15 'Wij zien de treinen in de file staan1 Uitzicht 'Op mijn begrafenis moet er champagne worden geschonken' tiiMÜ Het Reünie Spieringshoek Langer verlof Steun voor Orpheus Opvoedcursus ouders Verkadesingel veiliger Bridge voor ouderen Oriëntatiecursus voor herintredende vrouwen Geld voor klokkestoel mmm Schiedamse wijnhandelaar Jan van Harmeien 40 jaar in het vak Rotterdams Dagblad Dinsdag 21 januari 1992 Oud-leerlingen van scholengemeenschap Spierings hoek die graag weer eens hun oude klasgenoten wil len ontmoeten, krijgen daartoe zaterdag 1 februari de gelegenheid want dan houdt de schoolleiding een reünie die om 20.00 uur begint. Belangstellenden moeten zich aanmelden door storting van 15 gulden op gironummer 656144 tnv S. G. Spieringshoek te Schiedam onder vermelding van jaar van vertrek, I. naam en opleiding. Ambtenaren die in verwachting zijn, krijgen vanaf heden langer zwangerschapsverlof. In 1990 werd de duur van het verlof van twaalf weken gewijzigd in veertien weken en dit jaar mogen de zwangere vrou wen zestien weken thuis blijven. Eveneens is er be paald dat het zwangerschapsverlof flexibel kan wor- den opgenomen vanaf zes of vier weken voor de ver- moedelijke bevallingsdatum. Als tegemoetkoming in de financiering van het ope nings- en slotconcert ter gelegenheid van het 125-ja- rig jubileum heeft het Anjerfonds Zuid-Holland het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus een .J. bijdrage van 5000 gulden toegekend. Kinderen opvoeden kan heel leuk zijn, maar soms ook erg moeilijk. Ouders stuiten altijd wel een keer op problemen met het kind of de kinderen. De Stich ting Maatschappelijk Werk Schiedam biedt in derge lijke gevallen uitkomst. Voör ouders van kinderen tussen twee en zeventien jaar die andere manieren willen ontdekken om met hun kinderen om te gaan, geeft de stichting de cur sus 'vaardigheden voor ouders'. Deze twaalf lessen tellende cursus biedt een aantal effectieve manieren om met kleine en grote proble men bij het opvoeden om te gaan en wordt wekelijks op woensdagavond van 19.30 tot 21.30 uur gegeven, te beginnen op 12 februari. Deelnemen kost 35 gulden exclusief het begeleiden de boek a 32,50 gulden. Belangstellenden dienen zich snel aan te melden want er zijn nog slechts en kele plaatsen vrij. Voor inlichtingen of aanmeldingen belt men de Stichting Maatschappelijk Werk. Broersveid 142, tel.: 4731033. Vlaardingen Om de verkeersonveilige situatie voor met name de schooljeugd op de Burgemeester Verkadesingel uit de wereld te heipen, moet er worden overgegaan tot de aanleg van een zebrapad. De oversteekplaats m- clusief een verkeerseiland moet ter hoogte van de iyBethelkerk worden gerealiseerd. Dat heeft het colle* ge van B W voorgesteld naar aanleiding van reac ties van de Vogelbuurtbewoners in Ambacht. Met de aanleg van de oversteekplaats is een bedrag van 20.000 gulden gemoeid. In wijkcentrum de Telderzijn sinds kort enkele en thousiaste mensen bezig met het organiseren van een bvidgemiddag .voor ouderen. Iedereen die het kaartspel graag speelt of er meer over te weten wil komen, is elke dinsdag van half twee tot half vijf wel kom. Deelnemers betalen 2,50 gulden per middag en op de laatste bridge-middag, eind mei, wordt de com petitie afgesloten met prijzen voor iedereen. Geïnte resseerden kunnen voor meer informatie bellen naar de Telder (4348993). Maassluis Vrouwen die weer op zoek zijn naar een betaalde baan kunnen zich door middel van de cursus banen- en beroepenoriëntatie richten op de arbeidsmarkt. De cursus is tot stand gekomen door de Stichting Be roepseducatie Niéuwe Waterweg in samenwerking met de Vrouw- en Werkwinkel in Maassluis, telt ne gentien bijeenkomsten en enkele excursies en start op maandagochtend 10 februari in het Maassluise Educatief Centrum. In de cursus wordt aandacht ge schonken aan de facetten van weerwerken. Ook sol liciteren komt aan de orde. De kosten bedragen 45 gulden en kinderopvang kan worden geregeld. Geïnteresseerd vrouwen uit Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Hoek van Holland kunnen