10 Gedoodverfd knalfeest kabbelt stijlvol voort A ES Jansons overwint de Alpensymfonie Erasmusspeïd voor Bram Boelee Extreem gestileerde danskoorts Opening cultuurtempel' Gouvernestraat: drukbezocht maar weinig sfeer SECRETARESSE Wolf in schaapskleding. Hartverwarmend verjaarsfeest voor pianist-in-ruste Popprijs 1991 voor The Ex CD van de dag I n Maandag 6 januari 1992 Rotterdams Dagblad Door Bemadetle Neelissen Rotterdam - Je tent voor een paar miljoen verbouwen maan den lang dicht, hooggespannen verwachtingen en dan- Het Grote Openingsfeest. Uiteraard tot in de puntjes voorbereid geheel verzorgd en getipt als hét feest van de maand. Tot in de nacht mensen voor de deur die nog steeds naar binnen willen En dan wil het tóch niet lopen,...Waar ligt zoiets nou aan? sche theaterduo Wurre Wurre. het jodel-trio Die Edelweissen, dans. vogueing, en zogenoemde 'audi ties' in de goede traditie van De Stijle, Want (wat inhoudt dat de kandidaat' gedurende een mi nuut ongelofelijk in de zeik wordt genomen). Sudderen Leuk? Ja. Mooi? Ook dal. Afwis selend? Zekers. Maar het bleef al lemaal zo aan de opppervlakte sudderen. Niemand hoefde echt te lachen bij Wurre Wurre. en ook de jodeldames oogstten slechts beleefd gegniffel (de kwaliteit van hun zang lag dan ook veel ho ger dan die van hun 'komische' ondergoed-act). Mensen keken meer naar elkaar dan naar het po dium; je ging je afvragen wat nou belangrijker was, de acts of het Weten Wie Er Binnenkomt (een kwaal waaraan veel professionele party-gangers lijden). De foyer zat dan ook de hele avond goed vol. Ook het programma in Lantaren 2 vermocht niet echt te boeien. Veel geschuifel en in- en uitge loop bij optredens van Marijke Boon, The Invisible Chiefs (met Onsterfelijke Filmmelodieën) en een selectie van hits uit musicals door studenten van het Rotter dams Conservatorium, Die musi cal-hits deden het goed: leuk en Dat zullen meerdere bezoekers van het openingsfeest van Lanta ren/Venster zich afgelopen zater dag hebben afgevraagd. Natuur lijk was het allemaal verschrikke lijk mooi en feestelijk aange kleed, daar in de Gouvernestraat. alleen de prachtige boeketten al waren een lust voor het oog. En er was meer dan genoegte zien en te horen, zoals we dat ook gewend zijn van deze cultuurtempel. Al een half uur na het begin van het feest startte bijvoorbeeld in Ven ster 1 de film 'Jimi Hendrix Plays Monterey/Jimi Hendrix at the Isle of Wight'. Het eerste gedeelte van deze film is een registratie van een werkelijk genadeloos briljant concert, het tweede stuk een triest voorbeeld van een uitgezo gen, zieke en ongeïnteresseerde Hendrix die kort daarna zou over lijden. 'Monterey* was in ieder geval een uitstekende manier om in feest stemming te komen, maar wilde je die zien dan moest je wel 'Die Abenteuer des Prinzen Achmed' missen, een gerestaureerde Duit se (stomme) animatiefilm, die be geleid werd door - wereldpre mière! - twee pianisten. In de Lantaren-zalen 1 en 2 speelde zich tot laat in de nacht ook van alles en nog wat af. Een doorlo pend programma met het Beigi- Zo werft men kandidaten voor audi ties gewoon aanwijzen! (Een van de acts tijdens het openings feest van Lan taren/Ven- Ster) Foto Jaap fris gebracht, goed gezongen, goed geselecteerd en met veel verve gebracht. Ook presentatri ce Loes Lu ca had er lol in, en even leek het alsof de boel alsnog een 'echt' feest zou worden. Converseert Maar neen. Het bleef voorname lijk arty, stijlvol en Zeer Be schaafd. Lantaren/Venster pu bliek rock 'n rollt niet, dat conver seert. En becommentarieert. Een greep uit opmerkingen van be zoekers over het nieuwe gezicht van Lan taren/Ven ster: „Mooi kleurgebruik.'' „Sfeervol gedaan- ,zeg!" „Stijlvol, ja." „Ik vind 't toch wel een beetje gejat van