15 Zwaargewichten moeten sociale vernieuwing uit slop trekken I <D 1MM3 Chris en Kees Cultuur Brons voor ONS-monteur Faith Pillow in De Unie Twee wethouders op pad Zijdeveld: 'Problemen moeten open en taboeloos aangepakt worden" KOM OOK ZWEMMEN, SQUASHEN EN RELAXEN IN ONZE SAUNA! 00 DQO 00 000 SQQBts j mzpanmnuraaii Markt 57 Vlaardingen Tel, 010 - 434 36 85 Voordeur geforceerd Gecoördineerd Ouderenwerk krijgt fikse opknapbeurt Leslie Gabriëlse verloot kunstwerk Havens moeten uitgebaggerd Voetpad langs de Europaboulevard Rotterdams Dagblad Vrijdag 17 januari 1992 Chris Barber is een ras-muzikant. De in 1930 geboren Engelsman verzamelde al heel jong klassieke jazzplaten, leerde als kind viool spelen, schakelde later over op de trombone en nam de contra-bas ats bij-instrument toen hij zijn wiskunde-studie verruilde voor een studie aan het conservatorium. Als twintigjarige besloot hij muziek als beroep te kiezen, maai' hij had toen al met zijn in twee jaar tijd populair geworden amateurband een eigen club in de Londense Newport Street. Barber werkte en werkt onder meer met grootbeden als de trompettisten Ken Colyer en Pat Halcox. Wat dat met deze regio te maken heeft? Alles. Vraag Chris Barber waar Vlaardingen ligt en hij zal het u haarfijn vertellen. „That's the place of Peter de Goede .and Carla," zal hij antwoorden. Toen dat tweetal een aantal jaren geleden trouwde, speelde de ook nu als 61- jarige nog immer beweeglijke trombonist Chris met zijn vrienden op het feest in de Stadskelder. Tussen jazzliefhebber Peter en muzikant Chris is een vriendschaps band ontstaan na hun eerste ontmoeting in de Rivièrahal in 1954. Daaraan heeft Vlaardingen te danken, dat Chris Barbers Jazz and Bluesband (zoals de huidige naam is) alle jaren dat hij op toernee gaat over het vaste land van Europa in deze stad een concert geeft. Afgelopen dinsdag was het de achtste keer. in tegenstelling tot de andere keren stonden Chris, Pat, bassist Vick Pitt, clarinettist Ian Wheeler, banjospeler Johnny McCallum en saxofonist John Crocker met hun teruggekeerde gitarist Johnny Slaughter en een nieuwe drummer nu niet in de aula van het Unilever Research Laboratori um. Dit jaar was het Barberconcert toegankelijk vooreen breder publiek. De virtuozen van snaren en ventielen van de meest akoestische in strumenten stonden voor een uitverkochte Stadsgehoorzaal. Dank zij de nieuwe wethouder van Cultuur Kees van der Windt, legde Pe ter de Goede bij de start van het concert uit. Kees Cultuur had direc teur Marten Putman attent gemaakt op de (nieuwe) komst van de wereldberoemde jazzband en een concert in zijn cuituurpaieisje aan bevolen. De Goede vond het ook prachtig om zijn vrienden een groter gehoor aan te kunnen bieden. En veel Vlaardingers dan anders hebben hier door van de opzwepende swing en meeslepende blues kunnen mee genieten, dinsdagavond. ;MEindeIijk weer eens jazz in de Stadsgehoorzaal," hoorde ik een leef tijdgenoot verzuchten. Ik heb al gereserveerd voor het volgende be zoek van Chris Barber. BEN VAN HAREN De bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend door H.M. de Koningin, dat is wat de heer G. de Groot, die na bijna 37 jaar bij de N.V. Openbaar Nutsbedrijf Schiedam werkzaam te zijn geweest vanmiddag afscheid nam, ten deel viel. De Groot maakt gebruik van de vut-regeling en kreeg de onderscheiding door wethouder Aad Wieg man tijdens de afscheidsreceptie opgespeld. Ze heeft een kortgeknipt koppie en een gouden stem. De donkere zangeres heet Faith Pillow en zon dagmiddag treedt zij met haar kwartet op in De Unie. Tijdens de laatste Branders feesten maakte Pillow in druk met een optreden in theatercafé De Tender. Haar muziek is overwegend jazzy, met accenten op bluegrassl gospel en blues. Dat is de muziek waar mee de inmiddels 35-jarige zangeres in de Ameri kaanse stad Kentucky opgroeide. In Amerika speel de zij in clubs in New York en Chicago. Verder ver zorgde