1 /aterweg 13 Kerkcentrum wil geen OGB betalen J Kinderkunst siert Hoogstraat 2é Christelijke partijen ingeschakeld om aanslag ongedaan te maken Jaar psychiatrische inrichting voor bommengooier voorgesteld Dura: nieuwe 'knappe' gorilla voor Blij dorp Aktueel moet rectificeren na klacht Radar Milieufederatie wil produktiestop Atochem Vrachtschip na brand op sleeptouw genomen Overdracht Blauwe Brug vertraagd E FABER Zoekactie in haven vergeefs Actie tegen vrachtwagens Theatercafé in Schuurkerk 3e Muzieknacht in Schiedam Inbrekers bekennen vee! auto-inbraken Schemerlamp is iets te warm Buit van maar één gulden Rotterdams Dagblad Donderdag 19 december 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 8 3131BC Vlaardingen i tel 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - Blijdorp heeft er een gorilla bij. De Rot terdamse diergaarde heeft haar gorilla-leefgemeen schap uitgebreid met het driejarige vrouwje Dura, volgens hoofd levende have Kuno Blijenberg: 'een schat van een dier en nog een knappe verschijning ook'. Met de komst van Dura wil Blijdorp de leef tijdsopbouw van de Rotterdamse gorilla-familie Ver versen'. Dura komt uit de dierentuin van Stuttgart. Met de opbouw van de gorilla-familie is Blijdorp in 1974 gestart Het hoofd van het gezin, vader Ernst, is inmiddels 2 3 jaar en is op dit moment nog een jaar of vijf van zijn 'pensioen' af. Van de begeleidingscom missie van het Europese fokprogramma heeft Blijdorp toestemming gekregen Dura van de dieren tuin in Stuttgart over te nemen, In de Rotterdamse gorilla-gemeenschap is Dura de opvolgster van Salomé, die een paar maanden gele den is verhuisd naar de dierentuin in Kopenhagen. Dura heeft als kind dezelfde problemen gekend als de kinderen van Salomé: afstoting door de moeder. Ock Dura is in een crèche grootgebracht. Pogingen Dura te 'socialiseren',in de dierentuin in Krefeid zijn mislukt In Blijdorp is Dura in het mensapen verblijf in een aparte ruimte gezet. Zij zit daar slechts gescheiden door tralies van haar toekomstige familieleden, waaronder de bijna even oude gorilla's Sebo (5, doch ter van Sara) en Anja (4, dochter van Annette). Vol gens Ku Blijenberg wijzen de eerste tekenen er op dat de integrat....,ie van Dura in de Blijdorpse gorilla gemeenschap geen al te grote problemen zal opleve ren. „Er is nog geen opstand uitgebroken," zegt Blij- - enberg. De gorilla-famibe in Blijdorp bestaat nu uit vader Ernst, de vrouwtjes Sara, Annette en Kim en de kin deren Sebo, Anja en Dura. Kim, en mogelijk ook Sa ra,'is overigens onlangs door Ernst gedekt. Rotterdam - De Raad voor de Journalistiek heeft de klacht van de Rotterdamse Anti Discriminatie Actie Raad (Radar) tegen het weekblad Aktueel gerond verklaard. Door het plaatsen van een ongenuanceerde reporta ge over vooroordelen over islamitische minderheden heeft Aktueel ten tijde van de Golf-oorlog de grenzen van-het maatschappelijk aanvaardbare overschre den. Dat blijkt uit de gisteren door de Raad voor de Journalistiek gepubliceerde beslissing. In het weekblad verscheen in februari een fotorepor tage onder de kop 'Arabieren en hun manieren'. Ak tueel zette' daarin op een rijtje hoe de buitenwacht nog altijd over Arabieren denkt Een reportage met voorbeelden van voorsotdelen als het niet gebruiken van. alcohol, barbaarse rechtspraak en het tegelijk -bezitten van vier vrouwen. - Radar voerde bij de raad aan, dat de pubhcatie 'door de kritiekloze weergave van vooroordelen' en de pre sentatie daarvan als feiten bestaande vooroordelen bevestigt of .versterkt en bestaande vijandbeelden aanscherpt Volgens Radar werden personen van Arabische afkomst en leiders van de islamitische ge loofsgemeenschap ais geheel in een bedenkelijk daglicht gesteldrir--- Vdgens de Raad voor de Journalistiek houdt de pu blicatie het gevaar In dat vooroordelen worden ge- -wekt of versterkt, Op