Waterweg 9 Bewoners tegen Turks centrum Gemeente twijfelt over ontruiming caravans je Hulp van burgemeester ingeroepen; raadsleden nalatigheid verweten Slager weet nog steeds niet waar hij aan toe is Vuilcontainer bij bedrijven verplicht Trouwzaal toont 'zekere mate van verval' Gestolen auto uit haven gehaald Ere-medaille voor slijter Oecumene in Maasland tien jaar onderweg Brandjes in Maassluis Op de bon voor vuurwerk Drieling in ziekenhuis Brandje in drukkerij Snelkraak voor babyspullen Autokrakers nu in Vlaardingen Sieraden weg uit aanleunwoning Bekeuringen bij alcoholcontrole Vernielers opgepakt Rotterdams Dagblad Maandag 30 december 1991 Met een takelwagen is zaterdagmiddag uit de Vtaardingse Oude Haven een personenauto gehaald. Eenmaal op de Oosthaven- kade bleek dat er geen inzittenden waren en dat het een gesto ld {s 1 jen voertuig betrof. Foto Gerrit de Heus/RoeJ Dijkstra ;len el- het 'lijk Laf- me ids aak op k. wr en ijes Dal .Zy oor Schiedam - De Schiedammer Jan van Harmeien heeft zaterdagochtend de ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in zilver door burge meester R. Scheeres opgespeld gekregen. De ko ninklijke onderscheiding werd aan de 69-jange Van Harmeien toegekend omdat hij 40 jaar zyn shjterij- wynhandel aan de Oranjestraat bestiert en er bin nenkort een punt achter zet. Van Harmelen begon met een slijterij maar speciali seerde zich door de jaren heen op wijnen en legde de nadruk op de wijnhandel. Onderzijn leiding groeide de zaak uit tot een begrip, niet alleen m Schiedam maar in de gehele randstad. De zaak wordt voortge zet door zijn zoon. Maasland - „Eén kerk in Maasland, nee, ik denk dat die tyd nog heel erg ver weg is. Daarvoor verschillen de drie kerkgenootschappen onderling teveel in leer en viering. Maar het proces van oecumene gaat stap je voor stapje toch steeds verder." Johan van der "Kooij is als een soort gangmaker razend enthousiast over de regelmatig terugkerende drie-kerkendien- sten m Maasland. Er zijn er al zeven geweest dit jaar. Oecumene in Maasland, samenwerking en uitdm- gmg van de onderlinge geloofsbelijdenis, resulte rend in de dne-kerkencüensten. 'Algemene kerk' j verklaart de Grote Van Dale voor het begrip 'oecu- i mene'. En aanvullend: 'De ene kerk voor de hele we- reld'. Ofwel: 'De beweging die de tot standkoming daarvan nastreeft*. Ook vorige week, op Tweede Kerstdag, was er zo'n dienst. De kerkgangers gingen toen onder de indruk j naar huis. De meditatie van het kerstgebeuren vulde slechts een klein gedeelte van de dienst. „We willen I op zo'n Tweede Kerstdag," vertelt Johan van der j Kooij, ..iets anders doen dan alleen maar de bekende hederen zingen.'" Vandaar dal als kerstcantate was gekozen voor de 'Messiah' van Handel, indrukwek- j kend vertolkt door de plaatselijke oratonumvereni- ging Hosanna. Namens de gereformeerde kerk maakte Van der Kooij deel uit van het dne-kerkenoverleg. Iedere kerk is daarin met twee leden vertegenwoordigd. Een functieverdeling in de vorm van een bestuur is er niet, vandaar dat Van der Kooy zich meer als een 'gangmaker' dan als een voorzitter ziet. „Met deze oecumene tussen de gereformeerde en hervormde kerk, 2ijn we in Maasland al langer dan twintig jaar bezig. Tien jaar geleden is de rooms-katholieke kerk erbij gekomen." De eerste zes jaar vonden de diensten overigens op vrijdag plaats. Van der Kooij: „Ze mochten niet ten koste gaan van de eigen diensten." Inmiddels is dat standpunt gewijzigd. Zo'n vier jaar geleden vonden de drie kerkbesturen eikaar in een verklaring, waar in de onderlinge erkenning als broeders en zusters in de Heer werd vastgelegd. Met