zij de voorprogramma's van Muddy Waters en andere befaamde blues helden uit de windy city. Het gratis toegankelijke optreden begint om 16 uur. Vlaardingen Twee wethouders komen eraan te pas om 'de biblio theek aan huis' maandag van start te laten gaan. Zowel Aart Kool (Sociale Vernieuwing) als Kees van der Windt (Cultuur) bezorgen het eerste kratje 'bi- bliotheek-aan-huis-boeken' bij de eerste klant van dit project, te weten mevrouw Van der Heide van de Sperwer!aan. De service is voor Vlaardingers die zelfstandig wonen en niet in staat zijn zelf boeken te gaan (laten) halen. Vrijwilligers bezorgen dankzij het nieuwe project, dat wordt gesubsidieerd, één keer per drie weken de boeken. Er wordt voor samenge werkt met de Stichting Raad voor het Ouderenwerk. SCHIEDAM vrijdag 17 januari Let'1? get lost (Film over Chet Baker), Filmhuis Schiedam, 21.30 uur. Nederlands Volkstoneel, Passagetheater, 20.15 uur. Erven de Wit (cabaret), Teerstoof, 20.30 uur. Benefietconcert voor Hargahoeve, Podium, 22.30 uur. zaterdag lgjanuri Clownstheater Confetti, Teerstoof, 14.00 uur. Zak en As (cabaret), Passagetheater, 20.15 uur. Miel Cools (soloprogramma), Teerstoof. 20.30 uur. Eric his Burdon (R&B). Podium, 22.30 uur. zondag 19 januari NOF-orgelconcert door Pauk Roberts, Passage theater, 14.00 uur. Renc-e Stevense (groovy songs met contrabas), Po dium, 22.00 uur. Faith Pillow Quartet, De Unie. 16 uur. maandag 20 januari Informatie-avond over verkeersregels, basisschool de Gorzen, Dwarsstraat 2,20.00 uur. VLAARDINGEN vrijdag 17 januari Bavo Galama (cabaret), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Cadillac Man (film), Stadsgehoorzaal, 21.30 uur. zaterdag 18 januari The witches (film). Vredeskerk, 10.30 en 14.00 uur en Ichtuskerk, 13.00 uur. Deelder draait door. Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Rommel markt, wijkcentrum de Telder, 10.00 uur. Orgelconcert Wjm Hazeu, Bethelkerk, 20.00 uur. Cadillac Man (film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. zondag 19 januari Thé-dansanl, De Bijenkorf, 14.00 uur. MAASSLUIS vrijdag 17 januari Bloemenseance mmv Els v.d.Hul, Koningshof, 20.00 uur. Thema-avond Christenen voor Israël, de Ark, Rem- brandtlaan 1,20.00 uur. zaterdag 18 januari Speel-o-theek, Koningshof, 10.00 uur. 'Vlooienmarkt. Koningshof. 10.00-16.00 uur. Cabaret Marcel Boon. Schuurkerk, 20.30 uur. Door Carel van der Velden Schiedam - Vijf buitenstaanders gaan wethouder Chris Zijdeveld adviseren bij het uit het slop trek ken van de sociale vernieuwing in Schiedam. Samen met vijf raads leden vormen zij de nieuwe ad viescommissie voor de sociale vernieuwing, die deze week door portefeuillehouder Chris Zijde veld werd geïnstalleerd. De wet houder zal de steun hard nodig hebben, want bijna twee jaar na de start van het rood/groene colle ge is de kritiek op het gebrek aan tastbare resultaten allerminst verstomd. Met het installeren van de com missie treedt Zijdeveld voor het eerst officieel naar buiten als trekker van de sociale vernieu wing. In oktober volgde de eerst verantwoordelijke voor onder meer cultuur en stadsontwikke ling Hans van Kleef op. Deze in middels langdurig zieke wethou der leverde zijn portefeuille in toen met name zijn eigen partij genoten felle kritiek hadden op zijn aanpak. Van Kleef werd ver weten, dat hij ambtelijke twisten uitlokte. Hierdoor zou de voor de sociale vernieuwing noodzakelij ke cultuuromslag niet van de grond komen. Malaise Tijdens de algemene beschou wingen werd de ontstane malaise in november 1991 breed uitgeme ten. De sociale vernieuwing werd rond de wisseling van het decen nium uitgevonden als eerr metho de om maatschappelijke achter standen weg le werken. Op de tra- Luub Hafkamp (WD): daadkracht noch bezie ling. Archieffoto Vincent Broeke (D66); adequater. Archieffoto ditionele wijze lukte dat op dat moment onvoldoende. Dc analyse luidde, dat ook op ge meen lei ijk niveau de bureaucra