Rotterdam 13 Akkoord over Japanse school Onderhandelingen afgerond, lessen beginnen al op 1 april Een zekere grandeur in plaats van grauw RET wil meer P R-plaatsen 'Gemeente Rotterdam kan de helft kleiner' Drugsverdachte praat niet over roi militairen EUR-hoogleraar Leune voorzitter Onderijsraad Lange wachttijden bij vreemdelingenpolitie Onderkomen Takmarine in Maassluis geopend Vlaardingen: verzet tegen afvalberging Telefooncel opgeblazen Subsidie voor zwerfjongeren Nediloyd-reus afgemeerd aan Wilhelminakade Rotterdams Dagblad Zaterdag 11 januari 1992 Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam krijgt van een 34-jarige Surinamer geen duidelijkheid over de mogelijke rol van Surinaamse militairen bij de smokkel van 183 kilo cocaïne naar Schiphol in juli 1990. De Surinamer ontkent elke betrokkenheid 'bij drugssmokkel en dal hij nu bereid is de naam van een hoge militair te noemen is onjuist, zegt advocaat mr, G. Meijers, de raadsman van de verdachte. Toch v erwees rechtbank-president mr. J. Heyman woens dag de zaak tegen de Surinamer terug naar de rech- ter-commissaris voornader onderzoek. Dit omdat de Surinamer tijdens de zitting het stilzwijgen verbrak, nadat hij eerder bij zowel politie als rechter-commis- saris had geweigerd ook maar iets te verklaren. Volgens mr. Meyers is er woensdag tijdens de behan deling door alle partijen 'buitengewoon geheimzin nig' gedaan over details uit het dossier. Vandaar dat er onduidelijkheid is ontstaan over de verklaring die de verdachte straks bij de rechter-commissaris zal afleggen, zegt mr. Meijers. [>en Haag - De Rotterdamse hoogleraar prof. dr. J. M. G. Leune wordt de nieuwe voor zitter van de Onderwijsraad. Hij volgt in die functie prof. dr. A. M. P. Knoers op. Het kabi net heeft de onderwijskundige Leune gisteren voorgedragen. Leune (46) is sinds 1980 hoog leraar aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam, vanaf 1988 op het terrein van de onder wijssociologie. De Onderwijs raad is naast belangrijk ad viesorgaan van de minister de hoogste beroepsinstantie in geschillen tussen het bevoegd gezag van een school en de inspectie over de deugde lijkheid van schoolplannen. De aankomend voorzitter vervult op dit moment tal van nevenfuncties. Hij is onder meer plaatsvervan gend lid van de Sociaal Economische Raad, onafhan kelijk lid van de commissie onderwijszaken van dat adviescollege, lid van de Stichting Sociaal-Culturele Wetenschappen van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek NWO, alsmede Üd van de sociaal-wetenschappelijke raad van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen KNAW. - Rotterdam - De Rotterdamse vreemdelingendienst bekijkt of de wachttijden voor afspraken terug te brengen zijn. Buitenlanders die nu voor een ver blijfsvergunning een afspraak willen maken met ie mand van de Vreemdelingenpolitie, moeten drie maanden wachten. „Dat komt door de enorme toena me van het aantal buitenlanders," zegt woordvoer der G. de Jong van de Rotterdamse politie. Vorig jaar heeft de Vreemdelingenpolitie 25.000 afspraken ver werkt In een brief aan burgemeester dr. A. Peper spreekt het Aktie Komitee Pro Gastarbeiders zijn bezorgd heid uit over het gerucht dat de vreemdelingen dienst door de enorme werkdruk zou stoppen met het afsprakensysteem. De Rotterdamse politie heeft dat gerucht inmiddels ontzenuwd. Maassluis - Met het hijsen van de vlag van Takmari ne heeft burgemeester J. van Es van Maassluis gis termiddag het hoofdkantoor/magazijn