als gevolg, dat de dpe-kerkensamenwerking ook tijdens de reguliere diensten tot uitdrukking kon komen. Wederzijdse begrippen als geloofsbelijdenis, litanie, het smeekgebed aan het begin van de dienst in de katholieke kerk en het votum, de groet in de aanhef Van de diensten bij de gereformeerden en hervorm den, zijn ondertussen al een gevestigd gemeengoed géworden. .,Er is in die tien jaar al heet wat bereikt," stelt Van der Kooij. Verder dan de drie-kerkend iensten gaat de Maas- bndse oecumene voorlopig niet. Zover gaat de be hoefte volgens Van der Kooii ook niet „Het zoveel mogelijk samenwerken is het belangrijkste van al les. Je moet tussen idealisme en geloof toch ergens naar toe werken. Ook al is de realiteit dat ze van één kerk nog ver vandaan zijn." Maassluis - Op meerdere plaatsen in Maassluis heb ben de afgelopen dagen brandjes gewoed. Bij de korfbalclub CKC ontstond brand in een opslagruim te. Rookontwikkeling zorgde voor roetschade in het gehele gebouw. Onderzoek leerde dat er kort daar voor ingebroken was. In een magazijnruimte van de Paulusschool is ook brand ontstaan. Er bleek een ruit vernield. De politie vermoedt dat daar een brandende krant door is ge gooid. De inboedel liep schade op. Ook ontstond brand in een hoeveelheid vuilnis en grof vuil aan de Bilderdijklaan. In de kelder van een flat aan de Burgemeester Wesselinkstraat werd pa pier en houtwerk in brand gestoken, maar dat doofde weer vanzelf. Attente buren voorkwamen brand in een woning aan de Jan Luykenstraat. Ze hadden rookontwikkeling geconstateerd en bij onderzoek bleek dat er kort sluiting was ontstaan in de televisie. Vlaardingen - Twee Vlaardingse jongens, van 14 en 15 jaar, zijn zaterdag op de bon geslingerd omdat ze met vuurwerk waren betrapt. De knapen waren be zig dat af te steken in de Valeriusstraat. Een aan de Nieuwelaan geparkeerde auto is beschadigd door vuurwerk. Ei- was op het dak van de wagen een brandvlek ontstaan. Door Sander Sonnemans Schiedam - Bewoners van de Cartesius-en Van's-Gravesande- sestraat in Schiedam willen dat burgemeester R. Scheeres tot actie overgaat en zelf de zaak omtrent de Stichting Erkam en het daarbij behorende ontmoetingscentrum afhandelt. Daarop heeft de vertegenwoordiger van de boze buurtbewoners uit Sehiedam-Oost, A. Bierhuizen, per brief bij de burgemeester aangedrongen. Het onderkomen van de Turkse stichting is de omwonenden al langere tijd een doom in het oog en het liefst ziet men de twee beheerders met hun ontmoetingsruimte uit het pand en de wijk verdwijnen. Aanleiding voor de brief aan het adres van de burgemeester is vol gens Bierhuizen het niet nako men van een belofte die eerder door de raadsleden G. Brouwer (PvdA) en W. van Wijk (WD) werd gedaan. De aanvraag voor een horecavergunning, die de stichting 11 februari indiende en het daartegen door 84 bewoners ondertekende bezwaarschrift was 10 juli reden voor een gesprek tussen bewoners en de raadsle den. Tijdens het onderhoud, be weert A Bierhuizen, werd er door de Brouwer en Van Wijk beloofd dat er eind augustus 1991 een de finitieve beslissing zou worden genomen. „Nu eind 1991 er nog steeds geen besluit is genomen, .noet er dus worden geconsta teerd dat de gemeente Schiedam een zeer gebrekkige organisaüe heeft en er nog steeds geen verbe tering in de ambtelijke molen is gekomen", meent Bierhuizen. Brouwer ontkent dat er indertijd beloften zijn gedaan. „Van Wijk en ik hebben op eigen initiatief die gesprekken gevoerd als twee in de buurt bekende mensen. Ik woon er en Van Wijk werkt er. We wilden polsen of de bezwaren van de bewoners hard gemaakt kon den worden, want de