tische cultuur een oplossing in de weg stond. Door het versoepelen van regels en een betere onderlin ge afstemming van het gemeente lijk beleid en het delegeren van bevoegdheden aan de wijken zou den de doelstellingen beier uit de verf komen. In de meeste wijken werd aan het begrip sociale vernieuwing wei- Doet u al iets aan uw conditie? (Zeg 'ns eerlijk, hoe is het met uw goede voornemens?) Ook u heeft het nodig. Uw lichaam vraagt erom. Vraag informatie over de mogelijkheden voor RECREATIEF ZWEMMEN, PRIVÉ-ZWEMLES in 33°C WATER (event, met zwemgarantie) en SQUASH. Er zijn vele voordelige arrangementen d.m.v. meerbaden/ banen kaarten. Gewoon doen! Wedden dat het bevalt?! VERKOOP/VERHUUR VAN SQUASH-KLEDING EN RACKETS MOGELIJK. VOOR MEER INFORMATIE EN RESERVERINGEN:, Gerdesjaweg 480 Slaak 15 - Rotterdam 010-4136444 4142290 nig waarde toegekend, De vlag was niet interessant, men was be nieuwder naar wat de gemeente op hel vlak van de werkgelegen heid en het verbeteren van het leefklimaat daadwerkelijk zou weten te bereiken. In november was dat nog niet veel, heigeen ook door de harde kritiek van de raadscommissie werd onder streept. Volgens WD-raadslid Luub Haf kamp ontbreekt het in Schiedam aan visie, daadkracht en bezie ling. Hij schaamde zich onder meer voor het feit, dat de stad na anderhalfjaar pas'62 mensen via werk verruimende maatregelen aan het werk waren geholpen. Hiermee was niet alleen het effect op de werkgelegenheid gering, de wijkorganisaties kregen hiermee ook weinig hulp bij hun pogingen hun buurt te verfraaien. In zijn introducerende praatje voor de nieuwe commissie Socia le Vernieuwing deed wethouder Zijdeveld deze week een oproep onv de twisten en de problemen uit het verleden te begraven. De gewenste verbeteringen in de stad kunnen volgens hem alleen worden bereikt als de problemen open en laboeloos worden aange pakt. Met 226.000 gulden houdt het budget niet over, maar vol gens de wethouder hoeven verbe teringen niet altijd geld te kosten. Uil eigen ervaring verhaalde Zij develd over de scepsis, die hij on dervond loen hij met plannen voor energie- en milieubewust bouwen op de proppen kwam. Op het peperdure experiment met de ME-woningen na slaagde de wet houder er als eerste in om de mi lieudoelstellingen zonder extra bouwbudgel te verwezenlijken. Technologische innovatie is ech ter iets anders dan een sociaal proces, beseft ook de wethouder. Voor het bereiken van de maat schappelijke verbeteringen is het volgens hem noodzakelijk dat de aanval wordt geopend op ambte- 'Folsig flex' is een Deens kastenprogramma uit geroerd in prachtig blank beuken en alge- werf t met een transparantlak die het blonde Scandinavische effekt versterkt. J\ Wij vertellen u graag olies over l v'\n dit schitterende programma. lijke regelneven. Volgens de wet houder is dit nodig in het geval de kommaneukers de vernieuwin gen tegenhouden. Regelneef Hier zit direct een gevoeligheid, want in kringen van bewoners verenigingen wordt juist Zijde veld regelmatig gekenschetst als een bureaucratische regelneef. Zij wijzen dan bij voorbeeld op het feit dat hij op procedurele gronden weigert om met de bewo nersvereniging Schiedam-Cen- trum van gedachten te wisselen over de ontwikkelingen in de bin nenstad. Ook op het zakelijke vlak van de sociale vernieuwing houdt de kri tiek op Zijdeveld vooralsnog aan. Het instellen van de banenpool betekende een mijlpaal, want door een overeenkomst tussen uitkerende instanties en de ge meente werden de belemmerin gen weggenomen om uitkerings- gelden in te zetten bij het creëren van nieuwe banen. Maar na 'iet wegwerken van deze barrière zijn er volgens de bewo nersvereniging Zuid nieuwe op- stakels opgeworpen. De Gorzen heeft reeds een banenpoolplaats toegewezen gekregen, maar de roep om meer hulp wordt tot dus ver niet ingewilligd. Zo is er in de wijk een man, die graag als ba nenpooler aan de slag wil. Hij krijgt daarvoor