I Waterweg 13 Vlaardingse schilders hoos op gemeente 'Stukken asbest liggen hier gewoon op straat' 'College Is laks' Veel winterwerk uitbesteed aan niet-plaatselijke bedrijven 'Nieuwjaarsreceptie Schiedam is oubollig' Ontwikkelingen in vervoer vereisen schaalvergroting' Alles voor elkaar, maar spelling blijft zwak Politie krijgt 'surveillanten' Directeur Eurotax beziet verkoop van zijn bedrijf nuchter s< M Politie blij met pakken drugshandelaar Bezorgdheid om fouten bij drinkwatermonsters Ouderkerkse vandalen bieden excuses aan Van der Vlist: onderzoek naar extra ovens AVR i Papegaai met vliegangst Geschenken zaak overvallen K Bromfiets verduisterd Rugzak weg uit school C< Gj Frisdrank gestoien Omwonenden 1 pension zijn overlast zat Ge za: Lii Ge Rotterdams Dagblad j Woensdag 8 januari 1992 Bij het politie- bureauZwaan- shals hebben ie de zaakjes redelijkvoor elkaar. De po litiemensen gaan al sinds jaar en dag de wijk in, lang voordat korpschef Hesslnghet idee van de ba sispolitie lan ceerde. En ook de huisvesting is in orde sinds het bureau pas geleden naar een nieuw ge bouw verhuis de. Maar spel len Is nog een zwak puntje, zo blijkt uit dit bord met het wonderlijke woord 'Dientsmotor'. De letter van de wet is belangrijk voor de politie. Nu de letters van dit bord nog. Foto John de Pater ALLEEN DIENTSMOTOR VOERTUIGEN POLITIE Rotterdam - Woordvoerder H. Stoop van de Rotter damse politie noemt de arrestatie van een 34-jarige drugshandelaar in Suriname 'een goede zaak', „Het is frustrerend als iemand waar je veel werk aan hebt gehad, er vandoor gaat," zegt Stoop. De drugshandelaar mocht op 4 juni van het vorig jaar een dag zijn cel verlaten om een begrafenis van een halfbroer bij te wonen. Hij nam vervolgens de benen. Zijn ontsnapping bracht grote beroering teweeg bij de Rotterdamse narcotica-brigade, die veel tijd in de zaak had gestoken. Een politiewoordvoerder sprak toen van 'een geschokt rechtsgevoel'. De verdwij ning van de drugsbaron trok veel aandacht omdat eerder een Amsterdamse topman van dezelfde smokkelbende er op vergelijkbare manier vandoor ging tijdens zijn voorlopige hechtenis. De Surinaamse drugsbaron was door het Haagse Ge rechtshof veroordeel tot twaalf jaar gevangenisstraf wegens betrokkenheid bij de invoer van 431 kilo gram cocaïne in 1989. In Suriname nam hij na zijn ontsnapping de leiding op zich van een autoverhuur bedrijf en werd veelvuldig gesignaleerd bij basket balwedstrijden. Justitie in Suriname dacht eerst dat de man, bij het ontbreken van justitiële verdragen tussen Neder land en Suriname, niet vervolgd kon worden wegens in Nederland gepleegde misdrijven. Hij moet nu voor de rechter verschijnen op verdenking van uit voer van de partij cocaïne. Drie medeplichtigen zijn al tot gevangenisstraffen veroordeeld. De zaak kwam weer aan het rollen toen een ex-militair, die in Suriname handlanger was ge weest van de 34-jarige drugshandelaar, in hoger be roep ging bij het Surinaamse Hof van Justitie. Hij vroeg zich daar luidkeels af waarom hij tot zeven jaar was veroordeeld, terwijl de ontsnapte drugsbaron als eigenaar van de partij cocaïne vrij rondliep in Para maribo. Maassluis - De positieve testresultaten van de on langs genomen drinkwatermonsters uit de Maasslui- se gifwijk Steendijkpolder hebben de bezorgdheid van de leden van de raadscommissie Milieu dinsdag avond niet kunnen wegnemen. De commissieleden zijn met name verontrust over de vele fouten die worden gemaakt bij het nemen van watermonsters en de verdere behandeling van deze monsters in het laboratorium. In de met giftig havenslib