15 Nieuw fenomeen: de Slaapwacht 'Sjip niet alleen voor probleemgevallen' ■i&P Platform Ander Vlaardingen wil - nieuwe wereld ontdekken' - *feï'. Dwalen |Martiener-koor zoekt musici en alten Nachtstrandwandeling met De Erker Verkeer Lepelaarsingel «.moet gaan omrijden Geheugentraining is in Commandant beëdigd door burgemeester vlaardingen maassluis Oproepcentrale Nieuwe Waterweg-Noord start met service voor nachtelijke bijstand Stedelijk informatiepunt wil meer jeugd over de drempel Extra bedden bij samenvoegen tehuizen E FABER tliinli E FABER Rotterdams Dagblad Woensdag 8 januari 1S92 Vlaardingen en Schiedam hebben weinig op met vreemdelin gen die. om wat voor reden dan ook, de stad bezoeken. Zeker, er verschijnen prachtige, kleurrijke folders waarin zonder géne op de culinaire geneugten, dan wel op de toeristische aantrekke lijkheden van beide steden wordt gewezen. VW's roepen te pas en te onpas op tot een tocht langs al het plaatselijke schoons, ja er zijn zelfs wethouders die van de daken schreeuwen dat op be paalde gebieden hier de allermooiste voorzieningen van Zuid- Holland te vinden zijn. Maar als je eenvoudig de weg zoekt, in een nieuwbouwwijk wel iswaar. ben je aan je lot overgelaten. Ik kreeg daarover klachten uit zowel "vlaardingen als Schiedam en heb die intussen op hun juistheid gecontroleerd. Wie m Holy zoekt naar de Arislide Briantring, is heel lang bezig. Een blik op het bekende informatiebord aan het begin van de Holysingel leert namelijk dat lang niet alle straten op deze ma nier te vinden zijn. Ze zijn simpelweg nog niet ingetekend. En in Schiedam is dat idem dito. Wie het Nijhoffplein zoekt, u weet wel van die piramide-woningen en op de Mozartlaan nijver zo'n info-bord bestudeert, zal ook lang dwalen. Ik weet wel, niet alles kan in één keer worden gerealiseerd, maar die borden hadden onderhand toch wel aangepast kunnen zijn. JAN BOOISTER Schiedam *|"0m de huidige begeleiding aan te vullen zoekt het j Mali ene r-jongeren koor een part-time pianist(e) en 'een full-time gitarist. Ook kan men nog enkele alten gebruiken. Het koor heeft 25 actieve leden die weke lijks op maandagavond van 19.15 tot 21.00 uur repe teren en regelmatig optreden in kerken, tehuizen en hel Schieland Ziekenhuis. Belangstellenden voor het koor kunnen bellen met de bestuursleden G. Koeling(4708792). M. van Leeu wen (4712766) of B van Kan (4266849). Een warme opkikker onderweg en een heerlijk uit gebreid ontbijt bij aankomst. Dat heeft wijkcentrum De Erker in petto voor sportievelingen die een nacht je slapen kunnen overslaan cn deelnemen aan de nachtstrandwandeling die van zaterdag 25 op zon dag 26 januari wordt georganiseerd. De wandeling begint bij Schevenmgen en eindigt in Hoek van Holland. Deelname kost 17.50 gulden en bij die prijs zijn de treinkaartjes inbegrepen. Belang stellenden kunnen zich telefonisch aanmelden bij De Erker (4267767). Vlaardingen De reconstructie en asfaltering van het gedeelte van de Lepelaarsingel tussen Amslerdamlaan en Zwa nen singel gaat zeven maanden duren. Het verkeer wordt omgeleid, daar waar dat niet meer kan worden voorkomen. Voor veel verkeer komen er echter noodvoorzieningen. Voor (brom)fietsers en voetgan gers blijft er te allen tijde een noord-zuidroute in stand. Het oost-westverkeer op het kruispunt Fr ede- rik Hendriklaan-Keigerlaan zal ook zo lang mogelijk onbelemmerd doorgang kunnen vinden. Bewoners van de Paul Henry Spaakring en de Gustav Strese- manring zullen steeds hun woning kunnen berei ken. via de noordzijde dan wel via de zuidzijde. Het overige verkeer wordt omgeleid. RET-Lijn 57 en de nachtbus worden dat via de Churchillsingel/Holy- singel. Geheugentraining wordt steeds populairder. Na en kele eerdere cursussen starten er binnenkort weer twee in Vlaardingen. Beide kosten veertig gulden en er moet tien gulden voor een lesboek worden be taald. De eerste begint in dienstencentrum West met een introductie op 17 januari, 's morgens om tien uur. Deze cursus is bedoeld voor 55-plussers en is ge organiseerd door de Raad voor het Ouderenwerk. tel.:46015.00- De Stichting Coerke start 24 januari met een cursus geheugentraining voor vrouwen in het Vrouwen öntnuetings Centrum. Voor informatie kan men te recht b;i Coerke (tel.: 4351280) of G.v.d.Have (tel.: 1341934). Burgemeester Van Es heeft vanmiddag in het stad huis de heer J.C.M.A. Sevenstern beedigd als plaats vervangend commandant van de brandweer. De heer Sevenstern volgt de heer W. Pap op die onlangs het Maassluise brandweerkorps verliet in verband met functioneel leeftijdsontslag. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 SCHIEDAM woensdag 8 januari 'Lezing mosdiertjes, KNNV, De Boshoek Bachplein, 20.00 uur. J'oensdag 8 januari 'Gemeenteraad, stadhuis. 19.30 uur. donderdag 9 januari Lunchconcert Aad Zoutendijk. Grote Kerk, 12.45 uur. Jeugdstad, Lijnbaanhal. woeusdag 8 januari Irifüi'matieavond Kraamcentrum. De Sluis, 20.00 uur. ^Qtrierdag 9 januari Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. Vlaardingen - In het kader van het thema 'Een nieuwe wereld ontdekken' start het Platform An der Vlaardingen (PAV) deze maand met de activiteiten die het gehele jaar door in de hanngstad worden gehouden. De Vlaar- dingse afdeling van .Amnesty In ternational. één van de vele in het PAV verenigde groeperingen, bijt het spits af met de actie 'Tussen het zwaard en de muur'. Die actie is gericht op de schending van de mensenrechten in Peru en wordt ondersteund door een fototen toonstelling m de burgerzaal van het stadhuis. Vervolgens heeft het PAV. dat in april van het vorig jaar het ter zie le gegane VLOS (Vlaardingen voor Ontwikkelings Samenwer king) opvolgde, tol en met juni maandelijks een activiteit op het programma staan. De rest van de jaarkalender moet nog worden in gevuld. Doel Het doel van de activiteiten, deed voorzitter Kees Reisen bij de pre sentatie ervan uit de doeken, is hel overbrengen van kennis over andere culturen om op die manier meer begrip te kweken voor ande ren en het stimuleren van indivi duen en groeperingen om nader tot elkaar te komen. „De ontdekking van Amerika door Columbus 500 jaar geleden." legde Reisen uit, ..ligt ten grond slag aan de keuze van het thema 'Een nieuwe wereld ontdekken' en wordt dan ook als kapstok ge bruikt. De PAV-groepen brengen in hun afzonderlijke activiteiten de gevolgen van de ontdekking van Amerika op kritische wijze onder de aandacht. Daarom ook hanteren we de beeltenis van een tot barstend ei vervormde aard bol." Voorafgaand aan de vastenactie die van 4 maart tot en met 19 april wordt gehouden, komt de schrij ver Jan Glissenaar naar Vlaardin gen voor het geven van een lezing over zijn bezoeken aan de Derde Wereld-landen waarbij hij de goe de en slechte kanten belicht. De eerste helft van 1992 behelst ver der nog een film-driedaagse in ae Stadsgehoorzaal en een milieu actie die in de maanden mei en ju ni wordt gehouden. De plannen betreffende de overi ge maanden van het jaar moeten nog worden uitgewerkt maar wel staat nu al vast dat het Vlaar- dingsc Columbusjaar. zoals het PAV het noemt, in november wordt afgesloten met een inter culturele manifestatie. Schiedam - Hulp bij het zetten van een kopje thee, het aanrei ken van een glas water of het klaarmaken van een ontbijt, het behoort allemaal tot de taken van een nieuw fenomeen in Schiedam: de Slaapwacht. De nieuwe hulpvorm moet het leven van verzorgers(sters) van thuisverblijvende ouderen met geheugen- en gedragsstoornis sen, langdurig zieken of gehandicapten wat makkelijker ma ken. Want het valt vaak niet mee om 24 uur per dag voor de pati ent bezig te zijn. Overdag is er meestal wel voldoende hulp aan wezig m aar *s nachts blijkt er vaak behoefte te zijn aan wat extra hulp. Daarom heeft de Oproepcentrale Nieuwe Waterweg- Noord de vrijwiiligershulp in Schiedam uitgebreid met een slaapwachtvoorziening. Vrijwilligers van de oproepcentrale zorgen van 10 uur 's avonds tot 8 uur's ochtends voor ondersteu ning of tijdelijke vervanging. De taak van deze nieuwe vrijwilli gers