echter geen toe stemming van de gemeente. Het progressieve college stelt, dat het niet de taak van banenpoolers is om het werk van de vrijwilligers uit handen te nemen. De Gorzen kijkt jaloers naar buurman Rotterdam, waar de ge meente wat ruimhartige]- met de banenpoolplaatsen omspringt. Daar kan het zelfs gebeuren, dat de gemeente de maatschappelij ke organisaties aanspoort om méér banenpoolers in huis te ha len. Dat gebeurde onlangs bij de sportverenigingen. Uit een eerste inventarisatie bleek in Rotterdam slechts een geringe behoefte aan banenpoolers, maar in een vervol- gronde lag dat anders. Vervol gens- werd de vereniging ge vraagd om een inventarisatie van werkzaamheden die blijven lig gen. Toen kwam er wel een roep om extra ondersteuning aan hel licht. In de andere Schieóamse wijken loopt het met de nieuwe arbeids krachten ook nog niet op rolletjes. In West is de aanvraag voor een banenpooler de deur uit, maar di rect uitzicht op het aanstellen van een kracht is er nog niet. Volgens medewerker Hans Verlinde van Vlaardingen - In een woning aan de Seringenstraat in Vlaardingen is gisteren op klaarlichte dag in gebroken. De voordeur is daar voor geforceerd, waarna de hele woning is doorzocht. Twee betaal cheques worden vermist. de Sociale Dienst kunnen de be staande vacatures echter vermoe delijk vrij snel worden opgelost. Na een analyse van de bestanden heeft de dienst op dit moment 29 mensen op de wachtlijst staan om één additionele arbeidsplaats in te vullen. De Sociale Dienst tracht mensen te vinden om de bestaan de behoefte te dekken, maar ei' wordt ook een andere methode gehanteerd. „Ik zoek liever een baan bij een bepaald persoon,"' zegt Verlinde. „We moeten uit gaan van de capaciteiten van de betrokkene." Zwaargewichten Verlinde hoopt, dat de Sociale Dienst in samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau dit jaar 10 a 15 mensen per maand via de verschillende werkbevorde- rende regelingen aan de bak kan helpen. Ook D66-raadslid Vincent Broeke heeft goede hoop dal de malaise grotendeels tol het verle den behoort. „Ik heb begrepen dat er ook wat adequater zal wor den ingesprongen op de vraag uil de verschillende wijken." Bij het ontwikkelen van het be leid op het gebied van de sociale vernieuwing kan Zijdeveld in ie der geval gebruik maken van de adviezen van enkele burgers die bun sporen op maatschappelijk terrein hebben verdiend. Tot de nieuwkomers behoort Herman Noordegraaf, die tu-'-cn 1977 en 1986 ais raadslid ach'T was voor respectievelijk de PPR en de PPR/PSP. Noordegraaf, die tegenwoordig lid is van de PvdA. viel in zijn raadsperiode op wegens zijn ijver en engagement. Tegenwoordig houdt hij zich op het landelijk bu reau van de Hervormde Kerk met sociale vraagstukken bezig. Noordegraaf kijkt onbevangen te gen zijn functie aan. De beslaan de conflictstof kent hij alleen uit de kranten. Hel heil van de sociale vernieu wing beschouwt hij met een ge zond relativeringsvermogen. „Het is natuurlijk goed dat lang durig werklozen weer aan een baan geholpen worden, maar vaak gaan zij banen bezetten die in het verleden zijn wegbezui- nigd. Dat is bijvoorbeeld gebeurd met de schoolconciërges. Vroeger werkten zl voor een cao-loon en nu keren zij terug voor het mini mum. Eigenlijk zouden die men sen gewoon recht hebben op een volwaardig salaris." Naast Noordegraaf en de raadsle den Vincent Broeke, Luub Haf kamp. Bca Oomens (Groen Links) Noor Samkalden (PvdA) en Ton Seis (CDA) beslaat de nieuwe raadscommissie uit Maijo Stijns, Paul van Mansum, Jo Ouwens- Muller en Ar mand van Puyvelde. Met name de laatste is goed op de hoogte van de gevoeligheden, die bij de verschillende bewoneisver- enigingen ten aanzien van de so ciale vernieuwing leven. Van Puyv-ilde, tot voor kort bestuurs lid van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid. weet dat zijn voormalige collega's uit het be stuur de sociale vernieuwing mis lukt achten