telefonisch informatie vragen en zich aanmelden bij de Vrouw en Werkwinkel in Spijkenisse (01880-14252) of de S.B.N.W. te Schiedam (010-4261555). Burgemeester Van Es krijgt donderdag een cheque van 10,000 gulden, bestemd voor de restauratie van de klokkestoel van de Grote Kerk. Het geld is ge schonken door de Maassluise Lions Club. De leden van die club hebben in december Franse wijn en houten blokken voor de open haard verkocht om geld in te zamelen. Burgemeester Van Es neemt het bedrag in ontvangst als voorzitter van de commissie van aanbeveling en advies voor de kerkrestauratie. Agenda dinsdag 21 januari Informatie-avond over verkeersregels, basisschool Groenoord. Peter van Anrooylaan 1,20.00 uur. Dialezing houtzwammen KNNV. De Boshoek Bachplein, 20.00 uur. woensdag 22 januari Holleboilebeer (kinderprogramma). Passagethea ter, 14.00 uur. VLAARDINGEN woensdag 22 januari Platvoet en z'n vriendjes (jeugdfilm), Stadsgehoor zaal. 14.00 uur, maassluis dinsdag 21 januari Postzegelruilbeurs, Koningshof, 19.00 uur. Bingo, Koningshof, 20.00 uur. Jan en Annie Teeuw wonen 14-hooginde Heijermansflat in Schiedam, Door Peter de Lange Foto Gerrit de Heus „Auto's die in de file staan, dat is niets bijzonders. Dat zie je overal. Wij hebben een uniek uitzicht. Wij zien tussen Schiedam en Delft de treinen in de file staan, soms vijf achter elkaar. Je kan tot ver in de omtrek zien wat er gebeurt. Je kijkt een heel eind weg, naar Rotterdam. Delft en Zoelermeer. Bij heel helder weer zelfs tot de zendmast van IJssclstein. Je staat versteld van do bedrijvigheid in dit gebied. Van de drukte op de Al3, hoeveel vliegtuigen er landen op Zestien- hoven. Die bedrijvigheid is voor ons het aantrekkelijke van dit uitzicht. Ja, die vliegtuigen maken wel- eens lawaai. Maar niet allemaal, alleen van die grote straalmoto ren heb je hinder. En soms krijg je de schrik van je leven. Laatst kwam ér een toestel recht op ons af. Wij zeiden tegen elkaar: die neemt beslist een stuk van de flat mee. De kopjes stonden te schud den op tafel. Gelukkig liep hef goed af. Hij ging er rakelings overheen. We hebben 54 jaar in Bijdorp ge woond. Daar waren we gewend te gen een muurtje aan te kijken. Dit is precies het tegenovergcstel- de. Het is even wennen; want je ziet nu pas wat er in de loop der ja ren is veranderd. Onvoorstelbaar gewoon. Wie had ooit kunnen denken dat er een groot politiebu reau in Bijdorp zou staan, en dat ze er een ziekenhuis gingen bouwen? Vroeger stond er niks, en als je naar Schiedam moest liep je langs een kale weg. Dat was nog koud ook. Kethel -was in die tijd ook niet meer eeri öaffëen'klein gemeen schapje. Eén pèar boerderijen, daar had je het mee gehad. De rest was weiland. Nu staan er hui zen en bedrijven. Zie je die witte gebouwen daar in verte, in dat in dustriegebied? Daar hebben wij nog een tui n; géHad-, Als je dé oüdé'Mtüatie hebt ge kend blijft dé hang naar vroeger voortdurend door je hoofd spelen. Die nieuwbouw is natuurlijk no dig. Maar aantrekkelijk? Het is een vlek in je herinnering. Je weel niet watje er mee aan moet. Terwijl je van de oude huizen in Kethel precies weet wie er wonen. Of gewoond hebben. Daar woont de dokter, daar de pastoor, in dat huis vroeger de hoofdonderwij zer. En in die boerderij werden de koninginnefeesten gevierd. De omgeving spreekt lotje. Alles is historie voor je. Ieder gebouw, iedere straathoek. Je zit aan het raam en opeens' herinner je je weer hoe je in de crisistijd naar Honselersdijk werd gestuurd om te gaan werken. Je wist niet eens waar het lag, Honselersdijk. Maar je ging. Op de fiets, in weer en wind. Om half zes 's ochtends de deur uit, om bij achten 's avonds weer thuis. Als je daaraan terugd enkt besef je dat er veel meer is veranderd dan alleen het uit zicht." Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 DoorSander Sonnemans Schiedam - „Wijn, dal drink je niet zomaar. Dat ruik je, dat proef je en dat laatje over je tong rollen. Wijn zorgt voor gezelligheid en is in gezelschap altijd wel even het onderwerp van gesprek. Of je nu met z'n tweetjes bent of met een hele groep. Na de eerste slok wor den het bouquet en de afdronk besproken." Alcohol heeft in het leven van Schiedammer Jan van Harmeien en nagenoeg zijn hele familie al tijd een voorname rol ingenomen. En dat doet het nog steeds. Niet dat de fles er altijd op tafel stond. Dat niet. Maar geschonken wordt er door de Van Harmei ens en aan verwanten al sinds jaar en dag. Is het niet in de horeca-branche dan wel in de slijterij en wijnhandel. De 69-jarige Jan is er zo eentje uil de Van Harmelen-clan die met ge distilleerd en alcoholische dran ken zijn boterham verdient en die nog goed kan beleggen ook. „Maar," wil hij nadrukkelijk kwijt, „daar is hard voor gewerkt. En ik heb het klaarblijkelijk goed gedaan want met omzetdalingen heb ik nooit te maken gehad. De omzet stijgt alleen maar. Ieder jaar weer. Het is dus een goede branche waar ik destijds voor heb gekozen, want gedronken wordt er altijd. Bij ieder trouwtje en bij ieder rouvvtje. Ik draag de zaak straks met een gerust hart over aan mijn zoon." Zijn ogen glimmen achter de stijl volle bril, „Het slijtersvak,'' ver zekert hij, ,.is een mooi vak. De mensen die bij mij in de zaak ko men zijn allemaal vrolijk. Mis schien zijn ze zo gehumeurd omdat ze een feestje in het voor uitzicht hebben en zich daar al op verheugen." Dan komt hij op zijn geliefkoosde stokpaardje. „De wijnhandel, en dat is waar ik me al snel in specia liseerde, is nog mooier" aldus de vitale zestiger. „Ik ben gek van Wijn. Als ik visite krijg moet ik in de gaten houden dat ik een fles je never in huis haal, want ik drink dat spul niet en heb het dus ook niet in de koelkast staan. Als het helemaal niet anders kan drink ik wel eens een biertje. Toen ik veertig jaar geleden de deuren van mijn slijterijtje aan de Oranjestraat opende, werd ik voor gek versleten. Hoe ik op zon punt een zaak kon beginnen. Nou. je ziet het. Vroeger stonden hier vier pandjes waarin een kapper, een hoedenzaak en daartusssen twee kledingzaken van Ruseier zaten. Nadat ik me eenmaal had toege legd op de handel in wijn heb ik die pandjes gekocht en er één gro te zaak van gemaakt. Dat was vijf tien jaar geleden. En dan te be denken dat ik vroeger eerst met het idee in mijn kop heb gelopen een café te beginnen." Ca ré-virus Gek was dat niet want alcohol zit de Van Harmeiens in het bloed. In figuurlijke zin dan wel te ver slaan. Vanaf het moment dat moeder Marie nabij sportpark Harga de deuren van café Sport opende, raakte nagenoeg iedere nakomeling besmet met het. café virus. Behalve Gé ('hij ging de vloeren in') en Sjaan ('zij heeft niets met horeca te maken") tra den de andere zonen Piet en Aad in de voetsporen van hun moeder en ook de. dochters Annie e,n Ton hielden de familietraditie in ere. De nazaten, die de horeca-kant op gingen. zijn niet bepaald op de vingers van één hand te tellen. En Jan was eigenlijk ook een buiten beentje, want hij koos tenslotte voor een slijterij. „Mijn moeder," legt Jan zijn keu ze uit, „was een zakenvrouwtje. Ze wist wat werken in de horeca betekende en liep zelfs op haar tachtigste nog mee in café Thalia van mijn broer Aad. Ze heeft het imago van de familie bepaald, maar toch zag ik hel in een slijte rij meer zitten dan in een café. 's Zondags vrij en 's avonds om zes uur klaar. Begrijp je? Toen ik eenmaal vijfjaar aan de Oranjestraat zat ben ik me gaan specialiseren in wijn, Vroeger was het oude jenever wat de klok sloeg. Daarna werd het vieux en nu is het de wijn tl ie nog altijd aan populariteit wint. En omdat je moet weten wat je verkoopt ging ik om de week naar wijnproeverij en en twee keer per jaar naar Frankrijk. Natuurlijk heb ik wel een vakdiploma maar ik heb me zelf pas echt bekwaamd door die tripjes naar Frankrijk. Als je het 'neussie' pakt, moet je gelijk weten welke wijnsoort je in hel glas hebt. Op champagnege- bied heb ik daar al heel wat voor onderscheidingen gekregen. Ja, ik ben echt gek op dat spulAls ik word begraven moet cr na afloop champagne worden geschonken. Alleen maar champagne. Als je een goed leven hebt gehad, moet