beperkt zich dus niet tot het aanwezig zijn tijdens de nacht. Volgens coördinatrice van de op roepcentrale A.G. de Jong doen zij het werk dat normaal gespro ken door de familie wordt gedaan. En als het werk te zwaar is, spe len we hel door naar de beroeps krachten." De Slaapwacht is een initiatief van de in 1988 opgerichte Oproep centrale Nieuwe Waterweg- Noord. De oproepcentrale bood al vrijwiiligershulp bij de thuisver zorging van ouderen met geheu gen- en gedragsstoornissen. Vol gens P. Bracke, voorzitter van de stuurgroep die het project bege leidt, is de Slaapwacht ingesteld naar aanleiding van signalen van uit de professionele hulpverle ning dat er behoefte is aan een dergelijke vorm van vrijwiiligers hulp. „We hopen dat mensen door de Slaapwacht langer zelfstandig thuis kunnen wonen of dat de mantelzorg de verzorgende taak langer volhoudt. Het zou dan ook mooi zijn als we binnen een jaar op vijf a tien adressen wekelijks hulp kunnen bieden," aldus Bracke. De Slaapwacht is niet alleen be doeld voor ouderen met geheu gen- en gedragsstoornissen. Ook thuiswonende zieken, gehandi capten en mensen die bijvoor beeld na een zieken huisopname tijdelijk niet alleen kunnen of durven zijn kunnen een beroep doen op de vrijwilligers van de op roepcentrale. Steun De Slaapwacht heeft steun van de gemeente Schiedam, het Kruis werk, de Gezinsverzorging, het Maatschappelijk Werk, het Riagg en de Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord. Vol gens Bracke is een goede samen werking tussen deze organisaties belangrijk. „Met elkaar proberen we een zodanig hulpaanbod te le veren dat we de mensen hulp op maat kunnen bieden." Van de vrijwilligers wordt vooral een goede motivatie verwacht. „We vragen geen bepaalde des kundigheid," aldus De Jong. „We zoeken vooral vrijwilligers die ge motiveerd zijn om met ouderen om te gaan. Mensen die zelfstan dig het contact met de patiënt op kunnen bouwen cn daar ook de tijd voor nemen. Wat levenserva ring kan daarbij van pas komen maar het is vooral de persoonlijke instelling die van belang is. Ook voor jongeren die een opleiding volgen in de gezondheidszorg is het werk als slaapwacht een goe de manier om ervaring op te doen." Per adres kan voor maximaal vier weken per jaar, al dan niet aan eengesloten, een beroep op de Slaapwacht worden gedaan. En er is dan niet per se één vaste vrij williger. al wordt daar wel naar gestreefd. Voordal de vrijwilli gers met hun werk beginnen krij gen ze een introductiecursus die wordt verzorgd door het Riagg. Daarnaast worden er regelmatig contactbijeenkomsten gehouden waar ervaringen kunnen worden uitgewisseld. Volgens De Jong is voor de vrij willigers vooral het contact be langrijk. „Ook de familieleden van de patiënten waarderen dat contact met de vrijwilligers. Het is prettig als ze naast de professio nele hulpverlening ook kunnen praten met mensen bij wie ze op een andere manier hun verhaal kwijt kunnen. De vrijwilliger is een soort praatpaal. Enerzijds bie den zij praktische hulp, ander zijds zijn ze een luisterend oor." Mensen die gebruik willen maken van de Slaapwacht of zich aan willen melden ols vrijwilliger kunnen contact opnemen met de Oproepcentrale (tel.: 4278199 op werkdagen lussen 09.00 en 14.00 uur) Door Sander Sonnemans Schiedam - Een 'trouble-shooter' wil Harry van den Hu rek zichzelf absoluut niet noemen. Dat is hij ook niet. Maar vreemd is het niet dat sommige mensen die de pre- senlatiefolder van het Sjip (Ste delijk Jongeren Informatie Punt) onder ogen krijgen wél dat verw achtingspatroon van de jongeren werker krijgen. Immers, in de fel rode brochure worden jongeren van 12 tot 21 jaar, die problemen hebben met werkgever of ouders, die weggelopen of weggestuurd zijn of niet weten welke opleiding ze willen volgen dan wel vragen hebben over seksualiteit, aange raden zich te wenden tot het Sjip. „Laat ik voorop stollen," valt Har ry van den Hu rek met de deur in huis, „dat het Sjip de problemen niet oplost. We helpen de jonge ren, die hier met hun problemen