opgespoten wijk worden sinds 1983 drinkwatertesten uitgevoerd. Demiskleu- men met de tests variëren van procedurefouten tot fouten bij het nemen van de monsters en missers bij de behandeling van de monsters in het laboratori um. „Het is in al die jaren niet één keer gelukt testre sultaten te krijgen op grond waarvan we met zeker heid konden zeggen in de Steendijkpolder schoon drinkwater te hebben," sprak CDA-raadslid Harm Woudstra. Ook bij de laatst gemaakte testen zijn volgens het Waterleidingbedrijf Zuid Holland Zuid fouten ge maakt. Ouderkerk - Drie 20-jarige vandalen uit Ouderkerk aan den IJssel gaan hun excuses aanbieden aan bur gemeester T. Bakkers van Ouderkerk. Zondagnacht gooiden zij in een dronken bui met bierflesjes twee ruiten in van het huis van Bakkers aan de Burge meester Neetstraat. De drie zullen ook de schade, die enkele honderden guldens bedraagt, vergoeden. Den Haag - Gedeputeerde ir. J. van der Vlist (PvdA, milieu) vindt dat een onderzoek moet worden ge daan naar twee extra ovens bij de AVR, die de bouw van een nieuwe Zuidhollandse vuilverbranding bij Ypenburg overbodig kunnen maken. Hij zei dat gis termiddag in een door het CDA aangevraagd spoed debat van Provinciale Staten. Uit de discussie werd duidelijk dat nadrukkelijk naar de AVR in Rotterdam wordt gekeken, wegens de mogelijkheid om daar een zevende en een achtste oven aan te bouwen. Daar zou in de toekomst huis vuil uit de regio's Den Haag, Leiden en het Westland kunnen worden verwerkt. Een dergelijke uitbrei ding bij de AVR kan leiden tot het schrappen van de plannen tot bouw van een gloednieuw ovencomplex aan de rand van Ypenburg, temidden van geplande woonwijken. Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BCVlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Va Vla a rd in gen - De Vlaardingse schildersbedrijven zijn veront waardigd dat de gemeente schil derwerk heeft uitbesteed aan niet-Vlaardingse bedrijven. Volgens de afdeling Vlaardingen van het Koninklijk Verbond van Ondernemers in het Schildersbe drijf (KVOS) is er in een vorig col lege afgesproken dat de gemeen te Vlaardingen het door haar uit te geven schilderwerk voor zover mogelijk zou gunnen aan de Vlaardingse schildersbedrijven. De gemeente zou nu echter op drachten hebben verstrekt aan bedrijven in Rotterdam en Pa- pendrecht. Het schilderwerk heeft een omvang van 2700 a 3000 mandagen. Met de opdrachten is een bedrag gemoeid van een mil joen gulden. Voor de klussen zijn ook twee Vlaardingse bedrijven benaderd maar die werden te duur gevon den. Het KVOS vindt dat ook in de winterperiode de werkgelegen heid in de schildersbranche zo veel mogelijk moet worden be houden. Door de weersomstandigheden is dat voor vrijwel alle schildersbe drijven elke winter weer een moeilijke opdracht. De organisa tie noemt het een 'hard gelag" dat bedrijven van buiten de stad zijn aangetrokken. In Vlaardingen zijn op het mo- men 26 schildersbedrijven geves tigd. Samen hebben zij zo'n 250 medewerkers in dienst. De KVOS-afdehng in een brief aan de Vlaardingse gemeenteraad: „Het lijki ons derhalve onwaar schijnlijk dat de7^ klus niet aan de Vlaardingse bedrijven kan/kon worden gegund." Verder wordt erop gewezen dat het gunnen van het werk aan niet-Vlaardingse bedrijven 'haaks staat op het streven naar mati ging van het woon-werkverkeer'. De gemeente wordt gevraagd iiet werk alsnog 'voor zover mogelijk' te gunnen aan Vlaardingse bedrij ven. i '50 fel i zo Door Sander Sonnemans Schiedam Het asbest, dat door de afdeling Bodemsanering van de provincie Zuid-Holland in de grond van de