van dit be drijf aan de Govert van Wijnkade officieel geopend. Takmarine is een nieuwe dochteronderneming van Smit Tak, dat op zijn beurt weer dee' uitmaakt van Smit Internationale. Takmarine gaat rich met activi teiten op het gebied van bokkenwork, duikonder- zoek, binnenvaart-bergingen en dergelijke richten op de regionale markt. Directeur A. Lokker wil een snelle en flexibele dienstverlening aan de klanten gaan geven. Directeur ïxtkker overhandigde bergemeester Van Es een cadaeu onder couvert, ten behoeve van de ac tie 'Houdt de Rigel in de vaart'. De 'Rigel' is een voor malige loodsboot, die nu in gebruik is bij het Zeeka- detkorps in Maassluis. Het schip heeft dringend een kostbare onderhoudsbeurt nodig. De Rotter hoogleraar prof. dr. Leune. Archieffoto Vlaardingen - Het gemeentebestuur van Vlaardin gen tekent beroep aan legen de vergunningen, die de provincie Zuid-Holland en het hoogheemraad schap Delfland willen verlenen voor een afvalberg langs de Maassluissedijk in haar gemeente. Vlaar dingen heeft zich van meet af aan verzet tegen de berging van bouw- en verontreinigd bedrijfsafval op die plek bij de grens met Maassluis, deel uitmakend van het voor recreatie ingerichte Lickebaertgebied. Vlaardingen vindt dat het ai genoeg te lijden heeft van verontreinigingen, onder meer van uitstoten en herrie van bedrijven op Rotterdams gebied aan de overkant van de rivier. Vlaardingen wenst boven dien geen afvalstort aan de westrand van haar woon gebied, waarvoor de maximale storttermijn vijftien jaar of langer zat worden. Tegen een lastgeving van de provincie om het oor spronkelijke bestemmingsplan toch hierop aan te passen, is de gemeente al eerder met succes in be roep gegaan. Nu trekt de gemeente deze lijn van ver zet door en zal bezwaar aantekenen tegen de verle ning van de milieuvergunningen, die provincie en hoogheemraadschap willen verstrekken. Het Pro vinciaal Afval verwij dermgsbedrij f Zuid-Holland NV (Proav) heeft aan de provincie een vergunning in het kader van de Afvalstoffenwet gevraagd en aan het hoogheemraadschap een vergunning voor de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater. Het voornemen om die te verstrekken hebben beide vergunningver leners deze week officieel aangekondigd. De ge meente Vlaardingen vindt dit onjuist en zal aan de Raad van State ook schorsing van de vergunningen vragen, hangende de behandeling van het bezwaar dat zy maken. Door Sandra de Vliegh Rotterdam - De Japanse school komt vrijwel zekernaar Rotter dam. Na meer dan vier jaar driftig onderhandelen tussen de ge meente Rotterdam en de Japanse overheid lijkt niets de komst van deze unieke school nog in de weg te staan. Volgende week hakt het college van burgemeester en wethouders de laatste knoop door. Als alles dan volgens plan verloopt kan de school op 1 april, het begin van het nieuwe schooljaar in Japan, in de Rot terdamse deelgemeente IJsselmonde van start gaan. Het gaat voorlopig om tijdelijke huisvesting in het schoolgebouw van de voormalige Streekschool Zuid aan de Catullusweg in de wijk Lombardijen. Het is de be doeling dat de Japanse schoolkin deren binnen een paar jaar ver huizen naar een nog te bouwen school in de wijk Hillegersberg. In dit nieuwe pand moeten ook de leerlingen van de Amerikaanse school worden ondergebracht. Die is nu nog gevestigd in de Hil- legondastraat in het Kleiweg- kwanier. Dat schoolgebouw ver keert in zo'n slechte staat dat een verhuizing naar nieuwbouw niet slecht uitkomt. De