komen, bij het zoeken naar een oplossing een eindje op weg. We vertellen ze welke wegen ze moe ten bewandelen en verwijzen ze door naar de betreffende instan ties. Uiteraard wordt er door het Sjip eerst contact gezocht met die instellingen. Maar klinkklare op lossingen moet men van ons niet verwachten." Hij wijst op de folder: „En hier," zegt hij, „staat ook dat het Sjip in formatie verzamelt over onder werpen die belangrijk zijn voor jongeren. Zij kunnen gratis ge bruik maken van deze gegevens." Hij vult aan: „Het Sjip is er dus niet alleen voor probleemgeval len. Ook scholieren die informa tie zoeken voor een spreekbeurt of een werkstuk, kunnen hier pri ma uit de voeten. Er is zelfs een hoekje waar de jeugd zich kan af zonderen om rustig te kunnen le zen of te werken. Je zou het kun nen vergelijken met een biblio theek, alleen is ons materiaal voor de jeugd bestemd en puur infor matief." Bewegingsruimte Het Sjip is op poten gezet door medewerkers van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord (SSSN) die hun hoofd kwartier hebben in ontmoetings centrum de Blauwe Brug. Voor heen konden de jongeren daar te recht voor allerhande informatie maar omdat het kantoortje door de toenemende belangstelling al snel te iel werd, moest het jonge renwerk op zoek naar meer bewe gingsruimte en betrok het het noodgebouw aan de Churchiltweg achter het Bachplein dat dienst deed als vergaderruimte. Iedere dinsdag-, woensdag en vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 en woensdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur kan de jeugd er te recht. Nu, een dikke maand na de opening, draait het Sjip nog niet op volle toeren, maar volgens Van den Hurck 'komt de loop er zo 1T -' Jongerenwerker Harry van den Hurck van het Sjip wil meer jongeren over de drempel krijgen. Het liefst zet hij de informatie buiten maar helaas iaten de weersomstigheden dat niet toe. Foto Gerrlt de Heus/Roel Dijkstra langzamerhand wel m'. Het is slechts een kwestie van tijd en naamsbekendheid. Aandacht „Nog niet iedereen weet dat er in Schiedam een informatiepunt is legt Harry (44) uit. „We doen er dan ook alles aan het Sjip op di verse manieren te presenteren. Er moet hier meer jeugd over de drempel komen. Zo wordt er op de middelbare scholen ook steeds meer aandacht aan het Sjip be steed. Er is zelfs een docent die éér van onze servicers appen heeft geleend en die tijdens de les heeft behandeld. Men moet niet uit het oog verlie zen dat het Sjip een informatie punt is en geen instantie waar zo maar eventjes problemen uit de weg worden geruimd. We spitsen ons toe op alles wat jongeren op hun levenspad tegenkomen. En zoals wij het ervaren snakt de jeugd naar informatie." Desgevraagd somt Harry de top vijf van items op waarin jongeren het meest zijn geïnteresseerd. „Alcohol en drugs vormen de ab solute nummer één. gevolgd d^or seksualiteit. Op de derde phü^s komt de combinatie van kinder mishandeling en iin.eatenuddiiia volgen de dienstplicht en het strafrecht. Aangespoord door pu blicaties op school en in buurthui zen raken de jongeren steeds meer geïnteresseerd in die onder werpen." Lef De inrichting van het houten ge bouw wekt inderdaad de indruk dat over de meest uiteenlopende onderwerpen de nodige inlichtin gen kunnen worden verkregen. Homofilie, gescheiden ouders, weglopen van huis, militaire dienst, incest, op kamers wonen, justitie, seksualiteit, de marine, een uitkering. Aids. Je kan het zo gek met noemen of er staat wel een voorhentmgioldertje over het onderwerp in de schappen. Maar heeft de jeugd lef' genoeg om een brochure over bij voorbeeld in cest uit het rek te plukken en er in te lezen met het gevaar door an deren spottend nagewezen te worden? Volgens Harry van den Hurck is er nauwelijks sprake van drempelvrees. „We zijn nu een dikke maand be zig en per dag hebben we zo'n drie a vier jongeren over de vloer. Ze stappen hier dus kennelijk makkelijk naar binnen. Het grootste deel van de jongeren dat hier komt, loopt meteen naar de rekken