Rijnstraat in Schiedam is aangetroffen, wordt door de gemeente zelf afgegraven en verwijderd. Hiertoe is besloten omdat de 'lokatie' Rijnstraat niet binnen afzienbare tijd in aanmer king komt voor een door het rijk gesubsidieerde sanering. De be trokken bewoners zijn hiervan gisteren per brief op de hoogte ge steld. Volgens de normale werkwijze van de Interimwet Bodemsane ring zou de Rijnstraat voor sane ring opgenomen moeten worden in het jaarlijks op te stellen Uit voeringsprogramma Bodemsane ring. Maar omdat het tijdstip van uitvoering van de grondreiniging afhankelijk is van de urgentiesco re zou het wel eens even kunnen gaan duren eer de Rijnstraat van het asbest wordt verlost. Want volgens het rapport van de afdeling Bodemsanering van de provincie Zuid-Holland is het niet eens noodzakelijk dat er een ver volgonderzoek wordt ingesteld naar de omvang van de verontrei nigde grond. Omdat in het rap port wel wordt aanbevolen de as- best-resten te verwijderen, gaat de gemeente tot de graafwerk zaamheden over zodra met de re novatie van de woningen aan de Rijnstraat wordt begonnen. Dat gebeurt in de loop van dit jaar. Uit het onderzoek is gebleken dat in de voortuinen van de woningen 9 en 11 en 23 tot en met 29 asbest- plaatjes onder de grond zaten, echter zonder dat het grondwater is verontreinigd. Het asbesthou dend materiaal is vermoedelijk gebruikt om de ruimte tussen de woningen en de inmiddels flink verzakte dijk waarop de Rijn- straal ligt, op te vullen. Door de bewoners bij wie asbest- deeltjes in de grond zijn aange troffen wordt verschillend gerea geerd op de recente ontwikkelin gen in hun voortuintje. „Ik vind het waanzinnig dat de provincie het zelf niet opruimt," kan mevrouw J.H. van Grootveld maar weinig begrip opbrengen Mevrouw Van Grootveld met asbest m haar handen, ge vonden mhaar vcortuin. ,Men weet toch dat het onder de grond ligt?' Foto Roel Dijkstra voor de beslissing dat de gemeen te het vuile werk zelf moet op knappen. „Als de grond afgegra ven moet worden, dan moet dat daadwerkelijk gebeuren. En zo snel mogelijk. Ken weet toch dat het hier onder de grond ligt? Nou, dan moet het worden wegge haald. En het is niet zo'n klein beetje dat hier ligt. Toen ik hier veertien jaar geleden kwam wonen heb ik zelf al kilo's asbest weggehaald. Laatst hebben ze voor mijn deur nieuwe leidingen onder de grond gelegd. Man, ik weet niet hoeveel asbest ik toen heb zien liggen. Ik snap nog steeds niet dat ze dat spul niet meteen weg hebben ge haald. Joh, kijk daar maar, naast de stoeprand. Zie je, de stukken asbest liggen hier gewoon op straat. Ik moet er niet aan denken dat kleine kinderen het oppak ken en in stukjes breken." Wakker Een van haar buurvrouwen die haar naam liever niet wil noemen, zegt er geen moment wakker van te liggen dat er asbest in haar tuintje verscholen ligt. ,Ach," reageert ze opvallend nuchter, „vandaag de dag zit toch overal gif in de grond? Dat spul zit hier al jaren onder de grond en ineens is het gevaarlijk. Ik vraag me af of als hier de woningen niet gereno veerd zouden worden, men de bo dem dan toch onderzocht zou hebben. Ik stel het wel op prijs dat we keurig op de hoogte zijn gesteld van datgene wat zich hier afspeelt. Maar om nu te zeggen dat ik paniek raak, nee." Een toevallig passerende wijkbe woner bekijkt het van een andere kant. „Ik woon een straat verder op. dus eigenlijk is het mij een biet wat hier onder de grond zit," overziet de man de situatie. „Maar hier in de Rijnstraat heb ben ze de mazzel dat het winter is en de kinderen in die kou met op straat spelen. Geheid