Bewoners Verenging Schiedam-Öost dis tantieerde zich van de kwestie. We wilden daarvoor de standpun ten aanhoren en bekijken welke mogelijkheden er waren." Houding „Tijdens de gesprekken hebben we aan de hand van de houding van de bewoners en de uitspraken vastgesteld dat de Turkse neder zetting door hen gewoonweg niet wordt getolereerd. Men wil blijk baar geen Turken als buren heb ben. Dat bleek een niet eenvoudig op te lossen probleem, want de uitbaters van Erkam willen zich niet buiten hun doelgebied vesti gen. Nogmaals, we hebben de be woners niets beloofd, maar toege zegd dat er volgens onze inschat ting medio augustus, september iets bekend zou zijn. Van Wijk en ik hebben de gesprekken gerap porteerd aan de burgemeester, maar het bevreemdt me wel dat de bewoners nog helemaal niets hebben vernomen." Hoorzitting „Als er door de gemeente inder daad nog geen contact met hen is opgenomen dan kan ik de bewo ners het verwijt niet kwalijk ne men. Maar eerlijk gezegd weet ik ook niet of er een hoorzitting is geweest. Er wordt een vergun ning aangevraagd en er worden bezwaren ingediend. Dan lijkt een hoorzitting my het meest lo gische vervolg." Brouwer: „Eigenlijk hadden we een beetje hoop dat de bewoners zich in die gesprekken wat genu anceerder hadden uitgelaten zo dat er normaal kon worden gedis cussieerd. Helaas was dat niet he lemaal het geval." Volgens actievoerder Bierhuizen wordt het pand door de Stichting Erkam gebruikt als koffieshop, moskee en pension en hebben de omwonenden te kampen met ge- luids- en parkeeroverlast. „Te vens," schrijft Bierhuizen, „vreest men voor het gebruikt van drank, illegale praktijken en criminele activiteiten die welis- tvaar niet aantoonbaar zijn, maar zeker niet zijn uitgesloten. Zo'n centrum hoort niet midden in een woonwijk thuis." „Men denkt dat Erkam gewoon open is." regaeert Brouwer. „Maar de beheerders zorgen er voor dat er constant iemand aan wezig is uit angst dat anders het pand wordt vernield. Ik vraag me trouwens af waarom de stichting een horecavergunning heeft aan gevraagd want men wil bij Erkam tijdens activiteiten als de huis werkklas alleen maar een glas li monade of iets dergelijks schen ken. Van een koffieshop is geen sprake en een horecavergunning is eigenlijk niet eens nodig." DoorWessel Penning Vlaardingen - Twee bewoonde ca ravans op het parkeerterrein aan de Havenstraat in Vlaardingen wekken al ruim een jaar de onvre de van winkeliers en bewoners in de nabije omgeving, „Om sociale redenen" hebben gemeente en politie nog niet tot ontruiming be sloten, maar een aantal onderne mers heeft reeds gedreigd dat desnoods eigenhandig te doen. Met het vooruitzicht van een on derhoud met de gemeente - op 23 januari - heeft voorzitter C. Janmaat van de wineliersvereni- ging Hoogstraat hen dat voorlo pig uit het hoofd weten te praten. Maar het ongenoegen blijft. De twee volgens de politie „door plaatselijk bekende Vlaardin- gers" bewoonde caravans zouden zoveel overlast veroorzaken dat bezoekers van het centrum hun auto daar niet meer durven te par keren. „Het ziet er daar gewoon niet uit. Ik kan best begrijpen dat niet iedereen zijn auto daar meer neerzet. Heeft u dat vuil gezien," zegt Janmaat, die zelf zijn auto daar wel dagelijks parkeert. De caravans zijn inderdaad een wat verrassende verschijning op het bewuste parkeerterrein. Een opvallende rood-gele en een ge wone witte caravan, die je op iede re Nederlandse camping kunt te genkomen. De 'opvallende'is ge tooid met de sticker 'Pas op: baby aan boord'. Maar zeker is dat de bewoner volwassen is en binnen geen kind verzorgt. Het is duidelijk te zien dat de