de stellingen te betrekken. Voorlopig tevreden Maribo is voorlopig tevreden met het gegeven dat Wustrow is terug gekomen op zijn eerdere stelling dat het bouwplan van Maribo wettelijk niet of nauwelijks ver dedigbaar is. Hij zei met name het oordeel van de toetsende instan tie, de provincie Zuid-Holland te vrezen, in principe is Wustrow nu wel bereid de plannen naar bui ten te verdedigen. Volgens Wustrow moet bij de ge meente de procedurele beoorde ling van het plan nog plaatsvin den. „De officiële aanvraag voor de bouwvergunning heb ik nog niet gezien," zegt Wustrow over het plan, dat in de afgelopen we ken centraal stond in het conflict. „De belangrijkste vraag wordt nu of Maribo de bedrijfsm-ilH'o nood zaak voor een vijfd- g in het kantoor kan aantoj Tijdens de eerstkomende verga dering beslist de commissie voor Ruimtelijke Ordening of zij de bouwaanvraag zelfstandig gaat beoordelen of het advies van de afdeling bouw- en woningtoezicht overneemt. „Het is denkbaar dat het een vrije kwestie wordt. Net als destijds bij het zwembad is ge beurd," zegt de wethouder. Schiedam - Een 15-jarige Schiedammer zal, als zijn ouders daarvoor toestemming geven, tij dens de kerstdagen kunnen gaan werken als alternatieve straf. De jongeman is gistermiddag in de Eduard van Beinumlaan in Schiedam opgepakt toen hij een strijker afstak. De politie droeg hem over aan Bureau Halt, dat de alternatieve straffen regelt. Schiedam - Een 44-jarige vrouw uit Schiedam is vannacht om, kwart over één op haar bromfiets tegen een hond gebotst en heeft daarbij verwondingen opgelopen aan handen en benen. De head, die niet aangelijnd was, werd uit gelaten door een 27-jarige Schiedammer op de Mgr. Nolens- laan. Vlaardingen - In een woning aan de Einthovenstraat in Vlaardin gen is gisteren ingebroken. Er werd een plastic doosje gestolen met twintig munten van rijf gul den erin. Gisteravond is ook inge broken in een winkel aan De Lo per. Daartoe werd met een auto de voordeur vernield. Onbekend is wat er is ontvreemd. Vlaardingen - Autokrakers lijken hun werkterrein wat te verleggen van Schiedam naar Vlaardingen, waar op drie plaatsen auto's zijn opengebroken. Dat was aan de Winkelhoeve, Merwedehof en Amalia van Solmslaan het geval In Schiedam werd op maar één plaats een auto opengebroken Dat was aan de Jacob Catslaan. Schiedam - Twee Schiedamse bedrijven hebben d° afgelopen dagen met inbrekers te maken gehad. Aan de Regoutstraatwerd een kopieermachine gestolen en aan de Admiraal Trompstraat werd geld gestolen uit koffiema chines. Schiedam - De stichting Combi natie Internationale Bruidsfoto- grafie heeft een eerste prijs toeg; kend aan de Schiedamse fok graaf Leo van Gelder. Schiedammer won de prijs met een foto van een Nederland; bruidspaar op Rhodos. De fok werd in oktober gemaakt rijden een reis waaraan 63 fotografen et evenzovele bruidsparen deelna men. ERKEND H. v. Kooij showroom- Oostha venkade 14 Vlaardingen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1