Nighttown...die panelen in Ven ster 2." „Lelijk plafond!" „Goh, die nooduitgang is toch nog goed gekomen." „Hè? Hier was toch eerst gewoon de wc?" „Maf joh, die hoge toiletpotten, we zijn toch niet invalide?" Er viel dus redelijk wat (af) te luis teren, maar helaas viel er bitter weinig te zien. behalve tijdens de disco. Daar zorgden de dames en heren van DNA-Funart voor glit ter en glamour in futuristisch uit ziende pakken en maskers. Wat de bezoekers betrof had op een enkeling na - niemand zich ex travagant of flitsend uitgedost, en die ene dame in haar roze glans- jurkje en hoge gouden schoentjes viel dan ook ontzettend op. Jam mer, want wie vindt het nou niet leuk om 'mensen te kijken'? Een zelfde soort feest in Amster dam zou een publiek trekken dat op de 'betere' houseparty niet zou misstaan. Zijn we dan echt zo nuchter in Rotterdam? Een feest ganger die gisteren met zijn kroost de speciale kindermiddag van Lantaren/Venster heeft be zocht: „Die middag voor de kids was leuker dan het openings feest." Deze prachtig uitgedoste feestgangster trok veel bekijks tij dens de disco. Foto Jaap Rozema Door Rien Frölich Rotterdam - „Rotterdam is trots op u. trots op uw verdienten als pianist, maar ook op uw verdien sten als mens." Burgemeester Bram Peper raakte met die woor den zondagmiddag het hart van veel Rotterdammers, maar vooral dat van pianist Bram Boelee, die omringd door vrienden en colle ga's zijn 65ste verjaardag vierde in de kleine zaal van de Doelen. De Rotterdamse burgervader be reidde zijn illustere voornaamge noot e'e'n van de vele verrassin gen van deze middag: de Eras musspeïd van de gemeente Rot terdam. Peper, die deze 'bartver- wamende bijeenkomst' van de eerste tot de laatste minuut bij woonde, memoreerde momenten uil de carrière en het leven van Bram Boelee: het concert met het Rotterdams Phil harmonisch Or kest in 1966 in de openingsserie van de Doelen, de vele grammo foonplaten, waaronder een gou den, en het jaar 1970, waarin een ernstige ziekte verder optreden onmogelijk maakte. „Maar u gaf de strijd nooit op. Uw doorzettingsvermogen en positie ve levensinstelling zijn een voor beeld van wat wij wel 'de Rotter damse mentaliteit' noemen." Een hartverwarmend veijaardag- sfeest was het, want net is natuur lijk niet niks als je, al meer dan twintig jaar niet meer actief als concertpianist, door rond vijfhon derd vrienden in het zonnetje wordt gezet. En het is ronduit uniek als twintig jaar na het nood gedwongen beëndigen van een grote carrière een cd kan worden uitgebracht die, ai werden de op namen gemaakt in de jaren zes tig, technisch e'n muzikaal klinkt alsof hij gisteren is gemaakt. Bram Boelee was in de jaren vijf tig en zestig een begrip in Rotter dam. Als echte telg van de Maas stad - als geboren Rotterdammer was hij leerling van zowel Eduard als Marinus Flipse, welke laatste ook op zijn verjaardagfeest aan wezig was - ging hij niettemin studeren aan het Amsterdams Conservatorium en daarna naar Parijs, waar hij twee jaar onder de hoede was van groten als Lazare Le'vy en Marguerite Long. Zij zorgde ervoor dat hij met een beurs van de Franse regering ver der kon studeren bij onder ande ren Alfred Cortot. Hij won de Juli us Röntgenprijs en was de enige Nederlandse prijswinnaar van het veeleisende Internationale Muziekconcours in Genève. Geliefd Tal van internationale beroemd heden hebben met Bram Boelee geconcerteerd of zijn door hem begeleid: Haitink, Van Otterloo, natuurlijk Eduard Flipse, Bruno Madema, Jean Fournet, maar ook Elly Ameling, Anner Bijlsma en Aafje Heynis. Daarnaast was hij een geliefd leraar en hij achtte zich evenmin te goed voor een kius als het Rotterdams Opera Koor. Muziek vormde het hoofdgerecht van het veelkleurige verrassings