an dere caravan al langere tijd wordt bewoond op deze plek. Het huis vuil staat in kratten opgestapeld en bakent tegelijkertijd een extra parkeerhaven af. En hoewel het parkeerterrein vol is, wordt geen auto pal naast de caravans gepar keerd. „Het is geen probleem dat de poli tie met een ontruiming zomaar even oplost," zegt een woordvoer der van de politie. „Want dan zit ten we weer met een sociaal- en een huisvestingsprobleem. We hebben het daarom doorgescho- Eén van de twee caravans die al maanden op het parkeerterrein aan de Havenstraat staan; de gemeente zoekt een oplossing. Foto Gerrlt de Heus/fiael Dijkstra ven naar de afdeling welzijn op het gemeentehuis. Een speciaal sociaal-medisch team zou zich er over buigen." Al meer dan een jaar lang weet de gemeente niet hoe ze deze zaak zo netjes mogelijk oplost Voor de bewoners van de caravans is reeds vervangende huisvesting gezocht en gevonden. Eén van de twee - jarenlang reeds bewoner van een pand in de Haven straat - mag zelfs zijn huis weer betrekken. Vooralsnog heeft hij dat geweigerd en geeft hij de voorkeur aan zijn caravan. Daardoor blijft de politie met eni ge regelmaat klachten van bewo ners en winkeliers ontvangen. De ondernemers hebben de gemeen te ook al een zogenaamde knel puntennota gestuurd en wachten nog steeds een reactie af. Jan maat, namens de winkeliers: „Het is gewoon niet leuk voor on ze klanten. Die rommel, niet be paald een goede uitstraling. Dit past niet op een parkeerplaats. Als gemeente mag je het niet tole reren. Hij blijft daarom pleiten voor ont ruiming. „Ook voor die mensen zelf. Het is winter, het wordt steeds kouder. Dat kan je iemand toch niet aandoen." Vlaardingen - Voor slager P.W. de Wit van de Rotterdamseweg in Vlaardingen zijn de dagen rond de kerst extra donker. De mid denstander ziet in zijn buurt de ene na de andere woning tegen de grond gaan en weet nog steeds niet hoe zijn toekomst eruit ziet. Ook de slagerij van De Wit moet tegen de vlakte, want in de Bab- berspoider gaat een geheel nieu we woonwijk verrijzen. Complete straten zijn al platgeslagen: de honderden noodwoningen, kort na de Tweede Wereldoorlog neer gezet, voldoen allang niet meer aan de eisen van deze tijd. De Wit ziet aldus ook zijn klanten wegtrekken. Het is een stuk stil ler geworden in de winkel, waar hij zestien jaar geleden begon. Maar de middenstander heeft één extra probleem: hij is te oud (57) om opnieuw te beginnen en te jong om voor een redelijke uitke ring in aanmerking te komen. De gemeente Vlaardingen - De Wit zit in een gemeentepand - zou uitkomst moeten brengen, maar de slager tast nog volledig in het duister. „Toch wel een beet je frustrerend," noemt hij dat. De Wit' „Als ik ergens anders op nieuw moet beginnen, moet ik 259.000 gulden investeren om te voldoen aan de Warenwet, Vlees- keuringswet, Hinderwet, noem maar op. En dan neem ik nog mijn eigen inventaris mee. Maar zo'n bedrag krijg ik niet meer op tafel." Een beetje wanhopig heeft slager De Wit een maand geleden een brief geschreven aan het college van B en W en de gemeenteraad. Hij wil weieens weten waar hij aan toe is. Maar hij heeft daar nog geen reac tie op gehad. Er is een onafhanke lijke taxateur langsgekomen om de waarde van zijn zaak (inventa ris en dergelijke) vast te stellen, maar meer heeft de middenstan der niet vernomen. Ruim twee jaar geleden had De Wit een gesprek met een wethou der. Hem werd toen toegezegd dat er op korte termijn een regeling zou komen, maar die is er nog steeds niet. „Intussen nemen de sloopwerk zaamheden hand over hand toe," aldus De Wit. „En intussen daalt ons inkomen evenredig snel." In