gemeente is al geruime tijd be zig een Japanse school naar Rot terdam te halen. „De voorwaar den die de Japanse overheid stelt voor de vestiging van een Japan se school in het buitenland zijn nogal streng," vertelt W. van Vliet van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR). .,Per land één school. Dat is de Japanse regel en als je weet dat Nederland sinds 1979 al een Japanse school in Am sterdam heeft, lagen daar dus de problemen." Lagen, want inmid dels heeft de Japanse overheid la ten weten het Nederlandse initia tief voor een tweede school te steunen. Op kosten van het Ja panse ministerie van Onderwijs worden binnenkort enkele Japan se leraren naar Nederland ge stuurd om op de nieuwe school les te gaan geven. Aantrekkelijk De reden voor de vestiging van een Japanse school in Rotterdam ligt voor de hand. Het vestigings klimaat voor Japanse bedrijven in de zuidelijke randstad wordt een stuk aantrekkelijker als kin deren van medewerkers van die bedrijven hier gewoon naar een Japanse school kunnen. Een school waarop precies dezelfde wijze wordt lesgegeven als in Ja pan. De Japanse schooi is bedoeld voor kinderen van zes tot en met vijf tien jaar en heeft negen klassen. Zes jaar volgen de kinderen een lagere school die vergeleken kan worden met de basisschool van het Nederlandse schoolsysteem. Het grote verschil is dat de lessen, met uitzondering van de lesgroep Nederlands, in het Japans door Japanse leraren worden gegeven. De daarop volgende drie jaar staan in het leken van een 'mid denschool', een soort luxe brug klas. „En daarna gaan de kinde ren die verder willen leren naar een school elders in Europa of de Verenigde Staten of misschien zelfs terug naar Japan," vertelt een medewerkster van de Japan se school in Amsterdam. Deze school in de hoofdstad heeft ruim vierhonderd leerlingen die verspreid over heel Nederland wonen en elke dag met de school bus worden opgehaald en thuis gebracht. Van die vierhonderd Rotterdam - Onbekenden heb ben gisteravond op de Westerka de in het Rotterdamse Scheep vaartkwartier een telefooncel op geblazen. Volgens een woord voerster van de politie is de tele fooncel helemaal vernield. Van de daders ontbreekt elk spoor. Ook is het nog onduidelijk welk explo sief materiaal is gebruikt om de cel op te blazen. Rotterdam - De gemeente Rotter dam wil jaarlijks 200.000 gulden subsidie geven aan het opvang huis voor zwerfjongeien De Pla taan aan de Mathenesserlaan. Bij dat bedrag zit de 50.000 gulden die de gemeente heeft gekregen uit de recette van het Pavarotti- concert in Ahoy'. Dit collegevoor stel wordt maandag besproken in de raadscommissie Wijkwelzijns- zaken. De subsidie eeldt voor 1992,1993 en 1994. Op basis van landelijk onderzoek wordt geschat dat er in Rotterdam zo'n 500 thuis- dakloze jongeren zijn. kinderen woont een gedeelte in de zuidelijke randstad. „Rotter dam en de gehele regio, ze komen overal vandaan, maar nu er ook in Rotterdam een Japanse school komt, zullen denk ik veel kinde ren van school veranderen en naar Rotterdam gaan." veronder stelt de medewerkster. „Want ie dereen woont toch liever dicht bij school?" Leraren Geschat wordt dal de school in IJsselmonde start met zestig leer lingen en binnen vijf jaar moet dat aantal oplopen tot ongeveer honderdzestig. Woordvoerder Van Vliet van het OBR: „De Ja panse gemeenschap is nu vlak voor het begin van het nieuwe schooljaar druk bezig met het bij werken van die leerlingenlijst. Ook de laatste besprekingen rond de