menu dat Bram Boelee gisteren - AA+A, Uitgeverij in de jongeren,- muziek- en sportbladen zoekt een Minimaal Havo- cn Schocvers opleiding Perfecte beheersing van de Nederlandse taal Een commerciële instelling Kennis van tekstverwerking Leeftijd 25 jaar Wanneer u van mening bent, dat u aan het bovenstaande voldoet en in een klein team kunt werken waar verantwoordelijkheidsgevoel een must is, zend dan uw schriftelijke sollicitatie voorzien van een recente pasfoto aan onderstaand adres t.a.v. A.D.M. Vermeulen. UITGEVERIJEN B.V. Postbus 915 2900 AX Capelle a/d IJsscJ. 5 januari is echt zijn verjaardag! - werd voorgezet. Voor de pauze door zijn leerling-vrienden, waar onder de zeer jeugdige Jiska Mey er en Liesbelh Smit met acht kos telijke duetjes voor beginners en de twaalfhandig aan twee vleu gels besloten Variaties op 'Aan de oever van de snelle Vliet' van Pe ter van Anrooy. Na de pauze door zijn collega-vrienden Anner Bijisma, Louis van Dijk, studiege noot Daniel Wayenberg en fluitist Raymond Delnoye (die een soort monsterrace moest uitvoeren lus sen twee concerten, maar er wel op tijd was en schitterend Pou- lenc en Faure' speelde). Toespraken vormden de voor- e.i tussengerechten. Ze leverden menige anecdote op. Pianist-no taris Hans Oudenaarden bezorg de Bram Boelee de verrassing van een cd met een schitterende ver zameling door Bram Boelee ge speelde werken van J.S. Bach, Reger, Badings, Hummel, Jongen en Debussy, uitgebracht door Wijnand van Hooff. De banden van deze radio-opnamen werden door oud-Avro-producer Henk van Overeem achterhaald bij de Nord Deutsche Rundfunk (Radio Hamburg) en de VPRO. Ouden aarden: „Als Bram over vleugels spreekt is hel alsof hij over vrou wen praat." Binnensmonds Annemiek van der Noorda, de or ganiserende kracht achter dit ver jaardagsfeest. verraste Bram met een dik. prachtig ingebonden boek met bijdragen van al zijn vrienden. Zij herinnerde zich dat Bram eens, op bezoek bij vrien den die net een piano hadden ge kocht, voldeed aan ieders gehei me wens om 'iets te spelen', maar na de eerste maten opstond en tot Erasmusspeïd voor Bram Boelee en de hulde van 'zijn Rotter dam'. Foto Jaap Rozema ieders verbijstering de piano lot op het bot sloopte. Toen het ding helemaal kaal was zei-ie opge lucht Zo, nou khnkt-ic niet meer zo binnensmonds'. Terwijl op hel toneel van 'zijn be drijfsruimte', zoals Bram Boelee de Doelen placht te noemer., twee vleugels, twee kleine boeketjes en 65 rode rozen lieten zien waar om het deze middag was begon nen, zorgde Louis van Dijk voor de siot-apotheose: een magistrale improvisatie op de naam Bram Boelee (de noten b-a-b, e-e-e) eindigend met een daverend meegezongen Lang zullen zij le ven en Zij leven hoog!. Meervoud, want vandaag viert Brams vrouw Bram Boelee zei na afloop 'Ik ben overdonderd'. Een mooier ver jaardagsfeest had hij zich dan ook niet kunnen wensen. Voor zijn \touvv Lucie, die hij altijd aan zijn zijde weet, was dit een niet min der triomfantelijke middag. Rob Doorenbos had het niet treffen der kunnen zeggen: „Bram en Lucie hebben ons laten zien hoe het kan en hoe het moet. Een paar apart." Door Martin Bijkerk Rotterdam - Zachtjes schuifelt een danseres hoog op haar rode spitzen het toneel op. Met een hautaine blik overziet zij het wit- zwart geblokte veld dat vijf kwar tier lang het domein vormt waar op zij en haar vier collega's gevan gen zijn in bewegingstromen die zich allen afspelen op spitzen, van oudsher hét attribuut van de klas sieke dans. Maar het gaat hier om moderne dans, en wel om Feverish Pro ces sions het nieuwste dansstuk van Maria Voortman, dat in het her opende Lantaren/Venster het dansprogramma inluidde van de ze tempel van moderne podium kunst en film. In deze koortsach tige