toe en zoekt de folder die nodig is. Als ik het idee heb dat ie mand niets van zijn gading kan vinden maar toch graag iets wil weten, knoop ik een babbeltje aan," beschrijft Van den Hurck zijn werkwijze. Soms is het nodig dat ik iemand eerst op z'n gemak moet stellen eer het hoge woord er uil komt." En lachend: „Ja, en op de één of andere manier heb ik een be trouwbare kop, want in alle geval len is het probleem boven tafel gekomen en is er gewerkt aan een oplossing." Vertrouwensman „Het meest extreme geval." ver- lelt Van den Hurck, „dat ik tot op heden bij hei Sjip aan de hand had, is direct een goed voorbeeld. Een jongeman bezocht het infor matiepunt en vertelde van thuis te willen weglopen omdat hij niet gueu inel zijn stiefmoeder kon op schieten. Waar moest hij heen? Tijdens het gesprek kwam naar voren dat de knaap, die in de eindexamenklas zit. hel thuis eventueel best nog wel even vol kan houden. Ik heb hem gezegd zijn studie niet te vergooien en stuurde hem. uiteraard na over leg, naar een woningbouwvereni ging. Joh. op den duur gaan bepaalde jongeren mij als hun vertrou wensman zien omdat ze met de zaken waarover ze thuis niet kun nen praten, bij mij wél terecht kunnen. Sommige jongens of meisjes komen zelfs meerdere malen terug." Van den Hurck en de andere mensen van hel Sjip hebben over 'klandizie' niet te klagen. Maar ze willen verder met hun service'ver lening. Een spreekuur van de So ciale Dienst of het arbeidsbureau staat boven aan het verlanglijstje. Het informatie-aanbod kan dus nog completer. „Jazeker." zegt Harry resoluut. „We moeten de drempel voor de jongeren zo ver mogelijk verla gen. Ze moeten hier naar toe kun nen komen zonder dat ze omkij ken om te zien of er niemand ziet dat ze hier naar binnen gaan en er wordt gezegd: oh, die jongen daar heeft problemen. En daarom wil ik nogmaals benadrukken dat jongeren hier voor de meest uit eenlopende zaken welkom ziin. Van het bespreken van proble men tot het vragen van informa tie over het uitsterven van een be paald dierenras ergens in Oost- Afrika." Hoek van Holland - Het samen voegen van het Herman Visser huis en het Bertus Bliekhuis, res pectievelijk de serviceflat en het verzorgingshuis van de Stichting Humanilas in Hoek van Holland, kan ongeveer 24 extra bedden op leveren. Op dit moment hebben de beide flats elk ruim zestig won eenheden. De deel gemeenteraad van Hoek van Holland gaat akkoord met een eventuele samenvoeging, die past in het ontwerp-besteni- mingsplan Hoekse Brink Ook een verdere uitbreiding van het Bertus Bliekhuis aan de Hoekse Brink is volgens de raad be spreekbaar. Uitzicht Maar dat moet niet leiden tot een volledig bebouwd vierkant, omdat daardoor het vrije uitzicht van de woningen voor de ouderen grotendeels zou worden weggeno men. De stichting Humanitas. aanvankelijk voorstander van die bebouwing, is van dat denkbeeld inmiddels ook teruggekomen. Nu het eerste deel van de Hoekse Brink aan de zuidzijde al enige tijd geleden is gerealiseerd, ricffc ten de plannen zich op het noord elijke deel. Daar moet ruimte vrij blijven voor een dorpsplein, dat wordt omzoomd met banken cn groen. Het bestaande bedrijfsgebouw, dat nu nog midden op dat plein staat, is 'wegbestemd'. Wel komt er ruimte voor drie kiosken, waar van één mogelijk zal worden be stemd voor de WV. Het VW- kantoor moet namelijk van de huidige plek verdwijnen. Aan de noordzijde wordt op termijn nog steeds gedacht aan een klein ho tel. Parkeren Het totaal aantal parkeerplaatsen in de omgeving is vastgesteld op 278 en daarmee wordt voldaan aan de normen. Een probleem is echter dat het nieuwe parkeerter rein achter de nieuwe winkels nu al voortdurend wordt bezet door langparkeerders. Mensen die ge bruik maken van boot en trein plaatsen hier hun auto. Soms is het parkeerterrein 's morgens vroeg al helemaal vol. ATH<:N« CALlENBURGSTRAAT 80 VLAARDINGEN IEL 010 4343096 S Varia H. v. Kooij A snotv.'oom -Li EHKfcNO Oosthavenkade 14 Jftf Vlaardingen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1