financiering van het lesmate riaal en het werven van nieuwe Japanse leraren in Nederland en Japan wordt door de gemeen schap geregeld." De besprekingen tussen de ge meente Rotterdam en de Japanse overheid werden vergemakke lijkt door tussenkomst van de Ja panse Kamer van Koophandel en de ambassade van Japan in Ne derland. Deze twee instanties hebben samen met een aantal be langrijke Japanse zakenlieden eind 1990 de Stichting Japanse School Rotterdam opgericht. De ze stichting had bij de oprichting tot doel het verkrijgen van de offi ciële toestemming vanuit Japan om in Rotterdam een school te starten. „Die toestemming heb ben we nu dus," vertelt zakenman en bestuurslid X. Kida van de stichting enthousiast. „De stich ting is nu met man en macht aan de slag gegaan. Lesmateriaal sa menstellen, leerkrachten werven, noem maar op. We hebben nog net drie maanden de lijd om de laatste zaakjes te regelen voordat we na vier jaar wachten eindelijk van start kunnen gaan." Rotterdam- Aan de Wilhelmi nakade in Rotterdam ligt dit weekeinde het gloednieuwe. 266 meter lange containerschip Ned lloyd Asia afgemeerd- d*» eerste van een serie van vijf container schepen waarmee Nedlloyd Lij nen tussen West-Europa en het Verre Oosten gaat varen. Vannacht is de Nedlloyd Asia (ca paciteit 3568 containers van 20 voet lengte) afgemeerd aari de Wilhelminakade. waar het tot maandagmiddag te kijk ligt. Nedlloyd Lijnen heeft het schip naar de Wilhelminakade gehaaid om medewerkers van de rederij met hun familieleden (ongeveer 1800 mensen) dit weekeinde de gelegenheid te geven het schip te bezoeken. Vele kleuren van de regenboog spelen bij avond over het exterieur van Plaza-in-aanbouw. Public relations van de nieuwste soort. Foto Niets Rotterdam - Het Plaza Center in Rotterdam nadert zijn voltooiing en daarvan doen alle bij de bouw betrokkenen op kleurrijke wijze kond. De hoek van Weena en Kruisplein, die 's nachts een saaie, belongrijze wand van veer tig meter hoog zou kunnen zijn, is al sinds eind december een feee- riek verlicht baken in hel cen trum van de stad. Mevrouw S.H. Dijksman, hoofd public relations van projectont wikkelaar Multi Vastgoed in Gouda, maakt duidelijk dat met het uitlichten van het Plaza Cen ter precies dat wordt bereikt wat is bedoeld: op een mooie manier opvallen. Dijksman: „Het Plaza Center wordt in april npgpleverri en begint steeds meer gezichtsbe palend te worden aan het Weena. We willen Rotterdam laten weten dat het ernan komt en de aan dacht vestigen op het winkelcen trum dat er in het complex komt." Volgens Multi Vastgoed is het uit lichten van het Plaza Center - een opdracht waar tienduizenden guldens mee zijn gemoeid - een zeer effectieve manier van recla me maken. Mevrouw Dijksman: „De pr-waarde ervan is groot. We hebben ook bewust gezocht naar een effectieve, maar andere ma nier om aandacht te vragen. Aan het Weena en elders in Rotterdam verschijnen veel gebouwen en daar zie je dan van die reclame borden aan hangen. Wij hebben gekozen ,roor een niet alleen op vallende, maar ook mooie cam pagne. Wc streven naar functio neel, maar ook naar mooi en het moei iels toevoegen." Buren De kleurrijke pr mag ook worden gezien ais een cadeautje aan de buren die sinds het slaan van de eerste paal in juni 1989 de nodige last moeten hebben gehad van de bouw. En zo is de plek niet lelijk maar mooi geworden en in plaats van 'unheimisch' feestelijk. Het grauwe heeft een zekere gran deur gekregen. Voor de werkne mers kan het bovendien