je dat ook goed afsluiten. Zo zie ik dat." Met de nodige werklust cn ontzet tend veel plezier bouwde Jan van Harmeien zijn zaak op tot wat het nu is en met gepaste trots geeft hij dan ook een rondleiding door het pand dat veel groter is dan de voorgevel doet vermoeden. Het onlangs gerestaureerde gebouw behelst een enorme opslagruim te, een indrukwekkende koelcel en een wijn zolder waar een beetje vrij n ken nor steil van achterover slaat. Alles ligt er picabeilo bij. Zo ook het kantoortje dat momenteel nog door de komende en gaande man wordt gedeeld. „Je kan zeker wel zien welk bureau van mijn zoon is," wijst Jan lachend naar de wanordelijke stapels nota's en bestellijsten op de werkplek van zoon Frank. „Ja, nu ben ik nog veel op de zaak te vinden," vertelt vader Jan ter- Jan van Harmeten van slijterij en wijnhandel Oranje in de door hem geliefkoosde omgeving: tussen de wijnen. Zoon Frank staat klaar om de zaak voort te zetten als pa het definief voorgezien houdt. Foto Gerrit de Heus/Roel Oijkslra. wijl hij door middel van een blik op de monitor zijn winkel in de smiezen houdt. „Maar als het straks zomer is, laat ik Frank al leen. Dan ben ik weg. Lekker cricket kijken of zelf een potje spelen. Aan de andere kant moet ik er soms niet aan denken mijn klanten te moeten missen. Met velen van hen heb ik toch een bij zondere band opgebouwd. Iedere fles wijn die hier de deur uitgaat, wordt voorzien van een stickertje met onze naam erop. Degene die een bij ons gekochte fles cadeau krijgt weet dus altijd waar 'ie zo'n zelfde fles kan halen. Nooit geef ik iemand zomaar een fles wijn mee om met een verjaar dag aan iemand tc geven. Eerst wil ik iets meer over de persoon die 'm krijgt, weten. Dan weet je al welke richting je uit moet. Je gelooft het misschien niet, maar ik heb ooit wel eens klant in de zaak gehad die helemaal uit het Gelderse Cuijk kwam omdat hij de wijn die hij voor zijn verjaar dag had gekregen, nergens an ders kon krijgen. Mooi toch. zo'n klantenkring!?" Slijterij en wijnhandel Oranje mag dan door Jan van Harmeien opgebouwd zijn lot een begrip, het cachet dat de zaak uitstraalt moet op het conto van zijn vrouw worden geschreven, „Mijn vrouw." zwaait hij met zijn arm richting etalage, „geeft het fijne aan de zaak. Frank en ik werken, maar zij zorgt voor de details. Ze richt de hele winkel in en kleedt 'm aan. Daar kan ze heel secuur in zijn. Ze deelt ook eerder een standje uit aan Frank dan ik. Ach, met z'n drieën werken we hier met ontzettend veel plezier. Eigenlijk is het een familiebe drijfje. En dat zal het altijd blijven ook. Evenals café de Unie blijft de wijnhandel in de familie. De Unie wordt door mijn broer Aad en mij al jaren verpacht maar het café verkopen willen we en doen we niet." Wijn. Dat is waar het bij Jan van Harmeien om draait. Zijn zoon Frank, vinoloog inmiddels, laat de voorkeur voorlopig nog even uit gaan naar de buitenland se bieren. Tachtig soorten staan er in de schappen van de karakte ristieke winkel en van elk biertje kent Frank de bijzonderheden. Voor vragen op w1 moet je bij zijn vader Engeltjes „Er wordt nogal gezegd dat we duurder zijn dan anderen", kan Jan er wel om lachen, ..maar dat is absoluut niet waar. We heb ben ook een wijntje van 6.95 gul den. Maar hoe fijner de wijn, hoe duurder 'ie wordt. Bier is voor jongelingen. Dat spui gooi je zo achterover. Wordt iemand wat ou der en rustiger, dan gaat 'ie van zelf over op wijn. En als je een maal een goede wijn hebt gedron ken, zoek je een nog verfijndere smaak. Hoe beter de wijn. hoe duurder de wijn en hoe slechter dan een goedkopere wijn weer smaakt. Hier," pakt hij een van de ruim zeshonderd sporten wijn die hij op voorraad heeft, „de duurste wijn die ik in huis heb. Een Nuits- Saint-Georges Ier Cru Clos de Thoney. Kost 137Ó gulden per fles. Wie dat koopt? Een zaken man die voor een bijzondere gele genheid goed voor de dag wil ko men. Het is natuurlijk wel een wijntje. Alsof er twee engeltjes op een tandem'over je tong fietsen!"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1