dat die kleintjes anders met die stukkies asbest zouden gaan zitten spelen. Dat zou ook niet anders kunnen, want het ligt hier voor het opra pen. Maar dan zou je wel mooi de poppen aan het dansen hebben gehad." Vlaardingen - De Vlaardingse po litie krijgt er vier surveillanten bij dit jaar, zo hoopt commissaris LA. Spel. Hij verwacht dat de po litiesurveillant, een soort 'halve' agent, over enige jaren een nor maal beeld is binnen de politie. Spel zei dit tijdens de nieuwjaars receptie van de Vlaardingse poli tie. Dc commissaris denkt dat de surveillant 'een positieve bijdrage kan leveren aan de leefbaarheid' in Vlaardingen. De politiesurveillant moet de lichtere taken van de 'ouderwet se politieman overnemen. Daar mee wordt wat gedaan aan hel te kort aan politiemensen. Ook in Vlaardingen kampt de politie met onderbezetting, te weten vijftien procent. „Dat is veel, veel teveel," aldus Spel. De commissaris verheugt zich er over dat de wervingsinspannin gen vruchten beginnen af te wer pen. Er zijn nu zestien aspiranten in opleiding. Maar Spel maakt zich niet overdreven blij in de we tenschap dat er weer agenten ver trokken (kunnen) zijn tegen de tijd dat de aspiranten in dienst treden. Spel kondigde verder de komst van een veiligheidsproject aan. waarbij particulieren met de ge meente en de politie samenwer ken. Dat gaat gebeuren op de be drijfsterreinen Vetlenoord, het Scheur en De Vergulde Hand. De commissaris: „Dit project ver keert in een onderzoeksstadium, maar ziet er veelbelovend uit." Vlaardingen - Het Groen Links- raadslid Arnold van Kalken ver wijt het college van B en W schrif telijke vragen nog maar minimaal te beantwoorden. Bovendien wordt het college voor de voeten geworpen dat het haar verant woordelijkheid voor het milieu uit de weg gaat. Aanleiding voor deze kritiek is de beantwoording van schriftelijke vragen over het recyclen van plas tic. Groen Links had B en W ge vraagd opdrachten te plaatsen bij een bedrijf dat zich hiermee bezig houdt. B en W hebben laten weten uddr niet Loe bereid ie zijn omdat de betreffende onderneming na genoeg failliet was. „Een dood doener," aldus Van Kalken, „want toen de vragen beantwoord wer den was het bednjf al onder een nieuwe naam, Transclean, verder gegaan." Groen Links zou graag alsnog zien dat er opdrachten voor bijvoorbeeld zitbanken en Amsterdammertjes van gerecy cled plastic worden geplaatst. Schiedam - De vroede vaderen zijn in Schiedam niet meer geheel van deze tijd. Dat menen de jeugdige PvdA'ers Jan-Willem Mennink en Menno Siljeé. In een brief aan het college van B W beklagen zij zich over de gang van zaken tijdens de nieuwjaars receptie, die afgelopen zaterdag in de Korenbeurs werd gehouden. Volgens het duo is het evenement elitair en blinkt het uit door oub olligheid. Met name de muzikale onder steuning van het evenement blijkt met m de smaak te zijn ge vallen bij Mennink en Siljee. Zo als vanouds werd de receptie op geluisterd door grijzende trio van 'Pa Paay', de vioolspelende vader van Yvonne Keeley en Patricia Paay. Zijn zigeunermuziek zou volgens Mennink en Siljee niet hebben misstaan op de nieuw jaarsreceptie van pakweg 1952. Volgens de leden van de jonge- renwerkgroep van de naar ver nieuwing snakkende PvdA werkt deze traditie het 'ons kent ons sfeertje' van het Scbiedamse re ceptiecircuit in de hand. Als twin tigers voelen Siljee en Mennmk zich niet zo thuis op de bijeen komst, waar vooral 40-plussers uit ambtelijke, politieke en sportieve kringen met het jeneverglas in de hand het nieuwe jaar inkeuvelen. Het duo schat in, dat de jongeren en