het tijdstip van de publlkatie bestond als gevolg van de Golf-oorlog het gevaar van toenemende vijandigheid ten opzichte van genoem de minderheden. De ongenuanceerde reportage zal die opkomende gevoelens van vijandigheid alleen maar hebben aangewakkerd. RotMidam - De Zuidhollandse Milieufederatie (ZHM) wil dat het in de Rotterdamse Botlek geves- t met do produktie f mag geen lo- tigde bedri van bestrijdingsmiddelen, Het t zlngsvargunnmg worden verleend. In een beroep bij de Raad van State heeft de federa tie gevraagd om schorsing van de vergunning die minister Maij (Verkeer en Waterstaat) wil verlenen aan Atochem, De bezwaren van de federatie gelden niet eiken de lozing door de fabriek zelf, Ook wijst Sa federatie er op dat bij gebruik door de van het jaarlijks geproduceerde landbouw- 1260.000 kilogram In het water terechtkomt, is duizend kilogram meer dan bh de produktie door Atochem zelf wordt geloosd, Da door Atochem geproduceerde middelen moeten volgens het Meerjarenplan Gewasbescherming van het ministerie van Landbouw vóór 1895 van de merkt verdwijnen, De ZHM vindt het dsarom onbe grijpelijk dat minister Malj nog een lozingsvergun ning wil verlenen, Atochem, voorheen Pennwalt geheten en dochter van het Franse concern Elf Aquitalne, produceert in Rotterdam onder meer dithlooarbamaten (dtc) en di- nitro-ortho-cresol (dnoc). Vooral de jaarlijkse pro duktie van dtc i twintig miljoen kilo per jaar Is in drukwekkend, namelijk meer dan het totale jaarge- bruik door de Nederlandse landbouw. De middelen zijn een grote belasting van het milieu: het belangrijkste omsettingsprodukt van dtc, etu, is een schildkliergif, kankerverwekkend en het veroor zaakt afwijkingen bij het nagesiacht. Het komt in ho ge concentraties voor in het water en is onder meer 170 keer boven de norm in het grondwater gemeten. Bij een vergunningverlening in het ksder van de Wat Verontreiniging Oppervlaktewater (WVO) is nog nlat eerder het gebruik van een vervaardigd produkt meegewogen. Met dit beroep wil de Milieufederatie nu een principe-uitspraak van de Raad van State, .Rottontom - Da sleepboot 'Mistral' van het Rotter damse sleepbedrijf Adriaan Xooren heeft gisteren op ongeveer 36 mijl voor de kust van Hoek van Holland het in moeilijkheden Verkerende vrachtschip 'Dur- rington'op sieep genomen. Het schip" was in slecht weer in moeilijkheden ge raakt na een brand in de machinekamer. Ondanks de sterke Wnd kwam de sieepverbinding snel tot stand. De 'Mistral' sleept de Engelse vrachtvaarder naar New Castle. Door Peter de Lange Vlaardingen - De Hervormde en Gereformeerde Kerk willen de christelijke partijen in de Vlaar- dingse gemeenteraad inschake- ler om onder een aanslag van de onro-rend goedbelasting uit te komen. De twee kerkgenoot schappen vinden het 'belachelijk en kinderachtig' dat zij de ge meente Vlaardingen ongeveer 50.000 gulden achterstallige OGB moeten betalen voor kerkcen trum Holy aan de Reigerlaan. De politieke partijen zijn de laat ste strohalm waaraan de kerken ach kunnen vastklampen. Alleen de gemeenteraad zou de aanslag nog ongedaan kunnen maken, zegt A. van der Borden namens de Hervormde en Gereformeerde ge meenten. De juridische middelen zijn uitgeput. De rechter heeft de kerken al twee keer in het onge lijk gesteld. De zaak speelt al sinds 1985. In dat jaar kregen de eigenaren van het kerkcentrum voor het eerst een aanslag. De rekening bedroeg 7239 gulden. In de voorgaande ja ren was het gebouw in Holy, zoals alle kerken, van OGB vrijgesteld. Aan die vrijstelling kwam een einde toen het jeugdhonk naast de kerk werd opgekocht en aan het c-'ntrum toegevoegd. Daar door ontstond volgens de ge meente Vlaardingen een geheel nieuwe situatie. Volgens de regels hoeft een kerk geen OGB te betalen als tenmin ste 70 procent van de ruimte ge bruikt wordt voor de eredienst Het kerkcentrum aan de