de brief aan het stadhuis voegt hij daaraan toe: „U begrijpt dat wij op dit moment bijzonder veront rust zijn." Vlaardingen - Alle Vlaardingse bedrijven worden verplicht een container te gebruiken voor het afval. Met die maatregel wil het college van B en W voorkomen dat deze ondernemingen onei genlijk gebruik maken van de vuilniscontainers die bij wonin gen komen te staan. De 'containerpticht' zal worden opgenomen in de Afvalstoffen- verordening Vlaardingen. Die verordening maakt het ook moge lijk straffen uit te delen als de containers bewust niet of ver keerd worden gebruikt. De eerste vuilniscontainers bij woningen komen volgend jaar in Holy en de Westwijk, daar waar al buurtbeheer plaatsvindt. Voor Holy is dat de omgeving Sper werlaan/Spechtlaan en het gebied dat wordt begrensd door de Dil- lenburgsingel, Holysingel, Frede- rik Hendriklaan en Lepelaarsin gel. Voor de Westwijk is dat het gebied rond de Prof. Rutger- straat. Met de invoering van deze vorm van vuilnisinzameling ver dwijnt het ophalen van grof vuil in de huidige vorm. Nu nog rijdt voor de vuilniswagen een ROM- wagen uit die grof vuil automa tisch meeneemt. Straks moet daarvoor worden gebeld en wordt een 'voorrijtarieF in rekening ge bracht. Verder denkt hef college van B en W aan de realisering van een kringloopstation, waar afval kan worden gebracht dat opnieuw kan worden gebruikt. Die voorziening zou ruime openingstijden moeten kennen, stelt het college aan de raad voor. De nieuwe opzet voor het ophalen van huisvuil in Vlaardingen kost ongeveer twaalf miljoen gulden (daarvan moeten onder meer rol containers en keukenemmertjes worden aangeschaft alsmede het kringloopstation worden inge richt). Eén en ander betekent dat per jaar 31 gulden meer moet wor den betaald moet aan reinigmgs- tarief. Daar bovenop komen nog de flinke verhogingen die de Af valverwerking Rijnmond (AVR) doorvoert. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft voor speld dat na een verdere doorvoe ring van gescheiden inzamelen het tarief op driehonderd gulden per huishouden komt. In Vlaar dingen wordt momenteel 150,36 gerekend. Vlaardingen - De trouwzaal en de raadszaal in het Vlaardingse stad huis worden grondig opgeknapt. Volgens het college van B en W is er sprake van „een zekere mate van verval, hetgeen niet bijdraagt aan de verbetering van het imago van de gemeente Vlaardingen." Er is een investering nodig van bijna een half miljoen gulden om één en ander op ie knappen. Het bedrijf Lems/VdVeo heeft op dracht gekregen te bekijken hoe verbeteringen kunnen worden doorgevoerd met als randvoor waarde dat het karakter van de ruimtes niet aangetast mag wor den. Verder moeten de vaste ele menten van de inrichting zoals lambrizeringen, vaste zitbanken, vaste kasten, plafonds en derge lijke in stand worden gehouden. Voorgesteld is in de trouwzaal alle stoelen en tafels te vervangen en de parketvloer te herstellen. Er zou gedeeltelijk vloerbedekking moeten komen. In de raadszaal zouden alle stoe len en tafels moeten worden ver vangen. Die staan nu 'onprak tisch opgesteld', aldus B en "W, De opstelling van de nieuwe stoelen en tafels - nu staan alle stoelen nog rond één U-vormige tafel - zou dusdanig anders moeten wor den dat in de zaal ruimte vrijkomt voor publiek, ambtenaren en pers. Met de nieuwe opstelling wordt het ook makkelijker in de raads zaal bijvoorbeeld video-presenta- lies te verzorgen en recepties te houden. Met onder meer andere wandbespanning en stofferingen kan het uiterlijk verder aan de ei sen des tijds worden aangepast. Bij het half miljoen voor het op- knapwerk is ook de verbetering van de