als het opzetten van de banenpool tegelijkertijd ge paard gaat met de afbraak van wijkvoorzieningen. Net als in Nieuwland dreigt de sluiting van de wijkbibliulheek en dat is vol gens de vertegenwoordigers in beide wijken in strijd met de geest van de sociale vernieuwing. Vera H. v. Kooij showroom. erkend Ooslhavenkade 14 Vlaardingen "W" 4343213 SNOOKEREN ^QQ QCQCQ de Lijnbaan OV.O - 404 79 35 Thurston Ö10 - 436 37 19 Een gezellige break Schiedam - Na enkele jaren de nodige wensen bij de gemeente te hebben gedeponeerd lijken de ge beden van de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk gehoor tc- hebben gekregen. De ingediende verzoeken hebben met name be trekking op het groot onderhoud van de dienstencentra, vervan ging van inventaris en automati sering van de administratie en projecten. De gemeente heeft hiervoor 214.000 gulden beschikbaar ge steld omdat de pot voor de voor de niei-subsidiabele kosten waaruit dergelijke uitgaven gedaan kon den worden, leeg is. Nu de reserve is opgeheven en ge noemde uitgaven niet in de be groting worden opgenomen heeft het ouderenwerk aangeklopt bij de gemeente. En met succes. Het beschikbaar gestelde krediet wordt aangewend om diensten centrum de 4 Molens een flinke opknapbeurt a raison van G7.000 gulden te laten ondergaan en de inventaris alsmede de telefoon in stallatie van de stichting (71.000 gulden) te vervangen. Met de au tomatisering van de administra tie en de verschillende projecten is het bedrag van 76.000 gulden gemoeid. Los van het finaciële ruggesleun- tje wordt er over gedacht weder om een reservepot in te stellen voor terugkerende uitgaven als onderhoud en vernieuwing van bepaalde inventarisdelen. Maassluis - Kunstliefhebbers kunnen verschillende motieven aanvoeren om aanstaande zater dagmiddag af te reizen naar het Gemeentemuseum in Maassluis. Vanaf drie uur kunnen zij kennis nemen van het werk van de wand kleden en gemengde technieken van de kunstenaar. Tijdens de openingsbijeenkomst wordt er onder de aanwezigen bovendien een werkstuk van Leslie Ga briëlse verloot. Op verzoek van de kunstenaar komt de tombola in plaats van de gebruikelijke toespraken tijdens de opening van een expositie. Ga briëlse, die een deel van het jaar in de Verenigde Stalen woont, ge niet internationale bekendheid. Onlangs vervaardigde hij een wandkleed voor de hal van het hoofdkantoor van Laura Ashley in Nederland. De expositie is tot en met 1 maart te bezichtigen in het Gemeentemuseum. Vlaardingen - De Koningmg Wil- helminahaven en de Oude Haven/' Buitenhaven in Vlaardingen moeten hoognodig worden uitge baggerd. In totaal moet ongeveer 10.000 kubieke- meier haven slib worden weggehaald om ervoor te kunnen zorgen dat de diepte van beide havens voldoende blijft voor de scheepvaart. De bagger moet worden vervoerd naar de bergingslokatie de Sluf ter op de Maasvlakte want het is verontreinigd. Monsters uit beide havens hebben dit. na onderzoek bij de gemeente Rotterdam, uit gewezen. Met het baggerwerk is een uitga ve van 250.000 gulden gemoeid. Daarvan is de helft voor het bag geren zelf. Zestigduizend gulden moet worden betaald aan stort- rechten en de rest is BTW en alge mene en onvoorziene kosten. Vlaardingen - Omdat de ver keersveiligheid van de voetgan gers. die gebruik maken van de verbinding tussen Vlaardingen- Holy en Schiedam, te wensen overlaat heeft het college van B W voorgesteld een apart voetpad aan te laten leggen. Vanwege de sociale veiligheid heeft men het oog laten valien op de nonrd/qde van de Europaboulevard omdat een pad aan'de zuidzijde schier een brede strook beplanting zou komen te liggen. Met het voorgestelde plan blijft een direct contact bestaan tussen de voetgangers en de overige ver keersdeelnemers en kan er wor den geprofiteerd van de aanwezi ge openbare verlichting. Realisa tie van het plan kost niet minder dan ruim 50.000 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1