Reiger laan blijft door de vele zaaltjes die gebruikt worden voor onder meer jeugdwerk, bejaardensoos koorrepetities en vergaderingen onder dat percentage. Het Gerechtshof kwam in de ho ger beroepszaak tot de conclusie dat slechts 57 procent van de ruimte gebruikt werd voor de ere dienst, De Hoge Raad lelde daar bij de behandeling van het cassa tieverzoek nog enkele procenten bij op, omdat m de bijzaaltjes ook jeugddiensten worden gehouden, maar kwam evenmin tol de verei ste 70 procent, De uitkomst van de rechtsgang was dan ook dat het centrum in Holy - als enige kerk in Vlaardingen - OGB moet betalen Van der Borden is het niet eens met dit vonnis. „Op de aanslag staat zalencentrum, alsof we hier een dansschool exploiteren," zegt de woordvoerder van de kerken boos. Volgens Van der Borden worden de bijvertrekken hoofdza kelijk voor kerkelijke doelen ge bruikt en is de verhuur aan der den 'minimaal'. De verhuur recht vaardigt zeker geen belastingaan slag, menen de kerken. Als de geloofsgenoten in de ge meenteraad niets voor het kerk centrum kunnen doen, zou alleen een verbouwing nog uitkomst kunnen brengen, zegt Vah der Borden. „We zouden dan een tweede zaal voor de eredienst mceten inrichten, maar dat is na tuurlijk een rare noodgreep." Aan zo'n truc willen de kerken ztch ook liever niet bezondigen. De po litiek heeft echter een goede re den zich voor het kerkcentrum in te spannen, maakt de woordvoer der duidelijk. „Als de christ^fc partijen niets doen. zal dat zek« zijn weerklank hebben. De raad! leden zouden veel mensen diec-r deze partijen stemmen ernstig i Jeurstellen, met alle ge\ vandien." De fiscale afdeling van de meente Vlaardingen vindt daté rechter juist heeft geoordeeld „Dit is geen gebouw dat m hoofd zaak wordt gebruikt voor eredien sten. Er vinden veel nevenactivi teiten plaats Dan is de geworJC verordening van toepassing, ft regels die daar in staan zyn voor iedereen gelijk, kerk of niet.' Bonta kleuren, dat vooral. En veel dieren, alhoewel dat minder verwonderlijk was. Maar bovenal zijn de kindertekeningen die gistermiddag op de hoek van de Peper straat en de Hoogstraat In Vlaardingen zijn opgehangen leuk om te zien. Ze zijn gemaakt tijdens de teken- en schildercursus van de Vrije Academie In opdracht van de gemeente, speciaal ter verfraaiing van genoemde plek, waar vroeger de CD-uitleen was gevestigd en lange tijd een saaie schutting de boel ontsierde. In de tekenles maakten de klnderan een ontwerp van een dier uit een dierentuin. Dit ontwerp werd later uitgevoerd In iinoleumsnedes en die zijn weer uitvergroot en nageschilderd op panelen van 80 fc!j X2Q centimeter. Dertig panelen zijn zo ontstaan en gisteren opgehangen. En uiteraard gesigneerd, foto Ro*1. Dijk»va Door Sander Sormemans Rotterdam/Maasiluls - Recht bankpresident mr. J.W, Heijman zat gistermiddag in de meervou dige kamer van de Rotterdamse rechtbank met een probleemge val, De 35-jarige Maassluizer die voor hem stond moest zich ver antwoorden voor een bomaanslag en bedreigingen, gericht aan het personeel en de eigenaar van Prestoburger, een snackbar in Maassluise winkelcentrum Ko ningshoek, In eerdere verklarin gen had de bommengooier be kend zich schuldig te hebben ge maakt aan genoemde feiten, maar gisteren sprak hij een groot deel van zijn uitspraken resoluut tegen, De man, die sinds 1980 In Maas sluis woont, werden door officier van justitie mr. J,P, Wittop Ko ning drie feiten ten laste gelegd, Ten eerste een poging om de eige- naar van de snackbar van het le ven te beroven, vervolgens het meteen slagwapen bedreigen van agenten en tenslotte het plegen van bomaanslag in de snackbar die daarbij een aanzienlijke scha de opliep. „Het is een groot won der dat niemand van de achttien aanwezige klanten daarbij om het leven is gekomen of letsel heeft opgelopen," voegde mr. Heijman er aan toe. Een