processies wordt continu ge danst op die tot de verbeelding sprekende martelwerktuigen van Groningen - De Amsterdamse popgroep The Ex heeft de Pop prijs 1991 gewonnen. Deze prijs voor de band die de belangrijkste bijdrage heeft geleverd aan de Nederlandse popmuziek, is zater dag middernacht uitgereikt tij dens het popfestival Noorderslag m Groningen. The Ex heeft de prijs van de BV Pop - een bedrag van 10.000 gul den en een beeldje van kunste naar Theo Mackaay - toegekend gekregen omdat de band al tien jaar lang een geheel eigen koers vaart. Zonder concessies te doen huldigt de band uitgesproken maatschappelijke en muzikale opvattingen, die tezamen bepa lend zijn voor hun veelzijdige re pertoire, aldus het jury-rapport. het klassieke ballet, en dat mag typerend heten voor de huidige stand van zaken in de moderne dans. Evenals andere moderne- dansmakers ontdoet Voorlman de spitz van zijn klassieke feeë rieke betekenis en kamt zo tot be wegingsmateriaal dat dan weer trots en behaagzuchtig, dan weer zoekend en onzeker, maar nooit lyrisch is. Heigeen ook geldt voor haar compositie, waarin klassieke symmetrie tot het uiterste wordt doorgevoerd en zo een heel ande re, bijna hypnotiserende werking krijgt. Voor emoties is weinig plaats, de koorts wordt stilistisch tot het uiterste onderkoeld. De kenners roepen nu onmiddel lijk Jan Fabre, en daar heeft Ma ria Voortman inderdaad enkele seizoenen een belangrijke rol ge speeld in het danswerk waar Fa bre zo bekend om staat. Uitersten van traagheid en snelheid, barok ke staaltjes van canon-techniek en danstechnisch altijd helsata- nisch zwaar. Bij Fabre werken de ze gedeeltes van dansperfectie als adempauzes tussen het bombasti sche theatrale geweld, bij Maria Voortman is het louter deze dans die de voorstelling Feverish Pro cessions moet dragen, en dat lukt vreemd genoeg vooral in het mid dengedeelte waarin de danseres sen van hun spitzen afdalen. Dan kruipen en sluipen zij op handen en voeten over het toneel waarbij een incidenteel optredende but ler één van hen af en toe hoog bo ven zijn hoofd tilt. extreem lang. waarna zij koortsachtig trillenc? de vloer weer opzoeken. Dat zijn momenten waarin de danseres sen loskomen van het fysiek zo veeleisende dansmateriaal en spannend dansen, met dc zelfver zekerde en krachtige Iris Reyes als blikvanger. Wordt het koorts achtige van deze voorstelling dansant sterk onderkoeld door de strenge, en vaak zeer complexe compositie, muzikaal worden de sfeerbeelden versterkt door de dramatische en onheilszwangere muziek van Alfred Schniltkes In Memoriam, even als door de sterk pulserende ritmes die de Rotter damse componist Jan-Willem van Mook voor dit dansstuk compo neerde. Schitterend is de wijze waarop belichter Ruud Mooijen mei een minimum aan middelen een grote verscheidenheid aan sferen neerzet. Feverish Processions, van Maria Voortman en Roberto de Jonge, gezien in Lantaren/Venster, za terdag en vanavond. Door Dimitri van der Werf Rotterdam - Richard Strauss' laatste symfonische gedicht. 'Ei- ne Alpensinfonie'. heeft jaren lang een slechte pers gekregen. De windmachine, de donderma chine en koebellen waren voor de critici van de componist een mooie aanleiding orn het werk tot goedkope filmmuzi/k te bestem pelen. Én geleerde muziekhistori ci zagen in het gematigde idioom een grote stap terug, zeker na het extreem expressionisme van 'Sa- lome' cn vooral 'Elektra'. Strauss' cynische opmerking dat hij ein- deiijk had geleerd te componeren hoe een koe melk geeft, heeft die situatie alleen maar verslechterd. Mei de komst van de cd mag de Alpensymfonie zich verheugen in een groeiende populariteit. Na Hertbert von Karajans glorieuze registratie, destijds de eerste digi tale opname van DG. neemt het aantal