andere Schiedammers 'van overal en nergens' er net zo over denken en om die reden de bij eenkomst mijden. Siljee en Men nmk denken een oplossing te hebben voor dit probleem. In hun voorstel wordt de receptie korter en soberder, waardoor er ruimte ontstaat voor een housefeest met keiharde, computergestuurde muziek. Niet bekend is, of Siljee en Mennink de jenever op de nieuwjaarsreceptie van 1993 wil len verruilen voor hallucinerende Extacy-pillen. Door Carel van der Velden Schiedam - Het jaar is nog zeer pril, maar reeds bij voorbaat staat vast dat de overname van taxibe drijf Eurotax door streekvervoer der Westnederland bij het opma ken van de balans tot de opval lendste regionale economische nieuwtjes van 1992 zal worden ge rekend. Algemeen-directeur PAM. van der Endt van Eurotax beziet de aandelentransactie ech ter uiterst nuchter. Volgens hem anticiperen de zakelijke partners slechts op een toekomst, waarin grote bedrijven alle vormen van openbaar- en particulier vervoer gaan aanbieden. Als streekvervoerder timmert Westnederland op dit moment hard aan het verbreden van haar horizon. Het bedrijf, dat reeds N sinds enkele jaren wil fuseren met het Haagse openbaar-ver voerbedrijf HTM, poogt op dit moment haar belangen uit te brei den op de markt van het particu liere vervoer. „Dat past in de trend van het re geringsbeleid," verduidelijkt Van der Endt. „De streekvervoerbe- drijven worden gedwongen com merciëler te werken. Verder is er de trend dat de taxi's een grotere rol krijgen in het openbaar ver voer. Daarom wenst Westned er- land ook actief te worden op de particuliere markt. De overname van Eurotax past in dat beeld." De motieven van Westnederland voor de overname zijn helder, maar dp bereidheid van dp eige naars van Eurotax om het bedrijf te verkopen zal m Schiedam toch de nodige verbazing wekken. In het verleden maakte Eurotax faam als opkoper van kleine en grotere taxibedrijven. De 'opko per' met een wagenpark van 120 auto's en een omzet van twaalf miljoen gulden wordt 31 jaar r.a de oprichting nu zelf opgeslokt door een grote broer. „Toch past de verkoop eigenlijk uitstekend in onze bedrijfsfiloso fie," meent Van der Endt. „Toen we 31 jaar geleden met zeven klei ne taxibedrijven de koppen bij elkaar staken, liepen we ook voor uit op landelijke ontwikkelingen. Hierdoor kreeg Schiedam als één van de eerste steden in Nederland een 24 uursbedrijf met één cen trale." Door fu^ps en meuwp overnames wist Eurotax haar armslag m de laatste jaren steeds verder te ver groten. Naast de taxiritten houdt hel Schiedamse bednjf zich ook bezig met school- en busvervoer en rouw- en trouwntjes. De auto's worden onderhouden in een ei gen garage. Tot de opvallendste wapenfeiten van de laatste jaren behoorde de overname van het Vlaardingse taxibedrijf Holytax. En verleden jaar startte het be drijf in samenspraak met de NS met de treintaxi. Volgens Van der Endt getuigt de verkoop aan Westnederland op nieuw van toekomstvisie. „Op dit moment wordt er gewerkt aan de vorming van vervoersregio's. In dit gebied gaat het om 31 gemeen ten. Er moet een oplossing wor den gevonden voor het nijpende vervoersprobleem Dat vraagt om een nauwere e« meuve «samen werkingsvormen tussen de streekvervoerders en de taxibe drijven. Dat geeft Eurotax nieuwe kansen." De verkoop van Eurotax is ook in gegeven door persoonlijke om standigheden, geeft Van der Endt toe. De meeste aandelen zijn nog immer in handen van de oprich ters van 1961. Deze pioniers krui pen langzaam maar zeker naar de pensioengerechtigde leeftijd toe. Ook na de verkoop, die vermoede