ontbonden huwelijk lag ten grondslag aan het criminele pad dat de verdachte sinds maart be wandelde, Na de scheiding zocht de man zijn heil in sterke drank. Bijna een liter vieux per dag was al gauw de gewoonte. De inmid dels aan alcohol verslaafde man werd verliefd op een buffetbe- diende van de snackbar maar de vrouw ging niet in op zijn avan ces, Toen de eigenaar en bedrijfs leider gedurende een bepaalde periode aanmerkingen maakten op zijn aanhoudende pogingen haar toch voor zich te winnen, draaide de werkloze Maassluizer dol en liep de situatie uit de hand, „ledereen die tussen mij en het meisje komt, ruim ik uit de weg," had de verdachte meerdere ma len geuit. En In de periode tot 24 september - de dag waarop hij de zelf gemaakte bom in de zaak tot ontploffing bracht - wilde hij zelfs de eigenaar met een hakbijl te lijf gaan en het personeelslid dat zijn liefde niet beantwoordde, vermoorden. En van dat alles, zo verklaarde de verdachte gister middag, was niets waar, Om de bomaanslag kon hij echter niet heen, Hij, en niemand an ders, had op de bewuste dag een stalen koker met daarin een aan zienlijke hoeveelheid kruit en stalen kogellagertjes in de snack bar tot ontploffing gebracht, „En dat allemaal omdat die vrouw niet verliefd op u was," concludeerde de president met afgrijzen. „Maar liefde is blind," antwoordde de verdachte. „Ik ben nog steeds sta pelgek op haar en kan haar maar niet uit myn hoofd zetten." Tot een strafeis van de officier kwam het echter niet -vant presi dent mr. Heijman kwam met een psychiatrisch rapport op de prop pen, De conclusie van dat rapport luidde dat de verdachte niet ver antwoordelijk kon worden geacht voor zijn wandaden omdat de al cohol zijn geestelijke gestel had aangetast en een verblijf van een jaar in een psychiatrische inrich ting het mee&t voor de hand lig gende alternatief was. Maar om dat er door te krijgen is volgens de strafwet nog een tweede psy chologisch rapport nodig, De officier drong aan op een snel le afhandeling van het onderzoek zodat de man snel kon worden op geborgen, maar gezien de 'tijd van het jaar' werd de zaak door de president voor maximaal drie maanden aangehouden. Schiedam - De overdracht van wijkgebouw De Blauwe Brug door de gemeente Schiedam aan de stichting Accu is uitgesteld tot 1 april. De overdracht zou plaats vinden op 1 januari, maar aie da tum is voor de stichting onhaal baar gebleken. De nieuwe beheer der wil eerst duidelijkheid over de financiële mogelijkheden voor de toekomst, Accu-voorzitter Gérard Smits meent dat met het huidige ver bouwingsbudget van 5,5 ton 'ver domd weinig valt te doen', Smits; „Schiedam-Noord is een snel groeiende wijk, je praat over een derde tot de helft van de totale Schiedamse bevolking, Daar zit ten veel nieuwkomers tussen, mensen die Schiedam nog nlei kennen, Die mensen hebben recht op een accommodatie van niveau. Twee ton Smits en Jaap Korpel, de adviseur die ia ingehuurd om da over dracht van het complex aan het Baehplein te begeleiden, hebben wethouder Bart de Leede om on geveer twee ton extra voor de ver bouwing gevraagd plus een flink bedrag voor het volwassenen- werk. De Leede werd door dit verzoek onaangenaam verrast. De af spraak was dat Accu het complex aan het Baehplein legen de vast gestelde budgetten zou overne men, „Ik denk niet dat er vol doende aanleiding is om dit ver zoek te honoreren," reageert de wethouder, „Ik kan me voorstel len dat het verbouwingsbudget iets moet worden opgehoogd, maar 7,5 ton is niet haalbaar, dat geld is er gewoon niet." Ook zegt De Leede niets te voelen voor het aanstellen van meer personeel. Andere motieven „Dat ligt niet in de rede." De wethouder meent dat de argu menten van Accu om de over dracht uit te stellen maar weinig hout snijden. Hij vraagt zich af of er soms andere motieven meespe len. Volgens De Leede heeft de stich