moti verend werken wanneer ze op de ze manier zien waarmee ze bezig zijn. Kosten De kosten voor het uitlichten van Plaza Center worden gedeeld door projectontwikkelaar Multi Vastgoed, aannemer Wil ma Bouw en de opdrachtgever, het Pen sioenfonds PGGM. Het karwei is uitgevoerd door een van de weini ge specialisten op dat gebied in Nederland, Primo Show Services in Heemstede. Ook Debby Whition van Primo noemt de 'free publicity' en 'good will' als belangrijkste winstpun ten van het uitlichten van gebou wen. „We hebben een voorbeeld gehad in Eindhoven, waar de bouw van het muziektheater in het centrum tot veel klachten bij de omwonenden leidde. We heb ben toen de opdracht gekregen de zaak uit te lichten om het op die manier leuk te maken. En het blijkt te werken." Eer een gebouw daadwerkelijk in een zee van licht staat, is daar een stevige produktiefase aan vooraf gegaan. De plaats bepaalt de moeilijkheidsgraad van een pro ject; bij de technische voorberei dingen moet bovendien rekening worden gehouden met de veran deringen die gaan optreden tij dens de vordering van de bouw. Verder zijn er de wettelijke voor schriften, bouw- en woningtoe zicht, de omwonenden en de ver langens en financiële mogelijkhe- Beton Marco de Boer, de oprichter en di recteur van Primo, is niet alleen verantwoordelijk voer het artis tieke ontwerp, maar ook voor de ze technische kanten van een pro van der Hoeven ject: „Het beton reageert bijvoor beeld anders op het licht dan dc gedeelten die al zijn beplaal of van glas zijn voorzien en daar moet met lampen en filters reke ning mee worden gehouden. Voor het uitlichten van Plaza Center is zo'n 30.000 Watt nodig en is onge veer duizend meter aan kabels gebruikt. Door het gebruik van schakelklokken proberen we de bouw zo weinig mogelijk te hin deren." Primo is ooit begonnen met het verzorgen van licht, geluid en ca teringvan feesten, modeshows en produktpresentaties. Gaandeweg werd daarbij ook meer aandacht besteed aan het uitlichten van de buitenkant van ut panden v\ aai in een en ander plaatsvond. Daar bleek toekomst in te zitten. Marco de Boer, net terug van een ander project-in-wording in Rotterdam begint binnenkort een apart be drijf voor het belichten van vast- Rotterdam - Het aantal parkeer plaatsen bij metro- en treinsta tions in Groot Rotterdam moet in de toekomst worden uitgebreid tot vier- a elfduizend. Het Rotter damse vervoersbedrijf RET con cludeert dit in de nota 'Park and Ride in de regio Rotterdam'. De vraag naar P 8: R-plaalsen is de afgelopen vijf jaar toegenomen met 22 procent. Eventuele nieuwe P R-terrei- nen moeten gelegen zijn bij trein- of metrostations. Ze hoeven niet zo groot te zijn en moeten een rechtstreekse verbinding met het centrum hebben. Er wordt nog gestudeerd op de mogelijkheid om ook bij Tram-Plus-haltes par keerterreinen aan te leggen. Nu is 60 procent van de parkeer plaatsen bezet. In de toekomst zal de bezettingsgraad oplopen tot 75 a80 procent. Om de druk op üe drukstbezochte parkeerplaatsen op korte termijn te verlichten, ko men er driehonded 'duatccn bv op de P R-terreinen Capelle- Schenkel, Spijkemsse-Centrum, Spijkenisse-Heemraadlaan en Kralingsezoom. In Rotterdam komen nu dagelijks dertienduizend 'langparkeerders' binnen, van wie er slechts vijfdui zend van particuliere parkeerga rages en parkeerplaatsen ge bruikmaken. Door de toenemen de bedrijvigheid in het centrum van de stad verwacht de gemeen te dat er in de naaste toekomst meer behoefte komt aan