toiletten bij de raadszaal inbegrepen. Daarin moet een ver laagd plafond komen en het tegel werk en sanitair worden vervan gen. Van het bedrag moeten later ook de koffiekamer, de B en W- kamer en de Burgerzaal een flin ke opknapbeurt krijgen. Het college wil het werk snel la ten uitvoeren. De gemeenteraad moet het plan in de januari-verga- dering goedkeuren. Schiedam - In het Sehieland Zie kenhuis is vorige week een drie ling geboren; Marjolein, Marieke en Jeroen Wiegmann. De moeder, Maria Wiegmann-Crama, zag het kroost via een normale bevalling geboren worden. Moeder en kinderen maken het goed. De laatste keer dat er een drieling werd geboren in het Sehieland Ziekenhuis was in 1986. Vlaardingen - Bij een drukkerij aan de Emmastraat in Vlaardin gen heeft in de nacht van zater dag op zondag een brandje ge woed. De brandweer bluste het vuur dat vermoedelijk is ontstaan door 0%'erverhitting van een cli chémachine. Vlaardingen - In de nacht van za terdag op zondag zijn er op twee plaatsen in Vlaardingen snelkra- ken uitgevoerd. De eerste was in een winkel voor babyartikelen aan de Hoogstraat, de tweede aan de Lepelaarsingel in een sportat-». tikelenzaak. In dit laatste geval werd de (gestolen) auto met de ge stolen waar, voornamelijk trai ningspakken, teruggevonden in Rotterdam, Verder is er ingebroken in een chocoladewinkel aan het Lies veld, waar geld verdween. Ook in een café aan de Hoogstraat is in gebroken. Daar werd de speelau tomaat opengebroken. Uit een kelderbox aan de Konin- ginnelaan werd een Akai-verster- ker weggehaald, bij een automo bielbedrijf aan de Kethelweg ver dween een groene Opel Astra en uit een flatwoning aan de Luxerrt- burgweg werden ook spullen ge stolen. Vlaardingen/Schiedam - Een aan tal autokrakers lijken dit week einde hun werkterrein te hebben verlegd van Schiedam naar Vlaar dingen. Autoradio's en andere spullen verdwenen uit auto's aan de Eksterlaan (2), 2e Van Leijden Gaelstraat, 'Willem Beukelszn- straat, Havenstraat, Emmazij- straat, Chiysantstraat, Dijklaan en Maassluisedijk. Donderdag en vrijdag werden er al auto's open gebroken aan de Spoorstraat, Westhavenkade en wederom de Willem Beukelsznstraat. In Schiedam kwamen meldingen binnen uit alle delen van de stad. Gestolen werden radiocassette- spelers, kleding en persoonlijke papieren. In de Louis Raemae- kersstraat werden zaterdagavond twee mannen opgepakt voor het openbreken van auto's. Het ging om een 31-jarige Amsterdammer en een 30-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Maassluis - Uit een aanleunwo ning bij het Vondelpark zijn na een inbraak enkele sieraden ver dwenen. Een inbraak bij de Rabo bank aan de Uiverlaan mislukte. Het alarm ging af toen gepro beerd werd met een zwaar voor werp de voordeurruit in te slaan. Zestien semafoons verdwenen bij een inbraak in hel bedrijfspand van De Dukdalf. Tien zijn er later in De Hoeker teruggevonden. Uit een woning aan de Paul Kruger- straat werd een tasje met waarde papieren illegaal meegenomen. Schiedam - Bij een alcoholcon trole zaterdagavond in Schiedam hebben 2es automobilisten een bekeuring gehad voor rijden on der invloed. Van de 700 aange houden bestuurders moesten er 9 naar het politiebureau voor nade re controle. De actie werd gehou den in de Oranjestraat tussen elf uur 's avonds en twee uur 's nachts. Schiedam - Vier mannen uit Delft zijn gisteravond in Schiedam aangehouden voor het plegen van vernielingen. Het kwartet begon na de aankomst per trein op de Singel de spiegels van geparkeerde auto's te slopen. De daders zijn 18,24,27 en 37 jaar oud.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1