ting voor volgend jaar nog geen enkef contract voor zaalverhuur afgesloten. Hij vindt dat een vreemde zaak. „In het overleg in januari met Accu zal ik daarzeker opheldering over vragen. Die con tracten moeten er snel komen." SWAROVSKI Noordmolansjtraai 2 Rotterdam - Tel 010-4652028 Prisma H. v. Kooij A showroom: --- Ooslhavenkade 14 Vlaardingen 4343213 ROTTERDAMS DAGBLAD C.V. vraagt met spoed EEN KOERIER voor SCHIEDAM GROENOORD De werkzaamheden bestaan uit: het afleveren van kranten bij winkels In de middaguren vanaf 14.00 uur. Interesse? Bel dan voor meer Informatie: Aid. lezersservice tel. 010 - 4004 444 Schlsdam - In de mond van de Voorhaven en op de Nieuwe Maas hebben Schiedamse hulpverle ners afgelopen nacht enkele uren vergeefs gezocht naar een auto. De speuractie volgde op een alarmmelding door twee schip pers. Zij hadden, onafhankelijk van elkaar, een auto in het water zien drijven. De wagen dreef tien meter uit de kant, in de monding van de haven. Politie, brandweer, rivierpolitie en havendienst probeerden met vereende krachten de auto op te sporen. Bij de zoekactie werden drie vaartuigen en groot materi eel van de brandweer ingezet. Mei sleepdreggen werd in de af- drijfriehtirtg gezocht. Dat leek succes te hebben, tot duidelijk werd dat het aangetroffen object geen auto, maar een grote steen was. In verband met de sterke vloed en het hoge water moest de zoekac tie, die kort na middernacht was begonnen, worden gestaakt, Van daag zou de politie het opnieuw proberen. Maassluis - De Maassluise politie gaat weer optreden tegen vracht auto's die buiten de toegestes uren op bepaalde plaatsen wor den geparkeerd. Een wijziging van de Algemene Politieverorde ning maakt dat mogelijk. Maassluis - Theater De Schuur kerk is uitgebreid met een thea tercafé, waar het publiek tijde! de pauze en na afloop van voor stellingen terecht kan. Paul De genkamp rnnt de omgebouwde foyer. De vernieuwde ruimte hee: nu Café du Theatre en ademt «es. 'nonchalante Franse sfeer', aidur een persbericht. Schiedam - Elf horecazaken in het centrum van Schiedam heb ben zondag in het kader van de Schiedamse muzieknacht leven de muziek in huis, Het is de derde episode van het evenement ds: jaarlijks vlak voor kerst wordt ge houden, In de volgende cafés tre den vanaf circa 21.00 uur bands o' bandartiesten op: het Weeshuis. Paard, het Stappertje. Try Out Onder De Pot. 't Spul, De Pachi Dirty Henry, Podium, het Maant je en het Keerpunt, Schladam - Twee mannen, rif deze week in Schiedam werden opgepakt omdat ze in een gesto len auto reden, hebben een langs lijst inbraken en diefstallen bé kend. Het tweetal, 20 jaar oud en afkom stig uit Schiedam, opereerde sa men of in combinatie met vier handlangers, Ze braken 18 vrachtauto's en een touringcar open op een terrein b; Kethelvaart. Ook pleegden ze in braken in drie boten van de-zee verkenners, winkels aan de Park weg en bouwketen aan de lek straat, Ze blijken voorts enkele autokra ken en een inbraak in Bergen oj> Zoom op hun kerfstok te hebben Vlaardingen - In de Callenburgs- traat ontstond gisterochtend rond half negen brand, vermoedeh# omdat een 82-jarlge bewoner ees schemerlampje in zijn bed ha» gelegd. De man hoopte het op die manie: wat warmer te krijgen, De dekens begonnen eerst ti schroeien en vatten vervolgen vlam, Met een emmer water probeerde de bewoner het brandje te blus* sen, Toen dat niet lukte zette hf een raam open. Een buurman nam een rookwoj waar en waarschuwde de brand* weer. Die bluste het vuur. Itë beddegoed was nagenoeg «t brand, De totale schade is onbfr kend. Schiedam - Dieven die gistere* een auto aan de Louis Raenof* kerstraat openbraken haalden c* formidabele buit binnen van#* gulden. De eigenaresse zat echter met w lelijke strop. De schade aan de ad* to bedroeg namelijk driehonden gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1