versies in de platencatalo- gus gestaag toe. Die rehabilitatie is volkomen ver diend. Hoewel episodes als 'Eintritt in den Wald' en 'Auf blu- migen Wiesen' een reclamefilm pje van de Oostenrijkse WV niet zouden misstaan, bevat het werk grote delen die met een serieuze toon de vroegere symfonische ge dichten overschaduwden. Het moment waarop de top van de berg wordt bereikt en, zoals Strauss zei. als in een visioen de 'ewigen, herriichen Natur' zich in al haar grootsheid ontvouwt, in spireerde de componist tot een van zijn indrukwekkendste blad zijden uit zijn oeuvre. Het begin van "Alsu spracli ZaialhuSua stelt daarbij weinig voor. Dit weekeinde waagde Mariss Jansons zich met het Rotterdams Philharmonisch Orkest aan de gevaarlijke klim van vijftig minu ten. Bij hem zijn de Alpen zeker geen gemoedelijk vakantie-oord, maar een ruig en ongenaakbaar berglandschap. In sommige uit voeringen wordt die ruigheid nog wel eens verdoezeld door een zwelgende strijkersklank en be schaafd klinkend koper. Zo niel bij Jansons, bij wie de kopersectie vaak behoorlijk fel tekeer ging. soms tot op het punt waarop het grof werd. In elk geval is Jansons nergens uitgegleden door in te gaan op de verlokkingen van de partituur om met louter effecten het publiek te overdonderen. Bo vendien wist hij de verschillende episodes tot een ^overtuigend pende symfonie, samen te sme den. Zelfs de storm en het mo ment daarna, waarop het orgel zo plompverloren inzet, klonken volkomen geloofwaardig. Natuurlijk had deze onderne ming niet zo succesvol kunnen verlopen als de musici van het RPhO zich niet met zulke toewij ding hadden ingezet. Zelfs in het opvallend langzame tempo in het fragment op de bergtop zakte de spanning niet in. Na zo'n monu mentale en overrompelende Al pensymfonie zou je bijna verge ten dat Jansons voor de pauze ook met Haydn prima raad wist. We derom bewees hij dat de Weense klassieken ook op moderne in strumenten fris, helder gearticu leerd en spiritueel kunnen klin ken. De Doelen, Rotterdams Philhar monisch Orkest o.l.v. Mariss Jansons. Joseph Haydn: Symfo nie nr. 94 in g, 'Surprise' en Ri chard Strauss: 'Eine Alpensinfo nie', opus 64 (1915). HL Artiest: Pinchers Titel: Bandelero Label: PowWow Records Duur: 44:32 min. Op de reggae-billijsten van Jamaica heeft één man hel afgelopen jaar maarliefst zes maanden lang ir? de hoogste regionen verkeerd. De 'Ban delero' van Pinchers liet een verpletterende indruk achter op het door armoede en geweld geteisterde eiland. De ware rage die deze zoetge vooisde zanger ontketende, moet iets te maken met de bedriegeüjke on schuld die zijn muziek uitstraalt. Pinchers beschikt over een warme soulstem, die samen met de vreugdevol huppelende dancehall beat op deze twaalf liedjes een perfecte combinatie lijkt om de geneugten des levens te bejubelen. Lijkt, want achter de facade van zijn strelende fal setto gaat een bloeddorstige jongeling schuil. Pinchers bezingt z'n be reidheid voor een paar pesos meer te willen doden en waarschuwt ieder een hem met geen vinger aan te raken, omdat hij zo'n daad met een wel gemikt pistool schot zal beantwoorden. 'Bandelero' is op Jamaica uitge groeid lot hel lijilied voor slechterik ken en heeft inmiddels in de vorm van 'BnwrWero' en 'Gunde!pro' een reeks imitatoren gekregen. Een; merkwaardige cd derhalve, want menig rap squad is een doetje vergele ken bij de heer Pinchers, die met recht een wolf in schaapskleding mJÏ worden genoemd. (JB) De ve Ar de de De de on De vei tijc Vk SC wo *K *L 20. VI dir D wo *G M WO' *S I: UU1 Ov< hui Sch van ten voo voo keii woi Wel spo tocl zeg. dan een exti ken niet Voc tien En. nog Sim zorg derc zen Enk reai kort gele twe< vooi S.M

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1