lijk nog dit voorjaar wordt be krachtigd, blijft de Eurotax-hol- ding in de praktijk als zelfstandi ge eenheid voortbestaan. „Er ver andert eigenlijk niets," zegt Van der Endt. Het personeel heeft po sitief geregeerd op de overname. „Dit is een gezond bedrijf. Er is goed geïnvesteerd en het perso neel verdient meer dan het CAO- Inon. Westnederland is een plezie rige club. Ik ben er van overtuigd dat er in de toekomst bij Eurotax geen vreemde avonturen gaan plaatsvinden."' Schiedam - Een gisteren uit zijn kooi ontsnapte papagaai moest door de Schiedamse brandweer worden terugbezorgd bij de eige naar aan de Perenlaan. Het huis dier zag zijn kans schoon naar buiten te vliegen en nam plaats in een boom. Omdat de vogel daar niet meer uit durfde te komen moesten er een ladder- en mate riaalwagen aan te pas komen om de vogel te kunnen bevrijden. -j De ter i boi ;we 120.i Schiedam Een winkei in ca deau-artikelen aan de Broersvest is gistermiddag vlak voor slui tingstijd overvallen door een man die zich voordeed als een koper. Terwijl hij een in de winkel aan wezige vrouw met een mes be dreigde deed hij een greep in de kassa en nam hij daarna de kuier latten. In< bru wet Gei bioi doo and Sch stee zich stad naa Sch dist Vlaardingen - Een inwoner van de Wagnerstraat in Vlaardingen heeft gisteren aangifte gedaan van verduistering van zijn brom fiets. De man had een advertentie geplaatst in het speciaal voor dit doel opgerichte krantje De Parti culier. Op deze annonce kwam een man af. Hij bekeek de brom mer en maakte een proefrit, maar hij keerde niet bij de rechtmatige eigenaar terug. De waarde van de^ bromfiets is onbekend. Vlaardingen - Een leerling van een school aan de Buijss Ballot- straat is gedupeerd door diefstal. Tijdens de pauze haalde een on bekende gisterochtend tussen half elf en kwart voor elf zijn rug zak weg met diverse schoolboe ken, schriften en schrii'tgerei. De waarde is niet bekend. In v aanf suss ter! en t wore De c den van kuni deE Voor aanc van' gen. cent mas, lento door toegt vnjd. vnjd, Schiedam - Een 20-jarige man en een twee jaar jongere vrouw uit Vlaardingen zijn gistermiddag aangehouden omdat ze uit een su permarkt aan de Borodmlaan een krat met frisdrank hadden gesto len. Personeel van de supermarkt waarschuwde de politie die het duo op hun weg naar Vlaardingen in de kraag vatte. Vlaardingen - Bewoners van de Parallelweg in Vlaardingen zijn verontwaardigd omdat de ge meente Vlaardingen nog steeds niets heeft gedaan aan de overlast die wordt veroorzaakt door een pension m die straat. In een brief aan de gemeente vraagt een aan tal direct omwonenden van het pension de gemeente tot actie over te gaan en de situatie zo snel mogelijk te beëindigen. Er is nu al drie jaar sprake van overlast door het pension. Vol gens omwonenden wordt de nachtelijke overlast veroorzaakt doordat er nog steeds neer dan vier personen in hel pens: on over nachten die regelmatig dronken proberen boven te komen In aa lent ker v hvijfe zange dersc die et Eden In verband met de overls st is de politie al enkele malen aan de deur geweest. Als er geen bevre digende oplossing voor l«et pro bleem wordt gevonden dreigen de omwonende bewoners een schadevergoeding in te dii nen bij de gemeente. De bewoners willen daarb j zowel de materiele als de immateriële*^"^ schade laten taxeren. 14 qq Omdt deSti £e cui 'doenc wordt vrouw den oj (434 U De ge komst maant spreel n ex-i huis e gerom dam. trum) van 13 Schii donde Rini 22.00 l vrijda *Curs lens, 1 Vlaa. donde 'The] rtijdaj

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2