een par keerplaatsen. Om de instroom aan te kunnen zou de parkeerca- paciteit in de binnenstad met achtduizend plaatsen moeten toe nemen in het jaar 2000. Maar de gemeente Rotterdam heeft in de nota Verkeer en Veivoer duide lijk gemaakt dat er maximaal drie procent meer plaatsen bij mogen komen. Rotterdam wil de stroom auto's indammen door het gebruik van de Park- en Ri de-terrein en te sti muleren. Dat moet onder meer gebeuren door een gerichte pro motic. een verbetering van de be wegwijzering^ de invoering van met bewaakt parkeren en het aan leggen van betere fietspaden en fietskluizen. Ook de oveistaplij- den naar het openbaar vervoer moeten korter worden. Uit onderzoek door de RET blijkt dat de meeste gebruikers van P R-terreinen hun toevlucht hier toe nemen omdat er in het cen trum onvoldoende parkeerplaat sen zijn. Iets minder mensen ge ven 'tijdwinst' op als motief voor het overstappen op de metro. Een kleine groep denkt met een P R-rit geld te besparen. Maar er zijn ook negatieve reac ties van gebruikers. Meer dan 40 procent van de automobilisten heeft het gevoel ze dat de auto niet veilig kunnen achterlaten. Twinfig procent voelt zich zelfs niet veilig op de parkeerplaatsen. Een ander probleem is dat P R- terreinen vaak vol zijn. Automo bilisten gaan dan vaak tevergeefs op zoek naar vrije plaatsen. Omdat de bezettingsgraad van parkeerplaatsen erg wisselt, kost het echter handenvol geld om de terrei nen zo in te richten dat er al tijd voor iedereen plaats is. Om dUtumubilLMch ue weg te wijzen, onderzoek dc RET op dit moment samen met Rijkswaterstaat of er een zogeheten dynamisch beweg- wwijzeringssysteem ontwikkeld kan worden. Rotterdam - Het aantal van 28.000 ambtenaren bij de ge meente Rotterdam kan worden teruggebracht tot 15.000. En mis schien nog wel minder, zegt CDA- fractieleider D. Dekker. Hij heeft een ruwe berekening gemaakt van het aantal ambtenaren, dat werkzaam is bij gemeentelijke or ganisaties die kunnen verzelf standigen of die kunnen worden geprivatiseerd. „Als je die tweeduizend ambtena ren van het GEB, de duizend van het Deltaziekenhuis, de meer dan duizend bij de verpleeg- en ver zorgingstehuizen en de duizend van het Drinkwaterleidingbedrijf en ga zo maar door, bij elkaar op telt, dan kom je al gauw aan de 13.000 ambtenaren die onder een ander bestuurlijk regime kunnen worden gebracht dan bij de ge- mppTifp Rotterdam." Dat zei Dek ker gisteravond tijdens de nieuw jaarsreceptie van zijn partij in Rotterdam. „De overheid is te groot. Het moet compacter," sprak Dekker. „We kunnen meer taken afstoten aan deelgemeenten, maatschappelij ke organisaties en we kunnen ons tot de hoofdlijnen beperken, min der vergaderen ook. Ik ben dat helemaal met burgemeester Pe per eens." De nieuwjaarsrede van Peper tot de Rotterdamse ge meenteraad heeft ook kritiek op geroepen. Oud-wethouder Henk van der Pols (PvdA) vindt dat raadsleden zich niet tot de hoofd lijnen moeten beperken.PvdA- fractieleider Jan Janse vindt veel waardevolle elementen zitten in de toespraak van Peper, maar krijgt het gevoel dat de burge meester de overheid iets te veel beschouwd als een bedrijf. De Rotterdamse CDA-vooratter Ar nold van der Heijde maakte giste ren bekend dat het ledenaantal van het CDA is gedaald tot onder au. uuidc umuen- king," aldus Van der Heijde. Ook maakte hij bekend dat liet CDA met de andere partijen een geza menlijke aanpak nastreeft van het opstekende racisme.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1